«0.1 Woensdag 1 October 1930 45e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland V EERSTE BLAD. Onze Verjaardag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. „DE NEDERLANDEN" VAN 1845 Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.- Losse nummers f 0,05 Prijs der Advertentiën: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Het is niet onze gewoonte over ons blad te schrijven, maar nu vandaag „De Zeeuw" -zijn 45sten jaargang begint, zal niemand bet ons euvel duiden, als we met een enkel woord daarop wijzen. Wanneer we terugzien op de afgeloo- pen jaren, dan hoe kan bet anders is er bij ons een gevoel van groote dankbaarheid. Langzaam maar zeker heeft „De Zeeuw" zich omhoog gewerkt, zoo-dat thans zonder eenige grootspraak kan worden gezegd, dat ons blad is 'het meest gelezen dagblad in onze Provincie. En nog steeds neemt hei. aantal abon- né's voortdurend toe. Het gevolg hiervan is, dat het ons mogelijk iwas den inhoud van „De Zeeuw" uit te breiden en dat we nu reeds een jaar lang een -door velen gewaardeerd Zondagsblad konden bijvoegen. Als we op dezen dag niet dankbaarheid en blijdschap terugzien op wat bereikt werd, dan voegen we daaraan in één a'dem toe, dat we nog volstrekt niet vol daan zijn. Niet voldaan over den inhoud. We zou den gaarne nog méér lectuur willen ge ven en nog beter aan de wenschen van de lezers op -dit gebied tegemoet willen komen. Niet voldaan over de advertentiën. Oo'k wat dit -betreft hebben we reden tot blijd schap, maar -dat verandert niet het feit, dat ons nog steeds advertentiën onthouden worden, waarop wij, gezien onzen lezerskring, recht hebben. Niet voldaan, ook over het aantal aibonné's. Het is ons een oorzaak van 'groote dankbaarheid, dat „De Zeeuw" in dui zenden gezinnen komt, veel meer nog mis schien dan we 'kunnen vermoeden in ver band met het groote aantal medelezers. Maar dit neemt niet weg, dat het aan tal abonné's, vooral in sommige gedeelten van onze Provincie, nog veel grooter kon zijn. Door den heer Colijn is dezer dagen in een gesprek, dat hij te Genève met een journalist had, met nadruk gewezen op het 'gevaar van de ontbindende fac- toren die thans Staat en maatschappij bedreigen. Mede in verband daarmede is het noo- dig, dat de christelijke pers veel meer nog dan thans, tot ontwikkeling komt. Wij doen een beroep op onze lezers om daartoe mee te werken en ons blad ook voor de toekomst in staat te stellen, te arbeiden tot verbreiding en toepassing van de Anti-Revolutionaire beginselen, tot bestrijding van de beginselen der revolutie, -tot welzijn van volk en vader land, tot de verheerlijking van den Naam van onzen God. V Ons ten voorbeeld. Met hoongelach, zoo melden de versla gen, werd gisteren in de Tweede Kamer begroet de verklaring van den heer Wijn koop, dat hij in zijn opstand tegen het bewind in Moskou gedwaald heeft, dat hij zijn vroeger optreden, dat slechts na deel kon berokkenen aan „het strijdend proletariaat" betreurt en dat hij voortaan wenscht te behooren tot "de fractie van de communistische partij Holland, sectie der derde internationale van Moskou. Dit hoongelach is verklaarbaar. Maar het komt ons voor, dat hier toch niet alléén reden is om te lachen en dat deze knieval ons ook nog wel wat anders heeft te zeggen. Want welk een kracht en invloed moet er wel uitgaan van het bewind,te Mos kou, dat het zijne volgelingen niet alleen weet te bewegen tot boetedoening in be sloten kring, maar dat het ook een der gelijke publieke zelfvernedering weet te forceeren. Het was toch geen kleinigheid wat hier geëischt werd en het zal den heer Wijn koop wel heel wat gekost hebben eer hij er toe kon komen dezen stap te doen. Welke verborgen overwegingen bij hen hebben gegolden, kan hier buiten beschou wing blijven. Wat hier naar buiten bleek is dit, dat de door hem beleden begin selen op dezen wilden revolutionair toch wel een zeer sterken invloed hebben ge had en nog hebben. De geweldige kracht van de Communis tische beweging komt door een en ander in eon helder licht te staan. Maar dan is er- nog iets. Wie de zaken nuchter beziet zal het moeten erkennen, dat de zwakheid van hen, die de Christelijke beginselen belij- den, ligt in hunne verdeeldheid. Wanneer alle belijders van den Chris tus, zij 'tdan al niet in één partijverband, ééne linie vormden en schouder aan schouder stonden, dan zouden ze tot groo te dingen in staat zijn. Maar wat zien wij? Een vaak hopelooze verdeeldheid. En dat niet alleen, maar ook menig maal een onderlinge strijd zoo scherp, dat de tegenstanders alle reden hebben om zich te verheugen en dat de toch in den grond der zaak gemeenschappelijk be leden beginselen tot een aanfluiting wor den. Daarom komt het ons voor, dat we wel reden hebben om ons te verbazen over de verblindheid van mannen als Wijnkoop, die aan de bevordering van de heillooze revolut.iebegins.elen alles, zelfs hun eer opofferen, maar dat er hier geen reden is om te lachen. Als wat gisteren in de Tweede Kamer gebeurde ons iets te zeggen heeft, dan is het zeker wel dit, dat het hoog tijd wordt, dat de belijders van den Christus zich ernstig bezinnen over de vraag of de door hen beleden beginselen en de nood van onzen tijd niet om eenheid van optreden roepen. DUITSCHLAND'S FINANCIEN. Bezuinigingen. Salarisverlagingen. De Duitsche regeering (heeft haar finan- cieel- en hervormingsprogram 'gepubli ceerd. In een uitvoerige toelichting wordt be toogd, dat de ineenstorting van de pre zen op de wereldmarkt nog niet voldoen de tot het Duitsche volk is doorgedrongen, doch een verlaging van het algemeene prijspeil noodzakelijk is, wat tot nu toe verhinderd werd door de hooge salaris sen en loonen, de hooge belastingen en sociale lasten. De verlamming, welke op de wereld markt is ingetreden, heeft een economi sche crsis over de geheele wereld ten gevolge gehad. Een der gevolgen hiervan was voor Duitschland, dat de invoer van kapitaal plaats heeft gemaakt voor kapi- taaluitvoer, waardoor in Duitschland zelf sehaarschte aan kapitaal is ontstaan, wat weer een vermeerdering van de werkloos heid tengevolge 'had. De tóestand is nog verscherpt, doordien de Duitschers zelf op onverstandige Wijze zelf hun geld naar het buitenland overbrachten. Daarom is thans een begroeting noo- dig, waardoor het vertrouwen wordt her steld, het economische leven weer tot bloed gebracht en de werkloosheid (bestreden wordt. Het plan der rijksregeering tot ver laging der salarissen en loonen moet te vens worden overgenomen door de lan den en de gemeenten. Verder houdt het programma zich 'be zig met de nieuwe regeling van het wo ningwezen, vereenvoudiging van de land- bouwiwetgevdng, een definitieve regeling van de financieele verhouding tusschen rijk, landen en gemeenten en de bezuini gingsmaatregelen bij de openbare uitga ven. Bij het opstellen der begrooting is rekening gehouden met een verbooging van de bijdragen voor de verzekeringen tegen de werkloosheid bij verordening met 2 pet. tot 6% pot met ingang van 6 October a.s. De begTooting voor het loopende jaar •zal met een telkort van 750 a 900 millioen mark sluiten, terwijl het geheele begroo- tingsjaar van 1 April 1930 tot 31 Maart 1931 een tekort van ruim 1 milliard is te verwachten. De begroeting voor het volgende jaar zal daarom met een bedrag van 1 mil liard mark worden verminderd. Dit zal door verschillende maatregelen worden verkregen. De rijk'spresident, de rijkskanselier en de ministers doen afstand van 20 pet. van hun salarissen. Met eenzelfde per centage zullen de salarissen der rijks dagafgevaardigden worden verminderd. Voorts zal met ingang van 1 April 1931 voor den tijd van 3 jaar een korting op salarissen en pensioenen plaats hebben van 6 pet., waartegenover de rijkshulp- bijdrage vervalt. Niet getroffen door deze korting wor den de kindertoeslagen en de salarissen van minder dan 1500 M'k. per jaar. Deze bezuiniging zal 21 'millioen mark uitmaken. Deze verminderingen zullen ook door de spoorwegen en de rijksbank overgenomen worden. Verder zullen de uitkeeringen aan de landen en gemeenten met 100 millioen mark verminderd worden. Een bedrag van 265 millioen mark wordt bezuinigd door een nieuwe rege ling van de verzekering tegen de werk loosheid, waarvan de dienst voortaan na een prinoipieele hervorming buiten de be grooting om verzekerd m.oet worden. Het aandeel van het rijk in de ver zekering voor gedeeltelijk ondersteunden zal beperkt blijven tot 420 mi'llioën mark. Verder moeten op de begroetingen van alle ministeries schrappingen worden toe gepast, wat reeds uitgevoerd is. Tenslotte zal nog een bedrag van 167 millioen mark worden verkregen door een verhooging van de tabaksbelasting. Briand verklaart Hitiers succes. De Nederlandsche kapitalisten krijgen een veeg uit de pan. Gisteravond sprak Briand tot een aantal vertegenwoordigers van de te Genève bij een zijnde groote Internationale Vrouwen organisaties over Duitschland. Een ver klaring voor de verschuiving naar rechts, die bij de jongste Rijksdagverkiezingen aan den dag is getreden, vindt hij in den moeilijken en bijna tragischen toestand, waarin Duitsch'and verkeert. Vo'gens een onverbrekelijke wet stijgt 't lijden van een volk tot den hoogsten nood, en dan is de redding nabij. In Duitschland zullen dezen winter misschien vier millioen werkeloozcn zijn, maar een vernietigd Duitschland is een gevaar voor den vrede. Briand constateerde, dat de groote banken geweldige hoeveelheden gedmid- delen hebben opeengehoopt, die thans door Zwitserland en Nederland aan Duitschland worden uitgeleend tegen zeer hooge renten. Doch geen industrie of handel ter wereld kan op den duur een dergelijken last dragen. Wanneer een land een dergelijke ernstige financieele en economische crisis doormaakt, waar door zelfs zijn bestaan bedreigd wordt, dan moeten andere landen zich er van onthouden van dezen wanhopigen toe stand gebruik ,te maken en verkeerde adviezen te geven, doch dan moeten deze landen hun buurland te hulp komen. Briand verklaarde, dat hem een Euro peesch financierings-mechanisme voor den geest zweefde, waardoor het mogelijk zou zijn mogendheden, die zich in een ern stige positie bevonden, te hulp te komen. Ongetwijfeld wenscht thans geen enkele regeering meer den oorlog. Maar de toe stand wordt, buitengewoon moei'ijk, door dat er zooveel belangen zijn, die bewust of onbewust tegen den vrede ageeren. De groote munitiefabrikanten en wapen- producenten ageeren voortdurend tegen het Volkenbondspact. Zij financieren de voortdurende perscampagne tegen den vrede. Van Fransohe zijde worden pogingen j.n bet werk gesteld overeenstemming te be reiken van industrie en geldwezen in de verschillende landen onderling. Het pu bliek weet bijna niet, dat reeds tusschen vooraanstaande Fransche en Duitsche in dustrieën meer dan 20 kartelvormingen z(jn tot stand gekomen, die in het belang der Europeesche solidariteit arbeiden. Het nieuwe Oostenrijksche Kabinet. Naar in parlementaire kringen verluidt, heeft Vaugoin na de definitieve weigering van het Groot-Duitsche partijbestuur, het volgende kabinet gevormd: Vaugoin, Bondskanselier en minister van oorlog; Schmitz, vroeger minister van Onder wijs, thans vice-kanselier; Seipel, Buitenlandscho Zaken; Staxhemberg, Binnenlandsche Zaken; Dr Hueber, minister van Oorlog (twee de vertegenwoordiger der Burgerwach ten); Heinl, vroeger minister van Handel, thans weer minister van Handel; Juch, vroeger minister van Financiën, thans weer minister van Financiën; Czermac, vroeger Onderwijs, thans weer Onderwijs; Thaler, vroeger minister van Landbouw 0H_ Boschwezen, thans weder in dezelfde hoedanigheid. Het decreet over de ontbinding van den Nationalen Raad wordt onmiddellijk verwacht. Het kabinet is een minderheids kabinet. Alle ministers behooren tot de Christelijk-sociale partij, behalve de beide leden der Heimwehr en minister Juch. Onder roede terreur. Te Moskou heerscht diepe verslagen heid over de massa-terechtstellingen, die de vorige week hebben plaatsgehad. Wel had men er op gerekend, dat er tegenover de z.g. „Rjasannew-Karatygin" zeer scherpe maatregelen zouden worden genomen, men had zelfs verwacht, dat er enkele doodvonnissen uitgesproken zouden worden, nooit hadmen kunnen denken, dat het aantal doodvonnissen zóó groot zou zijn dat heel de zaak in kort geding zoo snel zou z'ijn beslist. In de dagbladen der sovjets wordt ech ter met geen enkel woord gesproken over de groote verslagenheid die er in Mos kou heerscht. Integendeel de kranten be vatten heele kolommen met telegrammen en tevredenheidsbetuigingen van commu nistische organisaties en vereenigingen van proletariërs, die de Gepoe geluk wenschen met haar succesvol optreden en het onverbiddelijke toepassen van de „uiterste strafmaatregel", waarmee in sov jetstaai de doodstraf wordt bedoeld. De toestand in Spanje. Volgens berichten uit Madrid is in La Ooruna en Pontevada de algemeene sta king geproclameerd. Er gaan geruchten als zou de staat van beleg worden af gekondigd in de provincie Galacië. Uit Madrid wordt aan de „Journal" gemeld, dat te Santiago de staat van beleg afgekondigd zal worden. Ook te Orense en te Vigo is een algemeene staking voor 24 uur afgekondigd. De oeconomische toestand In de •verschil lende landen. De Board of Trade te New-York publi ceert een rapport over den oeconomi- scben toestand in de verschillende lan den in de eerste acht maanden van het loopende jaar. Wat Amerika betreft wordt er op gewezen, dat de depressie weliswaar nog steeds aanhoudt, maar dat er toch verschillende lichtpunten vallen waar te nemen, die hoop geven op een spoedig herstel. O.a. wijst de Board of Trade in dit verband op de- liquiditeit aan de geldmarkt, de opmerkelijke stijt ging van de ialeggelden bij de spaarban ken en de onmiskenbare herleving van de bedrijvigheid in verschillende takken van industrie. Vervolgens gaat het rapport den oeco- nomischen toestand in 17 verschillende landen na en komt daarbij tot de conclu sie, dat er in zeven van deze landen, t.w. in Fngeland, Italië, Nederland, België, Noorwegen, Japan en Canada, een kentering is ingetreden. In deze zeven landen is de ergste depressie achter den rug en is het oeconomische verloop weer in opwaartsche richting. In de andere tien landen echter valt tot dusver nog geen verbetering van den toestand te eonsta- teereu. 'Ten aanzien van Duitschland stelt het rapport vast, dat weliswaar de indus- trieele bedrijvigheid is verminderd, maar dat de Duitsche export zich vrjwel op hetzelfde peil heeft kunnen handhaven. Een aardappel-noodconferentie. Tengevolge van de daling dar aardap pelprijzen en den daardoor ontstanen noodtoestand der aardappelen verbouwen de landbouwers, heeft de Duitsche rijks minister voor voedselvoorziening en land- Binnenland. Tweede Kamer. Verklaring van den heer Wijnkoop. De V. U. feestelijkheden. Buitenland. Stakingen in Spanje. De economische toestand in de -verschil lende landen. Bezuinigingen en salarisverlagingen in Duitschland. ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ Agentschap: N.V. HENBRIKSE Co's BANK - GOES Vertegenwoordiger: A. A. DE BUCK. bouw voot heden (Woensdag) een con ferentie bijeengeroepen, waaraan behalve de centrale landbouworganisaties ook vertegenwoordigers van de aardappelen verwerkende industrieën en verder van coöperaties en handélsinstellingen zullen deelnemen om te beraden over de maat regelen, die noodzakelijk zijn om althans in den dringendsten nood te voorzien. Korte Berichten. In het afgeloopen jaar zijn in de Vereenigde Staten ongeveer honderddui- zend personen tengevolge van ongevallen om het leven gekomen. Hevige onweders, gepaard gaande met regen, hebben in Toscane groote schade aangericht. De spoorweg Livor- noRome is bij Cocina over een afstand van ongeveer 600 Meter door het water verwoest. Hel spoorwegverkeer moest wenden omgeleid. Bij Gortona zijn ten gevolge van dijkdoorbraken geweldige overstroomingen ontstaan. Na de aankomst van een vertegen woordiger van de GePeOe, Makaron, zijn talrijke ambtenaren van de Sowjet-Rus- sische handelsvertegenwoordiging te Pa rijs ontslagen. Door dezen maatregel zijn meer dan 40 ambtenaren van alle rangen, meest technisch personeel getroffen. Zij werden met drie weken salaris afgedankt. Een verklaring van het ontslag wordt niet gegeven. De Parijsche prefect, van politie heeft maatregelen genomen ter onderdrukking van de den laatsten tijd steeds vaker voor komende nachtelijke'aanvallen op straat. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in verschillende buurten der stad raz zia's gehouden, waaraan 76 auto's en 567 rijwielagenten deelnamen. In totaal zijn 41 lieden gearresteerd, waaronder 22 bui tenlanders. Burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Kaar- heeze A. M. de Klerk. De Hooge Raad van Arbeid. In een eergisteren gehouden vergade ring van den Hoogen Raad van Arbeid zijn de aftredende voorzitter, prof. dr W. H. Nolens, en de beide plaatsvervan gende voorzitters, de heeren ir J. A. Kalff en E.. Kupers, bij acclamatie her kozen. In dezelfde vergadering heeft de raad zijn advies vastgesteld omtrent het bij den raad aanhangig gemaakte voorontwerp van een algemeenen maatregel van be stuur als bedoeld in art. 22 van Ziektewet. Een groote meerderheid van den vaad (27 tegen 57) achtte een regeling in den geest van dit voorontwerp menschel ijk. In het advies zijn de argumenten van de meerderheid en van de minderheid opgenomen. De vergadering word door den minister van arbeid* hancUl en nijverheid bijge woond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1