No. 8 Donderdag 9 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Boes Buitenland. Bieten rooien Binnenland DE RAMP VAN DE R 101,, Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN JWS. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door m i*: VRsslngen, s i J. J. Buijsrogge. Uitspraak (5 b. der te Cadzand, ennenboomstam, (?ta,"t. Elsch en h. iffeur te Mlddel- adigen van een erk tot bescher- it In een cel op te Middelburg b. of 10 d.h. Uit- tman te Vlissln- te Hansweert W. I. Uitspraak cnecht te Made, n M. A. Bakker ndeling van den Heijboer te Wis- praak 120 b. ol an te Brouwers- ;ing van Jacob en uitspraak f 10 lierikzee, wegens Uijl. Eisch en aar te Sas van g van P. J. W. l'% iraak (20 b. o( Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUID EM A. onderdag 9 Oot. 3.15 Gramofoon- Lezein van Chr. Korte Zieken ners. 12.151.45 O.-trio. 1.452 aten. 2.453.45 -4 Gramofoon- :enuurtje o. 1. v. a orgelspel. 5—6 ïlsche les. 7.15 8—10.45 NCRV. Vóór 6 uur: 298 )19.45 Grama- Morgenwlr'ing. et. 12.01—2 Con- gelspel. 22.30 .nsl. Grand The- iinuurtje. 5—5.30 ,15 Concert Om- vleugels. ,7.45 m. 8.15 Aansl. Het .ooncertge- iracht door Mr 10.35 Morgen- iriton, trio. 1.20 1.05 Kerkdienst. Joncert. Solisten I.-golf voor den eldt: de pers geuite storing op de kan het volgen golflengte van ke bij internatio- blke ook Neder- lor andere doel- pen omroep be- pwel is door de voorwegen (aan in den omroep- rden) toegestaan ppdoeleinden te /oorbehoud, dat de 1071 M, liet stoort, re zender te (roefuitzendingen wordt de Ne- I voorloopig des gvan den minis- Jze golflengte is loor dezen veel (rafisoh gevraagd ie uitzendingen lendigen. Indien Nederlandsche blf (1875 M.) te e 1071 M. moe loeten gaan op |ezen korte golf pdag, maar nog firoepdoeleinden efnemingen met Jrschillende sto- llaren, wijl door 1 laten van deze |ere stations er- orden inmid- bdige maatrege- it ten onrechte golf door ande- 298 M. zullen lacht wordt, sto- .'jontvangen, be- ran de verbete- |nog moet wor- overigens van welke aan ons van zakeilijiken j>or beschikbaar eeie storing op (•egelen zouden fcjkt, dat Neder- gedragen naar Praag gemaakte Bureau: Lange Vorotstraaf 70, Goes. Tel.: Bedactle en Administratie No» 1L Postrekening No. 4M5B. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DBUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers Prijs des Ad verf entiSn; 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Waar blijft de goede trouw? E enigen tijd geleden, toen in de Me taalindustrie onderhandeld werd over een collectieve arbeidsovereenkomst, schreef de heer Danz, voorzitter van den rooden Metaalbewerkersbond over de in het ont werp opgenomen stakingsclausule: Volgens deze clausule hebben de ar beiders niet het recht een solidariteits- of politieke staking te proclameeren. Ik heb echter bij de onderhandelingen ge zegd, dat in geval het N.V.V. of een ander lichaam, waaraan wij' verwant zijn, onze solidariteit vraagt voor een staking, wij dan de solidariteit met de overige arbeiders hooger zouden stel len dan het contract." Een krasse uitspraak. Als het klassebelang het meebrengt, wordt een te goeder trouw aangegaan contract als scheurpapier beschouwt En dat voert dan nog wel de pretentie een nieuwe en betere samenleving te wil len brengen. Gevoelen onze Christelijke arbeiders die, in de moderne", dat wil zeggen socialis tische organisaties verzeild zijn, bij- zulke uitspraken niet, dat zij zich op gevaarlijk terrein bevinden? DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Pernambuco en Bahia in handen der opstandelingen. Volgens berichten uit Porto Allegro is Pernambuco in handen der rebellen ge vallen na een gevecht van 24 uur. Toen zij Pernambuco innamen hebben die opstandelingen de hand gelegd op 2 millioen dollar, evenals wapens en mu nitie. In den staat Bahia hebben de revolu tionairen San Vincente genomen en ver schillende andere steden. Zij hebben Pernambuco genomen na een stormaanval, waarbij de politie groo- ten heldenmoed aan den dag legde. Het verwoede gevecht eindigde met een vol komen overwinning. De menigte door kruist zingende de straten. De bureaux van enkele bladen zijn verbrand. Ver schillende lynch-gevallen deden zich voor. De president van den staat Per nambuco is in een schip naar het Noor den gevlucht. De Braziliaansche revolutionairen ver klaren verder, dat Bahia de hoofdstad van den Staat van dien naam, voor hun zaak gewonnen is. Volgens eensluidende berichten uit Buenos Aires en Montevideo zijn een 20- tal Braziliaansche regeeringsvliegtuigen, die uitgezonden waren om de opstande lingen te bombardeeren in Minas Geraes, niet te Rio de Janeiro teruggekeerd. De bestuurders zijn naar den vijand over- geloopen. De berichten uit Brazilië geven nog steeds geen duidelijk beeld van den toe stand. Uit Porto Allegro wordt gemeld, dat ook de Staten Rio grande do Norte en Pernambuco zich bij den opstand heb ben aangesloten. Niettemin zijn de ver klaringen van de regeering te Rio de Janeiro optimistisch. Nederland en Dnitschland. Van 30 September tot 7 October 1930 hebben op het Reichsarbeitsministerium te Berlijn tusschen Nederlandsche en Duitsche r^geeringsvertegenwoordigers besprekingen plaats gehad over onder werpen betreffende de arbeidsmarkt, de werkeloosheidsverzekering, de Krisen- fürsorge, de openbare armenzorg en an dere daarmede verband houdende onder werpen. Na uitvoerige gedachten wisseling is volledige overeenstemming tusschen de wederzijdsche vertegenwoordigers be reikt. Verkiezingsuitslag ln Finland. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat van de 200 rijksdagleden tot dusver 183 le den zijn gekozen. De communisten verloren van hun 23 zetels 22 zetels; de Zweedsche Volks partij verliest 1 zetel, de Zweedsche lin kerzijde 1 zetel, de landbond eveneens 1 zetelwinst boekten de fascisten met 13 zetels, de sociaal-democraten met 7 zetels, de liberale partij met 4 zetels, terwijl de kleine boerenpartij! 1 zetel heeft gewon nen. Was der rivieren ln Weet-Dnitaohland. Verschillende rivieren in West- aardappelen rooien en andere landarbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met D oos 30, 60 en 90 ct. PUROL Duitschland wassen snel. Zoc is de bo- ven-Main bij Schweinfurt 90 c.M. ge wassen. Ook in het meer van Gonstanz en in de zijrivieren van den Rijn stijgt de waterstand nog steeds. De stand van de Moezel is gisteren zoo gestegen, dat het scheepvaartverkeer moest worden gestaakt. Er bestaat echter geen aanleiding tot bezorgdheid. Het huwelijk verplichtend gesteld. De regeering van de Hedjas heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij alle per sonen, die in de Hedjas wonen en den huwbaren leeftijd van 1315 jaar be reikt hebben, verplicht zijn om te trou wen. Te dien einde moet de koopsom, zoo als die bij de Mohamedanen gebruikelijk is, heel billijk gesteld worden en boven dien moeten de onkosten voor het brui loftfeest, die neerkomen op de familie leden van het bruispaar, door de wet tot op een minimum worden teruggebracht Algemeen is men van oordeel, dat dit voorstel aangenomen zal worden. Sovjet-Russische studiecommissie garresteerd. De leden van een sovjet-Russische studiecommissie, die onder leiding van den leider der Russische handelsverte genwoordiging een reis door de Ver. Staten wilden maken, zijn gisteren te New-York aangekomen aan boord van de „Majestic". Daar de Amerikaansche immigratie ambtenaren echter vermoedden, dat de commissie propaganda-bedoelingen had, is de geheele studiecommissie voorloopig op Ellis Island vastgehouden. Korte Berichten. In de gebieden hooger dan duizend M. is in het Zwarte Woud de eerste sneeuw gevallen. De sneeuwlaag heeft een dikte van ongeveer 10 c.M. Vruchtbare regens zijn sinds Zondag over geheel Zuid-Oostelijk Australië ge vallen, en de graanoogst, waarvoor men al vrees begon te koesteren, is gered. Ook in de binnenlanden van Queensland op de groote schapenfokkerijen is vol doende regen, na een periode van abnor male droogte, gevallen. Naar Wolff meldt, is de Saar sinds Zondagnacht meer dan 3 M. gewassen. Hier en daar is het water buiten de oevers getreden en heeft schade aange richt. Aan den bovenloop staat het water in sommige dorpen reeds een meter hoog in de straten. Veel klein vee is verdron ken. Ook "de Moezel wast Uit het rapport van de financieele commissie uit den Berlijnschen gemeen teraad blijkt, dat zelfs bij de verstgaandf beperking der uitgaven het tekort van de stad Berlijn voor het jaar 1930, 60 mil lioen Mk. zal bedragen, waarvoor men slechts een kleine compensatie zal kun nen vinden door de heffing van 20 mil lioen Mk. aan nieuwe belasting. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft de pensioen-aanvraag van den eer sten burgemeester Boess goedgekeurd, aangezien deze in overeenstemming is met de wettelijke regelen inzake pensio neering. De wijnhandelaars van de Paltz zijn van plan, op eigenaardige wijze propa ganda te maken voor den wijn van hun streek. Zij zullen binnenkort een auto, waarop een 3400 liter groot wijnvat staat, op tournée door Duitschland zen den. Men wil het Duitsche volk aldu3 laten kennis maken met het Paltz- product. Industrie naar Engeland overgeplaatst. Men meldt uit Nijkerk (Vel.) aan de „Standaard": De N.V. Knoopen- en Bandfabriek van van fa. Gans wordt met 1 Maart 1931 overgeplaatst naar Engeland. Hier door worden plm. 175 lieden werkloos. De hooge invoerrechten rijn oorzaak van de overplaatsing. Wat houdt ons tweede postvliegtuig op? Het oponthoud, dat ons tweede post vliegtuig naar Indië voor de Turksohe grens ondervindt, heeft ons land zonder twijfel onaangenaam getroffen. Wat brengt Turkije er toch wel toe die houding aan, te nemen? wordt er gevraagd Op deze vraag wordt in het „Vader land" geantwoordt: Met zekerheid valt het niet te zeggen. De Turken zelf weigeren de toestemming ook niet, maar zeggen, haar nog niet te kunnen geven. Bij beschouwing echter van Turkije's situatie valt het niet moei lijk een onderstelling te maken, die aan de waarschijnlijkheid grenst Turkije heeft geen enkel belang bij on ze postvluchten. Aangezien nu een vlieg tuig altijd een goed middel is om te spionneeren, zelfs om foto's voor mili taire werkzaamheden te maken1, laat het zich denken, dat een land, in militaire zaken gewikkeld, elk vliegtuig (eni waar om dan ook niet een Nederlandsch post vliegtuig?) argwanend beziet. Eenige we ken geleden, hebben de Turken verwik kelingen gehad met de Koerden en Per zen. Ongetwijfeld zullen daarvoor mili taire maatregelen genomen zijn en nog genomen worden. Het laat zich dus den ken, dat de generale staf in zaken als een tocht per vliegmachine over het land, moet worden gekend. Wanneer de chef van dien staf nu jn het Oosten vertoeft, is het niet verwonderlijk, wan neer de behandeling van zijn stukken vertraging ondervindt., Nogmaals, dit is een veronderstelling. De grond van de vertraging blijft geheim zinnig. Dat onwil of iets dergelijks geen rol speelt, blijkt wel uit het feit, dat aan den heer van Tijen vergunning is yer- leend om over Turkije te vliegen en. in Turkije te landen. Ook de Turksche gezant hier ter stede verleent alle medewerking gn wendt al zijn invloed aan -De verwachting is, dat elk oogenblik de vergunning kan afkomen. Alles wijst op een vertraging. Niets op onwelwillendheid. Dat de K. L. M. toch in zee is gegaan1 met het tweede postvliegtuig, ondanks het feit, dat de Turksche vergunning nog niet ontvangen was, laat zich indenken. Het is wel meer gebeurd, dat,een ver gunning op het laatste nippertje binnen kwam, en niemand hier te lande heeft deze vertraging kunnen voorzien, om dat zij blijkbaar voortvloeit uit interne Turksche aangelegenheden. Toen de tocht moest onderbroken wor den Vrijdag is rustdag in Turkije, de verwachting was dus, dat Zaterdag de vergunning zou afkomen is onmiddel lijk werk gemaakt van de tweede route ever Griekenland naar Claïro. Zondag morgen reeds kwamen die vergunningen af. Maar aangezien de route over Afrika niet alleen langer, maar ook ongunstiger is, en de berichten .uit Turkije hoopge vend waren, is toch nog even gewacht. Vandaag zou het vliegtuig echter voor de nieuwe route starten.. De piloten, heb ben opdracht gekregen de rest van den tocht in het voorgeschreven tempo te blijven vliegen. Veiligheid voor alles! Dait is nu echt een jjer vele goede eigenschappen der K. L. M. Nederlandsche Spoorwegen. Naar gemeld wordt, zijn in! de giste ren gehouden conferentie tusschen da directie der N. S. en den Personeelraad uitvoerige besprekingen gevoerd over het al of niet uitstellen der herziening „van de dienstvoorwaarden'. De directie verklaarde, met het oog op de minder gunstige bedrijfsresultaten, geen enkele verbetering in de loonrege ling in overweging te kunnen -nemen. Evenmin zal er van ©en extra qitkeering als door den Personeelraad gevraagd, iets kunnen komen, al was de directie be reid, deze zaak in December a.s. hog eens nader te bezien. Als uiterste concessie verklaarde de directie zich bereid, om, indien*tot uit stel van de herziening van de Dienst voorwaarden besloten werd, met ingang (van 1 Jan. a.s. de verbeterde standplaats- aftrek in te voeren, waarvan de kosten ongeveer f 800.000 zullen bedragen. Na afloop der conferentie is in een gecombineerde hoofdbestuursvergadering der vijf erkende spoorwegvakbonden een stemmig besloten om aan de leden te ad- viseeren in verband met de toezeggingen van de directie het uitstel der herziening van de dienstvoorwaarden voor een jaar te aanvaarden. ~3fi f Omtrent het overbrengen van de i slachtoffers wordt aan de N. R. Crt. gemeld: Even over half 10 zijn gistermorgen de torpedojagers te Dover aangekomen. De torpedojager „Tribune" had in het Kanaal een onklare schroef gekregen en daardoor was het noodig geweest, ook de kisten die zij aan boord had, over te brengen op den anderen torpedoboot- jager. De torpedobootjager legde aan dénzelf den steiger aan, waar vele jaren geleden het stoffelijk overschot van den Brit- schen Onbekenden Soldaat aan wal was gebracht en er heerschte een diepe, ont roerende stilte toen de kisten, waarvan bijna alle de overblijfselen van onbeken de slachtoffers bevatten, in een som bere reeks aan land gedragen werden. De aankomst te Londen. Aan het Londensche station wachtten Ramsay MacDonald en een aantal hoogn ambtenaren van het ministerie voor luchtvaart op de aankomst van den doodentrein. Toen hij binnengereden was, begaf MacDonald er zich heen aan het hoofd van een aantal open vrachtauto's van de koninklijke luchtmacht. Manschappen van die luchtmacht gin gen den trein binnen en droegen de kis ten, welke met de Engelsche vlag gedeki waren, weg. Twee ervan werden telkens in een vrachtauto gezet en in eiken wa gen lagen bloemenkransen en -tuilen. Ten slotte reden de vier-en-twintig vracht auto's uit het station. Een dichte menigte bracht den dooden eerbiedig een zwijgen de hulde. De duizenden menschen die voor het Victoria-station wachtten, hadden daar uren in den regen gestaan. Pas om 1 uur 25 reeds de trein het Victoria-station binnen. Nog een gewonde overleden. De hulp-machinist van de veronge lukte R 101, Church, die tot de zwaar gewonden behoorde, is gisteren in het ziekenhuis te Beauvais overleden. Er zijn nu nog 3 zwaar gewonden in be handeling, wier toestand ook kritiek is. De lijkschouwer van de City of Londen, heeft gistermorgen het formeele onder zoek geopend, maar onmiddellijk weer geschorst met de mededeeling, dat het departement van luchtvaart een apart Hof van onderzoek zal instellen. Dit wordt echter pas geopend, nadat een op volger voor minister Thomson zal be noemd zijn. De begrafenis. Voor de begrafenis op Zaterdag heeft het departement van luchtvaart de vol gende regelen vastgesteld. Om 10 uur worden de lijkkisten op artillerie-wagens geplaatst. Deze worden voorafgegaan door een cordon politie-agenten en de stafmuziek van de luchtvaart. Achter de lijkbaren zullen de familieleden loopen of rijden, gevolgd door de regeerings- vertegenwoordigers, de leden van de ra den voor leger, vloot, en luchtvaart en de bemanning van de R 100 met de 3 overlevenden van de R 101. Een deta chement cavalerie met omfloerste vaan dels zal den stoet sluiten. Van Euston gaat de trein naar de stad Bedford, waar in dezelfde volgorde, behalve dat ieder een nu zal loopen, de tocht naar het St Marykerkhof te Gardington, dat op een kleine 3 K.M. afstand ligt, wordt aan vaard. Een aanklacht. De „Daily Mail" citeert uit de Bedford Record een artikel, getiteld „Aanklacht", waarin dit blad schrijft, dat de ramp de angstige voorgevoelens^ van velen beves tigd heeft, die zich over de te snelle uit voering der wijzigingen en de al te vluch tige voorbereidingen tot den tocht onge rust hadden gemaakt. Toen de R 101 van haar onbevredigenden proeftocht te rugkeerde, stond één ding vast: n.l. dat de neus gezakt was. Toen het schip Zaterdag vertrok, was iedereen getrof fen door de moeilijke stijging, en de hoogte waarop het koerste. Naar het schijnt heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ontbroken. Velen wisten, dat het schip niet behoorlijk beproefd was, en dat ten minste één motor niet in orde was. Ook wist men dat het te zwaar geladen was. Tot voor kort ging men altijd uit van de gedachte, dat de R 101 een experi ment was, en dat er due niets overhaast Binnenland. Weer een uitzending der Vara afgebro ken. Voedselvergiftiging te Rotterdam. Het Mafafto-middel officieel onderzocht. Vergadering van het Verband van A..R. Propaganda-Clubs. Buitenland. De revolutie in Brazilië. Was der rivieren. I— mocht worden. Op het critieke moment toen de voornaamste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verloren. Blijkbaar vraag het blad van de plaats waar de R 101 thuis behoorde, zich af, of Lord Thomson's belofte aan MacDonald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband kan ge staan hebben. Volgens dit blad, is de R 101 onnoo- dig opgeofferd aan gebrek aan voor zorg, zoo al niet aan improvisatie. VERBAND VAN A.-R. PROPAGANDA- CLUBS. Gisteren kwam in de zaal van de In- dustriëele Club in het Jaarbeursgebouw te Utrecht het Verband van A.-R. Propa- gandaclubs in jaarvergadering bijeen, on der leiding van den heer J. Schouten van Rotterdam. De morgenvergadering was hoofdzake lijk gewijd aan de bespreking van de vraag, wat gedaan moet worden, nu sa mensmelting met de A. R. J. A. is af gesprongen, doordat het bestuur van deze organisatie met betrekking tot een rege ling daartoe, opgesteld door de voorzit ters en secretarissen der beide organi saties, zoodanige wijzigingen voorstelde dat dit naar het oordeel der Verbands- commissie gelijk stond met een afwijzing. De \oorzitter stelde bij den aanvang der vergadering voor de discussie te doen loepen over drie punten: le moet het Verband behouden worden of niet; 2e. kun liet Verbandsbestuur gemachtigd worden tot samenspreking met de A.R.J.A. inzake het orgaan; 3e. hoe moet dan ge tracht worden te komen tot goede saam- werking. Na breede bespreking, waarin alle spre kers zich vóór handhaving van het Ver band verklaarden, stelde de voorzitter de Maag welke club zich vóór ophef- ting wilde verklaren. Geen enkele meld de zich aan. Hierop werd met algemeene stemmen aangenomen een samenvatting, voorge steld door Mr van der Deure en luidende als volgt: De vergadering van het Verband van A.R.P.C. kennis genomen hebbende van het ontwerp tot vereeniging van Verband en A.R.J.A., betreurende, dat dit ontwerp, mede op gesteld door voorzitter en secretaris van het bestuur der A.R.J.A. door laatstge noemde is verworpen, volkomen instemmend met het ontwerp zooals dit door de Contactcommissie was opgesteld, spreekt als haar oordeel uit, dat naar vereeniging moet worden gestreefd, doch dat deze momenteel door de hou ding der A.R.J.A. is bemoeilijkt. en verklaart zich bereid te allen tijde op de basis van dit rapport nader over samenwerking en fusie te onderhande len. De Verbandscommissie werd gemach tigd met het bestuur der A.R.J.A. bespre kingen te voeren over samenwerking t.a.v. het orgaan. Besloten werd, van de vier leden der Verbandscommissie, die door de verga dering gekozen worden, om de twee jaar de helft te doen aftreden. Mr R. van Maare van Arnhem en de heer J. de Bruijn, van Utrecht, stelden zich niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen Mr D. Okma van Leeuwarden en Mr E. P. Verkerk van Hedel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1