No. 304 Zaterdag 27 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BOHEMIA Hendrikse Co's Bank NI Goes EERSTE BLAD. Christenplicht. Eieren van jonge Hennen FLORA'S Hoenderbeschuit JOH. QUINTEN - GOES Buitenland. Thee-, Ontbijt- en Eetserviezen Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Kerknieuws. Oit nummer bestaat uit 4 bladen. door 40-jarige reputatie Ook verkrijgbaar voor droogvoeder bij de wederverkoopers en Voor iets fijns in: Het aangewezen Adres VADERLANDSCHE BANK ALLE per I SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers10.05 Prijs der AdvertentlBn: 1t regels S 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Op verschillende manieren is den laat- sten tijd getracht de meening ingang te doen vinden dat het Christenplicht zou zijn zich uit te spreken tegen het vloot- voorstel van Minister Deckers en voor de ontwapening. Deze actie gaat niet zoozeer tegen het voorstel als zoodanig, maar veel meer te gen het beginsel waarvan het een uiting is. De Regeering staat op het standpunt, dat zij geroepen is zooveel mogelijk den oorlog tegen te gaan en den internatio nalen vrede te bevorderen, waarom dan ook krachtig gesteund wordt alles wat er toe mee kan werken om het r e ch t en niet het geweld te doen zegevieren, maar tegelijkertijd is zij van oordeel, dat zij geroepen is zooveel mogelijk het gezag te handhaven, de rust en den vrede te bewaren, de volksbelangen te beschermen en tegen overvallen van buiten zich zoo- nood ig te weer te stellen. Zij die thans, met gebruikmaking van allerlei christelijke termen op dit punt de Regeering bestrijden oórdeelen daar over anders. Zij verklaren zich niet alleen tegen het deelnemen aan een onrechtvaardigen oor log, maar ook tegen het onderhouden van een weermacht, die uitsluitend dient om orde en rust te verzekeren en de wel vaart, de vrijheid en de zelfstandigheid van ons volk te handhaven. Zij prediken de w ee r 1 o o s h e i d. Met een beroep op de liefde, verwaar- loozen zij het recht. Christenplicht, zoo meenen zij, is de baan vrij te maken voor vreemde indrin gers, voor revolutionaire horden enz., die het op den ondergang van ons vok, van onze welvaart, van onze vrijheden, van den godsdienst gemunt hebben. Hoewel bij het verdedigen van deze denkbeelden meermalen een beroep wordt gedaan op den Bijbel is het toch dui delijk, dat deze volksgevaarlijke theorieën in Gods Woord geen steun vinden. God zelf heeft aan de Overheid het zwaard in handen gegeven om het recht te bestellen. De roeping van de Overheid is niet, om het maar rustig aan te zien als de volks belangen worden geschaad en de rech ten en vrijheden van het volk worden vertrapt. Doet zij dit, dan verwaarloost zij haar plicht, dan blijkt zij geen besef te heb ben van hare goddelijke roeping. Als een man wiens vrouw en kinderen door onverlaten worden bedreigd, met een beroep op de eischen van liefde en vrede werkloos blijft toezien, dan gevoelt ieder, dat hij zijn Christenplicht verzaakt. Hetzelfde geldt ook van de Overheid. Als daar, om een voorbeeld te noemen, aanslagen worden gepleegd op de Euro- peesche bevolking in Indië en op allen, die daar het gezag wenschen te hand haven, dan is de Overheid indien ze daartegen geen maatregelen neemt, daar voor verantwoordelijk. Dan kan van haar gezegd worden, dat zij haar Christenplicht verzuimde. Gedurende den wereldoorlog werd ons land van alle kanten bedreigd. De Regeering heeft toen o.m. door een snelle mobilisatie al het mogelijke ge daan om te voorkomen, dat onze neutra liteit geschonden zou worden. Had zij dit niet gedaan, dan was reeds in het begin van den oorlog ons land door de\8trijdende legers overstroomd, en zou ook ons land geworden zijn tot een slagveld der natiën. Doordat zij zich echter van hare roe ping bewust was en deed, wat Christen plicht haar voorschreef, is dit gevaar van ons afgewend. Christenplicht is voor de Regee ring om het recht en den vrede ook naar buiten te helpen handhaven en voor ons volk, om haar daarbij te steunen. Natuurlijk kan de Overheid niet ge» «itcht worden, dat zij maatregelen zal nemen, die uitgaan boven de draagkracht van ons volk. Haar verantwoordelijkheid is beperkt. Waar hier precies de grens ligt is niet zoo gemakelij k aan te geven, evenmin als het zoo gemakkelijk is uit te maken of wat de Regeering voorstelt in overeen stemming is met wat van een land als het onze op dit gebied kan worden ge- ei scht. Trouwens, daar gaat het in de actie tegen het aanhangige vlootplan ook niet om. Het bezwaar van de Christelijke nihi listen is niet, dat het voorstel teveel geld kost of wat dan ook, maar zij kee- ren zich tegen het beginsel. Zij verdedigen de weerloosheid. Een standpunt, dat in Gods Woord ner gens verdediging vindt, Christenplicht is, dat de Over heid al die maatregelen neemt, die noo- dig zijn om het recht te handhaven en den vrede te verzekeren. Christenplicht is de Overheid in staat te stellen hare roeping te vervul len. Christenplicht is de weerloosheidsactie als in strijd met Gods Woord en als gevaarlijk voor ons volksbe- staan te bestrijden. Christenplicht is om de petition nementsactie te weerstaan. De onrust in Britsch-Indië. Eergisteravond zjjn aanhangers van de Congres-partij, toen zij te Bombay een bijeenkomst hielden om deelneming aan de Ronde-tafel-conferentie te 'Londen te wraken, slaags geraakt met een vijandige menigte van Muzelmannen. Dezen wier pen met steenen en andere voorwerpen. Er werde-n 25 lieden lioht gekwetst. Te Panvel in het district Kolabadi zijn onlusten voorgevallen, waarbij de politie meest vuren. Een aanlal menschen werd gedood en gekwetst.' Een nader bericht meldt, dat men te Panvel vijftien dooden telt, onder wie twee Indische ambtenaren en vijftig gewonden. Het smokkelbedrijf in Amerika. Uit New-York .ivordt gemeld, dat de regeering eenige cijfers heeft gepubliceerd over den omvang van den smokkelhandel naar de Vereenigde Staten in 1929. Volgens de statistieken, welke thans worden gepubliceerd, werden in 1929 via verschillende havens diamanten ter waar de van meer dan honderd millioen dol lar in bet land gesmokkeld. Alleen in de stad New-York, waar dage lijks 200 schepen ongeveer binnenkomen, is een groote staf beambten iederen dag in de weer, om smokkelwaar op te spo ren. Toch wordt de haven van, New-York als een paradijs voor de smokkelaars beschouwd. Het afgeloopen jaar werden meer dan 400 mannen en vrouwen wegens smok kelarij gearresteerd. Volgens zeggen van de beambten .zijn de vrouwen listiger dan die mannen. De individueele smokkelaar, de rijke tcerist, die uit het buitenland terugkeert met een groot aantal in het buitenland gekochte juweelen bii zich, baart de re geering niet de meeste zorg. Er bestaat evenwel een goed georgani seerde internationale smokkelaarsbende, die tracht voor 500.000 dollar gesneden diamant in de Vereenigde Staten te smok kelen zonder daarvoor de 20 pet. invoer rechten te betalen. Slechte wijnoogst. Naar het „Journal des Débats" meldt, zjjn sommige wijnboeren .in de Gironde naar aanleiding van den aanhoudenden regen vair de laatste dagen tot een ver vroegden pluk overgegaan, in de hoop, althans nog iets te redden van het ma gere gewas dat hun nog rest, .al zijn dan ook sommige variëteiten nog verre van rijp. Zij wanhopen ér aan de zon, die de druiven nog zoo noodig hebben, te zien „weerkeeren. Over een week zal de oogst algemeen beginnen. Deze belooft niet veel. Hij zal klein zijn, en van mid delmatige kwaliteit. Verschillende plan tenziekten, vooral het wif. en de meel dauw, hebben de groote verwachtingen, die het fraaie uiterlijk der wijngaarden in het laatst van Juni gewekt had, te niet gedaan. Er zijn perceelen, waar men geen druif zal oogsten, andere waar de oogst net voldoende wijn voor het personeel zal opleveren. Ondanks de plotselinge en belangrijke stijging der prijzen is de toestand voor tal van wijnboeren hoogst bedenkelijk. Nieuw schandaal bij Berlljns Inkoop bureau? In het inkoopbureau van de stad Ber lijn zijn een gedeelte der correspondentie en een aantal dossiers in beslag genomen. Tegelijkertijd werd een huiszoeking ver richt bij de Deutsche Papiermanifaktur. De reden voor dit optreden is, dat de chef \an de afdeeling schrijfbehoeften en drukwerken zijn ontslag bij het inkoop- bureau heeft genomen en mede-firmant is geworden van genoemde papierfirma. Het O. M. vermoedt, dat de ambtenaar de iirma reeds direct of indirect, tijdens de waarneming van zijn functie, heeft bevoordeeld. Accurate postdienst met 111 millioen gulden winst. De directeur-generaal der Engelsche posterijen heeft verklaard dat de reke ningen der posterijen voor het afgeloopen begrootingsjaar waarschijnlijk de record winst van circa 9^4 millioen pond zullen aantoonen. Hij verklaarde, dat er in zijn departe ment over het algemeen meer efficiency bestaat, dan in andere bedrijven. De posterijen hebben per jaar zes mil lioen brieven besteld en verkeerde be stellingen behoorden tot de groote zeld zaamheden. Bij den telefoondienst was het percen tage verkeerde aansluitingen 1 pet. in de provincies en 3^4 pet. in Londen, terwijl de gemiddelde tijd, dien de aanvrager moest wachten eer de telefonist hem ant woordde in de provincies 6.4 seconden en in Londen 5.3 seconden bedroeg. Het Ontwapeningsvraagstuk. De derde commissie van den Volken bond heeft de resolutie Bernstorff, waar in de wensch wordt te kennen gegeven dat de voorbereidende ontwapeningscommis sie in haar aanstaande zitting haar taak zal beëindigen en dat de Volkenbonds raad dan de ontwapeningsconferentie nog in 1931 zal kunnen bijeenroepen, ver worpen. Alleen de gedelegeerden van Duitsch- land, Italië, Oostenrijk, Hongarije, China, Paraguay en Nederland stemden voor. Op voorstel van Lange zal de rappor teur Matof in zijn rapport het verlangen der commissie uitdrukken, dat de con ferentie zoo mogelijk nog in 1931 bijeen komt. Bovendien heeft de derde commissie nog de resolutie aangenomen van Matof, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de commissie Loudon in November met haar werkzaamheden zal klaar komen en dat de raad daarop zoo spoedig mo-, gelijk de conferentie zal bijeenroepen. Korte Berichten. Lloyd George heeft weer een lange conferentie gehad met MacDonald en Snowden om eenige nieuwe gezichtspun ten te vinden ter bestriding van de werk loosheid. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE 60 j tegen beurskoers q OBLIGATION met jaarlijksche uitloting Postvluchtdienst op Ned.-Indië. Volgens bij de K. L. M. ingekomen be richt is het eerste postvliegtuig naar In dië, de P.H.-A.G.R. gistermorgen om 7.20 plaatselijken tijd van Boedapest vertrok ken en om 14.47 plaatselijken tijd te Konstantinopel aangekomen. Alles welaan boord. Heden wordt de tocht voortgezet. DE NACHTPOSTTREINEN. Alleen van begin- tot eindpunt voor reizigers toegankelijk. De nacht-posttreinen, 'die met ingang van 15 October gaan loopen (welke das avonds te 12 uur in de groote hoofdste den des lands geposte brieven nog tijdig in het Noorden en Zuiden zullen aan brengen, om die correspondentie te doen opnemen in de eerste morgenbesteling van de daar gelegen plaatsen) zullen eveneens gelegenheid bieden voor reazi- gersvervoer. Wij' hebben 'dit reeds aange kondigd, toen het voornemen tot het doen loopen dezer nachttreinen was opgevat. Reizigers voor Groningen en Maastricht, die zich 's avonds laat nog in Amster dam bevinden, 'kunnen gebruik maken van de nacht-posttreinen, die omstreeks 2 uur uit Amsterdam vertrekken en deze passagiers nog vóór het aanbreken van den morgen in Groningen en Maastricht doen aankomen. Zij kunnen zich dus den ganschen avond in Amsterdam). (Rotter dam of Den Haag) ophouden, hebben zich niet te bekommeren om laatste treinen, die al om 7 uur vertrekken, maar stap pen des nachts in den posttrein en komen vóór het 'gewone leven daar een aanvang neemt, in de plaats hunner bestemming. Dit reizigersVervoer per nachttrein ge schiedt bij wijze van proef. Men weet na tuurlijk niet, of de behoefte aan deze ver- voergelegenhed'd bijzonder groot zal we zen De tussoben-stations worden, zooalis reeds gemeld, bij' de proef uitgeschakeld. Men kan met de nachttreinen niet reizen naar Utrecht of Zwolle; het gaat alleen van begintpunt tot eindpunt. Alle steden, die daar tusschenin gelegen zijn vallen uit. Het U. D. heeft speciaal geïnformeerd, waarom deze beperkende bepaling getrof fen is en vernam daaromtrent, dat het opnemen van reizigers voor de tusschen- stations is uitgeschakeld, omdat deze passagiers het zouden noodig maken, des nachts personeel in 'dienst te houden voor controle aan de uitgangen, terwijl het daarenboven noodzakelijk zou worden, deze nacht-pos t-goederentreinen te laten vóórloopen aan de stationsperrons, om in- en uitstappen te vergemakkelijken. Op onderscheiden tusstfhen-stations toch 'zul len deze nacht-treinen niet voor perrons vóór-loopen, maar op de emplacementen aankomen en, na rangeeren vandaar ook weer vertrekken. Dit zou men niet kun nen volhouden als op deze tusschenge- legen plaatsen reizigers zouden moeten uitstappen; men kan hen toch n'iet over uitgestrekte rahvelden laten loopen, waar over des nachts treindeelen worden ver zet. Mocht in dé toekomst blijken, dat er voor sommige steden een bepaalde wensch gekoesterd wordt, zoodat inderdaad eenig reizigersvervoer van 'beteekenis gedurende den nacht is te verwachten, dan kan de Spoorwegdirectie nader overwegen of voor enkele steden een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. Men gelooft voorshands echter nog niet aan een druk nachtvervoer van passa giers van 'het midden des lands naar de vergelegen provincies; maar men wil voor Groningen en Maastricht de gelegenheid openstellen en de resultaten van die proef afwachten. Brouwershaven. A.s. Zaterdag, des avonds 8 uur w.t., zal het electrisch net straatverlichtingsnet ingeschakeld wor den. Ook zal dien avond het stadhuis electrisch verlicht worden met schijnwer pers, .terwijl het muziekgezelschap een concert zal javen op de tent. Verder sul- Binnenland. Voorloopig Verslag over de herziening der 'Gemeentewet. De postvlucht op Indië. Buitenland. Financieel schandaal te Berlijn. Weer onrust in Britsch-Indië. Het ontwapeningsvraagstuk. len op genoemden dag nog enkele fees- te" ijkheden plaats hebben als tracta'ie der schoolkinderen, eenige volksspelen, enz. Het gisternacht ook boven deze ge meente gewoed hebbende hevig on- weder, is o.a. ingeslagen in den hou ten standaardmolen „Het Hart", eige naar dhr. W. Markusse. Vrijdagmorgen werd aldaar bij het betreden van den molen een begin van brand ontdekt. De motorspuit was zeer spoedig ter plaatse en bedrijfsklaar. Zij behoefde echter ge lukkig geen dienst te doen, daar het begin van brand reeds met emmers wa ter gebluscht was. Gelukkig dat deze on geveer twee eeuwen oude molen gespaard gebleven is. (Z. Nsb.) Zoutelande. Vrijdagmiddag werd dhr Heusinkveld van Hoogkeppel als hoofd der Christ, school alhier geïnstalleerd. Ds v. Evert, die deze samenkomst leidde, opende met het lezen van Ps. 95 en ge bed. Na een toespraak van Ds v. Evert werd dhr Heusinkveld toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op U daal". Hierna voer den het woord dhr Wit, Inspecteur van het L. O,,de burgemeester, dhr Kooi- mans, hoofd der Chr. school te West- kapelle, dhr Dekker, waarnemend hoofd alhier, terwijl dhr Heusinkveld dankte voorde goede wenschen tot hem gericht. Hierop werd gezongen Gez. 961 en ging dhr Heusinkveld voor in dankgebed. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schildwolde, P. Beijer te Over- schild. Te Meppel, A. C. van Uchelen te Hoenderlo. Te Bennekom, Wi Rijnsburger te Polksbroek. i Geref. Kerken. Beroepen te Middelhamis, P. A. Zeilstra, te Sliedrecht Neder 1. B ij beige nootschap. De Jeugdcommissie van het Ned. Bijbelgenootschap stelt dit jaar weder twee boekjes beschikbaar voor alle Zondagsschoolleerlimgein in ons land. Het eene, voor oudere kinderen, is geschreven door Mevr. A. NorelStraatsma te Leeuwarden naar aanjeiding van het Zondagsschooljubi leum, het tweede, voor jongere kinderen, is van de hand van den heer M. G. van de Hulst te Utrecht. Raad van Beheer. Kerkvoogden en notabelen te Epe hebben omtrent de betaling van den achterstand in den aanslag aan de generale kas voor de pred.kants-tractementen, met den raad van beheer een overeenkomst getroffen en besloten voortaan den aanslag ta voldoen. De Reformatie. Prof. Dr. V. Hepp deelt in de Reformatie mede, dat hij zijn werkzaamheid als redacteur van dit blad heeft beëindigd. Geschorst. Het classikaal kerkbe stuur te Heerenveen heeft den predikant ds Pijnacker Hordijk en den kerkeraad der Herv. gemeente te Nijehome provisioneel geschorst. Deze schorsing is direct ingegaan en zal eerst eindigen, wanneer de kerkelijke zaken, als het houden van vergaderingen, enz. weer ge regeld zijn. Zooals bekend is, bestaat er tusschem dezen rechtzinnigen predikant en den vrijzinnigen kerkeraad sedert verscheidene jaren een zeer gespannen toestand. Het geschil van Dokkum. Het Herv. classicaal bestuur van Dokkum heeft een beslissing genomen in het geschil tussehsn den ring Dokkum en den kerkeraad der Ned.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1