Kerknieuws. Gemengd Nieuws. 'WXAld, Rechtzaken Land- en Tuinbouw Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Vvfr ■<M '.I'' .'il - x a»~»óf'fra|fefps ïk •v> >V-«Lr -v^fSsÈ^p 4$ v#^~; f f** De Marathontoren te Amsterdam als heipaal? Een typische doorkijk bij den bouw van het groote Citroëngebouw op het Stadionplein te Amsterdam met den Marathontoren van het Olympisch stadion als achtergrond. volger staat als no. 1 op deze lijst de heer H. A. Dronkers te Bath. Wemeldinge. Ln het begin van de We- meldingsche Vlije kreeg de beurtschipper M. Kok van S ah ore met zjjn motorschip „Adriana" een defecten motor. De ber gingsvaartuigen „Zeehond" van de fa. Hoogenboezem en van der Tak en „Dorus Rijkers" van Smits' bergingsbedrijf ver trokken ter assistentie. De „Adriana" is later door de „Dorus Rijkers" kapitein M. Hartog .alhier, binnengesleept. Krulnlngen. Dinsdag had alhier de be grafenis plaats van dein overleden heer A. van den Berg te Hansweert. De over ledene behoorde tot de Chr. Hist, partij en had als zoodanig zitting; in den Ge meenteraad, was lid van het Burg. Arm bestuur en had een leidende positie bij d.en Bijz. Vrijw. Landstorm. Afd. Vaar- tuigendienst. Ook de Chr. Hist. Kiesvereeniging ver liest in hem een harer bestuursleden. Aan de geopende groeve waren o.m. tegenwoordig de burgemeester met eenige raadsleden, terwijl ook het Burg. Arm bestuur en de commandant van den Bijz. Vrijw. Landstorm, le luit. Persant Snoep, aanwezig jvaren. Ds van Selms van Hansweert sprak een ernstig troostwoord. In de vacature van1 den Gemeente raad door het overlijden van den heer A. v. d. Berg is opvolger op de Cihr. Hist, lijst de heer Jan Polderman. Wisionkerke. Loop der bevolking ge durende de maand September. Vertrokken: Lena T. Koole naar Goes, Bekhof 11; Dina C. Breas naar 's Gra- venhage, Bentmekstraat 144. Ingekomen: Hendrika C. Verburg uit Colijnsplaat; Cornelia B. van der Heijde uit Vlissingen. Prof. Grosheide over de Ge nerale Synode der Geref. Ker ken. In het „Noord-Hollandsch Kerkblad" geeft Prof. Dr F. W. Grosheide van de Vrije Universiteit te Amsterdam, een na beschouwing op de Generale Synode der Geref. Kerken, dezer dagen te Arnhem gehouden. Prof. Grosheide oordeelt aldus: „De oogst, die op de Synode te Arnhem is binnengehaald, is niet groot. Van het Leeuwarder-programma is een niet zoo klein deel voor goed begraven. Wij zeg gen deze dingen met groote droefheid. Waarom kunnen wij niet? We zullen in de eerste plaats wel moeten belijden, dat we op de Synode van Arnhem niet, op de rechte wijze bijeen gekomen zijn, als Geref. Kerken. De zaak van het pronio- tierecht van de Theologische school was het één en het al. Daar moest men vóór of daar moest men tegen zijn. Dat stond ook dikwijls van tevoren bij ons vast. We zijn afgevaardigd als vóór of als tegen standers. Natuurlijk heeft dat verlam mend gewerkt. Wanneer we ons op de bijzaken in de eerste plaats richten, dan moeten de hoofdzaken in het gedrang komen. Nu zou dat alles nog zoo erg niet zijn, indien de zaak van het promotie- recht op zichzelf stond. Maar als ik wel zie, staat het zoo niet. Doch een en ander is het teeken, waarin ons leven staat. We hebben de aandacht van het middelpunt overgebracht naar de bijkomstigheden. Dat zien we in heel ons doen. Vraag, wat de menschen boeit in de prediking, in hun lectuur, in hun gesprekken. Dan is het niet in de eerste plaats Jezus Christus en dien gekruiste. Wij leven naar de buitenzijde en dat gaat zich wreken. Ik noem eindelijk nog iets. De Synode van Assen heeft één scha delijk gevolg voor ons gehad, n.l. dat we bang geworden zijn voor verandering, voor iets nieuws. Hoe dankbaar we den Heere mogen zijn, dat Hij ons in staat gesteld heeft vast te houden aan de waar heid der Schrift, we hebben te waken, dat we juist dezen zegen niet verzondigen door te komen tot conservatisme. Hoe komen we nu tot verbetering? En dan is' geloof ik het eerste, waartoe we ei kander hebben op te wekken, dit: dat we toch dicht bij het middelpunt moeten leven". De voordracht voor onderwijzer aan de 0. L. school te Kattendijke is L. P. Pieterse te Den Hoorn, J. J. Kole ie Kruiningen ein A. de Nooijer te Goes. Het Gouden Jubileum der Vrije Universiteit. Het Uitvoerend Comité ter voorbereiding van het gouden jubileum der Vrije Uni versiteit deelt ons mede: Van meer dan één zijde vernamen wij den wensch, dat we onze loden en be gunstigers eenigszins breedvoeriger dan tot dusver kon geschieden, zouden inlich ten over de viering van de gedenkdagen onzer Universiteit, welke nu snel nadert. Gaarne voldoen we aan dat verzoek. We hebben daarbij dan tevens de be doeling, U op te wekken met ons Gods daden te gedenken in de feestelijke bij eenkomsten, welke zullen worden ge houden. Zooals ge weet, verjaart onze Univer siteit eigenlijk op Maandag 20 October. Dan is ze vijftig jaar. Op dien dag vangt dan ook het feestelijk gedenken van, wat God ons een halve eeuw lang schonk, aan. Des morgens te kwart over elf, op een uur dus, waarop, enkele uitzonderingen daargelaten, ieder, waar hij o woont in ons goede vaderland, in de hoofdstad kan zijn aangekomen, hoopt Ds Fernhout van Vreeland in een gedenkure voor te gaan in de Keizersgrachtskerk te Am sterdam (Keizersgracht No. 566). Al dadelijk op den eersten dag in den middag heeft een zeer belangrijke en be langwekkend 5 plechtigheid plaats. In het Concertgebouw hoopt Prof. Dr H. H. Kuy- per zijn rectorale rede te houden, een rede, die voor heel ons gereformeerd volk van groote beteelcenis zal zijn. Immers ze zal zeker in verband staan met het jubileum, dat we vieren. Na de rede volgt de promotie van de mannen, die ons volk kent en liefheeft en die om hun wetenschappelijke praestaties den titel van eeredoctor op dien dag zullen ver werven. Wie zou er niet bij willen zijn, wanneer onze Colijn tot doctor wordt uit geroepen, en wie zou het niet willen mee maken, dat Ds Bakker, de man, die in Indië zoo heerlijken zegen op zijn werk zag, den wetenschappelijken ridderslag krijgt? En wie mag het nalaten Ds Rull- mann en Prof. Sebestyen gelauwerd te zi^n? Zij, die zulke dingen eenmaal heb ben meegemaakt, vertellen er hun klein kinderen nog van na vele jaren. Des avonds is er eerst een eenvoudige maal tijd en daarna een ontmoetingssamen komst in Artis. Er is dan gelegenheid vrienden en bekenden te ontmoeten en nieuwe kennissen te maken. Den volgenden dag beginnen de samen komsten om half elf. Weer in het Con certgebouw. Wie eenigszins kan, wil na tuurlijk alle drie feestdagen meemaken, maar we kunnen ons voorstellen, dat er ook wel zijn, die dat niet kunnen. Welnu, op dezen Dinsdag verwachten we in ieder geval alle vrienden der Vrije Univer siteit, die maar eenigszins kunnen ko men. Dan zal er misschien in Amsterdam geen ruimte genoeg zijn om alle omni bussen te parkeeren maar wat geeft hetLaten de vrienden onzer Univer siteit eens toonen, dat ze ook kunnen demonstreeren zooals anderen, met meer leuzen misschien, maar zeker met minder ideaal het zoo vaak doen. Op dien Dinsdagmorgen leidt de wel niet „jonge", maar toch wel „nieuwe" „doctor" Colijn de vergadering. En de sprekerstwee leden der alleroudste garde, maar ook twee strijders met een zoo heel jong hart; samen zijn ze zeker veel meer dan driemaal zoo oud als onze Universiteit; beiden zijn ze het bewijs, heel hun leven door, wat het Calvinisme 1 aan geloofskracht en aan stevigheid van levenslijn geeft. In den middag zullen zoo is het plan Prof, Ridderbos en onze oud-minister vo,n oorlog, de heer J. J. C. van Dijk. spreken. Dan zal ook het Uitbreidings fonds worden aangeboden. En nog wacht ons iets op dien dag: des avonds gaat het weer naar Artis, waar de groote receptie wordt gehouden. Op den Woensdagmorgen kunnen de menschen eens wat uitrusten, er is dan althans niets bizonders te hooren, maar er is wel iets te zien. Wie zou b.v. in het Universiteitsgebouw niet eens wil len bezichtigen de zaal, waar vroeger Dr Kuyper's studeerkamer was? Wie zou eens geen kijkje willen nemen in een laboratorium? En natuurlijk's middags zijn er weer zeer velen in het Concertgebouw. De heeren Idenburg en Schouten zullen de vergaderde menigte toespreken. Dat zal het slot zijn van het publiekelijk geden ken van de weldaden, die onze God ons als Universiteit in vijftig jaren schonk. En nu Nu wachten we erop, dat gij U aan meldt, dat ge zegt: ik wil gaarne mee vieren het feest. Want we willen gaarne bij benadering vaststellen, hoe groot het aantal bezoekers van ons feest zal zijn. Immers het mocht eens noodig zijn er een tweede zaal bij te huren. Wie weet. Natuurlijk komen dan zij, die zich het eerst opgeven in de thans aangekondig de zalen, waar de gemelde sprekers D. V. het woord zullen voeren. Wilt ge even de kleine moeite nemen, en van Uw voornemen ons kennis geven? Zijt ge het U toegezonden formulier kwijt dat is niet erg, schrijf maar even een briefkaart aan het adres van Mr J. A. H. J. S. Bruins Slot, Heerengracht 177, Amsterdam, dat ge van plan zijt te ko men, en met ons U te verheugen op het gouden feest onzer Universiteit. Die moeite is voor U zeker voor den goeden gang van zaken niet te groot? Later ontvangt ge dan alle opgaven die ge noodig hebt omtrent huisves ting en maaltijden. Prijsvragen Vrije Universiteit. De ab-actis van den Senaat der Vrije Universiteit verzoekt ons mede te deelen, dat van de zeven antwoorden op de drie prijsvragen der Vrije Universiteit drie een eervolle vermelding zijn waardig gekeurd, en wel die, welke ingezonden werden on der de motto's „Getrennt marchiren, ver- eint schlagen", „Multa laudata hominibus te teste laudantur" en „Christianus es, non Romenus". Den auteurs van deze antwoorden wordt vergunning verzocht tot opening van hun naambriefjes. Bericht dienaangaande wordt ingewacht aan de volgende adres sen: Voor het eerstgenoemde bij den decaan der Theologische Faculteit, Prof. Dr F. W. Grosheide, Amsteldijk 85, Am sterdam-Zuid; voor de beide andere bij den decaan der Litterarische Faculteit Prof. Dr D. II. Th. Vollenhoven, 2e Const. Huy- gensstraat 38, Amsterdam-West. Ongelukken. Uit de dorpsvaart te Oosterbierum is opgehaald het lijk van S., arbeider bij de Zuiderzeewerken, die reeds sedert een week vermist werd. Vermoed wordt, dat de man, die Zondagavond' van de vorige week naar Harlingen terugkeerde van zjjn woonplaats Beerta, te Oosterbierum door de duisternis misleid, te water is gereden. Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van den vervener S. te Falthermond te water geraakt en verdronken. Gistermorgen vroeg is dia 26-jarige zoon van de veehoudster wed. v. W. te Vinkeveen, toen hij naar het weiland wilde gaan om de koeien te mel ken, vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. Een broer kwam spoedig te hulp, maar toen het slachtoffer op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Zestien Haagsche advocaten verhoord. Maandagmiddag zijn niet min der dan 16 Haagsche advocaten voor den Raad van Tucht gehoord, in verband met omtrent heil ingekomen klachten, als zouden zjj gelden, die zü als curatoren in faillissemen ten onder zich in beheer hebben, niet heb- ken afgedragen. Men weet, >ldus het Volk, dat reeds twee Haagsche advocaten wegens ernstige verden king van dergelijke handelingen zich in voor- loopige hechtenis bevinden. Wraakneming. Gisteravond heeft de 35-jarige kapster J. H. te Rotterdam een aanslag gepleegd op een 37-jarigen bioscoop portier aldaar. Deze had met de vrouw lief desbetrekkingen gehad en deze verbroken. De vrouw, die intusschen te weten was gekomen dat L. gehuwd en vader van 5 kinderen was_, maakte het hein den Iaatstein tijd aan den ingang van het City-Theater in de Hoogstraat voortdurend lastig. Ook gisteravond was dit weer bet geval, waarop een collega van L. de politie opbelde. Wieldra verscheen er dan ook een agent om een onderzoek in te stel len. De kapster liet zich echter door de aan wezigheid van de politie niet weerhouden plotseling een scheermes te'voorschijn te halen en L. daarmede, nog voor da agent haar arm gegrepen had, een diepe snede over de rech terwang toe te brengen. Zij werd hierop in verzekerde bewaring gesteld en verklaarde, dat zij L., die zich een mooien man noemde, den neus had wil len afsnijden. Ongeluk op een onbewaakten overweg. Gistermorgen heeft op den on- bewaakten overweg op dein Enkweg bij Voorst een ongeval plaats gehad. r 'o HwM-produc* Ere» au Ba ujma*— De 25-jarige landbouwer P. Kelder reed met paard en wagen over den overweg, juist toen de sneltrein uit Apeldoorn naderde. Het paard werd door den trein gegrepen en on geveer 400 meter meegesleurd. Het dier was onmiddellijk dood. De wagen werd met den voerman van den weg geslin- ger;I. K, kreeg niet ernstige verwondingen aan hoofd en armen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De trein had een half uur vertraging. Weer kinderverlamming. Te Gouda hebben zich weer twee nieuwe ge vallen van kinderverlamming voorgedaan en wel bij een jongen van 20 jaar en bij een (van) 5 jaar. In totaal werden thans 42 perso nen door deze ziekte aangetast. Ziekte onder kippen. In Weste lijk Noord-Brabant heerscht bij verscheidene kippenhouders onder de kippen de z.g. pok ziekte, waaraan de meeste der aangetaste dieren sterven. Onder KruislandSteenbergen vinden sommige landbouwers soms 10 h 12 kippen dood, welk verschijnsel zich dan soms enkele dagen herhaalt. Rechtbank te Middelburg. Politierechter, Zitting van 30 Sept. ,1930. De volgende personen waren gedag vaard: P. C., 2 7j., loodgieter te Axel, wegens mishandeling van M. Grovanne. Eisch en uitspraak f 5 of 5 d. h. L. B1., 49 j., landbouwer te Groede, wegens mishandeling van P. C. de Hullu te Schoondijke. Eisch en uitspr. f25 of 25 d. h. Mr Bolle acht het ten laste gelegde niet bewezen en vraagt vrij spraak. P. de G., 31 j., arbeider te Middelburg, wegens mishandeling van J. de Jcwige te Westerbork. Eisch en uitspr. f10 of 10 d. h. J. v. L., 38 j., muzikant te Middelburg, wegens mishandeling van J. H. Foree. Eisch f 2 of 2 d. h. Uitspr. f 1 of 1 d. h. W. I. D1., 71 j., metselaar te Oostburg, wegens mishandeling en beleediging van D. van Dumme. Eisch f25 of 25 d. h. Uitspr. f 10 b. of 10 d. h. Mr Kuypers vraagt vrijspraak. F. van G., 27 j., caféhouder te Vlis singen, wegens het niet voldoen aan de vordering van den rechthebbende om zich van het terras van het Hotel „de Zout- i keet" te verwijderen te Goes op 25 Aug. 1930. Eisch f 25 of 25 d. h. Uitspr. vrij spraak. J. L., 58 j., arbeider te Baarland, we gens beleediging van den assistent der Directe Belastingen A. W. van de Sande te Hoedekenskerke op 1 Aug. 1930, toen deze ambtenaar hem een dwangbevel kwam beleekenen. Eisch en uitspr. f 10 of 10 d. h. P. G., huisvrouw v. J. B., 39 j., zon der beroep te Zaamslag, wegens belee diging van P. Bakker. Eisch en uitspr. f 10 of 10 d. h. J. J., 20 j., schippersknecht te Brui- nisse, wegens mishandeling van Johan- nis de Waal. Eisch f25 of 25 d. h. Uitspr. f20 of 20 d. h. G. J. M. B., 21 koopman te Over- schie, wegens mishandeling van Adri- aan Dees te Waarde. Eisch en uitspr. f25 of 25 d. h. Mr. v. d.. Beke Callenfels vraagt een lichtere straf. f J. J. W., 19 j., winkelbediende te Utrecht wegens verduistering van een geldsbedrag van f 23.65, toebehoorende aan de firma Albert Hein, te Vlissingen in de maanden Februari en Maart 1930. Eisch en uitspr f 15 of 15 d. h. l' A. G. U., werkman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd wegens landloo- perij te Vlissingen op 16, 17 en 18 Sept. 1930. Eisch 3 d. h. -f 2 j. R.W.I. Uit spraak 2 d. h.6 mnd. R.W.I. Jan Hoek in hooger beroep. Naar wij vernemen, zal Jan Hoek, die door de rechtbank te Arnhem wegens den moord te Bennelcom tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, op 30 October a.s. in hooger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem berecht staan. De suikercampagne. Maandag is de levering van Suikerbieten aan de Coöp. Beetw. Suikerfabriek „Dintel- oord" te Stampersgat aangevangen, zoodat ein de dezer week de campagne aan dezfe Fa briek zal kunnen beginnen. Vrijdag a.s. zal ook de levering van bie ten aanvangen aan de Coöp. Suikerfabriek „Roosendaal" te Roosendaal, waar in de twee de helft van de volgende week de campagne zal beginnen. K. N. L. C. en Landbouwcrisis. Het Kon. Ned. Landbouwcomité zal Vrij dagmiddag 10 Oct. 2 u. en Zaterdag 11 Oct. 's ochtena 9 uur in de vergaderzaal der Eer ste Kamer zijn 20ste alg. vergadering houden, Vrijdags 8 uur zal de heer J. E. Doornbos uit Schildwolde een inleiding houden over het coöperatieve element in de Nederlandsche aard appelindustrie. Zaterdags 9 uur houdt prof. dr G. Min- derhoud uit Wageningen een inleiding over „de landbouwcrisis als universeel verschijnsel en de maatregelen, in de verschillende landen genomen en overwogen om do gevolgen daar van voor don landbouw ta verzachten. Stand van hot fruit en de warmoozerij- gewassen op 23 September. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en do warmoeze- rijgewassen op 23 September is onder me dewerking der rij kstuinbouwconsulenten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. De oogst van de winterappelen kan thans vrijwel als mislukt worden be schouwd. Ten gevolge van het stormach tig weer in den laatsten tijd is de stand sinds het vorige bericht nog achteruit gegaan. Op verschillende plaatsen laat ook de kwaliteit veel te wenschen over. Soms vertoonen de vruchten aan den boom reeds rorfe plekken. Van de peren is de opbrengst echter betei; ook de kwaliteit is meestal goed. De druivenoogst is goed. De ongunstige stand van de sluitkool wordt vooral veroorzaakt door het optre den van draaihartigheid. De witte en de savoye kool hebben zich eenigszins her steld, doch de roode kool heeft nog veel van de ziekte te lijden. Spruitkool en boerenkool vertoonen een goeden stand. De sla heeft nogal van het koude en vochtige weer geleden. Schorseneeren en andijvie zijn goed. De prei staat goed tot vrij goed. Samenvatting. Leidt men uit de opge geven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende stre ken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende re sultaat, waarbij het tusschen haakjes go- plaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 23 Augustus 1930. Appelen 24 (29) Peren 56 (58) Druiven 70 (73) Bloemkool 52 (50) Witte kool 57 (M) Roode kool 38 (41) Savoye kool 60 (52) Spruitkool 60 Boerenkool 06 Schorseneeren 74 (69) Prei 65 (69) Sla 03 Andijvie 71 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 \iit- muntend, 90 zeer goed, 70 goed, 00 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. P r o.g r a m m a van Donderdag 2 Oct. HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 Gramofoon. - 10.00—10.30 N.C.R.V. Zang door dameskoor tje. 10.30—11.00 Korte Ziekendienei N.C, R. V. 12.00—1,80 Concert. 1.30—2.00 Gramofoonpl. 2.00—2.45 N.C.R.V. Hand werkles. 4.00—5.00 N.C.R.V. Ziekenuur- tje. 5.006.30 N.C.R.V. Solistenconcert. Alt, viool, piano. 6.30—6.46 N.C.R.V. Kniples. 6.46—7.15 Lezing over den groei der Chr. beweging in .Duitschland. 7.15 Cursus Maleisch 8.0010.16 N.C.R.V, Concert N.C.R.V. dameskoor, Utrechts :n r ili- tair dubbel kwartet Chr. Radio-orkest. Hilversum, 1071 M. Tot 6 uur: 298 M. .8019.46 Gramofoonpl. 10.2012.00 Con cert. 12.15—2.00 Concert. 2.30—3.30 Gramofoonpl. 3.30—4.00 Voor de vrouw. 4.306.00 Gramofoonpl. 5.006,46 Concert Omroeporkest. 6.46—7.15 Sport, praatje. 8.16 Aansl. van het Concertge bouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest. DAVENTRY 1654.4 M. 10.35 Morgenwij. ding. 12.20 Concert. Sopraan, viool, bas. 1.20—2.20 Orgelspel. .20 Kerkuitzen- ding. 4.50 Orkest-concert. 7.00 Orgel spel. 9.15 Hoornspel. PARIJS „Radio-Paris". 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert. 9.50 Con. cert, Kwartet em solisten. LANGENBERG, 473 M. 1.25—2.50 Orkest concert. 5.506.50 Gramof.pl. 8.20 „Die Jahreszedten", Oratorium van Jos. Haydn. Orkest, koor, solisten en cembalo. Stoomvaart Mij Nederland. KONINGIN DEtR NEDERL., uitr., 30 v. Al giers ROTTI, thuisr., 2 8v. Singapore. SEMBILAN, 28 v. Java te Sabang. RIOUW, thuisr., 30 te Suez. Hon. Ned. Stoomboot Mij SIMON BOLIVAR, 30 v. Wl. Indië te Amst. (verbeterd). IRIS, 29 v. Musel naar Oporto. IL0S, 29 v. Napels n. Torrevieja. THESEUS, 29 v. Genua te Tarragona. Rotterdamsche Lloyd. PATRIA, uitr., 30 te Belawan. SOEKABOEMI, uitr,, pass. 29 Ouessant. Rotterdam Lloyd Raplde. In aansluiting op het heden te Marseille aankomend maiischip „Baloeran" vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 11.26 uur, aankomst Donder dag 2 Oct. 7.16 uur te Roosendaal, 8,61 uur te Rotterdam D.P. en 9.19 uur te Den Haag H.S.M

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6