DE ZEEUW De WELFSCHOEN voldoet aan alle eischen van den voet TWEEDE BLAD Uit de Provincie JACQ. PLOUVIER VLISSINGEN PAULS OFFER. Brieven uit Middelburg, GOES FEUILLETON VAN WOENSDAG 15 OCT. 1930. No. 13. XXIII. Amice, Middelburg heeft de eer gehad, de twee voorvechters van de Vrijz. Dem. partij binnen hare muren te hebben. Mr. Mar- chant en Mr Oud hebben zich uitgespro ken om te betoogen, dat de vlootplannen der Regeering voor Indië ongewenscht zijn en dat het Christelijk beginsel, zoo als zij dat opvatten, dwingt om tot ont wapening over te gaan langs wettigen weg. Mr Oud verklaarde zich te 'sHage tegen propaganda voor dienstweigering omdat het leger anders fascistisch wordt, evenals bij een vrijwilligerslegier. Hij' geeft er dus de voorkeur aan, de ongewensch- te elementen in het leger te behouden, ten einde dit zoo slecht mogelijk te ma ken. Te 'sHage verklaarde Mr Oud geen hoop te hebben dat de vlootplannen zul len worden verworpen. Nu, daftr kon hij wel eens gelijk aan hebben. De Vrijz. Democraten zullen met hun geestverwan ten, de socialisten, wel alleen tegenstem men, tenzij deze laatsten nog door hunne Engelsche partijgenooten mochten wor den bekeerd. Op het Congres van de Labourpartij in Engeland diende een ra dicaal-socialist een voorstel in om de regeering uit te noodigen tot volkomen ontwapening over te gaan, zonder acht te slaan op wat andere Europeesohe of buiteniandsche machten zouden doen en zich dan aan het hoofd van een bewe ging te plaatsen van georganiseerden te genstand tegen den oorlog. De socialistische regeering, die, sinds zij op het kussen zit, al zoo vaak hare kiezers heeft teleurgesteld, men denke slechts aan de werkloozenzorg ant woordde bij monde van Henderson, dat zij het doel heel loffelijk(I) vond en in beginsel ook van harte(l) aanhing', maar dat daarmee geen verantwoordelijke re- geeringspolitiek le voeren was. Hij ge loofde, dat de meerderheid van het con gres bet met hem eens zou zijn, dat gem volk op dergelijke tot oatwa pening kon overgaan" Toen de voorstellers, na nog wat heen en weer praten, zagen, dat zij geen meer derheid voor hun moties zouden krijgen, is de zaak in den doofpot, gestopt. Ziedaar dus het reinste kiezersbedrog. Al die leuzen zijn zonder waarde, als men verantwoordelijke pegeerings- politiek moet voeren. Is men in de oppo sitie, dan kan men schreeuwen zooals men wil. Zit men op het groene kussen, dan hangt men de oude plunje in de kast. We denken aan bet gezantschap bij den Paus. De Vrijz. Democraten hielpen dit opruimen en enkele dagen later, toen er kans was om met de R. Katholieken aan de Regeering te komen, boden zij aan, het gezantschap weer op te rich ten. Men kent het versje: V. D. zoekt naar nieuwe yrinden Werpt zijn chèque (wissel) op tafel neer. Zou hij Nolens volens vinden, Voor dat grof gemarchandeer? Dit soort politiek is toch eigenlijk walgelijk niet waar? Toen indertijd Albarda en Marchant kans zagen voor een „democratisch" ka binet in saamwerking met de R. K. staats partij, waren zij dadelijk bereid, op hun program „ontwapening" te vervangen door vermindering van bewapening. Van eenig principieel standpunt is niets te vinden. Voor eventueel te bereiken succes gooit men al zijn beginselen over boord en draait als een weerhaan. Van de dlgemeene politiek gaan we over naar de gemeentelijka Vele Middelburgers hadden zich reeds verblijd, dat door de invoering der nieu we wet, regelende de verhouding tus- schen rijks- en gemeentebelastingen, de plaatselijke belastingen te Middelburg aan zienlijk zouden dalen. En wellicht zal wel van e e n i g e verlaging sprake kun nen zijn, doch daar zal het wel bij blij ven. Immers, nu wordt in Middelburg voorspeld eene heffing van 65 opcenten op de gemeentefondsbelasting. En waar het maximum der opcenten 80 bedraagt, ziet men, dat de belastingheffing in de provinciale hoofdstad niet „aan den la gen kant" zal zijn.. Oorzaken zijn daar van de meerdere kosten van de brand weerorganisatie waar niet veel tegen in te brengen valt en de groote te korten op de exploitatie van het Gast huis. Hierin heeft de Raad blijkbaar niet veel te zeggen. Hij heeft te zwijgen en.... hocger te subsidieeren. Daarbij komen 1 nog de kosten van de zorg voor de werk- loozen, wier aantal, ofschoon de herfst pas begonnen js, weder bedenkelijk stijgt. Het gasthuis te Middelburg wordt hoe langer hoe jneer ingericht naar de eer ste eischen des tijds en der wetenschap. Dit is op zichzelf alleszins aanbevelens waardig. Doch het behoeft daarom toch nog niet gelijk te staan met eene Rijks kliniek 'in eene Universiteitsstad? Begrij pelijk is, dat de „medische staf" in die richting werkte en dat hierin Regenten meegaan. Doch men heeft toch ook te bedenken, dat Middelburg niet maar de e e n i g e gelegenheid vormt, waar de Zeeuwsche kranken worden behandeld. Het Verpleeghuis te Middelburg is inder tijd „weggewerkt", maar daartegenover zijn de verpleeggelegenheden te Goes en te Vlissingea meer dan verdubbeld. En wanneer het nieuwe ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen gereed zal zijn en de leiding daar in handen komt van geloo- vig-pxotestantsche geneesheeren, dan kon het tekort in het Stedelijk Middelburgsch ziekenhuis wel eens aanzienlijk grooter worden. Dan maar weer meer betalen, zal men zeggen. Doch de draagkracht van de be lastingbetalers wordt er niet grooter op, behalve misschien die van bakkers en slagers. Als men echter leest, dat de S. D. coöperatie „Vooruit" met zekeren op hef aankondigt, dat haar winst in bak kerij en winkel f 102.181,40 in 't laatste boekjaar heeft bedragen en die winst aan dën winkelstand is onttrokken, dan itan men verklaren, dat deze laatste .klaagt en steunt, terwijl de leden van „Vooruit" bij hooger loon en terugontvangst van de door de Coöperatie gemaakte winst, het nog zoo slecht niet hebben. Met vrimdschappelijken groet, t.t. METELLUS. Tengevolge van den lioogan waterstand zijn verschillende plaatsen in het land ondergeloopen. In de omgeving van Eindhoven staan de groote masten van de i "i R.N.E.M. eenzaam en verlaten in de watervlakta VLOEIBARE ZEEP en zeep- apparaten zijn voordeelig in gebruik. J. M. Polderman, 'Goes. Tel. 129. (Adv.) Wolfaartsdijk. Maandag zou de arbei der J. F. de vrachtauto van A. G. al hier helpen oplichten, welke auto van acteren op een paal was gereden. Plotse ling schoot den auto van de paal en kreeg» het achtereind van de auto op een zijner schouders. Hij; had veel pijn en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Hoogst waarschijnlijk is het schou derbeen gebroken. Krabbendijke. Men zendt ons de vol gende correctie op het Raadsverslag „Bij de rondvraag geeft dhr Vogelaar kennis aan B. en W. (waarvan nog schriftelijke bevestiging zal volgen), dat het crediet van de gemeente op de Boe renleenbank reeds eerder door genoemde Bank met dankbaarheid aan de gemeente afgedragen, thans noodig is voor eigen leden der vereeniging, en daarom tegen 1 Januari 1931 zal worden opgezegd. De voorzitter antwoordt hierop, dat maatrege len zijn genomen, geld voor minder per centage te bekomen en een hooger bedrag dan waarschijnlijk thans iis toegezegd." Kapellen Gisteren vergaderde de Raad. Vanwege de P.Z.E.M. is bericht, dat het aantal aansluitingen kan bedragen 546 en dat aangesloten zijn 444 perceelen, aldus 81 pet. De Kilowatprijs is bepaald op 37 cent, wordt de 90 pet. bereikt, dan is de kostende prijs 35 ct. per Kilo wat. Weth. Zuidweg kan niet begrijpen, dat we daar niet aan komen. De voorz. zegt te willen vragen, welke de niet aan gesloten perceelen zijn. Door B. en W. der gemeente Kloe- tinge is aan den raad bericht dat het in gebruiknemen van het arrestantenlo- kaal der gemeente Kapelle tegen een ver goeding van f 25 per jaar, zooals destijds werd besloten, moet als geëindigd worden beschouwd met ingang van 1 Januari 1931. Het verslag van den Keuringsdienst van Waren enz. heieikte des» raad. Procesverbaal was hier niet opgemaakt, het bleef bij waarschuwingen. Aan de vereen, voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor zenuw- en zielszieken werd op voor stel van B. ejn W. geen subsidie toege kend. Ook was men niet genegen tot toetreding voor f50 per jaar als lid. Alsnu stellen B. en W. voor om samen te werken met de gemeente Goes in ver band met de uitvoering van art. 18 der besmettelijke ziektewet. Aldus besloten. Aanbieding gem.verslag 1923. Het Burg. Armbestuur biedt aan haar rekening over 1929 en haar begrooting voor 1931. In de commissie tot nazien werden benoemd de heeren, J. v. Wingen, P. Fraanje en A. v. d. Graaff. Ingewilligd werd het voorstel van B. en W. om den lantaarnopsteker dhr M. Poort vliet te Biezelinge met 1 Oct. eervol ontslag te verleenen, daar de straatver lichting thans electrisch is. B. en W. stellen voor hem als aandenken zijn lad der te laten behouden. Aldus wordt besloten. Dhr v. d. Graaff brengt hulde voor de thans zoo prachtige verlichting. 'Mej. C. Rottier verzoekt ontslag als onderwijzeres aan de openbare school, wegens benoeming te Vlaardinger-Am- bacht. Wordt verleend op de meest eer volle wijze, met ingang van 1 Januari e.k. Als hoofd der openb. school, vacature-J. Zaan en, werd benoemd dhr M. de Klerk te Bilthoven, en als onderwijzer, vaca ture C. A. de Keijzer, dhr A. C. Bruins- hoofd te Kethel. Besloten werd om tot bouw van een schuurtje aan het bestaande postkantoor Kapelle-Biezelinge over te gaan. Dhr Slabbekoom wijst bij de rondvraag op het pad naast de Abdijstraat. Verbete ring is broodnoodig. De voorz. zegt dit toe, eveneens van het spoorpad. Dhr v. Wingen vestigt de aandacht van B. en W. op de noodige verbetering van de straat bij de woning van het hoofd der Chr. school. De voorz. antwoordt hierop, dat dit al dikwijls is hersteld. Spr. meent echter dat de B.W.B.I. wel eens een onderzoek heeft in te stellen naar de heul welke onder deze straat ligt. Steeds heeft ver zakking plaats. Ook merkt de voorz. op, tdaar ide (heer van Wingen reeds eerder sprak van slootdemping bij M. Eversdijk, dat van de B.W.B.I. tot op heden nog geen bericht is ingekomen op de gedane aanvraag. Dhr v. Wingen zegtop de laatst gehou den vergadering is vergunning tot dem ping verleend. Dhr Fraanje vraagt naar het bedrag, van de ontvangst ten gemeentehuize van de gehouden tentoonstelling. De voorz. zegt: dit is niet groot. Het gaat den daar voor uitg"Uoki6i3 begrootirigsposi geens zins te hoven. Dhr Fraanje is niet te gen de officieele ontvangst, maar meenj te moeten opmerken., dat de raad hierin niet is gehoord. Dhr v. d. Graaff zegt dit onnooaig te vinden en wijst op de daartoe uitgetrokken begrootingsposten. De voorz. was wel overtuigd dat deze ontvangst ten genoege zou zijn. Dhr Fraanje had ook niet het minste bezwaar, en vraagt verder naar de woning van de gemeente, eerder bewoond door het hoofd der Chr, school te Biezeünge. De voorz. zegt dat de huur tegen Jan. 1931 is op gezegd. Hierna sluiting. Kruiningen. Als raadslid is m de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer A. v. d. Berg, aangewezen de heer Jan Polderman, no. 3 der C.H -lijst, welke deze benoeming beeft aangenomen. Er loopt dezer dagen in dezen om trek een heerschap rond, die gouden horloges en ringen te koop aanbiedt Daar sommigen de dupe hiervan zijn ge worden, zij men gewaarschuwd. Tholen. Toen gistermorgen de knecht van schipper A. uit St. Filipsland, die aan den Brabantschen kant der Een dracht bieten laadt, in zijn kastje moest zijn, kwam bij tot de ontdekking, dat zijn geldkistje was opengebroken en bet daarin aanwezige geld was verdwenen. Waar de schuit van 7 tot 10 uur onbe heerd heeft gelegen, wordt vermoed, dat de dader dit heeft geweten en tusschen deze uren de diefstal is gebeurd. Ook vermiste de schipper een zijner roeirie men, zoodat wordt aangenomen, dat de dief gebruik heeft gemaakt van deze boot. Door schipper B. alhier worden sedert Maandag j.l. ook 2 riemen vermist. De politie stelt een streng onderzoek in. Aagtekerke. In de Dinsdagmiddag ge houden Raadsvergadering, waarin dhr Verhage met keunisgeving afwezig was, werden de verzoeken van de Ver. tot be hartiging van de Maatschappelijke belan gen van Zenuw- en Zielszieken en van den Alg. Ned. Wielrijdersbond om toe treding als lid voor kennisgeving aange nomen. Besloten werd aan de Ver. Be- thesda te Vlissingen prijsopgaaf te vra gen voor het reserveeren van een bed in de te bouwen barak voor besmette lijke ziekten. Aan de orde kwam toen de electri- sche voorziening van de gemeente. Van de P.Z.E.M. was een prijsopgaaf inge komen van hetgeen de gemeente zou moe ten betalen bij ondergrondsche aanleg van het net binnen de kom der Gemeente, waarbij als kom wordt beschouwd het ge deelte van het dorp tot het Station van de tram. De voorz. geeft een uitvoeri ge toelichting op dit schrijven en somt de voor en nadeelen op van bovengrond- sche- tegenover ondergrondsche leiding. Hij moest het opgeven. Een chauffeur, die op een overstroomden weg bij Nij megen met zijn auto naar het overzetveer wilde rijden, resp. zwemmen, moest die poging opgeven en de hulp van een roeibootje inroepen. ALLEENVERKOOP Vrij naar het Engelsch, 38) „Nu, ik hoop maar, dat Paul tevreden zal zijn", antwoordde Pauls moeder. „Daar zijn zei" riep Johanna uit, toen een rijtuig voor de deur stilstond. Paid sprong eruit en werd gevolgd door een buitengewoon goed gekleede jonge dame. De dominee en zijn gezin gingen naar de bal om hun gast te verwelkomen; en mevrouw Seaton trilde van het hoofd tot de voeten, want ze voelde dat dit de vuurproef was. Paul voelde het net zoo en dat begreep zijn moeder, zoodra zij zijn gezicht zag. „Moeder, dit is Isabel", was alles, wat hij zeggen kon; hij was zoo doodsbe nauwd, dat de twee vrouwen, van wie hij het meest hield ter wereld, niet de rechte woorden voor elkaar zouden kunnen vin den. Maar Isabel was als altijd de situatie meester. Ze sloeg de armen om mevrouw Seatons hals en kuste haar. „Ik zou graag willen dat u voor mij ook sen moeder wilde z^ns set als vpar Paul", fluisterde ze. „Ik heb zelf geen moeder, weet u, en ik heb er zoo hard een noodig." En daarmee had Isabel zich een plaatsje in mevrouw Seatons moederlijk hart veroverd, dat ze nooit meer verlie zen zou, ondanks alles, wat later ge beurde. Toen Isabel dominee Seaton en Jo hanna naar behooren begroet bad, werd ze aan Martha voorgesteld. „DliU ïs te ze trouwe vriendin. Martha," zei mevrouw Seaton; „ze "heeft voor Paul gezorgd, toen hij nog maar een klei ne jongen was." Isabel stak haar met een stralenden glimlach de hand toe. „Ik moet je har telijk danken, dat je zoo goed voor mij ge zorgd hebt", zei ze; „als jij niet gezaaid had, had ik nu niet kunnen oogsten, dus dank ik een groot deel van mijn geluk aan jou." „Spreek me er niet van, juffrouw," antwoordde Martha, die er trots en geluk kig uitzag. „Het was altijd een genoegen iets voor jongeheer Paul te doen, ondanks zijn humeur, want ik moet zeggen, hij was een van de driftigste rakkers, (die ik coit ben tegengekomen. Wekenlang kom je zijn lieve tandjes in mijn arm zien staan, juffrouw, omdat ik hem tegensprak, toen hij zei, dat Abraham de vader was van Jozef, de lieve jongen!" Isabel lachte en Pa.ul stemde met haar in. Maar laat me u niet ontmoedigen, juf frouw," voegde Martha er aan toe, die bang was, dat ze te veel bad gezegd. „Als u met alle geweld trouwen wilt, is jonge heer Paul misschien de beste, die u kunt krijgen; hoewel dat nóg niet veel zegt, waar het de mannen betreft." Dien avond heerschte er een bijzonder gezellige stemming aan tafel in Chayford Cottage. Isabel was zoo ingenomen met den prettigen beschaafden toon, die er heerschte in Paul's ouderlijk huis, dat ze zich van haar beste zijde toonde. Ze bevond zich hier in een atmosfeer van geestelijkiö werkzaamheid, waaraan ze gewoon was, maar hier vereenigd met een eenvoud van levensopvatting en een verwantschap met hoogere dingen, als ze nog nooit gekend had; en die combina tie trok haar zeer aan. „Ik zal heel wat moeten vragen over je leven in Indië, lieve", zei dominee Seaton, toen ze allen rond de tafel ge zeten waren; „ik heb er altijd naar ver langd er zelf nog eens been te gaan en de overblijfselen te aanschouwen van een der oudste en schilderachtigste bescha vingen ter wereld, maar ik zal het nu wel nooit zoover meer brengen, en daarom had ik graag, dat jij, die alles met eigen oogen aanschouwd hebt, me er zooveel mogelijk van vertelde." „Martha is zeer onder den indruk van het feit, dat je in Indië gewoond hebt" zei Johanna; „maar ze heeft zulke grap pig vage ideeën over dat land. Ik denk, dat ze het zich voorstelt als een strand van koraal, waar ongekleede negers vrij rondloopen, zooals laatst een afbeelding op het kaft van bet zendelingsblad." „Ik vrees, dat mijn ideeën omtrent In dië ongeveer van de zelfde soort zijn", zei Paul, „alleen zou ik er nog een paar olifanten en pagodes bijvoegen." „Ze vroeg me onlangs", vervolgde Jo hanna, nog steeds het woord tot Isabel richtend, „of ik dacht, dat je ooit afgoden aangebeden zou hebben in Indië". Isabel zuchtte. „Ik vrees, dat ik me daar wel eens aan schuldig heb gemaakt, maar het waren niet de inheemsche." „Het doet er niet toe, lieve", zei me vrouw Seaton vriendelijk. „We maken ons er te eeniger tijd allemaal aan schul dig dominee .misschien uitgezonderd. Haar echtgenoot schudde het hoofd. „Ik vrees, liefste, dat ik ook wel eens afgoden aangebeden heb, alleen bond ik ze in perkament en gaf ze theologische namen." „Ik veronderstel, dat we allemaal een klein museum van afgezette goden ergens in ons hart hebben", merkte Isabel op. „Die we zoo nu en dan afstoffen en op orde stellen", voegde Johanna er aan toe. „Ofschoon ze niet langer als zoodanig gebruikt worden, zijn ze toch belangwek kend als curiositeiten", zei Paul. „Ik heb een heel mooi drietal opgeborgen, te weten roeien, succes en macht; en ik durf ze niet al te vaak te voorschijn halen, om ze af te stoffen, uit vrees, dat ik anders weer eens in hun macht mocht komen." „Die lieve Paul", zei zijn moeder ont roerd. „En ik had er twee, die de wereld en de mode genaamd waren", zei Isabel; „maar toen Paul kwam, heeft hij ze van bun voetstuk geworpen en ik ben nog niet weer in staat geweest ze pp te richten." „Ik heb een heel vervelende, die plicht heet", zei Johanna, „hij geeft me zoo'n hoop moeite, want ik weet nooit zeker of het een afgod is of niet. Soms denk ik van wel en dan stop ik hem in het mu seum; maar op andere tijden lijkt hij' me weer een gerechtigd voorwerp van aanbidding en dan moet ik hem weer in eere herstellen. Ik kan nooit beslissen om het ding twee dagen achter elkaar op dezelfde plaats te laten." „Wat vermoeiend", merkte Isabel op. „Ik vind niets zoo vervelend als onbe slistheid." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5