No. 13 Woensdag 15 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per I OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. UiSS. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHIÏIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Grond aan landarbeiders. Het loonvraagstuk is een probleem van groote moeilijkheid. Niet het minst voor het platteland Er moet daar als regel veel langer worden gewerkt en veel zwaarder dan in de steden, terwijl de loonen belangrijk lager zijn. Een der gevolgen is, dat het platteland steeds meer ontvolkt wordt en dat niet weinigen naar de steden trekken, om daar het vermeende geluk te grijpen. Het vermeende geluk. Ook hier is vaak van toepassing dat de dingen niet zijn zooals ze schijnen. Maar ook al is dit waar, het neemt niet weg, dat de positie van vele land arbeiders ver van gunstig is, om geen ander woord te gebruiken. In sommige gevallen zou het anders kunnen. In plaa'sen waar de organisa ties worden erkend en waar dientenge volge overleg kon worden gepleegd, zijn over het algemeen de arbeidsvoorwaarden gunstiger, zonder dat hierdoor de werk gevers geruïneerd werden. Over 't algemeen genomen echter, blijft met name ten plattenlande het loonvraag stuk een moeilijk probleem. Verwonderen moet het daarom dat èn door particulieren èn door gemeentebestu ren niet meer gedaan is in de richting van het verstrekken van grond aan land arbeiders. De voordeelen hiervan moeien niet ge ring worden geacht. Terecht schreef Prof. Diepenhorst in zijm „Voorlezingen over de Economie": „Dat door de beschikking te hebben over een stuk grond de economische po sitie van den landarbeider niet weinig wordt versterkt, blijkt indien acht wordt geslagen op de voordeelen aan deze in stelling verbonden. In meerdere gevallen zal de positie der vrouw verbeteren, doordien ze niet meer in loondienst behoeft uit te gaan, maar in het eigen bedrijfje kan arbeiden, hetgeen aan het huiselijk leven ten goede moet komen. Door de bebouwing van zijm grond kan de arbeider zich ten deele vrijwaren tegen de gevolgen van werkloosheid, we'ke uit den aard der zaak steeds in vrij sterke mate aan zijn beroep verbonden is. Het telen van aardappelen, groenten en en kele gewassen maakt, dat hij door het productief besteden van die uren, waarin zijn arbeid anders zou moeten stil liggen, op zeer goedkoope wijze in zijn eerste levensbehoeften kan voorzien. Doordien zoo de arbeider aan eigen grond zijn krachten kan geven, staat hij tegenover de ruïneerende gevolgen der werkloosheid veel sterker gewapend. Ook de zorgen voor den ouden dag worden er door verlicht. Opmerkelijk is het, hoe in Zweden het verband tusschen de hier besproken kwestie en de ouderdomsverze- kering werd beseft Teen groote bezwaren van de ouderdomsverzekering der landar beiders deden afzien, werd uit 's Rijks schatkist een aanzienlek bedrag voor de oprichting van arbeidersbedrijfjes afge staan. Op eigem grond kan niet zelden door ouden en invaliden nog eenige lichte arbeid worden verricht, en meermalen wordt hierdoor de gelegenheid geopend voor den arbeider om een zijner gehuwde kinderen bij zich te doen inwonen, die dan de verzorging op zich neemt." De juistheid van wat hier gezegd wordt kan niet worden, ontkend. Het arbeidsloon zal misschien in vele gevallen niet verhoogd kunnen worden, ma.a.r wel kan door het verstrekken van grond het arbeiders inkomen in tal van gevallen verbeterd. De vraag kan dan ook worden ge daan of de groote sommen die nu vaak worden besteed voor s*eun aan werkloo- zen en voor niet-productieve werkver- verschaffing, niet beter voor een deel gebruikt hadden kunnen worden voo^ het verstrekken van grond aan landirbeiders. Tal vati gemeen'en toon en zi-h he'as.s van medewerking in deze rich'.ing afkee- rig. Tot schade van de betro' ken arbeiders, maar ook tot nadeel van het platteland in het algemeen, waarvoor een flinke, ietwat hokvaste arbeidersstand onmis- su; is. Financiëel-economlsche toestand van Duitsckland. De voorzitter van de Industrie- und Handelskamer te Keulen, Louis Hagen, heeft in da volge .de scherpe bewoordin gen het overdreven pessimisme omtrent den economischen toestand in Duitsch- land en de kapitaalvlucht veroordeeld. Duitschland's handel en nijverheid kun nen zich vereenigen met de hervormings plannen der regeering, opdat tenminste gedurende eenigen tijd een toestand van rust intreedt. Evenwel heeft men thans in Duitschland elk gezond inzicht verlo ren. De kapitaalvlucht neemt een omvang aan, die een verderfelijken invloed heeft, ofschoon velen, die een juist oordeel kunnen vellen, van meening zijn, dat twij fel aan de waarde van de Duitsche mark blijk geeft van volkomen onverstand. De waarde der Duitsche mark is en blijft gehandhaafd en de Rijksbank heeft vol doende middelen ter beschikking, tot af wending van een onheil, dat de geheele wereld zou treffen. Wij moeten het ver trouwen herstellen, dat in de laatste we ken is geschokt. Er bestaat niet de geringste aanleiding tot kapitaalvlucht. Duitschland's handel, nijverheid en bankwezen zijn op hechte grondslagen gebouwd. Niets is er voor gevallen wat schokken van het vertrou wen in Duitschland's economische kracht kunnen rechtvaardigen, als den laatsten tijd geschiedt. Indien dit echter zoo voortgaat, dan zullen rampen ontstaan, waaronder de geheele wereld zal lijden. Wij moeten er voor zorg dragen, dat de achting, die de Duitsche koopman, fabrikant en banken in het buitenland in de laatste tientallen jaren genieten, behouden blijft. Zonder het vertrouwen en het crediet van het buitenland kan Duitschland niet voortbestaan en is her stel niet mogelijk. Ernstige overstroomingen in Frankrijk. De Seine is sedert eenigen tijd onafge broken gestegen en het niveau staat nu reeds meer dan 2 M. boven den norma len stand. De Marne en de Yonne zijn nog steeds wassende. Ook in andere Fransche departementen zijn de rivieren in vele gevallen buiten de oevers getreden. In de omgeving van Verdun moesten enkele dor pen ontruimd worden, als gevolg van de overstrooming van de Maas. In sommige dorpen hebben de overstroomingen on rustbarende afmetingen aangenomen, als sinds 1879 niet 'is voorgekomen. Verhooging van posttarieven. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft de Belgische ministerraad besloten tot ver hooging van de binnenlandsche post-, tele graaf en telefoontarieven. Het port wordt van GO op 70 centimes gebracht voor brieven en van 35 op 40 voor brief kaarten. Het telefoontarief zal gewijzigd worden naar de beteekenis van het net. De telefoontarieven voor inter ommu-ale en interprovinciale gesprekken worden aanzienlek verhoogd. Omtrent den datum van toepassing is nog niets bepaald. Hoe een spoorwegarbeider Hindenburg het leven wilde redden. Naar uit Trier wordt gemeld, beeft een spoorwegarbeider, die met de bewaking van de lijn was belast, bij de betrok ken spoorwegdirectie aangifte gedaan, dat hij op de lijn Coblenz'irier, welke ove rigens voor de reis van den rijks-presi dent buiten beschouwing bleef, stukken ijzer op de rails had gevonden, die door hem verwijderd waren. Bij het verhoor, dat hij onderging, is de man echter door de rnand gevallen. Hij had de stukken zelf op de rails gelegd en daarna verwijderd, om op deze wijze een belooning machtig te worden. Korte Berichten. Voor de rechtbank te Augsburg is het proces begonnen tegen de 53-jarige gescheiden vrouw Lutzenberger, die be schuldigd wordt haar ouders met vergif uit den weg te hebben geruimd en bo vendien te hebben getracht haar vier kinderen te vergiftigen. De verdachte, die zeven maanden in voorloopige hechtenis zit, ontkent alle schuld In Saksen hebben de ministers be sloten zich van deze maand af tevreden te stellen met 80 pet. van hun tegenwoordig salaris. Men seint uit Hamburg, dat de Sov- jetregeering den bouw van negen vissche- r ij stoomschep en ter waarde van M. 6 mil- lioen heeft opgedragen, waarvan drie schepen aan de A.G. Neptun Schiffswerft te Rostock, twee aan de Frerichswerft te Eimswarden en vier aan de Seebeck- werft te Wesermiinde. Het aantal slachtoffers van de jong ste stormramp aan de Fransche kust is nog steeds niet vastgesteld kunnen wor den. In Etel (Bretagne) ontbraken bij het onlangs gehouden appel nog tien schepen met een bemanning van 65 koppen. Te Douarbenez worden nog dertien man als vermist opgegeven. Volgens berichten uit Lvon is het j dal van de Isère door een wervelstorm ernstig geteisterd. In drie minuten tijds werd een materieele schade van zeker tien millioen frank aangericht. Daken wer den afgerukt, huizen stortten in en tele grafische en andere verbindingen werden totaal verbroken. In een dorp stortte de kerktoren in; een jongeman werd gedood. Tallooze boomen werden on'.woreld. Het Het treinverkeer is geremd. De politieke medewerker van de „Daily Mail" weet mede te deelen, dat de vermoedelijke opvolger van den bij de ramp van de „R. 101" om bet leven ge komen Britschen minister voor lucht vaart, Lord Thomson, zal zijn de in poli tieke kringen niet zeer bekende Lord Amuree. Officieel is hieromtrent echter nog niets bekend. Te Kotubel (Alaska), stortte een vliegtuig, dat bestemd was om dienst te doen in de missiën, bij een proefvlucht neer. De piloot en twee priesters werden gedood. Op ongeveer 60 K.M. uit de kust nabij Perth heeft men het wrak gevon den van een vliegtuig, dat gisteren Perth heeft verlaten en blijkbaar in zee is neer gestort. De piloot, twee leerling-vliegers en een verpleegster, vonden den dood. Een Berlijnsche vliegtuigbestuurder is gisteren bij een proefvlucht met een tweedekker te Augsburg verongelukt. Om tot nu toe onbekende redenen sprong bij, toen het vliegtuig zich op een hoogte van 500 meter bevond, in de buurt van liet vliegveld van Augsburg uit het vliegtuig met een valscherm, dat echter niet open ging. Hij viel op den grond te pletter. De Duitsche Rijksraad heeft giste ren het wetsontwerp, dat een algtmeene verlaging der pensioenen voorziet, aan genomen met 53 tegen 7 stemmen Sak sen stemde tegen en Thüringen onthield zich. Gemeld wordt dat het huwelijk van Koning Boris en Prinses Giovanna zal plaats hebben te Assesi op 25 October. De vroegere Finsche Staatspresi dent Prof. Stahlberg en zijn ecütgenooto zijn spoorloos verdwenen. Zij hadden hun in de buurt van Helsingfors gelegen villa verlaten om een wandeling te maken en zijn daarvan niet teruggekeerd. Men vreèst dat zij ontvoerd zijn. ERKEND DE BESTE DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Buitenlandsche tegenwerking? Van een postautoriteit, die, speciaal wat de internationale verbindingen be treft, bijzonder terzake kundig mag wor den genoemd, vernam een medewerker van de „Res.b.", dat men aangaande het verder verloop der Indische postvluch- ten ter plaatse niet zeer hoopvol ge stemd is. Door bedoelden zegsman worden de chicanes welke men een geregelden dienst in den weg legt en die zich bijna zeker tot hetgeen nu wordt ondervonden, niet zullen beperken, beschouwd als aanloop om tot een Internationale Maatschappij te kamen. Of daarop kans bestaat is een tweede. Maar het groeiend succes van onzen luchtdienst en de uitnemende pres taties der K. L. M. worden in het buiten land met leede oogen aangezien. Openlijk laat men geen gelegenheid voorbijgaan om ons land daarvoor een pluim op den hoed te plaatsen. Maar achter de sener- men, waar men aan de touwtjes trekt is men er weer even gauw bij om aan deze pluim te plukken en op tea hinderlijk for- malisme te zinnen. „Een schitterende prestatie nu weer van „Evert van Dijk", waagde ik op ie merken. „Dat is maar zooals re hei bekijk* Hoe wel Koppen nog vooraan j. lijft, heeft Van Dijk er schitterend gang achter gezet Blijkbaar was het henj. er om te doen om den ons onaangenamen indruk van die staking uit de lucht te werken en te doen vergeten. Maar postaal bekeken gaan wij met die recordpogingen allerminst accoord. Ge moet daarbij rekening houden, dat het voor ons van vitaal belang is om voor' het gansche verloop van zoo'n vlucht op vaste data te kunnen bouwen. Immers daarmede wordt langs de gansche lijn rekening gehouden, wat de verzending van poststukken betreft. Eerdere aankomst en diensvolgens ook spoediger djoorvbto- gen moet noodzakelijk ten gevolge hebben, dat men hier en daar niet gereed is en wij' een voor onze onderneming zeer noo dig aandeel in de kosten moeten missen. Daarom zijn wij aan het Hoofdbestuur over zulk een prestatie als van Evert van Dijk minder geestdriftig gestemd dan de buitenstaander zou denken. Luchtpost voor IndiB. Donderdagmorgen vertrekt het derde postvliegtuig van Schiphol naar Ned.-In- dië. En aangezien Vrijdag het eerste re tourvliegtuig zijn tocht naar Nederland zal aanvangen, is hiermede de 14-daag. sche luchtpostdienst op Indië tot een feit geworden. De dienst zal nu verder regelmatig worden onderhouden. Ondanks den om weg, die de vliegtuigen voorshands over Egypte moeten maken, zal, nu de forma liteiten inmiddels geregeld zijn, hierdoor geen vertraging in den aankomstduur meer ontstaan- In herinnering wordt gebracht, dat voer stukken tot 5 gram (op de postkan toren zijn tegen den prijs van 2 cent briefpapier en enveloppen, wegende te zamen 5 gram, verkrijgbaar) het luciht- relciht 30 cent bedraagt; bovendien is voor elk stuk het gewone port verschul digd. Voor correspondentieboven 5 gr. is verschuldigd een luchtrecht van 75 cent per 20 gram, verhoogd met het ge wone port Correspondentie voor dit vliegtuig moet zoo tijdig worden verzonden, dat deze uiterlijk Woensdagavond a.s. Amsterdam bereikt. Het tweede postvliegtuig. Aneta-Vaz Dias meldt, dat volgens bij de K.L.M. onvangen bericht het tweede postvliegtuig voor Indië, dat gistermorgen te 6.20 uur uit Dj ask vertrok, 's middags te 13.35 te .Karachi is aangekomen. Aan boord was alles wel. Vee-invoerverbod naar Flakkee. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het den minster bekend, dat het veeinvoerverbod naar het eiland Flakkee nu voor veel landbouwers aldaar een groote schadepost beteekent, omdat er jaarlijks om dezen tijd daar een groote vee-aankoop plaats moet hebben van on geveer 5ü a 6000 stuks hoornvee, welke noodig zijn om de koppen van de suiker bieten op te maken, waarmede dat vee ge mest wordt, en dit jaar dat getal met en kele duizenden overschreden zal worden, omdat de niet-gecontracteerde suikerbie ten onverkoopbaar zijn en de haver ook zoo goed als waardeloos is, zoo-dat men genoodzaakt wordt, met die producten vee te mesten? Is de minister bereid om zoo spoedig mogelijk dat invoerverbod op te heffen, vooral nu toch ook gebleken is, dat de tongblaar in de genoemde streek door dit verbod niet gekeerd is? Het conflict In de typografie. Men meldt uit Amsterdam: Do voorzitter der ondeTihandelingscommissie in de ty pografie, de heer J. H. van Lonk'huyzen te Zeist, heeft de twee partijen te Amster dam bijeengeroepen, ten einde gelegenheid te geven tot een bespreking over de vraag of verdere onderhandelingen over een Binnenland. De luchtpost voor Indië De behandeling van de Pachtwetten door de Tweede Kamer. Buitenland. Ernstige overstrooxningen in Frankrijk. De economische toestand van Duitschland. Op 93-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de bekende staatsman Mr S.. van Houten, die als Minister van Bin nenlandsche Zakon zitting had in bet Ministerie-Roëll, van Mei 1984 tot Juli 1897, en als zoodanig de toenmalige nieuwe Kieswet tot stand bracht. nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst eventueel nog tot overeenstemming zouden kunnen leiden. H. M. de Koningin-Moeder. Van H. M. de Koningin-Moeder, die thans te Garmisch Partenkirchen vertoeft, komen, goede berichten. H. M. geniet zeer van de booge lucht en hoewel het we der afwisselend is, kan H. 'M. toch vele wandelingen en tochten in de mooie om geving maken. H. M. denkt voorloopdg nog 'te Parten kirchen te blijven. Hot opdoen van aarfiappïJm De 's-Gravenhaagsche Vereeniging van Groothandelaren in aardappelen deelt het volgende mede: De tijd is aangebroken, dat velen meen den, dat het noodig is in grootere of kleinere hoeveelheden aardappelen op te doen. Hoewel zulks op zichzelf ten deele te prijzen is en in sommige jaren zelfs aan bevelenswaardig, is het thans noodzake lijk een ernstige waarschuwing tot het publiek te richten. Werd door de ver eeniging voor eenigen tijd de toegevend heid verzocht bij de aflevering der aard appelen, met bet oog op de toenmaals steeds toenemende aardappelziekte, thans moet er op worden gewezen, om bij het opdoen van aardappelen niet op elke aanbieding in te gaan en de noodige voorzichtigheid te betrachten. Beter is bet, dit in voorraad nemen nog eenigen tijd uit te stellen en het beste is dit jaar in bet geheel geen aardappe len in te slaan, daar zeer vele soorten onbetrouwbaar zijn. Dit verschijnsel be hoeft evenwel niet tot eenige ongerust heid aanleiding te geven. De aardappel oogst is voldoende, doch het bewaren kan veel beter bij de landbouwers in de kui len geschieden dan in de bedompte berg plaatsen der stadswoningen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1