b°auls offer. Uit de Provincie. lenknechi gevraagd, lende Bakkersknecht oi Meld gevraagd, FEUILLETON (Wordt vervolgd.) ren-Repufoliek, wemschen, kar ij miin engst© uiten te reizen leven en slar tusschen Mos- iect, waarvoor a twaalf uur end.0 vuilheid, vuü, die zich m te 'krabben; mooie kleereü, rien wierpen, trlijk niet het men Ikan zich eren voorstel- reizen, zonder de ont- indig At n- in Meer den ooit hebben wij in dezen tijd behoefte aan mannen en vrouwen, in grooter of in kleiner kring arbeidende, in wier harten de liefde brandt en dus j warmte om zich heen verspreiden. J. H. Iurr «U jitter b'ecreaJJtu rond, in |natuurlijik be- lierte. |;p, dat 'kan ilk -ring IE KOOP: celen Buiskachel, /e Veldsleden. |ttinge. schapenvleesch. Bouten dikke Bladreuzel en bij J. ANDRIESSEN, |straat, Middelburg. E KOOP: >r Zaaitarwe a f 10.- lo. Firma ZWEEMER, leuzel ns Krippen >kt Spek. ehakt St. Pieterstr., 80 ct. 100 ct. 110 ct. 110 ct. M'burg. rerwoestbaar oom vetleeren Schoenen, baanmannen, merkJumbo. DAG, Markt C 9, M'burg. Isch Vleesch. Stukjes en f 1.—Gehakt f 0.80, el f 0.80 per K.G. A. Langeviele, M'burg. kooper als andere zijn ilaarzen merk Padvinder, de concurrentie. DAG, Markt C 9, M'burg. idreuzel en vet Spek 80, Ikt 100, vette Varkens vette Rollade 140 ct., 1>. C. VERHAGE, Brak- elburg. Mevrouw11 U eerstdaags met onze zoeken, en speciaal in en hooge Meisjeslaarzen. DAG, Markt C 9, M'burg. .AMPERT, Biggekerke. kkersleerling ij J. VLEUGEL, Goes, ïht of aankomende ij K. VAN SPARREN- ibosch Koudekerke. of met Mei een aan- Knecht of Meid ge- W. MARINISSEN. euwe Boomgaard", Na- paurens. eurstelling inkomend Meisje ij G. HOEKMAN, Oost- id of aankomende bij G, GESCHiERE Jz„ lOUT Gz., Biggekerke. SCHWARTZ te Krab- raagt tegen 1 Nov. een Ie voor dag of voor dag dulp voor het ruwe werk- enshuls. ge- op ligt a de J°ng, j,'ar als it, wordt j der stad, 0 groen is -x gedenkteeken aatst, waarbij in A de figuren van zijn werk zoo bekend w was ~it het aardige, dat dit gedenk teeken is onthuld door Prinses Juliana, 'tWas Vrijdagmorgen bar weer en ge durende de geheele plechtigheid, die in dit geval gelukkig niet te lang duurde, regende het, maar toch was het aardig om te zien, hoe rustig en flink onze Prinses zich bewoog. Ze had een licht pakje aan, niet eens eer, regenmantel, en droeg een klein regenscherm, maar ze trok zich van het weer niets aan. Ze kwam in een open auto en stapte over het terrein, of het 't mooiste weer van de wereld was. -^Zoo eerde zij mede de nagedachtenis van Men man, die door hare Moeder ge raadpleegd was over haar verdere opvoe ding en die mede geadviseerd zal heb ben, want dat lag geheel in zijn systeem, om de Prinses echt jong te doen zijn, haar de echte onbezorgde jeugd van het kind te doen genieten. Jan Ligthart was van 1885 tot 1916 hoofd eener gewone volksschool in de Residen tie, maar zijn naam heeft internationale vermaardheid verkregen. Er is een zekere Ligthart-vereering, die mij wat vreemd aandoet en ik kan voor mezelf ook heel moeilijk afdoende om schrijven zijn' verhouding tot de kern waarheden van het christelijk geloof, maar dat neemt niet weg, dat de liefde, de groote liefde, die er uit zijn woord en vooral uit zijn werk, sprak voor het kind en voor den mensch, mijn groote bewon dering heeft. Prof. Casimir, die met Ligthart sterk bevriend was, zei bij de onthulling van heeft istin was. g op latereh .jn haar en trilt mijn hand, Gij hebt die liefde in 't hart geplant. schoonste vrucht en dankbre liefde gevend. xgthart raakte kwijt wat hij uit gd bezat, alleen een slip van den ,'el, die hem dreigde te ontglippen, ,d hij nog net vast. Zijn vrouw was een Lion Cachet, één uit den calvinis- tischen kring. Saam zijn ze gelukkig ge weest, hebben ook saam het kruis ge dragen. En Ligthart, de denker en ont- leder, heeft het mysterie leeren aanvaar den, hij heeft leeren zwijgen en gelooven, want, zooals hij het zelf gezegd heeft: Maar leven zonder U is een voort durend sterven. Hij leerde vertrouwen in Gods wijsheid, ook waar zij het arme verstand volsla gen dwaasheid schijnt. Zoo zien wij het liefst zijn leven, want dan wordt het voor ons steeds mooier. Dan geuren te heerlijker de bloemen der genade in zijn rijke leven. Op zijn grafsteen te Dieren staan aeze woorden: De heele opvoeding is een kwes tie van liefde, geduld en wijsheid en de laatste twee groeien waar de eerste heerscht. Dat is een mooi woord. Het is van Jan Ligthart zelf. Maar er staat nog een ander woord on der, niet zooveel letters waren noodig, om het te- beitelen, maar het is nog rijker dan het eerste. Er staat: Gods weg is volmaakt. Aan al deze dingen hebben wij nog eens gedacht en er wat over gelezen, toen Prinses Juliana daar Vrijdagmiddag in dien piassenden regen dat gedenkteeken voor Jan Ligthart in ons Zuiderpark ont hulde. Zij was daar pis jonge, krachtige vrouw, het beeld van den bloei des levens. Zij huldigde de nagedachtenis van een groot man, die op zijn wijze vertolkte de ge dachte voor eeuwen geuit: de meeste is de liefde! Die glans zij ook over haar leven en haar optreden. De liefde vein ons volk, de liefde tot ons volk. Die liefde, welke bloeit en heerscht, waar geduld en wijs heid groeien. In deze koude wereld van liefde te spre ken en te zingen, het is kostelijk. Maar in deze koude wereld liefde te betoonen en uit te dragen, dat is veel rij ker en heerlijker. Jan Ligthart's leven heeft het duidelijk getoond. Daarom ook was dit gedenkteeken zoo echt verdiend. Niet allereerst om zijn persoon, maar om zijn werk. Om dat werk, waaruit do lief de sprak. Op de Maas tusschen Hedel en Heusden zijn de zeilwedstrijden gehouden om de Viking Wisselbeker. Vrij naai." het Engelseh. 26) o— Ook Isabel rekende den tijd bij; Don derdagnamiddagen en ze vond den; ont vangdag van haar tante een beproeving, als hij haar Paul niet bracht. Ze gaf nimmer een tweede kopje thee uit, als Paiul er nog niet was; en kwam hij dan binnen, dan werd zijini kopje het eerst gevuld. Ze verbabbelde zooveel tijd met hem, als de beleefdheid en de andere bezoekers slechts toelieten. En wanneer l, hij zich met ónderen onderhield, luis terde ze altijd gespannen naar hetgeen hij zeide-. Ze bracht hem ailleen in kennis met jvrouwen, die oprecht, en mannen, die schrander waren; kortom, ze deed in alles juist, zooals ieder ander eenvoudig en veldenkend meisje in haar omstan digheden zou doen. De vriendschap schink haar evenveel geluk als Paul; ze wille eenvoudig hun groeiende verhou ding niet met een ander woord betitelen. Ofichoon zo de juiste benaming met ge- stten oog in een woordenboek zou'kun- rsn aangeven. Door Isabel, maakte Paul kennis met vele leidende figuren uit de Britsche boogere kringen. En hij wist zich zeer wel te handhaven ondanks zijn jeugdi gen leeftijd; als leider van een tijdschrift, dat zich snel een positie verwierf, had bij reeds eenigen naam gemaakt. Menig maal bereikte hem een briefje van on geveer den volgenden inhoud: Geachte heer Seaton, Daar Sir Benjamin, Isabel en ik ons wmek-end buiten zullen doorbrengen, zou hi at ons .aangenaam zjjn, zoo ge aan het eii ide dezer week naar kasteel Farley wilde komen om met ons den Zondag door te brengen. Uw toeg., Caroline Farley. En. als men dan zoo 's avonds op het terras thee dronk, werd menig gewichtig onderwerp behandeld, menig dispuut ont spon. zich over de meest uiteenloopende onderwerpen. Dan had men het over po litiek, dan over kunst, of over sociale vraagstukken. Soms was een enkel woord voldoende, om een gansch andere wen ding aan het gesprek te geven. Lord Robert had het eens over zijn natuurlijke verlegenheid en toen onder brak lady Farley hem, dat ze van die eigenschap nog nimmer iets bemerkt had. „O, hoe miskent u me weerl" zuchtte Gemeentebegrooting van Vlisslnyen. Bij het onderzoek der gemeentebegroo ting van Vlissingen in de voorvargade- ring van den gemeenteraad op 22 Sep tember waren volgens het thans versche nen rapport 15 leden aanwezig, afwezig waren de heeren Wesseling, Polderman en Huson, terwijl er een vacature was. Bij de algemeene beschouwingen be sprak een der leden de aan te gane geld- leening en meende, dat het aanbeveling zou verdienen indien het aangaan dier leening voorloopig nog uitgesteld werd speciaal ook wijl de schadevergoeding van „De Schelde" in verband met de onteige ningsprocedure het volgend jaar toch wel zal afkomen. Voorts zou hij het juister vinden de uitgaven in verband met het aangaan van een dading met ie N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" ad ongeveer f92.000 niet in deze leening op te nemen doch deze op de exploitatie der haven te brengen ten laste van het reser vefonds. Voorts is het dit lid opgevallen, dat geen bijdrage aan het wegenfonds ad f2500 is uitgetrokken en meent hij, dat men dit öf altijd wel öf altijd niet moet doen. Ten slotte acht spr. het hebben van drie ontwerpen voor een badinrich ting niet bepaald toe te juichen en kan hij er zich heelemaal niet mede vereeni- gingen, dat deze stukken in handen van „Het Groene Kruis" zijn gesteld. Z.i. moet deze aangelegenheid niet door particulie ren behandeld worden. Een ander lid spreekt er zijn verwon dering over uit, dat het rapport inzake de badinrichting van. „Het Groene Kruis" niet voor de raadsleden ter inzage gelegen heeft. Dat echter door den secretaris van het Woningbedrijf een rapport is uitge bracht, zonder dat de leden van de com missie voor het Woningbedrijf daarvan iets hebben gezien, heeft hem nog meer bevreemd. Spr. zal het zeer op prijs stel len, indien alle stukken voor de raads leden ter inzage gelegd worden. Een der leden heeft vernomen, dat de uitbreiding van de Oranjeschool niet aan den laagsten inschrijver gegund is, wijl deze te hoog ingeschreven had, zoodat het werk in eigen beheer uitgevoerd wordt. Spr. zal gaarne vernemen of hij juist is ingelicht en welke motieven B. en W. er toe geleid hebben aldus te handelen. Het zou z.i. aanbeveling verdienen in de toe komst alle werken in eigen beheer te doen uitvoeren. Voorts kan dit lid er zich niet mede vereenigen, dat er geen post voor werkverschaffing is uitgetrokken en zou hij een post willen uittrekken, opdat B. en W. nu reeds naar voor werkver schaffing in aanmerking komend werk zouden kunnen uitzien. Een ander lid ver trouwt, dat B. en W. sedert de aanbie ding der begrooting wel een ander stand punt zullen zijn gaan innemen, gezien den gewijzigden toestand. Nog een lid zou gaarne inlichtingen ontvangen betreffen de het wegenfonds. Bij de artikelsgewijze behandeling wer den o.a. de volgende opmerkingen ge maakt. Inzake de politie werd een voorstel toe gezegd om in de bestaande vacature van inspecteur van politie niet te voorzien, daar twee inspecteurs voldoende zijn. Be zwaar werd gemaakt tegen een verhoo ging van f100 voor enkele wijkagen ten en aangedrongen op het regelend op treden in het tramverkeer bij groote druk te. Dit lid zou tevens op bepaalde plaat sen o.a. bij de LampsinsstraatAagje De kenstraat op zekere tijden van dea dag een verkeersagent geplaatst willen zien. Een der leden merkt op, dat bij den brand te Middelburg wel gebleken- is, dat. het noodzakelijk is, dat door de verschil lende gemeentebesturen op Walcheren gestreefd wordt naar samenwerking op brandweergebied, opdat een en ander be ter georganiseerd wordt. Hij zou gaarne vernemen of in die richting reeds stap pen gedaan zijn en zoo ja, welke stappen en tot welke resultaten dit geleid heeft. In dit verband wijst spr. er nog op, dat Lord Robert. „Het schijnt wel altijd mijn noodlot te zijn, om door mijn dierbaar ste en beste vrienden verkeerd beoor deeld te worden 1 Ik verzeker u, dat ver legenheid een van mijn grootste bela gers is. En slechts mijn algeheele on zelfzuchtigheid doet me er in slagen haar te overwinnen, om andere menschen ge lukkig te maken met een onafgebroken woordenstroom van mijn interessant dis cours. En dat is de dank, dien men oogst." „Ik geloof, dat ieder op zijn beurt wel eens kennis maakt met verlegenheid", merkte Isabel op. „Riet iedereen", wierp lord Robert te gen; „men kan mij op mijn woord geloo ven, dat u er nimmer last van hebt." „Toch wel, onder bepaalde omstandig heden." „Wanneer dan, toe, vertel eens?" vroeg Violet Fsdaile. Isabel dacht een oogenblik na. „Ik word verlegen, als iemand op mijn ge voelens werkt", antwoordde ze langzaam. „U .bedoelt, dat u zich verlegen voelt, wanneer n verwacht, dat iemand u ten huwelijk wil vragen, of wanneer u een kies getrokken wordt?" informeerde lord Robert., belangstellend. „Ruim gezien, ja." „Hoe jammer. Dus in beide gevalle^ loopt u gevaar zich op genade of onge de VliosmgschB slangen niet op de Mid- delburgsche kranen bleken te passen. Hij zou in overleg willen treden met. Middel burg, opdat die gemeente zoo noodig hulp zou kunnen verleenen aan Vlissingen. Besproken werd ook het zwemond er- richt en de wensch naar voren gebracht, dat de zwemvereeniging haar inrichting zal uitbreiden. Ditzelfde lid waarschuwde er tegen de vereeniging op kosten van gratis lesgeven te brengen. Nog een lid wil de lessen zien gegeven aan de leer lingen der hoogste klassen, maar buiten de gewone schooluren. Een der leden critiseert de voorgestelde reorganisatie op het bureau van gemeen tewerken en wijst er op, dat voor een en ander f 750 meer is uitgetrokken. Verschil lende bestratingswerken kwamen naar voren, terwijl een lid gaarne zou verne men in welk stadium de onderhandelin gen ten aanzien van het doen verdwijnen van den Spuiboezem verkeeren. Indien deze geen bevredigend resultaat opleve ren, zou hij in overweging willen geven zich met de organen van de Volksgezond heid in verbinding te stellen. Gevraagd werd naar de juistheid van het gerucht, dat onlangs aan een solli citant naar een betrekking van onder wijzer bij het o. 1. onderwijs gevraagd is op welke wijze hij georganiseerd is. Een lid acht één hoofd voor het betrekkelijk gering aantal leerlingen van het open baar vervolgonderwijs voldoende. Een lid wijst er op, dat de posten ver goeding aan schoolbesturen voor vak onderwijzers en vergoeding wegens kos ten van instandhouding van bijz. scholen buitengewoon omhoog gegaan zijn. Spr. zou gaarne vernemen wat de oorzaak is, dat de kosten per leerling van het open baar onderwijs met ongeveer 50 pCt, ge stegen zijn. Dit lid heeft verder o.a. bemerkt, dat B. en W. een nieuwigheid hebben inge voerd, door n.l. een deel van het loon bij yerlof en ziekte benevens pensioensbijdra gen der werklieden, alsmede een deel van het salaris enz. van den directeur en een opzichter van gemeentewerken bij de berekening van het gemiddelde per leerling in aanmerking te doen komen. Hij zal gaarne vernemen wat de aanlei ding hiertoe geweest is, want hij kan de noodzakelijkheid van deze verandering nog niet inzien. Een lid hield een pleidooi voor de op richting van een tweeden speeltuin in het Oostelijk deel der stad en meende, dat de tuin van de v.m. kazerne Willem III daarvoor in aanmerking zou kunnen ko men, doch een ander lid zeide, dat er dan gebrek komt aan gelegenheid voor open luchtbijeenkomsten en opperde het denk beeld het terrein achter de Arsenaalka zerne daarvoor in te richten. Verschillende leden bespraken weer de ieder jaar terugkeerende tekorten van de veiling en vroegen welke de oorzaken hiervan zijn en of er niet bezuinigd kan worden. Een der leden oppert hierbij het denkbeeld om in plaats van de losse krachten een paar vaste werklieden aan te nemen. Een der leden sou gaarne vernemen of in de naaste toekomst plannen zijn te wachten ten aanzien van het badpavil joen. De vrijz.-damocratische Sta tenleden becritiseerd. In de Zondag gehouden vergadering van de fe deratie Zeeland der Vrijz.-Dem. partij ont stond, naar de „Midd. Crt." meldt, een uitvoerige discussie over 't feit, dat in de Statenvergadering van, 13 Maart j.l. 3 leden der fractie stemden voor de verhooging der subsidie in de oprichting:kosten van de R.K. Landbouwschool te Huist van 25 op 53 pet., terwijl het vierde lid zich juist voor de stemming verwijderde. Verschillende aanwezigen leverden critiek op de houding der drie eerst be doelde leden, die met hun stem den door slag garen voor het aannemen van dit voorstel. Men was van meening, dat waar sedert 1921 het karakter der school nog duidelijker naar voren is gekomen, een 'verhooging der subsidie had moeten worden voorkomen. Ook het heengaan van het vierde lid, die meende niet te moeten tegenstemmen, werd afgekeurd. De voorzitter der fractie verdedigde haar standpunt op grond van het feit, dat men hier te doen had met een ver hooging van een reeds toegekend subsi die, een tweede lid wees er op, dat toch ook de rijkslandbouwschool te Goes 53 pet. kreeg en het derde lid' zeide o.a., dat men hier te doen had met een poli tiek relletje speciaal ook van de zijde der Chr.-Hist. Het lid der fractie, dat heen was gegaan, voelde nu ooln dat het beter was geweest tegen te hebben ge stemd. Hij was voornamelijk tegen het voorstel, omdat hij vreesde een prece dent te scheppen en ook dat andere in richtingen van onderwijs om verhooging zouden komen, Naai- aanleiding van deze besprekin gen werd besloten voor te stellen, dat da Bondsvergadering het hoofdbestuur op draagt een commissie te benoemen, die een rapport samenstelt over de houding der vrijz.-dem. aan te nemen tegenover subsidie voor sectarische vereenigingen en scholen. Ir. H. van Oordt. In „De Inge nieur" komt een artikel voor voor ir. R. A. van Sandick over ir. H. van Oordt, die met ingang van 1 Oct. aftreedt als hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat. Aan dit artikel is het volgende ont leend Met 1 Oct. 1912 werd de nieuw be noemde hoofd-ingenieur-directeur Van Oordt als zoodanig benoemd in de 11e directie (Zeeland) te Middelburg. Mijn functie als regeeringscommissa- ris bij de gemeente Vlissingen en re- geeringsgevolmachtigde bij de Kon. Mij. „De Schelde" heeft mij in nauwe be trekking gebracht tot den hoofd-ambte- naar, maar vooral met den mensch H. van Oordt. Het zij mij daarom vergund ever zijn arbeid in Zeeland in het bij zonder uit te wijden. Hij was lid der oommissie van ad- Het zoeklicht als helper bij het redding werk. D e demonstratie door de redding brigade te Wijk aan Zee gehouden met het nieuwe zoeklicht» haar door de Phi- lipsfabrieken ter beschikking gesteld, werd door vele autoriteiten bijgewoond. Het zoeklicht doorboort de duisternis. nade te moeten overgeven." Isabel glimlachte. „Mijn waarde heer, zoo gemakkelijk geef ik me niet over. Maar vertelt u ons eens op uw beurt, in welke bijzondere gevallen u zich ver legen voelt. Zooals mijn tante reeds op merkte, hebben wij er nimmer iets van mogen bemerken." Lord Robert dacht een oogenblik na. „Wanneer mijn schoenen kraken", zeide hij ten laatste. Iedereen lachte. „Het is heelemaal niet om te lachen, dat kan ik u verzekeren", ging hij met warmte voort. „Ik ben op het oogenblik de gelukkige bezitter van een paar, dat me even verlegen en ti mide maakt als een schoolmeisje, telkens als ik bet aan mijn voeten heb. Verleden Zondag nog had ik ze aan toen ik naar de kerk ging. En ze zongen zoo luid ruchtig een loflied op zichzelf, dat ik, toen ik eindelijk mijn bank bereikt had, van verlegenheid niet wist, waar ik kij ken. moest." „En voelde uw familie zich niet ge geneerd?" vroeg Isabel ondeugend. „Er was gelukkig niemand, behalve mijn moeder. En die deed haar best, net te doen, of ik slechts een plaatsen- gever was." „Ik vraag mé af, of uw moeder zich wel eens verlegen voelt?" vroeg er een. „Ze is doodverlegen voor haar eigen kamenier. Ze heeft het mensch al ja ren; en ik geloof, als iemand een jaar of tien de zorgen voor iemands uiterlijk op zich heeft genomen, dat ze dan zon der scrupules je kapsel arrangeert in den stijl, die haar convenieert, zonder dat je er een opmerking over durft maken. Zoo voelt mijn moeder het tenminste." „Voelt u zich wel eens verlegen?" vroeg Isabel den heer Kesterton. „Alleen, wanneer ik kennis moet ma ken met een baby, en de moeder ver wacht van mij, dat ik haar kus ik bedoel de baby, niet de moeder voegde hij er haastig aan toe „Hat zou me al even erg in de verlegenheid brengen. Ik heb het ongeluk, peet te zijn over een groot aantal van die ver schrikkelijke wezentjes; mijn traditioneel geschenk is een zilveren lepel, maar tc/ meer concessies ben ik niet bereid, zot lang ze nog baby zijn." „Is het zoo erg?" „Helaas ja, juffrouw Carnaby. Drie heb ben mij tot vader, negen tot opa, en zeventien tot peetvader dat is dertig functies in één persoon, me dunkt, dat het nog al schikt. Wat het mij aan ca deautjes kost, grens't aan het fabelach tige."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5