No. 306 Dinsdag 30 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. itzaken -Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws, „DE NEDERLANDEN" VAN 1845 (Jit de Provincie, oiagebrekfUE. tigehoudoi en gevankelijk febracht H. van Mourik, bij zijn moeder had inge- on cocaïne-sm o k k e- Tegoloi nam, in Venlo in ontvangst, togen be !ij zou het over de grens oor 18400. Bij onderzoek salicyl bevatte, ter waar- hot en. Omstreeks 11.16 werd de Lekstraat in "Den or het kort aohter elkaar )ten. Hot bleek dat G. R. drie schoten had gelost, B. Hot schijnt dat do R. niet geheel vreemd :e machtsontplooiing van illes is thans nog niet met vooral niet daar de door alcohol en van R., hoten zou zijn, zelfs in arkeerde. De dokter van dienst heeft in ieder geval van B. niet geraakt is. leerendeel der betrokkenen it te Middelburg. 24 September, te Middelburg heeft ver- Sint Laurens de straat te St. Laurens flO of ren tramweg rijden, wan- lantocht is: M. v. d. E. of 10 d. op de wegen en voetpaden te Zoutelando f 6 of j Ben op verhard voetpad Vli33ingen f5 o£ 5 d. h.;j het openbaar wateren! J. F. S. te Middelburg! B. te Middelburg f 16 oij een door hem op deri jlaatst voorwerp behoorl Ch. V. te Middelburl i een motorrijtuig niet van een daartoe bevoeg en rijbewijs vertooneq le f3 of 8 d. h.j H. v. R„ Domburg, of 8 d. h.j een verboden weg beij Oost- en W|. Soubu J. te Vlissingan f3 een rijwiel bulten no^ van den weg houdej lissingen f3 of 3 d. zan Dinsdag 30 Sep S75 M. A.V.R.O.-uitzt ■amofoonplaten. 10,2C et. 12,15—2 Concert, aten. 3.30—4.30 Conce 1. 4.30—5 Piano-Stud Concert. Haagsch H; —8.45 Luchtige liedj zangen. 8,45—9.30 C( v-kwartet. 9.30—11 O] (Na 6 uur 1071 M or Trio. 1.30—2 Gran ïofoon. 6.30—7.20 Cc 309 Radio-revue. 9 Vroolijke muziek. 10 lannenensembele. i.4 M. 12.20 Concert. A pel. 1,20 en 4.50 Orke el. 8.05 Concert. Kw: Paris", 1725 M. 12 50 ten. 4.05 Orkestconc >rt. Orkest en soliste 1. 5.20 Trio-concert. 6 8.85 Orkestconce 2.202.50 Gramofoc Concert. 8.20 Conce disten. 1071-METER GOLF an tie N. C. R. V. Meter-golf wordt rei evigst gestoord door Oi verkrijgen van de nood zal nu op Maandag i 's avonds, een proei en door den zender 1 an de N. C. R. V. chnische opmerkingen afneming door den dan afgewerkt. Om al men van de golflerl aain op 298 M. en uur op deze golfler irna wordt weer teruj en luisteraars wordt 1 sr briefkaart, te rap] Ned. Draadlooze Omr< um en op deze ki 'ragen te beantwoord >lgens deze proefnem avonds de 298 M.-| 1071 M.-golf woefneming nog storin andere stations? Zoo (Alléén 'die te noen normale afstamming.) ,ihi •sgn Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUÏDEMA. IteG OD bnr (ïr.v Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. BHUU, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers i l l t l l Pr ij s der AdvertentlBn: 1I regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De dag-makers. Volgens een bericht in „De Jonge Wacht", een te Moskou verschijnend com munistisch orgaan, heeft Javerski een „geniaal" plan ontworpen om den nacht in den dag te veranderen. Met een heel geleerd woord noemt hij dit de „Diefi- catio" de dag-making. De bedoeling is, dat de techniek de duis ternis zal verdrijven. In alle takken van industrie» moet 24 uur gewerkt worden, dus 120 uur voor de week van vijf da gen. Overal moet sterk electrisch licht branden en het zonlicht vervangen, zoo dat alle bedrijven, kantoren en winkels geopend kunnen blijven. Om beurten zul-, len de arbeiders gaan slapen. De Bolsjewistische pers heeft dit plan met begeestering begroet en men ver wacht algemeen, dat het economisch le ven weer zal opbloeien, terwijl men zich meer en meer afzondert van de „kapi talistische" wereld. Dit bericht toont weer opnieuw waar het heengaat in het land, waar de revo lutionaire beginselen, die ook in ons land en in ons gewest ijverige verdedigers vin den, hebben gezegevierd. Eerst werd de Zondag afgeschaft En nu za.) dan getracht worden te ko komen tot invoering van nachtarbeid op groote schaal. Zoo worden allerlei uitwassen van het kapitalisme weer in eere hersteld. Terwijl de godsdienst rijke beloften heelt ook voor het tegenwoordige leven, brengt het ingaan tegen de eischen van Gods Woord, de toepassing van de begin selen der revolutie niet alleen geestelijke, maar niet minder sociale en cultureele ellende. De heilstaat waarvan de revolutie-pre dikers droomen is vol van onheil. De „nieuwe dag", die geprofeteerd wordt en bezongen, blijkt te zijn don kere nacht Berlijnsche burgemeester voor het gerecht. Voor den 9en Senaat van het gerechts hof is in hooger beroep de zaak aange vangen tegen den Beriijnschen eersten Burgemeester Böss. In eersten aanleg werd Böss veroordeeld tot ontslag uit den dienst en korting van zijn pensioen, waartegen hij appelleerde. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Böss wordt beschuldigd niet voldoen de gebruik te hebben gemaakt van het recht van toezicht op de werkzaam!)eden van de Berliner Stadtbank, die aldus in staat werd gesteld credieten ten bedrage van meerdere millioenen te verleenen aan de gebroeders Sklarek, een transactie die de stad Berlijn zeer duur te staan is ge komen. Voorts verwijt men den opperbur gemeester niet steeds te hebben gehan deld op een wijze, die beantwoordt aan de waardigheid van zijn ambt. Hierbij wordt natuurlijk in de eerste plaats ge zinspeeld op den bekenden aankoop van een bontmantel door mevrouw Böss. Men kent het standpunt van den opper burgemeester. Böss is van meening, dat zijn functie zich zoozeer heeft uitgebreid, dat hij onmogelijk het noodige toezicht op alle takken van bedrijf kon uitoefenen. Wat den bontmantel aangaat, is nimmer de gedachte bij hem opgekomen, dat hij door het koopen van dit kleedingstuk zich aan een minder correcte daad zou kunnen schuldig maken. Driest optreden der Spaansche Republikeinen. In de groote arena van Madrid vond Zondag een groote betooging plaats van alle republikeinsche partijen, met uitzon dering van de sociaal democratische par- tg. Ruim 20.000 personen namen aan de betoogingen deel. De sprekers van de verschillende republikeinsche richtin gen eischten aftreden van den koning. De meeste sprekers dreigden met revo lutie en riepen de soldaten op, zich bij de republikeinen aan te sluiten. Ter bescherming tegen eventueele mo lestaties door monarchistisch gezinde jeugd, hadden de republikeinen gewa pende posten uitgezet. Deze betooging beteekent de definitieve «aeeasluiting van alle republikeinsche N.V. AMSTERDAMSCHE ELEMENTENFABRIEK v.h. GEBR. PETERS bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-sterkstroom en radioartikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. AMSTERDAM, C., PRINSENGRACHT 220-224. groepen in Spane (behalve dan de so cialisten) en mede in verband met het steeds stijgende aantal politieke en de monstratieve stakingen^ beteekent dit, dat de republikeinsche beweging in Spanje thans een belangrijke factor geworden is, waarmee terdege rekening dient gehou den te worden. De autoriteiten hadden belangrijke veiligheidsmaatregelen getrof fen. Buiten de arena waren machinegewe ren in stelling gebracht en in de hoofd straten patrouilleerde een versterkte poli tiemacht, terwijl de burgerwacht in de zijstraten was gereed gehouden. Het drankverbod in de Ver. Staten. De strijd tegen het alcohol-verbod in de Ver. Staten is thans in een nieuwe fase getreden, ten gevolge van een be langrijke beslissing van den commissaris, die met de uitvoering der verbodswetten belast is. Deze verklaarde namelijk, dat de bereiding van wijn en bier in de eigen woning niet strafbaar is, wanneer de aldus verkregen dranken uitsluitend voor eigen gebruik en niet voor den handel zijn bestemd. Anderzijds wordt gemeld, dat de autoriteiten den strijd tegen de dranksmokkelarij met de grootst mogelijke energie voortzetten. Korte Berichten. Het Argentijnsche telegraaf schap Radio meldt uit Salta, dat de Argentijn sche stad Santa Rosa door een! aardbe ving geheel is vernield. Sedert den 25sten December van het vorige jaar werden in de verwoeste stad niet minder dan 36 aardbevingen geregistreerd. Ook andere in de nabijheid gelegen steden hebben schade geleden. Twee generaals, die het bevel voer den over het legercorps te Leningrad en over de troepen in de Oekrajina, hebben hun ontslag genomen. Volgens de „Petit Parisieni" be draagt bet aantal slachtoffers onider de vissehers, die door den storm op de Fransche kust werden verrast, tot dusver zes en veertig. Door den1 dood der vis sehers zijn 39 vrouwen weduwe en 80 kinderen vaderloos geworden. Bij een grooten brand te Roubaix zijn 10.000 balen katoen een prooi der vlammen geworden. De schade beloopt ruim 10 millioen frames. De directie van de kalenimijhem te Seaham in het graafschap Durham heeft alle mijnwerkers, die bijl baar 'ini betrek king zijn, in totaal 2600 man, met een opzeggingstermijn van 14 dagen, ontslag aangezegd in verband met den otngunsti- gen economisch en toestand. In Brooklyn ontdekte ple politie bij een razzia een geheimen zender, welke behoorde aan een smoikkelaarsonderne- ming, die op deze wijze met hare uit 12 schepen bestaande vloot in verbinding kon blijven. De .twee radio-telegrafisten werden gearresteerd. Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Met een extra-trein zijn de Koningin, de Prins, en Prinses Juliana gistermid dag ten 2 ure 20 min. naar Rotterdam vertrokken voor het aangekondigde be- zoek aan de Maasstad. Het weer werkte op schitterende wijze mede om alles te doen slagen. Aanvan kelijk was de lucht betrokken, doch boe meer het uur van aankomst naderde, hoe meer het opklaarde en toen, precies op tijd, de Koninklijke trein bet station D. P. binnenrolde' scheen zoowaar de traditioneele Oranjezon. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich een plaatsje op het Stationsplein weten te veroveren om getuige te zijn van de aankomst der vorstelijke fami:ie. Ter begroeting waren op het stations emplacement aanwezig de burgemeester, mr P. Droogleever Fortuyn en de Ka merheer i. b. d. C. W. F. P. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Nadat de vorstelijke personen en bet gevolg in de gereedstaande a la dau- mont, bespannen rijtuigen hadden plaats genomen, werd dadelijk naar het stad huis gereden. Langs den weg die ge volgd werd stonden de belangstellenden in dichten haag, Toen de vorstelijke per sonen passeerden werd een luid gejuich aangeheven. In de burgerzaal van het stadhuis wa ren een groot aantal raadsleden bijeen gekomen. Nadat de leden aan de vorste lijke personen waren voorgesteld, begaven zij zich naar het balcon tot het volgen der aubade. Zoover bet oog kon zien was het één menschenzee op den Coolsingel. Bij het naar buiten treden van de vor stelijke personen brak een luide toejui ching los. Begeleid door de kapel van de Rotterdamsche Harmonie weerklonk uit duizenden kelen het welkomstlied: Heil U, Lands vorstinne! Daarna zongen de kin deren nog het Oranjelied van C. J. Noga rede en Voor U, o Koningin, van Bart Verhallen; besloten werd met het Wil helmus. Kwart voor vier werden de rijtuigen weer bestegen voor het maken van een groote rijtoer door het westelijk gedeelte van de stad. Overal langs den weg, die gevolgd werd stonden de belangstellenden in dichte drommen geschaard en herhaalde lijk moest de stoet halt houden voor het in ontvangst nemen '.n een, of, an der hulèeblijk. Met een grooten omweg werd gereden naar bet terrein van den Rotterdamschen Lloyd. De Koninklijke familie begaf zich vergezeld van het gevolg aan boord van het m.s. Indrapoera. Een bezichtiging van het schip vexnd daarna plaats, na af loop waarvan de thee door de Koninklijke familie werd gebruikt in een der sa lons. Hare Majesteit, zoowel als de Prinses en Prins Hendrik onderhielden zich ge- ruimen tijd met de aanwezigen, waarna de Koninklijke familie zich in eenige daar toe gereed gemaakte hutten aan boord terugtrok. Te kwart voor zeven werd in den eet salon van het m.s. Indrapoera door de Koninklijke familie met gevolg de avond maaltijd gebruikt, waarbij de bediening door Inlandsch' personeel plaats vond. Te kwart voor acht verlieten de Ko ninklijke gasten het schip en embarkeer- den zich met gevolg aan boord van de Stad Rotterdam, teneinde de rivierver lichting te zien. Als een sprookje lag de rivier, glad als een lint in den helderen najaars avond. He'der weerspiegelden de duizen den gloeilampjes van de vurige lijnen, die de forsche contouren der schepen aangaven, zich in het kabbelende wa ter. Evenals op het feest van den öOsten verjaardag der Koningin waren ook thans verscheidene schepen en havenwerktui gen geïllumineerd en waren er van eenige bokken en kranen figuren gemaakt. Van de kade af hebben duizenden het schitterende schouwspel gadegeslagen. Feestelijk versierde en verlichte bootjes hebben het levendige beeld, dat dit ri viervak thans bood, nog verhoogd. Te omstreeks negen Uur zijn de vorste lijke personen van het Maasstation weer vertrokken'. Even over acht begon in de haven het fluitconcert dat anders slechts £ij de jaarswisseling gegeven wordt. De groote mailschepen namen er evengoed aan deel als de sleepertjes en de in de zijhavens liggende vrachtschepen; zoowat vijf minuten hield het gefluit aan. Tijdens de rondvaart werd op enkele plaatsen een Uitgebreid vuurwerk afgesto ken. De verlichting zelf was bijna geheel als op Koninginnedag, inplaats van den grooten kraanvogel waren er nu vijf hooge lichtzuilen, waaruit water spoot. Het postvliegtuig te Karachi. Het eerste postvliegtuig naar Indië landde gisteren om 18.15 pl. tijd te Ka rachi. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. De aftredende Haagsche burgemeester. Mr Patijn heeft gisteren in den Ge meenteraad afscheid genomen als burge meester van Den Haag. Na zijn afscheid van den Gemeente raad heeft mr Patijn gisteravond de Re sidentie verlaten. De rechtspositie der vliegers vau de K. L. hi. Naar wij vernemen zijn voor het onder zoek omtrent de rechtspositie van de vliegtuigbestuurders der K.L.M. de vol gende heeren aangewezen: door den Raad van Bestuur der K. L. M. mr L. H. Slatemaker, ambtenaar der Maatschappij; door de Vereeniging der vliegtuigbe stuurders de beer W. M. O. A. "Beek man; door den minister van Waterstaat mr dr C. J. H. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, die zich daartoe welwillend beschikbaar beeft ge steld en zich met de leiding belast. DE VOLKENBONDSVERGADERING Het werk der oeconomische commissie. De tweede commissie van de Volken- bondsvergadering is met haar werkzaam heden gereed gekomen. De commissie heeft een uitvoerige resolutie aangeno men, waarin op den voorgrond wordt ge steld, dat het met het oog op de «eco nomische crisis, die thans in de gehee- le wereld heerscht, noodzakelijker cn drin gender dan ooit is, voort te gaan met de het vorig jaar begonnen gemeenschappe lijke internationale actie, en dat deze zon der verzuim en met energie moet worden voortgezet. Aan de 19 punten uit de resolutie ont- leenen wij: De handelsconventie van 24 Maart van dit jaar moet door een zoo groot moge lijk a antal staten in werking worden gesteld. Het oeconomisch Volkenbondscomité moet bestudeeren de meest begunstigings clausule met het doel, dat de Volxen- bondsraad te gelegener tijd hierover een regeeringsconferentie zal bijeenroepen. De Voikenbondsvergadering, vaststel lend, dat de vormen van dumping ern stige oeconomische gevolgen hebben, wan neer zij begunstigd worden door een po litiek van de regeeringen zelf, drukt den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk en binnen het kader van de toekomstige oeco nomische onderhandelingen worde voort gezet de bestudeering van een gemeen schappelijke actie, niet slechts met be trekking tot de verschillende vormen van indirect protectionisme, doch ook met be trekking tot dumping in alle vormen. Het oeconomische Volkenbondscomité moet bestudeeren de schepping van een permanente Volkenbondsvergadering van verzoening en arbitrage voor alle geschil len betreffende uitlegging van internatio nale handelsconventies. Aangezien de conventie-Colijn voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden, ofschoon door vele staten geratificeerd, niet in werking kon treden, spreekt de Volkenbondsvergadering den wensch uit dat de staten niet zullen terugkomen op hun beslissing, om in ieder geval, ook al is de conventie niet in werking ge treden, toch pogingen te doen voor het verdwijnen van de in- en uitvoerverboden één der voornaamste hinderpalen voor het vrije goederenverkeer. Het oeconomisch Volkenbondscomité moet de mogelijkheid bestudeeren van jaarlijksche oeconomische conferenties van ministers van handel. De Volkenbondsvergadering uit den wensch, dat zoo spoedig mogelijk een al gemeen rapport verschijnt over de inter nationale industriëele kartellen. De Volkenbondsvergadering spreekt den wensch uit, dat het oeconomisch comité zal voortgaan landbouwdeskundigen bij een te roepen en te raadplegen bij de be studeering van alle oeconomische con venties die voor den landbouw van be lang kunnen zijn. De Voikenbondsvergadering besluit tot het instellen van een internationale stu die omtrent de oorzaak van de tegenwoor dige depressie en daarbij in het bijzon der aandacht te schenken aan de land bouwcrisis. Nadat de tweede commissie deze reso lutie had aangenomen, heeft de voorzit ter, de heer Colijn, die weder op de oude uitstekende wijze de vergadering leidde, hulde gebracht aan den aftredenden di recteur van de oeconomische Volken- bondsafdeeling, Salter, waarna de Duit- sche gedelegeerde Von Rheinbaben uit al ler naam hulde bracht aan dhr Colijn, voor zijn leiding, die weer even kundig en goed gehumeurd was als men in Vol- kenbondskringen van hem gewoon is. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Moord te Rotterdam. Da gemeente-begrooting van Vlissingen. Buitenland. De economische commissie van den Vol kenbond. Republikeinsche actie in Spanje. ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ Agentschap: N.V. HENDRIKSE Co's BANK - GOES Vertegenwoordiger: A. A. DE BUCK. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Er wordt aan herinnerd, dat de zomer tijd dit jaar eindigt op den vijfden Oc tober te drie uur in den voormiddag, zoo dat in den nacht van Zaterdag 4 op 5 October e.k. de klokken één uur moeten worden achteruitgezet of een uur moeten stilstaan. Weinig animo. De op Vrijdag morgen j.l. uitgeschreven raadsvergade ring te Boschkapelle kon niet doorgaan, aangezien slechts één lid, de heer v. d. Wielen aanwezig was. De heer Koster had kennis gegeven van verhindering. Goes. Vrijdag zal de Harmonie „Eupho- nia" haar laatste concert in dit seizoen op de groote markt geven. Aanvang des avonds half negen. Het programma ver meldt de volgende no.'s: 1. Le Chef de Corps, Marche militaire ,V. Bury; 2. A la plus Belle, Grande Valse, A. Govaert; A. Luchtpostmarsch, G. D. L. de Pauw; 4. Die Parade der Zinn-soldaten, Charakteorstücik, L. Jessel; 5. Au Golfe de Naples, Valse de Concert. A. la Guardia; 6. Fantaisie sur l'ope- rette Rose Marie, F. Salabert;. 7. The Graham Paige Legion, Marsch, A. Pry or; Pauze. 8. De Zeeuwsche Bondsmarsch J. Hcrst; 9. Weddings of the Winds, Walz J. T. Hall; 10. Hoera! Olympiade! Marsch M. de Cock; 11. Heiinzelmannchens wacht- parade, Charakterstück, K. Noack; 12. Les Jeux Olympicrues, Marche, F. Popy 13. Des .Negers Traum, Amerikaansche Fantaisie, W. H. Myddelton; 14. Der treue Husar, Marsch, H. Frantzeni. ïerseke. Zaterdagavond werd onder den wal (boven de oesterputten) een ferme zeehond geschoten. Het gelukte den ja ger het beest aan wal te brengen en dus de premie te ontvangen. Een zeldzaam heid van den wal uit. Zaterdagavond zijn door opge schoten jongens bij mej. van D. in de Noordzandstraat ruiten ingeworpen. Het is de politie mogen gelukken de daders op te sporen. Hedenmorgen sloeg van den land bouwer Jac. Vermue een span paarden op hol. Langs de Paardenmarkt, afrit, sloegen ze den breeden weg in, waar ze door den heer Buteijn werden gekeerd en tot staan gebracht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Een gaslan taarn aan 'teind der eerste Schotte werd door den slingerenden wagen geheel ver nield. Kapelle. Ons wordt uit deze gemeente meegedeeld omtrent de te houden Fruit-, Groenten- en Bloemententoonstelling, dat het bestuur der Gemeente het Eerecomité officiëel hoopt te ontvangen. Na deze ont vangst wordt gereden naar het tentoon stellingsterrein. De heer H. A. Hanken zal deze ten toonstelling openen. Alles loopt schitte rend eu belooft heel wat te worden. De medewerking valt in alles te roemen. Van wege de PZEM zal voor bizondere ver lichting van het terrein gezorgd werden, ook zal de toren worden verlicht met schijnwerpers, lichtzuileii worden aange bracht. Men kan het aanzien, dat alles met den Tuinbouw meeleeft Koudekerk©, Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat op een stuk bouwland van den heer K. V., alhier de erwten voor de tweede maal in dezen zomer in vollen bloei staan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1