DE ZEEUW TWEEDE BLAD. PAULS OFFER. Uit de Provincie. Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. Q" WM DINSDAG 21 OCT. 1930. No. 18. Ieder mensch zal ear zich wel eens op betrappen, dat zijn practjjk heel wat minder mooi is dan z'n theorie. Tusschen zeggen en doen is dikwijls een groot verschil. Misschien is dat haast wel ner gens zoo erg als in de politiek. De vorige week viel m'n aandacht op een sterk staaltje van dat verschil. Het was in de Tweede Kamer. De heer Ker sten zei daar: we moeten ons de uiterste krachtsinspanning getroosten, de week, die wij vóór de behandeling der Rijks- begrooting vrij hebben, moeten we zoo noodig opofferen. Dat waren kloeke woor den, ik neem er m'n hoed voor af. Maar nu de daden. Toen op denzelfden middag, nog niet eens zooveel tijd, nadat de heer Ker sten zijn kloeke woorden sprak, een wets ontwerp in stemming kwam, waar z'n beide partijgenooten tegen stemden, was de heer Kerstenweg. Den volgenden middag kwam hij weer even boven wa ter, hield een redevoering en was toen weerweg. Van uiterste krachtsin spanning en van zich opofferen gespro ken 1 Do parlementaire molen maalt weer lustig. Heel ons Nederlandsche volk heeft het kunnen lezen, hoe jjverig de Tweede Kamer is. 'tls een lustl Ze vergadert in eens heel lang, zelfs een paar avonden in de week nog, schuift steeds meer eten otp (haar bord, en schiet met dat alles heel matig op. Als de wereld eens met praten te redden was, dan zouden er enkelen daar op het Binnenhof een eere- prijs zeker krijgenMaar in ieder geval, de Kamer vergadert en werkt. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat al die honderd menschen op hun post zijn. Och, er zijn er genoeg bij, die dit zijn en dat, 'en dan bij dit alles ook nog Kamerlid. En ze heb ben hot toch zoo druk, heel bar, en dat is ook zoo, maar heusch niet met hun Kamerlidmaatschap. Dat is maar bij maak. De vorige week bleef de Kamer op een middag tot 7 uur bezig met het bespreking der belangen van de Zuider- zeevisschers. Er waren toen van de 100 leden nog 8 aanwezig, onder wie de voorzitter was, die moeilijk weg kon loo- pen. Er zijn er ook heel wat onder ons volk, die van „de Kamer", voor wat betreft haar taak en haar zeggenschap een geheel verkeerde opvatting hebben. Een opvatting, die in onzen tijd gesterkt wordt door allerlei z.g. democratische elemen ten. Die doen het ongeveer voorkomen, alsof de Kamer alles kan en alles mag. Die N dwaze opvatting heerscht bij niet Te Vlaardingen is door Ds Hagenbeek de eerste steen gelegd voor de nieuwe gereformeerde „Mr J. Terpstra-school. De steenlegging. Vlij naar het Engelsch. 43) Aan tafel ging het gesprek al gauw over politiek, en over de kansen, die de verschillende partijen bij de komende verkiezingen zouden hebben. De heer Ford had juist in 't licht gesteld, hoe schadelijk het voor een partij is, wan neer do leden te veel naar eigen inzicht oordeelen, instede van den te volgen weg aan het beleid van de wijze leiders over te laten die meer ondervinding hebben. „Neem me niet kwalijk, vader", zei Edgar, „doch dat lijkt me juist de kracht van de partij: Individualiteit en de steun die uit het medeleven met de partij belangen, binnen redelijke grenzen, op bloeit, zijn beter dan slaafs volgen en blinde gehoorzaamheid." „Misschien geeft het den kiezers meer roklooning", antwoordde zijn vader, „doch voor de partij is het slopend." „Daarentegen", voegde dominee Stone ley eraan toe, „het voegt niet iedereen, om Bi&ar op eigen gelegenheid te lief hebberen en wetten te stellen. De vrij heid, die geen oornm lijdt tot Als iedereen maar deed, wat recht was in eigen oog, wat zou er dan van een geordenden staat overblijven?" merk te dominee Seaton op. Men toont waarlijk meer kracht in zelfbeheersching, dan in zelf-verheerlijking." „Zeer juist", viel de vorige spreker bij. „Het gansche geheim in de bescha ving ligt voor mij hierin, dat de wilde handelt naar eigen inzicht en naar het geen hij voor zichzelf het beste acht, terwijl de- beschavingsmensch zich regelt naar hetgeen voor de gemeenschap in haar geheel dienstig is." „Maar" hield Edgar vol, „ik kan maar niet verstaan, dat, hetgeen voor het individu verwerpelijk is, voor een partij wèl mag." „Dat is op het oogenblik niet ter zake", zeide zijn vader ongeduldig. Edgar keek verwonderd. Zijn vader zag de dingen altijd zoo helder, meende hij, terwijl hij zelf zich steeds in een dool hof scheen te bevinden." „Gehoorzaamheid is voor iedereen goed", zei dominee Seaton, „of het nu het individu betreft of de massa. Om .zich ondergeschikt te maken aan het wet- fög gezag, is een van 's menschen eerste en hoogste plichten." „Juist, juist", viel de predikant van Chayfösd bjj; „ofschoon men helaas he den ten dage dien goeden stelregel wel eens schijnt te vergeten." „„Zoudi u i&t denken?" vroeg Paul. weêaigï», '3ï.g g&boeE vergaten de i Ksm»«? in ons staatehestear een. bepaalde pi a At s heeft m ook bopaaMe vechten en bevoegdheden, die beperkt zijn. De Kamer is allerminst de 1 astgeefster van de Regeering,. Deze is niet de ty piste, of de bode van de Kamer. Geen denken aan. Fn die gedachte moet zoo scherp mogelijk bestreden worden, hare doorwerking is funest. Zoo kwamen de vorige week de bei de communisten in de Kamer met een allerzonderlingste motie. Die beide heeren vormen op het oogenblik een „fractie". Vroeger keken ze elkaar niet aan, maar sedert Winkoop het boetekleed aantrok, is het .geheel anders geworden. Hij is te Moskou nog wel niet in genade aan genomen, maar de agent van Moskou hier lacht toch vriendelijk tegen hem en hij lacht vriendelijk terug. 't,Is bepaald aandoenlijk. Men vraagt zich wel eens af, of dergelijke menschen nu werkelijk nog karakter hebben, of dat het alleen gaat om het baantje? Maar ze dienden een motie in! Men weet nu eenmaal, dat dergelijke groot heden het liefst regeeren met moties en resoluties. En dan: hoe langer hoe liever! Ze dienden een motie in, waarin ver klaard werd, dat van het wetsontwerp der Regeering, dat aan de orde was, geein sikkepit deugde. Goed, dat kan. Maar de motie hield tegelijk in verschillende opdrachten aan de Regeering, die zij uit te voeren had en vlug ook. Kijk, zooiets kunnen nu alleen men schen in hun hoofd halen, die alle juiste begrip van de verhoudingen in ons Staatsbestuur verloren hebben, of ook het nooit bezaten, De Regeering ten onzent bezit de uit voerende macht en de wetgevende macht deelt zij met de Volksvertegenwoordiging. Bij de uitvoering dier wetgevende macht hebben Regeering en Kamer een gemeen schappelijke taak, maar daarbij ook elk nog een eigen taak. Dat gemeenschappe lijke noemen we met een mooi woord het gemeen overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal, dat echter lang niet altijd even mooi tot zijn recht komt. „De Kamer kan alles," zeggen of den ken sommigen. Kan men gelooven, er is niets van waar. De vorige week waren er nog bij de Kamer ingekomen 36 schrifturen van di verse strekking, alle van één juffrouw uit Amersfoort. Wie weet, wat het beste mensch er door heeft willen bereiken. Resultaat? Wel, ze werden voor kennisge ving aangenomen, wat zooveel zeggen wil, als: weg er mee! Zoo komen er bij de Kamer ook tel kens verzoeken in van menschen om recht, of om herstel van onrecht. Zeker, in sommige gevallen kan de Kamer wel eens direct of zijdelings* wat doen, maar in vele gevallen blijft ze er ook netjes af, omdat ze geheel buiten haar competentie vallen. Zoo zijn er menschen, die veroordeeld zijn en in de gevangenis zitten en dan aan de Kamer een adres sturen om re visie, vermindering, of wat dan ook. Ze e sa dei moeite koaden garest eparen. lie Kame? zich -wel wachten, a fares! l Els E* om zich daarmede te bemoeien. Zoo is er heel wat, waar de Kamer desgewenscht eens over praten kan, maar waaraan ze niets, of heel weinig, kan doen. 'tls altijd goed om de juiste verhou dingen te handhaven. Ook in ons Staats recht. Anders krijgt men allerlei onmo gelijke verhoudingen en de fraseurs heb ben vrij spel. Er is verwarring genoeg in de politiek, daarom is een. nuchtere opmerking over de juiste interne verhoudingen in ons Staatsbestel mogelijk niet geheel onwel kom. J. H. Gemeenteraad van 's Gravenpolder. Liever met eere weggejaagd dan oneervol gecapituleerd. Maandagmorgen kwam de gemeente raad van 's Gravenpolder voltallig hij een. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van dhr J. de Dreu voor Radio distributie. Dit werd in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van de pe- troleumhandelaren om voor de levering van dit artikel ook in aanmerking te mogen komen, kon niet worden ingewil ligd, want B, -en W. hadden reeds on derhands gegund. Een schrijven van Ged. Staiten over de nog niet goedgekeurde begroeting '30 nam veel tijd in beslag. In dit schreven wordt op den ernst van den toestand gewezen en te kennen gegeven onder verwijzing naar art. 144 der grondwet, dat in de toekomst maat regelen genomen zullen moeten worden. Dhm Joziasse en van Liere zijn ge neigd toe te geven. De andere leden blij ven bij hun meening dat het recht om het salaris van den veldwachter vast te stellen volgens de wot toekomt aan den gemeenteraad; dat 1 altijd de gemeente veldwachter zeer royaal is behandeld; dat. hü met zijn emolumenten een juiko^ men heeft van plm. f1818, en het ge zien do ernstige economische crisis, on verantwoordelijk moet worden geacht nog een verhooging' van f 150 toe tei kennen. Dhr Joziasse stelt voor een audiëntie aan te vragen bij den Commissaris der Koningin. Dit wordt afgestemd. (Joziasse en v. Liere voor). Bericht zal worden ge- zonden aan Ged. Staten, waarin er op zal worden gewezen, dat de moeilijkheden waarin de gemeente verkeert, iederen dag erger worden en straks zullen uitloopen op sluiten der school, geen verlichting der straten, geen verwarming van 't ge meentehuis, geen macadam voor de we gen, enz. enz., dat de verantwoordelijk heid daarvoor niet berust bij den gemeen teraad, doch bij Ged. Staten. De ge meenteraad meent volgens eed en plicht het uiterste te hebben gedaan en wil lie ver met eer weggejaagd worden dan on eervol capituleeren. Daarna wordt nogmaals een verzoek van dhr de Klerk om grond over te ne men, in handen van B. en W. gesteld. En. de gemeentebegrooting 1931 opge maakt (doch ook zonder verhooging der traktementen) tot een bedrag van ontv. en uitg. f30.179.48, onvoorzien f809.91. Daarna sluiting. GEZOND BLIJVEN door Phi lips hoogtezon voor huiselijk gebruik. Vraag het Uw huisdokter! Verkrijgbaar bij J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) De sluis te Temeuzen. Uit Terneuzen wordt gemeld: Nadat gisternacht de 'laatste schepen, die langs de groote Westsluis het kanaal wenschten te verlaten, waren afgeschut, is deze voorloopig voor het verkeer gesloten. Voorbereidingen voor het plaatsen van 'de taatskuip, waarin de herstellingswerken aan den sluisvloer moeten worden ver richt, worden getroffen, terwijl in het buitensluishoofd, ter verlichting van den druk van het water van het kanaal op de deuren van het 'binnenhoofd, een dam wordt geplaatst, waarvoor de Belgische dienst van bruggen en wegen in bruikleen het afdanrmingsmateriaal van den stuw van Oudenaerde 'heeft gezonden. Schore. Door de Provinciale Zeeuw- sche Electriciteits Maatschappij is een „Ik zou juist zeggen, dat de behoefte van tegenwoordig aan sport en gemeen schapszin een krachtige stimulans is te gen te ver gedreven individualisme, dweepzucht en wat daar al zoo uit voort vloeit. Het is wel eigenaardig maar toen ons land zich nog een plaats in de rij der naties moest veroveren, hoor de men er niet van, dat iedereen er een eigen meeninkje op na hield en precies wilde, wat in zijn lijstje paste; dat is de vrucht van den voorspoed en de vredige rust onzer dagen. En sport is een van de dingen, die het kwaad kan keeren. Iemand, die in zijn jongen tijd veel aan voetbal of cricket heeft gedaan, heeft tot op zekere hoogte een soort militaire trai ning gehad en hij zal ongetwijfeld de deugden van den krijgsman hebben overgenomen. „Mijn zoon", zeide dominee Seaton, „spreek nooit een woord ten gunste van den oorlog. Dat is een vinding van Sa tan, waaruit nimmer iets goeds kan voortvloeien." „En toch is dat menigmaal het geval geweest", verdedigde Paul; want de oor log heeft vele jonge zonen tot mannen doen rijpen en maakt er geen zwakke lingen en kinderen van". „Onze voorstelling van mannelijkheid is echter niet waaraohtig", zide zijn va der, „psysieke mood heeft het mensch- dom zooveel opgeleverd, dat het zoowel aaav&ag g&mis&t aaat ds vaoïteeideade werkzaamheden 4®r voorziening van deze gemeente yan electrischen stroom. De hoogspanningskabel is reeds gelegd tot door de gemeente Kapelle, zoodat thans Schore en Hansweert (voor zoover deze gemeenten zijn gelegen ten westen van het kanaal door Zuid-Beveland) het eerst aan de beurt zijn. Dit zijn de eerste z.g.n. Mabeg-gemeenten van oostelijk Zuid- Beveland, die door de P. Z. E. M. van electrischen stroom zullen worden voor zien. 's-H. Hendriksklnderen. Gisteravond had alhier een ongeluk plaats, dal betrekke lijk goed afliep. Een vrachtauto van do Gebrs. Kaxelse te Heinkenszand, geladen met voederbieten, die uit den Goesschen Folder kwam, wiide de s-raat overs ..©ken, vóór oen luxe wagen, di© van rechts kwam, zoodat deze, die eerst passeeren moest, te ve©l en te vlug moest uitwij ken, en daardoor tegen een paal aan vloog inet zooveel kracht, dat zij kan telde. De bestuurder bekwam wonder bo ven wonder geen letsel en kon zonder hulp de auto veriaten. De auto weird door een kraan wagen van M, de Dreu te Goes overeind gezet en naar Gons vervoerd. Borssele. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter deelt mee, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben verleend aan de verordening op het wa terleidingbedrijf. Nu komen de heeren Dijkstra en De Regt, als vertegenwoordigers der P. Z. E. M. in de vergadering, om inlichtingen te geven omtrent de electrificatie der ge meente. De burgemeester deelt mee, dat B. en W. voorstellen medewerking te verleenen aan de P. Z. E. M. en uit vei ligheidsoogpunt benevens uit aesthetische overwegingen het leggen van een onder- grondsch net aanbevelen. De heer De Regt zet daarna uiteen, waarom een on- dergrondsche aanleg te verkiezen is bo ven een borengrondsch not en beant woordt enkele vragen. Het voorstel van B. en W. wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Het ontwerp straatverlichtingscontract tusschen de Gemeente en P. Z. E. M. wordt onver anderd goedgekeurd. Nu komt ter tafel bet voorstel van B. en W., een geldleening aan te gaan, groot f 7500, tegen ten hoogste 4K pet., af te lossen in 20 jaar. Het voorstel wordt z. b. st. aangenomen. Tot tijdelijk administrateur van het waterleidingbedrijf, waarvoor de aanbe veling luidt: 1. G. Hage en 2. H. Korten- bout, wordt met 4 stemmen benoemd de beer Kortenbout, terwijl no. 1 drie stem men kreeg. Daarna stelt de Raad de gemeente begrooting vast op een bedrag van f 47422 in ontvang en uitgaaf, gewone dienst en op f 35000, kapitaaldienst. Men besluit geen opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. De begrooting Burgerlijk Armbestuur wordt vftatgestoM op f öi?i in ontvang en uitgaaf en Am van hef, waterleiding bedrijf op f 5500, Nu komt de rondvraag. Daarbij wordt een zaak ter sprake gebracht, die leidt tot het aannemen van het volgende voor stel: „Aan den Monsterweg worden 500 M. ter weerszijden van de spoorwegen geen vergunningen verleend", zulks met 5 tegen 2 stemmen. (De heeren Alme- kinders en Nijsten tegen.) Nog wordt aangenomen een voorstel om het maximum-aantal vergunningen voor Borssele van 5 op 4 te brengen en dit met dezelfde stemverhouding. St. Maartensdijk. Zaterdagmiddag werd alhier de 4e Zeeuwsche legwedstrijd ge opend. Daar de voorziter der V. P. Z de heer H. A. Hanken, door droeve fami lieomstandigheden verhinderd was de opening bij te wonen, werd het openings woord gesproken door den heer J. M. Slegt, secretaris der V. P. Z. Ingezonden zijn 13 t/omen, waarvan 12 witte Leg horns en 1 Reds, alle uit Zeeland. Een verzoek om 3 toornen in te zenden van een fokker, die buiten onze provincie woonde, werd afgewezen. De deelnemen de toornen maken in 't algemeen een bete ren indruk dan verleden jaar. Mogen zij door verhoogden leg dien indruk beves tigen en boven hun voorganger uitblin ken, die onder de legwedstrijden in ons land reeds zulk een goed figuur maakt Vrederust. Gisteravond gaven Mej. N. Kolk en dhr J. 0. Nogarede uit Bergen op Zoom in de stioh tings kerk voor pa tiënten en personeel een welgeslaagd con cert. Arnamuidem Een dezer dagen werd in de bakkerij van den heer A. de Visser alhier een krentebrood gebakken, dat een gewicht had van 70 K.G., een lengte van 3 M., en een breedte van, 30 o.M. Dit brood is bestemd voor de tentoon stelling, die te larseke wordt gehouden. Na afloop der tentoonstelling zal het brood ten geschenke worden gegeven aan de ouden van dagen dier gemeente. Domburg. Het comité voor Christelijke winterlezingen alhier hoopt de volgende lezingen gedurende het winterseizoen 1930'31 te doen plaats vinden: Donder dag 13 November: Ds Herm. Knoop, Ge- ref. predikant te Rotterdam, onderwerp „Tijden die roepen". Donderdag 11 Dec. Ds L. D. Poot, Herv. pred. te Amsterdam, onderwerp: Da draadlooze doolhof". Woensdag 21 Jan. D's A. G. Barkey Wolf, Geref. pred. te Den Haag, onderwerp: Aurelius Augustinus. Donderdag 19 Febr. Dr H. W. Obbink, Ned. Herv. pred. te Middelburg, onderwerp „D© Oud-Testa- mentische Toekomstverwachting", Zierikzee. B. en W. bieden ter vast stelling aan verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting met in gang van 1 Mei 1931. Bij deze voordracht Kellogg, de ex-staatssecretaris der Vereenigde Staten, di© benoemd is tot rech- telr in het Permanent Hof van Internationale Justitie te Den Haag, is in ons land aangekomen. In Hotel des Indes te Den Haag poseerde hij voor de Fransche teekenares Marthe Antonie. dering wekt. Nochtans kan men het hoogstens den wilde als deugd aanreke nen." „Juist, juist", riep Edgar. Dominee Seaton ging voort: „Mijn zoon heeft zoo juist trachten aan te toonen, dat de oorlog de mannen het tegenover gestelde van zwakkelingen en kinderen maakt. Daarin kan ik hem gelijk geven. Doch ik kan daarbij niet vergeten, dat er geschreven staat: „tenzij ge als de kinderkens wordt, zult gij het Konink rijk der Hemelen niet binnen gaan". „Oorlog is een vreeselijk ding!" zucht te mevrouw Ford; „ik kan me maar niet begrijpen, hoe een dichter als Words- wordth daarover een lied ten kunst© kon schrijven". „Ik veronderstel dat hij ziek was, of zoo wee van het dichten over sleutel bloemen en lammetjes en weerhanen, dat hij behoefte kreeg aan een frissche af leiding voor eens, waardoor hij de gehee- le wereld tegen zich in het harnas joeg" zeide Isabel; en ik moet eerlijk beken nen, dat ik ook wel eens een dergelijke aanvechting gehad heb". Ieder lachte. Dominee Stoneley zeide tot Paul: „Uw opmerking over het beoe fenen van sport is nog zoo gek niet. Het moet stellig een goed geneesmiddel zijn tegen alle ziekelijke drijverij". „Fanatici zijn de ondergang van elke politieke partij", stemde, de heer Ford „En toch houd ik vol, dat de plicht te genover iemands geweten voorgaat ten opzichte van zijn plicht jegens den staat", zeide Edgar; „en ik zie niet in, dat men gerechtvaardigd is, een bepaalde actie, die men voor zichzelf afkeurt, te steunen, alleen omdat het partijbelang het zou eischen". Dominee Stoneley wendde zich tot Edgar: „Men heeft het gevaar, dat de plicht jegens het eigen geweten abnor male proporties gaat aannemen en uit groeit tot ongezonde zelfoverschatting. Mij heeft de ondervinding altijd geleerd, dat, als iemand zijn plicht tegenover God en jegens zijn evennaaste vervult, er wei nig tijd overblijft voor werken van over dreven plichtsbetrachting". „Maar zijn onze plichten jegens God niet synoniem met die van ons geweten?" vroeg Edgar. Dominee Stoneley dacht even na. „Ik geloof niet, dat dat altijd noodzakelijk is, zou ik zeggen. Onze plicht jegens God staat duidelijk afgebakend in den cate chismus onzer kerk; doch hetgeen we aan ons geweten verplicht zijn, is een uiterst rekbaar begrip, dat zoowel godsdienst vervolging als, laten we maar zeggen: de vaccinatie-kwestie, kan omvatten". De hegr Ford liet een toestemmend lachje hooren. „Zeer juist, waarde do minee!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5