No. 16 Zaterdag 18 Ootolier 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland C. 100SSE, St. Adriaanstr. Boes. Hendrikse Go's Bank N.V. Soes ibouw uws R EERSTE BLAD. WAT ZULLEN WIJ DOEN 7 RILLEN Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. de Assurantie Maatschappij de „Nederlanden" van 1045 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. J VADERLANDSCHE BANK metjaarlyksche uitloiing Agentschap van door ve.'dflohte di kwalificatie eu den persoon shonwing Jaten, rhoogpte straf, ".o'ien Den het O. M., dat laar zelfbehoud e zoogenaamde die verdachte iie niet serieus Het O. M. is aarheid van de )eze man is ge- ij het dan ook, eerde opvatting htende omstan- ïemende eischt angenisstraf en lling van de iet requisitoir, ms werden op- niet meester is lezen eisch, dat vindt. arde tot ontslat, in niet met ter- regeering, en van een lichte stelling van de ivlinder. «vordering van West-Zeeuwsch- >t de gemeente- rsch-Vlaanderen adres: Iheid is het, dat of liever ge- tste jaren aan as groote scha- en wonder dan i dit zoo uiterst ilmatig en op is genomen, eek de schade it, mag het ver lok hier met die ar is gebleven, eeft in dat op- rricht. besturen hebben is gelden uit de onzer Maat- dat de thans ladeveroorzaker flauwd en met et, en zulks niet er eerstvolgende irbreking telken rerband met dit beleefd de vrij- edewerking van op hoogen prijs gemeenteraden uden willen be- van het weg- nesten van den en ander bij iteld: i voorschriften volgens welke p een bepaald sten gezuiverd p een bepaalde n, ter vernieti- ieverd; rden uitgeloofd ms reeds is ge- ijzen in toepas- ïg, dat onze ge ring bij land- en ook bij al dat evordering kan ur zich met de uw college een n. gaarne, dat ook schappij al bet sal worden ge in kwestie zoo nd te werken, strijding propa- or woord en ge- se Maatschappij iën door de ge- leeuwsch-Vlaan- een telken jare 100 nesten in- kas toe te voe- aterdag 18 Oct tsl. K.R.O.-uit,z. n. 12.15—1.45 amofooïiplateai. weekoverzicht, ofoonplaten. 6.45 7.15—7.45 Le- Onvolwaardigen. -orkest. Optre- de Laat. 11 ir: 298 M. Uitsl. 10.35 Morgen- stooncert. 3.50 7.05 Pianospel, t tweede bedrijf •04.50 CMfPft- rond. Orkestcon- olisten. >.20 Gramofoo-n- icert. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelbrug. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250, Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Ad vertentlRn: 1—1 regels 11,20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. „Praat mij niet van politiek"! zei iémand toen er in izijn presentie over de noodzakelijkheid van politieke actie ge sproken werd. En hij vond onmiddellijk bijval. Poli tiek, neen dat was wel zoo ongeveer het laatste waarvoor men zich behoorde te interesseer en. Zulke uitingen staan niet op zichzelf. Wie over belangen wil spreken, over de malaise van dezen tijd, wie over de moeilijkhedenin het bedrijfsleven of over loonskwesties e.d. wil handelen, vindt allicht een luisterend oor. Maar politiek, daar voelt men niet voor, of 't moest zijn dat daarvan -direct aanwijsbare resultaten b.v. in den vorm van steun voor een of andere tak van volkswelvaart zou zijn te verkrijgen. Echter niet voor politiek in het alge meen. Daar achten velen hun tijd, hun geld, hun gaven, te kositbaar voor. Nu willen wij' het hen die zoo spreken wel gemakkelijk maken. Er ziiften aan de politiek minder inoode kanten, we ontkennen het niet Wie heeft het niet meegemaakt dat hij meende voor een beginsel te ijveren, ter wijl later bleek, dat hij dienst (had gedaan om een bepaald persoon op het kussen te zetten of te houden. Er moet in de politiek vaak worden ge schipperd. Wie wat bereiken wil, ook op principieel gebied, moet zich vaak met weinig tevreden stellen. Het compromis met al de schaduwzijden daarvan is in vele gevallen noodig om iets te bereiken. Zoo ergens, dan zijn er op dit gebied „teleurgestelde verwachtingen". Dit alles en nog veel meer kan voet stoots worden toegegeven, ad willen wij hierbij niet verzwijgen dat de ciitiek niet altijd billijk is. Er is dat vergeten we ook niet in en door de staatkundige actie in den loop der jaren heel wat bereikt. Of denkt men dat de gelijkstelling voor onze scholen en voor onze onderwijzers verkregen zou zijn, indien groote figuren als Kuyper en Lohman uit de hoogte op de poütiek hadden neergezien? Is er iemand die durft volhouden, dat ondanks alle fouten en gebreken, door de Christelijke politieke partijen op velerlei gebied niet veel is bereikt, zoowel wat be treft het weerstaan van het 'kwade, het be waren van wat verkregen werd en het voortbouwen op de beproefde Christelijke grondslagen van ons volksleven? Toch kunnen we er in komen, dat er menschen zijn, die zich vooral in onzen tijd nu de staatkundige strijd een heel ander karakter 'draagt dan voorheen, van den pölitieken strijd en van de politieke actie afkeerig toonen. Maar dan zouden we er toch op willen wijzen, dat men, zoo doende, bezig is de zaken op den kop te zetten. De groote vraag is onder Christenen toch niet, mag niet zijn, waarvoor wij ons gelieven te interesseeren, maar d e groote vraag is wat God van ons eischt I Daar gaat het om. Dat is het punt dat hier den doorslag heeft te geven. En 'dan komt de zaak toch wel wat an ders te st aan. Want dan 'geldt ook hier: niet mijn wil, maar Uw wil, Vader in den hemel, geschiede. God heeft ons volk groote voorrechten geschonken. Het staatkundig leven 'heeft zich hier onder Gods bestel, heel anders ontwikkeld dan in andere landen. God heeft het zoo beschikt, dat de volksinvloed zich 'kan laten gelden. Dat is een gToot voorrecht Maar een voorrecht dat verplichtingen met zich brengt. 'Deze verplichting, dat wij ,ook in en door het politieke leven hebben mee te werken aan de behartiging van de lands belangen, aan de toepasssing van de Christelijke beginselen,, aan de verheerlijk king van den Naam onzes Gods. En nu is 'twel heel gemakkelijk als wij ons onttrekken en zeggen, dat we daar mee niet te maken hebben, maar dacrme* «ija w aitt kla&ri LEVERING VAKKUNDIG: ook op voorschrift van H.H. Doktoren. DOET UW VOORDEEL KOOPT BIJ ONS. Als God ons roept, dan hebben wij te geh oorzamen. De winter staat voor de deur. De voorbereiding van de Staten- en Raadsverkiezingen vraagt straks weer de aandacht. Wat zullen wij doen? - 'Ons terugtrekken? Weigeren onze schouders te zetten onder het werk? Ons aan onze roeping trachten te onttrek ken? Of zullen we in gehoorzaamheid doen wat 'God van ons vraagt, niet al zuch tende, maar met vreugde, dankbaar dat we waardig geacht worden iets te mogen doen? Laat die vraag ons eens ernstig bezig houden. Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. DE VRIJE UNIVERSITEIT. De Vrije Universiteit jubileert. Op feestelijfce wijze en in dankbare stemming zal in 't begin van de volgende week het 50-jarig bestaan van deze stich ting worden herdacht. Voor herdenking, voor feestelijke her denking is hier wel reden. Zelfs in deze, in meerdere opzichten donkere dagen. Immers, hier is gebleken de waarheid van het woord: Nooit kan 't geloof te veel verwachten. Het zag er op onze vaderlandsche erve treurig uit, een halve eeuw geleden. De invloed van hen die aan Gods Woord wenschten vast te houden was gering. Zelfs voor de ontwikkeling en de in standhouding van het Chr. lager on derwijs moest een, naar het scheen, hopelooze strijd worden gestreden. En juist in die dagen had men den stouten moed, den g e 1 o o f s moed, een Vrije Universiteit, een hoogeschool qp Geref. Grondslag te stichten. Het scheen een hopeloos pogen. Als dan ook het liberale Handels blad bij' dei [Opening van de V. U. schreef: Wij bewonderen de geestdrift, en waardeeren de geestkracht, die hem en de zijnen tot deze ons onmoge- lq'k toeschijnende poging moed geeft", dan werd daarmede vertolkt wat leefde, ook in het hart van veien wier vurig gebed opging voor den groei en de wasdom van deze stichting. Maar het i3 anders gegaan dan velen hoopten en anderen vreesden. De Vrije Universiteit in het geloof ge sticht an in het geloof in stand gehouden, is gebleven, en is uitgegroeid tot 'n hoo geschool, die direct en indirect groote invloed op ons volksleven heeft uitge oefend. Een invloed, veel grooter dan ook maar biji benadering is aan te geven. En groot zijn ook de verwachtingen die we van deze school voor de toekomst mogen hebben, als blijft leven het ge loof der stichters en als vastgehouden wordt aan de Gereformeerde belijde nis, waarin deze stichting haar steunpunt vond en vindt. I De Vrje Universiteit jufcLesrt. Wat onmogelijk scheen is werkelijkheid geworden. Gedurende een halve eeuw is deze stichting geweest als een helderschgnend licht op den kandelaar. Wij gedenken in deze dagen met lief de en eerbied do geloofshelden die de Vrije Universiteit in het leven riepen. Wij danken God voor wat Hij in haar aan ons volk heeft geschonken. En voor de toekomst is onze wensch en bededat z ij groeie en bloei e, de V r ij' e Universiteit, ons volk tot heil, Gods Naam ter eerel Sombere balans. Het staat nu wel vast, dat er tengevol ge van den storm, die op 18 en 19 Sep tember veertig uur aan één stuk aan de kust van Bretagne heeft gewoed, onge veer tweehonderd visschers zijn omgeko men. Alle hoop op den terugkeer derge- nen die vermist wodren, is thans opgege ven. In het geheel zijn er 20 visschers- vaartuigta niet teruggekomen. Hooge salarissen in Rusland. ïn Rusland wordt honger geleden en het volk wordt vreeselijk verdrukt. Tien tallen menschen worden zonder vorm van proces neergeschoten en het volk zelf krijgt de schuld van de mislukking van het vijf-jaren-plan. En, ondanks dat alles, worden er in Rusland reusachtig hooge salarissen uitbetaald. Eenige maanden geleden heeft de Russische regeering den direc teur van openbare werken der stad Frankfort, ir. dr May, weten over te halen om zijn werkkracht en organisa tietalent ter beschikking te stellen van de sovjets. Ir May krijgt een salaris van 150.000 goudmarken, waarvan er 100.000 in Duitschland moeten worden uitbetaald. Er zijn tientallen Amerikaanache en .En- gelsche ingenieurs bij de sovjets in dienst getreden om de industrialiseering door te voeren en het economisch bank roet zoo lang mogelijk uit te stellen. Hei Russische volk wordt met de zweep ge regeerd en aan den honger en de ver nietiging prijsgegeven. Voor de buiten landers echter heeft men goud genoeg. Korte Berichten. De Rosmeensche minister van bin- nenl. zaken maakt bekend, dat de po litie een uitgebreide spionnage-af.'aire op het spoor is gekomen. .Alle deelnemers ongeveer 60 personen, zijn opgespoord, enkelen hunner zijn reeds gearresteerd. Bij huiszoekingen is reeds een groote hoe veelheid materiaal gevonden. De winkelsluitingswet. De Chr. Middenstandsvereeniging heeft een adres tot de Eerste Kamer gericht waarin met klem wordt aangedrongen op de aanvaarding van het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting en met kracht geprotesteerd wordt tegen de agitatie door een bepaalde groep van Middenstanders tegen de aanneming van het wetsontwerp verwekt, in het bij zonder om de daarin opgenomen rege ling voor den Zondag. De Zeppelin. Het weekblad „Het Leven" meldt: Oorspronkelijk had het hoofdbestuur der poserijen zijn volle medewerking toegezegd voor het opnemen en afgeven van post te Venlo door de Zeppelin. Na deze toezegging werd echter de komst van de Graf Zeppelin boven ons land verschoven van Zaterdag op Zon dag, waarin het hoofdbestuur der pos terijen aanleiding vond, zijn medewer king om principieele redenen te weige ren. Het conflict in het drukkers- en kranten- bedrijf. Een bericht van V.D. uit Amsterdam meldt: Da federatie der drie werkgeversorgani saties heeft een .brief ontvangen, onder teekend door de secretarissen van den Algemeenen Nederlandschen Typografen bond, den Nederl. R.K. Grafischen Bond, den Nederlandschen Ghristelijken Grafi schen Bond en den Nederlandschen Litho- Foto e>n Chemiigrafischen Bood, die als volgt luidt: „Aangezien de onderhandelingen over voortzetting van de tot 25 Oct. 1930 geldende collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het rasterdiepdruk- bedrijf niet tot resultaat hebben geleid en alle besprekingen zijn afgebroken en wij een contractloon periode ongewenscht achten, zullen wij onzen leden adviseeren, het werk na 25 Oct. te staken en niet weder aan don arbeid te gaan, alvorens met de drie patroonsbonden, tezamen vor mende de Federatie van Werkgeversorga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf, over eenstemming over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zal zijn verkregen." De werknemers zullen dus trachten, op 27 October als één man buiten de werkplaatsen te staan. De werkgevers zullen aan hun werk nemers mededeelen, dat deze bij opvol ging van het advies van hun besturen onrechtmatig handelen, namelijk in strijd met de verplichtingen, die zij krachtens de wet gehouden zijn, tegenover hun pa troons na te komen, en dat de gevol gen van een dergelijke houding voor hun verantwoording komen. voor belaste waarden,'s-GRAVENHAGE q j tegen beurskoers f /q OBLIGATIËN 9 HET DREIGEND GONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. In verband met het dreigend conflict in de Typografie heeft de Standaard een on derhoud gehad met den voorzitter van den Ned. Chr. Grafische® Bond, den heer Hofman. Wij ontleenen daaraan het volgende: In antwoord op onze vraag, om welke redenen de arbeidersorganisaties de C.A.O. hebben, wees de heer Hofman er of, dat van het jaar 1914 af in het typografisch bedrijf steeds een C.A.O. heeft bestaan en dat wan neer het in die jaren ging over afsluiting eener nieuwe C. A. O. de tusschen partijen gevoerde onderhandelingen steeds tot over eenstemming hebben geleid. Doch daarbij hebben de werknemers-organi saties telkens verslechteringen in de positie der werknemers aanvaard. In 1923 heeft er loonsverlaging en arbeidstijdverlenging plaats gehad, in 1925 weder loonsverlaging, terwijl toen de ploegendienst is ingevoerd en in 1927 toen van de zijde der werknemers voorstel len inzak® loonsverhooging werden gedaan, zijn die door de werknemersorganisaties terugge nomen, omdat de werkgevers verklaarden, dat het bedrijf deze vermeerdering van lasten niet kon dragen. Onder de werknemers bestaan echter ern stige bezwaren tegen de bepalingen, waar onder gearbeid wordt. Met name wat be treft de indeeling der gemeenten in zeven klassen, waarbij Amsterdam en Watergraafs meer zijn geplaatst in de eerste klasse, steden als Rotterdam en Den Haag in de 2e klasse een stad als 's Hertogenbosch in de 4de klasse en een plaats als Eindhoven in de 5de kl. (onlangs is Eindhoven echter in de 4de kl. geplaatst) en ten 2e wat betreft da loonen die naar hun meening verbetering behoeven (in de le klasse is b.v. het loon van een gewonen zetter of drukker f 35.04, in de tweede klasse f34.08. Toen nu op 8 Sept. 1.1. de onderhande lingen over het afsluiten van een nieuwe C.A.O. aanvingen, zijn gelijktijdig de wen- schen, die de werkgevers en da werknemers hadden, ter tafel gebracht. Toen bleek, dat de werkgevers o.a. wensch. ten (wij zullen ons tot de hoofdzaken be palen): Invoering van den ploegendienst, zoo- dat de arbeid zou kunnen worden verricht tussshen 's morgens 5 en 's avonds 10 uur (Zaterdags tot 's middags 3 uur) thans is dat tusschen 's morgens 6 en 's avonds 7 uur verandering in de rechtspositie (de ontslagregeling), invoering van een hernieuwd examen op 23-jarigen leeftijd en invoering van een groepsminimum. De wenschen der werknemers kwamen in hoofdzaak neer op het volgende: Loonsver hooging en wijziging in de klasse-indeeling wat voor de gemeenten der 1ste klasse zou neerkomen op verhooging van het uurloon met 3 cent en voor de gemeenten in de andere klassen op verhooging van het uur loon met 5 cent; voorts beperking van den nachtarbeid in de dagbladbedrijven, waarbij als gewenscht werd geacht van elke 3 weken 1 week nacht- en twee weken dagdienst; uit breiding van het aantal vacantiedagen van 6 tot 9; het maken van een iets gunstiger verhouding van het in kleine drukkerijen te werk te stellen aantal jongens; beperking van den ploegendienst en beperking van het over werk. Van de zijde der werkgevers werd' echter verklaard, dat naar hun meening geen zwaar dere lasten op het bedrijf konden worden gelegd en waar dit van de zijde der werk gevers werd vooropgesteld, meenden de ver. tegenwoordigers der werknemers, dat verder onderhandelen geen zin had. De onderhandelingen zijn toen ook niet ver der voortgezet, en gedurende de daarop vol gende vijf weken hebben de partijen geenerlei contact gehad. Beid® partijen waren echter onbevredigd, dat in de onderhandelingen de kwestie niet verder was doorgesproken en dit heeft er toe geleid, dat de voorzitter der onderhande lingscommissie, de heer J. H. van Lonk huizen, partijen bij elkaar heeft geroepen ter bespreking van de vraag, of men het mogelijk achtte door nadere bespreking tot overeen stemming te komen. Deze conferentie heeft Maandag 13 Octv -taats gehad en daar is bovenvermelde vraag bevestigend beantwoord. En in de bespre kingen, die daarop zijn gevolgd, sija toen Binnenland. De besturen der werknemersorganisaties ad viseeren tot staking in do typografie. De Tweede Kamer over da Zuid«rzee-steunwet en het Vlootplan. Gemeenteraad van Vlissingen. Behandeling der Gemeentebegrooting. Buitenland. Hevige brand te Luik. Vertegenwoordiger: A. A. DE BUCK. van beide zijden enkele hoofdpunten naar voren gebracht, n.1. van de zijde der werk gevers: het hernieuwd examen op 23-jarigen leeftijd, den ploegendienst, de kwestie der rechtspositie en die van het groepsloon en van de zijde der werknemers: de klasse- indeeling en de loonsverhooging, den arbeids tijd in dagbladbedrijven, de uitbreiding der vacantie en de verhouding van volwassen en jonge arbeiders in kleine bedrijven. Bij de bespreking dezer punten bleek, dat de kwesties van het hernieuwd examen en van de verhouding der volwassen en jonge arbeiders in kleine bedrijven geen struikel blok zouden vormen. Doch bij de bespreking over de loonsverhooging en klasse-indeeling liep het anders. Van de zijde der werkgevers werd n.l. medegedeeld, dat men bereid was het uurloon te verhoogen op 1 Jan. 1931 met 1 cent, op 1 Jan. 1932 nogmaals met 1 cent en op 1 Jan. 1933 nogmaals met 1 cent, echter met dien verstande, dat de 3e cent niet zou gelden voor de gemeenten der lste loonklasse (Amsterdam en Watergraafs meer) en dus zou worden gebruikt om te komen tot inkrimping van het verschil tus schen de klassen. Daarbij werd echter uit drukkelijk medegedeeld, dat dit het uiterste was, waartoe de werkgevers bereid waren, en waar dit werd vooropgesteld en daardoor iedere verdere bespreking dezer punten over bodig kon worden geacht en de werknemer» met dit uiterste waartoe de werkgevers be. roid waren meenden geen genoegen te kun- nen nemen, zijn de onderhandelingen toen weder afgebroken en zijn de andere punten niet in bespreking gekomen. Zoo staan thans de zaken. En wat nu? zoo vroegen wij den heer Hofman. I Doch op deze vraag kon hij ons geen ant woord geven. Wlant wat den Ned. Chr. Graf. Bond betreft (en zoo is het ook natuurlijk in de andere Bonden) de bestuurders, die hun organisatie in de onderhandelingen hebben vertegenwoordigd, moeten nu verslag uitbren gen in de vergadering van het hoofdbestuuj, dat dan nader zal hebben te beraadslagen en te overwegen wat thans zal dienen te wor den gedaan. Aan een artikel in de „N. R. Crt." is het volgende ontleend: Aanvankelijk is van de zijde der werk gevers, (nadat de werknemers de C. A. O. hadden opgezegd) bepleit, dat de standaard- geldloonen, zooals" die in de geldende collec tieve overeenkomst waren omschreven, eenigs- zins zouden worden, verminderd. Daarvoor waren inderdaad goede redenen bij te bren gen. Onder de bedrijven, die allengs meer en in steeds toenemende mate de ellendige ge- volgen van de oeeonomische crisis, welks over de gansche wereld heerscht, aan den lijve zullen gaan ondervinden, behoort zeker niet in de laatste plaats het drukkersbedrijf. Ieder kan dat in zijn naaste omgeving ont waren. Drukwerk is mede ten gevolge van de, in vergelijking met andere bedrijfstakken, vrjj hooge arbeidsloonen, niet goedkoop, en wordt door het publiek tamelijk duur gevon. den. Vanzelf wordt daardoor in een tijd1 van malaise gepoogd, op de kosten van drukwerk uit te sparen. Wat de dagbladen betreft, zij hebben al sinds jaren ontdekt, dat de omvang van hun advertentie-kolommen een nooit falende meter voor de afneming of toeneming van het be drijfsleven is, en de meter heeft, na eenige al- en opgaande beweging, den laatsten tijd in vergelijking met de gelijknamige maanden van verleden jaar essne sterk dalende richting ingeslagen. Men kan er eena theoretische dis cussie over opzetten, of het goed gezien ie van het bedrijfsleven is een tijd, waarin het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1