Uit de Provincie Kerknieuws. Gemengd Nieuws. De heer Tyen van de Cacaofabrieken der fa. Van Houten te Weesp, die in zijn Pandervliegtuig een solovlucht naar Lndië zou maken voor commarcieele doel einden, is Woensdagmorgen vroeg van Schiphol opgestegen voor het vertrek naar lndië. De heer Tyen stapt in het vliegtuig even voor het vertrek. genomen met 10 tegen 6 stemmen. (Tegen dhrn Paul, Wondergem en Me vrouw Weyl, dhr v. d. Feltz, v. d. Weel en Gornelisse). Afwijking van algemeene sala risverordening. Dhr Gornelisse S. D., zegt, dat dhr Quartel toch nog eenigszins benadeeld wordt door het voor stel van B. en W. Weth. de Veer acht hier alle reden voor klacht uitgesloten. B. en W. behan delen hem heel billijk. Zijh pensioen gaat nu ook evenredig naar boven. Dhr Jeronimus zou de uitzondering alleen van toepassing willen verklaren op den tegenwoordigen machinebankwerker. Weth. de Veer wil dit aan de toe komst overlaten. Na eenige discussie wcrdt het voorstel Jeronimus echter aan genomen met alg. stemmen. Verzoek Gebr. Van Sluys in zake bebouwing tuin „Over- d a m m e". Dhr H o n d i u s, A. R., her innert er aan, dat destijds geweigerd is daar een kerkgebouw te" plaatsen. Dit geschiedde om schoonheidsoverwegingen. Spr. dacht, dat er nu toch tegen een villa geen bezwaar was. Spr. heeft ech ter bemerkt, dat B. en W. daar in het geheel geen bebouwing wenschen. De voorz. bevestigt dit. Dhr Hondius heeft wel eens ge hoord, dat er aan particuliere bouwers moeilijkheden in den weg werden ge legd. De voorz.: noem u eens een naam? Het is een pertinente leugen. Spr. zou het betreuren, indien daar op dien hoek van den singel, vlak bij de villa van Dr Schouten, een gebouw kwam. Weth. Onderdijk zegt, dat indertijd de bedoeling van den Raad was, dat aan den Seissingel niet verder gebouwd zou worden, dan toen voor bouwgrond was uitgegeven. Zet men bet hek van den dam, dan wordt de Seissingel eentwee^ de Noordsingel. Dhr Jeronimus vraagt voorlezing van het schreven van de heeren Van Sluys. De voorz. voldoet hieraan. Een be paalde bouwvergunning wordt niet ge vraagd, Zij vragen alleen den bedoelden grond als bouwgrond te koop te mogen aanbieden. Dhr Paul: Grondspeculatie dusl Dhr Jeronimus begrijpt niet, dat op zulk ©en mager prae-advies zoo lang gewacht is moeten worden. Spr. meent, dat de heeren Van Sluys. met een con creet plan moeten komen. Gevetn B. en W. een weigerend antwoord, dan kun nen adressanten in beroep komen bij den Raad. Spr. bejammert het, dat B. en W. nu reeds zeggen, dat ze geen faciliteiten zullen verleenen. Dat zij: de zaak toet sen aan de verordening is hun recht. Maar deze uitlating is niet tactisch. Weth. de Veer zegt, dat voor dit geval van de bouwverordening niet zal worden afgeweken. B. en W. meenen goed te doen, dit vooraf te zeggen. Dan kunnen de betrokkenen er mee rekenen. Als er echter een plan komt volgens da bouwverordening, dan moeten B. en W. dit natuurlijk toestaan. Verhuring perceel Overwa- t e r. Dhr C o r n e 1 i s s e, S. D., vindt de huurverhooging van f 100 per jaar wel wat te veel. Er is voor aanleg van electriciteit en waterleiding slechts f200 uitgegeven. De voorz. zegt, dat de' huur vroe ger wel wat laag is gesteld. Huis en grond zijn de hoogere huur wel waard. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Opheffing Gemeente-apotheek bij het Gasthuis. Dhr Portheine betreurt het, dat B. en W. deze zaak hebben afgescheiden van de rekening en begTooting der Godshuizen. Spr. stelt aan houding van het voorstel tot de e.v. vergadering voor. Spr. ziet geen kans om dit voorstel te beschouwen los van rekening en begroo-tinig. Mevr. Weyl, V. D., voorziet van uit stel groote moeilijkheden voor het Be stuur der Godshuizen. Spr. meent, dat het ook niet noodig is. Men kan deze zaak wel apart beschouwen. Dhr Portheine stelt .daartegenover dat de moeilijkheden bij behandeling in deze vergadering voor de Raadsleden groot zijn. Spr. wil deze zaak enkel en alleen uit financieel oogpunt beschouwen, temeer daar Spr. over de toekomst van bet Gasthuis niet zoo optimistisch ge stemd is. Spr. persisteert bij zijn ver zoek. De voorz. dringt toch op spoed aan. Anders kan het Bestuur der Godshui zen niet komen met een nieuw voorstel inzake de verhouding tot de gemeente. Do bestaande regeling loopt 31 Deo. af. Daar is dus baast mee. Dhr v. d. Feltz: dus we moeten maar ja zeggen, zonder bet te kunnen beoordeelen? De voorz. het Bestuur der Godshui zen heeft met alg. stemmen besloten te adviseeren tot opheffing der apotheek. Dit is toch wel op de hoogte. Dhr Portheine: maar wij moeten de financieele zijde bezien. Dhr Portheine "'gelooft nog niet, dat het opheffen der apotheek een voordeel voor de gemeente zou zijn. Spr. voorziet zelfs een belangrijk nadeel, temeer daar Spr. de zaak beziet in verband met het laboratorium. De voorz. kan best begrijpen, dat het Bestuur der Godshuizen het Gasthuis zoo modern mogelijk wil inrichten. De ge meente zal het wel betalen. Mevr. W e ij 1 ziet naast de financieele band tusschen gemeente en Godshuizen toch ook een moreele band. De Raad moet daarom niet alleen naar de cijfers kijken. Als het aanhangige voorstel in 't belang is van de Godshuizen, moet de Raad desnoods tegen een meerdere uit gaaf niet opzien. Over het voorste 1-Portheine tot aanhouding staken de stem men. (Voor dhrn Naezer, Portheine, Streefkerk, Jeronimus, v. d. Feltz, Mes, Hondius en den Hollander). Het slachthuis. Bij de 14e wijzi ging der gemeentebegrooting 1930 vraagt dhr Paul hoever het staat met het slacht huis. I 1 j De voorz. zegt, dat alle plannen en onderdeden klaar zijn. Aan den secretaris is opgedragen, de gegevens te verzamelen en de rapporten op te stellen. Deze kun nen spoedig tegemoet worden gezien. Wachtgeldregeling perso- üeel Meelfabriek. De voorz. verwacht, dat de fabriek weer spoedig zal gaan werken. Dhr Jeronimus gelooft ook wel, dat de meelfabriek eerlang in werking zal treden. De voorz.: het maalgebod. Dhr Jeronimus: Ja, dat zal het brood duurder maken 1 Spr. vraagt verder naar de kosten van de voortzetting der wachtgeldregeling. Weth. Onderdijk antwoordt, dat met den nog resteerenden post van f 600 voor deze drie maanden zal kunnen wor den volstaan. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Rekening 1929 Burg. Armbe stuur. Dhr Hondius, A.R., merkt op, dat de verpleeggelden van weezen door het Burg. Armbestuur worden vergoed aan da Godshuizen. Uit de balans van het Burg. Weeshuis is Spr. echter geble ken ,dat over 1929. een winstsaldo is bijge schreven _van meer dan f 2600. Waar het kapitaal van het Weeshuis zoo groot is, waarom moet dan het Burg. Armbestuur nog die kosten betalen? Dhr v. d. Weel zegt, dat dit een oude bestaande regeling is. Men zal die dan eerst moeten wijzigen. De voorzitter zegt, dat dan de Godshuizen weer om meer geld zullen komen. Dhr Paul acht dit toch juister. Dhr Jeronimus heeft gezien, dat de broodprijzen in 1929 constant zijn geble ven, ondanks de daling van de bloem- prijzen. Spr. zou wol een onderzoek naar de broodprijzen willen instellen en die vergelijken met andere plaatsen. Spr. zou aanbesteding willen prefereeren. Dhr Wondergem is tegen aanbeste ding. Dan zou men het op de kwaliteit wel vinden. i Dhr Jeronimus acht dit gevaar niet aanwezig. De Keuringsdienst waakt te gen knoeierijs Dhr Mes voorziet geen bezuiniging bij aanbesteding. Het zal hoogstens: f50 h f60 per jaar scholen. De voorz. be strijdt dit. i Dhr v. d. Weel ontraadt ook aanbei- steding. Wanneer er ingeschreven wordt geschiedt dit op een standaard-monster. Maar daarmee wordt later de hand ge licht. De kwaliteit zal er onder lijden. Dhr Cornglissa zegt, dat het Burg. r Armbestuur aanbesteding der levensmid delen overweegt. Dat heeft echter Spre kers instemming niet. Er is dan ook reeds een schrijven van den Bakkersbond inge komen, dat onder aanbesteding de kwa liteit zal lijden. De rekening wordt goedgekeurd. Aanleg betonbrug over drai- nearkanaal Duinwaterleiding. Met alg. st. aamgenomen. (Zie vervolg Tweede Blad.) Het Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding- plan. Zooals gemeld besloten Terneuzen, Hulst en Sas van Gent tot aansluiting bij het nieuw ontworpen beknopte water leidingplan. Thans is het woord aan de vijf gemeenten in het Westelijk deel. De gemeenteraad van Aardenburg zal hierover beslissen in een vergadering op Maandag 20 October a.s. B. en W. stellen yoor tot aansluiting over te gaan. DE ACCU LEEG? Wij laden niet alleen, doch onderhouden ook Uw accu's. J. M. Polderman, Goes. Tel .129. (Adv.) Vier van Walcheren en één van Schouwen. Naar wij Vernemen, verschijnt binnen enkele welsen bij: den uitgever F. v. d. Peyl te Kruiningen een werkje van de hand van Lavien de Bree, onder bovenstaanden titel, inhou dende eenige Zeeuwsche vertellingen'. Gezien den lagen prijs (65 ets) twijfe len we niet, of dit boekje zal zijn weg wel vinden, immers de Zeeuwen stellen veel belang in de .geschiedenis en le genden van hun geboortegrond. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Goes. De A. R. Kiesvereeniging zal a.s. Woensdag 22 October een ver gadering houden, waarin de heer Schuit maker hoopt te spreken over: Roeping en grens der Staatstaak". Naar wij vernemen is reeds toezegging ontvangen, dat dhr Mr J. A. de Wilde te 's Gravenhage in het a.s. voorjaar voor de Kiesvereeniging hoopt op te tre den. Westkapelle. Woensdag vergaderde de raad. In behandeling kwam een verzoek van het hoofdbestuur van den Centr. Bond van Transportarbeiders en van de afd. Westkapelle van dien Bond, of de gemeente zich zal aansluiten bij het werk loosheidsbesluit 1917. De voorz. merkt op, dat genoemd be stuur dus weer een poging doet om den raad tot andere gedachten te brengen. Spr .meent, dat er circa 100 aangeslote nen bij een werkloozenkas zullen zijn, wat bij aansluiting de gemeente zal ko men te staan op een uitkeering van f 500 per jaar, bij een werktijd van bedoelde arb. van 40 weken. Bovendien meent spr er nog op te moeten wijzen, dat er door het nieuwe belastingstelsel, als gevolg van de fin. verhouding tusschen Rijk en Ge meenten, ook hier betaald zal moeten worden voor de uitkeering die elders van Rijkswege gedaan wordt aan de arbeiders. Dhr Huibr. Cijsouw zegt, dat bet ver schillende categoriën arbeiders buiten deze georganiseerden zoo slecht gaat, dat hij het niet op zich durft nemen, om zijn stem uit te brengen vóór toetreding. Dhr K. Cijsouw zegt niet te begrijpen, dat dhr Huibr. Cijsouw deze verantwoor ding niet op zich durft te nemen, met het oog op de werkloosheid, die in deze gemeente voor de deur staat. Dhr J. Mindarhoud wijst op de malaise in den kleinen landbouwersstand in de laatste jaren. Dhr Louwerse meent er op te moeten wijzen, dat bij aansluiting toch ook nog een aantal personen overblijven, die niet in de gelegenheid zijn, om zich aan te sluiten biji de werkloozenkas, terwijl de gemeente dan toch ook verplicht zou zijn, deze personen te helpen. De voorz. is van meening, dat er in 't vervolg veel werkloosheid zal zijn en zegt, dat bij aansluiting dan voor de georganiseerden geen werkverschaffing zou plaats hebben. Dhr Huibregtse meent, dat door de nieuwe financ. verhouding tusschen Rijk en gemeenten heel wat van vroeger aangevoerde bezwaren tegen aansluiting vervallen. Spr. meent, dat voorloopig slechts een grootere uitgaaf van de gemeente ge vergd wordt, maar dat later de Rijksuit- keering aan de gemeente hooger zal zijn. Spr. wijst er nog eens op, dat zeker groote werkloosheid voor de deur staat, als er dezen winter geen stormschade aan den dijk komt. Bovendien wijst spr. er ook nog op, dat de georganiseerden die geregeld werk hebben, ook mee betalen voor aangeslotenen in andere gemeenten, terwijl deze hier slechts de helft van de uitkeering krijgen. Dhr Huibr. Cijsouw zegt, dat de voorz. gesproken beeft over een bedrag van circa f500 per jaar. Maar spr. vreest, dat de kosten in de toekomst belangrijk hooger zullen, worden, vooral wanneer taien begint met aansluiting in alle vak ken. Dhr Louwerse merkt nog op, wanneer de raad gesluit f 500 p. jaar uit te trekken dit bedrag op andere uitgaven moet be snoeid worden, waarop dhr Huibregtse opmerkt, dat z.i. dat bedrag ook gevonden kan worden uit het goed slot van het vorige jaar. De voorz. zegt nog, dat het niet on mogelijk is, dat in de toekomst de ge meenten, die niet aangesloten zijn bij bet Werkloosheidsbesluit, van Rijkswege zullen worden gedwongen. Aan de hand van ontvangen gegevens leest spr. voor de De „Kota Agoeng", de nieuwe boot van de Rotterdamsche Lloyd, heeft een proeftocht gemaakt. Het schip is uitgerust met een bijzondere machine-instal latie, welke voor het eerst op scheepvaartgebied wordt toegepast. Een kijkje tijdens de proefvaart namen der gemeenten, die niet zijn aan gesloten, waaruit blijkt, dat dat aantal vrij gering is. Dhr Huibr. Cijsouw wijst er op, dat de gemeente destijds subsidie heeft gegeven voor onderhoud van het fietspad ZoutelandeVlissingen in het be lang van de werklieden, die in Vlissingen werk vinden; ook, dat de gemeente een gedeelte garandeerde in de kosten van de exploitatie van den werkmanstram, dus alles ter wille van den werkman, maar dat voor den kleinen middenstand, die ook in moeilijkheden verkeert, niets is gedaan kunnen worden. Daarop wordt het verzoek in stemming gebracht; het wordt van de hand gewezen mtst 4 tegen 3 st. (tegen de heeren H. de Kam, J. Minderhoud, Huibr. Cijsouw en Hendr. Cijsouw.) Daarop komen in behandeling twee verzoeken van belanghebbende aangelan den tot wijziging van de ligger der we gen en voetpaden. In verband met de verharding van verschillende kleiwegen wordt verzocht de langs die verharde we gen gelegen voetpaden van den ligger af te voeren. Dhr. K. Cijsouw voorziet bezwaren. De heer Huibr. Cijsouw durft te adviseeren om alle voetpaden, voor zoover deze langs de thans verharde wegen liggen, van den ligger af te voeren, omdat deze daar indertijd gekomen zijn door de on begaanbaarheid der wegen. Dhr. Min derhoud vreest voor het afvoeren van enkele gedeelten reclames. Op voorstel van dhr. Hendr. Cijsouw wordt daarop met algemeene stemmen besloten wijziging in den ligger nog een jaar uit te stellen, in afwachting van eventueele verharding van den Noordweg. Daarop komt, in behandeling de ge- meente-begrooting 1931. De heer K. Cijsouw zegt opgemerkt te hebben, dat op de begrooting geen post is uitgetrokken voor werkverschaffing. De voorzitter zegt, dat het dit jaar niet gemakkelijk was, de begrooting op to maken in verband met de nieuwe finan cieele regeling tusschen Rijk en Gemeen ten. De raming van de inkomsten is zoo veel mogelijk aan den veiligen kant ge schied. De uitgaven zijn iets ruimer ge nomen dan vorige jaren, om te voorko men, dat telkens wijziging in de begroo ting voorgesteld moet worden. Post vronen: Hierbij merkt de voor zitter op, dat in de vergadering van B. en W. is besproken, om door de vroon- beweiders in 1931 f 250 minder te doen opbrengen. Spr. zegt, dat 1930 door het vele gras op de vronen een gunstig jaar is geweest, maar dat de bijdragen voor dat jaar door de beweiders toch hooger zullen zijn, tengevolge van het kleiner aantal stuks vee, dat op de vronen ge weid heeft. Dhr. Huibregtse vraagt, of de kosten van onderhoud van de vronen ook minder zullen zijn in 1931. De voor zitter zegt, dat de kosten ongeveer de zelfde zullen zijn. Dhr. Louwerse vraagt, of de vermin dering per jaar kan gebeuren. De heer Minderhoud merkt op, dat de vroonbeweiders zich slechts voor één jaar verbinden. Daarop wordt besloten goed te keuren, dat de opbrengst voor vroon beweiding met f 250 verminderd wordt. Post bestrating: De voorzitter zegt, dat het volgend jaar een gedeelte van het Noordkerkepad zal bestraat worden en een deel vanaf het „Kasteel van Batavia" naar den dijk. Dhr. K. Cijsouw zou het beter vinden, om het gedeelte onder den dijk langs de nieuwe gebouwen te bestraten. De voorzitter zegt, dat dit vermoede lijk in 1932 aan de beurt komt. Dhr. K. Cijsouw vraagt daarop een post uit te trekken van f 1000 voor werk verschaffing. Dhr. Huibr. Cijsouw zegt, dat bij het opmaken van de begrooting nog nooit een post voor werkverschaffing is uitgetrok ken, doch als het later werkelijk noodig blijkt, daarin voorzien wordt. Dhr. K. Cijsouw neemt hiermede ge noegen. Daarop wordt met algemeene stemmen de begrooting 1931 vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 45617.43. De heer Hendr. Cijsouw verzoekt aan- teekening gestemd te hebben tegen den post voor verzekeringen Bij de rondvraag wijst dhr Hendr. Cijsouw op het slechte gedeelte van de kanten van den weg langs het oude kerkhof. De voorzitter zegt, dat deze kan ten met puin opgevuld zullen worden. Dhr. K. Cijsouw vraagt, in verband met de drukte in het slachthuis in de laatste weken, een tweede weegschaal aan te schaffen. De voorzitter gaat met dien wensch accoord, mits er zorgvuldig mee wordt omgegaan. Dhr. Minderhoud vraagt, of geen bui tengewone opneming kan plaats hebben van de kleiwegen, met het oog op den slechten toestand dier wegen. De voor zitter zal zulks overwegen. Dhr. Louwerse wijst nog op het groote gevaar, dat bestaat bij de tegenwoordige wijze van vervoer van steenen met de vrachtauto's. Meermalen is het toch voorgekomen, dat zware' steenen onder het rijden van den auto vallen. Dhr. Hendr. CÜsouw zegt nog, dat de weg naar het station door de palen voor het electrisch licht wel wat smal geworden is. De voorzitter zegt overweging van een en ander toe. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen, W. G. Mulder te Voorthuizen. Te Hellevoetsluis, G. D. Buenk, cand. te Zeist. Aangenomen naar Meppel, A. C. van Uchelen te Hoenderloo. Naar Enkhuizen, G. J. Romijn te Hornhuizen. Naar Oost huizen, E. B. Meijer te Gasselte. Bedankt voor Kortenhoef, A. G. Buenk, cand. te Zeist. Voor Soest en Ooltgens- plaat, A. van Willigen te 's-Grevelduin- Capelle. Goes. Bij de opening van de vergade ring van de Classis Goes der Gered. Kerken, werd door Ds A. Scheel© na mens de roepende jcerk ©en kort openings- woerd gesproken. Het oude gebouw waarin zoovele jaren vergaderd werd, is nu verlaten; de classis kan thans in de nieuwe lokaliteiten, die door de Kerk van Goes weer welwillend werden open gesteld, bijeenkomen. Maar ook in ander opzicht is er veel veranderd de laatste jaren. D© trouwe Ds Doekes ging van ons heen; de ern stige Ds Meyer werd van deze aardel weggenomen en thans is ook Ds v. d. Veen, die zoovele jaren do classis met zijne waardevolle en voorzichtige advie zen diende, heengegaan, om, naar Spr. hoopt, nog vole jaren van de rust te ge nieten. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat bij alle wisseling en veran dering de classis met dezelfde trouw en opgewektheid de belangen van de Ker ken zal blijven dienen. Hierna werd onder leiding van Ds Koolstra met de afdoening der gewone werkzaamheden een aanvang gemaakt. GRJJPSKERKE. De heer 'H. Pestman, be- roepen predikant bij de Geref. Kerk alhier, hoopt op Zondag 9 November alhier zijn in trede te doen, na bevestiging door Dr K. Dijk te 's-Gravenhage (West). Vergiftiging door lever pastei. Naar gemeld wordt, zijn in het stedelijk tehuis voor kinderen en moeders in Ghariottenburg zeven en twintig per sonen aangetast door paratyphus na het eten van ganze-leverpastei, onder wie ze ventien zusters, zeven verplegers en drie moeders, die hier op het o ogenblik, ver blijven. De meesten dezer zieken, die izioh even wel niet in levensgevaar bevinden, zijn naar het ziekenhuis Westend vervoerd, om daar verder behandeld te worden. Twee schuren afgebrand. Gisterenavond te ongeveer half zes braik brand uit in de bloembollenschuur van den heer J. K. te Beverwijk. De houten schuur met haar brandbaren inhoud van bloembollen en 'houten stellingen stond, spoedig in lichte laaie. Nog vóór de brandweer verscheen, werd ook een groote aangrenzende iandbouw- sohuur von B. v. R. door het vuur aange tast. In de daar opgeslagen partij bood vond het vuur gretig voedsel, zoodat ook daar spoedig de vlammen 'hoog oplaaiden. Door den vonkenregen liepen de belen dende woningen groot gevaar, doch door energiek optreden van de brandweer kon-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2