Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Dat ia een bedenkelijk verechijnael, Bovendien is de bezoldiging der onder wijzers een onderdeel van het Bezoldi gingsbesluit voor de rij'ksainb tenaren, zoodat voor een werkelijke herziening der onderwijzerssalarassen, het geheele Bezoldigingsbesluit onder banden ge nomen moet worden. Dit wordt dooj de centrale organisaties gepropageerd voor bet geheele rijksper soneel. Misschien is het beter te zeggen: voor allen wier salarispositie door het Bezol digingsbesluit wordt geregeld of be- heensciht. Hoeveel beter zou bet zijn, wanneer de thans op eigen gelegenheid werkende on derwijzersorganisaties hunne groepsin- srichten, neen niet prijsgaven, maar zagen als een onderdeel van 'het geheel waartoe ze metterdaad behooren. Wat zou het moeten worden, wanneer alle groepen die dat 'geheel vormen, ieder op eigen gelegenheid salaris- en loonactde zouden voeren? Men zou 'komen te staan voor den meest hopeloozen toestand. Een beroep op het gezegde „gedeeld optrekken, vereend slagen" gaat (hier niet op, want daaraan is de voorwaarde ver bonden, dat er eenheid in leiding en plan bestaat. Onze tijd stelt zeer nadrukkelijk den eisoh van concentratie en centralisatie. CURACAO RN SURINAME. Wij lezen in „Nieuw Nederland", het officieel orgaan van het Nationaal Ver bond tot kolonisatiebevordering van Suri name, o.a.: „Hoe moeilijk de economische termino logie is om van de bevolkingstoestanden 'n passende definitie en daarbij een juist beeld te geven, moge blijken uit de ter men relatieve en absolute overbevolking ten opzichte van onze beide W.-Indische koloniën: Curasao en Suriname. „Curasao is een rotsachtig eiland, on geveer 1/4 van onze provincie Limburg groot Hierop leefden vóór 1918 pl.m. 30.000 menschen. De bevolking leidde er een bescheiden bestaan, omdat de vroeger bloeiende handel verloopen was, de nijver heid (hoedenvlechten) weinig opleverde en landbouw en veeteelt op de droge rots een moeilijken strijd streden. De loon- standaard voor ongeschoolde werkkrach ten bedroeg 4050 cents daags. Het dorre eiland, dat, toen de Spanjaarden het in het begin der 17e eeuw in beslag namen, voedsel opleverde voor een 300 Indianen, was tot vóór 1918 door de bovengenoem de middelen van bestaan en gesteund door een subsidie van eenige tonnen gouds uit 's Rijks schatkist, in staat aan 30.000 menschen een redelijk bestaan te verschaffen. Nu vestigt de Bataafsche Petroleum- Maatschappij in 1918 haar bedrijf op Cu rasao en stelt geleidelijk meer dan 7000 menschen te werk, waaronder een kleine 2000 Curaijaoers en meer dan 500 Su- rmamers. Uit alle deelen van centraal Amerika, uit de Ver. Staten en Neder land stroomen werkkrachten toe. Er be vinden zich thans meer dan 16.000 vreem delingen op Curacao. De loonstandaard is hoog, werkloosheid bestaat niet, de rijkssubsidie is vervallen. Het eiland, dat uit zijn landbouwpro ducten een driehonderdtal menschen zal kunnen voeden, is met 40.000 bewoners niet overbevolkt. Men vergelijke dezen toestand met dien in het vruchtbare Suriname, dat 5 maal zoo groot is als Nederland en waar slechts 120.000 menschen wonen. Hier wachten vruchtbare velden op bebouwing en toch ziet men Surinamers bij bosjes emi- greeren om op Curacao werk te zoeken. Het dunbevolkte Suriname is dus rela tief overbevolkt» Het is duidelijk, dat hier iets hapert aan het economische produc tieapparaat. Men behoeft geen econoom te zijn om in te zien dat het: le. het systeem van de landbebouwing is en 2e. het gebrek aan kapitaal. Door den heer Tj. Pyttersen is reeds aangetoond, dat de Javaansche koelie te duur is om concurrentie van landbouw deer handenarbeid toe te laten met de dichtbevolkte Aziatische tropenlanden. De kwijnende Surinaamsche plantages kunnen zich slechts handhaven door den goedkoopsten koeliearbeid onder poenale sanctie. In het naburige Demarara was de suikerindustrie tot ondergang opge schreven toen er in 1918 de poenale sanc tie werd afgeschaft. De heer Pyttersen heeft het echter niet bij afbrekende kritiek gelaten. Hij heeft den weg gewezen hoe, door vervanging van den koelie-arbeid door mechanischen arbeid, aan landbouwbedrijven in Suri name een zeer winstgevend bestaan ver zekerd is. Nog steeds wordt, door bij het plantagebedrijf geïnteresseerde leringen, het plan Pyttersen—Van Dijk tegenge werkt. Zelfs worden de boomlooze vlak ten achter den boschzoom langs de ri vieren betwijfeld, hoewel de ondervinding van mannen als de heeren Liems en Pyt tersen daar tegenover staat Naar verluidt zal de Regeering een luchtfoto van de door genoemde heeren bedoelde terreinen laten vervaardigen. Deze daad is als een eerste stap te be schouwen op den weg, die moet worden ingeslagen om van Suriname een bloei ende, blanke landbouwkolonie te maken." Tentoonstelling te Kapelle. Onder begunstiging van iheerlij'k weer had 'hedenmiddag in de ruime Veilings- gebouwen alhier door den heer H. A. Hanken te "Wilhelminadorp, de opening van de tentoonstelling van fruit, groen ten en bloemen plaats. Morgen hopen wij van deze opening en van de tentoonstelling zelf uitvoeriger verslag te geven. Reeds nu kunnen wij onze lezers opwekken, een bezoek aan deze keurige en leerzame expositie te brengen. Er valt heel veel te zien en te bewonderen. Het is een schitterende ver zameling. Een lust voor het oog. Het heioven drukke, feestelijke dagen voor Kapelle te worden. Iu deze gemeente is de tuinbouw hoofdbron van bestaan, zoodaJt van alle kanten wordt medege werkt om deze tentoonstelling te doen slagen en daardoor mede de aandacht op deze gemeente te vestigen. Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdag avond geeft „Ons Genoegen" een concert. Zaterdagnamiddag om 5 uur zal de Goes- sche Mondlharmonicavereeniging concer teeren. Ook zangvereemigingen verleenen medewerking. Des avonds zorgt de P. Z. E. M. voor bijzondere verlichting van het terrein. Ook zal de toren met schijnwerpers wor den verlicht, terwijl ook lichtzuilen zijn aangebracht. Indien het weer blijft mede werken zullen het ongetwijfeld voor Kapelle drukke dagen worden. Te half twee werd het eere-comité door het Gemeentebestuur ten Raadhuize ont vangen. De Burgemeester verwelkomde de gasten en stelde het op hoogen prijs, dat wederom een tentoonstelling als deze wordt gehouden. De voorzitter der ver- eeniging van oud-leerlingen, van welke de tentoonstelling uitgaat, de heer W. Glas, dankte voor deze ontvangst en de hartelijke woorden. Nadat nog de heeren v. d. Graaf (Raadslid) en Ir v. d. Plassche (rijkstuinhouwconsulent) het woord had den gevoerd, werd naar de veiling gere den. Daar aangekomen, nam wederom de heer W. Glas het woord en stelde den heer H. A. Hanken, voorzitter van het eere-comité, in de gelegenheid de tentoon stelling officiéél te openen. Deze voldeed hieraan gaarne en sprak zijn beste wen- schen voor haar welslagen uit. Nadat de voorzitter der veiling de heer >H. A. Nijsse en de heer Van der Plas sche het woord hadden gevoerd, werd een rondgang door de gebouwen ge maakt. Het bleek ons, dat de tentoonstelling veel uitgebreider is dan in 1926. Ondanks de schaarschte aan goed fruit, is hier een flinke collectie mooi, gaaf fruit bij,een gebracht. De bloemenpracht dwingt bewonde ring af. Ook de groenten zijn goed ver tegenwoordigd. Kondekerke. Loop der bevolking van 15—30 Sept. 1930. Ingekcmem: K. Spruit en gezin, D 56r, uit Middelburg. 3. Jozias.se, G 29, uit Vrouwepolder. Mej. P. van Overbeeke, E 183e, uit 's Gravenhage. J. L. Groot, E 147, uit Weltevreden (N. O. I.). Mej. de Wed. I. Faasse, geb. Huibregtse, A 130, uit Westkapelle. Mej. P. A. van den Berg, E 78, uit Amsterdam. Mej. D. M. van den Berg, E 78, uit Amsterdam. Mej. P. Bimmel, E 166, uit Middelburg. Vertrokken: J. C. van Wijlk met gezin, van D 29b naar O.- en W.-Souburg. Mej. S. A. Leecihouts, van E 46, naar Bres- kens. ,Mej. M. E, A. Gitz, van E 7b, na,ar 's Gravenhage. Mej. N. Geschiere, van D 51 naar Biggekerke. J. L. Groot, van E 147, naar Nieuwpoort. M. Kesteloo van 0 10, naar O.- en W.-Souburg. Mej. L. Schreijenberg, van A 162, naar 0.- en W.-Souburg. Mej. C. Buijs, van B 201, naar Middelburg. Mej. de Wed. J. Joosse, geb. Tange, van D 146, naar O.- en W.-Souburg. G. Kwekkeboom met gezin, van- E, 178, naar Waterlandkerkje. Tholen. Een vrij' ernstige aanrijding had Woensdagavond j.L op den Rijks weg, ter hoogte van de R.K. begraaf plaats, plaats. De chauffeur v. d. B., al hier, welke met zijn vrachtauto huis waarts reed, zag op genoemde plaats plotseling eenige wielrijders midden op den weg voor zijn auto; ondanks zijn sig nalen werd niet uitgeweken, waarop direct geremd werd. Desondanks reed een der wielrijders, in volle vaart tegen den auto en verwondde zich vrij ernstig aan 'het gezicht, terwijl zijn rijwiel ver nield werd. Genoemde persoon, (een werkman uit Bergen op Zoom) werd door den heer v. d. B. direct naar den dokter gebracht, welke constateerde, dat de ver wonding niet ernstig was, terwijl de ver wonde in vrij' kennelijken staat van dron kenschap was. Den chauffeur moet niet de minste schuld treffen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Haamstede, J. G. Abbringh', cand. te Groningen. Bedankt voor Biergambacht en voor Brand wijk, H. A. de Geus te Huizen. Voor Schalk wijk, D. E. J. Hupfces te Oosterwolde (G.). Voor Renswoude, W,. Rijnsburger te Polsbroek. Geref. Gemeenten. Tweetal te Wierkendam, W|. G. Lam'ain te Leiden en A. Verhage te Middelburg. Te Scherpenisse, B. van Neerbos te Teineuzen en A. de Blois te Dirksland. Da H. Roelofsen f. Gisteren is te Zeist op bijna 75-jarigen leeftijd overleden ds H. Roelofsen, emeritus-predikant der Geref. Gemeenten. Na eerst de Geref. Gemeente van Opheus- den gediend te hebben, deed Z.Eerw. op 25 Juni 1905 intrede te Goes. In 1909 Vertrok hij naar Bruinisse en later naar Zeist, waar hij enkele jaren geleden om gezondheidsredenen emeritaat moest aanvragen. In Mei van dit jaar heeft Z.Eerw. nog te Goes en enkele andere gemeenten het Woord bediend. Daarna is zijn toestand weer ernstiger geworden en gisteren is hij in vollen vrede ontslapen. Als men is dood verklaard. Een week of wat geleden werd bij Saar- bruecken het lijk van een jongen man uit de Saar opgehaald, die bij het baden verdronken was. Een Saarbruecker meen de daarin het lijk van zijn zoon te hen kennen, die sedert eenige dagen was ver mist. Het lijk werd daarop door de auto riteiten te zijner beschikking gesteld. Maar nog vóór de begrafenis werd het lijk van een tweeden jongen man uit de Saar opgevischt. Bij den vader kwam, toen hij dit vernam, twijfel op of hij wel het goede lijk had gekregen en hij besloot ook het tweede te gaan zien. Toen ver klaarde hij met stelligheid, dat dit het lijk van zijn zoon was. Het reeds gekiste lijk werd geruild en ook het eerste vond dra een verwant. Een gemeentearbeider meende er zijn zoon, die sinds eenige dagen niet thuis was gekomen, in te her kennen. Na deze verklaringen werden de ambtelijke overlijdensverklaringen afge geven en beide zaken leken volkomen afgewikkeld te zijn, tot kort geleden de voor dood verklaarde zoon van den ge meentearbeider bij zijn ouders terugkeer de tot groote en zeker ook prettige ver rassing van hen. Zijn verdwijning had een natuurlijke oorzaak gehad. Hij was naar Triër geweest, had daar wat uit gehaald, was door de politie gesnapt en had een arreststraf uitgezeten, welke hij voor zijn ouders had willen verheime lijken. Na zijn terugkeer deden zich dra de gevolgen van de verwisseling gevoelen. Daar de jonge man in een ziekenkas was geweest, was den vader een bedrag voor de .begrafeniskosten uitbetaald, waar nu terugbetaling van werd gevorderd. De uitgaven van den vader, die zijn zoon een behoorlijke begrafenis had willen geven, waren echter veel hooger geweest dan dit bedrag. Hij kreeg dan ook den raad de begrafeniskosten van de stad te vragen, daar deze voor de begrafenis van den im mers onbekend gebleven doode te zorgen had. Maar de stad weigert de betaling, omdat zij de begrafenis veel eenvoudiger en goedkooper zou hebben uitgevoerd. Hoe daar een mouw aan gepast zal wor den is nog niet uitgemaakt. Maar de tragicomedie is nog niet uit. De jonge arbeider, aan wiens voortbe staan, niettegenstaande zijn doodsverkla- ring, geen burgerlijke stand en geen be volkingsbureau aanstoot heeft genomen, was na zijn terugkeer in Saarbruecken weer bij een baas gegaan en de nauwge zette fiscus had van zijn loon weer prompt de belasting laten aftrekken. Nu is de doodgemelde evenwel werkloos geworden en het noodlot van de lijkenverwisseling neemt zijn voortgang. Toen hij zijn aan spraken op de werkloosheidsverzekering wilde doen gelden, werd hem beduid, dat hij daar nog een verklaring van het be volkingsbureau voor moest hebben. In de registers daarvan staat achter zijn naam de aanteekening van zijn officiëelen dood, zoodat het bewijs hem niet kon worden uitgereikt Het hielp hem geen zier, dat verschelden gemeente-ambtenaren hem persoonlijk kennen. Hij moet nu wachten tot hij langs allerlei instanties weer kan bewijzen, dat hij inderdaad nog in leven is. Tot zoolang moet hij zijn riem maar wat nauwer aantrekken en hij zal het wel een schrale troost vinden, dat de be lastingautoriteiten inderdaad liberaler worden en ook van den officiëelen „doo de" zonder eenige reclame de belasting penningen hebben geïncasseerd. Wie de onbekende doode is, die door de verwisseling boven zijn stand is be graven met al wat daar bij behoort, weet men op het oogenblik nog niet. Inbraken t© Noordwijker- hout. Gisternacht is ingebroken in de pastorie der Ned. Herv. Gem. te Noordwif- kerhout. De inbrekers doorzochten! de ge heele benedenverdieping. Alles werd om ver gehaald; het was blijkbaar alleen om geld te doen, daar het tafelzilver on aangeroerd .gebleven is. Uit ©en kast is meegenomen een geldmandje van de huis houdster met f 50. Ook in de villa naast de pastorie werd een bezoek gebracht. Daar werden mee genomen uit de huishoudkamer tweepor- temonnaies met f 45. Van. de daders geen spoor. Een mislukt huwelijk. Woensdag ochtend, op het oogenblik, dat een trouwlustig paartje met getuigen en vrienden het Brus- selsche raadhuis binnentrad, werd de der tigjarige bruid door twee rechercheurs gearres teerd en ondanks de smeekingen van den brui degom, die 35 jaar ouder was dan zij, naar het politiebureau geleid en vervolgens in de gevangenis te Vorst opgesloten. De gearres teerde vrouw was een Duitsche, die enkele weken geleden uit het land was gezet en trots verbod te Brussel was teruggekeerd. Door haar huwelijk met een 65-jarigen Belg hoopte zij de Belgische naturalisatie te verkrijgen, wat echter op het laatste oogenblik mislukte. Dit ongewone incident verwekte heel wat hilariteit in het Brusselsche raadhuis en in den om trek. Hij beschouwt de verloving als afgebrokenIa een café te Nieu- wer-Amstel kreeg een boerenzoon onder het drinken van geestrijke drankén oneenigheid met zijn aanstaande, woonachtig te Amsterdam. De ruzie liep zoo hoog, dat op een gegeven mo ment het meisje een bierglas opnam en haar verloofde daarmede het hoofd zoodanig be- werkte, dat de scherven to het rond vlogen. Daarna gaf zij hem een vuistslag, zoodat de man een oogenblik buiten bewustzijn geraakte. Hiervan maakte zij gebruik oin 'ijlmgs te ver trekken. De jongeman zal een klacht tegen haar indienen wegens mishandeling en hjj be schouwt de verloving als verbroken. Na de Landbouwtelling. Uit de voorloopige uitkomsten der de zen zomer gehouden landbouwtelling blijkt allereerst, dat het aantal paar den sedert de vorige telling, negen jaar geleden, is achteruit gegaan van rond 364.000 tot 297.000, dat is dus met niet minder dan 18 pci Het aantal stuks rundvee, dat ne gen jaar geleden nog slechts 2.06 mil- lioen stuks bedroeg, beliep thans 2.35 millioen, ©en staging dus van rond 14 pet. Het schaap is er nog erger aan toe dan het paard, want het daalde sedert 1921 van 603.000 tot 467.000, dus met 22.5 pet. Het aantal bokken en geiten, dat negen jaar geleden nog ruim 272.000 bedroeg, daalde tot 131.000, dus met 52 pc.t. Geheel anders staat het met de var kens, wier aantal n.l. in de laatste ne gen jaren steeg van 1.52 tot 1.99 milli oen stuks, dat is dus met 31 pet. Het was te verwachten, dat de pluim veestapel een groote stijging te zien zou geven, maar een stijging van 966 tot 24,33 millioen stuks hoenders, dus 152 pet, zal men toch niet algemeen verwacht hebben. Wat de tuinbouwtelling betreft, moet er aan herinnerd worden, dat de laatste volledige telling werd gehouden in 1912. Thans blijkt, dat de oppervlakte plat glas sedert dien is toegenomen van 500 tot 816 H.A., dat is met 63 pet.; de grondoppervlakte echter, ingenomen door staand glas, nam veel sterker toe an wel van 210 tot 1750 H.A., of 733 pet. De totale oppervlakte glas nam toe van 710 tot 2566 H.A., dus met 261 pet. Van die 1750 H.A. staand glas zijn er 635 verwarmd en 1115 niet. Van alle cultuurland is 51 pet eigen land, 42 pet gepacht en 7 pet gepacht van ouders. Deze cijfers waren negen jaar geleden resp. 52; 42 en 7 pet. Het aantal korven en kasten met bijen daalde van 93.600 tot 84.800, dus met ruim 9 pet. Stempels voor eieren. De minister va.n Binnenlandsche Za ken heeft voor do voor uitvoer naar En geland bestemde eieren drie stempels vastgesteld, waarvan het laatste tevens geldt voor den uitvoer naar alle landen. Het stempel voor „versche Hollandsche eieren" en „Hollandsche koelhuiseieren" bestaat uit twee concentrische cirkels. In de binnencirkel staat een leeuwenfiguur tusschen de twee cirkels staat het woord „Holland". Grootte: diameter van: den buitenc.irkel moet bedragen teil minste 10 m.M. De diameter van 'den binnen cirkel moet drie-vijfde van die van dein buitencirkel bedragen. Minimum hoogte van de letters 2 m.M. De ruimte tusschen de heide cirkels, voor zoover niet inge nomen door het woord „Holland" is be schikbaar voor aanduiding van den ex porteur of producent, met dien verstande, dat er tusschen 't woord „Holland" en deze aanduiding ten minste een .ruimte van ter weerszijde 2 m.M. blijft. Kleur voor versche Hollandsche eieren groen. Kleur voor Hollandsche koelhuis- eieren: violet. Kleurwijzigingen in het stempel voor versche Hollandsche eieren worden ten minste 10 dagen vóór de in werkingtreding der kleurwijizigingen inde Ned. Staatscourant bekend gemaakt. Het stempel voor „Hollandsche gecon serveerde eieren" bestaat pit een cirkel, waarin de woorden: „Holland preserved". Grootte: diameter van den cirkel ten minste 12.7 m.M.; hoogte van de letters „Holland" ten minste 2 m.M.; hoogte van de letters „Preserved" ten minste '1.6 m.M. Het stempel voor „eieren" dat geldt voor den uitvoer naar alle landen is een gelijkzijdige driehoek, waarvan el ke zijde ten minste 10 m.M. groot is. Door den driehoek staat het woord „Holland". De hoogte van de letters is ten minste 2 m.M, Kleur: violet. VOCHT EN RHEUMATIEKBESTRIJDING Nuttige wenken. Nu wij weer midden in het gure, natte seizoen zitten, heeft „Het Handelsblad" zich tot dr J. van Breemen, directeur van het Instituut voor Physischa The rapie te Amsterdam en secretaris van het Internationaal Comité tot Rheuma- tiek-bestrijding, gewend met de vraag, hoe men zich in de gegeven omstandig heden het best tegen het rheumatiekge- vaar wapenen kan. Aangezien het antwoord ook voor niet- Amsterdammers van belang kan zijn, laten wij het hier volgen: „Begint u maar eens met deze groote algemeene waarheid voorop te zetten zeide ons dr van Breemen: wil men niet zeeziek worden, dan moet man thuis blijven. Dat wil, wat de rheumatiek be treft, zeggen: wil men geen rheumatiek krijgen, trek dan niet in een nieuw, voch tig huis, en hebt ge het reeds betrokken, ga er dan onmiddellijk weer uit. Maar .is men verplicht in een nieuw huis te gaan wonen, dat natuurlijk nog vochtig, of in een oud huis. 4at niet kurkdroog is, laait men dan1 .eens begin nen zich ©en eenvoudige» rochtmeter aan te schaffen. Dat is van practiach belang, omdat men met die instrumentjes die niet veel kosten, precies te weten kan komen hoe het met den vochtigheids graad in uw huis staat. En dan zullen de meeste menschen schrikken. Een frappant verschil maakt al onmid dellijk, of men al dan piet centrale ver warming in huis heeft. De wanden zitten vol vocht en in een nieuw huis moet men in elk geval beginnen ,de centrale verwarming te stoken. Die centrale ver warming bestrijkt alle muren en in een nieuw huis moet men haar stoken zelfs in den zomer. En dan met deuren en ramen open. Hygiënisch gesproken is centrale verwarming d e oplossing voor een land als Nederland, en hert zou goed zijn, als er zooveel mogelijk contact be stond tusschen architecten en ingenieurs eenerzijds en de medische wereld ander zijds, speciaal ook wat betreft het ver hand tusschen rheumatiek-bestrijding en huizenbouw. Men moet er in een nieuwe woning niet op wachten tot men gedwon gen wordt zijn huis te verwarmen, maar zoodra men haar betrekt direct beginnen tijdelijk te stoken om het vocht te ver wijderen. We weten uit ónze klinische ervaring, aldus vervolgde dr van Breemen, dat personen, die slapen in eern vochtig vertrek, meer kans op rheumatiek hebben dan personen, die er werken. Arbei ders, die zelfs in een zeer vochtige om geving zwaar werk verrichten, krijgen geen rheumatiek, zij bezitten een sterk reactievermogen, dat bijvoorbeeld stil zittende klerken in een vochtige kamer missen. En ook slapers missen natuur lijk dat reactievermogen. Het zijn de kille, vochtige lakens, die in de eerste plaats een groot gevaar vormen. De lakens trekken in vochtige huizen het vocht het ergst aan. Men moet dan ook zijn bed terdege verwar men of zonder lakens slapen. Het gehééle bed vgrwarmen en niet alleen een kruik aan het voeteneinde! En ook moet men de rheumatisehè menschen den raad geven: slaap niet met open ramen. Men zorge er verder voor zijn bed nooit tegen een buitenmuur aan te plaat sen, want dan krijgt mem gedurende den geheelen nacht kou en vocht uit de eerste hand. Kan. het bed niet Anders gezet worden, dan zorge men er voor, om met behulp van tegen den muur aangebrachte matten of wollen dekens direct contact met den muur te vermijden. Dames, die in een nieuw huis .gaan wonen, dienen voorts 's nachts lange mouwen te dragen. Pyjama's verdienen derhalve de voorkeur boven een nacht japon en 'swinters zijn flanellen pyja ma's zeer aan te bevelen,. Zie hier enkele adviezen ten bate van de rheumatiekbestrijding, overigens kan men geen algemeene pegels stellen, daar vatbaarheid voor rheumatiek enz., een zeer individueele quaestie is. Doch men boude er steeds rekening mee, dat het aantal rheumatieklijders in vochtige hui zen 10 A 12 maal grooter is dam in andere huizen. Men neme, om zoo pa raat mogelijk tegenover de rheumatiek te staan, veel lichaamsbeweging en volge tegen zijn vijftigste jaar een sober dieet, hetgeen inzonderheid voor vrouwen aan beveling verdient. En als men wat ouder wordt, en rheumatisohen aanleg heeft, dan vormen jaeger en wol een bij' uitstek goede kleeding. In elk geval, men ver- waarloeze de invloeden van tocht en vocht niet en neme de noodige maat regelen tegen vochtige huizen!" De strafzaak tegen Kapitein Borren. DEN HAAG. Hedenmorgen heeft heit Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag onder groote belangstelling een aanvang gemaakt met de behandeling van de straf zaak tegen den kapitein der Infanterie A. F. Borren, destijds commandant van. de Jroepenmacht te Curasao, thans in garnizoen te Middelburg. Bekl. erkent, dat op den bewustem avond van den overval bij de poort van het fort een planton niet aanwezig was. Hij geloofde echter niet, dat dit, wait be treft bet kunnen slagen van den overval eenig verschil maakte. Op een opmerking yan den president, dat bekl. had moeten zorgen, dat het fort -in behoorlijken staat van verdedi ging verkeerde, antwoordt beklaagde, niet te hebben gedacht, dat het fort zonder eenige waarschuwing had kunnen, wor den overvallen. Bekl. erkent, dat de overval niet had kunnen slagen, indien de poort gesloten was geweest, wat vroeger wel het geval was. In het belang van den politiedienst liet bekl. echter de poort open. De president meent, dat bekl. alles aan den politiedienst opofferde, met ver- waarloozing van zijn militaire plichten. Getuige de Ridder (gepensionneerd overste) verklaart, dat in zijn tijd een overval als deze ook had kunnen sla gen. Wel zijn er naar zijn meening eenige fouten gemaakt. Luit. Berger verklaart ook nooit ge dacht tq hebben aan de mogelijkheid van een overval als deze. Er was geen samen werking tusschen de burgerlijke politie en de militairen. Daardoor wisten de laatsten niet, wat er gebomde in het gebied van de Venezolanen. (De zitting duurt voort.) De postvlnchten naar IndlB. AMSTERDAM. Hedenmorgen is het tweede postvliegtuig van den geregelden vliegdienst naar Indië vertrokken. Voor het vertrek werd de bemanning van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2