1 Leestafel Kerk One Brieven uit Middelburg. xx. Uit de Provincie. IP dat een Sriewielig voertuig (carrier of bakfiets), voor wat betreft de toepas sing .van art. 66 lid 1 van het Motor- en Rijwielreglement wordt gelijkgesteld met een rijwiel, waarbij o.a. een der over wegingen was, dat een voertuig, hetwelk overigens naar spraakgebruik als rijwiel is aan te merken, niet ophoudt onder dit begrip te vallen, omdat het afme tingen heeft, of voorzien is van een heiaden bak, dan wel ook geschikt of bestemd is om goederen te vervoeren. Voor den vervolge zullen bakfietsen en andere driewielers, bestemd voor goe derenvervoer, onafhankelijk van de af metingen van do rijwielpaden mogen ge bruik maken en zplfs bij' wegen, welke voor rijwielen zijn afgesloten, van de rij wielpaden moeten gebruik maken. Bij vrijliggende rijwielpaden van vol doende breedte zal dit geen of althans weinig J>czwa;ir opleveren, doch het nut van dergelijke rijwielpaden ter breedte van 1.50 m. h 2 m., ook al gelet op de geringere snelheid van driewielige ve hikels dan gewone rijwielen, zal in hooge mate worden verminderd, veelal zelfs illu soir worden door het gebruik van be doelde driewielige voertuigen. Ook de aanliggende rijwielpaden, welke meestal nog een geringere breedte hebben, zul len "<joor de toelating daarop van bak fietsen voor wielrijders ongetwijfeld min der bruikbaar worden, terwijl groot ge vaar voor het verkeer ontstaat, indien wielrijders moeten uitwijken op den rij weg om deze driewielers te passeeron. Om deze redenen hebben genoemde vereenigingen verzocht het daarheen te willen leiden, dat driewielige voertuigen, Ingericht voor het vervoer van goederen, zoo spoedig mogelijk zullen worden aan gemerkt als andere voertuigen dan rij wielen, bedoeld in art. 66 sub. 1 vani het Motor- en Rijwielreglement Politiepersoneel voor Curasao. De gouverneur van Curasao, de heer Van Slobbe, heeft zich schriftelijk tot den Kolonialen Raad gewend met de mededeeling, dat de wervin|g voor de po litie in Nederland moeilijkheden oplevert. Deze moeilijkheden bestaan jreeds .gerui- men tijd. Reeds sedert maanden is bur- ger-politie aangevraagd ten (behoeve van den vreemdelingen-recherchedienst. Deze aanvrage is tot dusverre geheel zonder resultaat gebleven. Op Dinsdag 23 dezer is een openbare vergadering gehouden van den Kolonialen Raad, waarin scherpe critiek geoefend is op de h»o<uding van „Nederland ten aanzien van de quaestie van de uitzen ding van politiepersoneel voor Curasao. Economische depressie. De N.V. Nieuwe Margarinefabrieken te Rijswijk gaat sluiten. De fabriek is aan gesloten bij de Margarine Unie, die con centreert op Rotterdam. Ongeveer 200 arbeiders komen zonder werk; 40 zijn reeds ontslagen. Volgende week gaan de anderen. Vier arbeiders zijn gepensionneerd. De anderen krijgen voor elk jaar dienst een week loon uitbetaald. Het gebouw komt te koop. Verdachte „Neutraliteit". De organen van den Bond van Ambte naren in dieast der Nederl. Spoorwegen (B. A. N. S.) en den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, bevat ten oproepen aan bun leden om deel te nemen aan de groote demonstratieve ver gadering op 26 September te 'sGraven- hage tegen de vlootplannen van Minis ter Deckers' en eventueel elders te beleg gen vergaderingen. Ook de Netd. Vakcentrale (Neutraal) neemt aan deze protestvergaderingen deel welke uitgaan van de N. M. F. (nooit meer oorlogsfederatie). Deze beide bonden beweren altijd poli tiek neutraal te zijn, niet aan politiek te doen. Welke beteekenis aan die neutraliteit is te hechten, blijkt thans weer eens overduidelijk. Op bovenbedoelde vergaderingen zullen o.m. spreken Mr Marohant, leider der Vrijzinnige Democraten en J. A. van Sijh, lid van hot IL B. der Democratische Partijl De S. D. A. P. en het Openbaar Onderwijs. In de Zaterdag gehouden vergadering van - den Partijraad van do $.D.A.P. is, is, blijkens „Het Volk", een voorstel van de afd. Amstelveen, waarin weid .uitge sproken, dat het de zedelijke plicht is voor partijgenooten hun kinderen naar de openbare school te zenden, afgewezen. Da staatscommissie-Ruigers. Naar „Do Tijd" verneemt zal "het rap port van de Staatscommissie-Ruigers, be treffende het algemeen vormend- en het buitengewoon lager onderwijs over en kele weken „verschijnen. Belangrijke objecten van bezuiniging heeft de commissie niet gevonden. Op de Rijksuitgaven van het lager onder wijs is besparing slechts mogelijk door beperking yan het aantal leerkrachten, doch na het royale gebaar van het ka binet-De Geer, waarbij de thans geldende differentieele leerlingen schaal opnieuw werd ingevoerd, zou een eventueel voor stel van de Staatscommissie tot vergroo ting der klassen, om een ietwat belang rijke besparing te krijgen, geen redelijke kans hebben, te worden aangenomen. De wijziging der Lager Onderwijswet, die in 'de Troonrede is aangekondigd, zal derhalve niet zijn een ontwerp be- zuinigingswet, doch slechts een1 techni sche herziening van enkele belangrijke cnderdeelen, welke echter d9 rijksuitga ven voor het gewoon lager onderwijs onverminderd laat, terwijl de kosten van het buitengewoon lager onderwijs ver- i moedelijk zullen stijgen. De opening van de Zeehaven te Dordrecht Hedenmiddag te kwart over één arri veerde H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik te Dordrecht voor een of ficieel bezoek aan de stad en voor de opening van de nieuwe zeehaven. De hooge bezoekers begaven zich on middellijk na aankomst naar de op het Stationsplein gereed staande auto's waar mede naar het Raadhuis werd gereden. Op het Stationsplein stond een eerewacht van het plaatselijk garnizoen pontonniers opgesteld, terwijl voor het Raadhuis de bijzondere vrijwillige landstorm de eere wacht betrok. De burgemeester van Dor drecht, de heer P. L. de Gaay-Fortman, verwelkomde H. M. uit naam van het gemeentebestuur, waarvan vele leden aanwezig waren. Nadat op het Beverwijkplein de hooge bezoekers een welgeslaagde aubade door 1500 kinderen en 700 zangers onder lei ding van den heer Ederlmann was ge bracht, begaf de Koningin zich aan boord van het Visscherij-Inspectie-Vaartuig, dat het gezelschap naar de Zeehaven langs de Oude Maas en doorgegraven Krabbe bracht. Op de pier, waaraan het schip meerde, en waaraan ook het s.s. Mecklenburg lag, dat de gasten en ge- noodigden herbergde, was een baldakijn opgericht, waaronder H. M., de Prinses en de Prins plaats namen. Het was een indrukwekkend oogenblik toen de burgemeester het woord nam in tegenwoordigheid van de Landsvrouwe en temidden van loopbruggen, hijschkranen, kaden en opslagplaatsen, die te zamen de outillage voor de Dordtsche Zeehaven vormen, de Zeehaven, die de oude stad weer de bloeiende zeevaart moet bezor gen, waarvan zij vroeger profijt heeft ge trokken. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door den heer J. J. van Helden, voorz. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstre ken. Toen hierna Hare Majesteit de handle in beweging bracht, waardoor het sein voor de opening werd gegeven, zetten de verschillende machines zich in beweging en nam de arbeid in de haven officieel een aanvang, een arbeid, die hopelijk vruchten zal afwerpen en in omvang zal toenemen. Na de openingsplechtigheid stond een rondrit door de stad op het programma. Hartelijk toegejuicht door de bevolking reed do Koninklijke Familie door de rijk versierde straten. De rondrit door de stad duurde ongeveer drie kwartier; na afloop werd thee en ververschingen aangeboden in het Museum van Gijn aan de nieuwe haven, waar tevens gelegenheid was een kleine tentoonstelling te bezichtigen. Zoo dra de Koningin op het Raadhuis was gearriveerd en aldaar plaats genomen had onder een baldakijn, trok de Historische Optocht voorstellende het bezoek van Prins Frederik Hendrik en Prinses Ama- lia van Solms aan Dordrecht in 1631 voorbij. Die optocht, die werkelijk zéér geslaagd mag heeten, trok zeer de aan dacht van de Hooge Gasten. Dr H. COLIJN. „De Banier" (N. Indië) betreurt, dat het eere-doctoraat aan den heer Golijn is aangeboden door de Vrijo Universiteit en niet door een der Landsuniversiteiten, omdat de heer Golijn niet enkel aan één kring, maar aan ons gansche volk be hoort. Hij heeft voor do Gereformeerde begin selen zijn groote beteekenis, zoowel als leider der A. R. Partij, waarin zeker het overgroote deel der Gereformeerden zijn politieke organisatie vindt, ook als voor zitter der V, U.-vereeniging, maar zijne beteekenis is niet tot dezen kring beperkt, hij is daarbuiten getreden en is gewor den een figuur van nationale beteekenis, van internationale bekendheid. Zijn lei ding van de economische conferenties te Geneve oogstto allerwegen grooten lof. Zijn woord heeft in Volken-rechtelijke aangelegenheden, in bot bijzonder dan wat den economischen arbeid van den Volkenbond betreft, groot gezag; maar ook op koloniaal-staatsrechterlijk gebied is hij een man geworden van nationale beteekenis, wiens beteekenis voor de ont wikkeling der koloniale staatsrechtelijke verhoudingen men niet kan loochenen. Indien juist is, wat sommige kranten schreven, dat de openbare universiteiten hem opzettelijk voorbijgaan met een eere doctoraat, omdat hij het „ongeluk heeft" Calvinist te zijn, dan is hier wel een be droevende enghartighoid. Wij willen eerder gelooven, dat men hier meer achteloos is geweest. De ge dachte, om dezo nationale figuur op der gelijke wijze wetenschappelijk te eeren, is bij de leiders dezer openbare universitei ten in al deze jaren wellicht niet opge komen. Indien deze veronderstelling juist is, dan is dat reeds erg genoeg, maar dat de gedachte wèl zou zijn opgekomen, men er over gesproken zou hebben, maar niet tot die daad zou zijn overgegaan, omdat de heer Colijn Calvinist is, _willen wij niet zonder meer aannemen. Hoe het ook zij, de V. is in ieder geval hare openbare collegaes vóór ge weest. Zij bood den heer Colijn een eere doctoraat in de rechtswetenschap, een eere, dien men Dr Colijn zeker niet zal misgunnen, waar hij zijn wetenschappe- lijken zin zoo herhaaldelijk in het bij zonder op de zooeven genoemde gebieden t heeft getoond. Ook op dat terrein steekt hij van de schouderen opwaarts uit boven menig academisch gevormde, wien de doctors hoed siert. Amice, Op 14 September 1.1. is te Amsterdam en te Rottendam „de rotode Zondag" ge vierd, d.w.z. duizenden en 'tienduizenden sociaal-democraten zijn op dien wetkelijik- schen rustdag naar de 'twee grootste ste den des landls opgetrokken, om wapen schouwing te 'houden. Niettegenstaande het ongunstige weer heeft men getracht door een massaal optreden indruk te ma ken op Rogeering en Volk. wetende, daJt een enorm doorgevoerd© reclame vaak succes heeft. Den „eisch" van de con- tröle-radio-coanmissi© om inzage van de des Zaterdags te houden redevoeringen, heeft men geweigerd, waarop 'de radio- uitzending door 'die commissie is verbo den. En terecht. Wanneer men in de groote bladen leest, dat de voorzitter der S. D.-Kamerfractie, Ir Albarda, zich niet ontzien heeft te zeggen: „Met het Inter nationaal Vakverbond moeit de Sociale Arbeiders Internationale zich opmaken, om tegen de ontketening van' den oorlog alle middelen aan te wenden. Alle doelmatige middelen daartegen zijn geoorloofd, ook al vallen zij buiten hetgeen wettelijk ge oorloofd i s", en zulks met applaus en gejuich wordt begroeit, dan is zulk een verbod alleszins juist, omdat de openbare orde en rust door dergelijke uitingen dreigt te worden aangerand. Men wil den oorlog tusschen de volkeren bestrijden en stuurt op den oorlog tegen wet en 'Over heid, den burgeroorlog, aan. Zondag is de „Vara", de „Arbeiders- radio", of zooals het werkelijk 't geval is, de radio van S.D.A.P. en N.V.V., zoowat den heelen morgen en middag in actie ge weest. Wie er lust in hald, kon de kunsit- matig vensterkte redevoeringen der spre kers, de tot in het oneindige herhaalde Internationale-melodie, (de Marseillaise: „Komt kind'ren van het Vaderland, de dag des roams brak eind'lijk aan", boord de men bijna niet, want een Vaderland heeft men niet meer en de dag 'des roems is nog ver) de 'trommen en de madedee- lingen achter de microfoon van een 'twee tal personen, 'die 'bij al 'dien ragen zich- zelven en de luisteraars trachtten op te winden, vernemen. Af en toe nam een spreker blijkbaar de heer Vliegen het woord tot de luisterende en toekijken de menigte op straat, het Amstelveld, ten einde in steeds klimmend tempo aan te 'dringen op tedk'ening van het petitionne ment tegen de „Vlootwet", (later wijselijk door hem het „Vlootplan" genoemd), op toetreding tot de S. D. A. P. en genieting van alle mogelijke zegeningen, die de nieuwe Sociale Maatschappij1 zal brengen. 's Avonds 'keerde de rust terug in onze beide grootste steden, waar de kerkgaande menilgte zeker wel den noodigen overlast zal hebben ondervonden. Doch men doet maar, of men op straat volkomen baas is en in de kleinere steden, b.v. in Mid delburg en Ter Neuzen aapt men 'dit na. En als da Overheid dan toegeefelijik of laksch is, heeft men zijn bedoeling be reikt. Bij deze actie speelt de radio-uitzen ding der „Vara" een voorname rol. Het is, zooals het 'S.D.-strooibd'ljet zelf zegt: een van de krachtigste middelen vo'or de versterking der strijdmiddelen, dat de S.D.A.P. in staalt stelt, om zoo vaak het no'Odig is en dit is bijna eiken dag het geval honderdduizenden in ons land met de S.D.-beginselen, den S.D.- strijd en de S.D.-edtsóhen kennis te doen maken. En men voegt er bij1:, „Beter dan ooit hebt ge u de laatste weken daarvan kunnen overtuigen." Nu 'dit laatste heeft ieder, dia de radio pleegt aan te zetten, ruimschoots kun nen doen. Echter is die vraag: Heeft men, heeft de Minister van Waterstaat ooit kunnen denken, daJt voor de „Vara" hoorspelen, 'declamatie, kinderuurtjes, 'lezingen, (mu ziek en zanig slechts b ij zaak en de poli tieke en sociale propaganda koofd- z a a k zouden zijn? En is het de begeerte en hot belang van het grootste deel van het Nederlandsche Volk, dat men, alis men op Hilversum afstemt, de helft van den tijd allerlei socialistische propaganda, venijnige praatjes van Teun den Klepper man, tendenzstukken van Heyermans, dik met roode vla bestrooide 'kinderuitzerudin- gen en z.g.n. actueel allerlei uit de Ar beidersbeweging, zoo goed als aan één stuk door verneemt? Wordt het te mach tig, zooals Zaterdag 13 September, dan kan de Ra'dio-contröle-commissie dn het gebouw der Nederl. Seintoestellenfa'briek te Hilversum, waar de „Vara" zelve op vreemd terrein is, den zender afsluiten, maar hoe zal 'dit gaan, als de „Vara" een eigen zender heeft, waarop zij aanstuurt en het moeite zal kosten, er binnen te komen, ten einde op staaniden voet af te sluiten, wat tegen de openbare orde in gaat? Deze en dergelijke overwegingen geven aanleiding zich te bezinnen op de vraag: of het niet. zaak zou zijn het besluit tot verdeeling van den zendtijd van 15 Mei '1.1. te herzien. Met de instelling van z.g.n. aigemeane uitzendingen dat is wel ge bleken komt men er niet, als de „Vara" hare privé-uitzendingen zoo goed als geheel voor de propaganda bestemt en voor uitzendingen van meer neutralen aa.rd blijkbaar aan het einde harer finan cieels krachten is. AI wat bij haar be schikbaar is aan financiën, wordt in de eerste plaats aan versterking der strijd middelen gebruikt en de rest is van bij- komstigen aard. Dit zal dezen winter en tegen de verkiezingen van April en Mei 1931 nog wel duidelijker worden. Aan de „Vara" zullen uitzondingen van niet-pro- pagandistisohen aard moeten worden op gelegd en, wil zü daaraan geen tijd be steden, dam zal 'die aan anderen moeten worden gegeven, 't Is te hopen, dat de Regeering reeds bezig is zulks te over wegen. Met vriendschappelijke groet, it.t. METELLUS. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Ontwapeningsvraagstuk. De volkenbondsraad is gistermiddag voor een paar uur bijeengekomen en heeft, enkele kwesties behandeld. Vermeld zij o.a., dat de raad hot hy giënisch volkenbonds-comité heeft belast met de voorbereiding van een Europee sche conferentie voor de hygiëne op het platteland. De raad heeft in geheime zitting beslo ten een juristencomité, samengesteld uit een Ierschen, Italiaanschen, Venezolaan- schen, D'uitschen en Litauschen jurist, op te dragen, advies uit te brengen over de vraag of de raad de Duitsche klacht inzake het Mernelgebied thans kan be handelen. Zooals bekend, wordt dit door Litauen in twijfel getrokken. De vijfde commissie heeft de bespre king inzake bet opiurnvraagstuk nog niet beëindigd. Onder groote belangstelling van het pu bliek is de volkenbondscommissie voor ontwapeningskwesties met de "behandeling van haar eigenlijke ,agenda begonnen. De beraadslagingen werden ingeleid met een rapport van den Nederlandschen ge delegeerde jhr Loudon over den huidigen stand der werkzaamheden. Loudon wees erop, dat de commissie sedert het voorjaar van 1929 niet meer bijeen geweest was, wijl de noodzake'ijk- heid gebleken was, dat eerst overeenstem ming tot stand kwam tusschen de groote mogendheden over de ontwapening ter zee. Nu de Londensche conferentie dienaan gaande tot een gunstig resultaat leidde, wordthet mogelijk, de voorbereidende ontwapeningscommissie tegen 3 Nov. a.s. bijeen te roepen. Spreker gaf uiting aan de hoop, dat die November-zittirig door een nieuwen geest zal worden bezield, daar het in derdaad onmogelijk is, tot overeenstem ming te geraken, indien alle regeeringen hun standpunt voor het eenig mogelijke hoiden. De arbeid van de voorbereidende com missie kan niet tot in 't oneindige voort duren. Vragen aan Ged. Staten. De heer L. Onderdijk, lid der Provinciale Sta ten van Zeeland, heeft de volgende vraag tot Ged. Staten gericht: Volgens de dagbladen hebben Ged. Sta ten bezwaar gemaakt tegen het zitting nemen van den heer P. J. II. Willemsen, machinist bij den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde, als lid van den Raad te Vlissingen. Zijn Ge deputeerde Staten bereid mede te deelen welke die bezwaren zijn? De brandweer en de slech te t ij d. De 'gemeenteraad van Ooster- land (besloot wegens 'de ongunstige tijds omstandigheden niet in te gaan op het denkbeeld, om in samenwerking met Nieuwerlkerk (gezamenlijk een aaitobrand- spuit aan te schaffen. Deze aangelegen heid zal weder worden overwogen, zoo dra betere tijden aanbreken. Ofals er weer eens hier of daar een flinke brand 'gewoed heeft! Vlissingen. Wegens schaarschte aan werk is j.l. Zaterdag wederom een 45- tal werklieden van de Kon. Mij. de „Schelde", voorloopig gedurende een maand ontslag aangezegd. Naar verluidt is er echter wel eenige hoop, dat bin nenkort wat meer werk komt. Met de boot BreskensVlissingen werden heden, ondanks het vergevorderd seizoen, nog 610 passagiers en 12 auto's overgezet. Ierseke. Ged. Staten van Zeeland heb ben bet schoolbestuur der Geref. school (Kakeldans) in het gelijk gesteld, tegen over den Raad dezer gemeente, die wei gerde gelden voor nieuwe plafonds be schikbaar te stellen. Axel. In den .nachtvan Zaterdag op Zondag kwam een autobus yan de garage Cito uit Axel met passagiers van de Ter- neuzensche kermis rijden, toen eensklaps een wiel van de vooras liep, zoodat de chauffeur geen stuur meer had over zijn wagen en deze tegen een boom liep aan den zijkant van den provincialen weg. Dit mocht een geluk heeten, daar anders de bus in de sloot was geioopen en gekanteld ■waardoor ongevallen niet zouden zijn uit gebleven. Thans kwamen de passagiers er met den schrik af en werden alleen wat door elkaar geschud, waarvan een paai' gebroken ruiten het gevolg Waren. De thuisreis werd te voet afgelegd. Terneuzen. Gisteravond werd alhier de gewone jaarlijksche ledenvergadering ge houden van de Vereeniging voor Clir. Winterlezingen alhier, onder presidium van dhr J. C. Jansen. In de bestuurs- vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Willenaar werd gekozen de heer Leunis, die deze benoeming aan nam. Het aftredende bestuurslid, de heer D. H. Littooij Azn., werd herkozen. Mede deeling werd gedaan van desprekers, die in het a.s. winterseizoen zullen op treden, t.w. Dr S. O. Los van 's-Gra- venhage; Ds J. v. Woerden van Zwanimer- dam; Ds W. Seinen, IJmuiden; Ds A, Adriani, van Baarn, resp. in November, December, Januari en Februari. WAAR GAAN WIJ HEEN? Echtscheiding en kinderleed. Men schrijft aan do „MM."; Op de laatste algemeene vergadering van de Voroeniging van Directeuren van Rijks- en Particuliere Opvoedingsgestichten in Nederland, j.l. Maandag te Dtrecht ge houden, werd door den Directeur van Zandbergen, Jhr Ortt, een uitermate be langrijke inleiding gehouden over: „De kinderen uit ontwrichte gezinnen". Daar onder verstond do inleider, voor zijn on derwerp, thans de kinderen uit gezinnen, wier ouders door echtscheiding niet meer samenleven. De cijfers, die de inleider verzameld had (en die alleen betrekking hadden op echtscheidingen van personen die kinderen hadden en waarbij dus bui ten beschouwing waren golaten de van echt gescheidenen zonder kinderen) zijn waarlijk ontstellend. In de tien jaren van 1919 tot een met 1928 werden ruim 13.000 echtscheidingen in ons land uitgesproken, bij welke even 25.000 kinderen waren betrokken. Per van echt gescheiden gezin dus nog geen twee kinderen gemiddeld. Het tweekin- deren-systeem ten top gevoerd. Zoude het gewaagd zijn te veronderstellen, dat deze cijfers bewijzen, dat een flink kin dertal, afgezien van alle verder tot zede lijke verwording drijvende factoren, een uitnemende waarborg is tegen echtschei ding, die boe langer hoe meer voortwoe kert? Of zegt het niets, dat de inleider ook had berekend, dat per 1000 gezin nen in 1919 het aantal echtscheidingen bedroeg 1.19 en dat van 1928 reeds was gestegen tot 1.84 en in 1929 weder groo- ter is geworden? En nu de kinderen uit die ontwrichte gezinnen. De inleider deelde er frappante staaltjes van mede. Naar zijn ervaring, ter vergadering door anderen, die te de- izer zake ervaren zijn, onderstreept, is de toestand van deze tusschen vader en moeder, dank zij een nog al eens overeen gekomen droit de visite, heen en weer geslingerde kinderen, zoodanig, dat hij ze meer beklagenswaardig acht dan de weezen, die hun ouders geheel missen. Immers, de eersten hebben meegemaakt den strijd en het gekrakeel, dat vooraf gaat aan de echtscheiding, zij zijn onder gebracht bij vader of moeder, na de schei ding, zonder dat ernstig is gerekend met de vraag, waar zij het beste zijn, maar veeleer met de overweging, dat de kin deren maar zoowat verdeeld moeten wor den. Zij maken mede den strijd, die vaak gevoerd moet worden om de alimentatie- bijdragen, waartoe de niet met de voog dij belaste ouder verplicht is, binnen te krijgen. Zij worden bij familieleden on dergebracht, waar zij over een hunner ouders, niet-bloedverwant van die fami lieleden vaak alles te hooren krijgen. Jhr Ortt, die verschillende van deze kinderen in zijne tehuizen van de maat schappij Zandbergen heeft opgenomen, heeft ontstellende staaltjes verteld van kinderleed ten deze. En hier was nu niet de een of andere „religieuze idealist, die de maatschappelijke werkelijkheid niet wil zien" aan bet woord, maar een nuchter man, die alleen wil helpen, daar, waar kinderleed wordt geleden. Zijn remedie is: opname van deze kin deren in kleine tehuizen, liever dan hen te laten in milieu's, waar die kinderen vaak als een last worden ondervonden. Zoude het niet veeleer aanbeveling ver dienen, wanneer uit deze ernstige mede deeling eens de leering werd getrokken, dat een huwelijk en het bezit van kinde ren verantwoordelijkheidsgevoel mede brengt, en dat het verantwoordelijkheids gevoel moet worden versterkt? En ook, dat het twee-kindersysteem ook uit dezen hoofde een geweldig gevaar vormt voor de samenleving? Of zegt het niets, dat wij nu al zoo ver zijn, dat in Maart van dit jaar een ver eeniging is opgericht ten bate van; het door echtscheiding getroffen kind? Wij vragen: Waar gaan wij heen? Een martelaarsboek. In samenwerking met Dr Krop, predi kant te Rotterdam, die verscheidene ma len de aandacht gevestigd heeft op de gruwelen door de communisten in Letland en Rusland 'bedreven, zal bij 'den uitge ver Voorhoeve, Den Haag, in October ver schijnen: een martelaarsboek van dezen nieuwen tijd. dat de portretten met bij schriften 'zal bevatten van 46 predikanten, in de laatste jaren om hun .geloof gedood. De titel zal luiden: Martelaren van onzen tijd. Het is geschreven door Dr O. Scha- bert, die het meerendeel der predikanten zelf 'gekend heeft. Voorts een beschrijving van het leren van een predikant, driemaal ter dood ver oordeeld, doch steeds weer op het 'laatste oogenblik bevrijd. Het 'boek, geschreven door R. Gurland, zal heeten: In Bolsje wistische Gevangenschap. te st O D DE noo reekenen Tal van lijsten handteekeningen die, zooais men tegen do nieuwe weer een lijst van en Vrede. Kan men aan komende handteekt kennen? Ter beantwoordir ne het volgende Zeeuwscho dorpen de vereeniging voo Propagandiste jongedame. Zij komt op bez< voudig mensch" of hij bereid is op lijst te toekonon; den oorlog gaat. Christennatie voor men. Het gaat den minister onder serve voor de vloo een uitbreiding die uitbreiding on De man weigert, deze zaken geen hij is voor een Na een niouwer dodeeling, dat het go ven van 119 mil Dit schijnt wel „slachtoffer" vraaj geld en ook den woord luidt ontke Hij toekent, zeg als het mij geen kan kosten, zal om jou een pleziei Het petitionneir ning rijker geworc Ned. Beroepen ta Ooltf van .Willigen, te 'sG marsum, D .T. Lc To Steenwijkerwold, Te Groede, M. J. C ling. To St. Annala te Groningen. Bedankt voor Eer chen te Maartonsdt Emerita Herv. predikant wegens meer 'dain ling met ingang eervol emeritaat Prov. Kerk'bestuu Ds H. J. roep naar de V( Kampen heeft aa 1 Maart 1931 ont ganger van de Herv. to M i d d t"< Onzi De poging van in het spellingv te geven, wordt cordeeld. Sommigen hebl de ministerieele De „Nederlands Dat het thans Nederlandsche ta, ieder. Niet weinig gel autoriteiten, die anarchie hebben regels te eische: lloch nu word De minister vs weten aan: a. de rectorer bijzondere gymn rec.teuren der riji zondero hoogere recteuren der g dere handelsschc der rijks-, gem kweekscholen vo onderwijzeressen, dat er bij do met 1931, wede moet. Ook do regels maar dat is vo zaak. Natuurlijk, gels opnieuw ze zegd; pro en gepleit zal won Maar nummer zal eindigen; d zelftucht en disci steld. Wij danken i daad. De M a a s b o het moment de ergering van dei li en. De minister öm dg verbnigin waar deze den plaatst voor het het woordgeslac het vasthouden Het behoeft gei facultatief stelle ring ^voor de aanzienlijk zal Blijkbaar heef door utiliteitsov maar dan ontga niet tevens een zou kunnen ma ter zake van grepen, om ma tc

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2