DE ZEEUW TWEEDE BLAD PAULS OFFER. Uit de Provincie. Zsaklichtjes FEUILLETON Gemeenteraad van Goes VAN DONDERDAG 2 OCT. 1930. No. 2. HET VRAAGSTUK DER ONTWAPENING. Alles wantrouwen wat de klok slaat. Onze „N. Pr. Gr C r t" wijst op de weinige resultaten, die de huidige Vol kenbondsvergadering ons zal bieden. Noch do juridische, noch de politieke, noch de economische kwesties zijn ook maar iets nader tot een oplossing ge komen. Telkens kwam wantrouwen bij de besprekingen om den hoek gluren; wantrouwen, dat een hartelijke samen werking in dein weg stond. Een der voornaamste zaken, die ter Volkenbondsvergadering aan de orde zijn geweest, is ongetwijfeld de 'kwestie der entwapening. Deze kwestie houdt trou wens de wereld al jaren bezig; al van af den dag der oprichting van den Vol kenbond. Deze Bond immers werd opgericht om de ontwapening mogelijk te maken. Hij zou de waarborgen bieden van een oplos sing van alle geschillen door arbitrage. Duitschland, ontwapend bij het sluiten van het Vredesverdrag, zou dejor den Vol kenbond verkrijgen inlossing van de be loften der geallieerden, dat ook zij; zou den overgaan tot geleidelijke beperking der bewapening tot op het peil, waarop Duitschlands ontwapening gedaald was. En nu, ruim twaalf jaren na den we reldoorlog? Zijn we iets gevorderd in de richting der ontwapening? Blijkt er 'iets van de verdwijning van het wantrouwen tusschen de staten onderling? Wie de vrijmoedige uitingen van de laatste weken heeft gevolgd, zal tot de slotsom moeten komen, dat wij op het oogenblik weer verder van huis zijn dan enkele jaren terug. 't Is alles wantrouwen, wat de klok slaat. De staten voelen zich als omsin geld door vijanden. Beginnen wij in het Zuid-Oosten. Roe menië ziet de Russen op Bessarabië loe ren en vreest een Hongaarsche irredenta in het Westen en wellicht een Bulgaar- sche in het Zuiden; Hongarije acht zich omkneld door de landen der Kleine En tente; Joegoslavië weet, dat de Italiaan Dalmatië begeert en zich bondgenootm verschaft in Hongarije, Bulgarije en Al banië; de Italiaan op zijn beurt klaagt, dat Frankrijk in het Westen en Joego slavië in het Oosten hem alle expansie- kans benemen'; Frankrijk wijst op het agressieve Italië aan zijn Zuid-grens en op het mokkende Duitschland, waar de revanchelust smeult, aan zijn Oostgrens; Duitschland treurt over de boeien van Versailles, die het gesymboliseerd acht door Frankrijk en België in het Westen, Polen en Tsjecho-Slowakije in het Oosten; Polen vreest, dat het te em.i'ger üjjd zal worden fijn geknepen door een DuHsch- Russische tang; en Rusland, de keten sluitend, uit geregeld zijn beduchtheid voor een omsingelingscoalitie der heele kapitalistische wereld Alle zijn zij zeer verontrust over de toekomst. Is het wonder, dat ter Volkenbonds vergadering uiting aan die verontrusting is gegeven? En dat met meer klem dan ooit is gevraagd om ontwapening? Van die ontwapening wacht men .een verandering. Maar zie, terwijl over ontwapening ge sproken wordt, werpt Frankrijk de kwes tie der veiligheid op de tafel. Bij de Fransdhe staatslieden domineert niet de ontwapening. Men beaamt niet, wat andere staten zeggen: „geen vei ligheid zonder ontwapening!",, maar het heet bij hen: „geen ontwapening zonder veiligheid". En te Parijs verstaat men onder die veiligheid heel wat anders dan elders in Europa. Volkenbondspact, Locarno-pact en Kellogg-paot bieden Parijs te weinig waarbergen. Het moet om zioh heen heb ben landen, die militair of maritiem niet bij machte zijn iets tegen Frankrijk uit te richten. Als Italië vraagt pariteit met Frankrijk op maritiem gebied, beteek ent dit voor Frankrijk onveiligheid. Als Duitschland beschikt o-ver een le ger van 100.000 man, bestaande uit man schappen met officierscapaciteiten, en over een nationaal-sooialistische Rijks dag-fractie van 107 leden1, bezield met gevoelens van haat tegenover Frankrijk, dan beteekent dit onveiligheid. Die bedreiging moet eerst verdwijnen; pas daarna zal Frankrijk kunnen ontwa penen!. Maar op die ontwapening wachten weer de andere landen, die oordeelen, dat Frankrijk moet meegaan, en dat het door meegaan de geëischte veiligheid verkrijgt. Iu feite komt het hier dus op neer: Frankrijk wil ontwapenen pas dan, wan neer heel Europa absoluut weerloos aan zijn voeten ligt. Dan wil het nog eens lerdeige onderzoeken, of de weerloozen ook nog te sterke kruisers hebben. En pas wanneer Frankrijk ook ten dezen ge rust kan zijn, zal het ook zijn bewapening afleggenJ.W.Z. 'twil dat doen tot op deze hoogte, dat het nog voldoende gewapend blijft om eventueel zich nog te kunnen verdedigen, wanneer de weerlooze toch nog eens de allures van een aanvaller zou willen aannemen. Men proeft, dat geen .der andere Eu- ropeeische mogendheden in deze onrede lijke edschen van Frankrijk kan toestem men. En zoo blijft, men in een viciieuzen cir kel ronddraaien, welks helften Jiaoten „geen ontwapening zonder veiligheid" en „geen veiligheid zonder ontwapening". Het is tragisch. Te tragischer, omdat 1 op deze wijze geen oplossing mogelijk is. 4 Al voor den vierden keer uit de ont wapeningscommissie den wensch, dat de groote ontwapeningsconferentie „weldra" zal bijeenkomen, Maar ze is zelfs niet bij machte een datum te noemen. Eindhoven betrekt gas van de mijnen. In tegenwoordigheid van tal van autoritei- ten heeft de opening van den nieuwen toevoer en de sluiting der oude retorten plaats gehad. Het sluiten der oude gasleidingen. Vrij naar het Engelseh. 28) „Wanneer men in het leven treedt, be- •neigint men met alles rooskleurig te beschou wen; dat is in zekeren zin wreed. Dan ga je ontdekken, dat alles niet zoo mooi is, als het wel lijkt, en men wordt zwart- gallig en cynisch. Ook dat is min of meer wreed. Doch wanneer men het leven en de wereld leert kennen, en men krijgt meer inzicht zoowel in het een als in de ander, dan leert men verstaan, dat alles zijn goede en slechte zijden heeft. En dat er geen aanleiding is voor gloeiend opti misme, noch voor somber pessimisme". „Wat kun je de dingen toch raak zeg gen!" riep Isabel uit. „Je schijnt al de gedachten te koesteren, die ook wel eens door mijn hoofd gaan, doch die ik ver geefs geprobeerd heb onder woorden te brengen. En weet je, wat ik ook fijn vind? ab Dat je steeds recht op het doel afgaat en altijd vertelt, wat je denkt". Paul glimlachte, „Niet altijd", „Wil je daarmee zeggen, dat er een Blauwbaardkamer in je hart is, waarin zelfs ik geen blik mag slaan?" „Ja". „Maar ik wil erin zien", zeide Isabel koppig. „Onmogelijk althansnog niet". „Zal ik ooit de gelegenheid krijgen?" „Ik durf het niet zeggen. Het zal er van afhangen, of je bereid bent, geduld te oefenen. Doch, waarvoor je me zelf waarschuwde men moet belangrijke dingen nooit onverwijld doen." „Ik dacht, dat ik elk hoekje en gaatje van je hart kende; doch het schijnt, dat je er nog een speciale afdeeling in hebt, zooals de gruwelkamer bij Madame Tus- saud; en men moet een halve shilling extra betalen, om toegang te krijgen". „Met dit verschil, dat het geen gruwel kamer is, en dat een halve shilling niet genoeg is". „Maar ik heb niet meer". „Ik weet wel beter, juffertje; boven dien is het voor mijzelf wel van toepas sing, en het is mijn taak, de entrée te be talen. En daarom ben ik al aan 't spa ren en tracht een extraatje te verdienen met stomme verhaaltjes te schrijven". „Zou je denken, dat het me werkelijk zou boeien, wat ik erin zou zien?" vroeg Isabel, „Ik weet het niet", j De Babylonische spraakverwarring te I Genève begint zich hoe langer hoe meer t af te teekenen Zouden we daarin Gods hand niet raoe- ten zien? Bij de oprichting van den Volkenbond en nog jaren er na, zelfs nog 't vorig jaar, hield men peer idealistische spee chen. De groote staatslieden zouden den wereldvrede brengen,, 't Was in hunne speechen altijd: „Zie op ons. 't Zal gaan gebeuren". Maar God, Die de teugels van het we reldbewind in handen heeft, zag vanuit den hO'Ogen hemel, die mensche'ijke bou wers bezig. In eigen kracht bouwend aan een wereldbouwwerk, dat het een'rum van welvaart, en vrede en b'ijdschap zou worden. Dat een paradijs zou brengen. Een bouwwerk, welks sp'ts tot den he mel zou reiken, zoodat de hemel op de aarde neerdaalde en de aarde tot rlen hemel opsteeg. En zie. Hij heet een spraakverwarring onder de bouwers ge tracht. En nu dolen ze rond, elkaar niet meer begrijpend Wanneer wij de zaken zoo zien, dan zal er Ifj ialle ongerustheid en alle on rust gevonden worden een rusten in God, Die door de Geneefsche verwarring Zijn raadsbesluit uitvoert. Gistermiddag vergaderde de Gemeente raad van Goes in spoedeischende zitting onder voorzitterschap van den Burge meester. Afwezig de heieren Van .Bommel van Vloten en Van Poelgeest. Conversie van geldleeningen De voorzitter stelt allereerst aan de or de eien voorstel van B. en W. om een leening pro resto groot f 1.062.266,35 h 5 pet te converteeren ..in een leening a 4 pet. In verband met uitgaven voor gaslevering aan Kapelle, voor de ver bouwing van het "Beursgebouw èn van het pand in de St Adriaanstraat, voor werken aan de standplaats- voor de auto bussen, enz. stellen B. en W. voor, bij de Bank-Associatie tegen 4 pet te leenen f 1.288.000. B. en W hebben bij andere Banken geïnformeerd, maar kregen nergens een gcedkoopere aanbieding. De Bank der V'.reeniging van Nederlandsdhe Gemeen ten noemde de aanbieding der Bank- Associatie zeer voordeelig. De heer Van Vloten, voorzitter der Fin. Commissie, had een schrijven aan B. en W. gezonden, waarin hij! de lee- nigsvoorwa,arden acceptabel achtte. De vraag kan natuurlijk gesteld worden, of wachten nog niet voordeeliger condities mogelijk maakt, maar dhr Van Vloten wilde zich in dit opzicht niet aan voor spellingen wagen. In ieder .geval is deze conversie zoowel voor rijk a's gemeente voordeelig (de oude leening betreft voor schotten aan woningbóuwvereenigingen), terwijl de positie der woningbóuwvereeni gingen erdoor verbeterd wordt. De voorzitter deelt nog mede, dat de Departementen van Financiën en Arbeid geen bezwaar hebben tegen vervroegde aflossing van woningbouwvoorschotten. Dhr Simons juicht het voorstel toe en prijst de activiteit van B. eni W. Het is voor de gemeente een belangrijk voor stel. Het wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. W ij z i g i n g uitbreidingsplan 1924. Eender discussie of hoofd, stem ming wordt thans definitief vastgesteld het in de vergadering van 24 Juli 1930 voorloopig gewijzigde Uitbreidingsplan 1924. De Licbtstoringen. De Voorzit ten doet nu enkele mededeelingen over de tusschen Burgemeester en Wethouders en het bestuur van de P. Z. E. M. ge voerde correspondentie betreffende de licbtstoringen op den laatsten kermis avond en Jijidens de Kon.-feesten. 'tBe>- stuur van de P. Z. E. M. betreurt deze storingen buitengewoon. Ze hadden twoei- erlei oorzaak: de overbelasting der trans formatoren (tijdens de feestweek was de omvang der feestverlichting zoodanig, dat de belasting verre de verwachtingen over trof) en de foutieve werking der schake laars. De oorzaak van dezen laatsten factor is tot op heden onbekend, maar is in geen, geval te zoeken in een ver keerden aanleg, zooals B. en W. in hun schrijven laten doorschemeren. Zooveel „Maar wat zou je er van denken?" „Misschien, misschien niet". „Je kunt me er toch wel vast wat van vertellen. Toe, waar lijkt het op?" drong zij aan. Paul dacht een oogenblik na. „Het beeft wel iets van een gewone spiegel", zeide bij ten laatste. „Inderdaad, men zou eigenlijk het verschil niet kunnen zien". Isabel lachte. „Je houdt me voor den mail" „In dit geval stellig niet". „Daar gaat de gong! "We moeten ons haasten, anders zijn we te laat aan ta fel". Aan de lunch werd Paul geheel in beslag igenomen door lord Wrexham, die zijn meening wilde weten over een nieuw systeem van drainage, waarvan hij een hooge opinie had. En zoo wisselde hij geen woord meer met Isabel, eer ze sa men een middagwandeling gingen doen in het park. „Zat lord Wrexham weer zoo vreese- lijk over landbouw te zaniken?" opende Isabel het gesprek. „Wanneer hij iets gaat uitleggen, valt men er bij in slaap". „Toch is hij een beste kerel", antwoord de Paul; en zijn gesprekken zijn heusch wel de moeite waard, als men er zioh maar niet voortdurend op zat te spitsen, mogelijk zal de zekerheid van stroomleve- ring worden bevorderd. i B. en W. hebben later de P. Z. E. M. 1 in antwoord op dezen brief nogmaals geschreven, omdat zij het op sommige i punten met de Directie der P. Z. E. M. niet eens waren, maar antwoord hierop i is nog niet ingekomen. Rondvraag. Dhr Buijs vraagt ver- betering der straatverlichting in sommi ge deelen der stad. Vooral in de Wiihel- minastraat komt er van de straatverlich ting door de boomen niet veel terecht. Dhr Eckhardt antwoordt, dat de straat verlichting reeds de aandacht der gas- «fromrnissie heeft. Dezer dagen zal door haar, in gezelschap van den Commissa ris van Politie bij avond een inspectie tocht worden gehouden. Dhr Potter vindt het in het belang der kakkers gewenscht artikel 7 der B.andver ordening te wijzigen. De voorzitter antwoordt, da,t op zijn lastgeving de bakkerijen op geregede tij den worden gecontroleerd ter voorkoming van brandgevaar. Dhr Eckhardt meent, dat art. 7 n'H slaat op beetelucht ovens. Ook we h. v. j Melle zegt, dat hel brandgevaar voor namelijk schuilt in de bakkerijen, waai men takkebossen stookt. Dhr Simons wil waarschuwingsbordc om jangzaam te rijden bij de R. K. school aan de Vlasmarkt. De voorzitter zegt overweging toe. Dhr Crucu vraagt, wanneer er elec- trisch licht in de Violenstraat 'komt. Verschillende bewoners hebben het aan gevraagd, maar hoo-ren niets. De Voorz. deelt mede, dat er tusschen B. en W. en het Dag. Bestuur der P. Z. E. M. een accoord is getroffen over de verdere ondergrondsche ©Iectrificatie 'der stad. Het wachten is nu op den Raad van Bestuur der P. Z. E. M. Vereenigt die er zioh mee, dan komt het voorslel ook in dezen gemeenteraad. Dhr Cruoq: Vervallen dan ook de pa len in den Bergpad? De voorzitter: Ik hoop het, maar ik weet het niet. Nadat de heer Van der Does nog heef' aangedrongen op beveiligingsmaa rege en tegen afwaaiende pannen van een on bewoonbaar verklaarde woning in de Ro zemarijnstraat, sluit de voorzitter de ver gadering. Aan het postkantoor Krabbendijke en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Sep tember 1930 ingelegd f3887.90, terugbe taald f 2395.24. Athletiek. Zaterdag a.s. houdt de Zeeuwsche athletiekbo-nd een wed strijd voor adspiranten op het gemeen telijk sportterrein, waarbij de deelnemers .verdeeld zijn in klasse A, jongens van 14 en 15 jaar welke 80 M. snelloopen, hoog- en verspringen met aanloop en ko- gelstooten op het programma hebben en klasse B, jongens van 16 jaar, die be- Wat ik de vorige week schreef over de opname van een artikel van den leider der Liberale partij in een liberaal blad als ingezonden stuk, heeft doel getroffen. Ten deele althans. De „Goesche Crt." heeft de schoen die ik had neergezet aangetrokken en komt nu verklaren, dat mijn opmerking geen hout snijdt, omdat dit blad niet neutraal is en niet liberaal, maar vrijzinnig. Als ik me niet al te zeer vergis werden tot nu toe in verkiezingsdagen de libe rale candidalen door de „G. Crt." aan bevolen. Vandaar dat ik meende met een liberaal blad te doen te hebben. Nu blijkt echter dat ik 't mis heb gehad. Er zijn anderen die de „G. Crt.". als een neutraal blad beschouwen.' Ik weet wel dat dit een heel verkeerde op vatting is, maar 'tdoet me toch genoegen dat de redactie zelf verklaart dat derge lijke menschen 'tmis hebben en dat het blad de vr ij zinnige beginselen voor staat. Nog liever zou 't mij geweest zijn als de vrijzinnige „G. Crt.", die een artikel van niemand minder dan Mr Fock als een „lezenswaardige beschouwing van een politieken publicist" onder ingezonden stukken wegstopte, zelf eens .haar oordeel had gegeven over de misleidende en gevaarlijke pe'itionnementsaciie, maar men kan niet alles tegelijk verwachten. Voorloopig ben ik met het bereikte resultaat tevreden. OPMERKER. halve het bovenstaande ook speerwerpen tot taak zullen hebben. Deelgenomen zal worden, door adspiranten van de ver- eenigingen „Marathon" te Viissingen; Wil- helmina, Achilles en E. M. M. te Mid delburg. Het bestuur van genoemden bond heeft beslo'en h t kampioenschap k. ge'stooten en speerwerpen voor dames, resp. toe te kennen aan de dames R. Kampman van Marathon en L. Groenewege van Achilles, zoodat niet erkend is dat mej. M. van Driel deze beide kampioenschap pen op haar naam krijgt. Op verzoek eervol ontslagen we gens langdurigen militairen dienst de lui tenant kolonel A. M. Mol, van den staf der ze:ds infanteriebrigade, commandant van het indeelingsbataillon te Middel burg. HET RADIOWOND'ER noemt men in vakkringen het nieuwe N.S.F.- toestel, de Hilversum 3 (f195). Hoofd agent- J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Hansweert. Gistermorgen 'had een aan varing plaats in den Biezelingtschen Ham itusechen de voor Londen bet- steunde motorsehoener „Irene" en de sleepboot „Papin". Beide schepen bekwa men belangrijke schade. De „Papin" heeft de reis naar (Dordrecht kunnen De moordzaak te Rotterdam waarbij, Mej. Maliepaard gedood werd, is spoedig op gehelderd dank zij het doortastend optreden der politie. Hierboven de inspec teurs die het onderzoek leidden. Tweede van rechts de inspecteur v. d. Berg. met een zeker iemand te praten". Isabel lachte. „O, maar als hij zoo be gint te betoogen over zijn landbouwaan- gelegenheden„ vind ik hem altijd verve lend". „Weet je wel. dat degene, 'dde je izoo be schuldigt, een diepe bewondering voor je heeft?" Isabel haalde onverschillig de schou ders op. Dat is wel mogelijk. Dat komt meer voor op dién leeftijd, 't Zou me niets verbazen, als jij me ook bewonder de, als je zoo oud bent als lord Wrex ham". „Mij ook niet", antwoordde Paul. „Ik geloof, dat ik het van jou wel zou waardeeren". „Waarlijk? Dan zal ik er mijn best voor doen. Ik span me altijd in, het je naar den zin te maken, hoe moeilijk het ook is". Ze lachte. „Ik kan niet zonder bewon dering", zeide ze. „Dat is zoo de aard van 't beestje". „Toch ben ik niet een van die vrou wen, die zich bij alles en iedereen steeds op het eerste plan plaatsen. Ik kan ze niet uitstaan". „'Is ook niet sympathiek", gaf Paul toe. „Maar zoo ben ik toch niet, wel?" „Neen, je vindt het aangenaam, als men je bewondert en je getroost je heel wat moeite om dat te bewerkstelligen. Doch overdreven ben je in 't geheel niet. Ik geloof niet, dat je verwachten zou, bij iemand één te zijn, als die persoon in kwestie niet nummer één voor je zelf was. In dat geval heb je er natuurlijk ook aanspraak op". „Het ie zoo hoe goed verstaan we elkaar. Neen, ik heb er in 't geheel geen behoefte aan, dat iemand zijn leven zou op het spel zetten om mij te laven met de wateren vein Bethlehem; al® een man maar wellevend en voorkomend voor me is, en me aan tafel wil geleiden of een verfrissching brengen op een avondpartij, ben ik tevreden." „Ik moet zeggen, dat je eischen al heel redelijk zijn." „Daar ben ik blij om. Want om je de waarheid te zeggen, mijn zin voor rede beschouw ik als één mijner beste trek ken." „En toch," antwoordde Paul, „al die „redelijkheid" van je spruit uit onver schilligheid voort; het oogenbli'k, dat je hartje er zich mee gaat bemoeien, zul ja net zoo onredelijk worden als de rest." Isabel's voorhoofd rimpelde zioh „Wait kun je leelijk doen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5