oieding No. 9 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEER getwijfeld Hendrikse Go's Bank H.V. Soss 195.» COUPONS EN LOSSINGEN rdam 9 EXCELSIOR", rkooping. skalfd en aan 15 Runders, anden. OMBURQ. Voetpaden «tober 1930. 5KERKE. Advertentiön len door J. LQUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE B~LAD. Buitenland. In den nacht van Woensdag op Doa- Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Binnenland eg 3 «ar: 3 uur 744. it sera: verschll- koppelin gen enz. geluid 1 co huis. antie. 5.50 per 1. ct aan het res: K 324-332 al een EXCEL- DAMESRIJWIEL >wheel en band- donaaf f 47. torpedonaaf en oestbaar f53.—. met verchroom- eerst met roode iermaal overge- roesten geheel a is. n met drie jaar Bel, tasch, ge- ager, achterlicht everd. Alle Rij- nco geleverd, lus rechtstreeks ibriek. INGEN. Tel. 632. d seizoen, geven advertentie nog korting. f8.75 f7.25 lamp f 6.75 DE KOK te tober 1930, ir, aan den stal lderschen straat- n verzoeke van Co. te Roosen- op crediet pen; NKERS te Goes, tober 1930, ir te Goes, in het verzoeke van de LASHANDEL te koopen geheel ver- met Boven- an Tuin te Goes, de Kleine Kade Vren 8 Centiaren, en 14 October uur. e betaling, n te bekomen bij Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Ne, 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.05 Prijs derAdvertsntlln; 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Nog eens: een boerenpartijI Wij ontvingen van een onzer lezers, die zijn naam verzwijgt, een breedvoerig schrijven, waarin op de stichting van een speciale Boerenpartij wordt aange drongen. In het algemeen verdient het geen aan beveling op dergelijke epistels in te gaan. Iemand die zijn naam niet noemt kan toch niet verwachten dat men in ernst inet hem van gedachten .gaat wisselen. Waar hier echter wordt uitgesproken wat misschien in meerdere harten leeft, komt het ons niet ongewenscht voor over wat deze „plattelander" schrijft, enkele opmerkingen te maken. U schijnt, zoo schrijft hij o.m., nogal bang te zijn voor de stichting van een boerenpartij. Inderdaad, daar zijn we bang voor. En dat niet alleen omdat op die wijze ons politieke leven nogal meer vertroe beld wordt, maar ook en vooral, omdat ons het lot van de boeren en tuinders ter harte gaat en omdat we overtuigd zijn, dat van zulk een partij niets te ver wachten is. Zulk een dwergpartijtje, dat in het beste geval 3 a 4 afgevaardigden zou kunnen krijgen, zal niet in staat zijn iets van be- teekenis uit te richten. De schrijver motiveert zijn verlangen met de vraag: Welke partij doet er nu eens iets voor den landbouw? Ons antwoord luidt, om nu maar eens dicht bij huis te blijven de Antirevo- lufionaire p artij, die zich niet al leen bij de begrootingsdebatten terdege geweerd heeft. Was 'tniet de heer v. d. Heuvel, die met het bekende initiatiefvoorstel kwam, dat zelfs door de Tweede Kamer werd aangenomen en dat, hoewel de Eerste Kamer het afwees, toch dit voordeel had, dat op den toestand van land- ,ea tuin bouw in breeden kring de aandacht werd gevestigd Meent „plattelander" dat een bóeren- afgevaardigde, die op eigen gelegenheid moest werken en die geen contact had met de politieke partijen, méér zou kun nen bereiken? We stemmen het toe, dat de Troonrede teleurstelde. Wij hebben dan ook onmiddellijk aan die teleurstelling uiting gegeven en wij ver- wachten dat bij de behandeling van de be grooting wel zal blijken, dat deze opvat ting door meerdere a gevaardigden wordt gedeeld. Dat de plattelandsbelangen vaak min der de aandacht trekken dan die van de groote steden kan niet worden ontkend. Vandaar dat wij ook steeds hebben aangedrongen op versterking van de di verse organisaties opdat de belangen van land- en tuinbouw langs organisatorischen weg bij Regeering en volksvertegenwoor diging kunnen worden bepleit. Op die wijze zal meer worden bereikt dan door afvaardiging van enkele platte landers naar de Tweede Kamer. Het optreden van den heer Braat blijft wat dit betreft een waarschuwend voor beeld. De rede van den heer Colijn. „Plattelander" maakt in zijn anoniem schrijven ook nog enkele opmerkingen over de rede door den heer Colijn te Goes gehouden, welke rede hij al heel slecht schijnt gelezen te hebben. Het is toch niet waar, dat de heer Colijn zich tegen het verleenen van steun heeft uitgesproken. Wèl heeft hij, na er op gewezen te heb ben, dat hij het leunen op den Staat al leen, als een ramp zou beschouwen, dit gezegd: „Wie niets van den Staat wil verwach ten verliest uit het oog, dat onze boeren te kampen hebben tegen een geweldigen staatsarm, die er bij de boeren in andere landen achter staat." En daarna werden door hem als doel treffende middelen genoemd, die direct baat zouden kunnen brengen: le. ernstige overweging van den weg, die ons in staat stelt ons effectief te kunnen verzetten tegen de dumpingspoli- tiek van andere Staten. Het is toch on duldbaar, dat andere Staten ten koste vftn miljoenen onzen landbouw in de verdrukking brengen. Hier mag aan den Staat gevraagd wor den: kom ons te hulp. £e. Staatssteun aan sommige takken van productie, die voor den landbouw niet gemist kunnen wordgn, b.v. de bie tencultuur. 3e. De Staat stelle door milde crediet- regeling, zoo noodig renteloos, geld be schikbaar voor het financieren van niet aan dadelijk bederf onderhevige^ voor raden, b.v. aardappelmeel. 4e. Verlaging van lasten (verlaging spoor- en tramvrachten, vleeschaccijns, crisisopcenten op de grondbelasting). Dit alles valt binnen het financiëél vermogen van den Staat en beteekent voor den landbouw eenige hulp. Dat is heel wat anders, dan „platte lander" er van maakt. Verder werd door den heer Colijn niet gezegd, dat „de boeren maar soberder moeten gaan leven", maar wel werd de vraag gesteld, of „de levenswijze onder alle kringen, ook onder onze boeren, niet een wijziging heeft onder gaan, waarbij de soberheid, die onze va deren kenmerkte te loor is gegaan. Mis schien is er in dit opzicht nog wel wat te doen in de richting van zelfherzie- ning." Welnu, zou de schrijver hierop een ont kennend antwoord durven geven? Wij gaan op dit anonieme schrijven thans niet verder in. Alleen zouden we den schrijver willen aanraden de rede van den heer Colijn nog eens rustig na te lezen. Hij zal dan tot de ontdekking komen, dat de kwestie waarover het hier gaat, ingewikkelder is dan velen schijnen te meenen, en allicht zal het hem dan ook duidelijk worden, dat door het stich ten van een boerenpartij voor land- en tuinbouw niets is te bereiken. Een nieuwe Oceaanvlucht. De Amerikaan Boyd is Donderdagoch tend te 12 50 uur pl. tijd aan boord van het vliegtuig Columbia van Chamberlin van Newfoundland vertrokken, voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan. Het doel van den tocht is Londen. Kapitein Boyd is vergezeld van luit. Harry Connor. Het meteorologisch station te Harbour Grace voorspelt gunstigen wind boven vrijwel den gehee'en Atlantischen Oceaan, met nu en dan regen en mist. Hindenburg naar het Rijnland. Rijkspresident Hindenburg heeft zich naar het Rijnland begeven om een be zoek te brengen aan Aken en Trier. Van morgen zou Hindenburg plechtig op het stadhuis van Aken worden ontvangen, daarna vinden groote feesten in het sta dion der stad plaats. Zaterdag reist de Rijkspresident over Duren en Euskirchen naar Trier. Na een kort oponthoud te Bernkastel en Wengeror zal.de Rijkspre sident de terugreis naar Berlijn aanvaar den. Vlootbeperking in Amerika. Admiraal Pratt, de leider der vlootope- raties, deelde mede, dat in overeenstem ming met het vlootverdrag het personeel der Amerikaansche vloot zal worden ver minderd met 4800 man, waardoor in het loopende dienstjaar 3.420.000 dollar wordt bespaard. Het aantal torpedojagers wordt vermin derd van 109 tot 92 en de tonnenmaat der duikbooten tot beneden de 52.700 ton, die door het verdrag worden toege staan. De revolutie in Brazilië. De berichten uit Brazilië blijven vrij verward, maar ernstige gevechten tus- schen de regeeringstroepen en de opstan delingen heeten aanstaande. De regee ring, die aanvankelijk verrast was door de beweging, heeft op verschillende pun ten sterke strijdkrachten samengetrokken om tegen de rebellen te opereeren. Het geregelde leger, sterk 46.000 man, onder leiding van 3000 officieren, is sedert 1919 door een Fransche militaire missie afge richt en voor het grootste deel trouw aan de regeering. De vloot neemt daarentegen een aarzelende houding aan. De sterkte van de revolutionaire troe pen wordt verschillend geschat, maar moet in elk geval aanzienlijk zijn, zoo dat een langdurige en bloedige strijd te wachten «taai Uit Montevideo wordt gemeld, dat de val van Sao Paulo aanstaande is. De rebellen hebben zich meester ge maakt van de macht in den staat Ala- goas, welks regeering zich heeft over gegeven. De salarissen der Engelsche ministers. Thans is het rapport verschenen van de commissie, welke was belast met het instellen van een onderzoek naar de sa larissen der Engelsche ministers, wel ke door de betrokkenen te laag worden geacht. Het voorstel is thans om het salaris van den premier vaki 5000 pd. op 7000 pd. te brengen. Baldwin heeft voorgesteld in de toe komst ook de leiders der oppositie te sa- larieeren, een voorstel, dat door Mac Donald werd gesteund. Voor de commissie heeft Baldwin er destijds op gewezen, dat het feit dat een premier, die aftreedt, en leider der op positie wordt, geen middelen van be staan meer heeft, hem steeds zeer gehin derd heeft. In het verleden waren de eerste-ministers vaak mannen met par ticuliere bronnen van inkomsten of al thans met voldoende middelen om on afhankelijk te zijn wanneer zij aftraden. Hij achtte het van groot belang, dat de man, die eerste minister is geweest, daarna onafhankelijk is. (Men weet, dat in Engeland een premier geen pensioen krijgt). De leider der oppositie is óf een man, die eerste-minister is geweest, óf een man, die dit weer zal worden, wan neer zijn partij aan het bewind komt: In beide gevallen moet men bedenken, dat hij uit hoofde zijner positie niet in de gelegenheid is geld voor zich zelf te ver dienen. Hij dient dus een salaris te heb ben. Ten slotte sprak Mac Donald over de groote uitgaven, die er aan een wonen m Downing Street 10 zijn verbonden. Hij zeide o.a. dat in Engeland een eerste-mi nister zonder particuliere bronnen van inkomsten, twee jaar nadat hij zijn functie heeft verlaten onder de Armen wet zou vallen, indien hij niet een hoogst voorzichtig persoon is, en niet door vrienden wordt gesteund. Het lijden der Duitsche boeren in Rusland. Eenige maanden geleden werden ver schillende Duitsche families naar Sibe rië verbannen, als gevolg van de maat regelen, die de Sovjetregeering tegen de z.g. kulakken genomen had. Een gedeelte dezer bannelingen is het gelukt uit de concentratiekampen te ont vluchten. Ka een langdurige reis door de Siberische Taiga hebben zij getracht om hun haardsteden weer te bereiken. Maar verschillende groepen dezer vluchtelingen zijn in het moerassig ge bied verdwaald geraakt en hebben daal den dood gevonden. Slechts enkele zijn levend teruggekeerd in hun dorp, maar zij werden door de sovjets spoedig ont dekt en weer opnieuw op transport ge steld naar Siberië. Het is nog niet bekend, of er nog ver dere strafmaatregelen tegen deze onge lukkige boeren genomen zijn. Afnemende werkloosheid in Duitsch- land. Volgens het verslag van den Duitschen rijksdienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering over het tijd vak 16 September1 October is de terug gang der werkloosheidsverzekering, die ook in de eerste helft van September reeds te constateeren viel, in de tweede helft dier maand toegenomen, terwijl in Sep tember van het vorig jaar een perma nente stijging viel waar te nemen. Als beschikbare arbeidszoekenden ston den bij de arbeidsbeurzen per 30 September 3.088.000 personen te boek. De Deensche ontwapeningsvoorstellen. De Deensche Minister van Defeensie heeft het ontwapeningsvoorstel opnieuw bij den Rijksdag ingediend. Daarin wordt voorgesteld, dat het bestaande leger zal worden veranderd in een politiemacht die jaarlijks 7.2 millioen Krpnen zal moe ten kosten. De oorlogsmarine zal worden afgeschaft en vervangen door een staats- marine, die slechts zal bestaan uit wacht en inspectievaartuigen van in totaal 13.000 ton en 12 watervliegtuigen. Deze staats- marine zou 10.7 millioen kosten. Relletjes in Spanje. Uit verschillende Spaansche steden worden relletjes gemeld. Te Malaga, waar de haven- en transportarbeiders sinds ge- ruimen tijd staken, maar waar het tot De heer C. van Heesen is met ingang van October benoemd tot burgemeester van 's-Gravendeel. nu toe rustig was, zijn de stakers tot bal dadigheden overgegaan. Ze wierpen met steenen naar de trams en schoten zelfs op de vrachtauto's. Het tramverkeer en taxiverkeer werd daarop gestaakt. Bij een botsing tusschen stakers en gendarmen werd 1 man gedood. Te Vittoria werd een radicale arbeidersleider in hechtenis ge nomen en in het gouvernementsgebouw opgesloten. Een groote menigte ondernam een poging om den man met geweld te bevrijden. De gendarmen moesten de be- toogers met den blanken sabel uiteen drijven. Twintig personen, waaronder vrouwen, werden in hechtenis ge nomen- De Engelsche arbeiderspartij en de ontwapening. Brockway, van de radicale groep, dien de op het congres der Engelsche Arbei? derspartij een voorstel in om de regee ring uit te noodigen tot volkomen ontwa pening over te gaan, zonder acht te slaan op wat andere Europeesche of buiten- landsche machten zouden doen, en zich dan aan het hoofd te plaatsen van een beweging van georganiseerden tegen stand tegen den oorlog. Minister Henderson antwoordde, dat hij het doel heel loffelijk vond en in begin sel ook van harte aanhing, maar dat daar mee geen verantwoordelijke regeerings- politiek te voeren was. Hij geloofde, dat de meerderheid van het congres het met hem eens zou zijn, dat geen volk op der gelijke wijze tot ontwapening kon over gaan. De regeering zou echter blijven ijve ren voor gelijktijdige ontwapening bij in ternationale overeenkomst. Toen Brockway en Maxton, na eenig over en weer gepraat, zagen dat zij geen meerderheid voor hun motie zouden kun- krijgen, is de zaak in den doofpot ge stopt. Korte Berichten. Te Woodbridge is een mecanicien gedood toen een reusachtig bombardeer vliegtuig er niet in slaagde om op be vredigende wijze op te stijgen. Het vlieg tuig botste tegen den grond op en de mecanicien werd door het gewicht van den motor verpletterd. Drie inzittenden kwamen met den schrik vrij. Gisterochtend werden in Calabrië (Italië) lichte aardschokken geconsta teerd, die zich golfsgewijze voortplantten. Materiëele schade wordt niet gemeld. Men is zonder berichten van het Belgische ss. Tigris, dat 18 Sept. uit Antwerpen vertrokken is naar Alexan- drië, waar het 4 Oct. zou aankomen. Een telegram uit Camber meldt, dat twee zwemgordels met het opschrift „Tigris" op de kust zijn aangespoeld. Over de Finsche verkiezingen zijn de volgende gegevens bekend: De socia listen zullen in het nieuwe parlement 56 mandaten hebben, tegen 59 vroeger. De burgerlijke partijen hebben gezamenlijk 134 mandaten veroverd en beschikken bijgevolg over de meerderheid van 2/3, die voor de grondwet-wijzigende ontwer pen noodig is. Binnenland. Zwendelaffaire te Amsterdam. Brandweer en waterleiding te Middelburg. Buitenland. De revolutie in Brazilië. Hoog water in Duitschland. Vlootbeperking in Amerika. De Engelsche arbeiderspartij en de ont wapening. Een nieuwe Oceaan-vlucht. Afnemende werkloosheid in Duitschland. derdag is de dijk van de rivier de Ne- tha te Lier bij de brug van den spoor weg LierTurnhout doorgebroken over een breedte van 15 meter. Alle laag ge legen landen ter uitgestrektheid van tien tallen hectaren liepen onmiddellijk onder. In vele huizen staat een halve meter water. Ook in het zuiden der provincie Luxemburg zijn waterloopea buiten de oevers getreden. Bij een transportonderneming te Keulen heeft de politie niet minder dan 12.000 kilo scheikundige stoffen en ver giften in beslag genomen, waaronder ook groote hoeveelheden strychnine. Men zou te doen hebben met oude Amerikaansche legervoorraden, waarmede nog steeds ge knoeid wordt. De kisten strychnine, die in tamelijk slechten toestand waren, lagen in het magazijn tusschen zakken met lin zen, echter zonder dat de betrokken firma het wist. Men had haar alleen verzekerd, dat da kisten scheikundige stoffen bevat ten; van vergift had men niet gerept. De postvluchten naar Indië. Het tweede postvliegtuig naar Ned.-In dië is gisteren te Athene aangekomen. In verband met pasmoeilijkheden zal het vliegtuig vermoedelijk eerst Zaterdag naar (Egypte, ter&refc'aetn. Tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Nederl.-Indië. Ingediend is een wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op de in voerrechten in Nederlandsch-lndië. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat onder de maatregelen, waar op gerekend moet worden, bij de begroo ting .van Nederlandsch-lndië voor 1931, die tot verhooging van enkele belastin gen, zeer tot zijn leedwezen, niet kan werden gemist. Ook de tijdelijke heffing van opcenten op de !iInvoerrechten,welke in Indië ge vorderd worden, behoort tot de evenbe- doelde voorzieningen. Docr het aantal der te "heffen opcen ten te bepalen op 10, beoogt het onder havige wetsvoorstel uit de invoerrechten een versterking van 's lands middelen met rond f 9 millioen te putten. Hiertoe zullen alle in Nederlandsch-lndië aan een invoerrecht onderworpen artikelen bijdragen met uitzondering slechts van de artikelen gambir, gedistilleerd, hout geest en wijn. Daar de heffing van opcenten op de invoerrechten als een tijdelijke maatregel bedoeld is, zou het wijders in het voor nemen van den minister liggen haarvoors hands tot één jaar te beperken en nader van jaar tot jaar te doen beslissen óf en in hoeverre het financieele aspect mee brengt. dat zij bestendigd worde. Ten slotte wordt opgemerkt, dat het noodzakelijk is, het tijdstip van in wer- kingtreding van deze regeling te stellen op 1 Januari 1931. De veiligheid in de binnenvaart. Bij de Tweede Kamer is een .wetsont werp ingediend, houdende bepalingen om trent onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren. Aanleiding tot het indienen van dit ontwerp heeft de Minister gevonden in de omstandigheid, dat hier te lande een op deugdelijk onderzoek berustende eta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1