Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. RADICALISME LANGS ONZE GRENZEN. Twee groot-industriëele oentra van Duitschland liggen dichtbij onze grenzen, schrijft „Het Handelsblad": het Rijnscb- Westfaalsche en het Akensche. Het Ruhr- gebied kan twintigmaal meer te beteeke- nen hebben dan het Akensche, het ligt ook wat verder af. In tijd van woelingen kunnen Gelderland en Noord-Limburg den weerslag ervan ondervinden, doch er zijn nog altijd tientallen kilometers dunbe volkt gebied, die deze streken en onze gewesten van elkaar scheiden. Anders is het gesteld met het Wurmbekken. Het Akener gebied ligt vlak tegen onze grens en als industrieel gebied vormt het met ons mijncentrum één geheel. De bebou wing loopt als het ware over "de grens. We hebben dus alle redenen om met bijzondere aandacht te volgen wat gin der geschiedt. Het verkeer tusschen beide landstreken is zeer intens en soms innig, want over de denkbeeldige lijn worden geregeld familiebanden aangeknoopt. Hon derden arbeiders komen over de grenzen werken in onze mijnen; duizenden uit dit land afkomstig hebben zich in Heerlen, Kerkrade en elders gevestigd. We doen dus goed met eenige aandacht te wijden aan de twee merkwaardige verschijnselen der jongste Rijksdagverkio- zihg in Duitschland: de groei yan het communisme en de overrompelende toe neming van het aantal nationaal-socia- ten. Het Akensche gebied, de industrie- dorpen tegen onze grens gelegen, hebben aan deze beweging naar radicalisme flink deelgenomen. Terwijl in ons Limburg de partijverhoudingen normaal Nederlandsch zijn, zooals men ze in een "katholieke streek met grootindustrie verwachten kan, een overwegende meerderheid katholieke stemmen, doch daarnaast ook duizenden socialistische, zien we vlak over de grens geheel andere verhoudingen. Het Gen trum beschikt er maar over een derde der uitgebrachte stemmen meer, de socia listen over nauwelijks een tiende! Doch de radicalen van rechts en links kwa men op. In de stad Aken zagen de communisten, dn vergelijking met de Rijksdagverkiezingen van 1928 hun aantal stemmen stijgen van 8793 tot 14566; de Hitlerianen sprongen echter van. 751 op 11371. Bijzonder belangrijk voor ons land zijn echter de uitslagen In de eigenlijke grensdorpen, behoorende tot Aachen-land. In deze dorpen met tezamen 111.658 kie zers kwamen de communisten van 12.454 in 1928 op 22003 in 1930, de nationaal socialisten van 392 op 8355. Eenige apdere kieskringen, langs of na bij onze grenzen gelegen, verdienen ook nog onze aandacht. Daar werd hetzelfde waargenomen. Van eenig bijzonder belang is Erkelenz, in welken kring .gelegen is de groote, met Nederlandsch kapitaal onder nomen mijn van Hukkelhoven, bestuurd door prof. De Vooys. Daar kozen van de 24.000 kiezers 2854 communistisch, 2111 nat. socialistisch Opmerkelijk is de enorme achteruitgang vatoi het aantal socialistische ^temmen. Slechts ,op enkele plaatsen konden ze zich naast of iets onder de communisten hand haven; in andere daarentegen liepen ze terug tot een vierde en, zooals te Haaren, tot een zesde van de links-radicalen. Over nagenoeg de geheele linie raakten ze beneden de Nazi's. We zien dus een sterke toeneming van radicalisme, van beide groepen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zegveld, W. Rijnsburger te Polsbroek. Te Leerdam (le pred.pl.), W. L. Mulder te Voorthuizen. Geref. Kerken. Beroepen te Zuidwolde (Gron.j, S. Neerken te Ulrum. Te Krabbendam,, J. Rosma, cand. te Zuidwolde (Gron.). Te Nieuw-Weerdinge, H. v. d. Zanden te Wapenveld. Aangenomen naar Lollum, S. Hoekstra, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Grijpskerk, D. J. Velsink te Musselkanaal. Voor Mjjdrecht -en voor Willemstad, S. Hoekstra, cand. te 's Gra- venhage. Voor Urk, S. Wouters te Dron- rflp. GROEDÈ. Onder zeer groote belangstelling heeft ds Griethuijzen, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, Zondagmiddag afscheid genomen van zijn gemeente. Na de predikatie dankte hij fcerkeraad, kerk voogden en, notabelen voor de prettige wijze van samenwerken in den loop van 10 jaar. Ook dankte hij den organist en den koster voor him prestaties en den steeds prettigen omgang. Vervolgens dankte ds Griethuijzen ook de gemeente voor de waardeering die hij steeds als predikant had genoten. Daarna kwam allereerst aan het woord ds Vrijland uit Biervliet, die namens den kring IJzendijke een afscheidswoord sprak tot den vertrekkenden leeraar. Vervolgens sprak ook ds Visser uit Cadzand een afscheidswoord namens de- Spaansche Zendingsvereeniging, waarvan ds Griethuijzen in Westelijk Z.-Vlaan- deren secretaris was. Ds Ouwerkerk, Evang. Luth. predikant te Groede, sprak als vriend en medewerker voor de zending, waarna ds Keers uit Breskems ds Griethuijzen toesprak als consulent. Hoe Heerenveen Links bleef. De stemmingen in de classis Hee renveen der Ned. Herv. Kerk vielen dit jaar ook weer links uit. Ds Hoekstra, van Tornaard, vertelt in het „Herv. Wkbl. der Gereformeerde Kerk", hoe dat mogelijk was: „In Ureterp laat men Dinsdag per ad vertentie bekend makein, dat een vrij zinnig caadidaat Woensdagavond zal pree- ken op beroep. .En alzoo is geschied. Vrjjdag worden de stemgerechtigden per briefkaart opgeroepen tot het beroepen van een predikant. Die briefkaart ver meldt, dat als te ure de eerste vergadering niet kan doorgaan, teure dienzelfden avond de tweede vergade ring zal worden gehouden. En alzoo is geschied! In die tweede vergadering, die dus niet verdaagd werd, zooals de reglementen eischen, nadat gebleken was, dat de eerste niet kon doorgaan, maar, bij schrij ven vooraf, ver-„uurd", werd de candi- daat beroepen. Dat was Vrijdagavond. Za terdag werd reeds aangenomen. En des Zondags werd reeds voor de eerste maal de aanneming afgekondigd. En op die wijze kon juist den Zondag voor de classicaio vergadering in Juni '29 de intree plaats vinden. En Woensdag op de olassicale vergadering won links alle stemmingen met één stem .meerderheid. Nu had de Scriba van het Classicaal bestuur bezwaar gemaakt om de appro batie van beroep te teekenen. Maar de secretaris van bet provinciaal kerkbestuur van Friesland, de vrijzinnige dr Nie- meyer van Bolsward zeide, om advies gevraagd, dat hij gerust teekenen kon. En alzoo is geschied! En zoo kreeg Ureterp een predikant. En zoo bleef de classis Heerenveen links De Synode van dit jaar heeft in Ja- nuari bjj contracta uitgemaakt, dat zulk een beroep niet wettig was en zelfs heeft de Synode van 1930 het noodig geoor deeld de classicale besturen aan te schrij ven bij approbatie van bestuur toch goed te informeeren of alles wel in orde is! Dat is een der staaltjes van handelen uit aangeduide vrijzinnige mentaliteit! Een staaltje tevens van vrijzinnige kerk politiek om de meerderheid te behouden in een classis, voorts in het prov. bestuur en zoo een vrijzinnig lid naar de Synode te kunnen afvaardigen, die daar het re- organisatiestreven krachtig kon tegenwer ken. Zaamslag. Er is op Zaamslag heel wat veranderd op schoolgebied. Onlangs werd n.l. de nieuwe school voor Geref. L.O. in gebruik genomen. En, een school die er zijn mag. Op rustige plaats gebouwd, ruim en naar de eischen, die goed schoolonderwijs vordert. Luttele dagen na deze ingebruikneming, die in alle soberheid geschiedde, valt nu het afscheid van het hoofd, den heer A. Hoste, die als 65-jarige inet pensioen gaat. Hij heeft 34 jaar het Chr. onderwijs gediend te Zaamslag als onderwijzer en vervolgens als hoofd. Het was voor hem een weemoedige dag, dat werk neer te leggen, en afscheid van de kinderen te nemen. Getroffen dankte hij voor het geschenk, dat de kinderen hem kwamen aanbieden, namens personeel en leerlin gen. Weder nam de voorzitter der School- vereeniging het woord, nu om kort en kernachtig het nieuwbenoemde hoofd te installeeren, den heer J. Kosten, die van de school Zaamslag, Reuzenhoek, nu zijn intrede deed in de nieuwe school Zaam- slag-Dorp. Door voorzitter en personeel werd hem een hartelijk welkom toegeroepen en in minzame bewoordingen aanvaardde hij de teugels van het hoofdschap. De kinderen waren ondertusschen door het scheidende hoofd getracteerd en zon gen aan Tiet eind het vertrekkende en het nieuwbenoemde hoofd toe: „Dat 'sHeeren zegen op u daal". (Stand.) Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Meliskerke dhr P. Lamain te Kamperland. Geslaagd te Leiden voor doctoraal exa men rechten, mej. W„ Lefèbre. Te Utrecht voor candidaats examen genees kunde de heeren A. Verjaal en J. van der Minne. Geslaagd voor examen Wiskunde L. O. dhr A. M. de Bont te TCssingen. Land- en tuinbouw-onder- w ij s. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft een commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben middelen te beramen om het lager land- en tuinbouwonderwijs aan cursussen, meer onder het bereik der land- en tuinarbeiders te brengen. In die Commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr J. J. Wintermans .inspec teur van het Landbouwonderwijs te 's-Gravenhage; tot leden: j. Hilgenga, ver tegenwoordiger van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, te Utrecht, B. N. Loerakker, vertegenwoordiger van den Nederlandschen R.-K. Landarbeidersbond „St Deus-detit" te Haarlem; J. van der Meer, secretaris der Friesche Maatschap pij van Landbouw te Leeuwarden; Ir. J. C. van der Molen, leeraar aan de Middel bare Landbouwschool en de Rijksland- bouwwinterschool te Groningen; H. Oude- kerk Hzn, vertegenwoordiger van den Ne derlandschen Christelijken Landarbeiders- bond te Utrecht; Ir J. M. Riemens, Rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk. Als secretaris zal optreden de heer J. J. Wevers, Referendaris bij het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, te Voorburg. Koninklijk bezoek 'bij Jan Ligthart. Naar aanleiding van de onthulling van het monument voor Ot en Sien haalt Se cundus in de Residentiebode een aardige episode op uit het leven van Jan Ligthart. Ligthart was bij de Koningin ontboden, die hem geraadpleegd had over onderwijs en .opvoeding van haar dochter. „Niet zoo heel lang nadat Ligthart bij de Koningin was geweest, gebeurde het, dat „er op een goeien ochtend een heel bescheiden rijtuig pan één der zijden van het Oranjeplein stil hield. Twee dames en één heer stapten er uit. Neit zooals doodgewone andere menschen wandelden ze yerderop en sloegen de Tullingjhstraat in. Daar werd aangebeld aan de school van Jan Ligthart, die het gezelschap per soonlijk verwelkomde. Men kwam er op bezoek om er den daar gevolgdem leer gang bij Jhet onderwijs in de praotijk eens gade te slaan, Nu, zulke bezoeken waren $aar niet zeldzaam. Vandaag wa ren het Finnen, morgen Franschen, later Engelschen, Noren, Amerikanen, die soms in een der hoogere klassen door de leer lingen met hun eigen volkslied werden begroet. Dus werd er door de kinderen niet meer zoo heel erg verbaasd opge zien, wanneer er menschen in de klas kwamen, daar maar tusschen .de school- bankeu rondliepen, goed hunne oogen den kost gaven en door allerlei vragen liefst bij de leerlingen zelf hun licht op staken. De kinderen gingen meestal leuk weg hun gang, bleven aan hun werk voortgaan. Onderwijl werd dan schijnbaar achteloos antwoord gegeven op een vraag, net zooals ze dat een kameraad over den schouder heen zonden hebben ge daan Op dien betvusten morgen ging het er dan al niet anders toe. In de le klas waren de kleintjes met handenarbeid be zig en uit stevig papier een deur aan 't knippen, die open en dicht moest kun nen, ga,an. Al direct verspreidde het gezel schap zich tusschen de banken, met aan dacht te schenken aan het werk, waar mede het jonge goed zich in, vollen ernst bezig hield. Hier en daar werd eens wat gevraagd, wilde men een en ander toch ook wel even in de handen hebben om het met groote menschen-aandacht te kunnen bekijken. Maar de belangstelling der jeugdige leerlingen bleef aan bun werk hangen, ging allerminstop de be zoekers over. Zoo werd door één der dames het deurtje open en, dicht gedaan. En heel vrijmoedig klonk het: „Juffrouw doe de deur gauw toe, ander tocht het zoo". Weer een ander, die in de gaten kreeg, dat de bewuste juffrouw het be scheiden knipwerk drommels aardig vond, vroeg of de juffrouw er ook een wilde hebben. Nadat het gezelschap in de le klas lang genoeg had vertoefd, om van dat aantrekkelijk kleuterwerk kennis le nemen, werd een ander lokaal betreden, om zoo, de wandeling vervolgend, den ganschen ochtend op Ligtharl's school vertoevend, aan de werkelijkheid te toet sen, hoe het 'fer daar met diens eigen onderwijsmethode toch wel aan toe ging. Maar eindelijk was met een bezoek aan de hoogste klasse de rondwandeling dan toch volbracht. Toen ging de bewuste juffrouw, die zich ©ven te voren door één der kleuters van de le klasse een papie ren deurtje zag pangeboden, tot den bo venmeester, tot Jan Ligthart en zei hem: „U weet niet, wat een prettige uren u: mij vanmorgen bezorgd heeft." Toen werd het incognito der bezoekers opgeheven en mochten het allen weten, zelfs Lena de schoonmaakster van de school, dat deze juffrouw niemand .minder was geweesl dan Koningin Wilhelmina." Twist om een meisje. Te Panningen (L.) heeft bij een twist over een meisje de zeven en twintigjarige H. v. H. uit Eindhoven ten huize van zijn vroegere verloofde uit een revolver een tweetal schoten gelost op zijn medemin naar L. K. Na het eerste schot sprong K. op v. H. toe en greep hem vast. Deze loste toen nog een schot op K., vlak in diens gelaat. De revolver was slechts met losse patronen geladen. Daar- dit schot echter van zoo nabij werd af gevuurd bekwam K. in het geheele aan gezicht verwondingen. H. v. H. is daarna door de politie gearresteerd. Proces-ver baal werd opgemaakt, waarna hij weder om op vrije voeten werd gesteld. Mijngasontploffing op Poe- 1 o e L a o e t. Aneta seint uit Bandoeng, dat in de Poeloe Laoet-mijnen op 25 Sept. 'j.l. als gevolg van rooken een ont ploffing van mijngas heeft plaats gehad. Tien personen werden gewond, waarvan zes levensgevaarlijk. Vier gewonden zijn overleden. De toestand is weder normaal. De mijninspecteur, ir C. S. van Haef- ten, .vertrekt per eerste bootgelegenheid naar de Poeloe Laoet-mijnen voor een onderzoek. Bankdirecteur dood gevon den. Gistermorgen werd de directeur van de Nationale Bank te Zaandam, de heer Kres- mer, dood in zijn werkkamer gevonden. De doodsoorzaak is vermoedelijk gasverstikting. De politie stelt een onderzoek in. Inbraak te Arnhem. Zondagavond tusschen halfelf en elf uur zag de familie B. in de Turfstraat te Arnhem thuiskomend©, dat in het huis licht brandde. Men hoorde tevens dat er onraad was en maakte alarm]. Toen er verder licht was opgestoken zagen de bewoners dat twee personen wegvluchtten in de richting van de achterzijde der woning, waarheen zij hen volgden, echter zonder re sultaat, want de daders wisten, door de duis ternis begunstigd, via een aantal smalle straat jes te ontkomen. Dadelijk ter plaatse verscheen de politie die een onderzoek instelde. Daarbij bleek, dat behalve vieeschwaren ook nog een klein geldbedrag uit de winkellade was ont vreemd. De daders waren door forceering van een achterdeur binnengekomen. Vergiftiging. Te Huizen (N.-H.) is een 6-jarig meisje overleden als gevolg van het eten van bessen van de nachtschade. Bloembollendiefstallen. Sinds Juli houdt de Bloemendaalsche politie zich bezig met het opsporen van belangrijke bloem- bollendiefstallen bij de N. V. „Hollandsche Cultuur Maatschappij" te Vogelensang. Er zijn groote partijen crocussen-, tulpen- en hyacin- tenbollen gestolen, die een belangrijk bedrag vertegenwoordigen. Vrijdag is wederom van een partij bloem bollen, die in manden in den tuin van de vennootschap waren gezet, een deel ontvreemd. Toen de werklieden 's morgens den diefstal ontdekten en de politie waarschuwden, kon onmiddellijk een onderzoek worden ingesteld, met het gevolg dat een der arbeiders is gearresteerd. De bloembollen werden te Lisse, Hillegom en Haarlemmermeer teruggevonden. De heler en de steler zijn twee ^gebroeders te Haar lemmermeer. Zij zijn naar het huis van be waring te Haarlem overgebracht. Tegenspoed. Zondagavond reed een bakker uit Den Haag over den Schiedamschen dijk te Rotterdam per motorfiets. Hij had wel een geldige wegenkaart, maar geen rijbewijs. Twee ambtenaren van de belastin gen hielden hem aan, om de wegenkaart te controleeren. De bakker dacht, dat het re chercheurs waren en dat zij naar zijn rijbe wijs wilden vragen. Hij reed daarom zoo snel mogelijk weg en botste pardoes tegen een tram op. Met een kapotte motorfiets en een hoofd wond is hg naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg gebracht. Daar werd hem natuurlijk naar zijn rijbewijs gevraagd. Met een proces-verbaal wegens "het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar belast met opsporing van een strafbaar feit, en een wegens roekeloos rijden en een wegens rijden zonder rijbewijs is hij naar Den Haag vertrokken. Als hij dadelijk had stil gehouden en zijn wegen kaart had laten zien, zou hij er vermoedelijk doorgeglipt zijn en zou zijn motorfiets niet aan stukken Jiggen. Een lichtzu.il bezweken. Op de Ossenmarkt te Groningen waren gisteravond omstreeks 7 uur twee electriciens bezig om de laatste hand te leggen aan een lichtzuil, die op dit plein tijdens de lichtweek dienst zou doen. Eensklaps knapte de zuil midden door, en de beide werklieden J. Oldenburger en J. Hoeksema, stortten naar beneden en bleven bewusteloos liggen. In ernstigen toe stand zijn zij naar het ziekenhuis overgebracht. Staking bij Zuiderzeewer ken. Zaterdag zijn de arbeiders, onderge bracht in barakken te Aartswoud en Kol- horn en werkzaam bij de verkaveling van den Wieringermeerpolder, tot staking overgegaan. De aanleiding is een loon- kwestie. Werkloosheid. Door de ver scherping der crisis in de textielindustrie in het gebied van Munster, wordt een deel der katoenspinnerijen te Gronau stop gezet. Ongeveer 200 arbeiders, waaronder talrijke Nederlandsche werklieden, komen daardoor werkloos. (Tel.) TELEURGESTELD TERUG UIT SOVJET RUSLAND. Verhaal eener Belgische vrouw. Een Belgische vrouw uit een nijvere arbeidersklasse is kort geleden naar Rus land gegaan, is in elk opzicht teleurge steld, en geeft in de volgende regelen een eenvoudig, doch eerlijk verslag van haar bevindingen. Om te voorkomen, dat men 'haar getui genis zou wraken, of als een verzinsel zou brandmerken, heeft de heer J. Doub let, sc'hrijVer van „Moscou sans voiles" een proces-verbaal laten opmaken door den heer A. Hamal, deurwaarder te Luik, zoodat aan de authenticiteit van een en ander door niemand zal kunnen worden getwijfeld. Aan wat 'zij schrijft is bet volgende ontleend: Kameraden! Luistert naar de stem van een vrouw, die de diepe overtuiging beeft, dat bet baar pliebt is u mede te deelen, wat zij zooeven gezien en geleden heeft! Geboren en opgevoed in uw midden, in heit arbeidsoentrum van Seraing, waar .ik handarbeid verricht heb ais gij; vanaf mijn kinderjaren, ken ik, even goed als gij, bet lot en de behoeften der arbeiders. Toen ik een arbeider huwde, die com munist en lid eener cel was, waren wij; mijn man en ik, dan ook overtuigd, dat er een stelsel bestond, waaronder het proletariaat behandeld zou worden, zoo als bet behoorde, waaronder de arbeider behoorlijk zijn brood zou kunnen verdie nen, genoegelijken vrijen tijd zou hebben en de zaken der gemeenschap zou be sturen. Mijn man had van bet Rusland van vóór-den-oorlog een uitstekende herinne ring behouden. De verballen, die bij bad aangehoord van de communistische rede naars over de wonderen, door de Sovjets verricht, waar de handarbeider koning is, de bolsjewistische geschriften, die onder ons verspreid waren, hadden hem doen gelooven aan bet Sovjet-paradijs. Hij bad eenige verbinding met Rus land onderhouden. Men bad hem twee of drie maal geschreven, dat men het goed maakte, dat men niet te klagen had, of schoon men tengevolge van den oorlog verloren bad En wij besloten te vertrekken, mijh man, ik en onze 'kleine, nadat wij onze spaarduitjes hadden uitgegeven om ons uit te rusten, zonder luxe, maar behoor lijk, zooals gij en i'k, 'hier in Seraing, ge wend zijn. Onze fietsen 'gingen mee met ons, armen! Onze bestemming was in de omstreken van Kazan, In de Tartaren-Republiek, kanton Menselink. Ik zou u niet wilen toewensrihen, ka ïneraden, zelfs al waart gij tmijn ergste vijanden, meer dan enkele uren te reizen 'in de wagons, waarin wij leven en Sla pen moesten! Drie dagen, tusschen Mos kou en Kazan, een traject, waarvoor men vóór den oorlog elf A twaalf uur noodig had weerzinwekkende vuilheid, reisgenooten ook allen even vuil, die zich gedürenlde de héél© reis zaten te krabben; benijdende blikken op onze mooie kleeren, en op onze stevige schoenen wierpen. (Wij droegen op reis natuurlijk niet het beste, dat wij hadden en inen kan zich den toestand van onze 'kleeren voorstel len na dagen en nachten reizen, zonder ons te kunnen oniMeeden.) Maar de om- gelulkkigen waren zelf zoo ellendig 'ge kleed, dat bedelaars voor bun plunje den neus zouden hebben opgetrokken. En het voedsel onderweg! Melk voor de 'kleine? 1 Roehei 90 voor drie liters, dus a 17 francs per roebel, fr. 32.50 en dat, let wel, niet in de groote steden! Eindelijk, doodmoe en uitgeput, na dagen en nachten doorgebracht te hebben op bouten banken, vuil en wemelend van ongedierte, wat vonden wij in plaats van de bedden, die wij verwachtten, toen iwij eenmaal onze bestemming bereikt had den? Schapevellen op 'den grond, in som bere en stinkende 'krotten, natuurlijk be smet met 'het gewone ongedierte. 0 neen! dat was geen grap, dat 'kan ik u verzekeren! En toen wij hun, die ons naar Seraing geschreven hadden, dat alles goed ging, vroegen, waarom zij ons dat hadden wijö gemaakt, werd ons geantwoord: „Gij denlkt toch zeker niet, dat wij u de waar- beid konden zeggen? Meent igij, dat wij gefusilleerd zouden willen worden?" Gedurende vijf maanden zocht mijh man naar werk zonder het te vinden. Wij: moesten alles verkoopen, wat wij be zaten; linnengoed, nieuwe kleeren, onze mooie nieuwe fietsen, alles ging er aan, en tot welken prijs! Wij zakten zoover, dat wij moesten le ven van het wild, dat mijn man in de bos'scben kon dooden, als. de wilden in de Congo. Eindelijk, na bewezen te hebben, dat 'hij deel uitmaakte van een cel in België, vond mijn man werk; 'hij. ontving, als op zichter in 'het gebouw, 110 Roebel per maand. Hadden wij het ruim? Gij 'kunt het beoordeelen naar de prijzen, 'die ik u genoemd heb. Waren wij goed gehuis vest? Ik krijg nog kippenvel als. ik 'er aan 'denik! I'k boor u zeggen: maar er moet voor een goede huisvrouw toch de mogelijk heid bestaan, zich aan te passen; men kan toch op de markt goedkooper koopenl Een markt? Er was er één te Kazan hij onze aankomst. Zij werd telkens opge heven, en dan weer ingesteld. Men weet nooit wat er zal gebeuren, of men niet zal worden gearresteerd, omdat men bui ten de communistische winkels, van de coöperaties, gekocht heeft. Gij gelooft heel wat dingèn, gij ver beeldt II, dat als het er niet heelemaal zoo goed is als hier, dat het dan maar heel weinig minder is, dat het te ver gelijken, is, in het nadeel van onze goede streek. Welnu, ik zeg U, het is de hel, hun paradijs, en ik heb er genoeg van! Gij zult mij er niet terugzien, en ik wil niet, dat men al hun verhalen gelooft! Ons besluit was dan ook spoedig geno men. Het was onmogelijk te blijven. Tot eiken prijs moesten wij terug naar het land, waar wij het zoo goed hadden ge had. Mijn arme man kon niet denken aan heengaan. Hij offerde zich op voor vrouw en kind. Wij scheidden. Dat is niet moei lijk. zoo'n sowjet-echtscheiding; dat is in vijf minuten gebeurd. Wij zouden overi gens even vlug, op staanden voet, weer hebben kunnen trouwen, hetzij met elkaar, hetzjrj met een ander. Daarom ziet men er zooveel aan hun lot overgelaten kinderen, die bij troepen door de straten dwalen, bijna geheel naakt, smerig, gewond, lijdende aan de ergste ziekten. Dat slaapt in ruïnes, in gaten, in go ten; dat leeft van diefstal, plundering en prostitutie; dat valt U in benden aan in de duisternis, om U te berooven. Twee maal ben 'ik door hen bestolen. Ik moest een paspoort voor mij en mijn kind hebben. Daarvoor moest ik mij naar Moskou hegeven: drie dagen reizen met de moderne geriefelijkheid, die ik u heb beschreven. Het kaartje kostte 14 R. 30 dajt is .257 fr. f Duitschland weigerde mij het visum omdat mijn paspoort nog niet in orde was. Ik moest, dus terug naar Kazan, wachten tot ik mijn Belgisch paspoort kreeg, dan weer terug naar Moskou, waar ik eindelijk mijn visa kon krijgen. Dat alles had mij natuurlijk honderden roebels gekost, duizend enfrancs! Maar alles was beter dan in die hel te blijven. Waarschuwing. Gij kunt U voorstellen, met welke vreug de ik met mijn kleine uit den wagon stapte, die ons naar de grens had ge bracht. Wij waren de eenigen, die dien dag uit de hel ontsnapten, die kameraad Lenin zich had voorgesteld. Ik kan niet nalaten, mij om te keeren naar het land, dat ik zooeven had ver laten, terwijl ik mijzelf met mijn ontsnap ping gelukwenschte, te weenen over het lot van de millioenen ongelukkigen, die het vervloekte stelsel van het bolsjewis me er tot de diepste ellende en tot de volledigste slavernij gebracht heeft, te denken aan hen, die er sterven van den honger en aan de verschrikkelijkste ziek-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2