No. 302 Donderdag 25 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland PHILIPS „MINIWATT" Hendrikse Co's Bank K.V. Boes de lampen die radio 'n sprong vooruit hebben gebracht. EERSTE BTADL Teleurgestelde boeren. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door nicrofoon uit, te en gedetaüleer- lek, dat het jaar lo opleverde van (lig saldo van vo- 761,16. Tezamen |dat dit betrekke- meaning recht- king er financieel feeds meer geld rog grootere be- |r de verbetering in de toekomst zijn. uit Hilversum', e den Omroep t tijdvak van 1 r 1930. In dien der N. G. R. V. er week. er Vereeniging geheel verdwe- z.g. stedenavon- itzendingen aan- zendtijdenbesluit fn dag meer uit week (Vrijdag). Iver het verslag V. uitgezonden kt de Studio aan pum verlaten en er trekken aan de lenomen. de Propaganda en heer D. Pere- londentental bleek 85 tot 613. In de lal van propagan- hateieel werf op lln circa 50 plaat- prgaderingen ge it steeds in snel- Ijaar levert meer ligaande. I ging de vereeni- 44,234 vooruit. iiolezlng. het persbericht Jzending van een II. Schultz van landschen omroep |verzorgd worden- over „noodzak©- st gevangenis- en verboden deelt hissie mede, dat [zing is geschied Vamma-commissie. ag niet voor het lesehikt achtte. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. li. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 1ïe Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i 3. Losse nummers 10.03 Prijs der Advertentiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Dat men zich in land- en tuinhouw- kringen teleurgesteld gevoelt over den in houd van de Troonrede, is verklaarbaar. Zelf hebben wij er de vorige week op gewezen, dat 'het teleurstelt, dat de Re geering bij' het aanwijzen van de voorzie ningen, die getroffen moeten worden om de moeilijkheden ba venband mot de eco nomische crisis te overwinnen, alleen spreekt van de hervorming van de econo mische voorlichting en (het bevorderen van betere internationale verhoudingen. En wij voegden daaraan tóe, dat met name land- en tuinbouw wel wat anders en wat meer hadden mogen verwachten. Het Zeeuwsch Landbouwblad, toonde zich eveneens onvoldaan en 'liet zich o.a. als volgt uit: „Ls onze regeering dan nog niet tot bet besef gekomen, dat zij meer aandacht aan de belangen van land- en tuinbquw heeft te wijden, dan waarvan zij in de laatste jaren blijk heeft gegeven? Of moet 'het zoover 'komen, dat de landbouwende be volking op een andere dan op .de tot notg toe gebruikelijke wijze toont, dat zij niet wil worden het meest veronachtzaamde deel van de Nederiandsche natie? Dat zijn vragen, die in menig boeren- hart zullen opkomen." Gelijk gezegd, de ontstemming da ver klaarbaar. Niet veridaarbaar echter en niet ver standig is de wijze, waarop in sommige kringen aan deze ontstemming uiting wordt gegeven. Van verschillende kanten wordt n.I. aangedrongen op de stichting van een Boerenpartij, een belangenpartij dus, die eenzijdig de belangen van een bepaalde groep der bevolking zal hebban ie bevor deren. Naar wij vernemen wordt er van ver schillende kanten en in versohillende kringen voor deze gedachte ijverig propa ganda gemaakt. Van de politieke partijen, zoo stelt men het ten onrechte voor, is op dit gebied weinig of niets te verwachten en daarom is noodiig een afzonderlijke orga nisatie, 'die zich los van alle politiek, spe ciaal wijdt aan de belangen van land- en tuinbouwers. Tegen dit streven zijn tal van beden kingen in te brengen. Bedenkingen van pricipieelen, maar vooral oolk van practischen aard. "Wiji willen op dit oogenblik de princa- pieele bezwaren hoezeer ook van ge wicht laten rusten om alleen op enkele bedenkingen van practischen aard <de aandacht te vestigen. Het is heel gemakkelijk een Boeren partij te stichten, 'en waarschijnlijk aal het ook wel gelukken enkele candidaten gekozen te krijgen. Enkele candidaten. Er zal toch well niemand zijn, die van meening is, dat zoo ongeveer alle land en tuinbouwers plotseling 'bereid zullen zijn de partij', waartoe zij beboeren en die getoond beeft dit geldt toch van zoo ongeveer alle partijen wel dege lijk met de bóeren-belangen te willen re kening houden, in den steek te 'laten en een belangenpartij te steunen. Er zal dus, gezien het feit, dat de kies- deeler plm. 34.000 bedraagt, heel wat moeten gebeuren, om eenige afgevaardig den naar bet parlement te brengen. Maar stel, dat het aan een zeer hetero gene .groep van plattelanders, die niet alleen verschillende beginselen belijden, maar vaak ook zeer uiteenloopende be langen hebben, gelukt een 100.000 stem men te verzamelen en dus een -drie-tal candidaten maar de Tweede Kamer af te vaardigen. Zou men dan in werkelijkheid ook maar -iets (hebben 'bereikt? Het eerste gevolg zou allicht zijn, dat m de bestaande politieke fracties het landbouw-element wordt verzwakt. De stemmen, die zulk een Boerenpartij op hare candidaten vereeoigt, zullen toch aan de andere partijen onttrokken moeten worden. En wat meent men, dat zulk een kleine belangcn-fractie wel zou 'kunnen hereiken? Van de partij van Braat is het bekend, dat zij het plattelandersbelang door het zeer eenzijdig optraden van hare candi daten meer heeft geschaad dan geholpen. Zou men meenen dat zulk een kleine opzichzelfstaande fractie in het parlement méér zou 'kunnen bereiken, dan mannen als v. d. Heuvel, "Weifkamp, Ebels, Biere- ma e:a:, die in hunne respectieve fracties hun invloed kunnen laten gelden en 'die bij belangrijke zaken dus steun van hun ne fracties genieten? Het antwoord moet ontkennend luiden. Een speca'le Boerenpartij zul niets van betedkenis kunnen bereiken. Alleen zal bet gevolg van zulk een af zonderlijke organisatie zijn, dat de ver warring op politiek gebied vermeerdert, dat de kansen op het optreden van een krachtige regeering verminderen, en dat de invloed van de revolutionaire partijen igrooter -wordt. Dat onze land- en tuinbouwers zich teleurgesteld gevóelen, is verklaarbaar. Dat zij' zinnen op middel-en om 'bij de Regeering meer belangstelling te wekken voor de belangen van land- en tuinbouw, moetworden toegejuicht. Maar men meene niet, idat door de stichting van een Boerenpartij iets van beteekeni® bereikt zal kunnen worden. Het zou een middel zijn, veel erger dan de kwaad, die men zoekt te bestrijden. Nieuw Italiaansch-Zwltsersch grens incident. Het Fransche radicale blad „La Repu- blique" maakt melding van een nieuw Italiaansch-Zwitsersch grensincident. Een groep van 20 Italiaansche vluchtelingen "waaronder zich 3 vrouwen en 6 jon gens Bevonden, was op het Breithomjoch Bij Zermatt reeds over de grens gèkomen, toen de vluchtelingen door een Italiaan sche militaire patrouille werden ontdekt. Ondanks het feit, dat 2 Fransche toe risten en 2 Zwitsersche gidsen uit Zer- matt de patrouille er met nadruk opmerk- zaam op maakten, dat zij zich op" Zwit- sarsch grondgebied bevonden, werden de vluchtelingen achtervolgd, ingehaald en gedwo-ngen, op Italiaansch grondgebied te rug te keeren, waar zij naar een politie post gebracht werden.' Hitler en Goebbels worden wegens hoog verraad vervolgd. Het proces, dat op het oogenblik te Leipzig gaande is tegen de rijksweeroffi- cieren, Scheringer, Wendt en Ludin, die beschuldigd worden van hoogverraad, heeft een sensationeele wending geno men. De procureur-generaal Nagel heeft na melijk tijdens de zitting van gisterenmid dag medegedeeld, dat op verzoek van de rijksweerautoriteiten tegen de natio- ^.aal-socialistische leiders Hitier en dr Goebbels een proces wegens hoogverraad aanhangig is gemaakt. Het stervende Walenland. Voor een normaal land mogen de ge boorte- en sterftecijfers respectievelijk niet lager dan 35 per duizend en niet hoogeï dan 10 per duizend bedragen. Voor de Waalsche arrondissementen in België beloopen deze echter respectieve lijk 15.37 per duizend en 15.34 per dui zend. Daartegenover staat, 'dat in het Vlaam- sche arrondissement Maeseyck, dat on middellijk tegen de Waalsche gewesten ligt, het geboortecijfer 34.57 per duizend is en dat der sterfgevallen 13.28 per duizend. De Vlaamsche arrondissementen in hun geheel hebben een geboortecijfer van 21.43 per 'duizend en een sterfte-cijfer van 13.90. De Waalsche arrondissementen geven gedurende het jaar 1929 slechts een over schot van 183, terwijl in de Vlaamsche gewesten het cijfer der geboorten dat der sterfgevallen met 2991 overtrof. Wallonië gaat jaar na jaar achteruit, terwijl Vlaanderen zijn veel hooger ge boortecijfer beter handhaaft. Vergeleken met verschillende landen van Europa blijkt Wallonië de meest on- i vruchtbare streek te zjjn van ons wereld- i deel. In 1927 telde Duitschland 18.4 geboor ten per duizend inwoners, Spanje 28.6, Frankrijk 18.1, Engeland 16.6, Italië 21.9, Polen 31.6 en Wallonië 15.6. En Wal lonië daalde in 1929 tot 15.3. De droevige toestand in Wallonië wordt des te erger als men bedenkt, dat er bij de geboorten een groot aantal kinderen zijn van Vlamingen, die zich in Wal lonië komen vestigen. En wanneer men dit in aanmerking neemt, dan komt men tot het besluit, dat Wallonië als ras stervende is. Binnen 10 jaar zal het aantal Vlaam sche en vreemde kinderen in Wallonië veel grootetr zijn dan het cijfer der Waal sche. Nationaal-socialistische plannen. De communistische „Rote Fahne" ver klaart in het bezit te zijn gekomen van een rapport van den hoofdredacteur van den „Völkischen Beobachter" Alfred Ro zenberg, lid van den rijksdag. Deze zou in opdracht van Hitier het rapport heb ben samengesteld. In dat stuk wordt van de Hitlerianen o.a. verlangd het plaatsen van volgelin gen in bet geheele bestuursapparaat; ver sterkte arbeid in rijksweer en politie (een revolutie wordt niet gemaakt tegen, maar mét de weermacht); uitbreiding van de strijdafdeelingen en haar bewapening enz. Rozenberg waarschuwt voor „Putschen" en verlangt een op langen termijn bere kende portiek. Wel wordt de nadruk er op gelegd, dat slechts een gewapende minderheid, gesteund op de groote massa, zich op het beslissende oogenblik van de macht in staat en bedrijfsleven kan verzekeren. Voor zoover de staatsfuncties niet be zet kunnen worden door nationaal soc., moet er een nationaal soc. nevenfunctie worden geschapen, waardoor een snelle eventueele overneming van de macht wordt gewaarborgd. Ten slotte wordt verklaard, dat het parool moet zijn: wij willen regeeren. De smokkelhandel in verdoovende middelen. De vorige week is melding gemaakt van de inbeslagneming te Rotterdam, Hamburg, Marseille en Londen, van groote hoeveelheden opium en heroine. Aan de „D-aily Mail" wordt thans uit Genève gemeld, dat de inbeslagneming te Rotterdam in het bijzonder te danken was aan de activiteit van de ambtenaren der Opiumafdeeling van den Volkenbond. Zij waren op de hoogte gekomen van de verscheping der heroine naar Euro pa door een anoniemen brief, welke het poststempel Konstantinopel droeg. Bin nen twee uren na ontvangst van dezen brief hadden de ambtenaren contact ge kregen met de regeeringen van twaalf landen, welken zij verzochten scherp uit te kijken naar een schip, dat den naam droeg van „Cavalla" en Konstantinopel had verlaten met bestemming naar een Europeesche haven. Spoedig werd de „Ca valla" gesignaleerd, nadat hij Oran had verlaten. Hij werd voortdurend in de ga ten gehouden totdat hij de haven van Rotterdam binnenliep. De totale hoeveelheid heroine, die in Rotterdam in beslag werd genomen, be droeg 200 Eng. pd met, een verkoops- waarde, te oordeelen naar de prijzen die er voor worden gemaakt, van 300.000 pd. st. Hevige aardbeving In Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat een he vige aardbeving Stalinahad in het district Tadsjikistan heeft verwoest. Zeven dor pen zijn geheel verwoest, terwijl 10 an dere zwaar geteisterd zijn. Tot dusver zouden er 175 dooden en meer dan 300 gewonden zijn geteld. Het aantal dakloo- zen wordt op 1299 geschat. Een regee- ringscomrrtissife is naar de plaats des on- heils vertrokken, om een hulpactie te organiseeren. 200 visschers omgekomen? Het wordt meer en meer waarschijn lijk, dat de stormen, die de laatste week de Normandische kust geteisterd hebben, den dood van ongeveer 200 visschers hebben veroorzaakt. Nog steeds worden 34 visschersvaar- tuigen vermist, en de Fransche torpedo booten, die uitgevaren waren, om naspo ringen te doen, zijn onverrichter zake teruggekeerd, zoodat men meer en meer moet vreezen, dat alle 34 visschersvaar- tuigen in den storm zqn vergaan en hun bemanningen omgekomen. Korte Bericbten. Volgens officiëele opgaven der sov jet-autoriteiten (die echter zeer onvol ledig zijn) rijn er in Rusland 116.000 kinderen, die aan gewrichtstuberculose ljjden, terwjjl 750.000 kleinen totaal mis vormd z(jn tengevolge van' abnormale lichamelijke ontwikkeling. Binnenland. De opening van de zeehaven te Dordrecht. Anna de Savornin Lohman overleden. De herziening van de Lager Onderwijswet. Het eerste postvliegtuig naar Indië ver', trokken. Buitenland. Het ontwapeningsvoorstel in de Volken- bondsvergadering. Aardbeving in Rusland. Tweehonderd Fransche visschers omgeko men? De communistische „Neue Zeitung" is wegens een artikel, dat tot hoogver raad aanspoorde, tot 1 October verboden. De nationale Be'gische mjjncommis- sie besloot de loonen der mijnwerkers met 4 percent te verlagen, met ingang van den eersten Zondag van October. Bij da autoriteiten van het district Mohrangen (Duitschland) zijn vier ge vallen van spinale kinderverlamming uit verscheidene plaatsen van het district gerapporteerd. Maatregelen zijn getrof fen om uitbreiding der ziekte te voorko men. In de strafgevangenis te Tegel brak verleden, week plotseling een griep-epido- mie .uit, waarfdoor meer dan 200 gedeti neerden werden aangetast, zoodat de ziekenzaal (binnen 'korten tijd vol was, evenals 'twee andere zalen, en de inrich ting moest worden geïsoleerd. Sedert Za terdag zijn er evenwel geen nieuwe ge vallen meer geconstateerd. Het Duiteóhe ministerie van arbeid heeft 'besloten de bijdrage voor de werk loosheidsverzekering van 4H pet. tot 6H verhoogen. Het kabinet is hiertoe krach tens de noodverordening 'gemachtigd. In de nabijheid van de Stad Stalin grad (Rusland), 'heeft een botsing plaat» gehad tusschen een goederentrein en een locomotief. Door de botsing viel de loco motief op de andere rails, waardoor een daarop rijdende personentrein ontspoorda Vier passagiers werden gedood, vier zwaar gewond en tien licht gewond. De Britsch-Indische nationalisten willen den strijd tegen helt Engelsohe zout monopolie weer aanbinden. Volgens En- gelscbe berichten zal de nieuwe campagne 1 October worden ingezet. H. SA. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal van avond van Soestdijk afreizen naar Duitschland, terwijl de Hofhouding vani H. M. zich naar den Haag zal begeven. De Koningin en de Prinses bi] de leger- oefeningen. Gistermiddag om 12 u. 17 zijn de Koningin en Prinses Juliana te Deurne aangekomen voor een bezoek aan de manoeuvres in Limburg. De Koningin was vergezeld door vice-admiraal Bau- duin, baron Bentinck en jhr Storm van Schravesande. H.M. werd bij de manoeuvres rondge leid. door H. baron van Voorst tot Voorst; de Prinses door den ordonnance-officier kapitein Pfaff. De hooge gasten toonden' veel belang stelling voor de oefeningen en bleven geruimen tijd in de buurt, waar deze werden gehouden. Het weer was zeer goed en de belangstelling van het publiek was groot i I Met den trein van 6 u. 46 zijn de Koningin en Prinses Juliana uit Venlo naar Den Haag teruggegaan'. Driewielers op rijwielpaden. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben zich tot den minister van Wa terstaat gericht met een adrea, waarin z|j mededeelen, te' hebben kennis geno men van de uitspraak van den Hoogen Raad, waarbij is komen vast ta «taan,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1