Gemengd Nieuws. Radio-nieuws onitTgrondiche IsWlng wordt het ge vaar van draden die over do wegen wor den gespannen ondervangen, waartegen over staat dat deze duurder is. ühr Corró merkt op, dat de ondergrondsche leiding alleen in de kom zal worden aangelegd, terwijl alle inwoners toch daar aan moeten betalen, waartegenover de voorz. met voorbeelden aantoont, dat dit ook met verschillende andere zaken, o.a. bij wegenaanleg, het geval is en dit toch nooit te ondervangen is. Dhrn De Visser en Moens zeggen voor ondergrondsche leiding te zullen stemmen vooral ook met het oog op het gevaar van bovengrondsche leiding. Na een uit voerige gedachtenwisseling wordt ten slotte, op voorstel van den voorz. besloten tot ondergrondsche aanleg van het elec- trisch net, welk besluit wordt genomen met 5 st. vóór terwijl dhr Oorré zich van stemming onthoudt. Tevens wordt besloten tot electrische straatverlichting nadat een voorstel van dhr Peper om uitbreiding der verlichting niet in stem ming was gebracht daar dit niet vol doende was gesteund. De gemeentebegrooting voor 1931 werd daarna behandeld en na het aanbrengen van eenige kleine wijzigingen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 14.813.31. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan dhr Maljers die de gemeente gaat verlaten voor al hetgeen hiji als raadslid in het belang van Aagtekerke heeft gedaan en voor de aangename wijze waarop hij ook bij verschil van inzicht zijn meening naar voren bracht, waarna dhr Maljers zijner zijds dank bracht aan voorzitter en le den van den Raad. Koudekerks. Behandeling Gemeente-be groeting. Voor algemeene beschouwingen geeft zich dhr de Rijke op namens de A. R. Spr. wijst er op, dat wij staan voor da behandeling van de 4de of laat ste begroeting in deze zittingsperiode. In het begin dezer periode is door ons op duidelijke wijze aangewezen, in wel ke richting we meenden, dat onze ge meentepolitiek en financiën moestan wor den geleid. Toezegging werd gedaan, dat in dien geest van ons voorstellen waien. te verwachten. Kort daarna is de mee ning geuit, dat de zaak op denzelfden voet zou worden voortgezet. En die pro fetie is vervuld. Er is weinig verandering te constateoren. Het spijt ons, het weer te moeten zeggen, maar wij zjjn over het beleid van ons dagelijksch Bestuur niet tevreden. Een en andermaal is door ons een poging gewaagd om de uitgaven onzer gemeente te verminderen. Het tegendeel is tot nu toe gebleken. De uitgaven zijn met niet minder dan f 13.145 verhoogd. Nu zal men ons toevoegen: de uitbrei ding der bevolking eischt zulks. Ook wij houden rekening met de uitbreiding, maar meenen toch, dat er geen evenredigheid is tusschen de toename der bevolking en onze verhoogde uitgaven. Gezien onze ervaring in deze zittingsperiode zal het wel niemand verwonderen, dat wij als A. R. fractie geen verdere principiëele voorstellen hebben gedaan en dat ook niet meer zullen do-en, o-m de eenvou dige reden dat er toch geen meerder heid voo-r te krijgen is. Wij wenschen nu af te wachten, ho-e de partij-organisaties over de houding der raadsleden zullen oo-rdeelen ein wel ke uitspraak de kiezers bij de eerstvol gende verkiezing zullen do-en. Spr. vraagt eenige inlichting o-ver de toelichting bij post 101 van de begroo- ting; die is voor ons zeer raadselachtig. Wij hebben nog hoo-p, dat onze vrees be schaamd wordt, n.l. -deze, dat ons dage lijksch bestuur van meening is: als de Raad ons nu maar f 6500 toestaat, dan hebben de heeren er verder niets mee te maken. Ook kunnen we niet nalaten onze verwondering uit te spreken over het schrikbarend ho-oge bedrag van den post onvoorzien. Zoo er ergens eenige toelichting noodig was, is het toch wel fc-jj dezen po-st. Bijna 10 mille bedraagt deze post. Dat is voor onze gemeente geen peulschilletje, ziende op de tijds omstandigheden. Wij als A. R. meenen, dat wij' ver antwoordelijk zijn, waarvoor de gelden worden besteed. De voorz. vermoedde wel, dat de A. R. niet geheel voldaan waren over B. en W.'s beleid, Spr. hoopte echter, dat ze althans tevreden zouden zijn. Hun hoofdbezwaar is, dat B. en W. te royaal zijn; Spr. ziet echter geeni kans, één post aan te wijzen, waarop be langrijk bezuinigd zou kunnen worden. Noch op de scholen, noch op de wegen zijn B. en W. te royaal. Het .ho-oge „onvoorzien" is een kwes tie van één jaar, gevolg van de nieuwe wet fin. verhouding; volgend jaar wordt dat bedrag vermoedelijk met 6.5 mille verminderd. Zonder ernstige gemeentebelangen te schaden, ziet nóch Spr., nóch B. en W., kans- belangrijk te bezuinigen. Welh- Contant zegt, dat de vraag is: hoeveel wo-rden de burgers meer belast? De belasting was in '28 f 49.000, .doch in '30 was het f 47.500, dus een terug gang. De voorz. zegt, dat het normaal uit- gaven-accrès maar f 6500 is. Dhr de Kroo wijst er op, dat de A. R. indertijd voorstellen hebben gedaan tot bezuiniging;, denk aan de Norton- putten en ook daarvoor was geen meer derheid te vinden. B. en W. gingen toch -door zonder onderzoek, hoewel het was toegezegd. Dhr Contant zegt dat ze noodig waren. Dhr Lorier zegt: Geef ons toch een officiëele begrooting. Tot heden hebben wy die nog niet. De voorz. zegt: Wil men de begrooting aan de fractie® doen toekomen dan is daaraan een ontzaglijk werk verbanden. Nu is er een model bij Samsom ver verschenen, zóó, dat er zes of meerdere gelijk getypt kunnen worden. Dhr Moens vraagt bij punt 15: Hoe komt de raming druk- en bindwerk zoo hoog? De voorz. zegt, dat dit is ge schied om later geen nieuwe aanvraag te moeten doen. Dhr Moens wil den post met f 100 ver lagen. De voorz. bestrijdt dit en deelt te vens mede, dat boeken worden aange schaft die uitgekomen zijn en inlichtingen over een nieuwe wet geven. Mevr. Beneker vraagt bij art. 102 (on derhoud plantsoenen enz) waar zijn die te vinden? De voorz. zegt: de begraafplaats enz. Na breede bespreking zegt de voorz., dat -door B. -en W. de paden op het kerkhof nader onder het oog zullen wor den genomen. Bij post 107: verhooging Goedhard, is mevr. Beneker van meening, dat G. dat uitstekend doet. De post is zeer laag en is daarom voor inwilliging van heit verzoek. De vo-o-rz. zegt: Er is een voorstel, dat ens het behandelen moeilijk maakt. Er is een gegadigde, waarmede wij nog niet klaar zijn. Wij moeten het belang der gemeente behartigen en het voordeelig- sle zo-eken. Dhr Lorier meent te moeten aandringen dat de noodige voorzichtigheid moet be tracht worden om een en ander voor het vuilnis weghalen aan te stellen, 'ezien d" ervaringen in een naburige gemeente. Bij hoofdstuk 7, post 129, wijst Mevr. Beneker op de f 50, die binnen komen van bet Ver.-gebouw en de onderhouds kosten, die f 120 bedragen. Spr. vraagt of dit nadeelig slot niet kan wo-rden on dervangen. Dhr Lorier zegt: Juist van uw partij genoot is er destijds op aangedrongen, o-m dit te behouden, daar het in een noodzakelijke behoefte voorziet, Dhr de Rijke zou het gebouwtje van de hand willen doen, doch de voorz, meent, dat er toch geen meerderheid vo-o-r is. Dhr Moens stelt voor den post onder houd en verlichting van den muziektent van f 150 op f 100 te brengen. Dhr de Rjjke ondersteunt dit. Het wordt aangeno-men met 9 tegen 2 stemmen. Ook stelt dhr Moens vo-or, om bij hoofdstuk 9, punt 176 den post voor schilderen te verminderen met f50. Dit vindt steun bij de Kro-o-, De voorz. vindt dit gevaarlijk. Het voo-rstel-Moens-De Kroo- wordt aan geno-men met 6 tegen 5 stemmen. Nu volgt er een breede discussie over de openbare middelen van vervoer. Dhr Moens wil deze subsidie schrap pen, doch -dit vindt geen steun. Mevr. Beneker spijt het, dat er ge-en aparte post voor werkloozen op de be grooting voorkomt. De voorz. zegt, dat by wegen en voet paden hiervo-or een post uitgetrokken is. Mevr. Beneker wacht toename ,yan het aantal werklo-o-zen in den winter. Dhr Lorier zegt, dat bij de bestrating altijd een post van f 500 hiervoor bere kend is. Mevr. Beneker zegt, dat het to-en aan de werkloozen uitbetaalde loon laag is geweest. Zij stelt voor om alsnog een post hiervoor op de begrooting te zetten. De vo-o-rz. vraagt de groote vo-o-r dien po-st te noemen. Z-ij zegt hiervan niet op -de hoogte te zijn en roept de hulp der heeren in, doch niemand doet zich ho-o-ren. Dhr Contant zegt: Wij hebben nooit de werkloozen aan hun lot overgelaten. Ook dhr de Rijke zegt: Wanneer het noodig mocht zijn om de werkloozen te steunen, dan zijn o-o-k wiji A. R. bereid er aan mede te werken. Mevr. Beneker kan zich wel bij deze toelichting neerleggen. Alsnu komt de eindstemming over de geheele begrooting. Dhr Moens wil geacht wo-rden te heb ben gestemd tegen de verzekering. Dhr de Kro-o stemt voor onder dezelf de reserve als twee jaar terug. De be grooting1 wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. Dhr de Kroo vraagt, wel ke reden is er geweest ,o-m bet werk aan het gemeentehuis niet aan te besteden. Da post overschrijdt de f 500. Terwijl Spr. destijds bericht werd, dat een po-st boven de 'f 100 moest wo-rden aanbesteed. De voorz. is onbekend met dit raads besluit en zal het nader onderzoeken. Alsnu bespreekt dhr de Kroo een zaak, die, naar hij meent, onze gemeente wer kelijk niet tot eer strekt. Op grond van bepalingen, vastgelegd in een tweetal verordeningen onzer ge meente, heb ,ik aan het dagelijksch be stuur gevraagd om ontslagen te worden van het water, afkomstig uit bei utten, welke uitlo-ozen in -de slo-oten langs mijn bouwterrein, hetwelk in strijd is met po litie- en bouwverordening. Ik vraag slechts o-m recht gedaan te worden. Myn verzoek kon echter volgens B. en W. niet in behandeling genomen worden, wijl de secretaris constateerde, dat dit verzoek op zegel moest krachtens de- zegelwet. Onmiddellijk heb ik deze on juiste meening bestreden, doch te ver geefs. Daarop ben ik naar -den ontvan ger van het Zegelrecht te Middelburg om inlichtingen gegaan. Deze zeide, dat mijn meening juist was en bedoeld stuk vrij was van zegel. Doch ook de secre taris had, zooals hij zeide, hier en daar zijn licht opgestoken en was steeds be vestigd in zyn meening. Mogelijk niet al te gerust is hij toch ook naar den ontvanger van het Zegelrecht om inlich tingen geweest en jawel: de secretaris had gelijk, het stuk moest op zegel. De ontvanger had do boodschap mee gegeven dat hij de Kroo gaarne eens ten zijnen kantore zou zien. Aan dit verzoek heb ik voldaan. Ik had ©en afschrift van mijn veirzoek en de betreffende verordeningen medegenomen. Na inzage dezer stukken kwam de ontvanger tot do conclusie, dat mijn verzoek vrij van zegel was en dat dit spoedig per brief aan B. en W. zou worden bekend gomaakt en dat de se cretaris hem onvoldoende had ingelioht. Deze fout van den secretaris is niet de eenige. Was dit zoo, ik zou, ondanks de schade, die mij is berokkend, gezwe>- gen hebben, Idocfa het loopt de spuigaten uit. Slechts een paar voorbeelden wil Spr. noemen, n.l. het klakkeloos zich beroepen op een niet bestaand Koninklijk Besluit in verband met de schrapping van een uitgave van één onzer Chr. scholen en (van ouderen datum) de be noeming van een onzer ingezetenen tot lid van den Raad, die evenwel volgens de Kieswet niet gekozen was. Het is zoetjesaan tijd geworden om on ze gemeentenaren te yrijwaren voor de schade en lasten, die hun door een der gelijk optreden opgelegd worden. Dhr Lorier spreekt over de verlichting en geeft B. en W. een pluim, dat z-e zelfs bij stormweer doorgingen met het onder zoek. Hij spreekt verder over het lichtpunt aan den Nieuwen Vlissingschen weg, juist daar, waar de Walchersche tram den weg passeert. Spr. wijst o-p het groo-te gevaar vo-o-r automobilisten. Met de Ko- ninginnefe-esten in Middelburg is daar bijna een hoogst ernstig ongelijk gebeurd, dc-ordat het lichtpunt te veel achter het houtgewas staat en de tramlijn niet be schijnt. Inzake de waterleiding moet het toch bevreemden, -dat het hart van 't Zand 'niet wordt aangesloten. Als lid van de wegencommissie spreekt hij zijn bevreemding uit, dat aan de Aangelanden van den Houten Heulweg nog geen vergoeding is uitgekeerd. De commissie dringt aan o-p spoed. Mevr. Beneker wil het secretarie-per soneel -dagelijks een kopje koffie- of thee geven o-p kosten der gemeente. Dhr Moe-ns vraagt inlichtingen over de brandspuit en brandkranen en de orga nisatie hiervan. Hij wil meer oefeningen enz. Hij stelt het dagelijksch bestuur voo-r om te overleggen met den eigenaar van de buitenplaats Ter Ho-o-ge om de- gevaar lijk staande populieren o-p te ruimen. De voorz. antwoordt dhr de Kro-o- over de ze-gelkwestie, waarover verschil van opinie was. phr de Kroo heeft gelijk gekregen en B. en W. hebben reeds hunne medewerking doen blijké-n. Inzake het plaatsen van lantaarns zijn moeilijkheden gerezen, do-ch het laatste schrijven van Middelburg spreekt van misverstand. Nu wordt de no-o-dige me dewerking toegezegd. De kwestie licht punt N. Vliss. weg enz. zal nader wor den onderzocht. De bestrating in den Breeweg Jromt in orde. De Braamweg vzal spoedig worden af gewerkt. Thee- of koffie voor de ambtenaren van gemeentewege schijnt spr. niet over eenkomstig hun positie. Aan de brandslangen en -kranen is re-e-ds zooveel mogelijk aandacht ge schonken en reeds is veel verbeterd. Met oefeningen willen B. en W. afwachten en zien naar het advies der Koninklijke brandweer in deze zaak. Spr. stelt zich echter voor om in den loop van het a-.s. voorjaar een oefening te houden en dan z.g. DTandalarm .te maken. Dhr de Kro-o zegtmijn bouwplannen heb ik niet kunnen uitvoeren. Nu heb ik mijn bouwplan klaar gemaakt vo-o-r Souburg. Spr. lee-st een schrijven voor van B. en W. dat geen zekerheid ver schaft. Nu, ze-gt de voorz., ik wil u wel ze kerheid geven., -rü., dat het vo-o-r het a.s. voorjaar in orde komt. Dhr de Kro-o zegt: het is in 'talge meen belang, dat dergelijke vergissingen worden voorkomen. Dhr Lori-er zegt: over de kwestie Hou ten Heulweg bent u heengegaan. Het kan en mag niet. De aangelanden hebben hun tijd en geld gegeven en mogen nu oo-k, gezien de malaise het hun toe komende geld wel hebben. D-e vo-o-rz. meent, dat het nu wel spoedig in o-rde zal komen. .Hierna sluiting. Een schrijfmachine met 1000 toetsen. Een Engelsche firma heeft voor Japan een schrijfmachine vervaardigd met 1000 toetsen. De uitvinder .heeft vijf jaar gewerkt om deze machine te bouwen. Een stenotypiste, die deze machine wil bedienen, zal minstens een cursus van drie jaar jnoeten volgen. Deze machine kan viermaal omgeschakeld worden, zoodat men daarmee 4000 lettertee- kens kan schrijven. De Japansche taal heeft echter wel 40.000 letterteekens, zoodat men zich nog steeds van een „verkort" schrift zal moeten bedienen. Bomaanslag tegen een arts. Te Bouthen, (Opper-Silezië) verscheen op het kan toor van den aan de rechtbank verbonden arts_, „Medizinalrat" dr Spiecker, diens vrouw met haar vierjarig dochtertje, om haar man een pakket te overhandigen, dat door de post aan hun woonhuis bezorgd was. Toen dr Spiecker het touwtje van het pakket losmaakte, weerklonk plotseling een oorverdoovende knal en bijna op hetzelfde oogenblik geleek de kamer een puinhoop. Dr Spiecker en zijn familieleden bleven als door een wonder zoo goed als ongedeerd. De arii Hep slechts Ac'/:- pcV'n v„"wcn<!lngp"t op nan den onderkant van zijn arm. Dal de drie personen het leven behielden, is alleen hierdoor t« vorklaren.dat de bom naar bnnodon ontplofte en da', do kracht der explosie gobroken werd door eon tafel van tien centimeter dikte, -Wie da dader is, is absoluut onbekend. Onveilig Berlijn. Blijkens een po. litiebericht is Maandagavond togen 9 uur in de Marburgerstrasso, een zijstraat van de Tauenzinstrasse, in hot westen van Berlijn de Nederlander L, Huysman door oon troep •an tien, tot twaalf jongenB aangevallen. On der den kroot „slaat hem dood" violen z(j hem aan en sloegen den ongelukkige neer. De daders zijn ontkomen. Valsche bankbiljetten uitge geven. Door de gemeentepolitie te Renkumi is een tweetal personen aangehouden, die aldaar een valsch bankbiljet van f 10 hadden uitge geven. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van een caféhouder. De aangehoudenen hadden bij dezen caféhouder een flinke vertering ge maakt, en zoowel de bezoekers als den café houder getracteerd. Toen zij daarna betaal den met een biljet van f 10, spoedde de caféhouder zich naar het postkantoor, waar men hem zeide, dat het biljet valsch was. De caféhouder ging het tweetal achterna en een agent kon tenslotte de beide mannen arres teeren. Een van hen zag nog kans een porte- moimaie weg te werpen, doch eenige voorbij gangers hadden dit gezien. Er bleken nog eenige valsche briefjes van tien gulden, in te zitten. Zij zijn naar Oosterbeek overgebracht, waar zij aan een voorloopig verhoor werden onderworpen. Het betreft hier een 44-jarige hotelhouder en een 32-jarige steendrukker, beiden afkomstig uit Dordrecht. Veerpont gezo nken. Maandagmid dag is de veerpont aan het overzetveer aan den Kandelaar te Kethel gezonken. De veer man C. Noordemeer had met de pont den expediteur L. Bijl uit Kgthel met zijn vracht auto, beladen met schapen, naar de over zijde gebracht. Juist op het moment dat de chauffeur den motor aanzette om van de pont te rijden, dreef deze een weinig af waardoor zij water maakte, en daarna met den auto i-n de Schie zonk. B., die ge deeltelijk in het water stond, slaagde er in de schapen nog bijtijds te redden. In den namiddag is de pont gelicht. Aanranding. Woensdagavond van de vorige week, omstreeks 7 uur, is een 20- jarig meisje, dat fietste op een rijwielpad te Huis ter Heide, bij Zeist, door een man van de fiets gerukt en het bosch in gesleept, waar hjj haar, na geweldpleging, in bewuste- loozen toestand achterliet. Men heeft den dader nog niet kunnen op sporen. Omtrent zijn signalement zijn de vol gende aanduidingen bekend; forsch gebouwd, sterk -en woest uitziend persoon, 80 k 35 jaar oud, breed doch smal toeloopend gezicht, type n-et gekleed werkman, draagt gele jas en slappen hoed. Hij berijdt een fiets met el. lantaarn, die zoo geplaatst is, dat het licht niet op de-n grond valt, maar een wei nig naar boven schijnt, wat den berijder het goed opnemen van hem tegenkomende perso nen mogelijk maakt. Er zijn aanwijzingen, die er op duiden, dat de onverlaat bij het verlaten van het terrein der misdaad moet gemeend hebben, dat zijn jiachtoffer niet meer leefde. De malversaties bij de Rotter- damsche Melkinrichting Omtr nt de arrestatie en opsluiting van een employé van de Rotterdamsche Melkinrichting en de Ver- eenigde Zuivelbereiders, kantoor houdende aan den Persoonsdam aldaar, kunnen wij nog het volgende melden: De aangehoudene is procuratiehouder; hij was reeds sedert 20 jaar in betrekking bij de R(. Mi,- I. en hij genoot het volste vertrouwen. Hiervan heeft hij op grove wijze misbruik gemaakt. Hij was o.a. belast met het invullen van z.g. melkstate-n, waarop wordt vermeld hoeveel melk de leveranciers iederen dag bij de fabriek van de R. M. I. (Vereenigde Zui velbereiders) bezorgen. Deze leveranciers wor den later uitbetaald naar den stand van deze staten. Eenigen tijd geleden, toen de betrokken pro curatiehouder met verlof Was, moest een con- troleur van de R. M. I. een bericht brengen aan de me-lkleveranciers uit een bepaalde ge meente, onder den rook van Rotterdam. Hij had de namen en adressen overgenomen van de melkstaten, maar al spoedig bleek, .dat een -van de leveranciers onvindbaar was. Een verder ingesteld onderzoek wees uit, dat deze man in het geheel niet bestond. Volgens den staat van den procuratiehouder zou hij even wel iederen dag een groote hoeveelheid melk hebben geleverd. Het bleek toen weldra, dat de procuratiehouder, in samenwerking met een anderen employé, die inmiddels ook is aan gehouden en opgesloten, het geld dat voor den denkbeeldigen leverancier werd uitgetrok ken, i-n eigen zak lieten yerdwijnen. Op deze wijze was hij al sedert 12 jaar bezig de firma te benadeelen. Maar bij het onderzoek bleek voorts, dat hij nog veel meer op zijn kerfstok had -en o.a. ook verduisteringen had gepleegd. Er is toen een klacht tegen hem ingediend en de procuratiehouder en zijn handlanger zijn, zooals is gemeld, gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Bei den hebben een volledige bekentenis afge legd. Het onderzoek in de boeken brengt nog Bleeds meer malversaties aan het licht. Het be drag, waarvoor de beide firma's zijn opge. licht of dat te haren nadeele is verduisterd, beloopt totaal reeds ongeveer f 150.000. Het onderzoek wordt nog steeds voortge'et. DePal-eisstraat te Tilburg on der wat-er. De Paleisslraat te Tilburg werd eergisteravond onder water gezet door het springen van -een der hoofdbuizen van do waterleiding. Voor den aanleg van do nieuwe groote rioleering is de straat met de daaraan grenzende buurt doorgraven met breede lei dinggroeven van meer dan 2 M. diep. Met groote ontstuimigheid is het water in deze groeven geAroomd, -yer"t gelW waren bruisende heken Geheel de huurt werd me1 m'orstroo'nlng bedreigd hoewel tot middernajb' met man en macht wen1 go- werkt, om het uitstroomendo water te be dwingen. Men sloagdo erin slechts mulat een deel van het hoofdnot der it.e leiding was afgesloten, zoodat de omgeving middon in het water en toch zonder wator kwam te zitten. Behalve dat ongerief voor de bewoners der buurt, bracht deze onvoorziene overstrooming groote schade toe aan do in aanbouw zijnde rioleeringswerken. Het gobeurdo in don Duit- sohen Ryksdag. Er heerscht, zooals to begrijpen valt, niet weinig verbittering in do Berlijnsche zakenwereld, en in do rost van Du'tsohl;)nd, over de ba:baarscho voitooningcn, waarmede de eerste bijeenkomst van Duitsch. lands il.ustcre Vc-lksvcrtegeinwoordigi. g verge zeld ging. Die verbittering treft in de eerste plaats do nationaal-socialisten, die blijkens de ver klaring van den Berlijnschen politie-president, bij de onlusten de hoofdrol hebben gespeeld. -De nazis hebben zich dan ook gehaast een verklaring te publiceeren, waarin het heet, dat de „ongeregeldheden een gevolg waren van de geprikkelde stemming der massa en met de nat.soc. partij even. weinig hebben uit te staan als met elke andere partij. Ook hot bestuur der" nationaal-socialisten was er door verrast'. Intusschen heeft de chaotische herrie in en om Duitschlands opperste parlement, op den openingsdag ook in het buitenland, en speciaal in Frankrijk de grootste bezorgd heid gewekt „Zoo reeds deze zitting van den rijksdag", aldus schrijft de „Peitit Parisien", „een erbar- melykon indruk maakte, een gediciplineerd en beschaafd volk onwaardig was en bewijst, dat het kabinet met een systematische opposi tie van de rood- en bruinhemden niet kan regeeren, moet het nog grooter zorg baren, als men ziet, hoe de Hitlerjeugd in straatpo- grorns den burgeroorlog voert". Wilde jacht op een auto dief. In den nacht van 12 op 13 Octo ber werd uit een gesloten garage te Hil versum een twee-persoons Ford-auto ontvreemd. De Commissaris van Politie aldaar had hiervan overal kennis go- geven. Van dezen diefstal werd verdacht de 19-jarige W. te Delft. Maandagavond omstreeks 10 uur werd aan de Roermondsche politie door de Venlosche medegedeeld, dat deze auto Venlo op weg naar het Zuiden gepas seerd was. Te Roermond worden maat regelen getroffen om den dief te kunnen aanhouden bij den ingang dór stad aan den Venloschen weg, Op een gegeven moment passeerde de wagen daar, echter met zoo'n snelle vaart, dat de op post staande agenten op zij moesten springen, om niet over reden te worden. Via het Wilhelmina- plein, Godsweerdersingel en Minderbroo- dersingel reeds de wagen in snel tempo naar de Maasbrug, die met vol gas en zonder tol te betalen gepasseerd werd. De garagehouder J. G. uit Tegelen, die met zijn snelloopende wagen te Roer mond vertoefde en van het geval hoorde, bood zijn auto voor de achtervolging aan. Dit aanbod werd door de politie aan vaard en weldra reed de heer G. met een paar agenten in de richting der Bel gische grens. Daar aangekomen, bleek, dat ook hier de dief reeds eenigen tijd te voren met reuzensnelheid was gepas seerd. Hij had er blijkbaar lucht van, dat hij achterna gezeten werd. Teneinde hem in te halen voerde de heer C. de snel heid op tot 120 K.M., steeds maar door naar het Zuiden. In Maastricht lukte het 0., die een buitengewoon handig chauffeur bleek te z,n, den dief voorbij te rijden en zijn wa gen dwars over de straat te zetten. De ander deed evenwel in handigheid niet onder, hij draaide den auto, gaf direct vol gas en was weer verdwenen, voor men iets tegen hem had kunnen uitrichten. G. bleef de achtervolging hardnekkig voort zetten. Thans ging het weer naar het Noor den over Meerssen in de richting Sittard. Bij Sittard in de bocht bij hét viaduct, vond men den wagen naast den weg lig gen. Blijkbaar door onbekendheid met den toestand ter plaatse, had de auto met te groote snelheid gereden en was van den weg geschoven. Van den dief was echter geen spoor te ontdekken. De auto werd op den weg getrokken; hij kon nog op eigen kracht mee naar Roermond genomen worden. Programma van Donderdag 15 Oct. TJ IT,VER SUM 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) A.V.R.O.-uitzend'ng, 8O09.45 Gramofoonpla- ten. 10.3012 00 Concert. Kwintet. 12.00 2.00 Concert. Haarl. Orkest Vereeoiging. 4.00 4.30 Gramofoonplaten. 5 307 00 Concert Omroeporkest. 8 008.15 Gramofoonplaten. 8.15 Aansluiting Concertgebouw te Amsterdam, HUIZEN 1875 M. 8,00-9.15 Gramofoon platen. 1.0.0010 30 N.C..R.V. Zang door Da meskoor. 12.151.45 K.R.O. Concert Trio 1.45—2.00, 2 00—2 45 en 3.45—4.00 Gramo foonplaten. 5 006 30 Concert, sopraan, viool, piano. DAVENTRY 1554.4 M. 12 20 Concert, so- praan. Trio. 1.20—2 20 Orgelspri. 4.50 Orkestconoert. 7 00 Pianospel. 8.15 Concert Militair Orkest, piano. LANGENBERG 473 M. 12.25-1.50 Orkest- concert. 4 50—5.50 Concert. Orkest en so praan, 7.20 Orkestcoiicert. Daarna tot 11.20 Orkestconoert. BRUSSEL 508.5 M. 6.50 Gramofoonplaten. 8.85 Speciaal concert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6