Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Radio-Nieuws. (Jew. org. Friesland vraagt, of de erisiB ook mode veroorzaakt is door ar- beidbschuwheid. Vorder wil Spr. land- en tuinbouw-cursussen voor de landarbeiders en bun kinderen. Gew. org. Zeeland wijst op de taak der afdeelingen om de organisatie der landarbeiders te bevorderen. Kan er zoo vraagt Spr. door de Chr. sociale beweging niet wat meer rechtstreeksch contact gezocht worden tusschon produ cent en consument? Verder wijst Spr. op de anti-sociale houding van sommige dorpsgemoenteraden. Hebben hier de Chr. sociale en vakbeweging in verband met de a.s, verkiezingen niet een taak? Dhr J. Hollander had graag meer gehoord over maatregelen, die de crisis zouden kunnen verzachten. Spr. heeft ge meend eenigen strijd te hebben ontdekt tusschen de openingsrede van den voor zitter en de rede van den beer Oude- kerk. Dhr Chr. v. d. Heuvel, lid der Twee de Kamer, ziet twee gevaren voor Ben landarbeider: daling van het loonpeil en de werkloosheid. De toestand is volgens Spr. nog ernstiger dan de heer Oudekerk heeft uiteengezet, wat Spr. in den breede aantoont. De crisis is internationaal, maar aan den anderen kant mag gezegd, dat we toch ook op vele andere landen een voor sprong hebben. Maar onze export wordt kunstmatig belemmerd. En .we worden overstroomd door artikelen beneden kost prijs, zooals b.v. het Russisch graan. Zoo lang men de hoofdoorzaak niet bestrijdt, baten beter landbouwonderwijs, betere voorlichting, enz. weinig. De grootste moeilijkheid zit in de pro ducten, die voor Nederlandsch gebruik geteeld worden. Dat maakt de oplossing echter ook wat gemakkelijker. Eenige verhooging van den graan- en suikerprijs zou al baat brengen. De suikerprijs is nu gedaald tot een peil, zooals bij menschen- heugenis niet bekend is en dat alle pro ductie feitelijk onmogelijk maakt. De aard appelprijs is weer iets beter geworden. Ook is gelukkig, dat we hier nog niet uitgeprotectioneerd zijn. Dat is men in sommige landen wel. Spr. is het er volkomen mee eens, dat op de loonen der landarbeiders niet ge kort mag worden. Maar dan zal er iets an ders moeten gebeuren. Het spijt Spr., dat de heer Oudekerk is opgehouden, waar hij feitelijk had moeten beginnen. De beantwoording van de vragen door den heer Oudekerk wordt verschoven tot de middagvergadering. De secretaris deelt nog mede, dat een overeenkomst is getroffen met het t..b.c.- fonds „Draagt elkanders lasten". Leden van de afdeelingen van Patrimonium kun nen van dit fonds lid worden, mits ze niet in de termen vallen voor lidmaat schap van een Chr. vakorganisatie. middagvergadering. De heer Oudekerk, de gestelde vra gen beantwoordend, zegt, dat het bodem- vraagstuk moeilijk is. In de richting van socialisatie acht spr. de oplossing niet gewenscht. Voor erfpacht voelt spr. wel wat. Spr. zegt niet, dat de toestand voor de landarbeiders slechter is dan 25 jaar geleden. Hij is anders. En ook mag niet vergeten worden, dat de crisis zich niet beperkt tot den landbouw. Men mag de schuld niet op de regee ring werpen. Door dat te doen, wordt het socialisme en communisme in de hand gewerkt. Men moet de werkver schaffing niet te hard vallen. Ook in do eigen bedrijven worden wel uren ver knoeid. Misschien valt de vergelijking wel uit ten gunste van de werkverschaf fing. De loonen bij de laagste mogen niet hooger zijn dan de normale loonen in de particuliere bedrijven. Voor land- en tuinbouwcursussen aan de kinderen der landarbeiders voelt spr. veel. Spr. waarschuwt verder tegen aller lei nieuwe dingen, als bloembollen- en zilvervossenteelt. Heeft men daarvan zelf geen verstand, dan dient men zich van deskundige hulp te voorzien. Wat de arbeidsschuwheid betreft, die wordt overal gevonden. Spr. zegt altijd tot de christelijke arbeiders de waarheid. Met trots kan spr. zeggen, dat de chris telijke landarbeiders over 't algemeen, willen werken. Spr. wekt vooral de afdeelingen in Zeeland op de positie der landarbeiders te bespreken. De toestanden in Zeeland laten op sociaal gebied veel te wenschen over. De Chr. vakbeweging kan er veel sterker zijn. Spr. hoopt, dat hierin nog eens verandering ten goede zal komen. Tegen eenzijdige inrichting der bedrij ven en tegen te kleine bedrijven waar schuwt spr. De tusschenhandel kan veel vereen voudigd worden. Spr. betreurt het, dat de coöperaties in ons land niet sterker zijn gegroeid. Spr. past er voor, de landarbeiders op te zweepen en hen meer voor te spiege len, dan ze kunnen krijgen. In dit ver band laakt spr. het, dat de christelijke ambtenaren en onderwijzers de landar beiders niet meer helpen. Bij de rooden is dat wel het geval. Wat betreft de maatregelen, die ge nomen-kunnen worden ter verzachting van de crisis, wil spr. zich opzettelijk op de vlakte houden. Aannemen van klin kende moties helpt zoo weinig. De com- missie-Lovink is aan den arbeid. Spr hoopt, dat hare voorstellen eenige ver lichting zullen brengen, al vreest spr., dat. het prutswerk zal blijven. Het suikerwetje heeft de bietenteelt niet rendabel kunnen maken. Dat be treurt spr., want het zou een ramp zijn. indien deze teelt zou moeten verdwijnen, omdat er zooveel loon in verdiend wordt. Zou het ons volk een centje weer moeten kosten, indien onB bedrijf op een gezond peil kon worden gebracht, dan zou spr. daartegen geen bezwaar hebben. De dumpingstaktiek van Rusland ver trouwt spr. niet. Daarom, indien het mogelijk is, blijve het Russische graan buiten onze grenzen. (Applaus.) De voorzitter dankt den heer Oudekerk, die uitnemend met de be- drijfstoestanden op de hoogte is, voor zijn hoogstaand, concientieus werk. De leiding van den Chr. Landarbeidersbond is in verantwoordelijke handen. Spr. hoopt, dat het zal komen tot verminde ring der sociale tegenstellingen tusschen de verschillende groepen werknemers. De overige vraagpunten, op de agenda voorkomend, leveren geen discussie meer op. Ten slotte brengen afgevaardigden van het Chr. Nat. Vakverbond, Chr. Nat Werkmansbond e.a. hun beste wenschen aan Patrimonium over, die door den voorzitter worden beantwoord. Hierna werd deze welgeslaagde ver gadering met dankgebed gesloten. Aan wezig waren afgevaardigden van 80 af deelingen en 8 gewestelijke organisaties. ITALIË—BULGARIJE. Op een huwelijk volgt een huwelijk, zegt men, en 't wordt vaak in 't leven be vestigd. Uit een huwelijk komt ook wed eens een verloving voort. Dit geldt van bur- ger-menschen, evenzeer ook van vorstei- lijke familiën, 'tls weer gebleken bij het huwelijk van Kroonprins Humbert yan Italië met Marie José van België. Onder de ongeveer dertig vorstelijke bruilofts gasten waren natuurlijk de zusters van den bruidegom: Yolanda Margarita met haar man, graaf Calvi du Bergelo, Ma- falda met haar echtgenoot, hertog Phi lip van Hessen, neef van den ex-keizer, Giovanna (Italiaansche naam voor Jo hanna) en Maria, aanwezig. Doch onder hen waren. o.a. ook enkele bloedverwan ten der bruid, en een van hen was Ko ning Boris van Bulgarije, wiens verlo ving met Giovanna .van Italië (ieaer da gen officieel is afgekondigd. Het Koningshuis van Italië, toch reeds door verre bloedverwantschap met het Bulgaarsche, door middel van hot Bel gische verwant, Komt door deze verbin tenis in nauwer betrekking te staan lot de zooveel jongere dynastie van Bul garije. Hij is 86, zij 22 jaar oud (geb. 13 Nov. 1907). Dit is eigenlijk de tweede verloving; immers reeds drie jaar geleden was een voorloopige verbintenis tusschen Boris en Johanna afgesprongen. Waardoor wellicht neg pen ander spreekwoord wordt be waarheid: oude liefde roest niet. De verwantschap tusschen de beide stamhuizen begint met Maria Carolina van Napels, wier eene dochter (Maria Louise) met 'n groothertog van Toscane huwde, terwijl haar andere dochter (Ma ria Amalia) de gemalin werd van den Franschen Koning Lodewijk Philips. Een dochter van Maria Louise (t ores ia) trouwde met Karei Albert, vader van Victor Emanuel, eerste koning van Italië, overgrootvader van de bruid Johanna. Een dochter van Maria Amalia (Ciamen- tine) huwde met August van Saksen „Co- burg Gotha, den vader van Koning Fer dinand van Bulgarije, en dus den groot vader van den bruidegom Boris. De bruidegom, door zijn vader aan 't Fransch-Orleansche Koningshuis ver want, is door zijn moeder, Marie Louise van Bourbon-Parma ook aan h»t Fransoh- Bourbonsche Koningshuis verwant. Nijmegen. J. B. 90 V O L T„ de anodebatterij is leeg. Voor f 55 werkt Uw radio op het lichtnet. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Wemeldinge. Gisteren is een met ma terialen geladen zolderschuit van den aannemer Van Haaften te Zaltbommel na bij Bruinisse omgeslagen en gezonken.. Door het bergingsbedrijf van Hoogen- boezem en van der Tak wordt genoem de schuit gelicht. Schors. In deze gemeente zijn op een perceel gescheurd weiland groenkraag- mangels gegroeid van 'n bijzonder groo- t.en omvang. Er werd zelfs 'n exemplaar gewogen van 21 K.g. Exemplaren van 18 tot 20 K.g. zijn geen zeldzaamheid. Aagtekerke. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat Maandag door den tuinier P. W. alhier, van den kouden grond nog aardbeien werden geplukt. Souburg. A.s. Vrijdag vergadert de Ge meenteraad. Aan de orde komen: Voor loopige vaststelling gemeenterekening 1929. Aanbieding gemeentebegrooting 1931. Wijziging ambtenarenreglement. Verzoek vergunning aanleg dradennet voor radio distributie. Wijziging verordening voor waarden levering leidingwater. Verzoek Marnixschool beschikbaarstelling gelden. Verzoek M. Filius uitkeering deel aan nemingssom reinigingsdienst. Adres K. Minderhoud (Posthoorn) om verbetering Nieuwstraat. Wijziging begrooting 1930. Jaarwedderegeling ambtenaren ter secre tarie. Aanvullingskohier hondenbelas ting. Bezwaarschrift schoolgeld. B. en W. schrijven naar aanleiding van het ambtenarenreglement: Door Ged. Staten wordt verzocht het begrip „ambtenaar" in het ambtenaren reglement ruimer te stellen overeenkom stig art. 1 der ambtenarenwet 1929. Bovendien moet nog in de verordening worden opgenomen: „de wijze, waarop aan vereenigingen van ambtenaren ge legenheid wordt gegeven ten aan zien van de dezen betreffende algemeen verbin dende voorschriften haar gevoelert te doen kennen" (art. 125 der ambtenarenwet), Voorgesteld wordt aan deze opmerkin gen te voldoen. Voorgesteld wordt afwijzend op het ver zoek inzake aanleg dradennet voor radio- distributie te beschikken, daar reeds een dergelijke vergunning is verleend aan de Zuid-Nederlandsche Radiodistributie Mij. Het komt voor, dat aansluitingen op de waterleiding worden opgezegd, na een gebruik van 2 maanden, omdat thans voldoende regenwater aanwezig is. Dan zal weer om aansluiting verzocht worden indien er gebrek aan water komt en zal dit elk jaar zich herhalen, wat niet in het belang is van het bedrijf. Om hieraan een eind te maken wordt voorgesteld den termijn van 2 maanden te stellen op 12 maanden en art. 5, le lid der „Voorwaar den voor levering van water door de ge meente-waterleiding van Oost- en West- Souburg" te lezen als volgt: Abonnementen gaan in op den dag waarop de dienstkraan wordt geopend. Zij worden aangegaan voor den duur van minstens 12 maanden, met dien verstan de, dat de maand van opening geheel medetelt, indien deze opening is geschied voor of op den 15en van dien maand, terwijl het gebruik in de maand vari ope ning in het andere geval geteld wordt bij dat van de volgende maand. Zooals bekend is, werd, toen M. Filius als aannemer van het werk van den rei nigingsdienst de uitvoering staakte, over eenkomstig het contract een deel der aan nemingssom niet uitbetaald. Later ver zocht Filius uitbetaling van bedoeld be drag, omdat hij naar hij meende, daar recht op had. Thans heeft hij verklaard inderdaad geen recht op het geld te hebben doch verkeerdelijk te zijn ingelicht en verzoekt hij uitbetaling van bedoeld bedrag omdat hij daarvoor toch arbeid heeft verricht. In verband met de in het adres aange voerde motieven wordt voorgesteld het gevraagde bedrag uit te keeren. Voorgesteld wordt afwijzend op het ver zoek van K. Minderhoud te beschikken, omdat adressant gelijk behandeld is als de bewoners der aangrenzende perceelen. Wenscht hij bestrating voor zijn perceel dan zal hij dit evenals anderen zelf moe ten bekostigen. Helnkenszand. De heer Mart. Rijk al hier heeft bedankt als gezworene van het Waterschap ,,'s-Heer Arendskerke". Door den heer Burgemeester alhier is bericht ontvangen van de „P.Z.E.M." dat de stroomprijs met ingang van 1 Januari a.s. opnieuw zal worden vast gesteld. Waar het aantal aansluitingen op enkele na de 60 pCt. heeft bereikt kan door toetreding voor 1 Januari van enkele personen de prijs per KWIJ. worden ver laagd. Gistermiddag had een zoontje van den heer Bordui alhier in het speeluur bij de school het ongeluk zoodanig op een stoep te vallen, dat een groote wonde in het been ontstond. De dokter was spoe dig ter plaatse. Nadat heelkundige hulp was verleend is het ventje naar zijn woning vervoerd. Smokkelhandel aan de grens. In verband met den steeds toe- nemenden smokkelhandel in koffie, tabak, sigaren, sigaretten en chocolade nemen de Duitsche autoriteiten thans langs de Limburgscho—Duitsche grens een proef met het toepassen van stre ger maa'rege len op het verkeer van en naar Uui sch- land, speciaal uit. de kleinere grensdorpen. De .economische malaise, die in heel Euitschland en ook langs de grenzen sterk gevoeld werdt en de toenemende werkloosheid in Limburg, werken den smokkelhandel in de hand. De prijsverschillen der genoemde arti kelen hier en over de grens zijn vrij groot, zoodat er voor de smokkelaars wel iets te verdienen valt, ofschoon de mees ten z.g. dragerswerk verrichten tegen vast overeengekomen loon of procenten. Voor al op Vrijdag en Zaterdag wordt er heel wat over de grens gebracht. Voor de zakenlui in het Duitsche grens gebied is de verboden invoer zeer nadee- lig. Er is weer gedacht om, evenals tijdens den oorlog voor de grensbewoners be paalde passen af te geven. Instorting op de Oranje N a s s a u II. In de ondergrondsche wer ken van de Oranje Nassau II te Schaes- berg, heeft Maandag een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan drie arbeiders van de buitenwereld zijn afgesloten. Men is aanstonds met alle macht be gonnen aan het opruimingswerk, ten ein de deze arbeiders uit hun benarde po sitie te bevrijden. Men kan met deze 'drie arbeiders spre ken en hun eveneens voedsel doen toe komen. Dinsdagmorgen was men nog druk met het opruimingswerk bezig. Auto te water. Maandagmiddag is een particuliere auto waarin een twee tal personen gezeten was, in de Ring vaart van den Haarlemmermeerpo'der ge reden tengevolge van slippen. Beide per sonen konden s lechts ten koste van groote moeite met een roeiboot worden gered, waarbij de leeren kap van de auto moest worden stukgesnoden. F.en der geredden had door het breken der voorruit een bloedende verwonding aan de kaak be komen die door een geneesheer ter plaatse voorloopig werd verbonden. Palingvellen. Het is bekend hoe taai de paling is., mitsgaders zijn huid. En het behoeft, dai oefc geen vwwnndering te wekken, dat er menschen zijn. die trachten hun voordeol te doen met die palingvellen. Dat dit aan sommigen uiter mate is gelukt, vordt bewezen door een berichtje in de Fisclierei-Ztg., volgens het welk in Londen een fabriek is, die anders niets dan palingvellen verwerkt en daar mee jaarlijks eenige duizenden ponden sterling verdient. De vellen worden be trokken van vischhandelaron, restaurants en gaarkeukens, die bljj zyn nog een prijsje voor dit afval te kunnen maken. De vellen worden voornamelijk gebruikt voor het maken van zweepen, niet alleen voor de riemen, maar ook voor beklee ding der handvatsels. Verder worden dui zenden paren schoonriemen e.d. gemaakt. Ook wordt palingvel voor touwwerk aan wend. Na bewerking worden veel paling vellen door bierbrouwers aangekocht voor zuivering van hun product. De ongebruikte grove deelen worden met, andere afvalstoffen tot een voor treffelijke vischlijm verwerkt. Kostbaar kleinood verdwe nen. Een bewoner van dgn Badhuis weg te 's Gravenhage "heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlencollier ter waarde van 20000 gulden, welk collier in een bijouterie- doosje was geborgen. De vermissing werd gisterochtend half twaalf door den eige naar hiervan geconstateerd, terwijl hij eenige uren tevoren het kostbare kleinood nog in hel doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het on derzoek gaat dan ook vooral in de rich ting van personen, die in de villa van den bewoner, die zelf expert in juweelen is, „thuis" geacht kunnen worden, althans daar zeer wel bekend moeten zijn. Het collier bevat zeventig rose paar- len, afloopend in groote en zoodanig aan eengeregen, dat om de andere een groo te en kleine parel volgen. Verder is het collier voorzien van een platina veilig heidsketting. Rijke bedelares. Omdat zijn welgestelde, 90 jaar oude moeder het bedelen is de straten niet wilde laten, heeft A. Smolowitz te Brooklyn haar laten arresteeren. Hij deelde de politie mee, dat ze ten minste 200.000 p. st. in baar geld en onroerend goed bezit en vroeg haar arrestatie om „haar tegen zichzelf te beschermen". Te veel sympathieke agenten, zei hij, hadden haar in de straten opgepikt om haar een geschikt plaatsje te geven en dan hadden later magistraten haar om voedsel en onderdak naar Welfare Island gezonden, wat onzin was, aangezien ze een eigen comfortabel huis heeft. Moeder Smolowitz wordt door de po litie een artiste in het bedelen genoemd. Het is niets bizonders als ze 20 p. st. per dag ophaalt. De rechter heeft den zoon zijn zin ge geven en haar vrijgelaten op voorwaar de, dat ze zich onder diens toezicht stelt. Een professor als diei Eenige maanden lang werden op geheim zinnige wijze diefstallen gepleegd in de Pruisische staatsbibliotheek. De verklaring is thans gevonden. Deze diefstallen, hoofdzakelijk platen uit oude werken betreffende, werden gepleegd door een algemeen bekend professor in de oriëntale wetenschappen. Er is gehleken, dat de professor tot deze diefstallen kwam, omdat hij on danks zijn talrijke publicaties, onder bit tere armoele te lijden had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling heerscht. Hij verkocht de platen aan kunsthandelaars. Recordwaanzin. Uit New York wordt gemeld, dat een Amerikaan, Norman Pieroe geheeten, getracht heeft te toonen, hoe lang men achter elkaar kan spreken. Hij had besloten een toespraak voor de microfoon te houden, die eerst dan beëindigd zou zijn wanneer hij niet meer spreken kon. Toen zijn experiment echter wat al te lang duurde heeft men hem door de politie uit de studio laten verwijderen. Het verhaal klinkt onwaar schijnlijk, maar men doet in Amerika véél om eens „in de krant te komen". Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 7 October 1930. De volgende personen waren gedag vaard: M. B., huisvr. M. T., 26 j., zonder be roep te Vlissingen, wegens mishandeling van S. M. Martens en wegens beleediging van S. M. Martens. Eisch f 15 b. of 15 d. h. Uitspraak f10 b. of 10 d. h. Ca. B., 20 j., zonder beroep te Vlissin gen, alsvoren. Eisch f15 b. of 15 d. h. Uitspraak f10 b. of 10 d. h. J. P„ huisvr. A. B., 61 j., zonder beroep te Vlissingen, wegens mishandeling van S. M. Martens. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. S. C. S., 26 j., arbeider te Axel, wegens mishandeling van Krijn Dieleman, Eisch f 10 b. of 10 d. h. Uitspraak f 5 b. of 5 d.h. A. A. D., 72 j., zonder beroep te Koe wacht, wegens mishandeling van zijn echtgenoote. Eisch en uitspraak 14 d. gev. straf. J. W. v. B., huisvr. ,T. C. Z., 33 j., zonder beroep te Kattendijke, wegens mishande ling van Maatje Beenhakkers. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. I. de R., 22 j., timmerman te Middelburg, wegens beleediging van den agent van politie H. Romp, toen deze een oproeping voor hem schreef. Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d. h. A, F, 7„ 35 Jkneprep VHsslngerv, wegen» mishandeling van J. J, Huijsrogge. Eisch f 10 b, of 10 d. h. Uitspraak f5 b. of 5 d h. I. J. v, G„ 25 arbeider te Cadzand, wegens diefstal van een dennenboomstam, toebohoorende aan den Sta, t. Eisch en uitspraak f 15 b. of 15 d. h. P. A. t. W., 22 j., chauffeur te Middel burg, wegens het beschadigen van een electrische bel en gaaswerk tot bescher ming van electrisch licht in een cel op het Bureau van Politie te Middelburg op 31 Juli j.l. Eisch f 10 b. of 10 d.h. Uit spraak f5 li. of 5 d.h. W. F. d. R„ 26 J., werkman te Vlissin gen, wegens landlooperij te Hansweert Eisch 3 d. h. en 3 j. R. W. I. Uitspraak 3 d. h. en P/2 j. R. W. I. P. S., 21 j., schippersknecht te Made, wegens mishandeling van M. A. Bakker te Wissenkerke. Dezelfde wegens mishandeling van den gemeente-veldwachter W. Heijboer te Wis senkerke. Eisch en uitspraak f20 b. of 20 d. h. M. L. H., 39 j., koopman te Brouwers haven, wegens beleediging van Jacob Verton te Renesse. Eisch en uitspraak f 10 b. of 10 d. h. M. P., 28 j., werkman, Zierikzee, wegens mishandeling van I. J. P. Uijl. Eisch en uitspraak f5 b. of 5 d. h. C. L. C., 65 j., metselaar te Sas van Gent, wegens beleediging van P. J. W. Ougenae. Eisch en uitspraak f20 b. of 20 d. h. Programma van Donderdag 9 Oct. HUIZEN, 1875 M. 8-9.15 Gramofoon- platen. 1010.30 NCRV. Lezen van Chr. Lectuur. 10.3011 NCRV. Korte Zieken- dienst o. 1. van Ds Aalders. 12.151.45 Concert door het K. R. O.-trio. 1.45—2 en 22.45 Gramofoonplaten. 2.453.45 Cursus handwerken. 3.45—4 Gramofoon- platen. NCRV. 4—5 Ziekenuurtje o. 1. v. Ds Bakker. Baritonzang pa orgelspel. 5—6 Kniples. 6.457.15 Engelsche los. 7.15 —7.45 Cursus Maleisoh. 8—10.45 NCRV. Concert. HILVERSUM, 1071 M. Vóór 6 uur: 298 M. Uitsl. AVRO-uitz. 8.019.45 Gramo- ioonplaten. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.3012 Concert. Kwintet. 12.012 Con cert. Philh. Orkest. Orgelspel. 22.30 Voor de vrouw. 3—4 Aansl. Grand The ater te A'dam. 45 Ziekenuurtje. 56.30 Gramofoonplaten. 5.307.15 Concert Om roeporkest, Concert op 2 vleugels. ,7.45 8.15 Joodsche gezangen. 8.15 Aansl. Concertgebouw te A'dam. Het .concertge bouw-orkest. 10.45 Voordracht door Mr Kamp. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding. 12.20 Concert. Bariton, trio. 1.20 2,20 Orgelspel. 3.204.05 Kerkdienst. 4.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Solisten en orkest. De storing op de 1071 M.-goll voor den omroep. Het Ned. Corr. Bur. meldt: In verband met de in de pers geuite klachten over hinderlijke storing op de 1071 M. voor den omroep kan het volgen de worden medegedeeld: Zooals bekend, ligt de golflengte van 1071 M .in den band, welke bij internatio nale overeenkomst welke ook Neder land onderteekende voor andere doel einden dan dgn algemeenen omroep be schikbaar is gesteld. Evenwel is door de conferentie te Praag aan Noorwegen (aan welk land geen lange golf in den omroep- fcand toegewezen kon worden) toegestaan de 1071 M. voor omroepdoeleinden te gebruiken, echter onder voorbehoud, dat het de diensten, waarvoor de 1071 M. officieel is aangewezen, niet stoort. Nu de nieuwe Noorsche zender te Oslo ook des avonds proefuitzendingen houdt op deze golflengte, wordt de Ne- derlandsche Omroep, die voorloopig des avonds met toestemming van den minis ter op eigen risico op deze golflengte is blijven werken, uiteraard door dezen veel krachtiger zender gestoord. Aan Noorwegen is telegrafisch gevraagd of het de bedoeling is, de uitzendingen op deze golflengte te bestendigen. Indien dit het geval is, zal de Nederlandsche Omroep, die een lange golf (1875 M.) te zijner beschikking heeft, de 1071 M. moe ten verlaten en over moeten gaan op de aan Nederland toegewezen korte golf van 298 M., die wel overdag, maar nog niet des avonds voor omroepdoeleinden is gebezigd. Dat bij incidenteele proefnemingen met de 298 M des .avonds verschillende sto ringen optraden is te verklaren, wijl door het tot nu toe ongebruikt laten van deze golf in de avonduren andere stations er op zijn gaan werken. De storende stations worden inmid dels opgespoord en de noodige maatrege len genomen, om aan het ten onrechte gebruik maken van deze golf door ande ren een einde te maken. De uitzendingen op de 298 M. zullen dus binnenkort, naar verwacht wordt, sto- ringvrij kunnen worden ontvangen, be houdens dat de kwestie van de verbete ring in de zendapparatuur nog moet wor den opgelost. Het spreekt overigens van zelf, dat de 1071 M. golf, welke aan ons land voor uitzendingen van zakelijken aard is toegewezen, daarvoor beschikbaar blijft en dat 'tegen eventueele storing op dat gebied terstond maatregelen zouden worden genomen. Uit hel vorenstaande blijkt, dat Neder land zich strikt wenscht te gedragen naar de op de conferentie te Praag gemaakte afspraken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6