Ho. 10 Zaterdag 11 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes EERSTE Bj-AP. EEN VASTE GRONDSLAG. TUBERCULOSE Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN <*r Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VADERLANDSCHE BANK meijaarlUksche uitlotiag ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44*55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post. f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De vele stormen van 'den 'laatsten tijd 'hebben ons doen, zien van hoe groote ibe- teekenis het is dat we hebben sterke dijken gebouwd op een vasten grondslag. Ais de stormen opsteken en de kokende golven hoog worden opgezweept, wee dan het land waar de beschermende dijxtn een vasten grondslag missen. 'Dit geldt ook in ander opzicht. Er zijn tal van verschijnselen die er op wijzen dat we «ware tijden tegemoet gaan. De wereld is vol van onrust en verwar ring. Terwijl men den mond vol heeft over vrede en ontwapening zijn de geruchten over burgeroorlogen niet van de lucht. Van verschillende kanten en met name uit Zuid-Amerika komen berichten van dreigende of reeds uitgebroken revolutio naire woelingen. In Spanje begint het mede te ars ken En in 'Duitschland kan, naar dezer da gen uit Berlijn werd gemeld in den ko menden winter het ergste mogelijk wor den geacht. De positie van de millioenen werkloo- zen wordt met den dag moeilijker. Inbra ken en diefstallen zijn aan de orde van den dag. En als straks de winterkoude invalt dan is, gezien de onrust en vertwijfeling die nu reeds dn breede kringen valt waar te nemen, het ergste te vreezen. Daarbij komt nog de politieke span ning die bij den d_ag grooter wordt. Naar gemeld werd is er bij' de extre mistische partijen een levendige oefening in den wapenhandel. Naar het 'heet, met vreedzame bedoelingen, maar het is vol strekt niet onwaarschijnlijk, dat er als 'het gaat kraken van de wapenen een gretig gebruik zal worden gemaakt. En de socialisten die 'hier roepen om ontwapening en die van de Regeering eischen dat zij ons land weerloos zal stel len, hebben reeds te kennen gegeven, dat men niet kan verwachten dat zij onder dat alles rustig zullen blijven en dat zij niet ongeneigd zijn het geestelijk wapen te verwisselen voor 'het physieke. Zoo botst en dreigt 'het van alle kan ten. En is het in o n s land wel zooveel beter? 'Ook hier is men rusteloos in de weer om in deze dagen van depressie, onrust te stoken, de hartstochten te prikkelen en tot verzet en geiweld aan te sporen. Er moest, zoo adviseerde een van de leiders der S.D.A.P. maar eens wat ka baal worden gemaakt. En dat alles is te erger omdat er is een grenzenlooze verwarring der geesten. Alle vastheid schijnt zoek te zijn. De zedelijke grondslagen van ons volks leven worden losgewrikt. Het huwelijk en 'het gezinsleven worden ondermijnd en de vastheid van het gezag ondergraven. Met een beroep op uit het verband ge rukte Bijbelteksten wordt de weerloosheid gepredikt. Terwijl God aan de Overheid het zwaard in handen heeft gegeven om het recht te bestellen ziet men in onze dagen zelfs Christenen met een insigne waarop een gebroken geweer is uitgebeeld ten teeken dat men aan de Overhead dal zwaard uit handen wensc'ht te nemen en aan hen die het gezag gram zijn, de vrije hand wil laten. Zoo is er onrust en verwarring, overal. Het stormachtige ruwe weer van den laatsten tijd is een treffend beeld van wat er woelt en werkt in het menschen- leven. En daarom, is het zoo noodig dat wij hebben een vasten grondslag en een on wankelbare overtuiging. Alleen door onwrikbaar vast te houden aan de Antirevolutionaire beginselen zul len we kracht vinden om de stormen van tiezen tijd 'het hoofd te bieden. Alleen door 'te buigen voor de Godde lijke ordinantiën, zullen we temidden van de woelingen van den tijd staande kun nen blijven. Wie niet staat op den vasten grondslag van Gods Woord, zal niet in staat zijn blijvend weerstand te bieden. En onwankelbaar vast moet zijn de overtuiging, dat alleen in den weg van gehoorzaamheid aan God» Woord en wet rust e» vrede ié te vinden. Er zijn menschen die meenen dat het nu niet meer als vroeger noodig is zich voor de politieke en sociale vraagstukken te interesseeren. Maar zij hebben het mis. Het is noodzakelijk, juist nul Juist nu, nu de revolutiestormen be ginnen te woeden en de waterstroomen van ongeloof en godverzaking dreigend naderkomen, is het noodig dat we staan op den vasten grondslag van het Woord Gods. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. DE SLACHTOFFERS VAN DE R. 101. Vroeg in den ochtend hebben gisteren manschappen van het „Royal Air Corps" de lijken van liun kameraden van de „R. 101" van het lijkenhuis gehaald en ze in de statige en historische Westmin ster Hall gelegd. Een groote en zwijgende menigte, tot wie, zoowel ministers als oud-ministers als de armsten van de bevolking behoor den, wachtte vroeg in den ochtend om in de gelegenheid te zijn te defileeren voor de met bloemen bedekte lijkkisten. Om 8 uur werden de deuren geopend en vele uren achtereen liepen de duizen den zwijgend langs de kisten. Gisteravond 6 uur waren 80.000 men schen langs de te praal gestelde lijkkis ten in de Westminister Hall getrokken en de bloemen, die zij meegebracht hadden, konden niet meer in de ruime hal ge borgen worden. Aangezien de Hall eerst om 10 uur 's avonds werd gesloten, zul len naar schatting ongeveer 100.000 men schen den. slachtoffers van de ramp een stille hulde hebben gebracht. Te 12 uur werd in de St. Paulskathe- draal een herdenkingsdienst gehouden, waarbij ook de Prins van Wales tegen woordig was. De plechtigheid was zeer indrukwek kend. De Antwerpsche Wereldtentoonstelling. De Antwerpsche wereldtentoonstelling begint op haar einde te loopen. Verschil lende eigenaars van paviljoens zijn reeds bezig hun paleizen te verkoopen aan de afbrekers, die op 4 November aanstaande heel de prachtige Witte Stad beginnen in gruizels te slaan. De financieele resultaten? De tentoonstelling werd opgetrokken in de jaren van steeds stijgende prijzen en nu is de geweldige crisis gekomen met haar dalingen, welke doen vreezen voor een depreciatie van de „afbraak". In weerwil van dezen tegenvaller zal Antwerpen niet vallen onder het genre der echte „strop"-expositie. Ingewonnen in lichtingen brengen ons, aldus de Maas bode, tot deze conclusie- De uitgaven van de tentoonstellings maatschappij bedragen 95 millioen fran ken. daartegenover staan de volgende in komsten (tot begin October) aan entrée's en abonnementen 25 millioen frank; ver huring der Belgische hallen 14 millioen; tombola 17 millioen, regeeringsbijdrageD 11 millioen, vermakelijkheden 2 millioen franks, entrée's tentoonstelling Vlaamsche Kunst 2 millioen franken, verhuren van gronden en concessies 5 millioen, in totaal dus 76 millioen. Voeg daarbij nog de en trée's gedurende de maand October en ontvangsten uit andere hoofde zooals d3 verkoop der bestaande gebouwen enz., dan komt men tot de eindrekening dat onge veer 2/3 gedeelte van het kapitaal der maatschappij voor terugbetaling ver zekerd is. Wanneer de verkoop der gebouwen en andere zaken eenigszins zou meevallen, dan zal het resultaat natuurlijk nog beter kunnen zijn. De tentoonstelling werd reeds door 3/4 millioen betalende personen bezocht; voeg daarbij nog de abonnementen en de kin deren, die vrije toegang hadden, de scho len, de congressisten enz., dan komt men zeker tot 6 of zeven millioen bezoekers. 17 Priesters In Leningrad gefusilleerd. Voor vijf weken verdwenen uit Lenin grad plotseling 17 orthodoxe priesters. Later kwam aan het licht, dat de 17 priesters niet uit Leningrad verbannen waren, zelfs de vroegere tsaren-residentie niet eens verlaten hadden. En op zekeren dag bleek, dat hetgeen men lang vermoed had, droeve werkelijkheid geworden was; de 17 priesters waren in de week van 1015 Sept. op hoog bevel der Gepoe vermoord! De sovjet-pers heeft dit schandelijk feit verzwegen weken nadien kwamen de naastbestaanden achter de ontstellen de waarheid. Echter het uitleveren der lijken werd hun wederom op hoog bevel geweigerd. Waarom zijn echter deze 17 priesters vermoord? Omdat zij geprotesteerd heb ben tegen de smadelijke dwangmaatrege len der sovjets en in de bres wilden sprin gen voor de geknechte arbeiders in de bosch-gebïeden van Archangel. De bestrijding der werkloosheid In Engeland. In het congres van de Labourpartij ver klaarde de minister voor het Verkeer Mor rison, sprekende over het regeerings- schema voor het tewerk stellen van werk- loozen bij de uitvoering van openbare werken, dat van de 129 millioen Pond Sterling voor dit doel beschikbaar gesteld ongeveer driekwart gedeelte door zijn de partement was gebruikt. Met den groot: sten spoed zou een program voor brug gen, en wegenaanleg door zijn departe ment worden uitgewerkt. Op het platte land was de electriciteitsvoorziening be langrijk uitgebreid en er waren nog groo te plannen in voorbereiding. De Oceaanvlucht van Boyd en Connor. Zooals bekend, wilden de oceaanvliegers Boyd en Connor, die met de Columbia gis teren uit Harbour Grace op Newfoundland waren vertrokken, een poging doen om het vliegveld Croydon bij Londen te be reiken. Gisteravond om 7 uur werd daar ech ter bericht ontvangen, dat de vliegers we gens een mankement aan ihet benzine reservoir op Trescow, één der Scdlly-eilan- den, voor de Iersc'he kust, waren geland. De oceaanvlucht is dus volbracht. Zij: zou den heden naar Londen verder vliegen. Boyd en Connior hebben den overtocht in 24 uur en 10 minuten volbracht, wat de kortste tijd is van de zes nu gelukte vluchten van Oost naar West. Brazilië in opstand. Volgens berichten van de grens zouden alle staten in Noord-Brazilië. met uitzon dering van Para en Amazonas, 'zich in handen der opstandelingen bevinden. Gemeld wordt, dat blijkens informaties uit Santa Cemna drie colonnes cavalerie, die de voorhoede vormen der revolutionai ren, den staat Rio de Janeiro binnenge drongen zijn. Eén 'kruiser, ten minste zou zich bij de rebellen gevoegd hebben, en deze trachten andere oorlogsschepen over te halen om hun zijde te kiezen. Korte Berichten. In een zandgroeve bij Lemberg zijn tijdens het werk groote aardimassa's om laag gestort, waarbij drie werklieden en twee wagens met vier paarden bedolven werden. Tot dusverre is er slechts één arbeider in hopeloozem toestand uitge graven. Daar er nog meer instortingen hebben plaats gehad, "vreest men, dat red dingswerk vergeefsch zal zijn. Een officieele mededeeling behelst, dat er tengevolge van het op de Fransche kust gewoed hebbende noodweer 46 men schen vermist worden, 39 vrouwen wedu we geworden zijn en 80 kinderen wee zen. 27 schepen zijn nog niet binnen ge komen. Er bestaat echter nog hoop, dat zij niet alle verloren zijn. Te Hankau zijn opnieuw 14 com munisten terecht gesteld. Onder hen be vinden zich ook twee scholieren, in den c-uderdom van 14 en 17 jaar. Sedert de verovering van Tsjangtsjau werden tot dusverre in totaal 150 communisten te Hankau geëxecuteerd. De groote fascistische raad heeft zieihi uitgesproken root het herstel van de voor beUste waarden,'s-GRAVENH AGE I tegen beurskoers q OBLIGATION doodstraf in het nieuwe Italiaansche wet boek van strafrecht. In de streken van Verdun is de Maas buiten haar oevers getreden en heeft een uitgestrekte oppervlakte over stroomd. De scheepvaartdienst meldt, dat het water nog steeds wast. In Mexico hebben bewapende ban dieten een kleüi plaatsje overvallen, juist op het oogenblik, dat in de 'R. K. kerk de mis werd opgedragen. Zij plunderden de aanwezige geloovigen uit, sloten daar na de de-uren van de kerk en staken het gebouw in brand. In het geheel moeten 80 mannen, vrouwen en kinderen in de vlammen zijn omgekomen. Mond- en Klauwzeer. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid Boon, betreffende het middel Matafto, ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, heeft de minister van binnenlandsche «aken. en landbouw aan de Kamer doen toekomen, ter depo neering ter griffie voor kennisneming door de leden der Kamer, het door Dr Frenkel directeur van het Staats-Veeartsenijfcurv dig onderzoekingsinstituuit, uitgebrachte rapport omtrent het in zijn opdracht door hem ingestelde onderzoek naar de in hét buitenland verkregen resultaten met bo vengenoemd middel. De postvluchten naar Indië. Uit nadere door de regeering ingewon nen inlichtingen, blijkt, dat de reden van het uitblijven van vergunning van de Turksche regeering ten behoeve van de vluchten naar Indië moet worden toe geschreven aan het volgende: De beslissing omtrent luchtvaartaan gelegenheden, zoowel burgerlijke als mi litaire, berust in Turkije geheel in han den van den chef van den Generalen Staf. In verband met bestaande plannen tot inrichting van een nationale organistatie voor de luchtrouten worden vooralsnog alle verzoeken voor geregeld transito-ver- keer geweigerd, omdat de beginselen ten aanzien van de buitenlandsche verbin dingen nog niet zijn ontwikkeld. Wanneer hierin verandering zal komen is niet te voorspellen De Nederlandsche vertegenwoordiger in Turkije blijft diligent om in dezen voor de ontwikkeling van de verbinding Ne derlandNederlandsch-Indië zeer onbe- vredigenden toestand verandering te brengen en tot een behoorlijke regeling te geraken. Intusschen worden stappen gedaan om de eerstvolgende vluchten nog over Grie kenland en Egypte te leiden. Zooals uit een vorige mededeling aan de pers blijkt, werd deze houding van de Turksche regeering geenszins verwacht teminder daar 'thier 'n verbinding geldt tusschen twee gebiedsdeelen van het Rijk der Nederlanden, welke verbinding geens zins behoeft te raken aan de belangen van Turkije. De boomkweekeri] van Waterstaat. „Het Volk" meldde gisteren, dat de mi nister van Waterstaat heeft besloten, voortaan in eigen beheer het plantsoen te kweeken, dat noodig is voor de be planting der rijkswegen en wel omdat het tegenwoordig steeds bezwaarlijker wordt geschikt materiaal voor dat doel bij de particuliere kweekers te koopen. Het Staatsboschbeheer zou de technische lei ding krijgen der onder Hoogland op grond van de gemeente Amersfoort te stichten 5 H.A. groote kweekerij. Tot een goed begrip der zaak wijst het H b 1 d. er op, dat het niet de bedoeling dezer rijkskweekerij zal zijn, om het plantsoen z.g. van jongs af aan te kwee ken. Integendeel zal zij het jonge goed van de kweekers koopen, om dit eenige jaren op te zetten, totdat het op de ge- wenschte maat zal zijn gekomen. Een directe concurrentie wordt den kweekers du» feitelijk niet aangedaan. Binnenland. De verbetering van bet Hellegat en de Zeeuwsche oester- en mosselhandel. Alg. vergadering der A.R.-J. A. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft vergaderd. Buitenland. De Oceaanvlucht geslaagd. De opstand in Brazilië. Werkloosheidsbestrijding in Engeland. Zeventien priesters in Rusland gefusil leerd. Juist het verkrijgen van. plantsoen in de zwaardere maten en in voldoende hoe veelheden, is een bezwaar, omdat het al te vaak weg is en plaats heeft moeten maken op de kweekerijen, vóór"het aan de maat is, die Waterstaat veelal wenscht. Wet de plaats betreft, waar de kwee kerij zal komen, n.l. op Amersfoortschen gemeentegrond onder Hoogland, deze is nog niet definitief aangewezen. De Waterleiding. De commissie van financiën vereenigt zich met het voor stel inzake de waterleidingverbeteringen, en meent dat er ook op de Markt blusch- water genoeg zal zijn als B. en W. ten minste bedoelen, dat de tweede spuit uit de Heerengracht zal worden gevoed, zoo als bij den brand in de „Vergenoeging". De commissie zou gaarne vernemen of de brandweerconimissie onbekend was niet de andere toevoerbuizen naar da Markt, langs Gortstraat en Pottenmarkt. Indiër later wegens slijtage der buis- leidingen in de Langedelft vernieuwd moet worden zou het zijn aan te bevelen, ter meerdere zekerheid een wijdere buis tusschen de Heerenstraat en de Markt te leggen. Verder vraagt de commissie of met doze verbeteringen alles in orde is of dat er nog belangrijke 'herstellingen of veranderin gen van bet buizennet zullen moeten vol gen. B. en W. herhalen in hun antwoord, dat zij zijn uitgegaan van 'het standpunt, dat bij de belangrijke en historische ge bouwen 33 L. water per seconde beschik baar zou moeten zijn en in de overige ge deelte van de stad 5 L. per seconde, en dus ook bij het stadhuis 33 L. en het er niet op aankomt op welke wijze die 'hoeveelheid wordt aangevoerd. De Brandweercom missie was niet voldoende op de hoogte met het plan om in de Heerengracht een 7 resp. 6 duims-leiding te leggen. Alle brandkranen, nu aanwezig worden ook weer in de wijdere buizen aangebracht, bijplaatsing ontraden B. en W., daar de afstand hoogstens 100 M. is en het aantal 'brandkranen niet beslissend is voor de beschikbare water-hoeveel'heid. De waarde van het uitkomend materiaal is door hen zoo juist mogelijk benaderd.. Na aanne ming van het voorstel rest nog vervan ging van de 3 duimsbuis dn den Tram singel door een 5 duims en verzwaring der buis tusschen Neders treat en Veear- sohen weg, dit laatste eerst bij toenemende bebouwing van den Veersc'hen weg. Ten slotte zullen nog eenige voorzieningen van ondergeschikten aard noodig zijn, voorna melijk bestaande uit 'het vervangen van 2 duims-leidingen door 3 duims in 'klei nere straten. Georganiseerd overleg. Na advies te hebben ingewonnen van de Com missie voor georganiseerd overleg, stellen B en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeen te-ambtenaren, om tot bet G. O. te worden toegelaten en wel omdat 'het een z.g. „ca tegorale" organisatie betreft en toelating zou leiden tot een groot aantal in het G.O. vertegenwoordigde organisaties, waardoor van een vrudhtbare werkzaamheid eprake meer sou kunnen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1