DE ZEEUW DERDE BLAD. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Zoeklichtjes Onderwijs. 1 lui zacht, blijft keu- i UW Oddl rig zitten, krijgt mooi er glans en valt. niet uit, indien U 1 of VAN ZATERDAG 27 SEPT. 1930, No. 304. EERSTE KAMER. Herziening van de Gemeentewet. Verschenen is het voorl. verslag over het ontwerp van wet tot herziening van de Gemeentewet (door de Tweede Ka mer aangenomen 27 Mei j.l.). Het vol gende is er aan ontleend: Algemeene beschouwingen. Men was vrij algemeen teleurgesteld door den inhoud van het wetsontwerp. Immers het beantwoordt niet aan de ver wachtingen en in stede van een herzie ning van de Gemeentewet in grooten stijl te brengen, poogt het slechts enkele on- derdeelen der bestaande wet te verbete ren. Verschillende leden waren van mee ning, dat deze herziening der Gemeente wet niet van voldoende beteekenis is om de indiening van het ontwerp te recht vaardigen. Zij zouden er de voorkeur aan hebben gegeven, indien men de gelegen heid had afgewacht om een meed alge meene, grondige herziening der geheele wet te ondernemen. Komt de thans aanhangige wijziging niet tot stand, dan zou voor een volgen de regeering de herziening der Gemeen tewet aan de orde zijn. Zij zou dan idel gelegenheid hebben, zulk een herziening te bouwen op de nieuwere ontwikkeling van het gemeentewezen. Wordt echter dit ontwerp van zeer beperkten inhoud aan genomen, dan blijft de mogelijkheid van zulk een herziening voor zeer langen tijd uitgesloten. De behandeling in de Tweede Kamer. Zeer vele leden achtten het onbegrij pelijk, dat de minister van Binnenland- sche zaken en Landbouw bij de overne ming en verdere schriftelijke en monde linge behandeling van het ontwerp zoo weinig vastheid van overtuiging heeft ge toond, herhaaldelijk zijn standpunt heeft gewijzigd en in die mate slag op slag aan de Kamer de beslissing heeft gelaten, dat meermalen den indruk werd gewekt van een zekere onverschilligheid ten aanzien van toch waarlijk niet onbelangrijke aan gelegenheden Tegenover het verwijt van gemis aan kracht bij de verdediging der regeerings- voorstellen, verklaarden sommige leden, dat men hier niet mag generaliseeren en de minister bij belangrijke onderdeelen wel degelijk is opgetreden. Als voorbeeld noemden zij de regeling der samenwer king van gemeenten. Met leedwezen hadden enkele leden in het wetsontwerp gemist de mogelijk heid van instelling van commissies van bestuurten deele samengesteld uit perso nen buiten den Gemeenteraad. In zulke conjmissies zagen de leden niet alleen het voordeel, dat daardoor de overlading der colleges van B. en W. zal worden verminderd, maar ook het voordeel om van menschen, die zich op bepaalde ge bieden gespecialiseerd hebben, medewer king te verkrijgen, die voor de gemeente nuttig kan zijn. Enkele leden betreurden het, dat de minister geen aanleiding heeft gevonden de bepalingen omtrent de plaatselijke be lastingen, voor zooveel deze buiten de wet op de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten vallen, aan een herziening te onderwerpen. Sommige leden rekenden onder de voorzieningen, welke in het wetsontwerp noode werden gemist, ook een verande ring van de schaal, voorkomende in art. 4 der Gemeentewet, welke zij geheel ver ouderd noemden. Uitsluiting van het Raadslidmaatschap. Sommige leden waren van oordeel, dat zoo weinig mogelijk personen van het raadslidmaatschap behooren te worden uitgesloten. Art. 23 gaat huns inziens veel te ver. Eenige leden waren: van oordeel, dat de wet geen andere perso nen van het üdmaateöhapi van daa> yaad behoort uit te sluiten dan. degenen, die in zeker commercieel of politiek verband staan tot de gemeente. Anderen waren van oordeel, dat ook uit andere overwe gingen uitsluitingen gemotiveerd kunnen zijn. Eenige leden zouden er da voorkeur aan hebben gegeven, dat de uitsluiting van geestelijken en bedienaars van den godsdienst ware gehandhaafd. Deels dach ten zij daarbij vooral aan het platteland en aan gemeenteraden met een klein aantal leden. Andere leden waren van oordeel, dat aan de kerkgenootschappen de beslissing moet worden gelaten, of de vereeniging van bet raadslidmaatschap en eene ker kelijke bediening toelaatbaar of wensche- lijk is. Verschillende leden betreurden de aan neming van het amendement-Van den Bergh c.s., waardoor de voorgestelde uit sluiting van de zoogenaamde vrijgestel den van het gemeentepersoneel is ver vallen. Andere leden juichten daarentegen de aanneming van dit amendement toe. Zeer groot bezwaar hadden verschei dene leden tegen uitsluiting van de(n) echtgenoot van de in art. 23 uitgesto tenen. Dit ging hun veel te ver. Verschillende leden betreurden, dat de Begeering niet de gelegenheid heeft aan gegrepen een betere regeling van het vraagstuk der oommissiën van bijstand in bet leven te roepen. De benoeming van den burgemeester. Eenige leden brachten ter sprake de wijze van benoeming van den burgemees ter, welke op deu ouden voet is gehand haafd. Vele leden wenschtea handhaving van het bestaande stelsel. Eenige leden, die er zich desnoods mede zouden (kunnen vereenigen de gees telijken niet langer uit te sluiten van het raadslidmaatschap, hadden er ernstig bezwaar tegen, dat dezen nu ook tot bur gemeester benoemd kunnen worden. Verschillende leden hadden ernstig (be zwaar tegen de 'benoembaarheid van vrou wen tot bovengenoemde ambten en boven al tot het ambt van burgemeester. Som mige leden zelfs in die mate, d'at zij zich verplicht achtten te overwegen, of deze wijziging der Gemeentewet hen niet moet nopen, tere s:om aan het ontwerp te onthouden. Anderen leden liet deze wets wijziging tamelijk onverschillig, doch zij begrepen de oppositie niet. aangezien de vrouw thans reeds benoembaar i's tot wet houder en dus als waarnemend burge meester kan optreden. Samenwerking tusschen gemeenten. Verscheidene leden spraken er hunne voldoening over uit, dat de zoo hoog noödige volledige regeling van dit be langrijk onderwerp is tot stand ge'komen. Zij1 verwachtten, dat deze regeling in de toekomst veel wrijving tusschen naburige gemeenten zou 'kunnen voorkomen. Een lid vroeg, waarom niet 'liever in plaats van 'Gedep. Staten, de Provinciale Staten waren aangewezen als het orgaan, dat de goedkeuring voor de gemeenschap pelijke regeling had te geven. Andere leden achtten de Provinciale Staten daar voor echter niet het aangewezen lichaam. Bij Hoofdpijn, duizeligheid, suizen in 'toor, gestoorden slaap, slechte gehu meurdheid prikkelbare stemming, neme men dadelijk het van ouds beproefde gebleken „Franz-Josef"-bitterwater te baat. Tot organiste der Ned. Herv. Kerk te Koudekerke is benoemd Mejuffrouw C. Abrabamse te St. Laurens. In vervolg met ons gepubliceerd bericht, betreffende bet ine ultuur bren gen van den Wieringermeerpolder, ver zoekt de directeur der Districts-Arbeids- beurs te Middelburg ons te willen meidén, dat binnen 14 dagen de eerste ploeg land arbeiders uit Zeeland (gemeenten tus schen Ooster- en Wester-Schelde) bier voor kan worden uitgezonden. Landar beiders, die biervoor in aanmerking wenscben te komen, kunnen zich opge ven bij dep. Correspondent der Arbeids beurs ter plaatse, of bij de Districts-Ar- beidsbeurs te Middelburg. Uitvoerige voorwaarden worden bij aanmelding ver strekt. Na de officiëele opening der nieuwe zeehaven te Dordrecht door»H. M. de Konin gen op Donderdag 25 September, neemt H. M. de haven in, oogenschouw. 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft, zoodat het daarin wordt opgenomen. De heer P. Hoevens te Hansweert, oud-leerling van het Zeeuwsch technisch instituut, is benoemd tot waterbouwkun dige bij den Dienst van het Bruggen- bureau van het Departement van Water staat te 's Gravenhage. Eerste Naderl. Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering werd tot bestuurslid gekozen, wegens het over lijden van den heer I. C. de Zwart, de heer J. RamondtWeijns te Schoondijke, en tot plaatsvervangend-lid der finan- tiëele commissie de heer A. de Peijter Iz. te Zaamslag. Goes. Wij vernemen, dat het Bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Win- terlezingen dezer dagen is gereed geko men met het programma voor het ko mende winterseizoen. Weliswaar zijn nog niet alle onderwer pen vastgesteld, doch vijf sprekers hebben hun toezegging gedaan. Op 24 October hoopt Ds le Roy van Amsterdam een Gezelle-avond te geven. Zij, die dezen predikant reeds vroeger als voordrachtkunstenaar hebben toeren kermen, zullen met belangstelling dezen avond tegemoet zien. In December hoopt Dr H. Kaajan van Utrecht te komen spreken en op 30 Januari Ds Adriani van Baarn, terwijl hun collega Ds K. Straats- ma uit Den Haag heeft beloofd den 20 Februari naar Goes te komen. De heer A. Ingwersen, architect te Amsterdam, sluit de rij met een causerie bij licht beelden over Humanisme en Calvinisme op 20 Maart, bij leven en welzijn. 'tls een program, dat veel belooft. Het is nu tijd om zich als lid te laten inschrijven. Bestuursleden zijn de heeren Ds J. H. C. Kamsteeg te 's-Heer Hendriks- kinderen, voorzitter; B. C. Sliggers, secre taris; J. Pouwer, penningmeester; N. J. Bastmeijer, W. 't Hooft, Mr C. M. Kegge en C. Duvekot Lzn. C'/ezand. De Raad vergaderde gisteren. Op een verzoek van den A.N.W.B. tot toetreding als buitengewoon lid wordt niet ingegaan. Wordt opgemaakt een supple toir kohier hondenbelasting tot een totaal bedrag van f20. In de vacature W. H. Zinkstok als lid der Commissie tot Wering van School verzuim en Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wordt voor beide functies benoemd de heer J. Geelkerken. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 103, "4e lid der Lager Onderwijswet 1920 wordt de vergoeding over 19'29 voor de R.K. School vastgesteld op f2011,96 en voor de Christelijke school op f705,16. De gemeentebegrooting voor 1931 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f31703,24. Hansweert. Het schip „St. Maria", schipper De Rooy, geladen met zand voor Gent is tegen het remmingswerk van de Postb'rug gevaren, waardoor dit ern stig beschadigd werd. Na borgstelling kon het schip de reis voortzetten. Het schip „Philippe", dat geladen is met zand voor Brussel, is tegen het rem mingswerk van de Spoorbrug, gevaren waardoor dit ernstig beschadigd werd. Na borgstelling kon ook dit schip de reis naar Brussel voortzetten. Gistermorgen had op de Schelde tusschen Walsoorden en Hansweert een aanvaring plaats tusschen het schip „Ouderzorg" schipper Hofstra en een on bekend gebleven viermastschoener. De „Ouderzorg" bekwam belangrijke schade aan het achterschip, doch kon de reis voortzetten. Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Gekozen werd tot lid der schattingscommissie in de vacature van wijlen dhr F. M. Boot, dhr J. v. d. Sande, en tot onbezoldigd ambte naar van den. Burgerlijken Stand dhr J. J. van Gorsel. Daar het thans de laatste vergadering was, welke werd bijgewoond door den heer P. A. van Boven, weth. dezer .gemeente, welke zich metterwoon te Rotterdam zal gaan vestigen, richtte de voorzitter zich tot hem met eenige hartelijke woorden van afscheid. Hij. bracht den heer Van Boven den dank van den Raad, en van de burgerij over, en dankte den 'heer Van Boven, voor alles wat hij in 'de zeven jaren, dat hij bet raadslidmaatschap alhier heeft be kleed in het belang 'der gemeente heeft gedaan. Vooral in de laatste drie jaren, de periode, dat bij deel uitmaakte van het dagelijksch bestuur, beeft hij getoond, de belangen dezer gemeente, waarin hij werd geboren, en waarmede hij is sa mengegroeid te kunnen en te willen be hartigen. Hij brengt hem zijnen dank voor de prettige samenwerking, en de goede verstandhouding, welke ook bij ver schil van meening steeds bewaard bleef, en wenschte hem met zijne familie in zijn nieuwe woonplaats alles goeds toe. Door den heer Van Boven werden de woorden van den burgemeester beant woord. Hij betuigde zijnen dank voor het gesprokene, en voor de prettige samen werking in het Dag. bestuur. Ook den. leden van den 'Raad bracht hij zijn op rechten dank voor de goede verstandhou ding gedurende zijn zittingsperiode als raadslid en wethouder. Hierop richtte de heer J. v. d. Sande zich met enkele woorden van afscheid tot den heer van Boven, waarop de voorzitter de vergadering sloot. Zlerlkjeo. Donderdagavond kwam de afdeeling „Patrimonium" voor het eerst in de aangevangen wintercampagne bij een. De vergadering stond onder presi dium van dhr W. de Kam, die deze op de gebruikelijke wijze opende en den aan wezigen welkom heette, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de a.s. wintercam pagne een vruchtbare periode van arbeid moge zijn. Nadat als afgevaardigde voor de op 6 en 7 October te Arnhem te houden Al gemeene vergadering van het Verbond was benoemd dhr J. Verseput, werd de bondsagenda besproken. De vergadering kon zich vrijwel met alle prae-adviezen van het Verbondsbestuur vereenigen. Terzake van het voorstel, waarin de wensch werd uitgesproken om meer so- siale onderwerpen in het bondsorgaan te bespreken, werd als het gevoelen van de |v«f?gadering uitgesproken, dat de op zichzelf uitstekend verzorgde en op boog niveau staande hoofdartikelen wat een voudiger behooren te worden gehouden om daardoor beter het doel te bereiken wat men er mee op het oog heeft en bet blad daardoor voor meerderen leesbaar en aantrekkelijker te doen worden. Vervolgens werd een rooster van werk zaamheden vastgesteld voor de eerstvol gende maanden. Verschillende vrienden gaven zich voor het houden van een re- fetaat of inleiding op. Door dhr A. den Boer werd daarna verslag uitgebracht van de door hem bij gewoonde vergadering van de Geweste lijke Organisatie te Middelburg, waaruit bleek, dat aldaar verschillende belang rijke onderwerpen voor den a.s. winter zijn besproken, welke voor de afdeeling van groote beteekenis zijn. Nadat nog verschillende huishoudelij ke zaken waren besproken, werd de ver gadering door dhr K. Berrevoets met dankzegging gestoten. Voor het examen voor leerkracht bij de Rijkspluimveeteelt slaagden de heeren: A. Blok, Ktoetinge; J. Eversdijk, Kortgene; J. G. P. Jansen yerplanke, Kruiningen; J. C. Ruitenbeek, Koude kerke; G. Beukelman, Meliskerke; M. Nieuwenhuijsse, Krabbendijke; H. L. K. Leijs, Baarland; A. Kersten, Wamel; J. J. de Reus, Beets (N.-IL); G. Vos, Nieuw- dorp; W. P. L. Bakker, Zierikzee; M. Vinke, Hoofdplaat; W. Blommaart, St. Jansteen; P. E- M. Kuijpers, Klooster- zande; R. van der Hoek, Biezelinge. Tot tijdelijk leeraar aan de Chr. Landbouwwinterschool te Ambt-Harden- berg is benoemd de heer ir M. Blok te Goes. Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. school te Terneuzen mej. A. H. van Dommelen te Vlissingen. Onder één dak. Te -Arnhem heeft de wethouder van Onderwijs op dracht gegeven een plan te pntwerpen, voer de stichting van een groot school gebouw. In dit gebouw zouden onder één dak worden ondergebracht een Openbare en een R.-K. school voor buitengewoon lager onderwijs (onderwijs aan onvol- waardigen). „De Geref. School" opge heven. Naar de „Nederl." verneemt, is het weekblad „De Geref. School", or gaan van het Geref. Schoolverband in Nederland gisteren voo-r het laatst ver schenen. De mogelijkheid bestaat dat het blad in den loop van dezen winter als maandblad zal verschijnen. Het spellingsbesluit. In het „Weekblad voor Gymn. en Midd. Onderwijs" schrijft Bartels: „Het is wel een eigenaardige „regeling", welke ons thans van bovenaf opgelegd wordt. We zuilen maar niet vragen van welk taalbeginsel de regeering bij deze „regeling" is uitgegaan, want hierop kun nen wij geen antwoord verwachten. Van de zijde der taalwetenschap is dan ook een krachtig verzet tegen deze nieuwe „geslachtsregeling" tegemoet te zien en volkomen terecht. Toch kunnen wij het voor de school niet betreuren, dat deze „regeling", waar van wij de wetenschappelijke onhoud baarheid volkomen gevoelen, thans geko men is. Het bes!iiit van Uen Amsterdamschen ge meenteraad, die de bouw van een kerk weigerde op een plaats waar men tegen een badhuis geen bezwaar had, is voor wie leeren wil, niet zander belang. Hier blijkt weer, hoe gevaarlijk het is, 1 als de Overheid al te veel macht krijgt. Er is I veel voor te zeggen, dat een gemeente de beschikking heeft over behoorlijke bouwter reinen en b.v. bij uitbreiding niet van spe culanten afhankelijk is, maar er zit aan de I macht die daaruit voortvloeit ook een ge vaarlijken kamt. Verder zien we waar het heen kan gaan, wanneer zooals de groep-Kersten dat drijft de Overheid het in 't godsdienstige te zeggen krijgt Men vraagt inmenging van de Overheid om de ware leer te bevestigen en de ket ters uit te roeien, maar het resultaat van die inmenging was vroeger, dat de belijders vervolgd werden en dat de Kerken aan ban den werden gelegd. Zoo was 't vroeger. En we behoeven niet te vragen waar 't in onze dagen heen zou gaan. Het Amsterdamsche geval is voor wie lee ren w i 1, leerzaam. OPMERKER. Het ging er ten slotte om, eenheid te verkrijgen en een eind te maken aan de chaos, die er op het gebied van de spelling in de school bestaat. Wie de toestand op dit terrein kent, zal moeten toegeven, dat er iets gebeuren moest. Het is een publiek geheim, dat een regeling in de richting der Vereenvoudig de Spelling, die Minister Waszink van plan was in te voeren, door den Minister raad afgewezen is en ook van het tegen woordige Kabinet is deze niet te ver wachten. Daarom is het begrijpelijk, dat de in specteurs, die volgens de woorden van den Minister zelf liever veel ver der waren gegaan, met een regeling zijn gekomen, die voor de regeering wel aan vaardbaar was en welke in ieder geval hoe men ook over de wetenschappe lijke merites moge denken een be langrijke opruiming houdt onder de bui gingsuitgangen. Deze „regeling" is dan ook slechts bij wijze van afbetaling te aanvaarden. Er is nu een eerste bres geschoten en het zal op den duur, juist tengevolge van de wetenschappe ijke onhoudbaarheid de zer regeling, gemakkelijker gaan tot een volledige overwinning te komen." Goede voornemens. Bij de bestudeering van de Staatsber grooting voor 1931 blijkt, aldus ,„Patrimo- nium", dat veel goede dingen in het voornemen van dé Regeering liggen. Voor het Landbouwonderwijs is f 186.000 meer uitgetrokken dan in 1930. Voor akkerbouw, tuinbouw, veeteelt, pluimveeteelt, bijenteelt f 67.000 meer, voor ontwatering f24.000 meer, voor ttschbouw f 93.000 meer. Minister Terpstra werkt blijkbaar met kracht aan de uitbreiding van het N ij- verheidsonderwijs. Circa 1 mil- lioen wordt voor dit doel meer uitgetrok ken, f367.000 is bestemd voor het indu strie-, huishoud- en landbouwhuishoud- onderwijs, en f58.900 voor het ambachts- enderwijs. De rest van bet meer geraam de bedrag is bestemd voor de Rijksnijver heidsscholen en voor het Vakonderwijs van speciale groepen. „Waterstaat" heeft goede plannen in zake wegen, kanalen en bruggen, waarvan de uitvoering ook bii £an dragen tot be strijding van de werkloosheid. Bijzondere .aandacht verdient ook het geen in de toelichting van Hoofdstuk X (Arbeid, enz.) te lezen staat: „Met het oog op de voorgenomen verdere invoering van de Arbeidswet- 1919 voor kantoor, koffiehuizen en hotels, zal het personeel der arbeids inspectie moeten worden uitgebreid." In elk district van de Arbeidsinspectie moet er een controleur en een schrijver of administratief ambtenaar bijkomen. Verder komt het gewenscht voor, het vrouwelijk inspecteerend personeel te versterken met 3 inspeotrices en 2 op zichteressen. Blijkbaar wil de Regeering ook op deze wijze steun bieden aan de De opening der nieuwe zeehaven te Dordrecht door H. M. de Koningin. Een ge weldige massa menschen was op de been om H. M. bij haar bezoek aan Dordrecht te begroeten. Een overzicht van den stoet op het Bagijnhof.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 11