No. 2 Donderdag 2 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Wat de bladen zeggen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 OCTOBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44655. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentlOn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het roode petitionnement. Hoewel het resultaat van de petition nementsactie inzake het vlootplan van Minister Deckers nog niet bekend is, kan toch uit de voorloopige mededeelingen wel worden afgeleid dat deze beweging op een fiasco zal uitloopen. Als men bedenkt, dat bij de verkiezin gen in 1929 op de partijen die deze beweging steunen ongeveer 1.200.000 stemmen werden uitgebracht en dan re kening houdt met het feit dat: de handteekeningen gevraagd werden van jonge menscben vanaf den 18-jarig en leeftijd; vastgesteld is dat ook vele kinderen op de lijsten hebben geteekend; in de groote steden op de straten om handteekeningen werd gebedeld met het gevolg dat tal van menschen meer dan eens" bun naam hebben gezet; naar nu reeds gebleken is velen voor anderen hebben geteekend zonder daartoe opdracht te hebben ontvangen; "talloos velen hun naam op de lijst hebben geplaatst nadat ze in den waan waren gebracht dat alleen daar door een dreigenden oorlog kon wor den voorkomen; bij heel deze actie geen middel on beproefd is gelaten om de massa omtrent den aard en de beteekenis van bet aan hangige voorstel waartegen de actie ge richt is, te misleiden, dan kan zonder eenig bezwaar nu reeds worden vastgesteld dat de over- groote meerderheid van ons volk geweigerd heeft dit pe titionnement te steunen. Zoo bezien, kan worden geconstateerd, dat de roode heeren met deze actie aan da Regeering geen geringen dienst heb ben bewezen. Arbeidsplicht in Duitschland? Omtrent de plannen der Duitsche re geering, weet de „Deutsche Allgemeine Zeitung" nog nader te berichten, dat het in de bedoeling der regeering ligt, een soort plaatselijk begrensden arbeidsplicht voor de werkloozen in te voeren. De commissaris der oostelijke provin cies, rijksminister Treviranus, zou ge machtigd worden, om de werkloozen, die recht hebben op ondersteuning in verhou ding tot de subsidie, die zij uit de rijks kas ontvangen hebben, te verplichten, ontginningswerk te verrichten, wegen aan te leggen, enz. De Böss-affaire. Het thans door het hoogste gerechtshof vernietigde vonnis van de arrondisse mentsrechtbank van Berlijn van 20 Mei j.l. eischte, dat opperburgemeester Böss uit zijn ambt werd ontslagen wegens schending van zijn ambtsplichten en we gens onwaardig gedrag, onder toeken ning van twee derden van het hem wet telijk toekomende pensioen voor het ge- heele leven. Door in hooger beroep te gaan is op- per-burgemeester Böss er thans in ge slaagd, dit vonnis, .krachtens hetwelk hij uit zijn ambt werd ontslagen, te laten vernietigen. In de motiveering van het vonnis van het hoogste gerechtshof wordt thans bevestigd, dat hij zijn ambtsplichten cor rect is nagekomen en dat hem alleen in de bekende pelsmantelaffaire een onge twijfeld ernstig verwijt te maken is. Naar de „Berliner Zeitung" meldt, zal opper-burgemeester Böss eerst bij het ge meentebestuur een verzoek om verlof in dienen. Zooals vanzelf spreekt, zal dit verzoek worden ingewilligd. Daarna zal opperburgemeester Böss zich op reis begeven en tijdens zijn verlof een verzoek om ontslag indienen. De plannen der Dniteche regeering. De totaal-indruk in politieke kringen over de bezuinigingsplannen der Duiteche regeering, is 'zeer gunstig. Speciaal wijl uit dit program blijkt, dat 'het kabinet den strijd tegen den groeten economi- sdhen nood met groote energie (heeft aan gepakt. Volgens de „Lok. Anz." zullen echter de honden van ambtenaren het regee- ringsprogram met alle ten dienste staan de middelen 'bestrijden, wat de aangekon digde verlaging der salarissen betreft. 'De „Gercmania" noemt 'het program een beroep op het verstand, en tevens een document van Duitschlands nood, die hard is en drukkend. Het is echter ook een bewijs, zegt bet blad, van den vasten wil der regeering, om het Duitsche volk op te 'heffen uit dien nood en naar een betere toekomst te voeren. De „Börsencourier" meent, dat er wel bezwaren zouden te malken zijn tegen af zonderlijke punten van (dit program, maar de vraag is 'hier, moet men de groote ■door bet kabinet aangegeven lijn volgen, of de partijen nog weer 'n tijdje mar- chandeeren laten. Het regeeringsprogram is 'n pijnlijke maar noodzakelijke operatie. De „Vorwarts" somt de gevolgen op voor beambten en arbeiders en conclu deert, dat langs dezen weg de defini-1 tieve saneering niet te bereiken zal zijn. Het financieöle program der Duitsche regeering beeft in Engeland over bat al gemeen een goeden indruk gemaakt. Hoe Bolschewisten obstructie voeren. In de zitting van den Hamburgschen gemeenteraad werd eerst de behande'ing van een communistisch voorstel ten einde gebracht. Na het aannemen van eenige voorstel len van den senaat, begon de tweede lezing van de reeds in de eerste lezing aangenomen belastingvoorstellen. De beraadslagingen hadden een zeer onrustig verloop, dat door de Duitsch- nationalen, nat.-socialisten en communis ten obstructie gevoerd werd. O.a. werden de contact-stoppen uit de electrische licht leiding gedraaid om voortzetting der zit ting onmogelijk te maken. Verscheidene communistische afvaar digden werden voor een. of ,twee maan den van de zittingen uitgesloten. Eerst des morgens om om half drie 'kon de stemming over de invoering der hier- en drankbelasting plaats hebben. De Brltsche rijksconferentie. De Britsche imperieele conferentie is gistermorgen in het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Londen op plech tige wijze geopend. Aan de openingszitting namen deel de leden van het Britsche kabinet en de vertegenwoordigers van de zes dominions en Indië. Het voorzitterschap werd bekleed door den Britschen premier, Mac Dona'd. Hij verwelkomde namens de Britsche regeering de gedelegeerden, uit wier naam de minister-president van Canada, Ben nett, antwoordde. Vervolgens spraken de premiers van Australië en Nieuw-Zeeland, de premier van Zuid-Afrika, de minister van buiten- landsche zaken van den Ierschen vrij staat, de minister-president van New foundland en de staatssecretaris voor In dië. De werkzaamheden der conferentie zul len onmiddellijk een aanvang nemen. D'e besprekingen in de commissies geschie den met gesloten deuren. Het aantal moorden in Weenen. De commissaris van politie te Wee nen heeft een statistiek gepubliceerd over de misdaden, die daar in' 1929 zijn bedre ven. Daaruit blijkt, dat er op een bevol king van 1.850.000 zielen 111 moorden werden bedreven en. wel gemiddeld twee per week. In vergelijking met Chicago is dit aan- ■tal moordaanslagen nog gering, w,ant op jdit puinh siant Chicago een droevig; re cord. Londen daarentegen heeft veel betere cijfers: op een bevolking van 7.500.000 gebeurden er in het afgedoopen jaar slechts 10 moorden. Het groote aantal misdaden is voor Weenenr zeer onrustbarend in verband met bet voortdurend terugloopett van het bevolkingscijfer. In 1913 waren er 200 duizend meer inwoners dan in 1929 en toen bedroeg het aantal moorden slechts 21. In 1924 steeg dit cijfer tot 30, in 1925 tot 52, in 1929 tot 111. De politie-autoriteiten schreven deze abnormale staging van het aantal misda den hoofdzakelijk toe aan het afschaf fen van de doodstraf en aan het weinig doortastend optreden van de politie. Korte Berichten. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de Finsche minister van binnenlandsche zaken in verband met de verkiezingen voor den Finschen Rijksdag, alle com munistische organisaties heeft verboden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de jongste spionnagezaak in Bulgarije zal leiden tot een regeeringscrisis, daar ten deze tusschen den minister-president en den minister van onderwijs ernstige meeningsverschillen bestaan. Het parlement van Victoria heeft het voorstel aangenomen om alle salarissen der hoogere ambtenaren met 6 tot 10 procent te verminderen. Tengevolge van de ongunstige be drijfsresultaten zullen per 1 November a.s. bij de Fr. Krupp A.. G. 900 mijnwer kers worden ontslagen. Nabij Grenoble heeft een brand ge woed in een kunstzijdefabriek. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in korten tijd stond het geheele fabrieksgebouw, dat 50 M. lang en 10 M. diep is, in brand. De schade wordt geraamd op een millioen francs. De Oostenrijksche nationale raad is ontbonden. De verkiezingen hebben 9 November plaats. De minister van financiën van Prui sen heeft in zijn begrootingsplannen ruim 50 millioen geschrapt van den post on derwijs. Volkenbond en Vrede. Naar wij vernemen heeft Prof. Mr A. Anema den wensch te kennen gegeven het voorzitterschap van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede neer te leg gen. In de a.s. algemeene vergadering zal worden voorgesteld, in zijn. plaats te be noemen Jhr Mr Dr H. A. van Karne- beek, commissaris der Koningin in Zuid- Holland. Veer Moerdijk—-Willemsdorp. Naar aanleiding van een door den A. N. W. B. en de K. N. A. C. gedaan ver zoek aan den betrokken arrondissements ingenieur van den Rijkswaterstaat om te bevorderen, dat bij druk verkeer de dienst van het veer Moerdijk—Willems dorp met twee of meer veerponten zal worden verricht, werd thans bericht ont vangen, dat wanneer druk vervoer te voorzien is, tijdelijk personeel van elders moet worden ontboden, omdat het varen met meer dan een veerboot uitbreiding van personeel vereischt. In overweging is echter uitbreiding van het te Moerdijk gestationeerd personeel. De Gemeente-Ontvanger van Nijmegen. In de gister gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is o.m. voorlezing gedaan van de volgende Kon. besluiten: De raad der gemeente Nijmegen had op 19 Maart 1930 besloten aan C. M. van Roothaan, ontvanger dier gemeente, we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag te verleenen, zon der dat belanghebbende om dat ont slag had gevraagd. Dit ontslag geschiedde op grond van het raadsbesluit van 13 November 1929, waarbij is bepaald, dat van 1 Januari 1930 af aan de ambtena ren en werklieden der gemeente en aan het onderwijzend personeel, bij het be reiken van den 65-jarigen leeftijd eer vol ontslag wordt verleend. Ged. Staten van Gelderland hadden aan dit ontslag hun goedkeuring onthouden, van welke beslissing de raad in beroep ging- De Kroon heeft thans overwogen, dat de verordening in zake het ontslag niet in den weg kan staan aan de op art. 106, 2e lid der Gemeentewet steunende be voegdheid van Ged. Staten om, waar het betreft het ontslag van den gemeente ontvanger, aan het desbetreffende raads besluit goedkeuring te onthouden, indien daartoe termen aanwezig mochten zijn. Voorts werd overwogen, dat belangheb bende blijkens de stukken zijn betrekking nog tot volkomen tevredenheid vervult, terwijl bij de behandeling van de zaak voor den Raad'van State van de zijde van het gemeentebestuur uitdrukkelijk is verklaard, dat, in de bovengenoemde ver ordening ontheffing ware toegelaten, daarvan in dit geval zeker gebruik zou zijn gemaakt. Op deze gronden heeft de Kroon, nu Ged. Staten aan de verordening niet zijn gebonden, beslist, dat dit college terecht goedkeuring heeft onthouden aan het ontslagbesluit. Uit het boekdrukkersbedrijf. In een druk bezochte vergadering van het district Winschoten en omstreken van de Federatie der Werkgevers-orga nisaties in 'het Boekdrukkersbedrijf, Sis de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., kennis genomen hebbende van de eischen der werknemers in 'het boekdrukkersbedrijf, gesteld bij de vernieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst, welke dit jaar afloopt; overwegende, dat 'die eischen voor ons district neerkomen op een loonsverhoo- ging van 5 cents per uur; overtuigd dat het.bedrijf, dat reeds den nadeeli'gen terugslag ondervindt van de algemeene misère, deze belasting niet 'kan dragen; van meening, dat in verband met de dalende kosten voor 'levensonderhoud, de eiscihen der werknemers onredelijk en onbillijk zijn; besluit geen enkele verbetering voor de werknemers in den vorm van 'directe of indirecte loonsverhooging in een even tueel voortgezet contract te aanvaarden. Mocht deze onverhoopt toch vanwege de Federatie worden opgelegd, dan blijft den leden van het district niet anders over dan zoo spoedig mogelijk voor de Fede ratie te bedanken. Verminderde spoorvracMen voor do aardappelcampagne. Op de volgende vragen van den heer Weitkamp: 1. Is het den minister bekend, dat de afzet van aardappelen in Overijssel en Drenthe zeer gedrukt wordt door de hooge vrachten, die bij verzending per spoor, in verhouding tot de geringe marktwaarde, veel te zwaar op dat pro duct drukken? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om de dezen zomer ter bevordering van den aardappelhandel toegestane vermin dering der spoorvrachten, welke gunstige bepaling echter al reeds per 15 Augustus werd ingetrokken, zoodat begrijpelijker wijze de thans betrokken, in zeer benarde omstandigheden ver'keerende, aardappel- verbouwers daarvan weinig konden profi- •teeren, ook voor de aardappel-campagne van dezen heTfst te doen gelden? 'heeft de minister van waterstaat ge antwoord: I. Naar voorshands wordt gemeend, wordt thans de binnenlandsche afzet van aardappelen'in Dienthe en Overijssel niet in het hijzonder benadeeld door hooge vrachten, welke hij' verzending per spoor op dat product zouden drukken. II. De regeering is bereid te overwe gen, of een vermindering van de spoor vrachten voor aardappelen, 'besteand voor export, kan worden verleend, en, zoo ja, in hoeverre. Wijnkoop en de G. P. H. „De Tribune" geeft een uitvoerig com mentaar op de door den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer afgelegde verkla ring. Het blad eindigt met te verklaren, 'dat het te betreuren is, „dat in de verkla ring van Wijnkoop nog niet voldoende duidelijk is aangegeven aard en oorzaken die hem hebben geleid tot een verkeerde politiek, waarvan hij de funeste gevolgen erkent. Juist hier kan de arbeidersklasse uit 'leeren om 'gesterkt te worden voor ver deren strijd. Want het 'hoeft geen betoog: fouten worden niet erkend, omdat de communis tische partijen zelfvernedering eischen of iets van dien aard, zooals „Het Volk" zijn lezers tracht voor te stellen. Fouten worden erkend, om in de toe komst 'bij nieuwen strijd te leeren en met meer ervaring de strijd beter te kunnen voeren. Daarom zal het voor Wijnkoop noodig zijn, zijn verklaring nader te preciseeren. Tot goed begrip voegen we hieraan toe, dat de laatste alinea van de verklaring niet beteekent, dat Wijnkoop als lid van de partij aangenomen zou zijn. Over zijn al of niet toelaten, is door het Ekkd nog geen uitspraak gedaan. Zijn verklaring in de Kamer kan al leen beteekenen, dat hij, in samenwer king met onze parlement-vertegenwoor- diger, zijn houding in de Tweede Kamer bij de verschillende vraagstukken zal be palen." Binnenland. De spoorvrachten voor de aardappelen. Tentoonstelling te Kapelle. Kapitein Borren voor het Hoog Militair Gerechtshof. Weer een postvliegtuig voor Indië ver trokken. De Zeppelin komt niet. Buitenland. De Britsche rijksconferentie. Hoe de plannen der Duitsche regeering beoordeeld worden. Arbeidsplicht in Duitschland. De Vesuvius weer in werking. De Graf Zeppelin komt niet! Na het bericht, dat de gemeente Am sterdam in October van dit jaar het vlieg veld Schiphol niet voor een landing van de Graf Zeppelin kan beschikbaar stel len, heeft het weekblad „Het Leven" ge tracht, in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam een ander landingsterrein te vinden. Eenige terreinen werden aangebo den, dóch voldeden niet aan de voorwaar den, die de Zeppelin stelt; ten slotte k/wam alleen in aanmerking de groote heide tusschen Hilversum en Bussum (ter rein der voormalige renbaan), eigendom van de Erfgooiers van Stad en Lange. „Het Leven" heeft zich met het bestuur der Erfgooiers in verbinding gesteld en had reeds allerlei voorbereidingen ge troffen, doch de vertegenwoordigers der Zeppelinmaatschappij hebben na persoon lijk bezoek meegedeeld, dat ten slotte een vliegveld, dat technisch geheel is uitgerust, toch boven de Bus sum er heide is te verkiezen. Daarop is het besluit gevolgd, dezen tocht en de landing van de Graf Zeppelin, waarbij passagiers zouden worden uitge laten en andere aan boord genomen, tot het a.s. voorjaar uit te stellen. De zondebok. Het 'debuut der radio-contröle, zegt de „Maasbode", wais niet gelukkig. Daar over zijn allen het wel eens. Van vrijzinnigen kant benut men 'de gelegenheid om extra af te geven op het instituut, dat evenmin repressief als pre ventief eenig -goed kan doen in de oogen onzer „vrijheid."-lievende medeburgers. De „Nieuwe Arnhemsche Courant." laat zich daarbij verleiden tot de verzuchting, dat we al deze misère eigenlijk te wijten hebben aan de „sectarische" omroepen Die zijn de sdhuldigen. „De malle, de gevaarlijke radte -vrnd- tijd-verdeeling moest leiden tot zulke ab surditeiten", meent de 'liberale redactie. M.a.w. men had aan de zoogenaamde algemeene omroepvereeniging het rijk alleen moeten laten en van eenige cen suur was igeen sprake geweest. Ach kom, gelooft deze voorstander van eenzijdige bevoorrechting nu werkelijk, dat op den duur de regeeringsbemoeiïng met de radio negatief ware gebleven, als men de A.V.R.O. in het gelulkkg bezit van haar monopolie had 'gelaten? Overal in het buitenland staat de zaak toch anders. Doch al ware het zoo, had dat ooit een reden kunnen zijn, aan de rechtmatige wenschen van anderen het zwijgen op te leggen? ■Of geldt de /vrijheid" nog altijd alleen voor het liberalisme en moeten alle be langen van derden voor die „vrijheid" wijken? De salarissen. „Onze Banier", orgaan van 't christe lijk personeel in overheidsdienst schrijft: Het salariscongres, door de roomsche onderwijzers eeni'gen tijd geleden gehou den, is gevolgd door actie van andere on derwijzers-organisaties. Men schijnt bij' een deel der onderwij zers alleen maar oog te hebben voor da eigen groep.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1