OÜSZS KLEEDING. Gemengd Nieuws. ONDERJURKEN. ties in jzake de practischo uitvoerbaar heid van een waterwinning van den Bra- bantschen wal, ten behoove van do drink watervoorziening in Z.-Vlaanderen, waar bij jiet water door een of andere vasie verbinding door de Schelde gevoerd zou moeten worden. Van Oordt vergezelde in 1919 den mi nister van buitenlandsche zaken naar Ba- rijs bij de besprekingen tussehen Neder land en België over bet te sluiten trac- taat. Gedurende het tijdvak van 1 Oct. 1912 tot 1 Oct. 1930, toen Van Oordt te Mid delburg werkzaam was, zijn in de di rectie Zeeland verschillende belangrijke waterstaatswerken voorbereid en uitge voerd. In de eerste plaats moeten daar onder worden genoemd de verbetering van de haven van Breskens, de ver- beteringswerken aan het kanaal van Zuid- Beveland met den bouw van nieuwe sluizen te Hansweert, de bouw van aan- leginrichtingen voor den verbeterden veer dienst VlissingenBreskens, de bouw van de keersluis te .Vlissingen en de uitbreidingswerken van de haven te Ter- neuzen. Een belangrijk aandeel had Van Oordt, als ondervoorzitter in de onder handelingen, welke door de Werfuitbrei- dingscommissie, waarvan ik voorzitter was, met de Kon. Maatsch. „De Schelde" zijn gevoerd, terwijl hij voorzitter is van een interdepartementale oommissie, in 1923 ingesteld, inzake de exploitatie van de haven te Vlissingen. Ook op het terrein der wegenverbete ring is veel tot stand gekomen .en het verdient in dit verband zeker de aan dacht dat Van Oordt reeds het initia tief na.m tot belangrijke verbeteringen van het wegennet, toen het automobiel- verkeer in deze provincie wegens de onvoldoende verbinding tussehen Zuid- Beveland en Noord-Brabant, nog weinig te beteekenem had. Wanneer over enkele jaren de doorgaande verbindingsweg van Vlissingen over Nieuwland, Goes, Ka- pelle naar Noord-Brabant zal zijn vol tooid, is zulks voor een niet gering ge deelte te danken aan de voortvarendheid en het doorzettingsvermogen van Van Oordt. Vlissingen. Burg. en Weth stellen den raad nog voor over te gaan tot bekrach tiging van de vergunning: door hun col lege om een gedeelte van de Evertsen- straat en de Bankertstraat te doen weg nemen, tegen de door de rechtbank te bepalen waarde voor de verbreeding van het verbindingskanaal. Wollaartsfl'Jlc. Op den te 'R-Her- togenbosch gehouden vakwedstrijd „Ons Dageliiksch voedsel", werd door den heer F. v. d. Vreugde, bakker alhier de ver guld bronzen medaille behaal oor ue inzending van waterbrood. Arnemuiden. Gisteravond kwam de raad dezer gemeente bijoon om de op Vrijdag middag geschorste vergadering te vervol gen ter behandeling van de begroeting voor 1931. Ditmaal waren alle leden aan wezig. Dhr Schuit vroeg over verschillende pesten nadere toelichting en wanschte cok eenige posten veranderd te zien. Zoo b.v. de aanschaffing van macadam en grint. Spr. beweerde, dat door B. en W. te roekeloos met de macadam werd om gesprongen, n.l. met het spreiden over de wegen en ook voor het bezigen op het eindje weg aan de mestvaalt en het op zijde brengen van macadam aan de straat op de Noorderwal. Dit kon volgens spr. beter gedaan worden met de oude keien, die bij de mestvaalt liggen. Spr. geeft een voorbeeld, hoe hij bij de scheiding van den grindweg aan den Ouden dijk jaren geleden ook eens die oude keien had laten brengen en deze lagen daar uitste kend tot steun van den grindweg. Dhr Crucq gaat met den heer Schuit accoerd en zegt, dat op het oogenblik het putjes vullen niet veel uithaalt. Dhr Franse beweerde echter, dat de macadam zoo zuinig mogelijk werd ge bruikt en ontraadt den Raad hiervan iets af ie deen. Dhr Schuit staaft zijn gezegdes en stelt voor alleen 100 ton macadam aan te schaffen. Dit voorstel werd met 4 tegen 3 st. verworpen (tegen de heeren Transe, Janse, van Eenennaam en v. d. Ketterij). Een bedrag geplaatst op den kapitaal- dienst groot f 1000, bestemd voor nieuwe testrating wordt op voorstel van den heer Schuit geplaatst bij den post van onvoor ziene uitgaven, zulks met 4 tegeln 3 stem men. (Tegen de heeren 'Franse, Janse en van Eenennaam). Een post, groot f 400, bestemd voor re paratie aan de kaaibeschoeiing wordt op voorstel van den heer Schuit in reserve gehouden om eens een .flinke reparatie te kunnen doen in de toekomst. Zulks wordt met algemeene stemmen goedge vonden. Na nog eenige bespreking wordt deze begrooting aldus goedgekeurd aan inkom sten en uitgaven groot f 71400.20. De post Gnvoorzien. bedraagt nu f 4195.50. VPestkapalïa. Maandagavond werd al hier voor de leden van den Chr. Motaal- hewerkersbond in Nederland, afd. West- kapelle in het evangelisatiegebouw een filmavond gegeven. Na de vertooning van den film „De Staatsmijnen in Limburg" hield de heer Wetselaar, districtsbestuurder, een rede, waarin hij breedvoerig uiteenzette het doel en streven van den Bond. Spr. wekte vooral de jongeren op, die nog niet zijn aangesloten, zich te organiseeran. Na 'de rede weid nog vertoond de film „Het leven der bijen". Deze propaganda-vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend door den heer Sorel, voorzitter van de afdeeling Vlissingen, en gesloten door den heer Wetselaar. De duidelijke films werden door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Moord te Rotterdam. De dader gearresteerd. Gistermiddag is in een .woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam mej. ,Ma- lipaard in haar woning vermoord gevon den. Haar hals was met een mes afge sneden. In den laatsten tijd wordt het noordelijk stadsgedeelte onveilig gemaakt door in sluipers. Zoodra de vrouw, die op den dag meestal alleen thuis is, even het huis verlaat om in de buurt een boodschap te doen, dringt er een of ander individu wien het om het weinige geld, dat hij er vindt te doen is, de woning binnen. In den regel is dit vrij gemakkelijk, omdat de vrouw de moeite niet neemt voor het korte oogenblikje, dat zij afwezig is, de deur op het nachtslot te sluiten. Men vermoedt, dat een dergelijk individu de woning van mej. Malipaard is binnen gedrongen, toen zij even weg was gerweest om een boodschap te doen. De vrouw schijnt echter spoediger teruggekomen: te zijn, dan de man verwacht had, zoodat hij zich verrast zag. Tussehen de be woonster en den indringer schijnt toen een worsteling te hebben plaats gehad, waarbij de man van een broodmes ge bruik heeft gemaakt en de vrouw den hals heelt afgesneden.. Na zijn "daad heeft 'hij het pand weten te verlaten. Des middags is een vijfjarig meisje, dat door juffrouw Malipaard een pop was beloofd, naar de woning gegaan. Op dien^l nutst naar i «bh op den grondel Men heeft da schuwd, die een t, de vrouw met afges. den grond vond liggen! Van den dader ontbree. De moord moet zijn gep1 10 uur en half één. Al dieiT de tusschenkamer een kindjS maanden gelegen, dat geruimen tij. geschreid. Het schrijfbureau in de k. vertoonde oogenschijnlijk sporen braak. De echtgenoot van de vermoorde heeft met twee andere mannen een ,zaak in wasch- en poetsartikelen. Hij heeft den geheelen dag in Delfshaven met een wa gen gevent en kwam eerst tegen den avond thuis. De moord heeft in de buurt zeer veel consternatie verwekt. Bii het verhoor van den echtgenoot der vermoorde vrouw is gebleken, dat uit de opengebroken schrijftafel twee geld kistjes werden vermist, ruim f 4000 be vattende. De firma waarvan Malipaard deelge noot was, werd gedreven door twee broers en een derde. Een derde broer, Gerrit Ma lipaard, was als blikslager te Oss werk zaam. Vroeger was deze Gerrit bij zijn broer als knecht in dienst geweest, maar wegens slecht gedrag ontslagen. Zaterdag was Gerrit M. uit Oss in Rot terdam gekomen, om er een nieuw pak te koopen en Zondags den verjaardag van zijn moeder mede te vieren, Hij had toen cok de beele familie ontmoet en is Maan dagmorgen vroeg bij zijn ouders, waar hij logeerde, vertrokken om paar Oss te gaan. Toen de politie in Oss werd opgebeld om te informeeren of Gerrit te Oss was aangekomen en hoe laat, bleek, dat hij niet thuis was gekomen', maar om 12.25 uur een telegram uit Rotterdam had ver zonden aan zijn vrouw, luidende: „Kom vanavond thuis, ben bij vader en moeder. Koningin in Rotterdam." Dit telegram wekte dadelijk sterke ver denking tegen den verzender en onver wijld werden tal van telegrammen ver- van Kazan, in de Tartaren-Republiek, kantom Menselink. Ik zou u niet willen toewensdhen, ka meraden, zelfs al waart gij mijn ergste vijanden, meer dan enkele uren te reizen in de wagons, waarin wij léven en sla pen moesten! Drie dagen, tussehen Mos kou en Kazan, een traject, waarvoor men vóór den oorlog elf a twaalf uur noodig had weerzinwekkende vuilheid, reisgenooten ook allen even vuil, die zich gedürertde de hedle reis zaten te krabben; benijdende blikken op onze mooie kleeren, i op onze stevige schoenen wierpen, 'i droeigen op reis natuurlijk niet het dat wij hadden en men kan zich van onze kleeren voorstel- hten reizen, zonder - Maar de ou- ©llendi' aar dit tot aanp, H. w .den Wij. 1: verwaa. ieanming Pe, ^op den .grond," "'krotten, natuurlijk be- EtJt i ongedierte. PUP,! grap> kan ik ver. Reed ox den personenV. bergen lastig geV Seraing brieven weke ve -i ging, gen inhielden. Nie., -rjjs lijke epistels naar war* zoodat gevallen bekend zij? dader inderdaad „eer" van zijn werk uaa.1 Door een en ander werd in het rustige plaatsje groote beroering verwekt. Het gevolg was, dat eindelijk aangifte bij de politie werd gedaan. Na een nauw gezet onderzoek is het den opperwacht meester der marechaussee gelukt den da der op te sporen. Het bleek te zjjn de schoenmaker B. Proces-verbaal is bereids opgemaakt. Onder de bevolking heorscht groote verontwaardiging. Met twee gestolen koeien naar de markt. Een der drie kp lings uit het Rflks-Psy chopathenas'y1 to Leiden ontvluchte verpleegden Zater dag door de politie te Utrecht gearres teerd, toen hij zich op weg bevond naar de veemarkt met twee koeien, oin deze daar te verkoopen. De koeien had hij "s nachts uit een weiland van den land bouwer C. D. te Hilversum ontvreemd. Voor de nieuwe modellen. Model A. is met een ruim aangezet (rokje. Men heeft noodig 2 M. 80 c.M. br. Den bovenkant kan men afwerken met kant of zooals den onderkant, een zoom met ajourrand. Tegenwoordig worden ze veel ,van ge kleurde kunstzijde gemaakt. Bewerking, a. De zijnaden van lijfje en rokje dicht- stikken met Engelsche naden. b. Rokje inrimpelen, daarna aan het lijfje rijgen, zoodat aan het lijfje een naad van 2 c.M. zit en aan het rokje een naad van li/2 c.M. Men stikt daarna met een inslag de naad van het lijfje op het rokje^ de afwerking is zoo netjes en sterk. (Zie schema.) Neemt men aan boven- en onderkant een zoom, dan knipt men deze erbij aan, men rijgt de zoom er in en laat deze vajouren. Daar 'kant vlug slijt is dit wel practisch en modern. De schouderbandjes maakt men van dubbele stof* 35 k40 c.M. lang en laat deze in 't midden ajou- ren. Model B. is een sierlijker model met klokzijstukken en bovenstuk van kant. Deze kantpassen kan men in alle vor men koopen. Of men maakt ze volgens patroon van kantstof, de afgewerkte kant neemt men dan boven. De kant wordt dan 20 c.M. breed. Bij dit model loopt dan de rug gewoon recht door, dus niet opgeknipt zooals bjj model A. Patr. model A. 25 ct., model B. f0.40.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6