Zaterdag 4 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Oo's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. HORLOGES. 6q tegen beurskoers Dit nummer bestaat uit 3 bladen C. J00SSE, St. Adriaanstr. GOES. Buitenland. VADERLANDSCHE BANK Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 OCTOBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. BureauLange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. ««35. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Vrucht en beginsel. Over de 'gruwelen van 'het Bolsjewisme wordt veel 'geschreven. En er is waarlijk ook wel reden toe, om 'God te hidden, dat het van die zijde dreigend gevaar van ons volk hier en in Indië wordt afgewend en dat het werk van de z.g. vredesvrienden, die de revo lutionaire horden vrijen toegang willen verzekeren, niet mag gelukken. Toch zullen we verstandig doen, door niet eenzijdig op de uitspattingen van deze revolutionaire beweging te let ten. Groen van Prinsterer heeft ons dat wel anders geleerd. Steeds heeft hij getracht het revolutio naire kwaad in den wortel aan te tasten. Altijd heeft hij er de nadruk op ge legd, dat aan de beginselen, waarvan de revolutionaire daden het uitvloeisel zijn, in de eerste plaats aandacht dient te worden geschonken. Het meest belangrijke is hier niet de vrucht, maar de hoorn, de wortel. hl iet de toepassing van een beginsel, maar het beginsel zelf. Vandaar dat Groen er steeds op beeft gewezen, dat er een natuurlijk en onlos makelijk verhand is tusschen ongeloof en revolutie. Wie de revolutionaire uitspattingen wil bestrijden en tegelijkertijd bet gezag van den hoogsten Wetgever en Koning ver werpt, zal den strijd niet 'kunnen vol houden. Hij 'kan trachten enkele uitwassen af te kappen, maar dat zal weinig 'baten, waar hij' den boom, waaraan die uitwas sen groeien, ongemoeid laat. Terecht heeft Groen van1 Prinsterer ge zegd en het mag ook in onzen tijd ter harte worden genomen: De gevolgen der revolutie-begrippen kunnen met vrucht bestreden worden, alleen wanneer men zich 'buiten hun invloed, op het terrein der anti-revolu tionaire beginselen stelt. Dit terrein is onbereikbaar, zoolang men niet erkent, dat de grondslag van het recht in de wet en ordening Gods ligt. De Bonald (een der meest principieels Roomsche revolutie-bestrijders) 'heeft deze waarheid uitgedrukt met beknopt heid en diepen zin: „De revolutie is begonnen met de verklaring van de rechten van den mensch; zij zal alleen eindi gen door de verklaring van de rechten van God." Het recht Gods, dat is de zaak waarom het hier gaat. Wie dat recht niet erkent, hij' moge dan nog zoo gematigd zijn en van revo lutionaire gruwelen, als thans in Rusland worden bedreven, nóg 'zulk een afkeer hebben, zal steeds bedrogen uitkomen. Wie begint met de souvereine rechten van den mensc'h te erkennen, heeft niet het recht om aan die vermeende men- scihenrechten paal en perk te stellen. Als Anti-Revolutionairen 'hebben wij ons dan ook in de eerste plaats te kee- ren tegen de r ev o 1 u t i e-b eginse- 1 e n, tegen wat Groen van Prinsterer noemde de grondstellingen van vrijheid en gelijkheid, volksisoiivereiniteit, maat schappelijk verdrag, conventioneele 'her schepping, welke begrippen men als hoek steen-en van staatsrecht en staatsgebouw vereert. Ook van het leven der volken geldt: wie God verlaat heeft smart op smart te vreezen. Maar ook: wie op Hem vertrouwt, op Hem alleen, wie de souvereiniteit Gods erkent en dus zich keert tegen de revo lutie-begrippen, waarbij de mensch op den troon wordt gezet, ziet zich omringd van Zijn weldadigheden. Niet de wapens neer, maar de wa pens HIER. Een vooraanstaand socialist heeft in dertijd uitgesproken, dat de socialisten als zij roepen: „de wapens neer", toch eigen lijk bedoelen: „de wapens hier". Dat blijkt ook wel uit wat de heer Kuyper, in zijn gisteren aangehaald arti kel schrijft. Als hü het er over heeft, dat bet vraag stuk van den oorlog de Soc. Dem. in een heel lastig parket brengt, dan wijst hij er verder op, dat alle voorstanders van bewapening in kapitalistische kringen des wege niet veroordeeld mo-gen worden, maar dat men ook voorzichtig moet zijn met zijn veroordee ling van geweddige oorlogstoe rustingen in Rusland. Wie zou meenen, dat deze Soc. Dem. de sterke bewapening in Rusland afkeurt, vergist zich. Integendeel, het militairis me in Rusland wordt verdedigd Letterlijk schrijft hij: „Wie aan de mogelijkheid van een nieuwen kapitalistischen contra-revoluti- onnairen aanval op Sovjet-Rusland denkt, die zal het toch begrijpelijk mo-eten vin den, dat hier mannen en vrouwen zich tot de tanden wapenen om een ieder onschadelijk te maken, die het wagen zou, den socialistischen opbouw te verhinderen, dien zij trachten te on dernemen. Ik kan niet aannemen, dat hier een volk van slaven voo-r het mili tairisme gedrild wordt, zooals ten onzent. Alle ooggetuigen van de militaire de monstraties getuigen van een ongekun steld enthousiasme". Als onze Regeering voor Indië de mid delen vraagt om orde en rust te hand haven, dan schreeuwen de Soc. Dem. moord en brand. Dan heet dat een ver foeilijke uiting van militairisme. Maar over Rusland, waar zij', die God wenschen to dienen, op gruwelijke wijze worden vervolgd en allen, die ande-rs duiven denken dan de machthebbers, hun leven geen oogenblik zeker zijn, oordeelt men anders. Als daar de mannen en de vrou we a tot de tanden gewapend worden om de revolutie te yerdedigen en te genstanders onschadelijk te maken, dan heet dat b e g r ij p e 1 ij k. Als men daar enthousiast is voor mi litaire demonstraties, zoo zelfs, dat b-ij 1 Mei-optochten met bloemen omkranste kanonnen worden meegevoerd, dan wordt er tegen gewaarschuwd om mot moreele disqualificaties voorzichtig te zijn. Wij mogen den .heer Kuyper voor deze cpenhartige uitspraken wel dankbaar zijn. Natuurlijk zal men zeggen, dat hij be hoort tot den linkervleugel der partij eu dat niet alle Soc. Dem. oordeelen als hij. ■Dat zal wel waar zijn. Maar feit is nu eenmaal, dat deze pu blicist redeneert uit de Soc. Dem. begin selen, veel meer dan de opportunistische leiders en dat, wait hij schrijft, voor de teocrdeeling van het Soc. Dem. standpunt van veel meer b'eteekenis is, dan, zooals hij het uitdrukt, „veel banale en versle ten vergaderingsfrases". In GOUD, ZILVER en NIKKEL als vest- en polsmodel. Ie klas fabrikaat jarenlange garantie De Volkenbondsvergadering herdenkt Stresemann. Het was gisteren juist een' jaar geleden, dat Stresemann gestorven is. Ter eere van zijn nagedachtenis vond eerst een godsdienstoefening in de Lu- thersche kerk te Genève plaats. Daarna heeft gisterochtend in de Vol- kenbondsvergadering nog een plechtige herdenking van Stresemann plaats ge vonden. Titulesoo heeft namens de geheele- vol- keribondsvergadering de groote yerdien- sten van Stresemann in herinnering ge bracht als groot Duitscher en als groot wereldburger. Titulesoo verklaarde overtuigd te zijn, dat de volgende gedachten steeds meer de groote beteekenis en verdiensten van Stresemann zullen erkennen en inzien. Tenslotte noodigde hij de volkenbonds vergadering uit op te staan, om daar door een laatste eerbiedige hulde te bren gen aa:n de nagedachtenis van den groo- ten Duitscher en waren vriend van den volkenkond. Alle aanwezige gedelegeerden en ook de journalisten en het publiek op de openbare tribune verhieven zich van hun zetels na deze woorden. Het was voor het eerst dat in de vol- kenbondsvergadering een groote doode op deze bijzonder plechtige Wijze werd her dacht. Een opzienbarende proclamatie. De Oostenrijksche burgerwachten publi- ceeren een proclamatie, door "Starhem berg geteekend, waarin zij mededeelen, dat zij niet tot de regeering zijn toege treden om de Christen-socialisten te steu nen, doch om da macht te veroveren voor de burgerwachten, die zij ook zullen be houden, wanneer de verkiezingen zich daartegen mochten uitspreken Deze proclamatie wekt groote beroe ring en wordt ook door de liberale bla den gekenmerkt als een bedreiging met een staatsgreep, terwijl de sociaal-demo cratische Arbeiter Zeitung er aanleiding in vindt tot den eisoh, dat de bondspre sident Starhemberg uit zijn ministerambt zal ontzetten. De werkloosheid in Engeland. Naar de liberale „News^Chironicle" me dedeelt, heeft Lloyd George een plan tot bestrijding der werkloosheid opgesteld, dat tinnen enkele dagen bij de regeering zal worden ingediend. Volgens het blad hebben Loyd George en zijn medewerkers, direct na dat de regeering zich bereid verklaard had, de hulp der liberalen te aanvaar den, den geheelen zomer door aan de uitwerking van dit plan gewerkt met het oog op den aanstaanden winter do ver wachten noodtoestand. Het plan i3 zoo gedetailleerd, dat het direct in werking kan treden. Briand bij zijn aankomst te Parijs uitgejouwd. Dat er bij een bepaalde groep der Fran- sche bevolking een groeiende ontevreden heid bestaat over de politiek van den Franschen minister van buitenlandsche zaken is eergisteren bij de aankomst van Briand uit Genève gebleken door eenige onaangename incidenten, die zich bij de Gare de Lyon te Parijs afspeelden. Toen de trein, waarmee Briand arri veerde het station binnenkwam en de personen, die te zijner verwelkoming aan wezig waren hem de hand schudden, drong zich plotseling een man door de menigte, die toen Briand genaderd was hem toeriep: „mijnheer de minister, je zult ons weer in een oorlog drijven en onze kinderen laten stikken door Duit- sche gassen." De man werd onmiddellijk door eenige politie-agenten gegrepen en weggeleid. Buiten het station en op den weg van de Gare de Lyon naar de Quai d'Orsay werd Briand door groepjes royalisten uit gejouwd. De demonstraties namen somtijds een zoo vijandig karakter aan, dat de politie moest ingrijpen en verschillende personen arresteerde. In totaal werden ongeveer veertig per sonen in hechtenis genomen. Een later telegram meldt nog, dat de 36-jarige invalide, die Briand bij het uit stappen aan den trein lastig viel, een voor 65 pet. in den oorlog verminkte archi tect is. Intusschen blijkt ook uit andere berich ten, dat de tegen Briand op touw gezette campagne zeer hevig is. Niet alleen was de ontvangst van Briand bij zijn terugkeer uit Genève verre van vriendelijk, doch de vereeniging van oud-strijders, welke door den parfumfabrikant en couranteneige naar Coty van geldmiddelen wordt voor zien, heeft overal in Parijs groote bil jetten doen aanplakken, waarin wordt verklaard, dat Briands politiek van con cessies aan Duitschland een nieuw oor logsgevaar beteekent. Bijgeloof in Vorstelijke kringen. Prinses Margaret Rose, het onlangs ge- horen dochtertje van den .hertog .en de hertogin van York, zou, wanneer zij bin nen den gestelden tijd was aangegeven bij den burgerlijken stand van Glamis, het registernummer 13 'hebben gekregen. Zij moest volgens de Sdhotsche wet bin nen 21 dagen na haar geboorte worden ingeschreven, doch de wet staat een ver lenging van dezen termijn toe met drie maanden, en daarvan heeft de "hertog van York partij getrokken. Intusschen is te Glamis sedert het prinsesje het levens licht aanschouwde, nog een kind geboren. Dit kind is nu vóór de prinses in de re gisters jngeschreven onder na 13. De voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE /q OBLIGATIËN met. jaarlijksche uitloting prinses heeft daardoor het ongeluksnum- mer kunnen ontwijken. Zij is thans in geschreven als no. .141 De heer H. Colijn tot voorzitter der economische conferentie benoemd. De Volkenbondsraaid hield een zitting met gesloten deuren voor eenige benoe mingen. De heer Dr Colijn kreeg opnieuw een bewijs van ..vertrouwen en waardee ring door zijn benoeming tot voorzitter der economische conferentie van 17 No vember, die een voortzetting is van de conferentie inzalce een tariefwapenstil stand. De voorzitter van laatstgenoemde conferentie, Moltke (Denemarken) ver zocht om gezondheidsredenen niet be noemd te worden. Men weet, dat Dr Colijn reeds in Februari ondervoorzitter was en feitelijk de leiding reeds toen in handen had De werking van den Vesuvius. De werking van den Vesuvius is we derom heftiger -geworden. De lavastroom begint reeds langs de hellingen naar heneden te vloeien, richt zich echter vooreerst op onbebouwde ge bieden, die reeds tweemaal, in 1896 en voor 24 jaar, werden verwoest. De lavastroom beeft een breedte van -zes met-er en stroomt met een snelheid van vier meter per minuut. Ernstig spoorwegongeluk te Parijs. De trein, die te 19.51 uit het station Saint Lazare naar Nantes vertrekt, is onder de pont Car-dinet in botsing ge komen met een ran-geeTenden trein uit Dieppe, die op weg was naar het depót van Ciichy. Een tweedeklas-rijtuig reed bovenop een goederenwagen. Beide wa gons werden -geheel vernield. Het ongeluk werd nog ernstiger door b et feit, dat de reizigers, door een pa niek bevangen, uitstapten op de spoor baan, juist toen er een andere trein naderde. Het aantal gedooden bedraagt voor zoover bekend zes, dat der gewonden dert-ig. M-en vreest, dat er nog slacht offers onder de vernielde wagen® liggen. Koning Boris van Bulgarije verloofd met Prinses Johanna van Italië. De Koning en Koningin van Italië ge ven kennis van de verloving van hun dochter, prinses Johanna met Koning Boris van Bulgarije. Prinses Johanne Elisabeth Antonia Romana Maria is de derde dochter van den Italiaanschen koning. Zij werd 13 November 1907 te Rome geboren. Korte Berichten. Dit Boekarest wordt bericht, dal cp den straatweg naar Gonstantza een volle autobus door straatroo-vers 'is aan gevallen, die niet alleen de passagiers geheel uitplunderden, maar hun ook vrij wel alle kleere-n afnamen. Zij namen ook de automobielbanden mee .en vernielden den motor met revolverschoten, teneinde te beletten, dat men .spoedig de politie zou waarschuwen. - Bij het lossen van een zak met post pakketten uit Ierland aan het hoofdpost kantoor te Londen ontstond een ontplof fing, waardoor twee postbeambten ge wond werden en bet postrijtuig vernield werd. De oorzaak der ontploffing is onbe kend. Ook in België stijgt de werkloosheid. Volgens de officieele cijfers zouden er Binnenland. De tentoonstelling te Kapelle. Zilveren jubileum der Zendingsschool te Oegstgeest. Discontoverlaging Ned. Bank. Belangrijke aanwinst voor Veere. Buitenland. Spoorwegongeluk te Parijs. De heer H. Colijn tot voorzitter der eco nomische conferentie benoemd. De werking van den Vesuvius. Briand te Parijs uitgejouwd. 18.000 volledig werkloozen zijn. Dit cijfer moet echter beneden de werkelijkheid zijn, want alleen te Antwerpen waren er, volgens de gegevens van het Intercommu naal Werkloozenfonds, gedurende de voorlaatste week, bij bet transportbedrijf, de metaalnijverheid, de bouwvakken en de diamantindustrie, ongeveer 5500 werk loozen. Van de 'zuigelingen, die indertijd te Lubecfc met een verkeerd serum behan deld 'zijn, is er opnieuw een gestorven, ■zoo-dat het totale aantal slachtoffers .thans 72 bedraagt. Verdwijnende duinen. In het blad „Heemschut" schrijft prof. dr L. Knappert: „Dagelijks zie ik de lange sleepeni van de zandbakken 'der ballastmaatsdhappij, getrokken doo-r een krachtige sleepboot voorbijgaan. Elke bak boordevol met zand alsof er een gansch duin in uitgestort is. Ze komen van den Katwijksch-en kant en zijn op weg naar ik weet niet welke stadsuitbreiding. Maar tusschen' Katwijk en Noordwijk, waar het Do-mein (of welke andere geheimzinnige, voor den gewonen mensch onzichtbare macht) het ganscha heerlijke duingebied aan afzanders heeft verkocht, verdwijnt nu het buitanduin> gelijk het binnenduin reeds lang bollen veld geworden is. Van verre al ziet mem de breede, witte vlakken in het begroeide duin jils even zo-cveel wonden. Hier is van 'de o-ude schoonheid, eens do-or Potgieter bezon gen. weinig meer over en bij- het dorp Katwijk verbaast men zich, dat de zee nog geen aanloop nam en- h-et land 'in stroomde. 2i] zo-u er weinig tegenweer bij vinden, Verderop, naar Noordwijk, gaat de afzanding haar gang en de oi-epgela- den zandbakken voeren én schoonheid èn landsbescherminig met zich mede. En geen macht ter wereld schijnt Staat of Do mein tot bekeering en .ommekeer t: kun nen brengen". De postvluchten naar Indië. 'Het tweede -postvliegtuig naar Nederl.- Indië is gisteren om 6 uur 35 pl. tijd van Boedapest, vertrokken en om 11 u. 50 te -Sofia geland. Alles was wel aan boord. Het verkoopen van vieze lectuur. Onlangs 'hebben de zedenpolitie en de politie van 't bureau Singel te Am sterdam, 'n inval -gedaan in een boekwin keltje op het Singel en daar een massa pornografische lectuur in beslag 'geno men. Tegen degenen, die het 'zaalkje ex ploiteerden, werd proces-verbaal opge maakt. Een van hen, ©en 32-jarige man, heeft nu onlangs -zijn 'bedrijf hervat en op-nieuw deed de politie een inva-l en we derom zijn er porno-grafische boeken en platen in beslag genomen. Het verkoopen en afleveren van -die verboden lectuur is tevens -geconstateerd. De 32-jarige man is thans wegens overtreding van art. 240 W. v. S. gearresteerd. Notariaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris binnen hef arrondissement: Maas tricht, tier standplaats Unmon-d, L. P. H. M. van Baar, candidaat-notaris te Eind hoven; Zutphen, ter standplaats Beekber-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1