Rheumatiek SLOANS' Goedkoop en doeltreffend. LINIMENT DOODT PIJN Uit de Provincie Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Kleine advertentiën die 's Dinsdags en 's Vrijdags in „De Zeeuw" worden opge nomen kosten slechts f0.75 contant en treffen altijd doel. U kunt de pijn onmiddellijk doen bedaren, - onverschillig of ZÜ inide spieren of ge- wMÊwéwmZ*^ wrichten is, met Sloan's rnmmm Liniment. Geen inwrijven WÊÊmÊ/* ^et dringt dadelijk door, ver- f§§§§§|!P ^2 warmend pijnstillend. De pijn is spoedig geheel ver dwenen. Blijft niet lijden in den winter houdt steeds een flacon ondev Uw bereik. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Mutaties bij het onderwijs. B. en W. stellen voor aan den heer J. Vree- ken op izijn verzoek wegens gezondheids redenen eervol ontslag te verleenen als ihoofld van school C. en den heer F. A. Roosendaal op zijn verzoek van de Cen trale 7e klasse school over te plaatsen naar school C als hoofd, zonder hem te verplichten de bij school C aangebouwde woning te betrekken. Brug bij de Oranjezon. In 1928 namen B. en W. een voorstel terug om over het open draineerkanaal der Duin waterleiding aan de Oranjezon een ge sloten btrug van f 5800 te doen maken. Nu er na totstandkoming der nieuwe fil ter-installatie geen reden meer aanwezig is om den toegang tot de duinen onvoor waardelijk te verbieden, is de tijd aan gebroken de noodige voorzieningen te treffen en waar nu de aanneemster van den onderbouw der filter-installatie, de l N. V. Bredascbe Beton-Mij1., ter plaatse is met haar materiaal, kan bet werk veel goedkooper worden uitgevoerd en wel volgens da begrooting voor f 3300. De brug is ontworpen op 2 M. breedte, juist genoeg om ook een wagen te laten pas- Beeren. B. en W. stellen voor tot den fcöuw der brug te besluiten. Huishoudschool. B. .en W. stellen overeenkomstig het verzoek van het be stuur der Industrie- en huishoudschool voor als noodig te oordeielen. dat het onderwijs op die sohool wordt uitgebreid met het vak „Kinderverzorging en opvoe ding". Wachtgeld personeel meelfa briek. Al heeft het Rijk den steun stop gezet, toch stellen B. en W. voor tot 1 Ja nuari voort te gaan met het steunen yan de wachtgeldregeling voor personeel van de meelfabriek, dat nu echter maar 75 pet krijgt van het tot 1 October genoten wachtgeld en wel 25 pet van de gemeente en 50 pet van de directie. Overneming strooken grond Leliestraat. Een zestal eigenaren van peroeelen aan de Leliestraat hebben zich bereid verklaard de bun toebehoorende 6trooken grond in die straat kosteloos aan de gemeente af te staan. B. en W. stellen voor dit te aanvaarden en voor- loopig die strooken met klinkers te be straten, tot er in die straat een door- loopend trottoir kan worden gemaakt. Verhuring Ovsrwater. Voorge steld wordt aan J. A. Bakker opnieuw na 31 Dec. a.s. te verhuren het perceel „Overwater" c.a. aan den Langeviele-sinl- gel en wel voor 5 jaar, doch met een ver hooging van den huurprijs van f400 tot f 500, waarmede Bakker zich vereenigt. De Godshuizen. Ofschoon R. en W. in hooge mate betreuren, dat bedragen als f 44221,73V2 op de rekening 1929 en f 47886,35 op de begrooting 1931 der Godshuizen voorkomen, zien zij geen an dere oplossing dan voor te stellen een en ander goed te keuren. Eveneens meie nen zij, dat moet worden ingestemd met den jwensch van het bestuur pm den apotheek op te heffen, daar dit voordeel zal aanbrengen. De oommissie van finan ciën vereenigt zich hiermede, doch kan over begrooting en rekening eerst later adviseeren, waarom dit deel van het voor stel eerst in een volgende vergadering aan de orde zal komen. Voorschot Landarbeiders- wet Bij beschikking van den minister van financien is aan de gemeente Baar land een voorschot uit 's Rijks kas ver leend tot een maximum van f 3548, ter verstrekking aan de vereenigjng, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevor dering van de verkrijging van onroerend goed .door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de (verkrijging van een plaats je. (Stort) Uiadelbnxo» Gisteravond vereenigden de leden van de Buurtoommissie van Seis- weg en Seissingel zich ten huize van den voorzitter, dhr H. O. Wieland, waar ook aanwezig was dhr Ir J. Boelen, hoofddi recteur der gemeentebedrijven. Dhr Wieland heette allen en "in het bijzonder dh)r Boelen welkom en herin nerde .er aan, hoe jn het jubileumjaar 1923 op initiatief van den. heer E. Ber denis van Berlekom, destijds voorzitter der buurtoommissie, op den hoek van den Seisweg de verlichte .electrische klok ge plaatst werd, maajr hoe toen een poging om de klok (aan het gemeentebestuur over te dragen, mislukte, omdat er technische bezwaren weiden genoemd. Thans heeft dhr Boelen echter zijn zoo zeer gewaardeerde medewerking verleend om de klok in het jubileumjaar 1930 weer in orde te krijgen. Spr. bracht daarvoor onder instemming zijner medeleden, har telijk dank aan den heer .Boelen. Na eenige uiteenzettingen van dhr Boe len, ging men eens kijken ter plaatse, waar de klok hangt. Er is nu alle raden, te verwachten, dat men nu geregeld op 'deze plaats een uur werk heeft, dat den juisten tijd aangeeft, wat voor de omwonenden, maar ook voor ieder, die passeert, een groot gemak beteekent. öoea. Op de wijzerborden van den to ren der Groote Kerk is vandaag weer de juiste tijd af te lezen. Als we nu de klok nog eens hoor en slaan en straks het ca rillon weer in orde is, is de oude toe stand, waaraan we bijna al ontwend zijn, weer hersteld. Het heeft wel lang ge duurd I Eortgena In de vacature van Secreta ris-ontvanger der Ned. Herv. Gemeente, is wegens het overlijden van dhr Jonk, door kerkvoogden gekozen M. W. van Halst alhier. Tot secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur is benoemd dhr Jaks van Maldegem, alhier. Krabbendijke. Loop der bevolking over de meiand September 1930. Vertrokken: Tj. B. Maris, naar Zwolle, Veevestraat 22. J. M. Haverhoek, naar Scheveningen, Rusthoekstraat 3. P. Groo- tendorst en gezin, naar Leiden, Da Cos- tastraat 41. Adr. Augustijn en gezin, naar Kruiningen C 454. Jannetje Zandee, naar Rilland-Bath. P. J. de Jonge, naar 'sHeer Arendskerke. Ingekomen: Jan Leendert van derReest naar St Philipsland. Mar. Sinke en ge zin van Kruiningen. F. W. de Schipper van St. Philipsland. Mar. Sinke en ge- van Nisse. Ierseke. Vrijdagmiddag wierp een kleine jongen per ongeluk een steen door de groote spiegelruit van den winkel der Gebr .Otte. Dit is de tweede maal in een maand tijds. O.- en W.-Souburn. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad bijeen. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig dhr Jobse. De voorzitter deelt mede dat de aan leg waterleiding in de openbare school f 40 bleef beneden de raming. Ingekomen is een adres van de be woners van de Burgtstraat met verzoek om deze met steenen te verharden. Dit wordt gesteld in banden van B. en W. om advies. Namens de commissie van onderzoek rapporteert dhr Leenhouts dat de ge meenterekening 1929 in orde was, waar na deze wordt vastgesteld. Benoemd om de begrooting 1931 na te zien worden de beeren Goedbloed, Leen houts en Lorier. Aan het verzoek van Ged. Staten wij ziging ambtenarenreglement zal worden voldaan. Op het verzoek om vergunning aanleg dradennet voor radiodistributie wordt met algemeen? stemmen afwijzend beschikt. Alsnu komt aan de orde wijziging ver ordening voorwaarden levering leidingwa ter. Dhr Goedbloed vraagt of de drijfveer van opzegging wol is gelegen in den overvloed van regenwater? Hij gelooft veeleer dat het water te duur is. Wo ningen aan den nieuwen weg zijn van hooge huurwaarde. Hier gelden dus hooge tarieven en regenwater wordt geprefe reerd boven leidingwater. Ook bestaat een kwestie tusschen huur ders en eigenaars. De een wil de kos ten op den ander schuiven. Hij vraagt of bet water niet goedkooper is te le veren. Da voorzitter antwoordt dat de wijzi ging juist bedoelt het euvel op te heffen. De eerste aansluiting dient 12 maanden te duren. Dhr Goedbloed vreest een strop voor de gemeente als het zoo door gaat. Weth. De Priester zegt dat ten deele waar is, dat het water duur is. Dit komt op de rekening van de vrije aansluiting. Nu wordt door sommige menschen een rekensommetje gemaakt, dat in hun voor deel uitvalt en hieruit volgen deze op zeggingen. Deze wijziging zal zulks be letten. De huidige aangeslotenen blijven op da oude condities, maar de nieuwe zullen onder de gewijzigde bepalingen val len. Dhr Goedbloed zegt, dat huurder en verhuurder de dupe zullen worden. Hij' zal evenwel toch voorstemmen, anders vreest hij schade in het bedrijf. Dhr Suurmond gelooft dat de oorza ken van het tijdelijk bedanken zijn, dat er nu voldoende regenwater is. Aan bet voorstel tot 12 maanden verplichting is niet te ontkomen. Er kan geen duiven til van gemaakt worden. Weth. Melis antwoordt aan dhr Goed bloed, dat als een eigenaar wordt ge troffen, deze het toch op den huurder kan verhalen. Deze kan voor de keus ge steld worden: betalen of het huis verla ten, of de huur opslaan als tenminste het maximum nog niet betaald wordt. De wijziging wordt goedgekeurd met algem. stemmen. De voorz. stelt voor om het verzoek beschikbaarstelling gelden voor Marnix- school te stellen in banden van B. en W. om advies. Dhr Cijsouw verklaart teleurgesteld te zijn, dat nog verzuimd is te onderzoeken of deze gelden noodig zijn of niet. Dit wordt toegezegd. Het voorstel wordt aan genomen. Aan de orde is nu het verzoek van den heer Filius om uitkeering van een deel der aannemingssom van den reini gingsdienst. De heer Goedbloed heeft het bevreemd, dat dit verzoek, nadat het tweemaal is afgewezen, nu weer dient. Adressant pro- beert het nu anders; hij komt nu met stroop, zeker denkende: met de azijn ging het niet. Spr. zal tegen stemmen. De beer Jansen zegt, dat bet hem goed doet te hooren, dat nu schuld wordt be kend en schrijver zijn adviseur verloo chend heeft. Gezien wat de reiniging ons nu kost, heeft F. te weinig ontvangen. De meerdere kosten zijn niet door hem alleen veroorzaakt. Controleeren welk aandeel voor zijn rekening "komt, gaat niet meer. Dit staat wel vast, dat hij voor een schamel bedrag het werk heeft verricht. Hij zal stemmen voor uitbeta ling. De heer Cysouw is het niet eens, dat F. verkeerd is ingelicht.Hij moest de voorwaarden beter hebben ingezien. Een precedent scheppen gaat niet en dus zal hij tegenstemmen. De heer Suurmond betoogt, dat hij al tijd heeft gewild wat nu voorgesteld wordt, al is waar, dat de stukken beter jhadden kunnen zijn ingezien. Filius is niet sympathiek geweest in zijn op treden. Nu is spr. uit billijkheids-over wegingen voor uitkeering, gezien het feit. dat men goedkoop uit is geweest. Dat F. niet alleen schuld heeft, is juist. Men dient evenwel 'te bedenken, dat de rechts regel nu wordt verlaten en we een filan tropisch standpunt innemen. Hij zal voorstemmen. De voorzitter zegt, dat er veel is ver anderd nu de gemeente zelf den dienst uitvoert. Voor schade uit dit voorstel voortvloeiende hoeft men niet bang te zijn. Hij wil uit medelijden het bedrag toestaan. Weth. de Priester zegt, dat men zich later niet zal kunnen beroepen, dat Filius het geld heeft ontvangen uit rechtsover wegingen. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van de heeren Cysouw en Goedbloed tegen. Verzoek Verbetering Nieuwstraat. De heer Goedbloed vraagt of de gemeente wel eigenaar is van dezen grond. De heer Janssen zegt, dat het geen eigendom der gemeente is, maar vraagt, hoe twee buurmans behandeld zijn. Daar is toch grond en bestrating geleverd, is dit door hen betaald? Weth. Melis zegt, dat Minderhoud een vreemde houding aanneemt. Een accoorcl was met hem getroffen, dat de gemeente het materiaal zou leveren, maar bestra ten moest zelf worden betaald op eigen grond. Spr. keurt de houding van adres sant af. Het voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Jaarwedderegeling ambtenaren ter se cretarie. De voorzitter hoopt dat geen namen zullen worden genoemd. Weth Melis is van meening, dat een financieel voordeel had kunnen worden verkregen als zijn idee door B. en W. was overge nomen. Hij is van meening, dat de derde ambtenaar niet hooger moet komen dan f 1200, en is' er voor kindertoeslag bij te voegen. Hij kan zich verder niet ver eenigen met het voorgestelde in art. 7 en wil dit afvoeren. Hij kan nu geen voorstellen doen, aangezien er wijzigin gen in het personeel in het zicht zijn, wat zijn bezwaar opheft. Spr. kan zich nu er mee vereenigen. De heer De Priester bevreemdt het dat de heer Melis dit naar voren brengt. Hij dacht dat in het dagelijksch bestuur een overeenkomst was bereikt en meent, dat zijn collega den boel nu uit elkaar haalt. Hij is van meening, dat als de salaris verordening gemaakt is, het pas tijd is om namen te noemen. Hij is principieel tegen kindertoeslag. Art. 7 zal juist moe ten blijven bestaan, daar een ander col lege juist anders zou kunnen besluiten. De heer Melis bestrijdt de heer De Priester breedvoerig. Door spr. zijn bij de behandeling geen namen genoemd. Hij heeft zijn houding medegedeeld voor het begin der vergadering. De heer Janssen zou niet gesproken hebben als weth. Melis niet met kinder toeslag was gekomen. Het staat bij hem vast, dat moet betaald worden naar pres tatie en niet naar gezinssterkte. De heer Suurmond kan in zoover zich met de verordening vereenigen, behalve den 3den ambtenaar. Deze wil hij plaat sen van f 800 tot f 1200. Dit werk kan geschieden door jonge krachten en als dit salaris loopt tot f 1200 kan de be trokkene zoo noodig omzien naar beter Hij ziet niet zooals de heer Janssen, den arbeid als koopwaar en is voor kinder toeslag. De heer Cysouw wil de derde ambte naar met f 800 laten beginnen met zes jaarlijksche verhoogingen tot f 1400. Weth. De Priester verdedigt het voor stel van B. en W. Voert men kindertoeslag in, dan zal men er de voorkeur aan geven iemand zonder kinderen te benoemen. De heer Melis staat op een ander standpunt, dan de heer De Priester en meent, dat f 800 voor een 3en ambtenaar als aanvangsalaris voldoende is. Loopt de bezoldiging door tot f 1600, dan houdt men hem. De heer Suurmond zegt in principe het eens te zijn inzake den 3den ambtenaar met den heer Melis en acht ook f 800 tot f 1200 voldoende. Spr. bestrijdt verder de tegenstanders van kindertoeslag. De heer De Pagter vraagt of het nu de tijd wel is om salaris te verhoogen. Moet, gezien de malaise, de belasting betaler de dupe weer worden? Dhr Suurmond stelt voor om f50 kin dertoeslag te verleenen, beginnende bij het derde kind. Dit wordt aangenomen (tegen dhr de Pagter en de socialisten.) Hierna volgt stemming eerste ambte naar. De jaarwedde wordt bepaald op f 2200f 2800 (tegen dhr de Pagter). 2e ambtenaar jaarwedde f 1600f 2200. (te gen dhr de Pagter). Het voorstel Cijsouw om voor den der den ambtenaar de jaarwedde te bepalen op f 800f 1400, wordt aangenomen (te gen de heeren Suurmond, Lorier, de Pagter en Melis). Een voorstel Suurmond om den ge meentebode uit te schakelen van kinder toeslag en deze toeslag te geven tot het achttiende jaar, wordt aangenomen. (Te gen de Pagter). (Bij behandeling van art. 7 stelt weth. Melis voor dit te schrappen en stelt een andere redaclie voor. welke veel beknop ter is. Hij wijst er op dat nog nooit ge vraagd verlof is geweigerd en wenscht dit op den ouden voet voort te zetten. Dhr Janssen wil het art. handhaven zooals het hier ligt. Een ambtenaar moet rechten hebben. Weth. de Priester beluistert bij dhr Melis een onuitgesproken gedachte, dat het uit is met baasje spelen, daar er bij aanneming niet meer gevraagd zal worden mag ik dit of dat, maar men zal rechten laten gelden. Weth. Melis bestrijdt deze zienswijze. Dhr De Priester zuigt allerlei uit zijn duim. Het artikel in stemming gebracht wordt aangenomen (tegen dhr Melis). Re verordening in zijn geheel in stem ming gebracht wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem (dhr de Pagter). Rondvraag. Dhr de Visser vraagt ver betering klinkerpad aan de oude Vlissing- sche weg. Hier zal op gelet worden. Dhr Goedbloed vraagt hoe het staat met het lichtpunt op de Abeele of dit er nu komt of niet. De voorzitter antwoordt dat de P.Z.E.M. dit niet noodig acht, daar er weinig rei zigers gebruik van de halte maken. Dhr Goedbloed en Lorier bestrijden dit. Het verzoek zal nog eens herhaald wor den. Dhr Jansen vraagt of de kabel zal worden gelegd op den Bermweg. Hij is van meening, dat het billijk zou zijn als dit geschiedde. De voorz. zegt toe te zullen onderzoeken of het de kosten (f 44) loont. Verder vraagt dhr Leenhouts om toe zicht ojp het wachtlokaal tramhalte, daar dit verontreinigd wordt, en of de we gen geschouwd zijn geworden, daar er klachten vallen hierover. Beiden hebben de aandacht van B. en W. Daarna gaat de vergadering in comité. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Spjjkenisse F. J. Pop te Uit wijk. Te Zetten-Andelst E. V. J. Japcheu te Maartensdijk. Bedankt voor Rijssem, H. J. van Schuppen, te Lunterm. Geraf. Kerk. Beroepen te O. ein N. Bildzijl, S. Wagenaar, cand. te Bozum. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtókerke, M. Hofman te Krabbendijke. Emeritaat. Ds H. A. Dj* k s t r a, Geref. predikant te Diever, heeft emeritaat gevraagd en zal zich metterwoon te Assen vestigen. Da Dijkstra werd op 1 Juli 1883 te Duurs- woude in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1889 naar Diever. Emeritaat. Het Provinciaal Kerkbestuur van Z.-Holland verleende aan ds G. Timmer te Hellevoetsluis, op zijn verzoek, wegens meer dan veertig jarige ambtsbediening, eervol emeritaat, met ingang van 1 Dec. 1930. Beroepingswerk. Het kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gra- venhage heeft Donderdagavond een of- ficieuse samenspreking gehouden in ver band met de vacature, ontstaan door het met emeritaat gaan van Dr J. P. de Bie. Besloten werd voor de formatie van een drietal speciaal de aandacht te vestigen op de predikanten Dr S. F. H. J. Berkel- bacli van den Sprenkel, te Rotterdam, (ethisch); Dr G. A. Bruins te Ommen (H. G. Ds J. J. van de Wal te Groningen (ethisch); Ds J. A. Wortngoor te Bussum, (confessioneel) en Ds J. J. Timmer te Ermelo (Geref. Bond). Nederlandsch P ij beige- nootschap. 'Verschenen is het groote jaarverslag van het Ned. Bijbelgenoot schap, met het verslag der Algem. Ver gadering van 18 en 19 Juni j.I. De groote onderwerpen vormden dit maal „De Bijbel in Suriname", de toe spraak van den heer H. Bielke, die weder om een benoeming daarheen heeft aange nomen. en „De Bijbel en de groote stad", 't belangrijke onderwerp, ingeleid doorDs W. A. Hoek directeur der Herv. Stads- zending. Het Bijbelgenootschap is hierin wel actueel, getuige ook de later gehou den synodale vergadering der Herv. Kerk, waar eveneens het „groote stads-pro- bleem" behandeld werd. In de Alg. Ver gadering van het N. B. G. werd medege deeld, dat deze zaak in studie genomen zou worden en wij zullen er dus wel meer van hooren. Verder vindt men gegevens over de Bij bel-verspreiding, en over de nieuwe ver taling, (die „zijn stillen gang" gaat). Een klein uitgaafje „Uit de Spreuken" in Lu- thersche vertaling is verschenen, en kan voor sommigen een voorbeeld geven van andere dan de gewone Staten-Vertaling. Er zijn opgaven over de toeneming der afdeelingen (van 208 tot 225), van de leden (van 18 tot 20.000), van Bijbel- tentoonstellingen, actie der Jeugd-Com- missie, wenschen der afdeelingen enz. Dan volgen de mededeel ingen over Indië, Zendingsconsulaat, arbeid der taalgeleer den, vertalingen, waarin men dit jaar weer bezig was; kortom, er is weer een bonte verscheidenheid naast de tal rijke tabellen. Op aanvraag is dit „groot verslag" (overigens slechte uitgezonden aan de 11Ó0 bestuurders der afdeelingen), voor belangstellenden gratis verkrijgbaar aan het Bijbelhuis, Heerengracht te Am sterdam. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries (H. Av.), n.m. ds Steinz (id.), av. ds Homburg (Bankz.) Lokaal Cbr. Bewaarschool vm. ds Steinz. Wilhelminadorp, 9.30 uur ds Homburg (H. Av.), 2 u. ds de Vries. (Dankz.) Krabbendijke, vm dhr Louwerse, nm. ds Baarslag. Geref. Kerken. Arnemuiden, 9.30 u. leesdienst, 2 uur ds Runia. Serooskerke, vm. ds Lindeboom, n.m. cand. Kuiper. Wissekerke, vm. en nm. cand. Oussoren te Broek. De nasleep van een hitte golf. Op 29 Augustus werden de open bare scholen te Vlissingen des middags wegens de groote hitte gesloten en in de „Vlissingsche Courant" stond dien avond een bericht, dat ook des Zaterdags morgens, 30 Augustus, geen school zou worden gehouden. Dit werd echter niet officiéél bevestigd, doch een 6-tal leer krachten bleef toch weg. Voor dit weg blijven werden deze leerkrachten tegen 10 September ten stadhuize ter verant woording geroepen. Naar aanleiding daar van verscheen in de „VI. Crt." van 12 September een ingezonden stuk van het bestuur der afdeeling van den Bond van N. O., waarin aan het slot werd gezegd: „dat men de houding van B. en W. ner gens anders aan toe kon schrijven, dan dat de hitte van de laatste Augustus dagen ook op hen van invloed is ge weest". Deze woorden geven B. en W. aanlei ding aan den raad te berichten, dat zij besloten hebben de verdere relatie met het bestuur af te breken, tenzij het voor den inhoud zijne verontschuldigingen aan hun college aanbiedt Op elke wond Purol

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2