DE ZEEUW DERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Zoskiichtjes Voor huis ®n hof. ÉÉêMÊÊÊÊÉËÊkï ZATERDAG 11 OCT. 1930. No. 10." A. R. J. A. TOOGDAG. Hedenmorgen (Zaterdag) kwam de A.R. J. A. in Toogdag te Amersfoort bijeen. De voorzitter, Mr Joh. H. Scheurer, open de de samenkomst en herinnerde dan aan het woord van den heer Colijn verleden jaar, toen deze zeide, dat men de A.R.J.A. eerst maar eens een winter haar gang moest laten gaan. Uat eerste werkjaar is nu achter den rug, en de secretaris zal daar straks verslag van doen. Thans is het zaak, ons weer te bezinnen op onze verdere roeping, en dan wil spr. die roeping zien in het kweeken onder ons van een „A.R. mentaliteit". Hierna bracht de le secretaris Mr L. W. G. Scholten, van Utrecht, het jaar verslag uit. Daaruit bleek, dat het aantal clubs, dat bij de eerste algemeene ledenvergadering in 1929 ongeveer 30 bedroeg, na die ver gadering iets terugliep, omdat enkele clubs, die tevens aangesloten waren bij nu het Verband van A. R. Prop. Clubs, meenden, zich uit de A.R.J.A. te moeten terugtrekken. Sindsdien vond een zeer geleidelijke en voortdurende s t ij g i n g plaats, zoodat, thans 76 clubs met de nationale organisatie in verband staan. Hiertoe behooren 4 studentenclubs, n.l. te Kampen aan de Theol. School; te Amsterdam aan de Vrije Universiteit; t6 Leiden en Utrecht voornamelijk van le- ■n; den der S.S.R. Het hoofdbestuur der A. R. J. A. gaf grootero bekendheid aan het werk harer studieclubs door de verspreiding van een i kleine brochure onder de kiesvereenigin- gen (waartoe het Kuyperhuis gewaar deerde medewerking verleende) en onder tal van vooraanstaande personen van a.r.-richting. Het hoofdbestuur stelde aan het einde der wintercampagne een nauwgezet on derzoek in naar het leven en de werk wijze der verschillende aangesloten clubs Hieruit kon algemeen groei en opgewekt leven worden geconstateerd. Aan den kring der 11 raadslieden ont viel door den dood dit jaar Prof. Dr J. A. C. van Leeuwen van Utrecht, die van den aanvang af zoo hartelijk in woord en geschrift met ons meegeleefd had. Overeenkomstig art. 18 der statuten droeg het bestuur zorg voor geregelde verschijning van studieschetsen, ten ge tale van 6. De voorzitter schreef schetseD 1 (Individu en gemeenschap) en 3 (Het a.r.-beginsel voor de internationale poli tiek); de secretaris schetsen 2 (Parle mentaire geschiedenis tot 1848) en 6 (Het jaar 1848); Dr J. Severijn begon in schets 4 een serie over de Geschiedenis der Protestantsche volksgroep in Nederland op politiek terrein in de laatste eeuw; Mr C. Beekenkamp, ambtenaar Kuyper huis, schreef schets 5 (Overzicht ge schiedenis sociale wetgeving in Neder land). Van schetsen 1 en 2 moest een tweede druk verschijnen. Schets 3 is uit- •iif) verkocht. Door de steeds toenemende vraag uit alle kringen moest de oplaag telkens worden vergroot. ,alfl De verhouding tot het Verband van A.R.-Propagandaclubs stond in het afge- loopen jaar in het teeken van veler be langstelling, niet in het minst buiten den eigenlijken kring der A.R.J.A. Een samenspreking om tot fusie te ge raken, had geen resultaat. Onder bepaalde voorwaarden, waaraan de A. R. J. A. naar de meening van het hoofdbestuur reeds heeft voldaan en ove rigens gemakkelijk kan voldoen, gaf het Moderamen van het Gentraal-Comité zijn bereidheid te kennen, de A. R. J. A. als hulporganisatie binnen 't partijverband op te nemen. Vervolgens deelde de praeses mede, dat Z.Fxc. A. W. F. Idenburg voornemens was hier te komen, maar dat hiji door ziekte verhinderd werd. Doch Z.Exc. heeft een schrijven gezonden, dat thans voorge lezen wordt. Ü3& i -£ Btf'W Mvttbw.vg', Sciir. 13 het een vreugde, op dezen Toogdag de A.R.J.A. te mogen begroe- ten. Hg ziet hier de roereten, die bigde j het oogenblik verwachten, dat de oplei ding zal zijn afgeloopen en zij bij de strijders worden ingedeeld. Die strgd gaat tenslotte om het koningschap van Chris tus. Wg calvinisten hebben in dien strijd gekozen, ook in ons eigen leven voor Jezus. Onze Geref. wereldbeschouwing is alomvattend. Hier in de A.R.J.A. gaat 't om een deel van hot terrein, het politieke. Het wapentuig wordt ontleend aan het tuighuis der A.R. beginselen, overzich telijk in het beginselprogram der A.R. partij. Dat program is de neerslag van veel stij'd. We drgven er geen afgoderij mee, maar het is ons zeer lief. Wiji, A.R., hebben, naar Calvijns woord, in de Heilige Schrift de bril, waarbij wg het door de zonde uitgewischte hand schrift Gods in natuur en historie kun nen teruglezen. Wij aanvaarden dien Bij bel geheel als Gods Woord I Niet als een handleiding in staatsrecht, maar als ken- bron va'n den wil Gods. Daaruit vinden we de taak en de begrenzing der over heidsmacht, vooral in verhouding, tot de consciëntie harcr onderdanen. We weten er uit, dat God ook souvereiniteit gelegd heeft in de levenskringen. Als we zeggen, dat wij, A.R., hebben gekozen ook vpor ons eigen leven voor Jezus, is dat een heel ernstig woord. Op staatkundig gebied kiezen wg, maar in Gods rjjk kiest God ons uit, om Hem te dienen. Eén voor waarde stelt ons de Heerezoo gij in M|n Woord bigftl Als vrucht van Jezus 'werk en keuze alleen zijn we daar toe bekwaam. Wil de A.R.J.A. goede A.R. vormen, dan moet er zijn het diep, oot moedig buigen voor God, en daarom geen enkel mensch vreezen. Dan rust Gods ze gen ook op de A.R.J.A. Daarna werden allerlei huishoudelijke zaken behandeld. De plannen tot verbetering van het Hellegat en de Zeeuv/sshe oester- en mossel-cultuur. Men schrijft aan de N.R.Grt.: De plannen tot verbetering van den vaarweg door het Hellegat zijn thans be kend geworden, en helaas schijnt men van plan te zijn deze reeds jarenlang hangende kwestie op te lossen op een wijze, die den ondergang zou kunnen be- teekenen van een groot deel der Zeeuw- sche oester- en mosselcultuur. Langs de Westzijde van het nieuwe Hellegat is n.l. een heidam geprojecteerd van 4 K.M. lengte, uitgaandevan Ooit- gensplaat, dwars door het tegenwoordige West en Oost Hellegat. De kosten daar van zouden 2)4 millioen gulden bedra gen, waarvoor op de Waterstaatsbegroo- ting voor 1931 f 700.00 is uitgetrokken. De ebstroom uit het Hollandsch Diep stroomt thans langs Willemstad over de zandplaten van het Hellegat naar het Haringvliet, eerst wanneer de zandplaten bij vallend water droog komen, neemt de eb haar loop door het Krammer Door het leggen van dien dam, wil men nu den stroom direct opvangen, om dan rechtstreeks door het Hellegat te wor den afgevoerd naar het Krammer. Een gevolg daarvan zal zijn dat telken jare in het voorjaar het vele zoete water het z.g. opperwater dat tengevolge van den was der groote rivieren over het Hol landsch Diep en het Haringvliet naar zee wordt afgevoerd, thans ook zijn weg door de Grevelingen zal nemen. Dit laatste gebeurt thans alleen in jaren, wanneer er abnormaal veel opperwater is, en iieeft steeds tengevolge, dat de oesters en mos sels sterven. Mocht dus het plan worden uitge voerd, dan zou dat beteekenen dat oes ter- en mosselcultuur in de Grevelingen onmogelijk zouden worden en dat de per- ceelen die thans jaarlijks groote sommen aan pacht opbrengen, waardeloos zou den worden. Een bloeiende industrie zou daarmede te gronde worden gericht en verschillende visschers zouden genoopt worden hun bedrijf op te geven. Dat de regeering het nooit zoo ver late komen. AnG!»rt*!enen fa SfyrfB- De bekende spreekster voor Armenië, Mej. C, de Witte, Secretaresse van het Ned. Comité der „Action Chrétienne en Oriënt", hield dezer dagen te Goes, Vlis- singen en Middelburg een spreekbeurt over haar reis en verblijf in Syrië, die door een aantal fraaie lichtbeelden, door Mej. de Witte op haar reizen opgenomen, werd geïllustreerd. De avonden waren goed bezocht. De geschiedenis van het Armeensche volk, aldus Spr., is een geschiedenis van bloed en lijden door de eeuwen heen. Het is een Christenvolk, dat in Syrië ook nog in onzen tijd lijdt. Het Armeensche volk is een zeer oud volk. De sporen ervan gaan terug tot in het verre verleden. Naar de overlevering lx idt hebben de apostelen Bartholomeus en Thaddeus onder hen het eerst het evangelie verkondigd en zijn zij daar den marteldood gestorven. Hun wieg stond op de bergen van Ara rat en vele omringende volksstammen hebben steeds getracht dit volk te vernie tigen. Het is ook nog kort 'n koninkrijk geweest, doch in de 11e eeuw is het een deel geworden van het Turksche rijk. Veel leed heeft het volk ook ondervon den van de Koerden, een naburigen volks stam. Niet alleen hun vee werd geroofd, doch ook de vrouwen en kinderen. In het jaar 1896 werd onder sultan Abdul Hamid een geweldig bloedbad aan gericht onder de Armeniërs. Veel had het volk verwacht van de na den wereldoorlog veranderde politieke toestanden. De leiders hebben steeds ge vraagd op de conferenties der groote rij ken om recht voor de Armeniërs, doch het is bij beloften gebleven. Tijdens den wereldoorlog achtten de Turken het oogenblik gekomen om zich van het gehate Christenvolk te ontdoen. Meimaand 1915 is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het Armeensche volk. In die maand werden alle leiders gevangen genomen en na ontzettende fol teringen gedood. Het volk, dat in het eerste jaar van den oorlog trouw aan de zijde der Turken had meegevochten, werd ontwapend en toen gingen de Turk sche autoriteiten over tot de zgn. „alge meene verplaatsing". Het geheele Ar meensche volk werd van zijn haardste den verjaagd en overal heen gedepor teerd. Ontzettend is het lijden dezer ban nelingen geweest op hun tocht naar de woestijnvlakten van Mesopotamië. Zoo hebben van een karavaan van 5000 ban nelingen uit één dorp slechts 98 er het leven afgebracht. De overigen bleven van uitputting achter en stierven op de we gen of werden door de Koerden en Ara bieren afgemaakt, terwijl de vrouwen en kinderen werden meegevoerd. Nog heden ten. dage verblijven 30000 Christenvrouwen in gevangenschap hij de Arabieren. De gansche Arameensche jeugd werd weggesleept. Het is om des geloofs wil, dat het volk bloedt uit duizend wonden. Eeuwenlang heeft het het Christendom verdedigd te gen heidendom en Mohammedanisme. De geloofskracht van vele Armeniërs is buitengewoon groot en spreekster heeft velen ontmoet met een rotsvast geloof, dat zelfs onder de grootste vervolgingen nog het goede zoekt voor hun vervolgers. Aan de hand van een serie zeer duide lijke lichtbeelden illustreerde de begaafde! spreekster haar rede. De beelden gaven den aanwezigen een overzicht van de landstreek, waar de Armeniërs thans le ven en lijden en van den dooéenweg, waarlangs de bannelingen de woestijn in trokken. Ook kreeg men te zien, wét door het comité voor de Armeniërs gedaan wordt, o.a. nieuwbouw ter vervanging van de vrees olijke barakken, waarin de Armeni ërs wonen. De vluchtelingen zijn zeer dankbaar voor hetgeen voor hen ge daan wordt Sommige plaatjes gaven een blik op de rijen van barakken, hetwelk spreekster noemde een stad van ellende. Diep on der den indruk kwam men bij. het aan schouwen van een doodenveld, een vroe gere legerplaats der bannelingen, die al len van honger en dorst waren omge komen- Van het ziekenhuis „Bethesda" te Aleppo werden eenige foto's getoond, die illustreerden het mooie werk, dat voor de bannelingen wordt verricht. Aan het einde van haar onder diepe stilte en met ontroering .aangehoorde re de deelde Mej. De Witte een en ander mede van hetgeen door het sub-comité in Zeeland wordt gedaan. Reeds op 56 plaatsen in Zeeland is een afdeeling op gericht en spreekster wekte op, om het Zeeuwsche comité te steunen. Het doel van „Philadelphia" is om een Christen volk weer een menschwaardig bestaan te geven. Spreekster hoopt, dat nog meer co- mité's zullen worden opgericht en dat col lectanten zullen worden gevormd. Ook de medewerking van de schoolhoofden wordt zeer gewaardeerd. De schoolkinde ren kunnen door een kleine wekelgksche bijdrage zorgien voor een vrij bed in „Be thesda". Als allen medehelpen kan veel werden gedaan tot leniging van den bit teren nood van dit beproefde volk. ONWEER. Aanleg en keuren van bliksemafleiders, J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Hlddalbuxg, De prijzen van het varkens- vleesch zgn hier met 20 cent per K.G. verlaagd. Sa# van Gent. De campagne aan de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, die reeds begin dezer week moest beginnen, is eerst eind der week in werking gegaan. Een en ander is het gevolg van het uiterst slech te weer, waardoor het dan landbouwers oïimogelgk yyas, da bieten te leveren en de fabriek, wegens gebrek aan grondstof fen, het begin barer campagne moest uit stellen. De suikerfabriek Sas van Gent daarentegen, heeft tot op het oogenblik geen begindatum vastgesteld. Kats. In September zijn ingekomen: Gillis M. Dijke, van Colijnsplaat; Jacobus M. J. Bruijnzeel, van Rilland-Bath; Maria Willemina Hansen geb. Smith, van Utrecht. Vertrokken: Sophia Overdijking, wed. H. P. Duwar, naar Utrecht; Thomas P. van der Maas, naar Harlingen; Geer- truida J. Eikenhout, naar Colijnsplaat Colijnsplaat. In September zijn ingeko men: Marinus Hui ge, van Kortgene; Geertruida J. Eikenhout, van Kats; Ja cob Snoep, van Wolphaartsdijk. Vertrokken: Pieter van Breda, naar Utrecht; Hendrika C. Verburg, naar Wis- senkerke; Gillis M. Dijke, naar Kats; Rina A. G. Wagenaar, naar Rotterdam. Jan Koster, naar Heemstede; Leonardus J.Karreman, naar Ermelo: Cornelis Ver sluis, naar Canada; Cornelis van Breda, naar Utrecht. In ons blad van gisteren stond een leer zaam bericht over de Engelsche Arbeiders partij. De mogelijkheid bestaat, dat men er over heen gelezen heeft en daarom wil ik er hier nog even de aandacht op .vestigen. Het ging over de ontwapening. De radicale groep stelde voor de Regeering uit te noodigen tot volkomen ontwapening over te gaan zonder rekening te houden met wat andere mogendheden doen. Precies dus wat de socialisten hier zeggen te willen. En wat antwoordde Henderson, die namens de leiding het woord voerde? Het doel vond hij loffelijk. Maarzoo zeide hij, daarmee is geen verantwoordelijke regeeringspol tiek te voeren. En hij voegde er aan toe, dat geen volk op een dergel ij ke wijze tot ont wapen ing kan overgaan. Ik zou zoo zeggen: dit kunnen de socia listen die in ons land over de ontwapening zoo'n groot woord voeren, in hun zak steken. OPMERKER. Ruitenlandsehe belangstelling voor onze Indische luchtvaart. De gouverneur-gene- raai van de Straits, Sir Cecil Clementi heeft onlangs een bezoek gebracht aan het vliegveld Tjilitan hg Batavia, waar hg door de luchtvaartautoriteiten werd ont vangen. V.l.n.r.: de heeren P. J. van Baarda, kapt. Koppen, Ramoer, Sir Cle menti, Fitzmaurica, Luit. ter Zee Boelen, mr M. R. Heyden en de heer Nieuwen- hui» ven de KL.M. (foto K.N.I.L.M.) Hevige vechtpartij op een bruiloft. Donderdagavond hebben zeer ern stige vechtpartijen plaats gehad op de bruiloft van den landbouwer K, te Albergen (gem. Tubbergen). Samen en in vereeniging hebben de drie gebroeders G. zekeren v. d. A. zeer ernstig met messen en bierglazen aan het hoofd verwond en hem een drietal diepe vleeschwonden toegebracht. Ook den bruide gom is door enkele bruiloftsgasten een gat in het hoofd geslagen, terwijl een tiental bezoekers van de bruiloft min of meer ernstig verwond werd. Het was een waar slagveld. In den laten avond van Donderdag heeft do burgemeester van Tubbergen met een drietal politie-agenten zich naar de plaats van het misdrijf begeven en een onderzoek ingesteld, Er werden 40 getuigen géhoord. Twee der gebroeders G. werden gearresteerd. De toestand van H. v. d. A. is ernstig. In beslag genomen werden drie bebloede mes sen, een schaar, een tabaksdoos en een zak lantaarn. "Petitionnements-galanterie. B. G. vertelt als historisch in De Vrijheid! In een der drukste straten van de hoofd stad wandelen wij achter een zeer corpulenten heer aan. Hij wordt tegengehouden door twee onderwijzeressen van een openbare lagere school, die hem vragen, of hij even zijn hand- teekening wil zetten onder het petitionnement tegen de Vlootwet. De heer blijkt plots zeer gehaast en maakt een ..afwerend gebaar. De dames blijven aandringen en een barer duwt hem een potlood tusschen ziju vingers. De beer teekent. De eene onderwijzeres lacht triomfantelijk tegen haar collega 1 En tegelijkertijd hooren wij den heer zeggen! Dat is nou al de vierde maal, dat ik vandaag moet teekenen I En tot ons met een knipoogje: Maar men kan zoo'n paar lieftallige dames toch niets weigeren 1 Hoogwater. Naar uit Lochem wordt gemeld, zijn de riviertjes en beken in den Gel- derschen Achterhoek, tengevolge van den ont- zettenden regenval der laatste dagen, onrust barend gestegen. Vele zijn buiten, haar oevers getreden en de weilanden zijn over groote uitgestrektheden overstroomd. In allerijl zijn maatregelen ge troffen om het bedreigde vee in veiligheid te brengen, terwijl de bevolking in groote ongerustheid den verderen was van het water Gieten van Kamerplanten. Als een bloemist een plant verkoopt, volgt als regel de vraag: „Hoeveel en hoe vaak moet ik gieten Een kort en afdoend antwoord op deze eenvoudige vraag is niet te geven, omdat allerlei omstandigheden het gieten beïn vloeden en degene, tot wien 'deze vraag ge richt wordt, daarvan gewoonlijk niet op de hoogte is. Water is noodig voor den opbouw van het plantenlichaam, een zeer groot deel van het plantenlichaam bestaat uit water en daar- naast dient het water als transportmiddel van de voedingsstoffen. Het door de wortels opgenomen plantenvoedsel wordt door het wa ter naar de bladeren vervoerd, waar door scheikundige omzettingen dit voedsel verder wordt bereid. Al het overtollige water ont snapt via de bladeren, het verdampt. Planten die sterk groeien en groote, sap pige bladeren hebben, verlangen veel voed sel en hun verdampingsoppervlakte is groot, verlangen dus ook veel water. De toestand waarin de planten verkeeren, of ze in hun groei- of in de rustperiode verkeeren, is natuurlijk ook van zeer grooten invloed. Ge- durende de rustperiode tracht men met zoo weinig mogelijk water te volstaan, doch indien de planten gedurende de wintermaanden ia een gestookte kamer staan, dan wordt men wel gedwongen hiervan af te wijken. Daarom plaatst men in de wintermaanden de plan- ten zoo ver mogelijk van de warmtebron af en zoo mogelijk in een vorstvrije kamer. De manier waarop gestookt wordt en of er vaak gelucht wordt spelen eveneens een groote rol. Giet nooit willekeurig of met machinale regelmaat, maar alleen dan, als de plant behoefte heeft aan vocht. De groote moei lijkheid is nu maar om te bepalen wanneer zulks het geval is. Nu beveelt men wel allerlei hulpmiddeltjes aan, het kloppen tegen den pot en de kleur van den grond en van den pot, doch al deze dingen zeggen den leek zoo weinig, kunnen hem of haar zelfs lee- lijke parten spelen. Als men de planten water geeft, dan doe men dat goed. Het geknoei van gieten op de schotels onder de potten, is verkeerd, uit gezonderd voor Cyclamen, doch bovendien is het tijdroovend, evenal3 het gieten boven op de potten. Het meest eenvoudige is de pot in het gietwater zoo lang onder te dompelen, totdat deze geheel van water is doortrokken. Het te gebruiken gietwater moet dezelfde tem. peratuur hebben als de omgeving en daarom nemen we tijdens de wintermaanden lauw warm water. We houden de piot zoo lang onder water tot het borrelen (Ier luchtbellen over is en laten dan alles uitlekken, alvorens de potten weer op de schotels te plaatsen. Door dit zoogenaamde doopen, wordt tevens de lucht ververscht. Indien men zijn planten gadeslaat ziet men aan het uiterlijk der planten wel of ze vocht noodig hebben en ook in de wintermaanden sproeie men de planten geregeld af. Zieke of kwijnende planten zijn nimmer met meer of minder gieten te genezen, doch moeten uit de pot genomen worden voor een nader onderzoek. Men gaat dan na of djej wortels goed gezond zijn, of de aarde verdroogt of verzuurd is en verwijdere alle zieke of aangetaste wortels. De aarde wordt zoo noodig door betere vervangen en aanvan kelijk geeft men weinig vocht. Waar even wel het verpotten in den Winter een ware krachtproef is voor de plantan, hierbij wor den zeer veel wortelhaartjes vernietigd, gaat men hiertoe niet anders over dan in drin gende gevallen. Laat bij het watergeven nooit water op den bodem der schotels staan, want slechts weinig planten zijn tegen een langdurig voet- bad bestand, terwijl het tevens de lucht van onderen afsluit. Bovendien blijft dan de aarde onder in den pot te lang nat en gaat ge makkelijk tot verzuring over. Een electrische graanmaalderij; te Escharen werd onlangs door brand totaal ver woest, zoodat men noodgedwongen weder zgn toevlucht moest nemen tot den ouden windmolen. Na een dag dienst te hebben gedaan bezweek echter een der groote wieken en kwam met donderend geraas neer, zoodat het bedrijf geheel stil ligt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9