No. 305 Maandag 29 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland KRACHTVOEDERS EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOES Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. WAARBORGEN door gebruik van de BESTE GRONDSTOFFEN en UITERSTE ZORG bij de verwerking: VOLLEDIGE ZUIVERHEID, GROOTE VOEDINGS WAARDE, H00GE VERTEERBAARHEID, waardoor KERNGEZOND VEE MET HD0GE PRODUCTIE. SPECIALITEIT IN GRONDNOTENKOEKJES. „DE NEDERLANDEN" VAN 1845 Directeur-Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, !3. Losse nummers f0.03 Prijs der Advertentlln: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korfing. Do financiëele voorstellen van de Duitsche regeering. Over het prograin, dat de Duitsche re geering binnenkort aan den Rijksdag voor zal leggen, deelt de Vossische Zei- tung mede: Men kan nu zoowat overzien, hoe de rijksregeering de moeilijkheden denkt te overwinnen, die uit de tegen woordige oeconomische depressie voort vloeien. De begrooting voor 1931 zal aan uitgaven belangrijk lager zijn dan die voor 1930. Er zijn door bezuinigin gen tot een bedrag van 160 millioen mark uitgaven weggevallen, waarvoor dit jaar dekking gezocht moest worden. Met den aanvang van het nieuwe be-, grootingsjaar, dus den lsten April, zullen de credieten voor de werkloosheidsvei'- zekering volledig vervallen, zoodat de uit- keeringen uitsluitend betaald moeten worden uit de bedragen, die van werk nemers ontvangen worden. Hierdoor ont staat de noodzakelijkheid van verhoo ging der premies van 4% tot 6yz pet. Ook de crisissteun zal hervormd en met de uitkeeringen van maatschappelijk hulpbetoon vereenigd worden. Een stijging van de inkomsten is op geen enkele wijze mogelijk. Het was dus van het begin af een kwestie, welke uit gaven verminderd konden worden. De regeering overweegt een verminde ring van de ambtenaarssalarissen door verlenging van het noodoffer, dat tot 31 Maart 1931 was voorzien. Voorts is een mogelijkheid van bezui niging te vinden, die weliswaar pas lang zamerhand tot stand kan komen, maar over een bedrag van eenige honderden millioenen gaat en bestaan zou uit het uitvoeren van de plannen tot belasting verlaging, ongeveer in den zin van land- bouwbelasting en een belasting voor hen, die bedrijven hebben, met opheffing van alle andere belastingen zooals inkom sten- en grondbelasting. Hierdoor zou een ontzaggelijke hoeveelheid administratief werk overbodig worden. Aan het plan om de directe belastingen te verlagen wordt blijkbaar vastgehouden, omdat hun hoog te remmend op de productie werkt. Het schijnt, dat tegelijkertijd het plan bestaat tot geleidelijke afschaffing van de huurwetten in 5 jaar. Ontslagen bij de Dnitsche Spoorwegen. De Duitsche rijksspoorwegendirectie deelt mede: Den laatsten tijd worden door de vakbonden onderhandelingen gevoerd over verdere inkrimping van het aantal arbeiders bij de rijksspoorwegen. Vermindering van het aantal arbei ders is door het zich steeds in dalende lijn bewegende verkeer noodzakelijk ge worden. In de werkplaatsen zoowel als In het bedrijf zelf is voor de thans tewerkgestel de arbeiders geen voldoende werkgelegen heid meer, zoodat ontslagen niet zuilen kunnen uitblijven. Na de revolutie in Argentinië. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat een eerste onderzoek aan het licht heeft gebracht de vele verduisteringen, door de regeering Irigoyen gepleegd. Vooral in de departementen van buitenlandsche zalven en politie is veel verduisterd. Beide mi nisters van deze afdeelingen zijn gevlucht. Gonzalez, daarentegen, minister van bin- nenlandsche zaken onder Irigoyen, is ge arresteerd en overgebracht aan boord van den kruiser „Buenos Aires". De voorloopige regeering heeft besloten weer lid te worden van den Volkenbond. Korte Berichten. De politie te Genua heeft Woensdag laatstleden een onderzoek .ingesteld aan boord van een Italiaansch schip, dat van Konstantinopel kwam en Marseille had aangedaan, waar een groote hoeveelheid opium aan boord in beslag was genomen. Thans nam de Geaueesche politie in de hut van een stoker 24 paar schoenzolen in beslag, die 4 'K.G. wogen en bleken te bestaan uit het beruchte Oostersche verdoovingsmiddel. Een windhoos .met een snelheid van 90 &.M. per uux, heeft boven Chicago gewoed, boomen vellende, palen omver werpend en lichtreclames en uithangbor den .(rukkend. De storm richtte veel materiëele schade aan en veroorzaakte 'belangrijke verkeersvertragingen. De tem peratuur daalde in 7 uur tijds met 18 graden. In Oost-Friesland is een groep vluch telingen uit sovjet-Rusland aangekomen, die wisten mede te deelen, dat de sov- jet-regeering bezig is, om een nieuwe strategische heerbaan aan te leggen langs de grens van Finland, terwijl 3000 sol daten van het roode leger in dezelfde streek onder leiding van Duitsche offi cieren vestingwerken bouwen. Terwijl het publiek tijdens eeni voet balwedstrijd den spelers een daverende ovatie bracht, is de Columbus (Ohio-) een tribune ingestort, waarop zich 2500 per sonen bevonden. Een 35-tal menschen moest met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis overgebracht worden. Het to taal aantal gewonden bedraagt 75. Uit Marokko worden gevallen van bui lenpest gemeld. ALe maatregelen zijn door de betreffende autoriteiten genomen om een uitbreiding der ziekte te voorkomen. De zomertijd in de Vereen. Staten is vannacht om twee uur geëindigd. De instemming met den zomertijd onder de bevolking neemt steeds toe. Het vonnis in het proces tegen De Rosa, die te Brussel een aanslag deed op den Italiaanschen kroonprins, luidt: 5 ijjar opsluiting en kosten van het proces betalen. De maildienst op Nedexl-Indië. De wekelijksche maildienst op Neder- landsch-fndiëvan de stoomvaart-maat schappijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd zal met ingang van Juni 1931 een zoodanige verandering ondergaan, dat deze in plaats van met 14, met 12 mail schepen kan worden onderhouden. Voor de Nederland zullen dan varen de mo torschepen Marnix van St. Aldegonde, Jchan van Oldenbarnevelt, Clhristiaan Huygens, Pieter Gorneliszoon Hooft en de stoomschepen Jan Pieterszoon Coen en Johan de Witt; voor den Rotterdamschen Lloyd de motorschepen Dempo, Baloeran, Sibajak, Indrapoera en de stoomschepen Slamat en Patria. Om deze besparing van jwee schepen te bereiken, is het noodig, de snelheid op te voeren, in verband waarmee het voortstuwingsvermogen van de schepen P. C. Hooft, Indrapoera en Slamat zal worden vergroot, en ook de stroomlijn van deze schepen verbeterd zal worden. Alleen de J. P. Coen, Johan de Witt en Patria zullen met de tegenwoordige snelheid blijven doorvaren, en voor deze schepen zal het noodig zijn, extra maat regelen te nemen; deze schepen zullen b.v. niet meer in den Oosthoek kunnen laden, en de J. P. Coen en Johan de Witt moeten Algiers overslaan. Verder zal voor alle ..schepen hef ver blijf te Belawan op de thuisreis worden verkort, en het vertrek reeds des Zater dagsnamiddags in plaats van des Z.on- dagsvoormiddags plaats vinden. De reisduur over het mailtraject, t.w. GenuaMarseille, naar Batavia en om gekeerd, wordt gebracht op 20 dagen, behalve voor de schepen J. P. Coen, Johan de.Witt en Patria, die dit traject zoowel op uit- als thuisreis in 22 dagen zullen afleggen. Tengevolge van den overgang van den dienst van 14 op 12 schepen, zal er zeer waarschijnlijk geen passagiersschip op 3 Juni 1931 van Nederland vertrek ken. Voor het vervoer van. de mail zal dajn] echter een snelvarend motorvracht schip ingelegd worden, hetwelk de mail van Nederland en van Genua naar Indië zal overbrengen. Uit de Metaalindustrie. Naar „St. Eloy", het vakblad van dan R.-K. Metaalbewerkersbond mededeelt, is in dje centrale commissie besloten, dat per 1 October bij alle Metaalbondledan de tedrijfsraden in werking gullen treden. Jhr Beelaerts van Blokland. Onze minister van buitenl. zaken, jhr Beelaerts van Blokland, heeft Zaterdag avond Genève verlaten en is wear naar Nederland teruggekeerd. De postvlucht naar Indlë. Het eerste postvliegtuig is Zaterdag om 7 uur 12 uit Konstantinopel vertrokken en 13 uur 14 te Aleppo aangekomen. Alles was wel aan boord. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen', van de N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" GOES. (TEL. 162). dat het vliegtuig Zondag om 3.'19 uur plaatselijken tijd van Aleppo is vertrok ken en te 14.56 plaatselijken tijd inBu- shir is geland. De vakbeweging in 1929. In afwachting van het gebruikelijk uit voerig overzicht publiceert het laatste nummer van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds enkele cijfers omtrent den omvang van de Nederlandsche vakbeweging. Hat aan tal georganiseerde arbeiders bedroeg op 1 Januari 1930 624.151, verdeeld over 9331 afdeelingen van vakbonden en na tionale en zelfstandige plaatselijke vak- vereeni gingen, tegen 552 056 leden en 8666 afdeelingen op 1 Jan. 1929. 'Het aan tal leden steeg dus 'in 1929 met 72.097. Op 1 Januari 1930 waren 39.686 vrouwen georganiseerd, tegen 36.496 één jaar eer der. Het aantal georganiseerde arbeiders, aangesloten bij vakbonden, aangesloten bij één der 6 vakcentrales, steeg van 432.690 op 510.224 of in procenten uitgedrukt van f 78.38 op 81.75. Bij die vakcentrales waren op 1 Januari 1.1. aangesloten: Na tionaal Arbeids-Seeretariaat 17.361, Ned. Verbond van Vakvereenigingen -"251.487, Christelijk Nationaal Vakverbond '71.300, R.K. Werkliedenverbond 130.894, 'Nederl. Vakcentrale 36.434 en Nederl. Syndicalis tisch Vakverbond 2748 leden1. In 1929 daalde het ledental van de laatstgenoem de vakcentrale, maar steeg van- de vijf andere vakcentrales resp. met 282, 34.097 13.782, 20.510 en 8158 leden. Dr J. Th. de Visser. Zaterdagochtend is dr J. Th. de Visser in de tram een oogenblik onwel gewor den, vermoedelijk tengevolge van het pijn lijk stooten van zijn been. Z.El raakte zelfs een oogenblik buiten kennis. Men droeg hem in het hoofdgebouw van de H.T.M., waar het bewustzijn spoedig te rugkeerde. Z. E„ kon zich te voet naar zijn nabij gelegen woning begeven. De huisarts heeft gelukkig niets ernstigs geconstateerd en hij heeft enkel rust voor geschreven. Geweigerde A.V.R.O.-optocht. Het A.V.R.O.-comité te Dordrecht had tegen Zaterdagmiddag een tocht met rij wielen georganiseerd ter propagandee- ring van een op 8 October te houden concert door het A.V.R.O.-orkest. De bur gemeester heeft echter des middags om kwart over twaalf bericht) dat de tegen 2 uur uitgeschreven tocht door de stad niet werd toegestaan, omdat een vroegere soortgelijke aanvraag van een andere ver- eeniging ook is geweigerd uit overweging, dat te verwachten zou zijn, dat ook an dere vereenigingen propagandatocliten van soortgelijken aard zouden organisee- ren en dat daardoor de radioquestie, wel ke de gemoederen toch reeds zoo in be roering brengt, tot onaangenaamheden zou kunnen leiden, wanneer zij op straat de publieke belangstelling in groote mate zou opwekken. Communistisch Geschiedenisonderwijs. Sedert geruimen tijd reeds beklaagden de communistische onderwijzers en on derwijzeressen op een aantal Fransche scholen er zich over dat zij genoopt zijn hun leerlingen geschiedenisles te geven aan de hand van boeken, welke in strijd zijn met hun opvattingen. Een commissie uit hun midden stelde dan ook een nieuwe „Histoire de France" samen, waarin heel weinig plaats wordt geschon ken aan de oorlogen uit het verleden, aan krijgsfeiten en uitingen van haat. Daarentegen wordt groote aandacht be steed aan den klassenstrijd en aan de Marxistische theorieën. „Patriotisme" wordt een kwaad ding genoemd, dat door financiers en imperialisten wordt uitgebuit om „voor zelfzuchtige doelein den oorlogen uit te lokken" De minister van onderwijs heeft reeds mededegedeeld, dat hij den Oppersten Raad van Onderwijs een voorstel heeft voorgelegd om het boek te verbieden. Zigeuners en gevaarlijke beren. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een brief gericht aan de burgemeesters betreffende het verblijf van zigeuners in ons land. Hierin wordt er op gewezen, dat het rond trekken van dergelijke Zigeunergezel schappen, vooral met het oog op de al- gemeene veiligheid, niet wenschelijlc is. De politieautoriteiten zouden reeds dade lijk kunnen overgaan tot uitgeleide (on danks het bezit van een geldig vreemd paspoort, voorzien al of niet van een Nederlandsch visum) van degenen, wier aanwezigheid hier te lande uit hoofde van de openbare orde of veiligheid on- gewenscht is, ware het niet, dat zulks bezwaar ontmoet, indien de burgemees ters vergunning geven tot het houden van vertooningen. Op dien grond werden de burgemees ters uitgenoodigd vergunningen als boven bedoeld niet meer te verleenen en het verwijderen van bedoelde Zigeuners te bevorderen. Uit inlichtingen door het bureau Grens bewaking en Vreemdelingendienst ver strekt aan den minister van justitie, is gebleken, dat tal van burgemeesters ver gunning hebben verleend aan een vreem den berenleider-zigeuner tot het geven van vertooningen met zijn beer, welk dier bovendien hoogst gevaarlijk is gebleken; bedoelde beer heeft n.l. tijdens zijn ver blijf in ons land een kind gedood en een gewond. Bedoelde zigeuner is genaamd Jona Na- vicks (of wel Jonas Navickis), geboren 16 Juni 1902 te Memel (Oost-Pruisen). Door het Bureau Grensbewaking en Vreemdelingendienst werd bereids per radio-omroep op genoemden persoon en zijn beer gewezen en bericht verzocht waar Navicks (of Navickis) zich bevindt en nauwkeurige opgave van de in zijn bezit zijnde papieren. Aangezien deze oproep, geen resultaat opleverde, is zijn signalement opgenomen in het Algemeen Politieblad van 14 Aug. j.l. afdeeling H., waarop uit Terneuzen' bericht werd ontvangen, dat hij naar Bel gië zou zijn gegaan. Volgens mededeeling van genoemd Bu reau bevinden zich, behalve Navicks in Nederland nog meer berenleiders, zoo o.a. een zekere Giovanni Nedilk, berentemmer, geboren 15 Mei 1883 te Seadavacco, pro vincie Triëst (Italië). Hij was in het bezit van vergunningen tot het geven van voorstellingen met een beer, afgegeven voor en na in 61 ge meenten. Ook deze beer heeft een kind gegrepen en verwond. Dergelijke berenleiders zijn niet in staat hun beer gevaarloos te maken en nemen te weinig voorzorgen in acht in het be lang van de openbare veiligheid. Een en ander geeft den Minister aanlei ding de medewerking in te roepen, voor- zooveel noodig, opdat in ieder geval noch aan Navicks, noch aan Nedilk, door eeni- gen burgemeester hier te lande ooit wei der een vergunning worde verleend en dat, bij eventueel aantreffen van genoem de personen in ons land, hunne uitwij zing worde bevorderd. Binnenland. De maildienst op Nederlandsch-Indië. De slapte bjj _,,do Schelde" te Vlissingen. Buitenland. Na de revolutie in Argentinië. Duitschlands financiën. ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ Agentschap: N.V. HENDRIKSE Go's BANK - GOES VertegenwoordigerA. A. DE BUCK. De „Koningin Wilhelmma". De motorveerboot „Koningin Wilhel- mina" voor den dienst VlissingenBres- kens wordt 1 October uit den dienst ge nomen voor het gewoon onderhoud. Middelburg, Hedenmiddag kwam het 8- jarig zoontje van de familie M., wo nende Nieuwen Vlissingschen weg, uit de leerschool de Noordstraat infietsen. Het kind kwam echter te vallen1 etn ge raakte met het hoofd onder het reohter- achterwiel van de vrachtauto van den vrachtrijder C. uit Domburg. Het wiel ging over het hoofd heen, zoodat de kleine, die het eenige kind zijner ouders was, onmiddellijk dood was. Vlissingen. Naar aanleiding van een op 12 Juli door den heer Rorije gestelde vraag of er geen maatregelen zijn te nemen tegen den hinder, die radiobezitters heb ben van electrische werktuigen in hun omgeving, deelen B. en W. den raad mede, dat zij er niet in geslaagd zijn een ver ordening samen te stellen, die aan de be zwaren een einde maakt, maar zij zijn wel bereid aan het verleenen van ver gunning voor het plaatsen van een elec tromotor in de toekomst de voorwaarde te verbinden, dat men moet zorgen radio- bezitters geen hinder te doen hebben van den motor. Nog is ingekomen een verzoek om ont heffing van de pacht van weiland tegen f350 per jaar van de firma F. Wibaut en Zoon, wegens afschaffing van de trek dieren. B. en W. stellen voor eerst ontheffing van de pacht te verleenen als een andere gegadigde voor de betrokken weide is ge vonden. Arnemuiden. Vrijdagmiddag] vergaderde de gemeenteraad. De heecr C. v. d. Ket terij was afwezig. De voorzitter deelt mede: dat van het gemeentebestuur van Mid delburg is ingekomen de rekening van den Vleesohkeuringsdienst over 1929 on der mededeeling dat het aandeel dezer gemeente in het batig saldo bedraagt f 59.89. De levering yan de brandstoffen voor de openbare scholen is voor den a.s. winter gegund aan den laagsten inschrij ver J. J. van Horssem voor de som van f 176.85. Door Ged. Staten is thans ^definitief vastgesteld de jaarwedde-regeling voor de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders, zoo-als deze in de vergade ring van 16 Juni 1930 in den gemeente raad is behandeld. Hierna kwamen de volgende punten 'in behandeling: Het plan Inzake samen werking in Nederland tegen de tubercu lose. Adres inzake stalinrichting van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren; Verzoek van de Tucht-unie om toetreding als lid of donateur; Verzoek vani de Cen trale vereen, ter behartiging van de be langen van zenuw- en zielsziekten om toetreding als lid. Verzoek vani den veer man om vermindering van veerpadht. Alles voor kennisgeving aangenomen. Hierna kwam in behandeling de vast stelling van de vergoeding krachtens art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1929 ten behoeve van de school der ver- eeniging voor 'bijzonder lager onderwijs op Geref. grondslag, alhier, welke vast gesteld wordt op f 1422, zijnde berekend tegen f7.90 per leerling]. Het voorstel inzake aanbrengen van tafels in de vischhal komt ini behan deling. De heer jSehuit vraagt, of B. en W,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1