No. 11 Maandag 13 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes Joes teding Maat en Mode llen )llen. ad. EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN a pasvorm werking. >vers in hemden sen K Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. kill per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door :n vensters. thans is het INOMI.5CH alleen met m. 187-88, M'burg t STALEN ndeerde coupe prijzen. 't nieuwste. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID EM A. Bureau: Langs Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUÏJ, L. Burg. Tel, No. 250. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers10,09 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels il.20, elks regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het loonvraagstuk. Het loonvraagstuk is terecht genoemd een probleem van aangrijpenden ernst en groots moeilijkheid. Het is een ernstig probleem, omdat het levenslot der loonarbeiders veelszins van het loon dat zij verdienen afhanke lijk is. Een betrekke.ijk kleine daling van het loonpeil kan voor duizenden gezin nen ontzaglijke gevolgen hebben. Lage loonen beteekenen in vele geval.en kom mer en ellende en een belangrijke ver zwaring van den last des levens. Maar het is ook een m o e i 1 ij k pro bleem. Er is, wat de loonen betreft, de laat ste jaren in ons land veel ten goede gewijzigd. Er zijn ongetwijfeld op dit ge bied nog veel misstanden die om verbete ring roepen, maar over 't geheel is er tengevo'ge van organisatie en wetgeving, den opbloei van het economisch leven en niet te vergeten de doorwerking van de Christelijke beginselen, een belangrijke verbetering ingetreden. De groote vraag echter, die thans de aandacht trekt is of het mogelijk zal zijn het bereikte peil te handhaven en in sociaal-achterlijke streken het te lage loon peil te verbeteren. De omstandigheden zijn niet gunstig. In bijna alle ons omringende landen zijn de arbeidsvoorwaarden minder goed dan in ons land. Verder zijn hier ook van invloed de toe standen in het verre Oosten, waar meer dere industrieën, dank zij de buitenge woon lage loonen die daar betaald wor den, een goede kans maken diverse mark ten te veroveren. En dan zijn er nog de sterk verlaagde groothande'sprijzen van verse' i lende pro ducten die den concurrentiestrijd niet wei nig verzwaren, terwijl, doordat de klein handelsprijzen over 't geheel weinig naar beneden gaan, de massa daarvan niet ge niet. Onder deze omstandigheden bestaat het gevaar dat de werkgelegenheid vermin dert, dat de werkloosheid nog meer toe neemt en dat bovendien pogingen zullen worden gedaan om de loonen te verlagen. Het is en blijft een uiterst moeilijke kwestie. Aan de eene zijde is het waar, dat de wal niu eenmaal het schip keert, en dat wat op zichzelf wenschelijk moet worden geacht niet altijd mogelijk is. Vandaar dat in sommige gevallen loonsverlaging; wel niet te keeren zal zijn. Maar aan den anderen kant is het óók waar, dat vele loonen nog van dien aard zijn, dat verlaging voor de betrokken ge zinnen niets minder dan een ramp be- teekent. Het is een ernstig probleem, dat in de komende dagen bijzondere actualiteit dreigt te verkrijgen. Maar hoe moeilijk ook, het zal niet onoplosbaar zijn, als met grooten ernst, als voor uods aangezicht, naar 'n oplossing wordt gezocht. Als de arbeiders bereid zijn rekening te houden met de economische moeilijkhe den, die soms grooter zijn dan menigeen denkt, en als van de andere zijde niet uit het oog wordt verloren dat ook de ar beiders zijn schepselen God-, geen doode werktuigen, maar menschen naar den heelde Gods geschapen, dan zullen de moeilijkheden niet zijn overwonnen, maar dan zullen de scherpe kanten die dit probleem heeft, verdwijnen. Dan zal er komen een sfeer van ver trouwen. Maar die zal er niet zijn als. eenerzijds de arbeiders zich la'en leiden door hen die in de z.g. neutrale, maar in werkelijkheid revolutionaire organisaties de lakens uit dealen en als de werkgevers meenen, dat zij met. voorbijzien van de eischen van Gods Woord, de oud-liberale en in den grond nïet minder revolutionaire theo- riën in toepassing kunnen brengen. De eisch blijft daaromorganisatie naar eigen Christelijk beginsel. En dan op grond van dit beginsel ge zocht naar een oplossing van de moeilij- heden die thans het leven beklemmen. In theorie zijn de sociaal-democraten vccv medezeggenschap van de arbeiders ia hei bedrijf. De bewuste massa heeft zelfs al heel wat malen moeten demonstreeren om dezen eiscb kracht bij te zetten. Nu zou men denken, dat de partij, die op hoogen toon zulke dingen eischt en daarvan voor het sociale leven groote dingen verwacht, zou beginnen in haar eigen ondernemingen onverwijld die medezeggenschap in te voeren. Niets daarvan gebeurde echter tot nu toe. Jaar na jaar verliep, maar in de eigen ondernemingen van de S. D. A. P. was van medezeggenschap geen sprake Thans komt daarin echter verande ring zoo het heet. Met de noodige ophef is aangekon digd, dat met ingang van 1 Januari de medezeggenschap zal worden ingevoerd. De arbeiders zullen het daar dus voor het zeggen krijgen? Ja, dat is te zeggen, zeggen mogen ze wel wat, in den vorm van praten en adviseeren, maar veel verder gaat hun zeggenschap niet. Te zeggen krij gen ze zoo goed als niets. De zaak komt hierop neer. Het personeel krijgt het recht twee commissarissen aan te wijzen. Maar het doet dat niet rechtstreeks. En ook slechts een gedeelte van het per soneel mag, maar dan indirect, aan de verkiezing meewerken. Het gaat" zoo. In elk bedrijf, waar meer dan 10 arbeiders werkzaam zijn, worijt een ondernemingsraad gekozen. De voorzitters en secretarissen van deze. raden kiezen een dubbeltal en daaruit, wordt dan door de partij en het vak verbond een keuze gedaan. De arbeiders in de kleine bedrijven worden dus geheel uitgeschakeld en de andoren kunnen alleen indirect n'gen invloed uitoefenen. Verder kunnen deze ondernemings raden niet anders doen dan advisee ren. Zij worden in bepaalde gevallen gehoord, maar te zeggen hebben zij niets. Met de commissarissen staat 't iets an ders. Maar aangenomen nu maar eens dat dit areiders zijn, volgens 't reglement behoeven ze niet tot het personeel te be- hooren zij vormen slechts een min derheid in het college en bovendien, de leiding blijft berusten bij den directeur. Dat is de man, die het tenslotte te zeg gen heeft. Die beslissingen neemt. Die gehoorzaamd moet worden. Deze z.g. medezeggenschap, beteekeni zooals terecht is opgemerkt, „dat de directeur baas blijft in het buis der N.V De Arbeiderspers. En dat hij slechts rekenschap over zijn bestuursvoering heeft te geven aan een Raad van Com missarissen, waarin de meerderheid, derhalve de macht, in handen is niet van het personeel, maar van de aandeel houders. De arbeiders krijgen recht van advies. De geldschieters spreken het laatste woord. Precies zooals in „kapitalistische" on dernemingen gebruikelijk is." De berg waarvan men zoo groote ver wachtingen koesterde, heeft een muis gebaard. En nog maar een heel klem muisje. DE DOODEN VAN DE R 101. De uitvaart. Een indrukwekkende plechtigheid. Bij de uitvaart uit Londen, Zaterdag, waren de 48 kisten, elk afzonderlijk, op een legerwagen geplaatst die door vier paarden getrokken werden, waarop pos tiljons in khaki-uniform zaten. Aan het hoofd van den stoet reed be reden politie en voor de eerste 24 wa gens marcheerde een afdeeling van de koninklijke luchtmacht en daarachter volgde de muziek van de Koninklijke Luchtmacht. Vervolgens kwamen een afdeeling van de grenadiers der garde, de krans van den Legerraad en de muziek van de Welsche garde. Achter deze de 24 andere wagens met kisten. Toen de lange stoet door de straten van Londen trok, zag men, zegt een Reu- ter-telegram, tooneelen gelijk men sedert de overwinning na den oorlog niet meer gezien had. De weg van den stoet liep van Westminster naar het Eustonsta- tion, vanwaar de rouwtrein hen naar Cardington bracht. Elf jaar geleden juichte de even talrijke menigte blijde, maar vandaag waren alle hoofden in droefheid gebogen toen de stoet voorbij trok. Om tien uur had de stoet zich in Whitehall opgesteld, maar reeds voor het krieken van dag hadden zich talloo- zen een plaats verzekerd, vanwaar zij den droevigen optocht konden zien. De eerste-minister .MacDonald, de eerste-minister van de dominions en de diplomatieke vertegenwoordigers bevon den zich onder hen, die in rijtuigen den stoet volgden. Omtrent den plechtigen rouwdienst iu den St. Paul wordt aan de „N.R.Crt." de volgende bijzonderheid gemeld: De heele gemeente zong eerst het volkslied en toen klonken plechtig de woorden: „Ik ben de opstanding en het levenHet koor zong deze woor den van hoop en troost voor de nabe staanden en een duif fladderde langs het gulden dak van den machtigen koepel. Toen vond de smart een uitweg in het schoone gezang: „Rock of Ages", Rots der Eeuwen. Een stilte en nu bad de bisschop van Londen in de woorden die Christus Zelf geleerd heeft." Niets brak de diepe stilte. Men was afgesloten van de wereld daarbuiten, of schoon die wereld in haar gedachten mede eer aan de dooden bewees. Dan steeg de spalm op: De Heer is mijn Herder (The Lord is my Shepherd). En al de troostrijke woorden weer, die zoo dikwijls gehoord waren: „Wij bren gen onze jaren tot een eindeDe dagen van ons leven zijn driemaal twin tig en tienZij zullen niet meer hon geren noch dorsten en God zal alle tra nen van" hunne oogen wegwisschen." Als het fluisteren van een herfstwind, als het ritselen van de gouden bladeren, die rijp waren om te vallen, langs den grond, steeg de zachte zang van het. koor bij de Liturgie: „Geef rust, o Christus, aan Uwe die naren bij Uwe Heiligen, wanneer er geen leed en smart meer is noch zuchten, maar het altoos durend leven Weer gebeden, eenvoudige gebeden, die mannen en vrouwen uitspreken wanneer zij het Dal van de Schaduwen des Doods binnengaan. De geheele gemeente lag enkele oogen- blikken stil op de knieën en toen bracht de muziek ontspanning en verlichting. De gemeente zong: „Jezus, gij die mijn ziel liefhebt." Onder de vlag van de R 101 bij het altaar, de wakkere, trouwe vlag, die na het groote onheil van het wrak bleef wapperen ten teeken dat een natie niet sterven kan en aan nieuwe zonen leven schenken zal, trad de aartsbisschop van Canterbury, in purperen gewaad, naar voren. Hij hief de hhnden op en strekte ze uit naar de gemeente. Toen sprak hij, met van ontroering trillende stem, den zegen uit. De treurmarsch verbrak het groote zwijgen. Luider en luider steeg en zwol de muziek, terwijl de oogen dof werden. Ver, ver weg, gelijk een stem van de zee, schalden trompetten, die de Taptoe blie zen, De tonen eindigden als in een snik, als in een geruisch van machtige vleu gels. Zij stegen en daalden en stierven weg. Stom van ontroering stroomde de me nigte uit de kerk het licht des daags tegemoet De stakingsbeweging in Spanje breidt zich uit. De stakingsbeweging in Spanje breidt zich uit. Te Sevilla is een 24-urige sym pathiestaking voor de stakers te Malaga afgekondigd. Te Granada zullen vandaag de bouwvakarbeiders tot staking over gaan. Te Yitoria is het tot een bloedige bot sing gekomen tusschen de politie en de stakers, die de bezorging van brood en melk wilden belemmeren. Er zijn 2 stakers-gedood en 6 gewond, terwijl er ,86 gearresteerd zijn. Prinselijk bezoek aan de Antwerpsche wereldtentoonstelling. Kroonprins Leopold en prins Axel van Denemarken hebben Vrijdagmorgen ge heel onverwacht een bezoek gebracht aan de Antwerpsche wereldtentoonstelling. Zij namen een kaartje aan het loket en stap ten binnen. Eerst werd een bezoek gebracht aan het Nederlandsch paviljoen, in het bijzon der aan de Indische afdeeling. De prin sen bleven daar meer dan 'n uur en het was duidelijk dat de Belgische troonop volger bij den rondgang met genoegen te rugdacht aan en sprak over zijn reis in de Nederlandsche koloniën. De vrijgezellenbelasting. Het medisch blad „II Policlinico" deelt mede, dat in het belastingjaar 19291930 de belasting op de ongehuwden in Italië 107.5 millioen lire heeft opgebracht, dat is ruim drie millioien meer dan in het vorige belastingjaar. Dit geld wordt be steed aan de zorg voor moeders en kin deren. Hiéruit zou dus blijken dat de belasting, welker invoering indertijd zooveel protes ten uitlokte, de ongehuwde mannen niet afdoende heeft afgeschrikt! De opstand in Brazilië. Het Argentijnsche blad „La Nacion" meldt uit Porto Alegro, dat volgens daar binnengekomen berichten het garnizoen van Santa Cruz in den staat Rio de Ja neiro aan het muiten is geslagen. De staf van de opstandelingen deelt mede, dat het offensief voortgaat. Uit Port of Spain op Trinidad wordt gemeld, dat de Engelsche kruiser Delhi gereed gemaakt is en vertrokken is naar Pernambuco om er de Engelsche belangen te beschermen. Het conflict in de Berlijnsche Metaal nijverheid. Naar men uit Berlijn meldt, vraagt men zich daar af, of nu de scheidsrechter zich voor de verlaging der loonen in de metaalnijverheid met 8 pCt. heeft uitge sproken, een staking te voorkomen zal zijn. Het lijkt nauwelijks mogelijk. De ontstemming in de kringen der metaal arbeiders is van dien aard, dat de kans op staking op het oogenblik grooter is dan ooit. Men is in deze kringen van meening, dat de beslissing van den scheidsrechter onmogelijk kan worden aanvaard. De gemachtigden van de me taalarbeiders zullen een vergadering hou den en zich bij deze gelegenheid waar schijnlijk tegen de nieuwe loonregeling uitspreken. In geval zij mochten beslui ten het laatste woord aan de metaalar beiders zelf te laten, is te verwachten, dat deze zich met groote meerderheid van stemmen voor staking zullen uitspreken. In dit geval zal de staking reeds in de eerste dagen van de volgende week be ginnen. Het leger der Berlijnsche werkloozen zou dan met niet minder dan 144.000 man worden versterkt. Dat een dergelijk con flict ernstige gevolgen van politieken en economischen aard kan hebben, ligt voor de hand. Overstroomingen in Frankrijk. De overstroomingen in de Noord-oos telijke provincies van Frankrijk nemen een steeds bedenkelijker vorm aan. Speci aal in de omgeving van Verdun en Va rennes stijgt het water angstwekkend. De bewoners van de laagst gelegen wij ken konden slechts met moeite voor ver drinken behoed worden. De spoorweg verbindingen zijn op vele plaatsen ver broken. De omgeving van Verdun lijkt één groot moeras, met groote meervlak- ken er in. Enorme hoeveelheid heroïne in beslag genomen. Het centraal opiumbureau van den Vol kenbond heeft een telegram ontvangen uit Hongkong, waarin wordt gemeld, dat het der Chineesche politie gelukt is, een belangrijke hoeveelheid verdoovende mid delen, bijna uitsluitend heroïne, in beslag te nemen aan boord van het stoomschip „Hilda" van de Triester Lloyd. Het gaat om 52 kisten, die glazen ruiten bevatten en waarin men verdoovende middelen tusschen de verpakking heeft gestopt. Men beschouwt deze ontdekking als een van de belangrijkste, die tot jrn toe zijn ge daan. De waren schijnen afkomstig te zijn uit Constantinopel, vanwaar zij per boot naar Triëst zijn verstuurd. De Ita- liaansche politie was te laat op de hoog te gebracht om de .verdoovende waren nog in Triëst in beslag te kunnen nemen en heeft daarom het Centraal opiumbu reau onmiddellijk telegrafisch gewaar schuwd. Het bureau heeft zich daarop met de Chineesche autoriteiten in verbin ding gesteld, waardoor de inbeslagneming onmiddellijk na aankomst van hef schip in Honkong heeft kunnen plaafs hebben. De oceaanvliegers Boyd en Connor te Londen. De Oceaanvliegers Boyd en Connor zijn Zaterdag tegen den middag op de Soilly- eilanden opgestegen en om vier uur op het terrein v«n Croydon geland, waar Binnenland. Het Kon. Ned. Landbouw-comité over de landbouwcrisis. Maalgebod voor inlandsche tarwe? Moeilijkheden met de Coöp. Suikerfabriek te Zevenbergen? Buitenland. Verlaging van ambtenaarssalarissen in Hongarije. Weer heroïne in beslag genomein. De begrafenis van de slachtoffers der R 101. Samenzwering in Spanje? echter slechts geringe belangstelling be stond in verband met de begrafenis te Cardington. Kapitein Boyd vertelde, dat hij voort durend slecht weer had gehad, maar ge lukkig goeden wind uit West tot Noord west. Vijf uur voor het bereiken van de Iersche kust hadden de vliegers bemerkt, dat de pijp van den linkschen benzine houder niet goed werkte en aangezien ze genoeg benzine bezaten om in elk geval Galwav te kunnen bereiken, hadden ze het geheele tankje in zee geworpen. Een samenzwering in Spanje? Op bevel van den hoofdcommissaris te Madrid hebben, naar de „Telegr." meldt, te Barcelona talrijke arrestaties plaats ge had. Tot de gearresteerden behooren de vakvereenigingsleider Pestana, vier redac teuren van het vakvereenigingsblad „Soli- daxidad", voorts een bekend .auteur, een dokter en een advocaat, alsmede verschil lende andere bekende personen uit het vakverenigingsleven. Te Sevilla zijn vijf tig, te Saragossa zeventig personen in hechtenis genomen. Deze arrestaties wor den in verband gebracht met een samen zwering, die volgens den hoofdcommissa ris van politie was voorbereid. Tot de meest opzienbarende arrestaties behoort die van den bekenden Oceaan vlieger Franco te Madrid. Franco, die al reeds geruimen tijd een openlijk tegen stander is van de dictatuur en later ook van den koning had dezer dagen 'n zeer scherpe verklaring afgelegd, waarin hij te kennen gaf, dat de dictatuur het land ten gronde had gericht en dat voor Spanje slechts de republiek redding zou kunnen bfengen. Zijn arrestatie staat in verband met een door hem geschreven artikel, waarin hij een voormalig minister van de dictatuur, generaal Martinez Anida, een misdadiger had genoemd. Wat de beweerde samenzwering] betreft, doen allerlei vage geruchten de ronde. Het heet, dat in den naciht van Zaterdag op Zondag een groote revolutionaire be weging! zou beginnen. Evenwel wordt door personen, die in zeer nauwe relatie met de kringen der revolutionairen, staan, ont kend, dat een datum voor het uitbreken der revolutie zou zijn vastgesteld. Ve len beweren ook, dat het complot, waar van de hoofdcommissaris van Madrid spreekt, slechts een verzinsel is van de politie om de talrijke arrestaties te rechtvaardigen. Korte Berichten. In een vergadering deelde de Duit- sche rijksdagafgevaardigde Hinkel mede, dat de 107 nationaal-socialistische rijks dagleden voornemens waren om in den rijksdag te verschijnen, gekleed met het in Pruisen verboden bruine hemd. In Hongaarsche kringen verluidt, dat de regeering met ingang van 1 Janu ari zal overgaan tot de reeds voorgeno men verlaging van de ambtenaarssalaris sen. Op deze wijze zal op de begrooting 25 millioen pengö worden bezui,.i0d. De laagste drie ambtenarenklassen zullen door deze maatregelen niet worden getrof fen. Naar uit Washington wordt gemeld, is president Hoover op het oogenblik in Virginia onder medische behandeling wegens een tuberculeuse infectie. De aan- het Witte Huis verbonden geneesheer heeft verklaard dat de patiënt goed voor uitgaat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1