Donderdag 23 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland tiendrikse Co's Bank H.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Staten-Generaal. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteox: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4445B. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnèmentsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels fi.20, elke regel meer 30 ct. Bi] abonnement belangrijke korting. De vrede geteekend. Het dreigend gevaar van een arbeids conflict in de drukkerswereld lis Ipfge- wend. Althans in zooverre, dat de gedele geerden van beide partijen tot overeen stemming zijn gekomen. Als het nu aan de afgevaardigden der werkgevers gelukt, de federatie van Boekdrukkerspatroons tot het brengen van het gevraagde financiëele offer te bewegen, rvat misschien nog niet zoo gemakkei ijk zal gaan, dan is de vrede weer voor drie'jaren geteekend. Een verblijdend resultaat. Een dreigend conflict van zeer ernstige beteekenis, dat veel verder reikte dan de grenzen der boekdrukkerswereld, is hiermee voorkomen. Wanneer wij hierover onze groote blijd schap uitspreken, dan voegen wij daar aan echter onmiddellijk toe, dat het ons ten eenenmale onbegrijpelijk voorkomt, dat het in de gegeven omstandigheden zoover kon komen, dat een algemeene sta king werd afgekondigd. Wat toch is de zaak. De patroons waren aanvankelijk bereid de C. A. O. ongewijzigd te vernieuwen, wat echter door de gezellen-organisaties werd afgewezen. Bij de daarna gevoerde onderhandelin gen kwam tenslotte de werkgeversdele gatie met een voorstel om drie jaren achtereen een loonsverhooging te geven van 1 cent per uur, terwijl de leiders der arbeidefs een verhooging eischtenvan tweemaal 2 cent en eenmaal 1 cent. En omdat deze laatste eisch niet werd ingewilligd, volgde toen het stakings-be- sluit. Een onbegrijpelijke houding. Immers de leiders van de vakbonden wisten opperbest, dat het aan de ver tegenwoordigers van de werkgevers groote moeite zou kosten om op het door hen gedane voorstel de goedkeuring te krijgen van hun federatie. En het kon hun ook niet onbekend zijn, dat we leven in een tijd van ma laise, waaronder ook het zakenleven ge bukt gaat. De meest ongeschikte tijd dus om voor een in vele opziphten bevoor rechte arbeidersgroep loonsverhooging te eischen. Toch had men, hoewel voor een groot deel aan de gestelde eischen tegemoet werd gekomen, den moed een staking te proclameeren en daarmee tevens tal van arbeiders te stellen voor een pijn lijk conflict tusschen organisatie en gewetensplichten. Een houding die te meer raadsel achtig wordt, als men ziet dat na de besprekingen met den Rijksbemiddelaar, tenslotte toch het voorstel der patroons zoo goed als ongewijzigd werd aanvaard. Hieruit blijkt, dat men voor een ver schil van uiterst minimalen aard, niet alleen de bedrijfsvrede, maar ook de ge- heele verdere ontwikkeling van het in vele opzichten gelukkige instituut der C. A. O. in de waagschaal heeft gesteld. Is de houding van de vertegenwoordi gers der werknemers in het algemeen onbegrijpelijk, nog meer onbegrijpelijk is het, dat ook de afgevaardigden van den Nederl. Chr. Grafischen Bond hieraan heb ben meegewerkt. En nóg onbegrijpelijker wordt de zaak, als men ziet, dat blijkens een mededee- ling van den heer Hofman, voorz. van den Ned. Chr. Grafischen Bond, het Chr. Nat. "Vakverbond zich ten volle achter de eischen der werknemers stelde, dat het dus ook een staking over zulk een minimaal verschil voor zijne verantwoor delijkheid nam. Hierdoor is, om van verdere gevol gen nu maar te zwijgen, aan het organi satieleven een zware slag toegebracht. Men heeft door onder deze omstan digheden een staking af te kondigen en bij voorbaat steun toe te zeggen, aan de tegenstanders van de vakorganisatie die gewoon zijn voor de voordeelen daar van de oogen 'stijf te sluiten, een sitok in handen gegeven, waarvan nog lang en naar te vreezen is met succes, gebruik zal worden gemaakt. V Veelzeggend zwijgen. Door den heer Albarda, den leider van de Soc. Dem. fractie in de Tweede Ka mer, werd onlange uitgesproken, dat te gen den oorlog elk middel, ook al valt het buiten het wettelijk geoorloofde, ge bruikt zal moeten worden. Hierop reageerend, merkte gisteren de heer Tilanus in de Tweede Kamer op: „Wanneer een verantwoordelijk lei der zich op revolutionaire wijze uitlaat, door elk middel, ook al valt het buiten de wettelijk geoorloofde middelen, te gen den oorlog te verdedigen, dan acht spr. dat hoogst ernstig. Op Zich zelf was dit een herhaling van een interruptie van den heer Wijnkoop tijdens een rede van minister Deckers in 1929. Is het inderdaad de mee ning van de sociaal-demo craten, om in de ure des ge- vaars revolutionair op te treden? Laten zij het dan duidelijk en klaar zeggen, dan kan de regeering daar mede rekening houden. Er schuilt propagandistische kracht in een dergelijk politiek optreden, maar spr. acht het voor een verantwoordelijk leider in hooge mate te betreuren en af te keuren." Eenige oogenblikken later hield de heer Albarda een lange rede. Maar met geen woord werd geant woord op de door den beer Tilanus ge stelde vraag. Een veelzeggend zwijgen. DE MIJNRAMP BIJ ALSDORF. Reeds 233 dooden. Volgens de laatste berichten bedraagt het totale aantal slachtoffers dat bij de mijnramp te Alsdorf 'heit leven heeft ver loren, 233. Men neemt aan, dat dit cijfer met meer 'belangrijk zal stijgen. Er worden nog 25 personen vermist, ter wijl er in de ziekenhuizen 99 gewonden zijn. Gistermorgen werden nog twee en gis terenmiddag een mijnwerker levend ge red. Op de plaats van het ongeluk spelen zich nog steeds ontroerende tooneelen af. Omtrent de oorzaak van de ramp ver keert men nog steeds in het onzekere. De dooden 'zullen waarschijnlijk Zater dag worden begraven. Het reddings- en opruimingswerk wordt zoowel 'boven als -onder den grond nog steeds ijverig voort gezet. Voor den ingang van. de mijn, waar de vreeselijike ramp plaats had, verdringen zich nog steeds honderden menschen, mee- rendeels familieleden, ouders, broers en zusters, vrienden en bekenden van de ruim -twee honderd en dertig mannen, die op zoo treurige wijze om het leven kwa men. De tooneelen, -die zich daar afspelen, zijn hartverscheurend. Onder de 'honder den, 'die er wachten, zijn er, 'die de droeve tijding van 'den dood van een of meerdere hunner familieleden reeds vernamen, an deren verkeeren nog in het onzekere over het lot van hun familielid, vriend of be kende. 'Overal hoort men geschrei en ge jammer, of plotseling een kreet van vreug de om het weerzien van een, dien men verloren waande. Tooneelen van diep- roerende vreugde of van 'diepe smart spe len zich naast elkander af bij de sombere ruïnen. De verwoesting is onbeschrijfelijk. Zwarte vlaggen hangen triest boven de mijnen; in het nabije Aken vlaggen de openbare gebouwen en vele woningen van particulieren halfstok. Doch niet enkel de naaste omgeving, héél bet rijk is diep geschokt door de ontzettende ramp. De verdediging van de Belgische grens. De Soir bericht: Tot uitvoering van het algemeene plan, ontworpen door de grens- commissie in 1927 in overeenstemming met den gen er al en staf, zal de minister van defensie op de begrooting van 1931 de noodige credieten aanvragen voor de moderniseering van enkele forten der stel ling Namen. Men schat op 30 millioen het bedrag, dat vereisoht is om aan de vesting Namen dezelfde waarde te ge ven als aan de vesting Luik. De hulp aan werkloozen fia de Ver. Staten. Na dagenlange besprekingen van Hoo ver met de leden van het kabinet, met industrieelen en bankiers, begint het na tionale program voor hulp aan werkloo zen definitieven vorm aan te nemen. Alle kringen der industrie zullen thans worden aangezocht om het systeem van gedeeltelijken arbeidstijd in te voeren, teneinde zoo doende verdere ontslagen te vermijden, en de gelegenheid te schep pen voor meer arbeiders om aan het werk te kunnen gaan. Een wereldconferentie voor landbouw zaken? Op een congres der regeeringspartijen heeft de Hongaarsche minister-president, graaf Bethlen, over de crisis, welke op het oogenblik in den landbouw heerscbi onder andere verklaard, dat de Hongaar sche regeering het plan heeft een wereld conferentie bijeen te roepen, ten einde over de landbouwkwestie te onderhande len. Met de Vereenigde Staten van Ame rika, die de voornaamste concurrent van Europa op landbouwgebied zijn, moet een overeenkomst betreffende agrarische kwesties worden gesloten. Moskou's toebereidselen voor den beslissenden slag. De Russische volkscommissaris voor landsverdediging heeft in het Oeralge- bergte meer dan twintig fabrieken laten bouwen, welke thans chemische produc ten en meststoffen vervaardigen, doch in een minimum van tijd omgebouwd kun nen worden tot inrichtingen voor de be reiding van vergiftige gassen. Ook andere „voorbereidende maatrege.- len" worden' genomen, en het heet dat sovjet-Rusland binnen enkele jaren reeds in staat zal zijn, een aanvalsoorlog tegen de Westersche Europeesche staten te ondernemen en op de meest geraffineer de wijze te voeren. Polen is gemakkelijk te overrompelen en een opmarsch door Duitschland zal geen grooten tegenstand ondervinden meent men. En intusschen zijn er nog Europeesche staten die zich niet te weer stellen tegen de dumping-politiek der sovjets, een politiek, die geen ander doel heeft dan de voorbereiding der groote wereld-revolutie. De Europeesche markt te overstroomen met allerlei producten, die beneden kostprijs verkocht worden en aldus de economische crisis steeds ver der uit te breiden en het leger der werk loozen, waaruit de reserves der revolu- tionnairen worden gekweekt aldoor groo- ter te maken. Terwijl bijvoorbeeld de eieren in Rus land in den vrijen handel niet meer ver krijgbaar zijn, en het maximum aantal eieren, dat per maand per hoofd op de eierkaarten beschikbaar wordt gesteld 15 stuks bedraagt, worden de markten in Duitschland, Estland en Polen met dit artikel door de sovjets overstroomd en deze Russische eieren zijn zoo goedkoop, dat de binnenlandsche handelaren onmo gelijk concurreeren kunnen en hun waar van de markt terug naar huis kunnen nemen. Op dezelfde wijze gaat het met de Rus sische tarwe, ofschoon in Rusland al lang weer de broodkaarten moesten worden ingevoerd en de sovjets voeren thans ook steenkolen uit naar Engeland, waar ge regeld toch al volop werkloosheid heerscht onder de mijnwerkers. Het communisme in Frankrijk neemt af. De sterkte van de communistische par tij in Frankrijk neemt den laatsten tijd aanzienlijk af. Naar verluidt, hebben zic'h op een vergadering van het com munistisch partij-bestuur met een ver tegenwoordiger van de Derde Internatio nale heftige tooneelen afgespeeld. De vertegenwoordiger van Moskou ver weet het bestuur niet voldoende activiteit aan den dag te hebben gelegd, hetgeen volgens hem de oorzaak was van het ver zwakken der partij. Van de 24.000 mijnwerkers in Frank rijk, zijn er slechts 24 lid van de com munistische partij, terwijl de communis ten onder de 23.000 metaalarbeiders slechts 17 leden tellen. Ook de inkomsten van het communistische orgaan, de Hu- manité, zijn aanzienlijk verminderd. Korte Berichten. Volgens berichten uit Boekarest, heeft de Roemeensche spionnagezaak een ongedachte wending genomen. De politie heeft Sebastian Pepesco, den leider van de algemeene veiligheidspolitie, en een hooggeplaatsten officier van het Roe meensche leger, wiens naam nog geheim wordt gehouden, gearresteerd. Nieuwe uitgebreide arrestaties zijn te verwachten. Gisteravond zijn te Altona jonge lieden in den ouderdom van 23 tot 30 jaar een bijkantoor van de spaarbank van de stad Altona binnengedrongen, waar zij twee employé's onder bedreiging met re volvers naar een achter gelegen kamer drongen en daar boeiden. Vervolgens hebben zij 3000 Mk. buitgemaakt, waar mede zij de vlucht namen. De Amerikaansche wachtschepen hebben een Ganadeesch schip in beslag genomen, dat verdacht werd alcohol voor smokkelaars te hebben vervoerd Aan boord van het schip bevonden zich alcoholhoudende dranken ter waarde van 360.000 gulden. De opvarenden werden gearresteerd. In verband met de ontvoering van den vroegeren president van Finland Stahlberg, zijn de chef van den generalen staf, Wallenius, de chef van het mobilisa tiebureau, de luitenant-kolonel Kuussaari en de ambtenaar van het ministerie van oorlog, mr. Toironen, aangehouden. Een Zeppelinwerf in Nederland? Naar het „Handelsblad" verneemt, wor den sedert eenigen tijd besprekingen ge voerd tuschen Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers van financieels en in- dustrieele kringen over de mogelijke in richting van een werf voor den bouw van luchtschepen in ons land. De daartoe op te richten maatschappij zou in zekeren zin beschouwd kunnen worden als een doch termaatschappij van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen. Zij zal naar alle waar schijnlijkheid haar constructiewerkplaat sen vestigen te Rotterdam. Volgens haar zegsman valt te verwach ten, dat men binnen betrekkelijk korten tijd tot definitieve resultaten zal komen. „Nationalistische Militie". Het Eerste Kamerlid de 'heer Hendels heeft den minister van Defensie de vol gende vragen 'gesteld: Heeft de minister die op de desbe treffende vragen van den heer Mendels volstaan 'heeft met te antwoorden, dat 'hem van een „nationalistische militie", met welker africhting zich beroeps- en re- servepersoneel der Nederlandsche land macht zou hebben belast niets anders of meer bekend was dan hetgeen daaromtrent voorkwam in de „Nieuwe Vaderlander" van 6 September j.l. in deze mededeeling in het officieel orgaan van het verbond van nationalisten en in de dienaangaan de door den 'heer Mendels gestelde vra/- gen aanleiding gevonden om een onder zoek te gelasten naar deze aangelegen heid, ten einde uit de resultaten van dit •onderzoek zijn conclusies te trekken om trent de wettigheid en geoorloofdheid van zulk een semi-militair instituut. Moet de steller dezer vragen het aan gehaalde antwoord van den minister op ■zijn vroegere vragen aldus opvatten, dat dergelijk onderzoek inderdaad is ingesteld doch dat het geenerlei positief resulaat heeft opgeleverd? Zoo neen, acht de minister dan deze aangelegenheid dan niet van voldoende principieel 'belang om alsnog zulk een on derzoek te gelasten en de resultaten daar van met zijn oordeel ter openbare kennis te brengen? Acht de minister het, afgescheiden van de resultaten van zulk een onderzoek, niet in alle geval onoorbaar dat beroeps- en reservepersoneel der Nederlandsche land macht zic'h zou belasten met de africh ting van dergelijke „particuliere militie". Maal gebod verzocht. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een telegram uit Heemstede van den voorzitter en den secretaris namens de afd. Holland-Brabant van den Chr. Boe- ren- en Tuindersboind, betreffende me dewerking tot directe hulp aan de boeren en invoering van een maalgehocL Seizoenarbeid en Ziekteverzekering. Het Tweede Kamerlid, de 'heer Loer akker, heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vra gen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de uitspraak van den Raad van Beroep te Groningen, waarbij de beslissing van den Raad van Arbeid te Assen, dat on der bepaalde omstandigheden ook veen arbeiders als seizoenarbeiders kunnen be schouwd worden, bevestigd is? Acht de minister het juist, dat blijkens i bovenbedoelde beslissing alle arbeiders onder bepaalde omstandigheden als sei- zomarbeiders, zooals bedoeld in het K. Binnenland. De Tweede Kamer over de vlootplannen. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land. Het conflict in de typografie bijgelegd. Vee-invoer in België verboden. Buitenland. Moscou's booze bedoelingen. De mijnramp te Alsdorf. Reeds 250 lij'ken geborgen. B. van 27 Februari 1930, kunnen worden beschouwd Indien deze vraag ontkennend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat omtrent deze aan gelegenheid nadere regelen moeten wor den gesteld, teneinde een uniforme toe passing van de ziektewet in deze te ver zekeren De bestrijding van de werkloosheid. Naar „Het Volk" verneemt, zijn er tus schen vertegenwoordigers van Ged. Sta ten en de betrokken .wethouders van Amsterdam, Haarlem en Zaandam be sprekingen gevoerd, die ten doel hadden tot samenwerking te komen bij do bestrij ding van de werkloosheid. De bedoeling is terreinen in bezit te krijgen, waar werk loozen uit de deelnemende gemeenten, onder leiding van de Nederlandsche Hei demaatschappij, te werk gesteld zullen worden. Er is een oommissie aangewe zen om te onderzoeken, welke objecten voor werkverschaffingsdoele'nden eventu eel in aanmerking zouden kunnen komen. Het pachtontwerp. De vrijzinnig-demooralische Tweede Kai- merfractie is voornemens op het wetsont werp tot regeling van de pachtovereen komst eenige amendementen in te die nen, die de strekking hebben, een recht op schadeloosstelling wegens onredelijke pachlopzegging in te „voeren. De fractie is namelijk van oordeel, dat het door het regeeringsontwerp beoogde doel, den pachter zoo mogelijk voor langen tijd het gebruik van het gepachte te verzekeren, op deze wijze beter bereikt zal worden dan door een oontinuatiereeht in den door de regeering voorgestelden vorm. De heer Fleskens as. heeft op het wets ontwerp tot nieuwe regpling van de pacht eenige amendementen voorgesteld, o.a. strekkende om behoorlijk verband te leggen tusschen den pachtprijs en de bedrijfsresultaten, gerekend over eenige jaren, alsmede om aan het recht op ver goeding van de pachtovereenkomst de bevoegdheid van den rechter te verbinden om zoo noodig wijziging in dein pacht prijs te brengen. Postvluchtdienst op Ned.-Indië. Het eerste retourvliegtuig. Aneta-V. D. meldt, dat het eerste re tourvliegtuig gistermorgen om 5.35 uit Bagdad is vertrokken en te 14.57 te Cairo is aangekomen. Alles is wed aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. De post naar Nederland. Blijkens mededeeling van de Indische administratie heeft het eerste retourvlieg tuig ruim 200 K.G. post aanboord. Hier van is 138.45 K.G. bestemd voor Amster dam (stad en verdere verzending), 45.94 K.G. voor 's Gravenhage en 11.55 K.G. voor Rotterdam. Voor tusschenliggende landen is 2.42 K.G. bestemd. Te Medan is nog J5.36 K.G. post ingeladen, terwijl in Bangkok de stukken uit Saigon aan boord zijn genomen, bestemd voor Pa rijs en Amsterdam. TWEEDE KAMER, i Regeling van werkzaamheden. Het Vlootontwerp. Bij de voortgezette behandeling van het Vlootontwerp, verklaren de heeren B r a a t, Plattel., en F. V o s, Middenst.-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1