DE ZEEUW Voor Hoeren. Staten-Generaal. Uit de Provincie. PAULS OFFER. TWEEDE BLAD FEUILLETON. Brieven uit Middelburg. uw vader een goed schutter?" vroeg hij Paul. Paul glimlachte. „Aangezien mijn va der een eenvoudig predikant was, kunt u niet verwachten, dat hij die sport druk beoefende." „0 hoe curieus!" riep Ethel Gordon op geaffecteeiden toon, terwijl ze Paul met evenveel nieuwsgierigheid aankeek alsof hij verteld zou hebben, dat zijn vader een giraffe uit den Londenschen dierentuin was. Doch lord Robert kwam hem 'te hulp. „Ik heb een oom, die in dezelfde richting arbeidt", zeide hij los jes. „Hij is bisschop en hij is de beste vent, dien ik ooit in mijn leven ont moette. Uw vader zal wel op hem lij ken." „Mijn vader is een braaf man", ant woordde Paul ernstig. „Oom Ambrose evenzoo; en tenslotte gaan zulke menschen den besten weg. Zij hebben niet tevergeefs geleefd. Ik wou, dat u mijn oom kende. Hjji zou u stellig sympathiek zijn. Hij zou zjjn laat ste stuiver geven voor een ander, en hjj is er altijd op uit, andere menschen beter en gelukkiger te maken. Dat is zijn levensdoel. Hij is bisschop van Dit- Chester," „Ik ken lord Thistle Town wel van naam, natuurlijk", antwoordde Paul. ,,'t Is een vreeselijk oord, waar hij woont", ging lord Robert voort; al maar schoorsteenen, fabrieken en arbeidersge zinnen en zoo meer. Hij had reeds lang een beter district kunnen krijgen, doch hij wil daar niet weg, omdat hij, meent, onder da lagere volksklasse beter' te kun nen werken dan bij den rijkdom. En vermoedelijk zal hij wed gelijk hebben." Paul voelde zich die dagen volmaakt gelukkig. Zondagsmorgens ging hij altijd met Isabel ter kerke, een vriendelijk, oud dorpskerkje, dat een uur afstands van het buiten der Farley's was gelegen. Sa men wandelden zij dan door de velden, pratend over de preek of over andere onderwerpen Paul droeg haar kerk boek onder den arm. Op een keer vroeg Isabel hem, of hij reeds met zijn boek begonnen was. „Nog niet", antwoordde hij. „Je hebt zelf gezegd, dat ik de dingen niet moet overhaasten, en ik volg je raad op. Ik voel wel, dat ik in Londen heel wat heb opgestoken, maar toch is de stof nog niet rijp voor een boek". „en je voornemens onder je eigen naam te schrijven?" „Neen. Als men onder zijn eigen naam sohrtjft is men. op verschillende manie ren aan banden gelegd. De wetenschap, wat je vrienden van je verwachten, dringt je ertoe, tot op zekere hoogte te trachten hun verwachtingen te vervullen. Als men onder pseudoniem schrijft, is men zoo vrij als een vogel in de lucht". „Ik geloof wel, dat er veel voor te zeg gen is", antwoordde Isabel peinzend. „Om maar iets te noemen: ik zou een heeleboel dingen te vertellen hebben, waar mijn vader het absoluut niet mede eens is, in de meeste opzichten verschillen wij van opinie, ofschoon ik hier dadelijk aan toe moet voegen, dat mijn achting en be wondering voor zijn principes en karak ter eer zijn toe- dan afgenomen, verge leken bij vroeger. Hij heeft de Waarheid en de waarachtigheid gevonden, zooals ik hoop, dat ze mij ook eens deelachtig zullen worden; doch mijn weg voert langs andere banen en andere middelen, om 't groote doel te bereiken. Let wel, ik zeg niet, of denk zelfs niet, dat mijn weg be ter zal zijn, doch alleen verschillend gevolg van ons verschil in karakter en den tijd, waarin wij leven". „Ik volg je geheel", moedigde Isabel aan. „Wel, zie je nu niet, dat hij, als mijn vader, zich voor een deel aansprakelijk zal voelen, voor 't geen zijn zoon schrijft? En dat mag ik hem niet aandoen". „Gelijk heb je maar één ding, wacht ook weer niet te lang voor je begint. Wacht niet, tot het leven je blasé heeft gemaakt en je al je illusies hebt verlo ren". „Dus volgens jou moeten de menschen trachten, hun illusies te bewaren?" „Ongetwijfeld. Ik voor mezelf hoop in nig, dat ik mijn illusies evenmin zal over leven als mijn voortanden, al zou al het overige mij begeven". Paul lachte om de vergelijking. Daar na vervolgde hij ernstig: „Het schijnt me -toe, dat, hoe meer men de wereld en de menschen bestudeert, en hoe beter men ze gaat verstaan, des te minder heeft men het recht om cynisch te zijn. Ik ge loof dat hier van kracht is het spreek woord: „Alles begrijpen, is alles verge ven". «Midi „Meen je dat werkelijk?" vroeg ze ver heugd. „Ik heb het dikwijls gedacht". „Het ergert me altijd" ging Paul voort, „dat als menschen je vragen de een of andere zaak als man van de wereld te beschouwen, men altijd van je verwacht, dat je het meest aantrekkelijke standpunt zult innemen". „Ik weet ervan". (Wordt vervolgd.) Heeren die gewoon zijn. na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzach tend en gezond voor .de huid "is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Hot Koninklijk bezoek aan Rotterdam Maandag gebracht, kenmerkte zich door groot enthousiasme. De Koninklijke ^Familie, die vanaf het balcon van het stad huis de schare gadesloeg, die Haar een aubade bracht. dering mc-bt sgjöi, 1 aef t ia «ie harten van de ovorgroote meerder heid van ons volk, dan zou men van zulk een poging om maagdelijke knoopsgaten met een rose bloempje te de- ooreeren, gerustelijk kunnen afzien. Maar is dit wel werkelijk het geval? Het feit, dat het aantal kinderen die de bi zond ere school bezoeken1, dat der openbare schoolkinderen reeds verre overtreft; het feit, dat het aantal ge meenten, waar geen openbare school meer wordt aangetroffen, ook op ons .eiland, steeds toeneemt, wijst er nog niet op, dat de bizondexe school uitzondering wordt; wèl op het omgekeerde. En, als men uit bovenstaand stukje ziet, waartoe het geld van bloempjesdagen en collecten wordt gebruikt, n,l. om ouders en kinderen met geld aan de openbare school „vast te hechten", zulks terwijl voor schoolgeld niet meer behoeft te worden gezorgid en het bijeengebrachte geld .blijkbaar voor andere doeleinden dienst moet dom, dan is te verwachten, dat nog vele ouders hun kinderen naar de bizondere school zullen doen verhuizen, als zij zich vrij gevoelen en dien geldel ijken steun (D niet meer behoeven. Het ware beter, dat de voorstanders van „Volksonderwijs" eerst zorg droegen dat de duizenden .openbare onderwijzers die, onder bet voorgeven van „neutra liteit", de .openbare school tot een: aan fluiting piaken, als onlangs weer in de hofstad 's Gravenhaga, eens een toontje lager zongen. Dan behoefde de raads- cverzichtschrijver uit Den Haag in de (liberale). Nieuwe Rotterd. Crt. niet te schrijven: „Wij gelooven, dat de Bond (Nederi. Onderw.) al weer genoeg gedaan heeft, om de openbare school zoogenaamd onder voorwendsel haar te verdedigen in, o p s p r a a k te brengen" Neen. het is niet zoo, dat de openbare school hoe langer hoe meer achteruitgaat door den aanhoudenden strijd harer te genstanders. maar door het optreden van hare eigen mannen. Waarom zijn het juist de piannen der S. D. A. P., die zich zoo voor haar in- teresseeren, wier kinderen ook bij een bloempjeisdag in het geweer zijn? Omdat de socialisten, die let wel opl nergens een bizondere socialistische school stichten, tot ideaal hebben:De annexa tie der openbare school voor de propa ganda hunner socialistische beginselen en daartoe reeds nu de verkondiging der Christelijke en maatschappelijke deugd der vaderlandsliefde en oranjevereering cp den vijftigsten jaardag der Koningin pogen te verstikken:. Wie er voor terug schrikt ddt ons Volk, ook door het zoo- genaamd neutraal onderwijs, gaat verzin ken in den poel van: Geen God, geen meester, hij keere de openbare school voor goed den rug toe. Het spreekt boekdeel-en, dat op den, dag, toen de Koningin en de haren ver leden week een dag in Dordrecht waren om de nieuwe zeehaven te o-penen, de sociaaldemocraten hun kinderen naar Breda hebben gezonden, o-m te voorko men, dat zij door de- betuigingen van de oranjeliefde der Dordtscbe bevolking zouden besmet worden. Of men ook sterk in zjjn schoenen staat! Het zou interes sant zijn te vernemen, of de Dordtscbe sociaaldemocratische onderwijzers, met de heerèn van Zadelhoff en Bergmedjer, hun oude collega's, mee naar Breda zijn ge weest, om de kinderen te begeleiden en den zang te dirigeeren van socialistische liedjes, die de neutraliteit niet schenden, Laat Volksonderwijs maar tot de heeren van den Bond zeggen: „Bêho-ed mij voor mijn vrienden, met mijn vijanden zal ik het zelf wel klaarspelen." Of men dezen goeden raad zal opvol gen? We vree zen het. Met vriendelijken groet, t.t. METELLUS. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering deelde de voorzitter mede, dat de cen trale afdeeling besloten heeft, om op de lijst der op 30 September en volgende dagen in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen nog in te voegen: wets ontwerp tot toekenning van kasv oorschot ten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd, wets ontwerp tot het aangaan van een geldlee- ning ten laste van Ned.-Indië. Verklaring Wijnkoop. De heer Wijnkoop, comm., legde de volgende verklaring af: „Daar de partij, die mij als vertegen woordiger aanwees, zich heeft ontbonden, nadat zij besloten had, dat de leden zich bij de Communistische Partij Holland, sectie van de derde internationale, zou den aansluiten, meen ik in de Kamer aan de Nederlandsche arbeidersklasse deze verklaring schuldig te zijn. Ook ik heb mij bij de Communistische Partij Holland, sectie van de derde internatio nale, aangemeld en ik heb dit gedaan, omdat ik de politiek en de discipline van deze partij en van de Communisti sche Internationale volledig onderschrijf en erken. Het is duidelijk, dat ik hiermee uitspreek en erken, dat de strijd, tegen Üe C. P. H. gevoerd, een gevolg was van een verkeerde politiek mijnerzijds. Ook spreekt het vanzelf, dat deze ver keerde politiek in mijn parlementaire op treden naar voren moest komen en is gekomen, reeds doordat deze politiek tot de voor de arbeiders zoo funeste afscheu ring van de communistische internatio nale heeft geleid. Zoodoende werd het ook in het parlement tot een tactiek, die in concreto zoowel ten aanzien van Indonesië als ten opzichte van de mas sale vakbeweging, den strijd der werk- loozen en de stakingsoonflicten, het re volutionaire eenheidsfront, den strijd te gen het imperialisme, den oorlog en het fascisme, van het internationale commu nisme af en objectief naar het reformisme toe leidde. De communistische internationale heeft tegen deze verkeerde politiek terecht den sterksten strijd aangebonden en ze heeft in dezen zoowel door de objectieve ont wikkeling der historie als volgens mijn persoonlijke zienswijze zonder eenig voor behoud op alle punten gelijk gekregen. Het is op deze gronden, dat mijn partij is ontbonden en dat ik heb gecapituleerd en ik verzoek u er nota van te willen nemen, dat ik van nu af aan in de Kamer optreed als lid van de fractie van de C. P. H., sectie van de derde internationale. Deze verklaring werd met hoongelach ontvangen. Die voorzitter deelde mede, dat be noemd zijn: tot voorzitter van de com missie voor privaat- en strafrecht de heer Heemskerk; tot voorzitter van de commis sie voor de staatsuitgaven de heer van Vuuren; tot voorzitter van de commissie voor waterstaatsaangelegenheden enz. de heer Bongaerts. De vergadering werd daarna gesloten. De Z. -VI. Waterleiding kwestie. Het Rijksbureau voor drink watervoorziening te 's Gravenhage heeft een nieuw plan samengesteld voor den aanleg van een drinkwaterleiding door de N. V. Z.-Vl. Waterleidingmaatschappij. Het andere plan, waarvan indertijd is afgezien, doordat ver~chillende Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten zich uitspraken te gen den aanleg van een waterleiding, is geheel gewijzigd tot een verkleind plan. Het nieuwe plan omvat de gemeenten, die zich indertijd vóór een waterleiding verklaarden. Goas. Vanmiddag te 4 uur komt de raad in spoedeischende vergadering bij een. Punten van behandeling Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning ter conversie van Rijksvoorschotten inzake woningbouw. Definitieve vaststelling van het in de vergadering van 24 Juni 1930 aangebo den concept besluit tot wijziging van het „Uitbreidingsplan 1924". Middelburg. Gisterenmiddag was een schilder bezig in de gang van perceel Markt C 9 met het vullen van een ben- zinelamp, bestemd voor het afbranden van verf. De flesch met benzine viel om en in. 'n oogenblik ontstond 'n hevige vlam, die naar buiten uitsloeg. Een paar cp de Markt aanwezige mannen traden flink op en wisten alles wat brandde naar buiten te werpen, waardoor vrij spoedig het vuur tot staan kon worden gebracht en de gevolgen slechts beston den uit een paar schroeiplekken op de muren van de gang. Intusschen had een der omwonenden de politie opgebeld en medegedeeld, dat er een uitslaande brand was, zoadat de alarm schellen direct in werking werden gebracht. Dit had tengevolge, dat de auto spuit, die de gemeente in huur heeft, spoedig op de Markt verscheen en andere spuiten gereed stonden om uit te rukken, maar, zoo-als uit het bovenstaande blijkt, de hulp was gelukkig niet noodig. Sedert een paar weken is men bezig aan het werk tot het maken van een tweeden doorgang voor het water txjj de Langeviele Buitenbrug en sedert Maan dag voor een week is het tramverkeer over die brug stopgezet. Daarom onder houdt de P.Z.E.M. den dienst tusschen de Markt en de Zandstraat met twee motor wagens, die om de beurt als bijwagen dienst doen. Maandagmorgen brak een der beugels van een dier motorwagens en moest met één wagen op dit traject worden gereden. Is de brug voor rijverkeer afgesloten, voetgangers kunnen voorioopig over een strook er van passeeren., en wielrijders cck, althans wanneer zij hun njiwiel aan de hand nemen. Het is verboden op de brug of wat in de toeko-mst brug ,zal zijn stil te blijven staan om het werk in cogenschouw te nemen. Wil men het graafwerk tijdelijk volgen, dan doe men dit vanaf het Bolwerk. Door het werk moet vanaf den wissel op den Tramsingel tot in de Zandstraat of omgekeerd worden geloop-en en .is dus ieder verplicht komende naar 'Middelburg op den Singel de tram te verlaten. Daarbij is men dikwijls genoodzaakt, dit aan den kant van de vest te doen, waar het zeer duister en daardoor ge>- vaa.rlijk kan zijn. Dezer dagen liep reeds een reiziger 'bijna het wauör in. Nu de P.Z.E.M. op zoo'n verdienstelijke wijze de omgeving van het werk en bet ver- bindingsvoetpad verlicht heeft, zal het een niet minder goed werk zijn ook in de omgeving van den wissel eenige licht puntjes aan te brengen. Bruinisse. Gisteravond omstreeks half negen, had B. J., landbouwer .alhier, het ongeluk, terwijl hij met zijn. motorrijwiel met een geringe vaart door de kom der gemeente Nieuwerkerk reed, te slippen', waardoor hij zoodanig op de straat kwam te vallen, dat hij bewusteloos bij om wonenden moest worden binnengedragen. De entboden geneesheer do-kter Vleugel Schutter achtte den toestand van dien aard, dat hij niet naar zijn woning te Bruinisse mocht worden vervoerd. J. F., eveneens alhier woonachtig, die op de duo zat, kwaim er met eenige schrammen en. ontvellingen af. Rilland-Bath. Door het vertrek vani den heer P. A. van Boven naar Rotterdam entstaat voor de vrijz. deui. fractie al hier, een vacature in den raad. Als op- Isabel wendde zich tot lord Wrexham. „Wanneer wordt u door de kwaal bevan- gen?" „Altijd. Ik heb onveranderlijk het ge voel, dat ik de menschen verveel, en dat is juist de oorzaak, dat ik ze nog veel harder verveel." „En u, oom?" „Wanneer ik op jacht ga, lieveling. Ik kan absoluut niet schieten, en die we tenschap brengt er me toe, ook altijd mijn doel te missen, al was het alleen, om geen spelbreker te zijn." „Mijn vader is een uitstekend schutter", verkondigde lord Roberts trots. „Ik ken zelfs geen enkelen jongeman, die hem kan evenaren; zelf ben ik een stakker op dat gebied. Over het algemeen schieten do vaders lieden ten dage beter dan de zoons, een bewijs van de decadentie on- zer dagen. (Een mooie uitdrukking 1 Ik zal wachten, dat u baar allen vergeten zijt, en baar dan nog een» gebruiken). Is VAN WOENSDAG 1 OCT. 1930. No. 1. XXI. Amice, Met den Zaterdagmiddag ging ik een straatje om en werd onderweg een keer of vijf, zes, door een jongedame aange houden met het vriendelijk verzoek een bloempje te koopen ten bale van „Volks onderwijs". Daar zulks een even mis leidende naam is, als „Arbeiderspartij", kon ik er niet toe besluiten en moest ik de verkoopsters teleurstellen. Een paar dagen later las ik over een dergeiijken bloempjesdag ,jiet volgende: „Omdat naar pnze innige overtuiging de openbare school regel en de bijzondere uitzondering moet zijn, en niet omgekeerd een overtuiging, die leeft in de harten van de ove-rgroote meerderheid van ons volk daarom staat „Volksonderwijs" steeds klaar de belangen van die open bare school te verdedigen, moet telkens weer op verschillende plaatsen steun wor den geboden, om te voorkomen, dat door dwang en drang de financiëel zwakken worden genoodzaakt, zich op genade of ongenade over te geven en hun kinde ren van de openbare scholen te laten overgaan naar de bijzondere, tegen hun zin, om der wille van het brood. Wij komen daartegen op, wij: willen de finan- ciëel-zwakken helpen, hen steunen in hun strijd om hun kinderen op de openbare school te kunnen houden of te plaatsen: wij steunen de instandhouding en bevor deren de oprichting van. neutrale bewaar scholen als voorportaal van de openbare school, daar, waar de gemeente-bestu ren in dezen tekort schieten; wij wen- schen, zoo noodig bij te kunnen sprin gen, waar he-t voortgezet onderwijs in de knel komt; wij willen Maar genoeg, voor dat alles is veel geld noodig. Daar voor doen wij een beroep op allen, die het wel me:enen met Ons Volk en. onze Openbare SchooL (Dit is genomen uit eene aanbeveling voor eene collecte te Rotterdam ten be hoeve van bet fonds tot steun van „Volks onderwijs" aldaar.) Ik dacht zoo naar aanleiding van een en ander: Wat is toch alles wisselvallig op de wereld! Vro-eger hield het Locaal Comité der Unie „Een School met den Bijbel of op o-mstraeks 17 Augustus de Uniecollecte, thans wordt die hier niet meer gehouden en komen de voorstanders der openbare schoo-l die er vroeger niet aan dachten., zich tot zoo iets als een collecte te verlagen, met hun gecamou fleerde inzameling in den vorm van een bloempjesdag. Als het waar was, wat hierboven staat, dat de overtuiging,, dat de openbare school regel en de bijzondere 'uitzon- Een schitterende verlichting, op de Maas was Maandag het besluit van de feesten bij het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Vrij naar het Engelsch. 27) o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5