AMSTEL- BATTERU Staten-Generaal, Uit de Provincie. Zoeklichtjes Onderwijs. Gorgel droogt Rechtzaken Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Prijs per stuk 25 ci oveccdveckiyjibaac. tlY.Sebc. 'Pelen Pdnsenqcaèl220/2Z4 AMSTE R DAM m.46882 bevindt en ook mede te werken om de goede verstandhouding te bewaren. Luchtpostdienst op Ned.-lndië Nader wordt nog jpedegedeeld, dat de zending met het derde postvliegtuig naar Indië bevat 17.408 stukken beneden vijf gTam, 251 brieven en postwissels, 574 stuks bestemd voor tusschenliggen.de lan den en 3930 stukken van meer dan vyf gram. Totaal 22.163 stuks. Het derde postvliegtuig is gistermiddag 15.10 uur te Boedapest aangekomen. Al les was wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet Een nieuw voorstel van de commissie Lovink. De commissie Lovink heeft, naar wij vernemen, een uitvoerigen brief tot den minister van Binnenlandsche Zaken ge richt inzake de spoortarieven voor tuin bouwproducten. Ook de tuinders dringen, zooals bekend, sinds lang aan op tariefsverlaging. Maar tot nog ioe hebben de spoorwegen mg niet veel wenschen ingewilligd, bletoo- gende, dat de Nederlandsche tarieven niet hoog zijn op zichzelf en niet hooger dan in andere Landen. Daartegen schijnt de commissie-Lovink zeer scherp stelling te hebben genomen en met voorbeelden heeft zij aangetoond dat de vergelijking, die de Spoorwegen maken, onbillijk is. De billijke vergelij king moet aantoonen, dat de tuinders in ons land voor zendingen van 60 tot 100 pcit. meer betalen dan hun concurren ten in het buitenland. Zijn onze inlichtingen juist, dan is uit tuinhouwkringen bij de Regeering aan gedrongen op een beslissing vóór de be groeting in de Kamer wordt behandeld. Anti-Revolutionaire Staatkunde. Verschenen is het October-nummer van het orgaan der Dr. Abr. Kuyperstichting „Anti-Revolutionaire Staatkunde". Wij willen ditmaal volstaan met een inhouds opgave van dit steeds weer belangwek kende tijdschrift. Dr E. J. Beumer geeft onder den titel „De Romeinsche kwestie" een duidelijke en leerrijke uiteenzetting van een buiten gewoon interessant stuk buitenlandsche politieke geschiedenis. De heer R. Ha- goort handelt over de opkomst der chris telijke patroonsorganisatie in Nederland. Mr Noteboom doet mededeeling van de vorming eener kerkelijke volkspartij in Zweden, de eerste partij, die in dit land bewust op kerkelijken grondslagwil ar beiden. In de bekende Adviezenrubriek zijn tal van actueele kwesties behandeld; zoo zijn er vragen omtrent winkelsluiting op Zon dag; financieels verhouding tusschen Rijk en Gemeente; over de verplichting van brandassurantie voor schoolgebou wen; over onteigening in verband met gemeentelijke uitbreidingsplannen. Wij twijfelen niet, of velen zullen, vooral nu de „winterdienst" weer begon nen is, met graagte van „A. R. S." ken nis nemen, en hiermee bun voordeel doen zoowel practisch in raden en staten, als theoretisch in studieclub of kiesvereeni- gmg. Opbrengst Rijksmiddelen. Hieronder volgt een staat van de op brengst der Rijksmiddelen over de maand September. De tweede kolom geeft aan de opbrengst in dezelfde maand van bet vorige jaar. Sept. '30 Sept. '29 Grondbelasting f 1.070.815 1.104.672 Pers. bel- 3.246.478 3.978.273 Inkomstenbel. - 5.029.412 4.271.890 Vermogensbel. - 776.741 662.834 Div. en tant.bel. - 1.142.227 1.501.960 Rechten o. d. inv. - 5.966.536 5.993.158 Statistiekrecbt - 345.069 400.404 Acc. op zout - 179.178 124.578 Acc. op geslacht.. - 989.450 1.122.278 Acc. op wijn - 568.658 597.695 Acc. op gedistill. - 2.791.982 2.612.560 Acci op bier - 1.509.985 1.619.270 Acc. op suiker - 7.144.001 4.675.668 Acc. op tabak - 2.326.083 2.072.574 Bel. gouden en zilv. werken - 80.766 87.116 Zegelrechten - 2.007.790 2.529.026 Registr. rechten - 1.184.301 2.095.401 Rechten succ. enz. - 3.735.090 3.984.363 Dom., wegen, vaart. - 342.281 194.019 Opbr. Staatsloterij - 16.932 16.995 Opbr. loodsgelden - 354.482 396.206 kL i Totaal f40.808.257 40.041.039 Uit deze staat blijkt, dat de opbrengst van Sep. 1929 met gen kleine 8 ton over troffen werd. Over de eerste 9 maanden van dit jaar werd ontvangen f 380.310.471; in het zelfde tijdvak van bet vorige jaar f 373.780.111. Uit een vergelijking van de cijfers blijkt, dat de suiker bier een belangrijke rol heeft gespeeld, vermoedelijk in ver band met de voorgestelde maatregelen daaromtrent. TWEEDE KAMER. De Zuiderzeesteunwet. Dg Tweede Kamer bad gisteren eerst enkele kleine zaken af te doen en ging daarna voort met de behandeling van de Zuiderzeesteunwet. Stemming over de moties. De motie-Duys betreffende bet aantal vertegenwoordigers der Zuiderzee-vis- schers en andere belanghebbenden in de generale commissie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet, werd verworpen met 58 tegen 31 stemmen. Een motie van de heeren Wijnkoop en de Visser betreffende de indiening van een nieuw wetsontwerp terzake van steun aan de Zuiderzeevisschers en de bevolking, in aanverwante bedrijven werk zaam, werd verworpen met 88 tegen 2 stemmen. Bij de verdere behandeling van bet ont werp bleek dat de Minister verschillende wijzigingen bad aangebracht, waardoor aan meerdere bezwaren werd tegemoet ge komen. Hij bleef zich echter hardnekkig ver zetten tegen den wensch der commissie van rapporteurs om de vergoeding voor waardevermindering imperatief in de wet te leggen volgens de, door de com missie voorgestelde formule. Verder gaan dan „rekening houden met de waarde vermindering van bedrijfsmiddelen" wil de minister niet. Daarmee is dit element nu duidelijk iu de wet gebracht. Wel heeft de minister bepaald, dat spaargeld en een deel der inkomsten, door arbeid verkregen, bij steunverleening bui ten beschouwing zullen blijven. Verder wordt de leeftijd van visschers, die ge acht worden na de afsluiting der Zuider zee geen nieuwen werkkring meer te kun nen krijgen, van 65 op 60 jaar gebracht en de minimumrente van de te verleenen voorschotten met een procent verminderd en op 3 pet. gebracht. De Kamer bleek door deze tegemoetko mingen niet voldaan en mr Heemskerk meende, dat zij zich door den ministeri- eelen „tegenzet" niet moest laten verlok ken. „V erlakken? vroeg Mr Duys. Maar de a.r. afgevaardigde repliceerde gevat en scherp: „Ik heb gewoonlijk een andere terminologie dan de beer Duys, ik zei v e r 1 o k k e n". De 'beer Duymaer v. Twist, A.R., verdedigde een amendement van de com missie van rapporteurs om tegemoet te komen aan verschillende bezwaren te gen den maatstaf van toekenning van uitkeering tengevolge van waardevermin dering. Het amendement zal kosten on geveer f 400.000 welk bedrag jaarlijks la ger wordt. De heer Duys, S.D.A.P., stelde een amendement voor om de uitkeering niet in jaarlijksche termijnen, maar ineens te doen plaats hebben. De beer D e Visser, C.P., diende een amendement in om den leeftijd, waarop de uitkeering voor bet leven begint, te stel len op 55 jaar inplaats van 60 jaar. De 'heer v. Hellenberg Hubar, R.K., steunt 'het amendement der com missie van Rapporteurs. Hij: is tegen bet amendement Duys, omdat dit 'n nieuw be ginsel in de wet brengt. De Minister stelde de vraag of bet amendement van de commissie van Rap porteurs wel in alle opzichten aanbeveling verdient. Het geeft een recht om in aan merking te komen voor uitkeering ook al is de behoefte aan die tegemoetkoming niet aanwezig. Men kan bovendien moeilijk uit gaan maken wie op 1 Juli 1918 eige naar van het schip was. Overdracht van een schip heeft in den regel niet bij nota- rieele akte plaats. Ook wanneer bet amendement wordt aangenomen, zal 'het laatste woord over deze aangelegenheid niet zijn gesproken, want men zal voor tal van moeilijkheden komen te staan, vooral als de afsluitdijk gereed is en onbillijkheden zullen niet zijn te voorkomen. Indien tegemoetkoming wordt gegeven zon dei dat schade is gele den, zal dit rammend werken op het ter hand nemen van een ander bedrijf. Aan de nevenbedrijven word daarenboven een beteekenis toegekend veel grooter, dan de opzet van de wet ooit is 'geweest. Het amendement-De Visser gaat veel te ver, dat van den heer Duys heeft de zelfde bezwaren als dat van de commis sie van rapporteurs. Indien het amende ment van de commissie wordt aangeno men, behoudt de regeerimg zich de vrij heid voor, zich nader te beraden. De heer Duymaer v. Twist, A.R., re pliceert. De voorzitter meent begrepen te heb ben, dat het amendement gewijzigd zal worden. Spr. verzoekt dan het amende ment te splitsen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag. Door de motorclub „Scheldegouwen" te Middelburg wordt a.s. Zaterdag een ter- reinrit gehouden, waaraan tevens het „ter reinkampioenschap" van Zeeland verbon den is. Deze praestatierit is opengesteld voor alle motorrijders in Zeeland woon achtig. Het vertrek naar de start is be paald op 1 uur van de Markt te Middel burg. Goes Bevolking. Ingekomen: W. F. J. M. WitkamVienings, zonder beroep, van Clinge, St. Adriaanstraat 5; J. Kesselaar, en gezin, koopman, van 's Gravenhage, Alb. Joach. kade 3; Dl Mol, dienstbode, van Oudelande, Lange Vorststraat 53; N. Jungerius, landb.ing. van Wageningen, Wilbelminastr. 16; G. M. Breas en gezin, timmerman, van Wissenkerke, Scheldestr. 65; J. Kramer en echtgen., zonder beroep, van Zierikzee, K. Vorststr. 25; H. J. M. De toren te Weert is in reparatie en in verband daarmede geheel van leien ont daan. Het ranke bouwwerk teekent zich schilderachtig af in de rustieke straten van bet stadje. van Emmerik, klerk N.S. van Roosen daal, Blanckstr. 3; Ca. Schipper, dienst bode, van 's Gravenhage, 'sH. H.k.dijk 67; M. Kosten, spoorwegarbeider, van Eindho ven, Oostwal 37; J. P. van lire.omen, koop man, van Rotterdam, St. Jacobstraat 22; P. Murre, bakkersknecht, van Wolf aarts dijk, 'sH. H.k.str. 56; Wed. C. A. Huis- zoonBakker, zonder beroep, van Wis senkerke, 'sH. H.k.dijk 8; L. Willeboer, bedrijfsleider, van Kloetinge, Papegaaistr. 9; O. M. v. d. Horst geb. Schoors, zonder beroep, van Rotterdam, St. Jacobstr. 22. Vertrokken: Wed. J. Kambier-Wouterse en gezin, zonder beroep, naar Emmen, Kapelstraat 5; M. M. de Graaf f, naaister, naar Amsterdam, Djambistr. 42 IIIR. J. v. d. Veen, en gezin, zonder beroep, naar Bussum, Const. Huijgenslaan 25; J. Westveer, bakkersknecht, naar Kapelle, p.a. J. Kloosterman, Biezelinge; M. M. Moens en gezin, glashandelaar, naar Delft, Palamedesstraat 34; M. Boorsma, onder wijzeres, naar Zierikzee, Nieuwstraat 133; F. Milhaus en gezin, zonder beroep, naar Kloetinge, A 117; A. J. van D'ijke, dienst bode, naar Kloetinge, p.a. L. G. v. D'ijike; P. J. Kiel, buishoudster, naar Axel, Verl. Julianastraat 186; C. Paauwe, dienstbode, naar's Gravenhage, Hoogezand 45I. Pop- pelGodfriedt, zonder beroep, naar Utrecht, J. v. d. -Heijdenstr. 4; E. Tellin- ger, dienstbode, naar Hollabrunn, Wiener- strasse 17; A. v. Zweden, dienstbode, naar Rilland-Bath, C 46; S. J. Harinck, dienstbode, naar Oudelande, Dorpstraat. N. P. J. Kaufmann, letterzetter, naar Utrecht, Burmanstr. 5 bis. Kloetinge. Naar wij vernemen zal hier een winkelweek worden georganiseerd in den trant van de te Goes gehouden win kelweek. Er is hiervoor aanvankelijk veel belangstelling. Waarschijnlijk wordt de winkelweek gehouden van 24 Nov. tot 6 Dec. Koudekerks. Donderdag werd alhier een goed bezochte ouderavond gehouden. In- plaats van bet aftredend lid Jac. Dek, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, werd gekozen Jan de Jonge. De beide andere aftredende commissieleden I. Vermeulen en G. Duindam werden bij acclamatie herkozen. Een der onderwijzeressen hield een in leiding over Jeugdherbergen, de onderwij zer Kole las wat voor uit „de Witte" van den Vlaamscben schrijver Ernest Claesz en bet hoofd der school sloot den avond met: „Het een en ander over rookende kinderen". Daarna weard het schoolwerk bezichtigd. Voor bet vervolgonderwijs hebben zich 19 leerlingen aangemeld. i zich thans beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. Advocaat-predikant. De Haagscbe advocaat Mr A. Pb. Wagner, thans beroepen candidaat bij de Nederl- Hervormde Kerk te 's-Heerenhoek- Nieuwdorp, hoopt D.V. Zondag 16 Nov. intrede te doen na bevestiging door een zijner professoren. Is bet een niet alledaagsch geval, dat een kerk een Advocaat-Dominé krijgt, het geval wordt nog interessanter, zegt de „Amsterdammer", als wij mededeelen, dat Mr Wagner in bet huwelijk treedt met mej. Hendrika Johanna Reesink, uit Brummen, die eveneens candidate in de Theologie is. Ver. van Gbr. Onderwij zers. Het hoofdbestuur van de vereeni- ging van Gbr. onderwijzers beeft in de vacature, die in baar midden ontstaan zal door de aftreding van den beer R. v. d. Welle, leeraar aan de Gbr. Kweek school te Middelburg, gecandideerd de heeren Tb. Brouwer, insp. bij bet L.O. te Gorkum, A. Janse, hoofd eener Chr. school te Biggekerke en W. A. van Wijk, hoofd eener school te Wolfaartsdijk. Aan de verkiezing nemen slechts deel de leden in Zuid-Holland bezuiden den Nieuwen Waterweg en Lek, Zeeland, Brabant en Limburg. De afdeelingen in dit gebied kunnen tot 10 Nov. candida- ten bijstellen. Geslaagd voor examen bewaarschool onderwijs akte B (hoofdonderwijzeres) de dames: C. P. S. Nijdam, Vlissingen en E. J. Nijdam te Breskens. met Wybea. Dal tun! U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldebroek, B. G. L. Steen beek te Wierden. Te Hall A. Oskamp te Hoorn op Texel. Te Lage Zwaluwe en te Streefkerk, F. J. Pop te Uitwjjk. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek, Wl. Rjjns- burger te Polsbroek en Vlist. Geref. Kerken. Aangenomen n. Westmaas, T. Fossen cand. te Baarn. Bedankt voor Nienw-Weerdinge, H. v. d. Zanden te Wapenveld. Geref. Gemeenten. Beroepen te Scherpenisse "B. van Neerbos te Terneuzen. Beroepbaar. De heer P. G. Verweijs, theol. docts. te Breukelen, stelt Onwillige boeren. Voor den kantonrechter te Zuidbroek hebben terecht gestaan 19 boerenarbei ders uit de gemeenten Nieuwolda en Scbeemda, wegens bet verbouwen van bravo's, een aardappel soort, waarvan het kweeken van Regeeringswege was ver boden, omdat de knollen aan de wrat ziekte leden, en deze de aardappelcultuur in gevaar brengen. Een der verdach ten weersprak deze beschuldiging. Hijihad; naar hij zeide, door bestuiving een krui sing gekweekt van bratvo's en rohijlns. Een deskundige verklaarde echter, dat door bestuiving geen nieuwe .yariëteit wordt verkregen en dus wel degelijk bra- vo's waren verbouwd. Om de inspecteurs van den plantenkundigen dienst cum den tuin te leiden, hadden sommigen langs de randen der velden andera soorten ge kweekt. Er werd tegen hen een gezamen lijke boete geëischt van f 250 subs. 130 dagen hechtenis. De zwaarste straf voor i ©en van ben was 50 dagen subs. 25 gld. boete. VERKADE'S ALBUM. Iedere periode brengt haar eigen lief hebberijen mee. Naast veel tijdelijke zijn er echter enkele, die een blijvende en groeiende belangstelling ondervinden; zoo b.v. de interesse voor alles, wat de natuur betreft. Steeds wordt het getal van hen, die in hun vrijen tijd naar buiten trekken, groo ter; telkens verschijnen nieuwe boeken over planten- en dierenleven en zoo ver wondert wel niemand de vreugde, waar mee iederen 15den October bet verschij nen van een nieuw Ver kade's Album begroet wordt, der traditie getrouw een onderwerp uit de natuur behandelend. Kan men zich eenvoudiger methode denken, om zonder veel moeite en kosten in het bezit te komen van een kleurig geïllustreerd boekwerk, dan door zich te scharen onder den kring van „plaatjes verzamelaars"? Zoo zal nu in vele duizenden gezinnen Het doet eenigszins vreemd aan als men in dezen malaisetijd leest van acties om loonsverhooging, ook in bedrijven waar de loonen op betrekkelijk boog peil staan en van ambtenaren, die in verge lijking met andere werkers over 't alge meen niet te klagen hebben. Ik kan er dan ook inkomen, dat het bericht omtrent een groot landelijk de monstratief salaris-congres voor rijksper soneel en onderwijzers bij sommigen een gevoel van weerzin wekt. Hierbij bedenke men echter, dat van „hoogerhand" dergelijke acties feitelijk worden aangemoedigd. Nadat eerst Ged. Staten van Zeeland een herziening van de salarissen van burgemeester, secreta rissen en ontvangers hebben doorgezet, komen nu Ged. Staten van Noord- Brabant met een soortgelijke regeling. De wijze kent tijd en wijze. Over de wijze wil ik niet twisten. Maar de t ij d OPMERKER. het album „Zeewater-Aquarium en Terrariu m" zijn intrede doen en menigeen boeien met den interessanten tekst van A. F. J. Portielje. Luister b.v. eens naar den eersten zin: „Wanneer we uit den klaren dag van den zonnigen Artistuin in de vestibule van ons beroemd Aquarium aangeland, de breede trappen opgaan, die naar do geheimnisvolle, duistere Groote Zaal voe ren, voelen we ons als staande aan den ingang eener vreemde, ganscb buiten ons zelf liggende, schoone wereld." Naast de flora en fauna der zee wordt nog een andere groep naar voren ge bracht: die van het „kruipend gediert". Wie krijgt niet den lust, Portielje's aan wijzingen, boe men zelf een terrarium kan houden, onmiddellijk in practijk te brengen, om dagelijks te kunnen gade slaan, wat er omgaat in zoo'n wereldje? We zullen dan iets van de gedragin gen dezer dieren gaan begrijpen, terwijl datgene, wat onverklaarbaar blijft, er ons zeker niet minder om zal boeien. Dit alles geïllustreerd met de prachtig- gekleurde plaatjes van Jac. J. Koeman (tevens samensteller van bet album), die er zoo goed de atmosfeer van „onder water" in wist te brengen, maakt het al bum tot een welkome aanwinst voor de boekenkast. Als steeds zijn de afbeeldingen weer in offsetdruk van de firma L. van Leer Co., welke evenals de firma Blikman Sartorius voor bet bindwerk, laat zien, wat met moderne technische middelen bereikt kan worden. Vooral ook de bandteekening is aan trekkelijk en zoo vormt dit album een waardig vervolg op baar zeventien voor gangsters! Het is weer een schitterend werk, welks verschijning vooral ook door leer lingen van Middelbare onderwijsinrich tingen op prijs zal worden gesteld. Diphtheritis op een Lagere school. Drie leerlingen over leden. Onder de leerlingen van de Leo- school te Tilburg, zijn den laatsten tijd verscheidene gevallen van diphtheritis voorgekomen. Drie der patiënten zijn reeds overleden. De school is, in verband daarmede, voorloopig gesloten. Hoog water. De veerponten te Wessem, Buggenum en Kessel, welke we gens den hoogen waterstand der Maas eenige dagen stil lagen, zijn thans weer in dienst gesteld. De Holland-lndië-vluchten. AMSTERDAM. Aneta-Vaz Dias meldt: Het eerste postvliegtuig, de P.H.A.G.R., naar Ned.-lndië, is op de thuisreis naar Amsterdam hedenmorgen te 6.35 u. uit Batavia vertrokken en te 14.50 uur te Medan aangekomen. Het 2e postvliegtuig, de P. H.-A. E. O. is hedenmorgen te 6.05 uur uit Akyab vertrokken en te 13.55 uur te Bangkok gearriveerd. Alles was wel aan boord. DEN HAAG. Naar gemeld wordt is Z. K. H. Prins Hendrik voornemens, deel te nemen aan het diner in het paviljoen Vondelpark, ter gelegenheid van de her denking van bet 50-jarig bestaan der Vrije Universiteit. ARNHEM. Aan de gevolgen van bet ernstig auto-ongeluk bij Dodewaard is thans overleden de 'heer J. H. Rutgers, veearts te Zetten. De overledene was een bekende persoonlijkheid op bet gebied van de paardenfokkerij. KERKRADE. Gisteren is in de doma- niale mijn te Kerkrade de ongehuwde mijnwerker J. M. tusschen een lift be kneld geraakt. Hij is aan de bekomen verwondingen overleden. ROERMOND. Gisteren is in de Maas Maasbracbt, bet 5-jarig zoontje van den schipper J. Noort uit Roosendaal, over boord geslagen en verdronken. NIJMEGEN. Ootk 'bier is men tot de ont dekking gekomen, dat valsche bankbiljet ten van f 10 in omloop zijn. DRESDEN. De heer van Tyen, die met zijn Pandervliegtuig een zakenreis naar N. O.-I. onderneemt, is heden te 10.50 te 1 Dresden aangekomen. Zijn bedoeling was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2