Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Ingezonden stukken Scheepstijdingen. rraagrt Spr. In t vervolg eulV, een extra propagandacampagne niet te doen samenvallen met die voor het Chr. Nat Vakverbond. Verschillende afgevaardigden maken op- of aanmerkingen over het orgaan. Een der sprekers wil geen annonces meer op nemen, die het huurkoop-systeem in de hand werken. Dhr Boucherie, Middelburg, vraagt om meer leiddraden in het orgaan voor het behandelen van onderwerpen in de afdeelingen. Dhr K. Kruithof, Utrecht, is teleur gesteld door het jaarverslag. Secretariaat, moderamen en Verbondsbestuur zijn in de laatste jaren totaal veranderd. Maar wat in ujtzicht werd gesteld, is nog niet verwerkelijkt. Er is in het werk weinig veranderd. Het bestuur moet meer leiding geven. Verder vraagt spr. meer inlichtingen ever de correspondentie en conferenties met het Bestuur va.n den Bond van Ge rei Mannenvereenigingen inzake de ver houding tusscben beide organisaties. Verder zegt spr., dat nog meer afdee lingen propaganda moeten voeren. Het Verbondsbestuur moet speciaal voor het jeugdwerk de lijnen uitstippelen. Ook wil spr., dat het Verbondsbestuur zich meer interesseerde voor de Chr. Be sturenbonden, die feitelijk moeten uitgaan van Patrimonium, Chr. Nat. Werkmans bond en Chr. Nat. Vakverbond gezamen lijk. Deze affaire is te veel binnenska mers afgehandeld. De secretaris, de heer G. Baas, te Amsterdam beantwoordt de verschillende sprekers. Met verschillende wenken zal zooveel mogelijk rekening worden gehou den. Wal betreft het contact met de Chr. Vakbeweging, dringt Spr. er allereerst pp aan, dat alle leden van Patrimonium, vocrzo'over ze daarvoor in de termen val len, lid worden van een Chr. Vakorgani satie. Den heer Kruithof antwoordt Spr., dat het werk van Patrimonium ook in het afgeloopen jaar in de goede lijn ging. Genoeg is er zeker niet gedaan. Sommige afdeelingen konden ook meer doen. Al groeit de Chr. Vakbeweging wat God geve nóg zoo sterk, de algemee- ne Chr .Sociale bonden houden nog een breede taak. Zoo heeft Patrimonium de „sociale Evangelisatie" aangepakt en wil het meer aan jeugdarbeid gaan doen. Goedkoops lectuur moet in breeden kring worden verspreid. Daarmee is nu een. begin gemaakt. We zijn er met ons werk nog lang niet, maar mogen toch dank- baatf zijn voor hetgeen we konden doen. Dezen winter zal het Bestuur zich in het bijzonder interesseeren. voo>r de af deelingen, die den vorigen keer niet aan de propaganda-actie deelnamen. Ook voor de „eerstbeginn enden", zij, die van so ciale actie geheel onkundig» soms af- keerig zijn. De desbetreffende commissie ,zal een principieele en practische handleiding voor het jeugdwerk geven. De zaak van de Besturenbonden is nog niet af. De Chr. .Nat. Werkmans bond wilde niet meewerken aan een ge meenschappelijke regeling betreffende de Besturenbonden. De kwestie is echter vol gens Spr. de wereld niet uit. Het zal er toch na verloop van tijd toe moeten komen, dat de besturenbonden geleid worden door de geheele Chr. Sociale en vakbeweging. De Voorzitter dankt den secretaris hartelijk vook den door hem verrichten arbeid. Het verslag van den penningmeester wordt na enkele opmerkingen goedge keurd. Eveneens de begrooting voor 1931. De aftredende bestuursleden de hee- ren C .Smeenk, en W. J. Bossenbroek worden herkozen. Hierna wordt gepauzeerd. (Voor vervolg zie eerste blad). STOFFER EN BLIK hebben afgedaan. Een stofzuiger levert J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Terneuzen. In de Maandagavond ge houden zitting van den Gemeenteraad werd uitvoerig gesproken over het voor stel B. en W., om toe te treden tot het nieuwe plan der drinkwaterleiding door de N. V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterlei ding .Mij- Allereerst ontwikkelde dhr D. Scheele (A .R.) zijn bezwaren. Hij is nog steeds tegenstander, omdat hij er bezwaar te gen gevoelt, den burgers een verplich ting op te leggen, die zij bij vrije ver kiezing niet steeds zouden verkiezen. Hij wil de burgers een eigen beslissing laten behouden. Hij vraagt, waarom de tarieven voer de industrie wèl, die voor het huis- verbruik daarentegen niet verlaagd zijn; waarom de industrieels lichamen geen garantiesom moeten garandeeren, en een verbruik van een af te nemen hoeveel heid. Spr. noemt de waterleiding een nieuwe belasting, die vooral voor groo- tere woningen zjjn bezwaren heeft. Dhr van Driel, S. D. A. P., is overtuigd dat de waterleiding noodig is. De ta rieven waarvan thans niet afgeweken wordt zijn een vorig maal door den raad aanvaard; hij is nog steeds voor stander. Dhr Bedet,, C. H., spreekt nog over de verplichting tot aansluiting, en de ga rantie-som. Dhr Hamelink, S. D. A. P., zegt, zich reeds eerder over deze zaak uitvoerig te hebben uitgesproken,. Wat hier aan de orde komt, is een uitvloeisel van wat we reeds gehad hebben. Dat iemand als Dr Wallian (destijds te Breskens) en lid van de groote oommissie zeide, dat op hygiënsiche gronden geen waterleiding noodig is, verwondert spr„ als zulks alom in den lande wèl noodig geacht wordt. De voorzitter geeft een zeer uitvoeri ge toelichting en weerlegt de geopperde bezwaren. De groep van samenwerkende gemeenten is kleiner .geworden, pi aar daardoor werd het nieuwe plan niet on gunstiger. Immers gedeelten, die veel kos ten. veroorzaken (Graauw, Hontenisse, Ossenisse b.v.) zjjn »r bjj dit nieuwe plan uitgevallen. Een of twee watertorens ko men te vervallen hij een kleiner plan, zoodat het niet nadeeliger wordt dan het groote plan 1928. Het is uitgesloten, dat de industrie in deze N. V. een plaats zou innemen; het is immers een N. V. van publiekrechtelij ke lichamen, w.o. de deelnemende .ge meenten. Volgens spr. leert de practijk, dat met de verplichting tot aansluiting het zoo'n vaart niet loopt. Een gemeente op Schou wen noemt Spr. als voorbeeld, waar eerst door talrijke ingezetenen .een request aan den Raad gezonden werd tegen verplich te aansluiting, en waar thans 99.05 pot is aangesloten. Waar wij er prijs op stellen, dat de industrie in onze gemeente en ons ge west zich ontwikkelt, moeten wij dia ont wikkeling ook mogelijk maken. Op een vraag van dhr D. Scheele naar de opinie der beide wethouders verklaren deze beide zich als voorstan ders, waarbij zij de voordeelen ervan nader bespreken. Dhr de Jager, A. R., gelooft, dat de waterleiding een zegen zal zijn voor onze streek en het te betalen bedrag dat heusch geen belasting isl door ieder gemakkelijk te dragen. Het voorstel van B. en W. wordt met 85 stemmen aangenomen; tegen dhrn D. Scheele, W. Bedet, D. v. Aken, A. de Bruyne en' De Bakker. Wemeldinge. Heden- voormiddag is door het bergingsvaartuig „Zeehond", kapt. Bek alhier, behouden binnen gebracht het Ijalkscheepje „Dankbaarheid", schipper Boender van Puttershook, geladen met suikerbieten, dat nabij Gorishoek aan la ger wal was geraakt en veel water had in gekregen. Door jie sleepboot „Adja", kapt. Hoek man, is wegens het ruwe weer assistentie verleend aan, het beurtschip „Snelvaart II", schipper de Geus, op weg van Rot terdam naar Terneuzen. Het Belgische motorschip „Victor" ver loor even voor het invaren van de sluis zijn roer en: beschadigde zijn schroef. Het schip heeft ligplaats genomen aan den steiger totdat een duiker een onder zoek zal hebben ingesteld. DE CONSTRUCTIE VAN DE R. 101. Het verongelukte luchtschip, R 101 is ge bouwd door de Koninklijke Luchtschep enwerf te Cardington. Het luchtschip, werd ongeveer einde September 1929 definitief voltooid, na dat te voren ©enige noodzakelijke wijzigingen waren aangebracht. De gascapaciteit bedroeg ongeveer millioen kubieke voet, waardoor de R 101 bet grootste luchtschip ter wereld was. Het draagvermogen van het luchtschip be droeg ongeveer 150 ton, de lengte 7 meter, de grootste doorsnede 39.3 meter, ue hoogte met inbegrip van den gondel 42 meter. De tanks konden ongeveer 28 ton zware ruwe olie innemen. De R 101 was voorzien, van vijf Diesel-motoren van 685 P.K. De gemiddelde snelheid bedroeg 120 K.M. De waarschijnlijke route van het luchtschip was Cardington, Parijs, Bordeaux, Toulouse, Narbonae, naar de Noordkust van Afrika. Te Ismaela, in Egypte, zou het luchtschip een tusschenlanding uitvoeren om levensmiddelen en brandstof in te nemen. tie tocht naar Canada heen en terug, in het midden van dit jaar is niet door de R 101, die thans veronge lukt is, maar door de R 100 gemaakt. Voor de R 101 was dit de eerste groote vaart. Oorspronkelijk aldus deelde dr Tha- lau van de Technische Hoogeschool te Berlijn mede oorspronkelijk vond men toen de R 101 zijn proefvluchten hield, zijn snelheid onbevredigend. Het luchtschip werd verbouwd, d.w.z. men haalde de verschillende deelen uit elkaar en voegde aan de constructie een cel toe_, ten einde zijn draagvermogen te verhoo- gen. Ook in de motoren kwam verandering. De vijfde motor was oorspronkelijk slechts voor achteruitslaan ingericht en deze motor werd nu ook bestemd voor de voorwaartsche beweging. Twee verstelbare zij-mo'oren werden nog aangebracht ter verhooging van de snel heid. Zoowel bij den bouw als bij de verbou wing werd het vraagstuk van de veiligheid van alle kanten bekeken. Tot dat doel hadden bijvoorbeeld 21/2 jaar lang aero-dynamische proeven plaats, belastingsproeven en wat alleen reeds de stabiliteit betreft waren ongeveer 300 verschillende berekeningen noodig. Aanslag op een alcohol-depot. Uit New-York wordt gemeld, dat te Pitts burgh verscheidene met machinegeweren en revolvers bewapende personen een magazijn van koloniale waren binnendrongen, waar zij den eigenaar van de zaak en nog drie andere personen neerschoten en zich vervolgens uit de voeten maakten. Bij het door de politie inge stelde onderzoek bleek, dat zich in het ma gazijn groote hoeveelheden alcohol bevonden, zoodat men veronderstelt, dat de eigenaar van de zaak in verbinding heeft gestaan met alcohol-smokkelaars -en de aanslag dooi leden van een concurreerende smokkelaars bende is gepleegd. Een loop er vermist f 13.000, Gistermorgen beeft zich te Amsterdam een geval voorgedaan, waaromtrent de politie vol komen in het duister tast. I>« Jeugdige loeper ran een financieel© in stelling, gevestigd op de Keizersgracht bij de Hartenstraat, was uitgestuurd om enkele be rt jagen te innen. De jongen ging heen en kwam op den gewonen tjjd tgrug. Toen hij echter yijn tasch, waarin hij ge woonlijk de geldswaardige papieren bewaart, openmaakte, bleek daaruit een bedrag van ongeveer f 18.000 te zijn verdwenen. De jon gen kon deze verdwijning niet verklaren. Een inderhaast ingesteld onderzoek wees- uit, dat hij het geld niet ergens had 'laten figgen. Het was althans nergens gevonden. Het is mogelijk, dat men den jongen het geld heeft ontfutseld of dat hij het onderweg heeft verloren. De politie van een en ander in kennis gesteld, is. onmiddellijk een onderzoek begon nen, dat in den loop van den dag tot eenb» resultaat schijnt te hebben geleid. Zij heeft den looper een verhoor doen onder gaan, dat echter weinig positieve gegevens heeft opgeleverd. Gisterenavond was er nog niets naders hekend. Wi onderl ij ke toestanden. In het verslag der Algemeene Rekenkamer komt o.a. de volgende passage voor: „Uit een briefwisseling met den minister van Defensie bleek het college, dat te Am sterdam de invoer en verkoop van bevroren rundvleesch, anders dan door tusschenkomst van den gemeentelijken ceritralen dienst voor de levensmiddelenvoorziening is verboden. Po gingen, bij burgemeester en wethouders in het werk gesteld, om ten behoeve van den Rijksdienst ontheffing te verkrijgen van deze bepaling, zijn niet geslaagd. De Kamer maakt hiervan ter dezer plaatse melding, omdat vermoedelijk hierin de ver klaring ligt van de omstandigheid vermeld in de aanteekening van den minister van Justitie op blz. 2 van haar verslag over 1928, dat bij eene aanbesteding bleek, dat te Amsterdam bevroren rundvleesch duurder was dan inlandsch." Hieruit blijkt dus, dat de regeering zich door het hoofdstedelijke gemeentebestuur kalm-weg laat dwingen, het benoodigde be vroren vleesch uitsluitend via het gemeente lijke monopolie te koopen en dan nog tegen een prijs, die n. b. hooger is dan die van versch inlandsch Vleesch Aanbesteding is dus onmogelijk en concurrentie verre Toenemende werkeloosheid. Te Helmond neemt de werkloosheid nog steeds toe. Thans zijn aan de textielfabrieken van de fa. Diddens en van Acten wederom 40 werklieden, wevers en spinners, ontslagen tegen Zaterdag 11 October a.s. Op de ar beidsbeurs aldaar staan ruim 650 werklie den ingeschreven. Ook in de bouwbedrijven neemt de werkgelegenheid sterk af. Najaarsharing. Te Lemmer is gis teren de eerste najaarsharing aangevoerd ten getale van veertig stuks. Dynamiet gestolen. Ongeveer 14 dagen geleden werd ten nadeele van een bouwonderneming te Iserlohn (Duitschland) eeD vrij aanzienlijke hoeveelheid dynamiet gesto len. Het dynamiet is gisterenochtend in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar de diefstal werd gepleegd, teruggevonden, In verband met deze ontvreemding zijn zes com munisten in hechtenis genomen. Groote fabrieksbrand. Zaterdag avond laat ontstond door tot nu toe onbe kende oorzaak brand in de maalderij van de graanfirma J. L. van Herwerden, to Nieuwe Niedorp. De brandweer wist met be hulp van een handspuit en twee slangen op de waterleiding de omliggende perceelen te behouden. Tegen de woedende vuurzee zelve kon zij niet veel uitrichten. Een enorme hoeveelheid lijnkoeken, graan en meel werd een prooi der vlammen. Honderden uit den omtrek waren, getui gen van het blusschingswerk. Eerst Zondag morgen om acht uur was men het vuur meester. Het fabriekencomplex, dat een opper vlakte van ongeveer 1600 vierlc. M. besloeg en gedeeltelijk uit hout en steen was opge trokken, is totaal verwoest. De machines wist men met groote moeite te houden. De schade, die op ongeveer f 40.000 wordt ge schat, wordt door verzekering gedekt. Geluktelegrammen. In de maand Juli 1930 werden verzonden 16130 geluktele- grammen, bestemd voor het binnenland, 658 bestemd voor het buitenland en 1 voor een Ned. Scheepsstation via een Ned. Kuststation. D© opbrengst der geluktelegrammen bedroeg f 3126.10. Vergeleken bij de opbrengst over Juli 1929 beteckent dit een stijging van f 139.30. Van de opbrengst werd een bedrag van f 46.88 beschikbaar gesteld voor het Kinder fonds van het Post-en Telegraafpersoneel. Verlamming. Hoewel ik vorige keer al verschillende brieven besproken heb, wil ik thans nog een typisch geval uit Noord-Holland be schrijven. Naar aanleiding van mijn vo rige artikelen ontvang ik thans opeens weer veel meer brieven over verlamming en komen er ook veel kippen in. De ziekte heerscht blijkbaar dit najaar er ger dan in vorige jaren en of dit met het weer van dit jaar verbandt houdt, weet ik niet. Ditzelfde geldt ook van de diphterie en pokken. En vooral de pok ken heerschen opvallend sterk dit jaar. Ook bij geënte dieren zag ik gevallen, wat er dus op wijst, dat de smetstof dit jaar nog al sterk is of dat bepaalde entstolfen die tegenwoordig gebruikt wor den, niet sterk genoeg waren. De brief, een ware jammerklacht, luidt: „Ik had 220 kippon, die ik op den leeftijd van acht weken kocht. Eerst ging het best, ze zijn nu öVfc maand oud en beginnen te leggen. Gisteren had ik 12 eieren, doch nu krijg ik zoo maar een heeleboel lammen er in. Zoo zie ik er niets aan en den anderen dag liggen ze. Dan doe ik ze apart maar ze worden T fmtadig Mn nvagw en «terven ten «lotte. Wat kan dat wezen? Ik heb er nu al 10 dood en er liggen er nu al weer 12 stuks", Welnu, dezo ziekte, wier naam ik al genoemd heb als „Neurolymhomatosis gallinarum" is in 1007 reeds door den Honguarschen professor Marek beschre ven. Hij vond de ziekte toen onder Or- pington-hanen. Zooals het ziektebeeld aangeeft is het een zenuwziekte en wel vooral van de beenzenuwon. Als wo nu weten in het geleerde potjeslatijn, dat hier Grleksch is, „neuron" heet, dan begrijpen we al vast wat van den naam. Verder is „gallus" latijn voor kip, dus zien we al, dat we met een zenuwziekte van kip pen te maken hebben. Nu vond Hulygra al bij microscopisch onderzoek een be paalde soort cellen, lymphocyten ge noemd, in de zenuwen en omdat dit ook door latere onderzoekers gevonden is als een typisch microscopisch beeld van deze zieke zenuwweefses, spreekt men van „lymphomatosis" der zenuwen. Zoo'n geweldig geleerd woord zegt dus den ingewijde heel aardig wat er aan de hand is. In 1914 werd de ziekte al in Amerika door Prof. Kaupp beschreven en kwam zij daar al in verschillende staten voor. Hij beschreef ook al naast de ver lamming de blindheid. De ziekte bleek ongeneeslijk en kwam bij alle rassen voor. Kaupp probeerde met de zieke zenuw weefsels gezonde kippen te besmetten doch dit lukte hem niet. In 1921 heeisch- te de ziekte hevig in den staat Rhode Island Red, waar de bekende mooie roo- de kippen vandaan komen. Bij de hennen uitte de ziekte zich veel in blindheid, bij de hanen meer in verlamming. Sterke vogels werden net zoo goed aangetast als zwakke. In 1921 werd de ziekte in Holland ge constateerd en bestudeerd door Dr van der Walle en mevrouw Winkler Junius. Zij probeerden ook andere kippen te be smetten dat in enkele gevallen ook geluk te. In de latere jaren heeft Pappenheimer in Amerika vooral deze ziekte bestudeerd en vele interessante gegevens verzameld. Hij kan ook in 25 pet. der gevallen de ziekte overbrengen en beschouwt haar dus als besmettelijk. Dacht men nu echter in die eigenaar dige celophoopingen in de zenuwen de oorzaak gevonden te hebben, dit geheele onderzoek werd weer te niet gedaan toen bleek, dat bij volkomen gezonde kippen dergelijke celophoopingen ook in allerlei organen in de hersenen en in de zenu wen voorkwamen. Daar zitten we dus nu weer. De een denkt dat de celopeenhoo- pingen toch aantoonen, dat de kip de ziekte in het beginstadium te pakken had en de ander denkt, dat dergelijke celopeenhoopingen bij alle kippen nor maal voorkomen. Wat de verschijnselen betreft het vol gende: Soms plotselinge verlamming zoo dat de dieren niet meer kunnen staan, soms heel langzaam beginnend met het trekken van een been. Soms blijft het dier eenige dagen strompelen met kromgetrok ken teenen, loopt als een dronken mensch, blijft nog wat op de been door ergens tegen aan te leunen, doch valt ten slot te neer. Meestal een poot vooruit en een poot achteruit gestrekt De eetlust blijft best en als men het dier blijft voeren kan het weken lang in leven blijven. Nu is het gekke, dat we allen van verlamming spreken, maar dat de beenen heelemaal niet lam zijn. De spieren kunnen zich flink samentrekken, maar ze doen dit niet meer onder bevel van het even wichtsorgaan. De vogel kan zich bijv. met een lamme poot ergens tegen afzetten en een flinken duw geven, zoodat hij een eind verder rolt. Naast deze verlamming treedt heel vaak gapen op, dat vaak als eerste verschijn sel gemerkt wordt. Men moet er in dezen tijd om denken, dat kippen met diphthe- rie ook gapen of naar lucht happen met open snavel en ook wel eens schijnbaar verlamd kunnen zijn. Een derde verschijnsel is de oogziekte. Eerst is het net of de dieren staan te staren, spoedig verkleurt het oog en het bruine regenboogvlies wordt grijs, door dat zich daarin ook de typische cellen- ophoopingen gaan vormen. Daarop volgt \ra.lv blindheid. De ziekte treedt meestal pas op als de dieren drie vier maanden oud zijn en verdwijnt weer uit de koppels als deze ongeveer een jaar oud zijn. De sterfte kan heel hoog zijn. We weten dus eigenlijk niet hoe de ziekte zich voortplant, want bij proeven in het laboratorium blijkt ze niet zeer besmettelijk te zijn. Ik zelf heb massa's proeven genomen om de ziekte van de eene kip op de andere over te brengen, doch het is mij nooit gelukt. In sommige gevallen heeft men opge- meikt, dat de ziekte op een erf van het eene op het andere jaar erger wordt, in sommige gevallen verdwijnt ze na eenige jaren weer. Mogelijk dus, dat erfelijke aanleg ook een groote rol speelt, doen met zekerheid weten we daar niets van. Zoolang we echter in onzekerheid zijn doen we het beste den veiligen weg te bewandelen, door aan te nemen, dat er een erfelijke aanleg en besmetting in liet spel is. Hiertegen kunnen we ons dan verdedigen door bij voorkomende geval len zooveel mogelijk te ontsmetten en in geen geval dieren, die lichte verschijnse len vertoond hebben en nadien genezen mochten zijn, voor de fokkerij te gebrui ken. Soms is de ziekte een gevolg van wor men in den darm of van coccidiodis, het is daarom wel aan te raden bij gevallen van verlamming de dieren te laten onder zoeken, want tegen coccidiosis en darm wormen kunnen we in elk geval wel iets doen. 1 r Tot «VA nog «en mooie vn*gr die ven- daag binnenkwam, Een lezer kun rob- ben*raen koopen tegen den halven prijs van levertraan en vraagt of dit net zoo goed is. Mijn antwoord is: Elke cent aan robbentraan besteedt is weggegooid, deze traan heeft ansoluut geen waarde als voe dingsstof voor kippen. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr te Hennepe, Diergaardesin- gol 90a te Rotterdam. Postzegel voor ant woord insluiten en blad vermelden. DR TE HENNEPE. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Do Chrlstelijk-Soclale- en Vakbeweging en de Staten- en Gemeenteraads verkiezingen in Zeeland. Wo gaan het winterseizoen weer te gemoet. Straks gaan de verschillende or ganisaties weer vergaderen en trekken ook onze kiesvereenigingen aan den ar beid. Deze hebben straks een belang rijk werk te doen, want ons wachten in het volgend voorjaar verkiezingen voor de Prov. Staten en Gemeenteraden. Er moeten dan tijdig Gemeenteprogramma's werden opgesteld, candidatanlijsten wor den opgemaakt, enz. Het is in verband daarmede, dal wij een enkele opmerking willen maken. Herhaaldelijk hoort men uit de krin gen der Chr. Sociale en Vakbeweging in Zeeland critiek op onze A. R. en C. H. afgevaardigden in de Prov. Staten en diverse Gemeenteraden. Men kan de klacht vernemen, dal er te weinig sociale politiek wordt gevoerd en dat dit maar al te veel wordt overgelaten aan de vertegenwoordigers der S. D. A. P. Ge wezen wordt dan op het feit, dat over wegend rechtsche Gemeenteraden bij her haling weigeren toe te treden tot hot Werkloosheidsbesluit 1917 en daardoor do werklooze georganiseerde arbeiders niet weinig nadeel berokkenen; da.t z(j weinig of geen moeite doen om werk looze valide arbeiders werk te verschaf fen; dat bij de belastingheffing te wei nig met, de lage inkomens wordt gere kend enz. Men wijt dit alles in hoofdzaak aan de uit maatschappelijk oogpunt bezien eenzijdige samenstelling van de A. R. en C. H. fracties in Staten on Gemeen teraad en wijst er op, dat hot een uit zondering is. als daarin mannen van de Chr. Sociale en Vakbeweging zitting heb ben. Meestal zijn het vooral werkgevers en Middenstanders (dit laatste in ruime ren zin genomen), die worden afgevaar digd. Ook vele Besturen van Kiesveree nigingen, Centrales en Prov. Organisatiels l(jden aan dit euvel. Wij achten het nu den goschiktsten t(jd om onze leden van Patrimonium en van de overige Chr. Vak- en Sociale or ganisaties en verder al onze werknemers dringend op te wekken, lid te worden van de Kiesvereeniging, waartoe zij geacht willen worden te beboeren. Stel dat nu niet langer uit, maar geef U als lid op bij den secretaris der U verwante Kiesvereeniging. Dat is Uw plicht, want gij hebt behalve een soci-< ale ook een staatkundige roeping. Indien alles waar is, waarop wij hier boven doelden, dan is dat ook mede uw schuld. Als al de arbeiders, al de man-' nen en vrouwen uit de Chr. Sociale en Vakactie lid waren geweest eener Kies vereeniging, steeds trouw ter vergadering waren verschenen en hun plicht hadden betracht, zou het zoover nooit gekomen zijn. Het euvel is echter nu nog te ver helpen. Treedt daarom toe lot een der Kies vereenigingen, komt trouw op de ver gaderingen, als straks het Gemeentepro gram wordt opgesteld, de candidaten voor Staten en Gemeenteraad worden ge steld en de afgevaardigden naar Cen trales enz. worden gekozen. Zit daar niet alleen, maar tracht ook door Uw woord te bereiken, wat U billijk en ge- wenscht voorkomt. Geeft U ook, indien maar eenigszins mogelijk, aan het lidmaatschap van Sta ten of Gemeenteraad, als. gij: daartoe geroepen wordt. Het Bestuur onzer Gewestelijke Orga nisatie zal zorg dragen, dat al de Zeeuw- sche A. R. en C. H. Kiesvereenigingen een schrijven ^ontvangen, waarin recht matige verlangens onzerzijds worden ken baar gemaakt.. Maar zorgt gij' dan, in, Uw Kiesvereeniging op Uw post te zijn. Het Bestuur van de Gewestelijke Organisatie Zeeland van Patrimonium. Stoomvaart Mi] Nederland. TABJNTA, uitr., p. 4 Perim. TALISSE, 4 v. Batavia n. Amst. Kon. Ned. Stoomboot Mi] PR. FREDERIK HENDRIK, Amst. n. W- Indië, 6 op 220 mijl v. Land's End. VAN RENSSELAER, Amst. n. Barbados 6 op 100 mijl 0. v. Land's End. STUYVESANT, 4 v. Cristobal n. Cartagena. Rotterdamsche Lloyd. BALOERAN, thuisr., 6 nam. 1 u. te Southamp ton 7 vm. 8 u. te Rotterdam verwacht. INDRAPOERA, uitr., p, 6 Finisterre. KEDOE, i Batavia n. Rott.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6