Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw. De postvlnohten op IndlS. Bjj de K.L.M. is bericht ingekomen, dat hert postvliegtuig voor Indië, de FUI.- A. G. R. gisteren om 6.03 uit Karatsji vertrokken en om 15.38 te Allahabad is gearriveerd. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Radiotelefonie met Ned. IndiB. Met ingang van morgen zullen in het telefoonverkeer van andere Europeesche landen met Ned.-Indië eveneens de kos ten van voorbereiding worden geheven in geval de aanvrager het gesprek intrekt nadat de gespreskaanvrage langs den ra- dioweg is overgebracht, alsmede in de gevallen, dat de aanvrager of de opge- roepene of hun plaatsvervanger onbereik baar is, of niet wanscht te spreken. Voortaan zullen dus in alle gevallen waarin een gesprek buiten de schuld van den dienst niet tot stand komt, de voorbe reid! ngskosten worden geheven. Tevens wordt voor het overige Euro- paverkeer met Indië ook de bepaling inge voerd, dat een gesprekaanvrage op den volgenden dag kan worden overgezet, in dien het gesprek op den gevraagden dag niet tot stand komt. Is het ook den tweeden keer niet mogelijk, de verbin ding tot stand te brengen, dan vervalt de aanvraag en zijn voorbereidingskosten verschuldigd. Nederlandsche arbeiders in Dnitschland. Gisteren zijn te Berlijn begonnen de besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche en van de Duit- sche Regeering, betreffende het werken van Nederlandsche arbeiders in Dnitsch land. Behalve over de positie van de in Duitschland gevestigde Nederlandsche ar beiders zullen de besprekingen o.m. loo- pen over het werken en het verblijf in het Duitsche grensgebied van Nederland sche „grensarbeiders" en het werken in Duitschland van Nederlandsche seizoenar beiders. Ook vormt een onderwerp van bespreking een van Nederlandsche zijde voorgestelde regeling betreffende toepas sing der werkloosheidsverzekering, in het bijzonder ten aanzien van „grensarbei ders". Verder zullen in behandeling ko men enkele andere aangelegenheden van belang voor Nederlanders, die in Duitsch land werkzaam zün, zooals betaling van z.g. „Hauszinssteuer" door Nederlandsche arbeiders en de toepassing van de Duit sche crisissteunregeling ten aanzien van in Duitschland gevestigde Nederlandsche arbeiders. A. D. F. van der Wart Heden herdenkt de heer A. D. F. van der Wart te Goes den dag, waarop hij voor 40 jaar benoemd werd tot leeraar bij het Middelbaar Onderwijs. Van deze 40 jaar was hij 38 jaar verbonden aan de R.H.B.S. ie Goes. Nog steeds is hij als leeraar aan deze inrichting werkzaam. Verder was hij ruim 25 jaar lang di recteur van de Ambachtsschool te Goes, zoodat hij een voornaam aandeel heeft gehad in de vakopleiding van velen uit Goes en omgeving. De heer Van der Wart nam ook deel aan allerlei kerkelijken en politieken ar beid. Reeds sedert jaren is hij president kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Goes. Bij de ingebruikneming der geres taureerde Groote Kerk is onlangs nog gewezen op den veelvuldigen arbeid, dien de heer Van der Wart in die kwaliteit heeft gepresteerd. Ook maakt de heer Van der Wart deel uit van de Prov. Staten van Zee land, en neemt in de organisatie in Zee land der Chr.-Hist. Unie een vooraan staande plaats in. Hij is o.a. medewerker aan het C.H. weekblad „Het Protestant- scha Zuiden". Volledig is deze opsomming allerminst. Maar zij geeft toch eenigen indruk van de veelzijdige werkzaamheid van den heer Van der Wart, wiens arbeidslust en toe wijding ook na nog niets te wenschen overlaat. Bruinisse. Evenals vorige jaren heeft de vorige week weer de gewone openstelling van de mosselzaadbanken in de Greve- lingen en andere Zeeuwsche stroomen plaats gehad. In tegenstelling met verle den jaar, is thans nergens in Zeeland, be halve een zeer geringe hoeveelheid op de z.g. Oosterlandsche slikken, zaad geval len. Zaadval in de Zeeuwsche stroomen is voor de Zeeuwsche kweekers altijd een buitenkansje en geeft altijd een levendige csukte. Vooral vroeger toen de zaadval in de Zeeuwsche stroomen nog regelma tig vtfcrkwam, kwamen dan bij het open stellen ösv banken vele visschers uit de Zeeuwsch-Vlaamsche visschersplaatsen naar Bruinisse als zijnde het centrum van de mosselcultuur om het gevisch- te zaad te ver koop tm Die dit jaar nog gekomen zijn, zijn reeds allen weer ver trokken. Het Zeeuwsche zaad, dat voor een goe de mosselcultuur eigenlijk onmisbaar is, belooft dan ook thans verschrikkelijk duur te worden. De vorige week werd n.1. van de Belgische kust de eerste vracht aangevoerd en verkocht voor f3 per ton. De verzending op Parijs is nog niet erg willig, er werden evenwel nog goede prij zen gemaakt Dat de samenwerking onder de vis schers nog veel te weinig over laat, is dezen zomer duidelijk gebleken bij de mosselzaaddistributie van de Zuiderzee. Toen n.1. bekend werd, dat ook in het vrij gebleven gebied, z.g. boven de lijn, zaadbanken voorkwamen, hebben velen zich van de distributieregeling niets aan getrokken en het hun door den Bond van Zeeuwsche mosselkweekers toegewezen kwantum ver overschreden. (N. R. C.) GROOTE DRUKTE IN DE STEDEN. Ook in Groningen komt men tot straffe maatregelen. Elke stad heeft bij groote drukte te kampen met het verkeer, schrijft „Het Vaderland". De meeste steden zijn er immers nog niet op berekend. Wel is hier en daar gebroken en verbeterd maar af is de ver ruiming van de passage nog niet, om dat bet tempo van de toeneming lij bet verkeer grooter is dan bet tempo, waar in dejinanciën toelaten de verbeteringen aan te brengen. Elke stad met een oud aenitrum komt bovendien voor de moeilijkheid te staan, dat oude waarden moeten blijven ge spaard. Zoo ook Groningen. Komt er groote druïde, dan moet men .wel tot andere middelen overgaan en de ulti ma ratio is altijd: Het is verboden... Ook Groningen beeft een lichtweek. De politie heeft bijzondere maatregelen getroffen en gedurende de week alle rij- verke-er, dus ook van fietsen, van 8 tot 12 uur 's avonds verboden. Binnen de bruggen mag geen enkel voertuig komen. Doctoren en garagehouders iu de binnen stad kunnen van te voren een 'toegangs bewijs aanvragen. Buiten de bruggen is één-richting ver keer ingesteld. De aangegeven route is 10 K.M. lang en kan 1000 auto's bevat ten. Er bestaat slechts op vier punten gelegenheid in de file te komen. Op die punten mag niemand er uit. Het is yer- bioden te stoppen of elkaar te passeeren in de fil-e. Het doorgaand verkeer wordt buiten de stad om geleid. Parkeerterrei nen zijn uitgezet aan 'den rand van de stad. Als het voetgangersverkeer te druk wordt, zal het eveneens in één richting worden geleid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. G. Mans- velt), T. Kloosterman te Leeuwarden. Te Zeerijp, P. Beijer te Oversohild. Te Pa- pendrecht, W. Rijnsburger te Polsbroek. Te Midlum, A. Lootsma te Saaxum. Te Lettelbert en Enumatil, J. C. Loor te Bolsward. Aangenomen naar Marken, Jac. Treffers cand. te Eemnes-Buiten. Bedankt voor Eemnes-Buiten, E. V. J. Japchen te Maartensdijk. Voor de Bilt, C. J. v. d. Graaf te Nijkerk. Voor Streef kerk, Jac. Treffers, cand. te Eemnes-Bui ten. Geref. Kerken. Tweetal te Smilde, P. de Feijter te Zwartsluis en H. Wiersema te Oldehove. Beroepen te Oude Wetering, P. J. 0. de Bruijne te Vrouwepolder-Gapinge. Geref. Kerken (H. V.) Bedankt voor Zaandam, J. J. Buskes te Oosterend (Texel). Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Apeldoorn, L. H. v. d. Meijden te 's Gravenhage. Ds A. de Visser. Vandaag viert ds A de Visser, Ned. Herv. predikant te Groningen, zón zilveren jubileum als predikant dezer gemeente. Voor 1905 beeft hy gestaan resp. te Herwynen, Harlingen en Wl o 1 f a a r t s- d k (19011905). Hij beeft .tal van get schriften uitgegeven, o.a. een boek over „Is- raëls ambten en bedrijven in Jezus' dagen"; een handboek voor Bybelsche archeologie, dat by met den heer Gras schreef; voorts „Oud Israël en de Bybed"; en een bundel medi taties „In de Ijjdms- en opstandingsweek". Een weggewerkt tekort. De Geref. Kerk van Den HaagWest had over het balansjaar 1929 nog altijd een ongedekt tekort van f 1700.Zondag j.l. is dit tekort ineens weggewerkt door een gehouden deur collecte, welke f 1742.opbracht. Den 16en November hoopit de cand. A. P. Wagner van 's Gravenhage zy'n intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te 's Heeren- hoek en Nieuwdorp. Als bevestiger hoopt op te treden Prof. Cramer uit Utrecht. Dhr Joh. de Meg, ouderwijzer aau; de Maruixschool te Oost- en West-Sou burg is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Burgerschool voot L. O. en U.L.O. Singelstraat te Middelburg. Tot onderwijzeres aan een Chr. School te Vlaardingen is' benoemd mej. J. P. Meijer, onderwijzeres aan da Mar- nixschool te West-Souburg. Tot onderwijzer aan een Chr. U.L.O. school te Wassenaar is benoemd de heer J. P. Verheule, onderwijzer aan de Chr. Burgerschool, Singelstraat, Middelburg. De moord te Rotterdam. Aan het verhoor van den moordenaar M. is het volgende ontleend: Hij is naar Rotterdam gekomen met bet vooropgezette doel om zijn broer te bestelen. De verjaardag van zijn moe der bood hem daartoe een welkome ge legenheid. Den Zaterdag en Zondag, dat bij bij zijn moeder logeerde, heeft hij alles en alles eens rijpelijk overwogen, en daarbij is hij tot de slotsom gekomen, dat de Maandagochtend een uitgezocht tijdstip was om zijn plan uit te voeren. Met een smoesje over gramofoonplaten zou hij wel bij zijn schoonzuster, die overigens niet bijster op hem gesteld was weten binnen te komen. Na aan zrjn moeder gezegd te hebben dat bij jlen trein van 8.16 uur naar Oss ao|u nemen, beeft hij te ongeveer kwart vóór 8 bet buis verlaten. Onderweg heeft hij .een bijl gekocht en deze onder zijn jas verborgen. Vervolgens is hij naar de woning van zijn schoonzuster gegaan. Toen hij £aar binnenkwam, stond zij juist op bet punt om met haar kind, dat zij op den arm droeg uit te gaan. Gerrit M. is, toen zijn schoonzuster een tasch uit een kast in. de achterkamer wilde halen, achter d© openstaande deur van de kast gaan staan. Hij beeft toen de bijl cnder zijn jasje vandaan gehaald en toen zijn schoonzuster .de kastdeur sloot, en zoodoende recht voor hem, kwam te staan heeft hij toegeslagen. Verschillende malen beeft hij baar met de bijl op bet hoofd geslagen en baar daarna nog een steek in den, hals en bet oor toegebracht. Het kindje is al bij den eersten slag op den grond gevallen en beeft daar nog een tijdje rondgekropen. De kleertjes waren met bloedvlekken besmeurd. Vervolgens heeft bij met de 'bijl de schrijftafel opengebroken en daaruit de twee geldkistjes weggenomen. Eerst daar na heeft hij bet kindje, dat hulpeloos over den grond rondkroop, in zijn bedje in de tusscbenkamer gezet. Ongemerkt heeft hij daarna de woning aan de voorzijde verlaten. De bebloede bijl beeft hij in een nieuw Fiber-koffertje dat hii speciaal daarvoor gekocht had, verpakt. Ook de geldkistjes heeft hij daar in gelegd. Met dezen koffer en het biezen koffertje, waarin het oude pak zat, is hij toen allereerst naar een postkantoor gegaan om het reeds gepubliceerde tele gram aan zijn vrouw in Oss te sturen. Na het afgeven van het telegram is hij naar zijn schoonouders gegaan. Hij heeft daar tot ongeveer 3 uur zitten praten en beeft vervolgens den trein naar Oss genomen, die om 9 uur in Den Bosch aankomt. De beide koffers Jxeeft hij mee genomen. Op het perron van het station Den Bosch hadden zich opgesteld de inspec teur P. van Kempen en de wachtmeester L. Curf, die direct na ontvangst van het telegram der Rotterdamsche politie, uit Oss daar naar toegegaan waren. Zuiver en alleen op bet verspreide signalement hebben zij M- direct tusschen de vele andere r.eizigers uitgehaald. Een knap stukje! Zij hebben hem gevraagd, of hij: M. heette en toen hij dat toegaf, heb ben zij hem de boeien aangedaan .en naar den politiepost geleid, die vlak bij het station gelegen is. Daar zijn de kof fers geopend en toen men hem vroeg naar den inhoud daarvan, zei-de hij„Dat zullen jullie wel weten". Toen men aan drong op een nadere verklaring antwoord de hij: „Die zal ik wel gestolen hebben!" Bij het vertoonen van de bebloede bijl gaf hij toe zijn schoonzuster geslagen te hebben. Hij wist eohter niet of zij dood was. De justitie bijgestaan door inspecteurs, heeft onder die bedrijven niet stilgezeten. Men wilde bet natuurlijk niet louter op de te verwachten arrestatie jaten aanko men en daarom werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij verschillende aanwijzingen werden gevonden, die op de schuld van G. M. duidden:. Op de plaats van de misdaad werd voor het bedje van de baby een broeks- knoop gevonden, een stille getuige, die naderhand zou blijken een zeer waarde volle te kunnen zijn. Bij fouilleering van den moordenaar werd ontdekt, dat hij aan zijn broek één knoop miste, die van precies hetzelfde eigenaardige maaksel was als de andere, nog vastzittende knoo- pen en de gevonden knoop. Verder werd in 'de achterkamer een half opgerookt eindje sigaar gevonden, merk Karei I, zeer waarschijnlijk geno men uit een luxe-kistje, dat in de kamer stond en gevuld was met ongebanderol- leerde sigaren van hetzelfde merk. De politie is daarna gegaan naar bet huis van M.'s schoonouders. Het was dezen qjenscihen opgevallen, dat GeTrit zenuwachtig deed. Hij keek herhaaldelijk in den spiegel, en ves tigde de aandacht op een rood vlekje op zijn overhemd. Dat kwam, zeide hij, doordat zijn nieuwe roode das, een beetje afgegeven bad. Zijn schoonouders wisten wel, dat bij bet niet breed bad en het bevreemdde ben dan ook, dat Gerrit een nieuwe kof fer bij pch had. Ook .daarvoor wist hij al gauw een verklaring te vinden. De koffer beweerde hij geleend te hebben van een chauffeur van. de blikfabriek waar hij' werkte. Zijn schoonouders had den hem voor een van zijn. kinderen een katoenen broekje gegeven. De moeder wilde dit in een van zijh koffers pak ken, maar daar protesteerde hij! hevig tegen. De koffers waren: vol, beweerde h(j, en het broekje moest maar apart ingepakt worden. Tenslotte had hjj zijn schoonvader, toen het gesprek toevallig op sigaren was ge komen, een sigaar aangeboden, die hij los in zijn zak droeg. Die sigaar was eo „Karei 1" en dus afkomstig uit het kis in bet huis aan de Willebrordusstraat Drie militaire vliegtuige-n neergestort. Terwijl gisteren drie militaire vliegmachines boven Arundel (Eng.) vlogen, kregen zij alle pech en stortten naar beneden. De piloot van het eerste toestel was er het ergst aan toe; hij werd op slag gedood. De piloot van het tweede toestel werd zwaar gewond en stierf later in een ziekenhuis. De derde piloot heeft slechts enkele schrammen op- geloopen, ofschoon zijn machine geheel is vernield. Door slecht zicht vlogen de vliegers zoo laag, dat zij in de boomen terecht kwamen. Burgem. in ambtsgewaad dravend langs de straat. Wij heb ben allen wel eens hooren vertellen, dat in groote wereldsteden als Parijs, Lon den, New-York het verkeer op bepaalde uren soms zoo onwrikbaar vast loopt, dat men drie kwartier noodig heeft om per auto een afstand af te leggen, welke in 1 drie minuten te voet wordt bereikt. En waar Rotterdam niet wil onderdoen voor andere wereldsteden hebben ze daar ook wel eens zulk een opstopping. Echter zoo erg als Maandag vóór het bezoek der Koninklijke familie, toen het verkeer op den Coolsingel afgesloten was voor de zanghulde en de stroom door zij straten werd omgelegd, hebben wij 't nog niet gekend, zegt de Telegr. Op de Kruis kade heeft het drie kwartier zwaar ge spannen. Men zat zoodanig geklemd tusschen trams, vrachtwagens en auto's, dat er met den besten wil geen beweging te krijgen was in het kluwen. Men stond muurvast. Het incident zou ongemerkt voorbij zijn gegaan, ware het niet, dat de burgemees terlij ke auto deel uitmaakte van de tot bewegingloosheid gedoemde massa. Er verliepen 15 minuten, 20 minuten, 30 mi nutenNu begon het te spannen, want de Koninklijke trein kon ieder oogenblik arriveeren. Toen gebeurde het, dat Rotterdam ver gast werd op den aanblik van een burge meester in ambtsgewaad, die midden, in de straat uit zijn auto stapte en op een holletje den langen weg Kruiskade, Kruis straat, Stationsplein aflegde om juist op tijd het station D. P. te bereiken en de Landsvrouwe met gemaal en dochter na mens de Maasstad te verwelkomen. Kind verbrand. Eergisteravond heb ben burgers brand ontdekt op den zolder van het woonhuis in de Westmolenstraat te Schie dam, bewoond door de familie Tettelaar. Bo vengekomen, zag men een bed in brand staan, waarin het 7-jarige dochtertje Elisabeth lag, dat brandwonden over het geheele lichaam had gekregen. De burgers namen het kind uit bed en bluschten den brand. Vermoedely'k hebben de kinderen met lucifers gespeeld, want een doosje is iu bed gevonden. De moeder was den geheelen middag en avond afwezig. Een 14-jarig dochtertje had de kin deren tegem 7 uur naar bed gebracht en daar na ook de woning verlaten. De vader werkt in Eenerveld. Het kind is aan de bekoyaan brandwonden overleden. De verklaring van Wijnkoop. In verband, niet de gisteren door den 'heer Wijnkoop in de Tweede Kamer af gelegde verklaring merkt bet „Handels blad" op: Een openbare zitting van nog geen kwartier! Eigenlijk alleen noodig oru twee ont werpen, waarmede spoed moet worden betracht, willen ze het gewenschte effect hebben, daar de afdeelingen toch hijeen- kwamen, te kunnen verzenden. Dat was de „vergadering", die de heer Wijnkoop had uitverkoren, om zich in het boetekleed aan den volke, dat er toch nu niet was, te vertoonen. In zak en asc'hl Hij heeft izidh, „loffelijk" noemt men dat immers, zonder eenig voorbe houd op alle punten onderworpen, zijn vroegere parlementaire „werk" verloo chend en veroordeeld. Had Moskou dit fraais voor hem opgeschreven? De ter minologie doet herhaaldelijk denken aan den heer L. de Visser. Zoo b.v. 'die „ob jectieve ontwikkeling der historie". Maar heelemaal zonder medewerking van des heeren Wijnkoop berouwvol gemoed is deze verklaring toch waarlijk niet tot stand gekomen. Het woord „funest" is een van zijn lievelingswoorden. Daarin althans is waarschijnlijk de bekeering tot de Derde Internationale aan het woord. De leider zijner fractie gebruikt in zoo'a geval het woord „fataal". Hoe dan ook, wij zullen voortaan dus geen twee communistische fracties, een rasechte en een andere, meer hebben in de Tweede Kamer, maar één. Zal de heer Wijnkoop nu oo'k broeder lijk naast den heer De Visser plaats ne men op het eerste bankje voor de 'liberale fractie? Of blijft hij den anderen rasech- ten Moskoviet in niet overdrachtelij ken zin! in den nek kijken? Eén lichtpuntje is er (bij dit alles. Bij de rantsoeneering van den spreektijd, als de begrooting aan de orde wordt gesteld, krijgen wij wellicht wat minder commu nistische rhetoriek. Maar daar staat te genover, dat de beer Marchant voortaan een klaag-object minder heeft. De com munisten vormen nu toch één front. Het verschil, dat de leider der V. D.-fractie het vorige jaar al niet meer zag, is nu immers verdwenen. (Builen verantwoordely'kheid van de Redaotie) De ontevreden onderofficieren. M. de R„ Gaarne verzoeken wij voor onderstaande eenige plaatsruimte in uw blad, waarvoor by voorbaat onzen hartelyken dank. Onder bovenstaand opschrift verscheen eenige dagen geleden een bericht in de pers. Wij onderschrijven het daarin gestelde vol komen en willen trachten de gegrondheid der ontevredenheid aan te toonen. Al aanstonds kan worden gezegd, dat de positie der onderoff. van de Nederlandsche Landmacht de laatste jaren wel zeer op de proef is gesteld geworden en wij mogen er wel direct aan toevoegen, zeer ten nadeele van het Leger, "ja, wij willen het nog dui- delyker zeggen: de kem van het leger is geschokt! De kern van het leger? Leest slechts wat Z. Exc. Generaal Sny'd-ers, oud-opperbevelheb ber van Leger en Vloot, zegt, omtrent de taak en de hoedanigheid van het onderoff. korps. Dit heeft Z.Exc. o.a. gezegd: „Het aandeel in het werk, hetwelk de Nederlandsche onder off. toekomt, waardoor Nederland buiten den oorlog is gebleven, is zeer groot geweest" en voorts: „Wij bezitten een korps onderoff. hetwelk een sieraad genoemd kan worden van ons leger" en tenslotte nog dit: „Ook durf ik zeggen dat het Nederlandsche korps onderoff. voor geen ander ter wereld uit den weg behoeft te gaan." Maar nu, M. de R., deu dank en de waar deering, dte het onderoff. korps geniet! Na de zeer vele verslechteringen welke de positie der onderoff. al heeft moeten onder gaan, teveel om thans uiteen te zetten, staat thans het onderoff. korps voos een absolute bestaansonmogelykh-eid en zal, wanneer tot uitvoering van het onderstaande mocht worden overgegaan, het korps tot diep in de ziel worden getroffen. Na de groote afvloeiing in 1923 van 2000 onderoff. met haar funeste gevolgen, welks heden ten dage nog door honderden aan den lyve wordt gevoeld, de herhaalde salaris verlagingen, de geringe bevorderingskansen en geen voldoende gelegenheid tot het volgen van een cursus voor hoo<jerea rang, staan thans maatregelen te worden genomen, die al het voorgaande overschaduwen. Aan het Dep. van Defensie overweegt men namely'k, om de onderoff. met 30 en meer dienstjaren het leger uit te zenden en de bevordering geheel stop te zetten. Ziedaar M. de R., twee punten die de po sitie van den onderoff. absoluut waardeloos maken en voor de betrokkenen een onoverko- menlyke ramp beteekenen. Dit toch geldt de menschen, die op betrek kelijk gevorderden leeftyd zijn gehuwd (men moest vroeger 6 jaar onderoff. zy'n alvorens te kunnen huwen) en wier leeftijden varieeren tusschen 46 en 50 jaar en dus met een pen sioentje van 52 pet. of iets meer het leger worden uitgezonden, terwyl toch voor hen de gezinszorgen nog steeds in klimmende ly'n gaan. En we behoeven wel niet nader toe te lich ten wat het zeggen wil, als beroepsmilitair op een d-ergely'ken leeftijd op de burger arbeids markt te wordpn gebracht. Is het dan wonder, dat de onderoff. angstig en ontevreden gaan worden! Maar bovendien, wat wil een dergely'ke maat regel zeggen voor den Staat en in 't byzonder voor het leger. O.i. kan het niet oneconomischer, imlmers in de eerste plaats is het duur, aangezien voor hen ander personeel dient te worden genomen, maar bovendien wordt hierbij een groote tactische fout gemaakt. Immers het zyn de menschen met een rijpe levenservaring en een groot plichtsbesef, de leiders en vormers by uitnemendheid der dienstplichtigen, maar ook van de jongere onderoff. en bovendien nog in de kracht van hun leven. M. de R., het is hopeloos en we willen besluiten met den vurigen wensch, dat Z.Exc, de Min. van Defensie het onderoff. korps zal willen behoeden voor deze onoverkomen- lyke ramp, die èn funest is voor de betrok kene^ maar niet minder voor het leger. Moge het nu eindelijk uit zijn met het onderoff. korps als het ware als „hoofd van jut" te gebruiken, waarop alle slagen neer komen, waardoor het waardeloos wordt op den duur. Moge door de beide Kamers een prachtig „halt" worden geroepen, wanneer tot een der gelijke maatregel mocht worden overgegaan. M .d. R., ook een belangrijk punt, n.1. het stop zetten der bevordering is thans niet besproken, wij zouden te veel van uw plaats ruimte vergen, doch hopen hierojo nader nog eensl te mogen terugkomen. U nogmaals hartelyk dank zeggende, Eenige onderofficieren. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. De heer Jos. van Elten, te Gemert, schrijft in een adres aan de Tweede Ka mer: Dat hij heeft uitgevonden een middel tegen mond- en klauwzeer, dat reeds her haalde malen met volledig succes is toe gepast; dat hij zich eenige jaren geleden tot de regeering heeft gewend om steun tot de verbreiding van dit middel tegen een geldelijke vergoeding; dat hij van re- geeringswege echter geen steun onder vond, omdat hij geen veearts is; dat hij eenigen tijd geleden heeft getracht van de zijde der Utrechtsche Veterinaire Hoo- geschool belangstelling voor zijn middel te wekken, doch ook dezerzijds medewer king is geweigerd; dat hij het ten zeerste betreurt, dat men, blijkbaar enkel uit vooroordeel, weigert aandacht te schen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2