Vrouwenhanden Afeem Wyl a/tijd mooi door Spr, wil «en vertrouwelijke mededee» HET GOUDEN FEEST VAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. voor do Vrij# Unlvomlteit #n het work Uit de Provincie. oulks do vonnootochap por Jaar plm, f6000 meer kost, Kerknieuws. Zoelind, vaam hij 8 Mol 1893 to Onderwijs. Wybert vervangt het gorgel rdrankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert I partij, zich tegen het ontwerp. De heer Til an us, C. H., zegt, dat het zelden is voorgekomen, dat een een voudige suppletoire begrooting zooveel politiek gewoel heeft veroorzaakt. Bij der gelijke gelegenheden wordt meer een be roep gedaan op het gevoel dan op het nuchter verstand. Een voorbeeld hiervan is de actie der Duitsche Nationaal-socia listen geweest, welke werd gevoerd met negatieve leuzen. Er zyn drie soorten ontwapenaarsin de eerste plaats de communisten, die daarby een zoo krachtig mogelijk gewa pend Rusland wenschen. De tweede cate gorie vormen de politieke gevoels-ontwa- penaars, de volgelingen van den heer Albarda, die op een vergadering zei, dat alle optreden is geoorloofd als er oorlog komt, ook al valt dat optreden ver bui ten het wettelijke. Is dit de meening der soc.-democraten, laten zij het dan dui delijk en klaar zeggen. Tenslotte zijn er de wetenschappelijke ontwapenaars, volgelingen van den heer van Embden, die zich baseeren op Volken bond, Locarno, enz. De heer Marchant spreekt zelfs van het „waandenkbeeld" der neutraliteit. Die meening berust op de veronderstelling, dat alles zoo zal loo- pen als in de volkenbondsakte is beschre ven. Dan nog echter zou zijn meening al leen juist zijn, als men uitsluitend let op art. 16 van het Pact. Spr. interesseert het niet, of de vloot wordt uitgebreid of niet. Hij beoordeelt iedere aanvraag aan de hand der nood- zakelijkheid. Intusschen brengt- deze krui ser geen uitbreiding omdat die alleen als een materieele reserve bedoeld is. Een zeevarende vloot kan niet buiten 50 pet. reserve. De minister blijkt gekozen te hebben voor klein materieel. Dat neemt niet weg, dat de kracht gezocht moet worden in de artillerie. Kan de minister nu vol houden, dat de kruiser wat de bewapening betreft aan de eischen voldoet? Kan men niet beter een paar ton per jaar meer uittrekken om dan een volwaardigen krui ser te krijgen? Desnoods kan men de re serve voor do overige schepen iets ver lagen. De heer Albarda, S. D.P., zegt, dat de hoofdvraag hier is: Wat is de strekking van dit ontwerp? Spr. meent, dat wij hier voor 'de kwestie staan of de Indische zeevarende vloot met 50 pet. zal worden vergroot ja dan neen. Hij ziet niet voorbij het verschil tusschen 1923 en nu, maar het onderscheid is veel minder groot dan sommigen zeggen. Voor West-Indiö kennen wij die beweeg redenen. Volgens spr. kan men daar vol staan met poütievaartuigen. Maar wat is er ten opzichte van Oost;Indië aan de hand? Wat is er sinds 1927 gebeurd, dat men toen 22 schepen noodig achtte, nu 33? Spr. ontkent dat een vloot noodig zal blijven; zelfs het meest radicale plan, dat van de Russische sovjet-republiek, kent een vloot. En ook Denemarken be houdt een vloot van 13.000 ton. Maar zij zal bestaan uit poütievaartuigen en niet uit oorlogsschepen. Sprekende over het petitionnement zegt spr., dat er momenten in het politieke leven zjjn zijn,_ waarop het volk be hoefte gevoelt zich rechtstreeks te wen den tot de regeering en de volksvertegen woordiging. Daarvoor bestaat het recht van petitie in onze Grondwet. Dit recht is niet alleen bedoeld voor persoonlijke aangelegenheden, maar ook voor het uiten van politieke wenschen. In de laatste weken zijn de sociaal democraten in de bladen voorgesteld als minderwaardige menschen en zij zjjn be dreigd, b.v. in Katwijk, de gemeente van den heer Schokking, door een burger wacht. Desondanks zijn li/s millioen hand- teekeningen verzameld. ^Natuurlijk zullen er wel vergissingen zjjn begaan, en laat men zoo men wil 10 pet. van het aantal handteekeningen schrappen, dan bljjft het aantal nog in drukwekkend t De heer Van Poll (R.K.) betoogt, dat de bewering, dat Nederland deelneemt aan den bewapeningswedstrijd onhoud baar is. Als wij de kustlijn van het Rijk der Nederlanden vergelijkende met die van Denemarken, een vloot wilden bou wen als Denemarken wil behouden, zou den wij een vloot van 600.000 ton moeten hebben. Het petitionnement brengt het volk in den waan, dat er nieuwe millioenen wor den gevraagd, hetgeen niet het geval is; van deelnemen aan een bewapeningswed strijd is geen sprake evenmin als van een vlootuitbreiding met 50 pet. Het petition nement richt zich tegen allerlei zaken, die niet worden voorgesteld. Door deze onjuiste voorstelling kan de democratie niet gebaat worden. ling doen aan den hoor de Vleier. Up het smaldeel van du katholieke vluot, dat vol gens den heer de ViBBer verzegelde orders had om tegen te stemmen, is muiterij uitgebroken en het zal niet uitvaren. Wat het zakelijk gedeelte betreft, meent spr., dat de kruiser niet het beste is, wat wij binnen het raam van onze finan- cieele draagkracht kunnen krijgen. De heer Zandt (S.G.P.) verheugt er zich over, dat de Regeering een voor stel doet om ons land in een beteren staat van verweer te brengen. De smaad van Curagao heeft ons prestige als kolo niale mogendheid ernstig geschaad. De ontwapenaars verwachten recht en ge rechtigheid in de toekomst, maar de ge schiedenis leert, dat zulke verwachtingen steeds beschaamd worden. Spreker komt op tegen het betoog van „Kerk en Vrede", dat het gebruik van wapens on-christe- lijk zou zijn. Niet alleen tegen 'n buiten- landschen aanval, ook tegen den bmnen- landschen vijand moet de overheid ge wapend zijn. De heer Schaapman (R.K.) betoogt dat voor de handhaving van de neutrali teit in Indië een vloot onmisbaar is. De stelling, dat neutraliteit niet meer be staat, acht spreker niet bewezen. Wat de Regeering vraagt, is niet anders dan wat noodig is om baas in eigen huis te blij ven. De verhoudingen zijn niet zoo, dat een conflict tusschen verschillende mo gendheden onmogelijk zou zijn. Wij mo gen ons daartegenover niet in een positie brengen, waaruit zou kunnen worden af geleid, dat wij geen prijs stellen op het handhaven van onze zelfstandigheid. In Denemarken zullen torpedo's wor den gebruikt, het meest agressieve wa pen dat men zich denken kan. En de vloot zal 13000 ton groot zijn, wat met het oog op de kustlijn bij de bereke ning waarvan de heer Albarda ten on rechte Groenland en IJsland rekende veel meer is, dan wij in verhouding tot onze kustlijn zullen krijgen door dit ont werp. Ook Noorwegen gaat geen politie- vloot bouwen, maar een vloot, die naar evenredigheid heel wat grooter is dan wat hier wordt voorgesteld. In de Deensche Kamer voerde de so cialistische minister een conservatieven afgevaardigde, die over den toestand der vloot klaagde, toe, dat de regeling thans nog een millioen meer vroeg voor de vloot dan de vorige, conservatieve regee ring. Spr. vraagt den minister welken waar borg hij kan geven voor de bedrijfszeker heid van den kruiser. Spr. blijft voelen voor aanbouw van klein materiaal. Hij wil zich echter daarom niet verzetten tegen den aanbouw van den kruiser. Den aandrang tot sterkere bewapening van Curagao acht spr. na ernstige bestudee ring van het gebeurde, overdreven. De heer v. d. Heide (S. Ti A. P.) wenscht de zaak te bezien van ethisch- religieus standpunt, hetgeen niet is een zaak van gevoel, maar van geweten. Spr. wijst op het petitionnement van „Kerk en Vrede'k Ziyfs van oordeel, dat voor christenen geen andere houding mogelijk is dan ontwapening internationaal en nationaal. Spr. meent, dat volgens de christelijke moraal van een rechtvaardigen oorlog geen sprake meer kan zijn. Met den geest van Christus is de oor log niet te vereenigen. De middelen zijn zoo demonisch, dat het christendom den oorlog niet aanvaarden kan. Ziedaar het standpunt van „Kerk en Vrede". De vergadering wordt ten 6.50 ver daagd tot Donderdag 1 uur. Gistermiddag Jiad in de groote zaal van het Concertgebouw plaats de derde en laatste vergadering der feestelijke her denking van het gouden jubileum der Vrije Universiteit. Deze vergadering stond onder leiding van Prof. Mr Anema, die in zijn ope ningswoord mededeelde, dat weder en kele jubileumgiften zijn ingekomen, o.a. een van f 750 en drie uit Amerika, resp. van 144, 110 en 10 dollar. (Applaus). Op voorstel van den Voorzitter werd een telegram gezonden aan Ds K. Fern- hout te Vreeland, die door ziekte ver hinderd was het feest der V. U. mede te maken. Vocrts werd den heer A. WL F. Iden- fcurg, die aan den luidspreker op zijn kamer te Den Haag deze vergadering volgde, toegezongen de zegenbede uit Ps. 134 3. Hierna verkreeg ds T. Farwerda, Ge ref. .predikant te Amsterdam en curator der Vrije Universiteit het woord, ,yan wiens rede wy gisteren reeds melding maakten. Nadat Ds Ferwerda zijn rede had be ëindigd, dankte de voorzitter, Prof. Ane ma. hem voor zijn bezielend woord. Vervolgens deed de voorzitter voor lezing ^an de schriftelijke geilukwenschen die nog van de Academische senaten der Tgchn. Hoogeschool te Delft, der Gem. Universiteit van Amsterdam, der Keizer Karei-Universiteit te Nijmegen en der Rijksuniversiteiten te Leiden, Gronin gen en Utrecht zijn ingekomen. De voorlezing dezer officieele protocol len, dragende het zegel der Universiteit, werd door de vergadering met groote belangstelling gevolgd en de erkenning en waardeering van den arbeid der Vrije Universiteit, die uit deze stukken spraken wekten telkens luiden bijval. Hierna hield het lid der Tweede Ka mer, de heer J. Schouten, directeur der Vrije Universiteit, een rede, waarin hij er allereerst op wees, hoe de actie dier Universiteit hebben gevormd het Gerof. volksdeel met vasten wil en rus tige kracht. De V. U. heeft dit volksdeel zijn roe ping doen verstaan en zij heeft niet alleen haar leerlingen gevormd, doch dit ge- heele Geref. volksdeel, dat een zoo belang rijk stuk volkskracht vormt. Daarna de vraag behandelend, wat het Geref. volk voor de V. U. is geweest, wees spr. erop, dat de band tusschen eenvou- digen en geleerden gelegd door de actie voor de V. U. voor haar van groote be- teekenis is geweest. En zeker niet minder geldt dit voor het gebed, dat het Geref. volk steeds voor de V. U. en hare hoog leeraren heeft opgezonden, het gebed waardoor universiteit en hoogleeraren zich gedragen weten. Spr. besloot met den wensch, dat prof. Anema aan het Geref. volksdeel zal wil len schenken een boekwerk, waarin hij zi;n beschouwingen over het calvinistisch Staatsrecht zal geven, een boekwerk, waarnaar dooi1 duizenden wordt uitge zien. Nadat vervolgens de heer Jac. Ph. Caro enkele liederen had gezongen, sprak Prof. Anema een slotwoord. Daarin wees hij erop, dat het mensche- lijk leven, zoowel als dat der gemeen schap beheerscht wordt door drie groote factoren: het hart, de hand en het hoofd. Uit het hart zijn de uitgangen des levens van de hand gaat de actie uit, doch zal dat alles blijvend zijn, dan moet het overleg, het peinzen, het zinnen erbij komen. En wat zoo is in het persoonlijk leven geldt ook voor de Geref. levensge meenschap. Daar wordt de taak van het hart vervuld door de Kerk, die van de hand door de leidslieden op kerkelijk staatkundig en maatschappelijk gebied en de Universiteit ziet zich de taak toe bedeeld van het hoofd, n.l. om door be oefening der wetenschap op den grond slag van Gods Woord de vaste normen te preciseeren, die regelmaat, samenhang en welgegrondheid van den bouw van het geheel hebben te waarborgen en te ver zekeren. En juist omdat dit de taak der V. U. is hebben haar stichters juist zulk een na druk gelegd op haar waarde. Voor een blij venden bloei der Calvinistische bewe ging is die Universiteit onmisbaar. Vandaar ook de groote dankbaarheid bij de herdenking van haar 50-jarig be staan voor wat in het verleden in en door die Universiteit is geschonken. En wat haar toekomst betreft, als hij allen onverdeelde toewijding en ingrij pende zelfverloochening blijft bestaan, dan zal ondanks allen tegenstand van vijandige machten het geloofswerk der V. U. kunnen worden voortgezet. Spr. besloot met den wensch, dat God ook in de toekomst de Vrije Universiteit zal zegenen. Nadat nog mededeeling was gedaan van een antwoord-telegram van Ds Fem- hout uit Vreeland, sloot Dr K. Dijk de vergadering met dankgebed. Waterleiding-Maatschapppij „Schouwen- Duiveland". Financiëele tegenvallers. Maai ndag werd, naar de „Z. Nsb." meldt, te Zierikzee de algemeene ver gadert ng van bovengenoemde vennoot schap onder presidium van den heer A. v. d. Weijde gehouden. Een uitvoerige toelichting was gevoegd bij het voorstel tot bijstorting van f277.500 zijnde f100 per aandeel, met het doel daaruit te bekostigen de meerdere bouw kosten dan zijn geraamd, bedragende f92 per aandeel, terwijl de bijstorting van t'8 per aandeel dient voor versterking van het Reservefonds. De voorzitter licht toe, dat in de pe riode, gelegen tusschen de raming en het tweede aanvullend rapport, een aanmer kelijke uitbreiding heeft plaats gehad van het buizennet en dat bij vergissing te veel buizen zijn besteld, die men even wel tracht van de hand te doen. De lengte der dienstleidingen is ook veel langer geworden. Groot is ook het verschil in cijfers, doordat een nieuwe watertoren moest gebouwd worden, in plaats dat de St.-Lievensmonstertoren voor watertoren werd ingericht. Tegen gevallen is voorts het leggen der hevel leidingen en het maken der boorputten op het terrein der waterwinplaats; ook de bedekking van het terrein aldaar heeft vrij aanzienlijke kosten met zich gebracht. Doch zooals de zaken zich thans laten aanzien, zal de vennootschap het Reser vefonds niet behoeven aan te spreken. Het voorstel werd aangenomen. Het volgende voorstel luidde: met in gang van 1 April 1931 de tarieven, ver meld in art. 6 der voorwaarden voor levering van water te verlagen met 10 pCt. De verlaging van 10 pCt. wordt niet toegepast op het tarief in al. 6 van art 6 van de voorwaarden voor levering van water. De heer Roelvink stelt voor deze ver laging reeds op 1 Jan. a.s. te laten in gaan. De voorzitter antwoordt, dat de datum van 1 April 1931 opzettelijk is gekozen om de hangende wijzigingen kant en klaar te hebben en 1 Jan. a.s. zijn die zaken niet afgewikkeld. De 10 pCt. ver laging der tarieven beteekent een der ving van f11756 aan inkomsten. Spr. ontraadt het idée-Roelvink. Aangedrongen wordt op inning per maand inplaats van per 3 maanden. De directeur antwoordt, dat indien de waterleiding per maand gaat incasseeren, Do heer Koopman voorziet groote wer keloosheid dezen winter en zou het een daad van wijs beleid vinden wanneer men per maand ging incasseeren. De voorzitter meent dan, dat het voor stel, tot verlaging der tarieven, wel kan worden ingetrokken. Bijna alle afgevaardigden steunen de gedachte: inning per maand i De heer v. d. Have meent, dat voor zeer velen zwaarder weegt: betalen per maand, dan 10 pCt. korting op de tarie ven, die per 3 maanden worden geïnd. Na ampele discussie wordt besloten het voorstel te renvoyeeren naar den Raad van Beheer, welke zal nagaan de moge lijkheid van verlaging der tarieven met ingang van 1 Jan. '31; innig per maand i.p.v. per kwartaal en verdeeling van de gelden, die de 10 pCt. tariefsverlaging op brengt over de middenklassen der lijst van geschatte perceelen. Bij Kon. 'besl. is benoemd tot voor zitter der waterkeering van den Cala- miteuzen Nieuw Neuzenpolder G. Wolfert Hzn. te Neuzen. Hansweert. Het motorschip „Kant" is gisterenavond tegen het remmingwerk van de spoorbrug gevaren, waardoor dit beschadigd werd. Het schip, dat dien tengevolge lekkage bekomen heeft, wacht thans nadere instructies af. Heinkenszand. Gisteren is alhier een zevenjarig knaapje aan Diphteritus over leden. Deze gevaarlijke ziekte, die hier enkele maanden geleden ook heerschte, schijnt zich thans weer uit te breiden. Nieuw- en St.-Joosland. Maandagmid dag vergaderde de Raad voltallig. Ingekomen is een brief van Ged. Sta ten om maatregelen te nemen ter uit voering van de Ambtenarenwet 1929, waaraan t.z.t. zal worden voldaan; ken nisgeving van genoemd College, dat de jaarwedderegeling van B., S., O. en Weth. gewijzigd ter goedkeuring is verzonden aan de regeering; een brief van den Mi nister van Onderwijs enz. dat over 1928 een bedrag van f 114.03 te veel is inge houden voor pensioensbijdrage onderwij zend personeel der O. L. school; de nieu we vaststelling der jaarwedden van de Ambtenaren van den Burg. stand; de koninklijke goedkeuring op de verorde ning van los-, laad-, kaai- en voergeld. De commissie van onderzoek der gemeen terekening over 1919 rapporteert gunstig. De rekening wordt daarop voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst op f 47971.01 in ontvang en f 38091.86 in uit gaaf, batig saldo f9879.15 voor den ka- pitaaldienst op f 13742.04 in ontvang, en op f 13457.66 in uitgaaf, batig saldo f 284.38. Krachtens de Besmettelijke Ziektenwet werd een verordening vastgesteld op de heffing van bijdragen voor kosten, die ge maakt moeten worden voor vervoer, ver pleging, ontsmetting enz. van lijders aan besmettelijke ziekten. Een verzoek van de firma de Dreu en Zweemer te Goes om vermindering van het verschuldigde kaai- geld, werd afgewezen. Besloten wordt wederom ontheffing te vragen van het geven van onderwijs in de gymnastiek aan de O. L. school, aangezien de vrijstelling 31 Dec. a.s. eindigt. De verzoeken van den A. N. W. B. en de Vereen, voor behartiging van lijders aan zenuw- en zielsziekten om lid te worden worden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek der afdeeling N.- en St.-Joosland der Vereeniging Volksonder wijs werd eenige wijziging gebracht in de bestaande voorschriften voor den ont wikkelingscursus. De cursus zal zijn voor leerlingen, die niet meer leerplichtig zijn en zal gehouden worden van 1 December tot 1 Maart, 3 avonden per week, telkens 2 uur. Het schoolgeld bedraagt thans f 1 per maand. Minstens 8 leerlingen moeten zich aanmelden om een Cursus te hou den. Daarna komt in behandeling de Begrooting voor 1931. Besloten wordt 80 opcenten te treffen op de Gemeentefonds- belasting. Een bedrag van f7000 wordt bestemd voor buitengewone aflossing van dure leeningen. Voor onvoorziene uitga ven is ruim f3500 gevoteerd. De Begroo ting wordt vastgesteld in ontvang en in uitgaaf voor den gewonen dienst op f50268.29 en voor den kapitaaldienst op f 284:38. Zierikzee. Dinsdagmiddag viel 't 6- jarig dochtertje van dhr. W. den Boer, wonende aan het Havenhoofd, dat op een rijdenden vrachtauto was geklommen, van de vrachtwagen op de steenen, ter hoogte van het Wijkgebouw op de Oude Haven. Het meisje bloedde uit het rech teroor en was buiten bewustzijn. Zij werd binnen gedragen in het Wijkge bouw. Onmiddellijk werden de doktoren v. d. Kwast en de Vrieze ontboden, die het geval ernstig noemden. (Z. Nsb.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor WeLsrijp, G. Gerlbrandy te Nieuw-Vennep. Emeritaat. Ds H. J. Rooseboom de .oudste der Herv. .predikanten van. Delft en scriba van het class, bestuur van 's Gravenhage is voornemens eme ritaat aan te vragen. D s W. V o o r s. f Te Oegistgeest is overleden ds W. Voors, em. pred. der Herv. Kerk, oucf 64 jaar. Ds Voors was in 1866 geboren. Na zijïy gymnasiale opleiding te Doetinchemjgm zijn academische te Utrecht gemotpjrte hebben, werd hij in 1892 candidBlat tot den H. D. bij de Ned. Herw^Kerk in Kuinrs jsUn intree deed. Vandaar ging hij in 1898 naur Haskorhome en in 1903 naar Feyenoord, waar hy tot zyn eme ritaat (1 Juni 1926) bleef. Ds Voors had door zijn warme Evangelieverkondiging, voorbeeldig pastoraalwerk en beminne- lijken, hulpvaardigen omgang in de ge meenten, welke hy diende, ziah vele vrienden gemaakt. Kerkely ke hoogleer aren te Amsterdam? R. en W. van Amster dam hebben indertijd toegezegd, een nota te zullen verstrekken pver de kwes tie der kerkelijke hoogleeraren. Deze nota is thans verschenen. Naar zij mee- deelen, komen zoowel curatoren als de Senaat in hun adviezen tot de slotsom, dat het voor de beteekenis en den bloei der theologische faculteit aan deze Uni versiteit van .groot belang zou zyn, in dien opnieuw vanwege de Ned. Herv. Kerk hoogleeraren aan de Universiteit werden verbonden. Zij meenen, dat daar door het a (an tal theologische studenten, dat in de jaren na de opheffing dier leerstoelen slechts zelden de twintig over schreden heeft en zells dikwijls beneden de tien is gedaald, belangrijk zou toe nemen. Curatoren spreken in dit verband van een vermeerdering van het studenten tal met 50 of 60, zij het nog niet ter stond in de eerste jaren. Voorls wijzen Curatoren op het belang van jongelieden, te Amsterdam woon achtig, die tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk willen opgeleid worden, doch de gelegenheid daartoe aan de Amsterdam- sche Universiteit thans niet vinden. Wat den financieel en kant der zaak betreft, wijzen curatoren, behalve op de hoogere opbr ngst der col'egegelden, ook op de mogelijkheid, ingeval een vacature ontstaat in één der bestaande hoog- leeraarplaatsen, de Synode voor te stellen, daarin een kerkelijk hoogleeraar te be noemen, zoodat althans die benoeming geen extra kosten voor de gemeente met zich zou brengen. B. en W. zijn het hiermee niet eens. Zij Zien niet in, dat er een redelijk argument is aan te voeren, op grond waarvan de Ned. Hervormde Kerk er aanspraak op zou kunnen maken, ten aanzien van de opleiding van haar pre dikanten door de gemeente in gunstiger condidtie te worden geplaatst dan an dere kerkgenootschappen. Mocht de Ned. Herv. Kerk verzoeken met de gemeente een overeenkomst aan te gaan, gelijk met de Algemeene Doops gezinde Sociëteit en met de Evang. Lu- thersche Kerk is tot, stand gekomen, te gen we'ke overeenkoms'en de Raad nim mer bezwaar heeft gemaakt, dan zou zulk een verzoek in overweging genomen kun nen worden. Wat men het eene kerkgenootschap toe staat, behoeft men het andere niet te weigeren. Maar verder zal de Raad na*ir de mee ning van B. en W. niet moeten gaan. Dat het aantal studenten in de theologie aan deze Universiteit zoo gering is, kan men betreuren, maar vermeerdering van het aantal mag naar het oordeel van B. en W. biet verkregen worden door de Ned. Herv. Kerk anders te behandelen dan de Luthersche en de Doopsgezinde. K erk v er war m in g, Men meldt uit Middelburg aan de „Nederl.", dat ihans een aanvang gemaakt is met het aanleggen der centrale verwarming inde Oostkerk. Dit besluit van de kerkvoogdij zal door de leden der Ned. Herv. Gem. met ingenomenheid worden begroot, wijl het in deze hooge koepelkerk in de win termaanden zeer koud is. Eveneens zal met de restauratie van het praebtige orgel, dat zich in die kerk bevindt, spoe dig begonnen worden. Middelburg. Naar wij vernemen, heb ben de heeren L. Dekker, Ghr. Handius, J. H. Klarenbeek en arts W. L. Pel be dankt voor hun benoeming tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier en is het kiescollege bijeen geroepen ter voorzie ning in die vacatures. Land- en Tuinbouwonderwijs. Mr J. J. Wintermans, inspecteur van het landbouwonderwijs, heeft namens den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de door dien minister ingestel de commissie ter bevordering van meer deelneming1 van de land- en tuixxbouw- arbeiders aan bet vakonderwijs geïnstal leerd. Na de installatierede is de oommissie haar werkzaamheden begonnen met het nemen van het besluit, allereerst bij de plattelandsbesturen, hoofden van land-en tuinbouwscholen, besturen van afdaelin- gen van landarbeidersbonden en die van landelijke landbouworganisaties en haar afdeelingen een onderzoek in te stellen naar den stand van bet vakonderwijs voor land- en tuinarbeiders en naar da middelen, welke naar da meening van die colleges tot verbetering kunnen lei den. Prof. J. van der Vate. Vanuit Amerika ontvingen wij bericht, dat de heer Jan van der Vate benoemd is tot hoogleeraar in geschiedenis in James town College, Jamestown, North Dakota. in de Vereenigde Staten. De heer Jan van der Vate was indertijd leerling aan. de lagere school te Vrouwepolder en ging een tiental jaren geleden naar Amerika. Zoo spoedig hij eenigszins de Engelsche taal machtig was, ging hij naar school, totdat hij in 1928 cum laude promoveer de. Dezen zomer behaalde hij zijn mees- tersgraad aas de Universiteit van Oregon.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2