DE ZEEDW TWEEDE BLAD PAULS OFFER. Uit den Middeiburgschen Raad. FEUILLETON Uit de Provincie. Kerknieuws. VRIJDAG 17 OCT. 1930. No. 15. De Stationsbrug en 't verkeer. Een Raaidskelder. Schoonheid en bebouwing. De gemeente-apo theek. Het georganiseerd over leg. Meer bluschwater. Het gar nizoen. De vroedschap onzer provinciale hoofd stad kwam Woensdag weer voor een viertal uren in vergadering bijeen, ten einde op serieuze wijze, zooals te doen) gebruikelijk is, de stedelijke belangen te behartigen. Al aanstonds kwamen meerdere leden op voor hen, die zich naar en van de treinen willen begeven en daarin zoo ntui en dan worden verhinderd door de open gedraaide Stationsbrug. Sedert eenige da gen is er verandering gekomen in de tij den, gedurende welke deze brug voor het verkeer open móet zijn, ©en verande ring, die voor de reizigers een verslech tering beteekent. De burgemeester bleek nog niet geheel van den nieuwen toe stand op de hoogte te zijn (hij had naast de dienstregeling voor de brug, die voor de treinen eens moeten leggen), maar dank zij de pleidooien van sommige leden zal getracht worden te bevoegder plaat se de bezwaren opgeheven te krijgen. Uit een mededeeling van den voorzit ter bleek, dat er groote kans bestaat, dat van de voormalige vleeschhal onder het Stadhuis een z.g.n. Raadskelder wordt gemaakt. Althans een verzoek daartoe is reeds ingekomen. Vermoedelijk zal eer!) eventueel .voorstel daartoe, evenals in Utrecht b.v., bij een deel van den Raad wel op verzet stuiten. En met recht. De bebouwing van „Overdamme" (aan den singel tusschen Seis- en Noordbrug gelegen"i lokte wèex discussie uit. Bij een vorige gelegenheid wilden B. en W. daar uit schoonheidsoverwegingen liever geen kerk zien verrijzen; het bleek, dat zij naast de villa van Dr Schouten geen enkel ander gebouw willen. Bij voorbaat heette het: „wij zullen bij zulk ©en bou werij geen enkele faciliteit verleenen". De bouwverordening zal dus in volle ge strengheid worden toegepast. Of dit drei gement zal baten en of een bouwwerk, aanpassend aan deze omgeving, daar min der mooi zou zijn dan aan andere sin gels, zijn vragen, die misschien later weil beantwoord zullen worden. Het bleek nu reeds, dat niet alle raadsleden de mee ning van B. en W. in dezen deelen. De Raad was Woensdag wel stakings- gezind. Niet minder dan twee keer staak ten de stemmen over een voorstel. Eerst over de opheffing der gemeente lijke apotheek in het Gasthuis. R. en W. wilden voldoen aan het verzoek van het Bflsfuti? <ï«ir Ooduhsmeo leze iericli- tiug opheffen. De voorzitter on Mevr. Wf ijl drongen op spoed aan, omdat de thans loopende overeenkomst tusschen gemeente en Godshuizen per 31 Deo. af loopt en een nieuwe regeling niet kan gemaakt worden vóór de beslissing over de apotheek gevallen is. Dhr Portheine en zooals later bleek de helft van den Raad voelden er niets voor om deze zaak te forceeren. Volgens den heer Portheine, die deze opheffing niet uit medisch, maar alleen uit financieel oogpunt wilde bezien, ziet het er met de financiën van het Gasthuis in de toekomst niet zoo gunstig uit en zal de opheffing der apotheek voor de gemeente eer een nadeel dan een voor deel beteekenen. Zooals gezegd, staakten over zijn voor stel om dit punt aan te houden, tot re kening en begrooting der Godshuizen zul len worden behandeld, de stemmen, zoo dat zjjn doel practisch toch bereikt is. De tweede maal staakten de stemmen, toen het er om ging de z.g.n. 'categorale Bonden, (d.w.z. Bonden, die slechts een deel van het betrokken personeel bevat ten) al dan niet tot bet georganiseerd! overleg toe te laten. B. en W. waren hiervan afkeerig. Weth. Onderdij.k voel de er niets voor om dit instituut „te hel pen kapot te maken". Elk lid van het gemeentepersoneel kan zioh in algemee- ne Bonden (richting naar keuze) organi- seeren. Dhr v. d. Feltz wilde eohter een cate gorale Bond toelaten, als de belangen zijner leden aan de orde komen en als zulk een Bond in Middelburg minstens vijf leden telt. Hierover staakten de stem men. Het belangrijkste voorstel was dat be treffende een betere voorziening met het bluschwater, zijnde bet eerste doel van „de brandweervoorstellen". Aanvankelijk was er nogal eenige cri- tiek tegen enkele onderdeel en. Aange drongen werd op bovengrondsehe brand- kranen en op doortrekking van de nieu we 12-duims buis van Heerenstraat naar Markt en gewaarschuwd tegen verminde-; ring van de waarde van het bluschma- terieel door bet water op grooten af stand aan te voeren. Maar da verdediging van jWeth. de Veer was van dien aard, dat de critiek in tweede instantie zoo goed aas zweeg. De wethouder toonde n.l. aan, dat de noodig geachte hoeveelheid bluschwater (2000 L. per minuut) volgens het voorstel overal aanwezig zal zijn, waar dit in ver band met waardevolle gebouwen, enz. in derdaad noodig is. Inwilliging van de uitgesproken wenschen zou daarin geen verandering brengen. Meer dan 2000 L. per minuut'kan trou wens de waterleiding ook niet aanvoeren. Wil men meer, dan .zou eerst het bedrijf op grooter capaciteit moeten gebracht worden. En daarmee zou nog heel wat meer gemoeid zijn. De wensch van Weth. de Veer is ten slotte in vervulling gegaan: de Raad schonk vertrouwen aan de Directie der bedrijven en nam het voorstel ongewij'- Een overzicht van de geweldige afmetingen van het nieuwe warenhuis „De Bijen korf" te Rotterdam dat Donderdag officieel voor het publiek is opengesteld. F en kijkje in de groote lichthal. 40) Vrij naar het Ingelseh, „Heb ik al verteld, dat ze viel, toen ze verleden Zondag de kerk binnen kwam?" zei Johanna. „Ze bleef met haar voet in de deurmat haken, struikelde met steeds vermeerderende vaart en viel eindelijk, terwijl haar parasol en gezang boek door het koor verstrooid lagen als bladeren in den herfst. De arme ziel." „Mijn tante heeft onlangs een dergelijk ongeluk gehad, merkte Isabel op. Ze ging een winkel in Regent Street binnen, om te vragen .naar den prijs van een kar pet, dat ze heelemaal niet van plan was te koopen iets, wat niet te pas komt, zooals 'ik haar later vertelde, ma ar de straf volgde onmiddellijk op de zonde." „Wat gebeurde er 'dan?" vroeg Paul. „Ze struikelde ook bij het binnentreden en rende in wilde, roekelooze vaart den heelen winkel door. Dappere jonge man nen sprongen: over de toonbanken heen, om haar in haar dolle vaart te stuiten en zelfs de kassier kwam uit zijn hokje te voorschep, om aan, den wedloop deel te nemen; maar alles vergeefs. Ze stak ze allen de loef af, tot ze eindelijk ze kon jiiet op adem komen van het lachen neerviel op een stapel kleeden aan de andere zijde van den langen winkel." Mevrouw Seaton lachte, tot de tranen baar langs de wangen rolden. „Het lijkt me werkelijk verkeerd, om over zulke dingen te lachen, maar ik kan er niets aan doen; ik hoop, dat Lady Farley zich niet bezeerd had." „Heelemaal niet. Maar u kunt zich haar verlegenheid en vernedering voorstellen, toen ze aan die heele menigte jonge mannen die zioh om haar verzameld had, moest erkennen, dat ze alleen maar even was binnengeloopen,, om naar den prijs van een karpet te vragen." „Het yras wel heel naar „voor haar" stemde mevrouw Seaton Joe, nog steeds glunderend van pret „Ik wou, dat mevrouw Martin niet reoht voor me zat in de kerk", zuchtte Jo hanna een nieuw onderwerp aansnijdend. „Waarom niet?" vroegPaul. „Omdat er een wjjte rijgdraad is ach tergebleven in haar, anders onberispe- lijken Zondagschen mantel en die witte rijgdraad leidt mjjn aandacht af. Steeds weer kom ik in de verleiding mijn hand uit te steken an hem er uit te trekken, zigd aan. Moge dit vertrouwen sus in y ernstige momenten niet beschaamd wor den! In de volgende -vergadering zal zeer waarschijnlijk het voorstel betreffende de personeelsorganisatie der brandweer aan da orde komen. Een teer en moeilijk punt- jel Misschien krijgen we dan tevens de slachthuisplannen, het enfant terrible van den heer Jeronimus. Ten slotte is de garnizoenskwestie nog door den heer v. d. Feltz aangesneden. De voorzitter greep al spoedig in en voorkwam daardoor gelukkig een breed voerige behandeling. Alle Raadsleden ble ken er voor te zijn, dat B. en W. op hun qui vive zijn en zullen trachten het garnizoen voor Middelburg te behouden. Het Rijk heeft trouwens in dezen ver plichtingen tegenover Middelburg aange gaan. Volgens den voorzitter en den heer Mes gaait het echter niet over de kwes tie: wel of geen garnizoen, maar meer over de grootte daarvan. Afwachten blijft dus de boodschap. Middelburg. Dinsdagavond hield de af deeling Middelburg van den Ghr. Nat. Werkm. Bond in het Militair Tehuis hare jaarvergadering. Na opening met gebed heette de voor zitter, de heer J. Boone, allen welkom. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. Davidse, vermeldt, dat het aantal leden thans bedraagt 69. Verder memoreerde hij hetgeen het afgeloopen jaar in de afdeeling heeft plaats gevon den, o.a. de herdenking van het 35-jarig bestaan der afdeeling. Als eere-lid werd benoemd Dr Obbink, pred. der Herv. Ge meente alhier. De penningm., de heer A Adriaanse, bracht daarna financieel verslag uit. De rekening sloot met een nadeeiig saldo van f 9. De aftredende bestuursleden, de hee- ren G. Joziasse en K. F. Acda, werden herkozen. Nadat de afgevaardigde naar het Prov. Comité verslag had uitgebracht, sloot de voorzitter met een opwekkend woord deze goed bezochte bijeenkomst. GoeB. De Chr. Besturenbond alhier en de Ned. Centr. Bond van Chr. arbeiders in de bedrijven van Voedings- en Genot middelen hadden tegen gisteravond in de melksalon Bustraan de bakkersgezellen te Goes e.o. ter vergadering opgeroepen. Aan da uitnoodiging hadden velen gevolg gegeven. Da voorzitter van den Chr. B.B., de heer A. de Lange, opende en leidde de vergadering en wees in zijn inleidend woord op principe, doel en noodzakelijk heid der Chr. Vakbeweging. Het lid van het Hoofdbestuur van ge noemden Bond, dhr Van Soelen uit Sou burg, wees op de treurige toestanden, waarin vroeger de bakkersgezellen ver keerden, maar ook, hoe in tal van plaat sen door organisatie en collectief contract, alsmede door de sociale wetgeving ver andering is gekomen. Alleen te Goes moet de organisatie onder de bakkersgezellen nog komen. Spr. citeerde o.a. een artikeltje uit de Zeeuw- sche Bakkerscourant, waarin ook van pa troonszijde wordt aangedrongen op or ganisatie in Prot. Chr. of R.K. Bond. Nadat Spr. nog tal van inlichtingen had gegeven over den N.C.V.G.B. en zijn werk, de rechten en plichten der leden, mede naar aanleiding van tal van gestelde vragen werd gelegenheid gegeven zich als lid aan te melden. De voorzitter kon het verblijdende resultaat meedeelen, dat 17 bakkersgezellen zich als lid hadden aangemeld, zoodat een afdeeling kon wor den opgericht. v Nadat een Bestuur was gekozen, helslo ten was spoedig een tweede vergadering te beleggen en de voorzitter en dhr Van (Soelen de leden hadden gewezen op de rechten en plichten van het lidmaatschap eener Chr. organisatie, ging dhr Van Soe len voor in dankgebed. Hansweert. De heeren V. en v. d. B resp. 81 en 71 jaar oud, besloten Dinsdag de Markt te Goes te bezoeken en dezen afstand te voet heen en terug af te leg gen. Het vertrek was om tien uur en 's avonds om half zes waren zij weer thuis. maar 'dan bedenk ik, dat ik toch eigen lijk niets te maken heb met de rijg draden van mevrouw Martin." Je moest probeeren er niet naar te kijken, lieve", zei mevrouw Soaton. „Dat doe ik ook, moeder; maar het lijkt wel of het ding met leven bezield is en me telkens in het oog springt, als ik het een oogenblik uit mijn gedachte» heb weten te bannen." „Ik zou hem laten zitten", zei Paul, „als een onaantastbaar bewijs van1 de waarheid, dat zelfs mevrouw Martin maar een mensch is .qn de hulp va» rijgdraden noodig heeft, men zou er een .gedicht ever kunnen schrijven of zelfs een pak kende verhandeling." ,,U zult zien, dat ik het haar den een of anderen keer nog eens vertel", zei Johanna. „Ik stel buitengewoon véél belang in ie hartstocht om de waarheid te spre ken", zei Isabel. „Bij mij gaat het helaas andersom; ik ben altijd geneigd om te zeggen, wat de menschen graag van me zullen willen hooren, in plaats va» wat ik werkelijk denk". „Hoe grappig! Maar dat komt, doordat het in je natuur ligt, je zelf aangenaam te maken. Het is .voor mij verschrikkelijk moeiljjk me niet onaangenaam Je maken terwijl het tegendeel me zelfs totaal De krswse oudjes beschouwde» het als een ouderwetseh wandeltochtje, waar zij op hun tocht ook voldoende bewijs van kregen daar zij niet één wandelaar ont moet hebben. KiMÏniagaa, fjaar wij vernemen is door de P. Z. E. M. voor de voorbereidende werkzaamheden der Electriciteits-voorzie- ning alhier een gedeelte van een woininjg gehuurd voor kantoor, zoodat het begin er is voor Oostelijk Zuid-Beveland. Woensdagavond vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr v. d. Straaten zonder en dhr Burkink met ken nisgeving. 1 vacature. De voorz. wijdt eenige waard ©erende woorden aan het overleden Raadslid, dhr A .v. d. Berg, die ook als lid van het Burg. Armbestuur aan de gemeenschap belangrijke diensten heeft bewezen. De Raad betuigt met deze woorden zijn in stemming. Na voorlezing der notulen deelt de voorz. mede, dat dhr J. H. Polderman te Hansweert ook concessie verzoekt voor het Oosten van het Kanaal voor de radio distributie. Dit wordt gesteld in handen van B. en W. Dhr P. v. Iwaarden klaagt over perso nen, die op het smalle trottoir tegen zijn woning staan, de deur openen en den weg versperren voor voetgangers. De voorz. zegt, dat de Politieverorde ning hierin voorziet en de politie toeziet, Mej. de RUad-Verschuure verzoekt de vergunning van haar overleden man op haar naam te geven, wat betreft de grond vo'or autogarage en het bedrag van f10 te brengen op f 5. Van de P. Z. E. M. is een schrijven in gekomen, meldende, dat met de voorbe reidende werkzaamheden in deze ge meente is' begonnen. Zij vraagt, of de ge meente boven- of ondergrondsche leiding wenscht, alsmede electrischa straatver lichting. Deze zaak komt later aan de orde. Tct lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt in de vacature A. v. d. Berg ge kozen no. 1 der voordracht, dhr A. S. de Visser met 7 stemmen; no 2, dhr J .Kruithof, verkreeg 1 stem. Bij de behandeling der begrooting burg. Armbestuur 1931 meende dhr Witte, dat da post onderhoud huizen veel te laag is, hij zag die liever op f 400 inplaats van f 125. Met algemeene stemmen wordt de be grooting goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf f 12.526,06 met een onvoorzien van f 579,35, terwijl uit de gemeentekas f 3000 onder de inkomsten voorkomt. De te .kleine post onderhoud woningen zal ter kennis van het bestuur gebracht wor den. De pensioensgrondslag van den ambte naar J. Blok wordt met f100 verhoogd; eveneens wegens verhoogde woninghuur 'van den gemeenteveldwachter J. Janse, met f 50 en f 400 als hoofd der cursus Fransche taal van dhr W. A. de Blaey. Na onderzoek der geloofsbrieven wordt met algemeene stemmen besloten tot toe lating als raadslid van dhr Jan Polderman Daarna sluiting. Ellwwon 'laar aanleiding van het bericht, in ons nummer va» gisteren, be treffende het ontslag van den ontvanger van de diaconie der Ned. Herv. Gemeen te alhier, vernemen wij thans, dat dit niet geheel juist de feiten weergeeft. Juist is, dat bij de controle door den kerkeraad destijds enkele administratieve fouten „zijn ontdekt, die door den ont vanger werden erkend, maar die blijkbaar op een vergissing zijnerzijds berustten, Ook bij het ingestelde onderzoek door het Classicaal Bestuur en vanwege de Justitie is van opzet niets gebleken. Onjuist is, dat de Diaconie zich genood zaakt heeft gezien, den ontvanger om deze reden te ontslaan. De administratie is op andere leest geschoeid en het ont vangerschap is opgeheven Koudekerks. Loop der bevolking van 1 tot en met 15 October 1930. Ingekomen: K. Adriaanse, A 90, uit Middelburg. P. E. F. Stokx, B 41a, uit Ovezande. Mej. N. Cijvat, B '97b, uit 0.- en W. Souburg. Mej. L. Cijvat, A 107, uit O.- en W. Souburg. 0. H. Claassen met gezin, E 203, uit Antwerpen. F. Adri aanse, B 159, uit O.- en W. Souburg. A. Brouwer met gezin, E 183, uit Ch en W. Souburg. A. Louwerse, B 97, uit Middelburg. P. Verhage, B 159, uit Vlis- singen. Vertrokken: P. Marinisse, B 143, naar Vlissingen. C. Dingemanse, C 43, naar Grijpskerke. K. Adriaanse, A 90, naar Middelburg. Mej. N. S. A. Maas, A 123, naar Stellendam. P. A. Hoogesteger, E. 185, naar O.- en W. Souburg. M. J. Be- suften, C '44, naar Serooskerke. Mej. C. J. W. Faber, D 33, naar Leeuwarden. Mej. M. van Vlaanderen, B 100, naar O.- en W. Souburg. Mej. A. Clarisse, A 129 ,naar Serooskerke. Grijpskerke. Een gedeelte van 'tRaads- verslag eischt eenige correctie: De clausule over de jaarwedde vau bur gemeester, secretaris, enz. behoort te lui den: „De voorzitter zegt, dat de door Ged. Staten ter koninklijke goedkeuring opgezonden regeling niet zooveel veran dering brengt in het om advies gezonden ontwerp, alleen de aftrek is wat veran derd' enz." Hieruit blijkt, dat de voorzitter sprak over de nieuwe regeling en het ontwerp daarvan en niet de nieuwe regeling ver geleek met de oude. NederL Herv. Verbond tot Kerkherstel. Bovengenoemde organisatie hield Woensdag te Utrecht een druk bezochte vergadering, waarin Dr G. Oorthuijs, Ds N. v. d. Snoek en Da C. Th. Vriezen het woord voerden. Uit de gehouden redevoeringen laten wij hier enkele passages volgen, waaruit het doel van dit verbond duidelijk tot uiting komt. Uit de rede van Ds van der Snoek: Het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel is een nieuw begin in onzen kerkelijken strijd, omdat verschillende groepen zich De uitdieping en verbreeding va» de Zuid-Willemsvaart brengt te Weert nog vele moeilijkheden mee. Hoe met waterdruk een houten damwand wordt ingezet ter voorkoming van verschuiving der bedden. onmogelijk is", antwoordde Johanna. „Arme Johanna", zei haar moeder. Johanna ging voort: „ik weet, dat de menschen vaak een afkeurend oordeel over me hebben, omdat ik onaangename dingen zeg; maar als ze wisten, hoeveel onaangenaamheden ik voor mezelf houd en hoeveel spijt ik voél over die, welke ik me "heb laten ontsnappen, dan zou den ze me prijzen in plaats van me te verocrdeelen." Dominee Seaton mengde zich nu in het gesprek door Isabel te vragen 'over haar leven in het buitenland en er was geen oogenblik een hiaat in het gesprek, tot het tijd werd voor Johanna om aan haar werk te gaan en voor Isabel en Paul om een wandeling te maken in de lanen rend Chayford Cottage. Isabels logeerpartij in Chayford werd een waar succes. De Seatons waren zeer met haar ingenomen en zij met hen. Daar zjj en Paul niets anders te doen hadden dan elkaar het leven aangenaam te maken was er geen gelegenheid voor jaloezie of misverstand, twee dingen, die al menig leven hebben verduisterd en waarmee de twee gelieven later in Londen nogal eens te kampen .zouden krijgen. Isabel was vol eerbied voor Pauls vader, omdat hjj even goed als hoffelijk was en meer gelezen had dan iemand, die ze tot nog toe had ontmoet; ze hield van Johanna, omdat ze openhartig en verstandig was en een sterk ontwikkeld gevoel voor humor bezat; en ze was dol op mevrouw Seaton, omdat de domi- neesche de eerste was, die e enigermate het verlangen naar een moeder, dat steeds in haar hart leefde, stilde. En mevrouw Seaton begreep Isabel beter, dan iemand anders zelfs beter dan Paul. Ze wist, dat er diepten waren in de ziel van het meisje, waarvan Johanna nooit ge droomd had en 'die Paul nog niet kon peilen; en dat in spijt van haar zon nige luchthartigheid Isabel een hoog begaafde natuur was. Mevrouw Seaton werd met angstige voorgevoelens voor die rtwee vervuld, toen ze besefte, dat Pauls meesterachtig karakter wel eens te forsoh zou kunnen blijken voor een zoo 'fjjn instrument en dat er eenige snaren onder den druk zouden breken. Maar ze wist, dat ze niet de macht had om tusschen- beide te komen; want ze had geleerd, dat men meestentijds de dingen die het menschelijk hart raken, aan God moet overlaten. Als menschen aangegrepen wor den door "het verlangen om hun mede- menschen hun feilen te toonen, heeft dat dikwerf een proces tengevolge, dat gewoonlijk het omgekeerde uitwerkt. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5