No. 12 Dinsdag 14 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse&Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws, COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd doer Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: ï.ange Vozststraat 70, Oom. TeLi Redactie en Administratie No. IJL Postrekening No. 4M5B. Bijkantoor le Middelburg. Pinna F. F. DHUIJ, JU, Burg. Tel. Na m De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f J. Losse nummers f 0,63 Prijs der Advertentlln: 1—4 regels S1A0, elke regel meer 3ff ct, Bi} abonnement belangrijk» korting. Het vlootplan-petitlonnement. Met de noodige ophef wordt in. de so cialistische pers gewag gemaakt van het resultaat der petitionnementsactie inzake het vlootplan van Minister Deckers. In totaal werden op de diverse lijsten 1.466.245 handteekeningen verzameld. Een respactabel getal. En uit organisatorisch oogpunt bezien is deze thans geëindigde actie een kranig stuk werk. Dit neemt echter niet weg, dat het re sultaat voor hen, die deze actie op touw hebben gezet, vermoedelijk, al zal men allicht niet geneigd zijn dit openljjk te erkennen, een niet geringe teleurstelling, moet zijn. Dit zal duidelijk worden, wanneer we het genoemde cijfer nader bezien. Immers, niet alleen kiesgerechtigde mannen en vrouwen, maar ook jongens en meisjes van 18-jarigen leeftijd werden bewerkt om op deze lijsten te teekenen. Men kan dus wel aannemen, dat hon derd duizenden jonge menschen, die nog niet den kiesplichtigen leeftijd hebben be reikt, op dit adres hun naam hebben gezet We overdrijven zeker niet, als we hun getal öp een 400.000 stellen. Dan is gebleken dat, vooral door de straatpropaganda, massa's twee of meer malen hebben geteekend. Verder is het bekend, dat vele een voudige menschen hun naam hebben ge geven, niet om het vlootplan waar van ze misschien nauwelijks hadden ge hoord af te keuren, maar omdat ze in den waan werden gebracht, dat ze door hun handteekening te plaatsen een drei genden oorlog zouden helpen voorkomen. Men kan gerust aannemen dat door een en ander een 200.000 handteekeningen werden verkregen. Nu willen we gaarne aan de agitatoren tegen het vlootplan de volle maat geven en even aannemen, dat de resteerende handteekeningen, een kleine 900.000, af komstig zijn van menschen, die uit over tuiging en met kennis van zaken zich tegen het vlootplan hebben verklaard. Wat blijkt dan? Dit. Het aantal kiezers bedraagt plmj. 3.500.000. Waaruit volgt, dat ongeveer een vierde deel van de kiesgerech tigde ingezetenen dit adres hebben ge steund. Fn dat terwijl bij de verkiezingen in YL929 op de ontw&peningscandidaten plm. eep derde van het totaal aantal stemmen werd uitgebracht. 1 Zoo bezien kan, ook al worden op de lijsten van Kerk en Vrede nog een be duidend aantal namen verzameld, deze adresbeweging allerminst een succes wor den genoemd. Als bij een zoo gewéldige en in alle opzichten misleidende beweging de over- groote meerderheid van de kiezers blijk •heeft gegeven de adressen niet te willen teekenen, dan is er voor de Regeering alleszins reden om tevreden te zijn. Hierbij komt nog iets merkwaardigs. Gedurende de petitionnementsactie wer den dag aan dag bulletins uitgegeven, waaruit moest blijken, dat er in rechtsche kringen voor deze beweging een gewel dige belangstelling was. Ondanks de waarschuwingen in de rechtsche pers was er ïn rechtsche krin gen een brandende begeerte om op de Ijjsten hun naam te plaatsen. Roerende verbalen werden gedaan van Christelijke onderwijzers e.d. die met graagte de lijsten teekenden. Laten we aannemen, dat deze verhalen op waarheid gegrond waren. Dan volgt daaruit da.t tienduizenden die tot de rechtsche partijen behooren, aan deze actie hebben meegedaan. Maar dan volgt daaruit tevens, dat een groot aantal roode kiezers moeten heb ben geweigerd voor dit doel hun naam te geven. Daarom, hoe men de zaak ook wendt of keert, er is een respectabel aantal namen verzameld, maar ondanks dat, kan het petitionnement waarvan men zich zooveel had voorgesteld, als een fiasco worden beschouwd. Big de beoordeeling van het ontwerp ih de Kamers kan het petitionnement dan ook geen gewicht in de schaal leggen. N.V. AMSTERQAMSCHE ELEMENTENFABRIEK v h. GEBR. PETERS bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-sterkstroom en radioartikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. AMSTERDAM, C., PRINSENGRACHT 220-224. DE DUITSCHE RIJKSDAG GEOPEND. Ontzaglijke belangstelling. Relletjes. De belangstelling voor de opening van den nieuwen Rijksdag is buitengewoon groot geweest. De politie was in zoo grooten getale ter bescherming van het gebied rondom den Rijksdag, den Landdag en de regee- ringswijken, zichtbaar de straat opgezon den en trad in de ochtenduren reeds zóó tegen de nieuwsgierigen op, dat het in den loop van den dag tot talrijke char ges, plaatselijke kloppartijen, aanvallen op winkels en warenhuizen en tot hon derden arrestaties gekomen is. Een uur vóór het begin van de zitting aldus het Hdbl., waren alle publieke tri bunes tot de allerlaatste plaats bezet. De enorme perstribune met haar zeker 150 zitplaatsen, moest ditmaal minstens 300 journalisten opnemen. Een kleine sen satie ontstaat als men op de publieke tribune Prins August Wilhelm van Prui sen, een van de zonen van den ex-keizer, ontdekt, die met twee vrienden tusschen belangstellende burgers en arbeiders plaats genomen heeft. Als de electrische schellen, die het tee- ken voor de opening van de zitting zijn, de afgevaardigden naar binnen roepen,, ontbreken alleen de nationaal-soeialisten; Zij hebben zich achter een der deuren opgesteld en komen een oogenblik later onder leiding van den Thuringschen minister dr Frick demonstratief en in gesloten gelederen naar binnen allen in de verboden uniform, licht- of donker bruine sporthemden, zwarte lange das sen met roode dasspelden, voorzien van een zwart swastika-kruis, korte of lange pantalon en om den rechter- of linker arm een band, waarop een wit swastika- kruis is aangebracht. Het is een ten deele lachwekkende, maar toch ook wel ergerlijke vertooning. Bij de vele zeer jonge afgevaardigden stoort dit kleurige sporthemd minder, bij de oudjes werkt het belachelijk. Practisch is deze komedie slechts nn mogelijk. Op den openbaren weg is de uniform verboden, in den Rijksdag zal straks de nieuw te kiezen president er vermoedelijk onmiddellijk een einde aan maken. De tijdelijke voorzitter van heden had daartoe geen bevoegheid en moest zelfs dulden dat een lid van het tijdelijke bureau in nationaal-socialistische uni form naast hem plaats nam. Men had verwacht dat nu ook de communisten in verboden uniform verschijnen zouden. Zij deden echter aan de maskarade niet mede. Intusschen beteekende dat niet dat zij van plan waren zich als makke scha pen te gedragen. Integendeel, zij hebben al dadelijk in de eerste zitting heel wat. kabaal uitgelokt door beleedigende inter rupties, die ditmaal bijna uitsluitend op de nationaal-soeialisten gericht waren, zoodat zij zelfs hun oudevijanden, de sociaal-democraten, met rust lieten. Het oplezen der namen van bijna 600 parlementariërs, dat ruim een uur duur de, gaf aanleiding tot allerlei meer of minder geestige dan wel hatelijke uit roepen. Werden ze zoo nu en dan te bar, dan antwoordden de nationaal-soeialisten en drongen naar voren, zoodat men op sommige oogenblikken reeds een hand gemeen vreesde. De ouderdomspresident, ditmaal niet de socialist Bock, maar de 82-jarige af gevaardigde van het Centrum, Herold, was tegen dit alles machteloos en ver giste zich bovendien in zijn verwarring zoo vaak,"dat men hem uit de zaal op zijri fouten moest opmerkzaam maken. Belangwekkend was de stemming over de urgentie van de communistische mo tie, die verlangt dat Duitschland onmid dellijk de Young-betalingen zal staken Als de communisten door op te staan vóór de behandeling van deze motie in de eerstvolgende zitting, die Woensdag zal plaats hebben, hun stem uitbrengen, blijven onder het hoongelach der com munisten eerst alle andere partijen zitten. Het is inderdaad een spannend oogen blik. Wat zullen alle rechtsche partijen, 1 die vernietiging van de regeling-Young op haar vanen geschreven hebben, nu doen? Dan staat plotseling Geheimrat Hugenberg op, de Duitsch-Nationalen volgen, dan ook de nationaal-soeialisten en de kleinere conservatieve groepen, ten slotte ook prof. Bredt en zijn Economi sche Partij. Dat is blijkbaar zichtbaar de meerderheid. Over de motie zal dus Woensdag gestemd worden. Men verlaat den Rijksdag onder den indruk, dat de eerstvolgende dagen en weken nog vele verrassingen kunnen brengen. Aan verschillende berichten omtrent' da relletjes te Berlijn ontleenen wij nog het volgende: In sommige hoofdstraten der stad wer den schier alle ruiten ingeworpen, zoo o.a. bij vele groote warenhuizen, als die van Wertheim en Tietz en eenige andere, hij de Darmstadter Bank, enz. Overal ziet men met planken dichtgespijkerde eta- lageramen. Zoowel van de zijde der betoogers, in hoofdzaak nat-socialisten en communis ten, als van die dar poMe vielen scho ten. Rijksdag-voorstellen. In den Duitschen Rijksdag hebben de sociaal-democraten hst volgende voorstel ingediend: 1. de presentiegelden der leden van jïen Rijksdag worden met. ingang van heden met 20 pet. verminderd; 2. de Rijksregeering wordt verzocht den Rijksdag binnenkort een voorstel te doen om de salarissen van den Rijks president en de Rijksministers, evenals de ministers-pensioenen, met een even redig bedrag te verminderen, met dien verstande, dat geen enkel pensioen, met inbegrip van de andere inkomsten, de 12.000 mark mag overschrijden. De Duitsch-nationale Rijksdagfractie heeft verschillende voorstellen en inter pellaties ingediend, waarin een verder blijven van Duitschland in den Volken bond als doelloos voorgespeld wordt. De regeering wordt verder verzocht de ge dachte te overwegen om een herstelbelas ting te heffen van den invoer in Duitsch land en voorbereidende stappen te onder nemen voor een herziening van het plan- Young. Verder worden invoerverboden gevraagd voor landbouwproducten en de opzegging van handelsverdragen in zoo ver deze het uitvaardigen van Duitsche invoerverboden belemmeren. De Belgische begrooting. Het Maandagavond na afloop vani den ministerraad aan de pers verstrekte of- ficieele communiqué verzekert, dat de regeering er in geslaagd is, dank zijl een herziening van alle vroeger toege stane credieten, het totaalcijfer der uit gaven voor 1931 aanzienlijk te verlagen zoodanig zelfs, dait het ver beneden het cijfer van 1930 blijft. Aan; de salarissen en pensioenen van staatspersoneel zal niet behoeven te worden getornd. Ook meent de regeering te kunnien verklaren, dat het evenwicht der begroeting zal kunnen weiden' verzekerd', zonder tot het heffen van nieuwe belastingen over ta moeten gaan. Lissabon onder water. Tengevolge van de geweldige slagregens der laatste dagen zijn de straten van Lissabon geheel overstroomd. Op sommi ge plaatsen staat het water 2 M. hoog. In zeven stadswijken moest het ver keer worden stopgezet. Door den' enormen druk op het water sprongen op vele plaatsen de waterleidin gen, zoodat het wegdek barstte. Het water drong ook binnen in het ministerie van oorlog, het ministerie van binnenlandsche zaken en het hoofdpost kantoor, zoodat de ambtenaren naar de hoogere verdiepingen moesten vluchten. Tarieven en bescherming In Engeland. Op de vragenlijst, die was toegezonden aan de leden van de Federatie van Brit- sche Industrieën, welke 1500 der groot ste firma's en 183 handelsorganisaties omvat, zijn antwoorden binnengekomen, waarvan 96 pet. zich ten gunste eener wijziging van het douaaestelsel uitspre ken. Dientengevolge heeft het bestuur der federatie heden met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de onver wijlde invoering van een douanestelsel wordt gevraagd, waarbij de bescherming der binnenlandsche industrieën in het moederland wordt gecombineerd met de grootst mogelijke uitbreiding der rijks - preferentie. Arrestatie van socialisten In Polen. In de woningen van verschillende aan hangers der Fonische socialistische par tij zijn verscheidene huiszoekingen on dernomen. Daarbij zouden verscheidene revolvers en karabijnen in beslag zijn genomen. Acht personen werden gear resteerd en wegens hun lidmaatschap van een Staatsvijan.dige organisatie als hoe danig de zoogenaamde veiligheidstroepen der socialisten doorgaan aan. de jus titie (overgeleverd. Extra edities' van de bladen van de regeeringspers deelen mede, ter recht vaardiging van de vele verdere arres taties van de leden van de S. D. partij, dat een moordaanslag tegen Pilsudski en andere Jeden van het Kabinet ,ontdekt was. A.s. Zaterdag zou het plan uitge voerd worden. Noodweer In Zweden. In Zuid-Zweden, vooral in Midden-Ska- ne is de laatste dagen zooveel regen ge vallen, dat tal van beken en riviertjes buiten hun oevers getreden zijn en groote uitgestrektheden laag gelegen land onder water staan. .Bovendien woedde er Donderdag en Vrijdag een hevige storm. Op tal van plaatsen heeft men aardap pelen, voeder- en suikerbieten die nog op het land stonden, niet bijtijds kunnen binnenhalen, Aan huizen en bruggen is hier en daar nogal schade aangericht. Bijzonder zwaar is de visschersbevol- king langs de Zuid-Oostkust getroffen. Van de uitstaande netten is naar schatting twee-derde deel óf geheel vernield óf zoo beschadigd, dat ze dit seizoen niet meer gebruikt zullen kunnen worden. De di recte schade moet volgens deskundigen eenige honderdduizenden kronen bedra gen. Korte Berichten. Een hevige storm heeft bij Grenoble groote verwoestingen aangericht. Ver scheidene telefoonlijnen werden vermeld, zoodat het telefonisch verkeer met ver schillende plaatsen onderbroken is. Uit Shanghai wordt gemeld, dat Chineesche roovers weer een passagiers schip geplunderd hebben, waarop zij vol gens hun gewoonte als passagiers aan boord waren gekomen. Een buit van 9 millioen dollar is hun in handen geval len. Voorts namen zij 30 passagiers en 4 leden van de bemanning als gevange nen mede. President Hindenburg heeft ïn een persoonlijken brief aan den opper-presi- dent van de Rijnprovincie alsmede aan de burgemeesters van Aken, Trier, Dfiren en Euskirchea zijn hartelijken dank be tuigd voor de warme ontvangst, welke men hem overal op zijn tweeden tocht naar het Rijnland heeft bereid. Dr Oberwinter, 'de voortvluchtige Berlijnsche advocaat is gisteren in het noorden der stad, waar hij! bjj vrienden een schuilhoek had gevonden, in hechte nis genomen. De Berlijnsche hoofdcommissaris heeft een inspecteur van politie, die zich in de officierencasino op smalende wijze hadi uitgelaten over de republiek en haar leiders, in zijn functie geschorst. Da Deensche regeering heeft aanlei ding gevonden om militairen te bezigen tegen het smokkelen van vee aan de Deensche grens en alle wegen dia van het district Aabemraa leiden, te doen contro leeren. Voor de districten Haderslev en Ton der is wegens het heerschen van mond en klauwzeer een uitvoerverbod uitge vaardigd. Er mag noch naar Duitschland nocih naar het overige deel van Dene marken vee worden vervoerd. Op, een spoorwegovergang ïn de na bijheid van Morestel is een auto door een trein gegrepen en verbrijzeld. Vier inzit tenden werden gedood. Tengevolge van het omslaan van een boot op de Ennsxbjj Linz zjjn vjjf pet sonen verdronken. Uit Chaumont wordt gemeld, dat de Marne tengevolge van de regens in het gebeelo departement buiten haar Binnenland. Kapitein Borrea tot één dag hechtenis veroordeeld. Een conferentie over het maalgebod. De Scheveningsche uitbrekers gepakt. Mr S. van Houten overleden. Het petitionnement tegen de vlootplannen overhandigd. Buitenland. Rumoerige openingszitting van den Duit schen Rijksdag. Staking in de Berlijnsche metaalindustrie. Beschermende tarieven in Engeland op komst? Arrestaties in Polen. oevers is getreden, aanzienlijke schade aanrichtend. Een bericht uit Dijon zegt dat de plot selinge was van de Ouche twee stadswij ken heeft overstroomd. Een tiental stra ten zijn in kanalen herschapen. Heit personeel van R. Stock Co., „Spiralbohrer-Werkzeug- und maschinen- fabrik' 'ts Berlijn, dat momenteel 1200 ar beiders telt, is in staking gegaan, daar in twee afdeeÖngen bij een aantal arbeiders een nieuwe indeeling is ingevoerd in da loonklassen, waarmee de arbeidersraad niet accoord ging. Deze staking houdt geemerlei verband met de scheidsrechter lijke uitspraak, die dezer dagen in da me taalindustrie gedaan werd. FRISSCHE LUCHT op alle plaatsen met slechten reuk bij gebruik van een L O Z O N-apparaat (f 1,50). J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg, Gistermiddag liep een 8- jarig meisje op den hoek van de Varkens- markt en Gortstraat de straat over, juist toen een auto uit de richting Vlissingscha straat aan kwam. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen, dat de kleine tegen het spatbord aanliep en achter het voorwiel op den grond kwam te liggen. Inwendig gekneusd werd het kind naar huis gebracht, terwijl de 'autobestuurder, wien geen schuld treft, zorgde voor spoedige medische hulp, en zich bereid verklaarde alle kosten voor zijn rekening te nemen. Koudekerka. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad voltallig. Na de lezing der notulen zegt Mevr. Beneker over de fondsr belasting andere dingen te hebben ge zegd. De voorz. zegt: het staat er wel in doch in andere orde dan u wenscht De Secretaris heeft de notulen opgemaakt uit zijn aanteekeningen en u hebt voor de vuist gesproken en eerst later uit uw memorie uw betoog opgesteld. Dhr de Kroo is van meening, dat Mevr. B. gelijk heeft Een en ander zal in overleg met den secretaris worden gewijzigd. Een aanvraag van het Bestuur van de Chr. Bewaarschool om subsidie met over legging van de begrooting. Dankbetuiging van de leerlingen der Herv. school 'tZand voor wat zij op Ko- ninginne-verjaardag kregen. W. Goedhardt verzoekt verhooging van loon voor vuilnis ophalen in 1930 tot een bedrag van f50 per jaar. Dhr Lorier is van meening, dat de aangevraagde verhooging billijk is. Op het verzoek der centrale vereeniging van zielszieken enz. wordt afwijzend beschikt Verzoek van Ged. Staten om in te trek ken de heffing van de verordening op de grondbelasting. Aangenomen. Verzoek van het Bestuur der Herv. school 'tZand overeenkomstig art 72 om in haar school waterleiding aan te leg gen. Voorschot en vergoeding bij het onder wijs overeenkomstig voorstel-B. en W. goedgekeurd. Vergoeding aan het Chr. Onderwijs voor 1930 goedgekeurd. Rekening en Begrooting Burg. Armbe stuur worden aangeboden. Rekening wordt goedgekeurd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1