Donderdag 16 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Met de ontruiming zal, voor wat bot Binnenland Gemeenteraad van Middelburg. Weth, de Veer is het daarmee niet Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Het voorstel van B. en W. wordt aan- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44435. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvartentlRs: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Brutaal. Wegens de groote hitte moesten op 29 Augustus 1.1. de openbare scholen te Vlis- singen worden gesloten. In de Vlissing- sche Courant stond dien avond een niet- officieel bericht, dat op die scholen ook 30 Aug. des morgens geen onderwijs zou worden gegeven. Echter bleven, ofschoon dit bericht niet door B. en W. werd be vestigd, een zes-tal leerkrachten toch uil de school weg, waarom zij tegen 10 Sept. d.a.v. ten stadhuize ter verantwoording werden geroepen. Nu stond op 12 September daarover in de Vlissingsche Courant een ingezon den stuk van den welbekenden Bond van Ned. Onderwijzers, aangesloten bij het socialistische Ned. Vakverbond, waarin aan het slot weTd gezegd: „dat men de houding van B. en W. nergens anders aan toe kon schrijven, dan dat de hitte van de laatste Augustusdagen ook op hen van invloed is geweest." Geen wonder, dat B. en W. met een bestuur van zulke volksopvoeders tot christelijke en maatschappelijke deugden de relatie heeft afgebroken, tenzij het zijn excuses voor dergelijke onbeschoft heden aanbiedt. "Wie breekt de openbare school nog verder af? Doch, als de heeren nu geen veront schuldigingen aanbieden? Moeten B. en W. dan maar aan zulko mensehen de opvoeding der openbare schooljeugd blijven toevertrouwen? De president van den Duitschen Rijksdag. Na een wannen strijd van een paar dagen is Lodbe dan toc'h herkozen als president van den Rijksdag. Bij. de eerste stemming gistermiddag heeft hij welis waar niet de absolute meerderheid van 298 stemmen kunnen behalen, maar bij de berstenuming, toen 269 stemmen op hem werden uitgebracht, bleef hij den voorzitter van de Duitedhe Volkspartij, Scboltz, met 60 stemmen de baas. Het resultaat van deze verkiezing werd aan de rechterzijde met kabaal en gehoon en door de sociaal-democraten met ap plaus 'begroet. Onder groot tumult der Natdonaal-so- cialisten aanvaardde de nieuwgekozen president van den Rijksdag zijn functie. De onrust in Britsch-Indië. In het wekelijksch verslag van de Britseh-Indisohe regeering over den toe stand des lands, wordt gewag gemaakt van een voortdurende verbetering in het binnenland, in het bijzonder in Madras, Bengalen en Punjab. In de meeste pro vincies is de burgerlijke ongehoorzaam heid practisch geëindigd. In de Centrale provinciën neemt de inbreuk op de boschwetten af, hoewel nog botsingen met de politie voorkomen. Hier zoowel als in andere provinciën neemt het pos ten voor de drankzaken af, maar een ge volg van deze beweging is, dat het on wettig 'distilleeren is toegenomen. Do bovoot van vreemde goederen is nog de voornaamste wijze van agitatie door het congres. In de afgeloopen week is een verorde ning op de onwettige organisatie afgekon digd, waardoor de regeering land en ge bouwen van onwettige organisaties in be slag kan nemen. Verder is 'het lidmaat schap van een onwettige organisatie tot een strafbare overtreding verklaard. In het presidentschap Bombay heeft men, in 't bijzonder in Gujerat de bepalingen ten aanzien van particuliere eigendom men in toepassing gebracht, waardoor het vormen van hoofdkwartieren der on ruststokers in particuliere woningen wordt tegengegaan. Een maalgebod voor het Engelsche rijk? De Engelsche regeering heeft 'zich in de Dinsdag gehouden zitting van de Britsche Rijkseonf ereniti e bereid ver klaard een conltigenteeringsstelsel voor tarwe in te stellen. Volgens dit plan zou aan de Engelsche maalderijen worden voorgeschreven, een bepaald percentage tarwe uit de Britsche dominions te ver malen, om zoodoende den landbouw la de IMiïche oversea»oho ««westen een re gelmatig afzetgebied in het moederland te verzekeren. De verschillende overzee- sohe delegaties schijnen, voor zoover men georiënteerd is, de voorstellen der En gelsche regeering niet ongunstig te 'heb ben opgenomen. Zij zouden tenminste de basis voor verdere onderhandeling om trent deze kwestie kunnen vormen. Dat gedeelte der Engelsche pers, dat- voor vrijhandel is, is over de inconsequentie der Engelsche regeering tamelijk verstoord en veroordeelt scherp, dat zij' door zul ke, per saldo als absoluut protectionis tisch aan te merken plannen tegen haar eigen vrijheidsbeginsel in .handelt. Ook de conservatieve pers staat tamelijk wan trouwend tegenover de voorstellen. Bierglazen en stoelpooten. T.e Schwerin is het bij een nationaal- socialistische vergadering tot een hevig handgemeen tusschen nationaal-socialis- ten en politieke tegenstanders gekomen. Men ging elkaar met bierglazen en stoelpooten te lijf, zoodat ten slotte een 15-tal personen weggedragen moesten worden. Te Dessau trok een troep nationaal- socialisten gisteravond laat door de Leip- zigerstrasse, toen plotseling van uit een communistisch lokaal, de communisten 'n bombardement met bierflesschen op hen openden. Vervolgens kwamen de communisten naar buiten, waarop een ernstig handgemeen ontstond. Vier nazi's moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht worden. Twee anderen werden licht gewond. Eenige communistische belhamels werden gear resteerd. Stijgende werkloosheid in Amerika. Het officieel bureau voor de statistiek te Washington deelt mede, dat de werk loosheid in de Ver. Staten gedurende de maand September met 1 p£t. is gestegen. Naar men weet, beschikken de Veree- nigde Staten niet over een volledige werk loosheidsstatistiek en het bureau ontleent zijn cijfers dan ook aan de gegevens, ver strekt door 40776 ondernemingen in 13 van de voornaamste industrieën. Hebben de cijfers dan ook al geen po sitieve waarde, in elk geval hebben zij de relatieve waarde om aan te toonen de tendenz van de stijgende werkloosheid in de Amerikaansche industrie. Ernstig spoorwegongeluk in Spanje. Volgens een bericht uit Vigo is een D- trein op het traject VigoMadrid ont spoord. De locomotief, de postwagen en de eerste vier personenwagens liepen uit de rails. Onmiddellijk is uit Vigo een hulptrein naar de plaats der ontsporing vertrokken. De machinist is om het leven gekomen, een stoker en talrijke reizigers zijn ge wond. Volgens een later bericht zouden er veertig gewonden zijn, van wie enkelen in zeer ernstigen toestand verkeeren. Schoolkinderen moeten werken. In Bulgarije is een wet van kracht ge worden, waarbij bepaald wordt, dat alle (schoolkinderen in Bulgarije voortaan moe ten werken. Alle scholen in Bulgarije zijin verplicht om minstens twee maal per jaar gedu rende een week produotieven arbeid te leveren ten bate van school, rijk of ge meente. Bij de nieuwe redactie van het wets ontwerp werd bepaald, dat er slechts één week verplichtend werd gesteld. Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn om gedurende een week nuttig werk voor de schoolkinderen te vinden, dan is het ooilege van onderwijzers met het schoolbestuur bevoegd, om de .arbeids week te laten vervallen. De arbeidsweek duurt vijf daigen. De kinderen heneden den leeftijd van 14 jaar moeten dan 6 uur per dag werken: kinderen, die ouder zijn dan 14 jaar 8 uur per dag. De navolgende werkzaamheden mogen door de kinderen verricht worden: schoonmaken 'en opnieuw verven van de schoollokalen, de bibliotheek in orde brengen, tuinarbeid, de speelplaats, schoon houden en tuintjes aanleggen, de barak ken voor de vakantiekolonies vernieuwen en in gereedheid brengen enz. De onderwijzers bepalen, welk werk ieder der leerlingen zal verrichten. Do tentoonstelling te Antwerpen. "Woensdag 5 November zal met het ont ruimen der tentoonstellingsgebouwen een begin kunnen worden gemaakt. Nederlandsehe paviljoen betreft, naar schatting ruim een maand heen gaan. Het paviljoen zelf is, voor een betrekkelij'k hoog bedrag, aan een Belgische firma verkocht. Ook het Italiaansche paviljoen, waar zeer veel en nog goed bruikbaar hout in zit, is reeds verkocht en wel voor een bedrag van 300.000 frank. Korte Berichten. De werkloosheid in Engeland is in de week van 6 October verder toegeno men, n.I. met 14.502 tot 2.176.191. Er zijn 968.955 meer werkloozen dan een jaar geleden. Bijzonder opmerkelijk is de sterke toeneming van de voortdurende werkloozen van 1.446.528 tot 1.474.670. Het is gisternacht te Londen de warmste Octobernacht geweest sinds 1921 Hitier heeft in persgesprekken de relletjes van Maandagavond uitdrukke lijk veroordeeld. Hij verklaarde zelfs elk nationaal socialist, die er aan deel heeft genomen, -onmiddellijk te zullen doen uit sluiten uit de partij,. De .Nationaal-socialisten hebben in den Duitschen Rijksdag een voorstel in gediend, dat een vermindering van sa larissen van den Rijkspresident en van alle ministers, evenals de .vergoedingen der afgevaardigden met 50 pet voorziet. Zooals men reeds weet, hebben de soci aal-democraten een wetsontwerp inge diend, waarbij de vergoeding voor de afgevaardigden met 25 pat verminderd wordt. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Geen overeenstemming bereikt. Door de partijen in de typografie is eer gisteren en gisteren vergaderd, om te trachten tot overeenstemming te komen betreffende een nieuw collectief arbeids contract. Deze overeenstemming, zoo deel de men ons van werkgeverszijde mede, is niet bereikt. De patroons boden aan een loonsverhooging van 3 cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werknemers handhaafden echter hun eisch van 5 cent per uur, eveneens geleidelijk in te voeren. Daar de palroonsdelega'.ie, die aanvanke lijk op het standpunt stond, dat in de huidige omstandigheden geen loonsver hooging mogelijk was, terwille van het behoud der samenwerking, dit uiterste voorstel van 3 cent per uur had gedaan en de werknemers dit aanbod onaanne melijk achtten, moest de voorzitter ten slotte wel de conclusie trekken, dat ver der onderhandelen nutteloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhandelings commissie haar mandaat ter beschikking gesteld van het algemeen hoofdbestuur der federatie. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft op voorstel van den voorzitter besloten reeds de vol gende week met de avondzittingen op Dinsdag en Donderdag te beginnen. Dan zullen de interpellaties-Cramer over het rapport-Hillen en -Albarda over de radio- censuur worden behandeld. Opdrijven van kolenprijzen. Het Tweede Kamerlid de heer Bierema heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld. Is het juist, dat ten gevolge van een in Juni 1929 tusschen kolenproducenten gesloten prijsakkoord, waarbij ook de Ne derlandsehe Staatsmijnen zich aansloten, de kolenprijs gemiddeld met ruim fl per ton is gestegen en de Nederlandsehe ko- lenverbruikers dientengevolge 16 miLioen per jaar meer betalen dan zonder die prijsafspraak het geval zou zgn geweest, en indien niet, waarom niet? Is het juist, dat onze Staatsmijnen zich ook thans weer bij de West-Europeesche prijsrege'ingen zullen aansluiten, ten ein de te trachten de kolenprijzen te doen stijgen? Acht de minister het in het belang van de Nederlandsehe kolen verbruikers, dat onze Staatsmijnen medewerken door middel van kunstmatig verhoogde kolen prijzen, de elders in de mijnindustrie be staande moeilijkheden te verichten, of is de minister van oordeel, dat de toestand, waarin onze mijnen verkeeren, daartoe dringt? Is de minister niet van oordeel, dat in tijden van malaise het voor de werkge legenheid van het allergrootste belang is, dat de productiekosten zoo laag moge lijk worden gehouden en dat een opdrijven der kolenprijzen met dat streven ten eenenmale in strijd is, terwijl ook de gebruikers van huisbrand daarvan dupe worden? Indien het in de vorige vraag bedoelde bevestigend mocht worden beantwoord, wil do minister dan maatregelen nemen ten einde te voorkomen, dat onze Staats mijnen aan prijsafspraken ten nadeele der consumenten deelnemen? Postvlucht op Ned.-Indië. Het tweede postvliegtuig naar Indië ver trok gisterochtend 6.15 van Karachi en landde om 9.35 te Jodphur. Het vertrok vandaar weder te tien uur en arriveerde om 14.55 te Allahabad. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Regeling van de pacht. De heeren Hiemstra c.s. hebben op het wetsontwerp pachtwet een amende ment ingediend met de bedoeling de pachtcommissie te laten oordeelen over alle nieuw te sluiten pachtovereenkom sten. ||l. De malaise in den landbouw. Binnenkort zal naar „Het Volk" meldt, ■te Groningen een vergadering warden ge houden, in welke de 'huurders van land bouwbedrijven zullen bijeenkomen in verband met het plan, om, met het oog op den malaisetijd ,een verzoek in te dienen om de pachten en huren op een lager peil te brengen. Een oommissie zal daartoe worden in gesteld. Ned.-Indië telt zestig millioen zielen. Het voorloopig resultaat van de door geheel Ned-Indië gehouden volkstelling is, dat geheel Ned-Indië een bevolking heeft van 60.000.000 zielen. De crisis in de Nederl. Reisvereeniging. Het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeni ging heeft thans kennis gekregen van financiëele gegevens, die door afgetreden hoofdbestuursleden sedert Maart j.l. wa ren achtergehouden. Het nadeelig saldo van 1930 wordt be rekend op f35.540. Het kapitaal van de vereeniging be droeg op 1 Januari 1930 ruim f44.000 (met inbegrip van het Gebouwfonds). Daar zal dus weinig van overschieten. Aan salarissen wordt f 103.500 uitge keerd; d.i. ongeveer de helft van de to taal-inkomsten. Velen achten de salaris sen veel te hoog. Ook de exploitatie van het orgaan kost per jaar een aanzienlijk bedrag. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Middelburg, onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig Me vrouw de Graaf. Ingekomen, stukken: schrijven van Br Martens, waarin hij ontslag vraagt met ingang van 15 Deo. als internist bij het gasthuis. Wordt verleend. Schrijven van de benoemde vroed vrouw, Mej. Schnitzer, dat zij hare be- nc«emmg niet aanneemt. Een nieuwe op roeping zal worden gedaan. De Kroon heeft goedgekeurd het Raads besluit inzake het aantal vergunningen. De Kan aal brug. Naar aanleiding van het schrijven van de Kamer van Koophandel inzake de Kanaalbrug spreekt dhr Gornelisse, S. D., zijn groote sympathie uit met dit adres. Spr. zou adhaesie daaraan willen betuigen. De v o o r z. heeft daartegen geen be- zrwaar. Overigens erkent Spr., dat het moeilijk is, zoowel de scheepvaart als het verkeer te gerieven. Dhr Corn el is se wil ook verzoeken, dat de brug niet vlak voor en na het aan komen en vertrekken van treinen wordt opengedraaid. De vroegere regeling was beter. De voorz. heeft de urenlijst van het openen en sluiten der brug te pakken kun nen krijgen. De termijn van 15 minuten voer en na aankomst van treinen is in gekrompen tot 10 minuten na het aan komen van treinen. Dhr Jeronimus zegt, dat het kan voorkomen, dat men door het sluiten der brug den trein mist. De voorz.: als de trein te Iaat is. Dhr Jeronimus: ook als hij op tijd is. Spr. zou een verzoek tot de autori teiten willen doen uitgaan om verbetering tot stand te brengen. De voorz. wil het aan de Kamer van Koophandel overlaten. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Het dreigend conflict in het drukkersvak. Het derde postvliegtuig naar Indië ver trokken. De Tweede Kamer over de Zuiderzee- steunwet De opdrijving der steenkolenprj'zen en de Staatsmijnen. Buitenland. De president van den Duitschen Rijksdag herkozen. De toestand in Britsch-Indië. Stijgende werkloosheid in Amerika. eens. Spr. wil, dat de menschen van en naar den trein kunnen gaan. Hier heeft de Raad een taak. De voorz.: maar dan moeten we eerst de verlangens van den handel kennen. Weth. de Veer: het gaat niet om den handel. Het gaat om het verkeer. Het voorstel van den heer Gornelisse (adhaesie betuigen aan het schrijven van de Kamer van Koophandel) wordt z.h.s. aangenomen. Dhr Paul, S. D., stelt voor B. en W: op te dragen met de autoriteitan te over leggen om een betere regeling te krijgen voer het opendraaien der brug. Dit wordt met alg. st. aangenomen. Hierna besloten zitting, die geruimen tijd duurt. Raadskelder. Na heropening deelt de voorz. mede, dat bij B. en W. is ingekomen een schrijven van da Raads- keider-Centrale te Den Bosch, waarin in lichtingen worden gevraagd omtrent het huren van de z.g. vleeschhal onder het Stadhuis, teneinde die als Raadskelder te exploiteeren. De voorz. voegt hier aan toe. dat ieder, die daarnaar ook nog wil mededingen, zich tot B. en W. daar voor kan wenden. Aan Ds Kastein wordt eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar in het He- breeuwsch aan bet gymnasium. Den heer J. Vreeken wordt eervol ont slag verleend als hoofd van school G. De voorz. betreurt, dat dhr Vreeken tot deze ontslag-aanvrage door gezondheidsrede nen genoodzaakt is. Tot tijdelijk leeraar in de wis- en na tuurkunde aan het gymnasium wordt met 12 stemmen benoemd dhr J. Scheltans te Amsterdam (noi. 2 der voordracht) te gen 4 st. op dhr A. C. de Kok te Delft, no. 1 der voordracht. Overplaatsing van het hoofd der Centrale 7e klas-school naar school C. Dhr Paul, S. D., zegt, dat dit voorstel hem niet kan be koren. Doo|r dit voorstel wordt aan ande ren, zoowel van binnen als van buiten' de stad, de gelegenheid ontnomen om te sollioiteeren. Dhr Roozendaal had, even als anderen, kunnen solliciteeren. Maar 'nu wordt hij bevoorrecht. Spr. dringt aan op het plaatsen van een oproeping. De voorz. verwijst naar het advies van den inspecteur. Dhr Roozendaal is 'n buitengewoon bekwaam schoolhoofd. B. en W. meenen, dat zij het belang van school C met dit voorstel dienen. Spr. acht het het beste in de toekomst geen hoofd van een bepaalde school te benoe men, maar „aan een der Q. L. scholen". Dhr Paul is ook van meening, dat dhr Roozendaal ,een geschikt candidaat is. Maar Spr. wil anderen niet uitschake len. Het is best mogelijk, dat na een op roep de inspecteur toch dhr Roozendaal als no. 1 aanbeveelt. Maar iets anders is ook mogelijk. Dhr V. d. Felt z, C. H., is het in prin cipe met dhr Paul eens. Dhr Roozendaal is benoemd aan een zevende klas-school En nu wordt hij overgeplaatst naar een gewone lagere school. De voorz. zegt, dat de inspecteur hem heeft verzekerd, dat dhr Roozendaal volgens hem de meest geschikte persoon is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1