visite kaartjes PAULS OFFER. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Onderwijs. Wat de biaden zeggen. Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand Marktberichten. Scheepstijdingen. FEUILLETON i 0 Ilerv. Gem. te Dokkumi. Db Ting had aan spraak doen gelden op de morgenbeurten om den anderen Zondag in de vacaturebeurt van Dokkum (tweede predikantsplaats). De Kerke- keraad betwistte deze aanspraken en wees alle morgenbeurten tot 1 Oct. toe aan den predi kant van Dokkum. zoodat den ring alleen na middagbeurten overbleven. Het class. bestuur heeft den ring in het ge lijk gestold. Het heeft geoordeeld, dat het beroep van dein beirkeraadi op art. 14 van het Syn. Regl. v. d. Kerkeraden ongeldig is, omdat dit artikel niet slaat op de vacaturebeur ten en verder, dat bij vacature de ring den predikdienst waarneemt van den betrokken predikant en ook treedt in de rechten op dë beurten, die deze had, wat voor de betrokken vacature medebrengt, dat de ring recht heeft ook op de helft der morgenbeurten, die de twee predikanten die Dokkum vroeger bezat, bij afwisseling waarnamen. "Wiellicht gaat de kerkeraad thans in hooger beroep bij het Prov. Kerkbestuur van Fries land. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Homburg Wilhelminadoip, vm. ds Steinz, run. ds de Vriea. Geref. Kerken. Wlemeldinge, vm» en nm. ds Booy van Hein- kenszand. SVissenkerke, vm. en nm. ds Elgersma van Haamstede. Ongelukken. Het 3-jarig kind van den heer ter V. te Bakkum (N. H.) wist in een onbewaakt oogenblik het slaakamerraam van de tweede verdie ping te bereiken, en viel er uit. Zwaar gewond en met gebroken dijbeen werd de kleine in bewusteloozen toestand over gebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar. Gistermorgen is de 68-jarige M. te Heemskerk in zijn woning van de trap gevallen, 's Middags is bij aan de gevol gen van dien val overleden. Het vier jarig zoontje van den heer S. te Haren- kaspel is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Meineed? In het huis van bewaring zijn opgesloten,, verdacht van meineed, S. uit Deinum en S. J. v. d. M., aldaar. Zij waren getuigen in een strafzaak betreffende vernieling te Marssum, welke zaak het ge rechtshof te Leeuwarden heeft behandeld. Vrij naar hst Engelsch. 24) o— (Vervolg yan het 2e blad.) „Het zou adsoluut overbodige moeite zijn voor u, het voor te laten komen, of u niet schrander was; daar zou im mers toch niemand invliegen. Zoo schran der als u beint, daarvoor bent u toch weer niet schrander genoeg." „Eens heb ik toch kans gezien, een man te doen gelooven, dat ik dom was." „En wat had dat tot gevolg?" „Hij was o ogenblikkelijk tot over z^jh coren verliefd." „Dat had toch evetn goed kunnen ge beuren, terwijl hij' wist, dat u niet dom was", merkte Paul op. Ik geloof, dat er op dit gebied geen grens is voor de dwaasheden in het mannelijk hart. Ik durf zelfs vol te houden, dat de man in kwestie waarschijnlijk zeer goed wist, hoe het met u gesteld was, doch hij liet het maar voorkomen, dat hij u dom vond, wetende, dat het u genoegen zou doen. Een man zal zelfs een vrouw ver geven, Eat ze bij de hand is, als hij waarlijk van haar houdt" „Dat is te zeggen, zoolang hij zich Een brutaal stukje. Een onbe kende, wiens optreden sterk herinnert aan dat van den beruchten kapitein van Köpenick, heeft gisternacht den postwagen van den elec- trischen trein Keulen-Koblentz leeggeplunderd. Op het oogenblik, waarop de trein Keulen verliet, verscheen in den postwagen een man, die den aanwezigen beambte een officieele mededeeling toonde, waaruit bleek, dat hij dezen nacht op de lijn Keulen-Koblentz dienst moest doen. De mededeeling was niet alleen voorzien van, een echt stempel, maar ook van de, natuurlijk vervalschte, handteekening van den. chef van dienst der posterijen. De onbekende, die een donkere bril droeg, deed doodbedaard een uniformjas der posterijen aan en begon nu zijn dienst, die daarin bestond dat bjj alle aangeteekende en verzekerde brie ven ter zijde legde. Te Bonn werden hem door een beambte der posterijen, nog meer brieven ter band gesteld. Te Marienburg, een voorstad van Keulen, stapte de onbekende, die eerst nog gelegenheid bad gevonden in den postwagen een casette open te breken, uit den trein. Toen de trein te Keulen aan kwam, was de op bet perron aanwezige post beambte niet weinig verbaasd den postwagen verlaten, te vinden. De dief schijnt in het geheel 6000 mark te hebben buitgemaakt. Benoemd aan de Dr Mr van den Bergh- slichting Noordwijk-Binnen, Mejuffrouw G. B. Stuij, onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Koudekerke (Z.). Het roode petitionnement. Na er op gewezen te hebben, dat meit het anti-vloot-plan-petitionnement de grootst mogelijke demagogie wordt gedre ven, merkt „Het Vaderland" (Lib.) op: Een van onze bladen beeft uitgerekend, dat het niets bijzonders zou ^vezen, als er op het petitionnement een millioen stemmen werd uitgebracht. Wij hebben toch in de Tweede Kamer 33 eenzijdige cntwapenaars, 24 sociaal-democraten, 7 Vrijzinnig-democraten, en 2 communisten en om dezen in de Kamer te brengen zijn ongeveer een millioen kiezers noodig geweest. Dat is alles goed en wel, maar wie 'daarin een reden zou vinden om zich maar kalm bij de zaak neer te leg gen, omdat, wat Minister Deckers jvii, toch zal aangenomen worden, zij het dan misschien .in gewijzigden vorm, ziet toch ééne zaak over het hoofd. En wel deze, dat er met dit petitionnement schro melijk misbruik wordt gemaakt van den haar meerdere blijft gevoelen. Als ik ooit de vrees koester, dat een man mijn ver mogens te hoog aanslaat", ging Isabel peinzend voort „vraag ik hem altijd hoe men het een of andere woord moet spellen elk woord is goed, aangeno men, dat het niet te moeilijk voor hem is. U kunt zich niet voorstellen, hoe dat middel terstond het evenwicht her stelt. En als hij niet alleen het woord kan spellen, doch daarenboven de af leiding ervan kan geven, dan zal hij zich voor immer gerechtvaardigd achten." ,,'tls werkelijk nog zoo gek niet, wat u zegt. En nu u er over praat, moiet ik erkennen, dat ik meermalen beslist in goed humeur kwam, alleen, doordat een vrouw mijn hulp vroeg bij' heit spellen van een woord. En als ik er dan nog iets meer van vertellen kon, was ik den koning te rijk." „Doch we raken van .ons onderwerp af", zeide Isabel met instemming. „Ik had juist gezegd, dat uwe pennevruchten zoo in den smaak vielen, en toen be weerde u, dat u toch waarlijk niet zoo knap was, als ik wilde doen voorkomen." „Pardon, juffrouw Carnaby, zoo heb ik .het niet gezegd; ik was zelfs van plan er nog bij te voegen, dat ik eigenlijk wel wat beters kon. dan artikeltjes in tijd schriften schrijve®. Nederigheid is waar- lp niet een van mijn deugden, zooials toenemenden afkeer van dan oorlog, wel ken afkeer ook wj als een bijzonder heugelijk verschijnsel begroete®. Dat mis bruik zit hem hierin, dat de tegenstan ders van de absolute weerloosheid van Indië en Nederland worden afgeschilderd als liefhebbers van den oorlog. Eere wien eere toekomt, niemand min der dan de sociaal-democraat Prof. Hon ger is tegen deze misleidende voorstel ling in „Het Volk" te velde getrokken; het is trouwens niet de eerste keer, dat deze hooggeleerde uit den hoek kwam, als de demagogie in de partij hem te sterk werd. Maar wie goed er op de hoogte van wil komen, wat die demago gie heeft uitgewerkt, neme kennis van de uitingen in de kleine provinciale pers waarin reeds zij, die als Fock bereid zijn binnen de grenzen, die de toestand van 's Lands financiën ons stelt, offers te brengen voor de handhaving van de on zijdigheid van ons grondgebied hier en in de overzeesche bezittingen, bezworen worden toch niet mee te doen aan den algemeenen menschenmoord, zooals wij dien in den wereldoorlog gehad hebben. Een ietwat zonderlinge bezwering, want als er een land geweest is, wat toen met strikte handhaving van zijne onzijdig heid steeds er zich op toegelegd heeft, buiten den oorlog te blijven, was het Ne derland. En ook het belachelijke pathos, dat Nederland thans mee gaat doen aan den wedstrijd van bewapening, dien de gjroote mogendheden houden, ontbreekt in die kleine pers niet. Men wordt toch wel even kregel, als men bedenkt, dat, als Monseigneur in Augustus 1929 van meenirig ware ge weest, dat de tijd voor uiterste noodzaak ware gekomen, het vloptplan-Deckers of een ander daarmee gelijkstaand plan van achter de ministerstafel, ook onder de verantwoordelijkheid van sociaal-de mocratische en vrijzinnig-democratische ministers zou zijn verdedigd. Toen toch de heeren Marchant en Al- berda in 1925 naar eene regeering samen met de katholieken streefden, werd de eenzijdige ontwapening in eens van de baan geschoven. De heer Marchant heeft getracht, dit gced te praten met er op te wijzen, dat bij .compromis iedere partij; wat moet opofferen. Wij zijn het daarmee roerend eens, maar gaan niet zoo ver om als hij ook bereid te y.ijn tot opoffering van een hoofdbeginsel. En de heer Marchant hecht zoo groote waarde aan onze onmiddel lijke ontwapening, dat deze voor hem niet alleen hoofdbeginsel is, maar zelfs alpha en omega van zijn politiek. Zware tijden. Onlangs werd gameid, dait men in de Ver. Staten van Noord-Amerika een ver betering van den economisehen toestand verwachtte en de eerste teekenen daar van reeds meende te bespeuren. Blijkbaar echter nam men daarbij wat al te spoedig zijn wensch voor de werke lijkheid, want de berichten zijn en blijven nog steeds verre van rooskleurig. Én voor ons werelddeel geldt volmaakt 'hetzelfde. Iedereen 'hoopt op verbetering, maar de malaise duurt voort. Duitschland telt thans bijna 'drie mil lioen wer'k'loozen. In de periode van 31 Augustus tot 15 September j.l. 'kwamen er 100.000 bijl In Engeland is het niets beter. Ook 'daar nadert men het getal van drie millioen, en zelfs vreest men, dat het vóór den winter nog hooger zal zijn. Zeventien pet. van alle verzekerde ar beiders in Engeland is thans zonder werk. De ernst van dit feit in de beide 'grootte industrie-landen van Europa behoeft geen commentaar. Het volgende Engelsche budget zal dus wordt uit Londen gemeld een buitengewoon groot deficit aanwijzen, over de dekking waarvan zich thans nog nie mand eenige voorstelling kan maken. En in Duitsclhland dringt een der par tijen, de Rijkislandbond, aan op het on verwijld afkondigen van een moratorium, een redmiddel uit den tijid der 'hevigste crisis. Waarop dit 'alles zal uitloopen, zegt het „Centrum", is nog niet te voorzien. u alras zult bemerken, wanneer u me beteT kent." „Van mij kan hetzelfde gezegd worden." „Dat zal ik niet ontkennen, zelfs, nu ik u pas een half uur "ken." Isabel lachte. „U is zeer openhartig". „Openhartigheid mag in de rij van mijn deugden genoemd worden. Daar heb ik zoo mijn eigen genoegen 'in, en daar niemand zich van mijn opinie veel aan trekt, sticht ik er gelukkig niet veel kwaad mee." „Dus om op het voorgaande terug te komen: u hebt het gevoel, wél een dege lijk 'boek te kunnen schrijven, in plaats van uw tijd met schetsen te verbeuzelen?" „Ik zou het tenminste dolgraag eens proheeren." Paul wierp de spreekster een blik van erkentelijkheid toe. „Over het algemeen geloof ik wel, dat als iemand het gevoel heeft, dat hij een goed boek kan schrijven, dat hij er vroeger of later ook wel toe zal komen. Doch waarom denkt u, dat ik die gave bezit?" „Ik zou het niet kupnen zeggen. Ik weet yan mezelf ook, dat ik het zou kunnen, zonder jlat een ander me dat hoeft te zeggen. Schrijven is een aange boren gave, men kan het niet lééren. Men kan het, of men kan het niet En in het eerste geval, zal men het doen wL" Maar zeker is, dat regeeringen en volken in en buiten Europa zioh voor een berg van moeilijkheden zien geplaatst. De tarievenHstrijd, waarin verschillen de landen heil hebben gezocht, kan den toestand slechte verergeren. Het moge begrijpelijk zijn, dat men door protectionistische maatregelen de industrie en de welvaart in het eigen land zooveel mogelijk trach veilig te stel len, de wereld-malaise, waarvan ten slot te eik volk den terugslag ondervindt, za! er niet door worden weggenomen, of ver minderd. Integendeel. Veeleer is het noodig, dat men de han den ineenslaat en door gezamenlijke krachtsinspanning en overleg den toe stand tracht te verbeteren. En alleszins verheugend ie daarom het bericht, dat de ministens van de drie Scandinavische Staten en ons land het te Genève eens zijn geworden, om gemeen schappelijk stelling te nemen in de han delspolitiek, tot wering van een steekls zich verscherpend protectionisme. Dit is tenminste een lichtpunt. Want een economische wedloop in be wapening moge niet zulke dreigende ge varen voor den vrede met zich brengen, als een militairistische, in hooge mate bedenkelijk is hij todh zeker, en een groote hinderpaal voor de ook met het oog op de wereldcrisis zoo wenschelijk en urgente toenadering tusschen de volken. Ontstemming in landbouwkringen Het „Overijselsch Landbouwblad" toont zich zeer ontstemd over den inhoud van de Troonrede en zegt o.m.: Er is maar één conclusie mogelijk, of de regeering begrijpt van de moeilijk heden van den landbouw niets, óf ze laat hem aan zijn lot over. Het ontbrak er nog maar aan, dat in de Troonrede weer ge sproken werd van de noodzakelijkheid van versobering van leefwijze van het reeds verreweg meest sober levende deel van ons volk. Onze regeering verschuilt zich achter de financiëele moeilijkheden, waarin onze staat komt te verkeeren. Wij hebben dat vers al eerder gehoord, maar al was het waar, al kwamen er nu in plaats van de verwachte tekorten eens een keer geen overschotten, dan nog zoude dat geen motief mogen zijn, om den landbouw niet te helpen. Hier staan de grootste belangen van den staat op het spel. Als de regeering den landbouw aan zijn lot wil overlaten, en dit moeten wij haast uit deze Troonrede constateeren, dan zal dat resulteeren in groote werk loosheid, en eindelijk in een ontvolking van het platteland. Wij staan nu voor de keuze, welken weg we zullen volgen. Als evenwel de regeering meent, dat de landbouw nog het zwijgende, zich in alles schikkende deel van onze bevolking uitmaakt, als vroeger, dan kon ze zich wel eens vergissen. Onze hoop is nu gevestigd op onze volksvertegenwoordiging. Het is te ho pen, dat die nu eens een geluid doet hooren, waaruit blijkt, dat men deze lij delijke houding niet zal dulden. Russische Beetwortelsuikeriudustrie. Volgens „Le Journal des Fabricants de Sucre" bedraagt de met beetwortelen be zaaide opervlakte in Rusland voor het oogstseizoen 19301931 ruim 1 millioen H.A. Hiervan zijn 240.000 H.A. toegewe zen aan de beetwortelsuikerfabrieken en 800.000 H.A. aan de landbouwers, welke, gecontroleerd worden door de vertegen woordigers der suikerunie. De stand van den oogst is tot dusverre zeer goed. Men is voornemens de productie van beetwortelsuiker te combineeren met de uroductie van glucose suiker uit mais. Hiervoor wordt een groote fabriek opge richt in het Altai-district, terwijl een an dere fabriek in aanbouw is in de nabijheid van Wladivostock. Van 1215 Sept. WEMELDINGE. Gehuwd: P. C. Feijtel, 21 j. jm. en T. Minnaar 19 j. jd.W. J. Sonke, 29 j. jm. te Kloetinge en C. Dage vos, 24 j. jd. Paul glimlachte. ,,U heeft gelijk. Als ik geen boek zal schrijven, is het een bewijs, dat ik er de gaven voor mis. Doch, hoe het ook zij, ik hoop voor me zelf, dat het me gelukken zal." „Ik vrees, dat ik nu eens een paar woorden meit mijn buurman aan de andere zijde dien te wisselen", zeide Isabel. „Ik heb er wel niet veel lust toe, maar de man zit zijn keel te schrapen als een kiok, die op het punt is te slaan, en ik durf hem niet Hanger aan zijn lot overlaten." „Ik veronderstel, dat ik dezelfde on aangename "taak heb te vervullen bij; de cude dame aan mijn linkerzijde, plicht gaat nu eenmaal voor .vermaak." „U zoudt ook kunn enzeggen, dat u nieuwe lampen voor oud moet verwis selen", merkte Isabel op. Veroorloof me, de hoop uit te spreken, dat de oude een even schitterend licht zal uitstralen als de nieuwe." „Het is niet verstandig, op dingen te hopen, die onmogelijk zijn, dat geeft maar nieuwe teleurstelling." Toen de twee jonge menschen zich bei den van hun beleefdheidsplicht gekwe ten hadden vatten ze de draad van het gesprek weder op. Isabel zeide: „Ik zou u raden, u maar niet te over haasten met uw boek. Een goed auteur behoeft niet alleen talent, doch ook on Prof. Jhr Mr W. van Eysinga is gekozen tot opvolger van Mr Loder, als lid van het permanent hof van internationale justitie te Den Haag. Geboren: Maria, d. v. J. Houtekamer en J. Dekker; Anna Catharina, d. v. H. Breen en M. Kwakernaat; Cornelis, z. v. A. Mulder en M. M. v. d. Breevaart (Kr. Crt.) VLISSINGEN. Veiling van 26 Sept. uien 2,54, Spinazie 412, spruiten 1923, prin- cessen 919, dubb. princessen 89, Wa genaars 18, snijboonen 1030, druiven 49 56, witte druiven 23, Bé. Arenberg 1220, Be. Hardy 1826, muskuspeer 8, maagdepeer 1214, tafel v. Boddaert 17, Duchesse d'An- gouleme 18, triumphe de vienne 1424, Con- seileT k la Cour 912, soldat laboureur 16 20, Due do Brabant 1416, Be. Antoinette 810, Be. Durandeau 11, Bonne Louisa 24 29, Be. v. Ham 9, Hertogin Elsa 16, W]ar- nersking 16, keswick 13, Gron. kroon 1420, Gloria Mundis 23, grauwzoet 17--18, Peasgood Nonsuch 18, glasappel 18, tomaten 1114, Bramen 26—27 ct., alles .per k.g. Kipeieren 6070, eendeieren 63 ct. p. 10 stuks; sa- vojjo kool 1,54, bloemkool 327, sla 0.5 2, netmeloemen 2531, suikermeloenen 20 33 ct., aides per stuk. Selderie 2,5-6, prei 78,5, peen 24,5, krotein 2,53,5, rapen 24, gladiolen 1013 ct., alles per bos. Andijvie 1541, peterselie 912 ct., beide per kist. Augusken 2535 ct. p. 100, blauwe eigenheimers 50, late blauwe 35—63 ct. p. 10 k.g. Stoomvaart Sffi] Nederland. GHR. HÜIJGENS, thuisr., 25 van Co lombo. RADJA, uitr., 25 te Pt Said. JOHAN DE WITT, uitr., 25 v. Singapore PRINS DER NED., thuisr., 26 te Genua. SALABANGKA, uitr., 25 v. Singapore. Rotterdamsche Lloyd. BALOERAN, thuisr., 26 te Suez. INSULINDE, 26 v. Batavia te Rott. SITOEBONDO, thuis., p. 25 Finisterre. TJERIMAI, thuisr., 26 v. Singapore. Stand van hedenmorgen 10 uur: Licht op voor fietsers: Zondag 7 u. 24. Maandag 7 u. 22. dervinding." „Dat is zeer juist, en dat is ook de voor naamste reden, waarom ik nog wacht. Talent heb ik wel, dat voel ik in me en ik zeg het openhartig, op gevaar af, dat u me een ingebeeld engek vindt. Doch aan levenservaring ontbreekt het me, dat is 't zwakke punt Ik heb altijd in een klein wereldje geleefd, en kleine wereldjes ofschoon ze mogelijk heel comfortabel zijn om in te verkeeren, zijn geen ge schikte plaats om levenswijsheid op te doen." „Mijn ondervinding is, dat kleine en groote werelden elkaar aardig nabij ko men", antwoordde Isabel. „In beide heb ik geleefd, en veel verschil heb ik er niet in gevonden." „Ik bedoel ook niet, dat de kleine min der belaigwekkend zijn de menschelijke natuur is tenslotte overal betrekkelijk het zelfde. En die is ten slotte het meest belangwekkend in het leven. Ik geloof wel, dat u gelijk hebt, dat de diepere din gen in het dorp dezelfde aandacht vragen als in de wereldstad, doch de vorm in hun velerlei schakeering is anders; en hoe meer schakeeringen men ontmoet, des te wijder wordt onze horizon". (Wondt vervolgd.) Te Kuyk (N.B.) is Donderdag de in het geheele land bekende fokveedag gehou den. Een eerste psijs-winnaar: Rubs II Fokvereeniging Sambeek (N.-B.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2