DE ZEEUW TWEEDE BLAD PAULS OFFER. Uit de Provincie. FEUILLETON 100 K.G. Mo ot 37, Witte Idem 12, 321, Roode 5, Ghineesche 1.20, Perziken >er 100 stuks, per 100 bos; ik. Op de beden ïezierstraat 37 rden de vol- peierew f 4.50 f 5.75 per 100 ks. VAN WOENSDAG 24 SEPT. 1930, No. 301. HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Voor de aanneming van personen voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder heeft de di rectie van den Wieringermeerpolder be paald, dat verschillende categoriën ar beidskrachten zullen worden te werk ge steld: le. a. Landarbeiders wier gezin niet in of niet in de nabijheid van den polder woont. Deze arbeiders worden onderge bracht in barakken, boerderijen of an dere woningen, zooveel mogelijk bij het werk. Zij worden uitsluitend betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling. In de eerste plaats zullen voor plaatsing worden aangewezen de arbei ders uit de plaatsen, waar een chronische plattelandswerklposheid heerscht. Binnen enkele weken zullen vijf hon derd dezer arbeiders tewerkgesteld zijn, verdeeld over vijf kampen, n.l. te De Ilaukes, te Sluis I (pl.m. 5 K.M. van de Haukes en van Nieuwesluis), te Nieu- wesluis, te Kolhorn en te Aartswoud. Een kamp zal worden bezet met arbeiders uit Friesland, een kamp met arbeiders uit Groningen, een uit Drenthe en een uit Overijsel en Gelderland. De bezetting van het 5e kamp zal vermoedelijk uit Brabant en Zeeland komen. b. Landarbeiders, wier gezin in de na bijheid van den polder woont. Zij wor den. eveneens uitsluitend betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling. 2e. Landarbeiders wier gezin in den polder komt wonen. De Wieringermeer-directie zal een 500- tal landarbeiderswoningen doen bouwen (plm. 50 in 1930, plm. 300 in 1931 en plm. 150 in 1932). Het ligt in de bedoeling voor deze categorie de Landarbeiderswet toe te passen, zoodat de arbeider op den duur eigenaar wordt. Landarbeiders, die hiervoor in aanmer king komen, worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werk loosheidscentra. Behalve op flinkheid en bekwaamheid van den arbeider zal voor al worden gelet op flinkheid en netheid van de arbeidersvrouw. Het schuurge- deelte van deze woningen zal tijdelijk voor de onderbrenging van zes kostgan gers worden ingericht. De arbeidersvrouw moet deze ruimte in orde houden en zorg dragen voor middageten, koffie en thee voor de kostgangers tegen een na der vast te stellen vergoeding. Des» rëlegoriefe: wonton geplaatst, uitsluitend door bemVMebng van de Arbeidsbeurzen of haar correspon dentschappen, 3e. Boeren of boerenzoons, die het voor nemen hebben zich in de toekomst in den polder als eigenaar, pachter, erfpachter enz. te vestigen. Aan het in cultuur brengen van zoute gronden zijn verschillende moeilijkheden verbonden, zoodat het gewenscht is, land-, bouwers, die zich vrij spoedig in den polder wenschen te vestigen, in de gele genheid te stellen vooraf practische er varing op te doen. De gelegenheid hiertoe opent de Wie ringermeer-directie, door gegadigden aan vankelijk onder dezelfde voorwaarden, als voor de landarbeiders gelden, te werk te stellen. De boeren of boerenzoons, die landbouwonderwijs hebben genoten, ge nieten de voorkeur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de ma chines, bij het greppelen, draineeren enz. worden geplaatst. Degenen, die blijk ge ven van buitengewone practische be kwaamheid en leiderseigenschappen, kunnen in aanmerking komen voor on derbaas. Zij, die te ver van den polder wonen om dagelijks huiswaarts te gaan, worden zooveel mogelijk groepsgewijze ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbeiderswoningen. 4e. Plaatsing als onderbaas, opzichter, bedrijfsboer enz. Aangezien de uitvoering der werkzaamheden gedeeltelijk wordt opgedragen aan de Nederl. Heidemaat schappij, terwijl andere werkzaamheden zullen worden aanbesteed, stelt de Wie ringermeer-directie slechts zeer weinig toezichthebbend personeel aan. Zoolang de regeering niet beslist heeft over de wijze waarop de gronden zullen worden uitgegeven, kunnen evenmin be- drijfsboeren worden aangesteld. Wegens gebrek aan onderdak kunnen voorloopig slechts diegenen worden aan genomen die dagelijks naar hun woon plaats kunnen terugkeeren. De nieuwe sluis van de Breede Watering bewesten Ierseke. De enkele weaen geleden klaar geko men en in werking gestelde nieuwe uit wateringssluis nabij Schore van het Wa terschap de Breede Watering bewesten Ierseke, is gisteren officiéél geopend. Des morgens omstreeks 10 uur waren bij de sluis aanwezig het bestuur van het waterschap benevens de Commissa r's der Koningin in de provincie Zeeland, .Tbr Mr J. W. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten van Zeeland, Mr P. Dieleman en Mr J. H. M. Stieger, de burgemeester van Schore J. G. van Nieu- wenliuijzen, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, Ir J. J. van Leeuwen, de hoofdingenieur van den Rijkswater staat Ir N. van Spanje en Ir A. G. Ver hoeven te Middelburg. De dijkgraaf heette allen hartelijk wei- De Internationale Wisselprijs voor lichte toeristenvliegtuigen is dit jaar bij de vliegfeesten te Evere gewonnen door de Duitsche piloten Kerschbaum en Lisser (rechts de Belgische minister van vervoerwezen, Lippens). 20) Vrij naar het Engelsch. „Ik zou er zoo heerlijk mee kunnen morsen op het tafellaken!" grinnekte Dick. „Wat een vieze jongen ben je toch", zei Violet berispend. Dick gaf geen antwoord op de woorden van zijn zuster; maar hij keek haar met zoo'n ondeugend gezicht aan, dat ze in lachen uitbarstte. „Maar ik ben bang, dat Simmons die nieuwe manier van theezetten niet goed zal vinden", zuchtte Lady Esdaile. „Hij heeft altijd allerhande bezwaren tegen iets nieuws. Ik weet nog goed, dat Sir Richard eens met. een nieuw soort vleesch- mes thuis kwam een gepatenteerde kauwer of een dergelijk onsmakelij ken naam was er aan gegeven en Simmons zei, dat hij nog liever onzen dienst ver liet, dan zichzelf te vernederen door zoo'n ding te gebruiken. Hij had nu al dertig jaar voor de familie het vleesch gesneden, zei hij en aan zijn eigen rechterhand had hij daartoe al dien tijd genoeg gehad en dat zou tot het eind toe zoo blijven; het was natuurlijk niet waar, daar hij toch altijd het een of ander soort vleeschmes gebruikt had; maar Simmons wordt be paald pathetisch, als hij zich opwindt." „En wat deed Sir Richard?" vroeg Paul. „O, hij brak in een luiden lach uit en gooide het ding in het vuur. Om u de waarheid te zeggen, geloof ik, dat Sir Richard even bang is voor Simmons als ik; maar voor niets ter wereld zou hij dat erkennen." Paul voelde zich al spoedig thuis op zijn nieuwe kamers in Esdaile Court. Hij leerde van het huis en zijn bewoners houden. Ze waren zoo geheel en al ver schillende van de menschen, waarmee hij tot nog toe in aanraking was gekomen. Hun leven scheen zoo gemakkelijk voor bij te glijden, nooit maakten ze zich ergens druk over. En toch deden ze hun plicht in de levensomstandigheden, waartoe ze geroepen waren; ze waren innerlijk be-' schaafd, waarheidlievend en welopgevoed en ze deden al hun best het hun mede- menschen zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Sir Richard was het type van een En gelsch landedelman, die veel hield van jagen en dol was op zijn veel jongere vrouw, op wie hij bovendien erg trotsch was. Hij en Paul konden best met elkaar overweg, hoewel ze niets gemeen hadden dan hun wederzijdsch respect en hoog- kom. in het biponde? den Commissaris der Koningin. Spr. herinnerde er aan, dat reeds in de vorige eeuw voortdurend is j gestreefd naar een beteren waterafvoer. Ir Verweij heeft toen meerdere plannen voor verbetering ontworpen, waarvan ten slotte het resultaat is geweest, dat het stoomgemaal te Kattendijke werd ge bouwd. Ook toen is reeds gewezen op sluisbouw ter plaatse waar thans de nieu we sluis is gelegd. Het stoomgemaal i bracht echter geen uitkomst voor het 6e, 7e en 9e kwartier tengevolge van de lage ligging dier kwartieren. Het is nog niet zoovele jaren geleden, dat de meerderheid der ingelanden de voorkeur gaf aan ver betering der wegen boven een afdoenden afvoer van het polderbinnenwater totdat in de Decembervergadering van 1927 na een zeer natte periode met groote meer derheid van stemmen werd besloten tot sluisbouw te Schore. De plannen voor den bouw zijn gemaakt door Ir A. G. Ver hoeven, de uitvoering van het werk werd opgedragen aan de aannemers Van der Straaten en de Bourgraaf te Hansweert en Wemeldinge, terwijl de leiding van de werkzaamheden berustte bij den water- bouwk. ambtenaar J. K. Dingemanse. De Commissaris der Koningin herdacht in zijn rede de geschiedenis van deze sluis daarbij de aandacht vestigende op de tegenspoeden tengevolge van de ern stige grondverschuivingen. Spr. prees de volharding van het bestuur om het werk tot een goed einde te brengen. Hij feli citeerde het bestuur dan ook met den goeden uitslag, waarmede de moeilijke arbeid tenslotte is bekroond, en sprak de hoop uit, dat de sluis nog zal bijdragen tot de welvaart van land- en. tuinbouw in den polder. Nadat het bouwwerk was bezichtigd, heeft de Commissaris der Koningin op uitnoodiging van den dijkgraaf, een der beide sluisdeuren opgedraaid, waarna de heer Vereeke de andere deur openzette. Het polderbinnenwater liep daama met volle kracht in de Schelde, zoodat alle aanwezigen getuige waren van de schit terende werking van de sluis. Vervolgens werd naar den Willem-An- napolder gereden, alwaar de zinkstukken werden bezichtigd, die deze week aan den dijk van dien polder zullen worden ge zonken, waarna het gezelschap bijeen kwam in hotel „Korenbeurs" te Goes voor het gebruik van een lunch. Aan tafel werd allereerst het woord ge voerd door den gezworene van het 7e kwartier M. in 't Anker te Schore, die hulde en dank bracht aan den dijkgraaf Vereeke voor diens voortdurenden en on- vermoeiden ijver voor de totstandkoming van dit groote werk daar het toch voor het grootste deel aan diens initiatief en activiteit te danken is, dat thans het wa terschap in het bezit ié van een afdoen den waterafvoer. Wel leven wij, zegt spr., in moeilijke tijden voor land- en tuinbouw, doch hij wil in de toekomst zien en ver trouwt, dat deze sluis straks van onschat bare waarde zal blijken te zijn. De burgemeester van Schore bracht zijn gelukwenschen over en sprak er zijn voldoening over uit, dat thans de sluis als ee-t solied to keurig bouwwerk kon worden geopend al heeft een en ander dan ook grootere pe'delijke offers gevraagd dam aanvankelijk wac ge- dai ht. De heer Mr P. Dieleman voerde het woord als voorzitter van den Zeeuwschen Polderbond. Ook hij wenschte in een gloedvolle rede het Waterschapsbestuur ■"in harte geluk. h adat nog een kort woord was gespro ken door den Comm'ssaris der Koningin, hielden nog meerdere beeren, waaronder cte lurgemeester van Kloetinge, dhr C. Zarciee Azn, en de burgemeester tan 's-H. Abtskerke, dhr W. van Liere, ten toe- sp.' aak. Herbenoemingen. Herbe noemd tot burgemeester van Biervliet dhr P. W. Maarleveld, secretaris dier ge meente; te Hengstdijk dhr L. A. G. van Esbroeck en te Philippine dhr P. A. Rammeloo; te Aardenburg dhr Tb. M. Overmaat. PHILIPS, zoowel als N. S. F.- radiotoe,stellen, levert J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Door de politie is aan de justitie voorgeleid zekere v. d. S., een achting. Wat kleine Dick betreft, hij schonk zijn onderwijzer direct zijn heele kinderhartje en maakte hem tot een soort hoogsten rechter van alle moeilijkheden, die zich in zijn leventje voordeden, en Paul leerde heel veel van Dick houden en was er een beter mensch om. „Dick moet zeker in bet leger, als hij groot is", vroeg hij op zekeren dag aan Lady Esdaile. „Ik denk bet wel, als hij tenminste door al die dwaze en vervelende examens kan komen. En als het hem lukt, hoop ik, dat hij: in een regiment ingedeeld wordt, waar ze een mooie uniform hebben; een blauwe zou hem het best staan met zijn rood haar. Purper bij' zijn roode haar vind ik niet 'kleuren, u wel mijnheer Seaton?" Lady Esdaile was er langzamerhand ach ter gekomen hoe Pauls werkelijke naam luidde. Paul lachte. „Ik geloof niet, dat het een man veel kan schelen, van welke kleur zijn kleeren zijn." „Zou u niet denken?" „Neen, u wel?" ja, vast en zeker. Ik vind het altijd heerlijk een man in het donkerblauw te zien. Bedenk toch eens hoe keurig een donker blauw ochtendjasje staat en hoe aardig zeelui er altijd uitzien! Natuurlijk, bij de jacht staat een roode jas heel goed, maar ik vind roode uniformen niet half mm van middelbaren leeftijd, die ver dacht wordt van het plegen van niet nader te noemeu handelingen met jon gens. Het groote nut van de draadlooze telefonie aan boord van schepen is we der bewezen toen een der opvarenden van de mailboot Prinses Juliana van De Zeeland Dinsdagmiddag in de gelegen heid was, zich persoonlijk van 20 mijl in zee uit in verbinding te stellen met den geneesheer, die te Middelburg zijn ziek zoentje behandelt, waarover hij gaar ne inlichtingen wilde hebben. Goes. Donderdag 25 Sept. hoopt de Harmonie „Hosanna" alhier haar laat ste concert in dit seizoen te .geven, op de Groote Markt. Aanvang des avonds 8 uur. Het programma verme.dt de nrs: 1. „Pro Rege", marsch, J. R. v. d. Glas. 2. „Esperia", ouverture, R. de Sautter. 3. „Lotus Bleue", walzer S. Dicker. 4. „Faust", fant. sur l'opera, .Gounod. Pauze. 5. „Grande Marcbe No. 4", Deneufbouig 6. „Ouverture Symphonique", ld. 7. „Linda di Chamonix", fant. s. l'opera Donizetti. 8. „Bleu Danube", marsch. Tot opzichter b(j de Gemeentewer ken te Rotterdam is benoemd do heer D. de Jager te Kloetinge, oud-leerling van bet Zeeuwsch-techniscb instituut te Goes. Schore. Het op 22 dezer alhier aan gespoelde lijk is door de familie berkend als te zijn van A. Blokland, bakscbipper te Sliedrecht, die op 12 Sept. j.l. nabij Walsoorden op de Schelde is overboord geslagen en verdronken. Domburg, De Nationale Schietwed strijd is 12 dezer geopend door den heer P. G. Labrijn uit Leiden, oud-voorzitter en eerelid der Yereeniging, lid van het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat vele scbietvereenigingen na den oorlog, nu bet Rijk geen gratis patronen meer verstrekt, geheel zijn ontbonden, en jandere veelal een kwijnend bestaan lij den, vandaar dat bet hem zoo bijzonder genoegen doet, dat de vereeniging, waar van bij mede-oprichter is, en tot zijn ver trek uit Domburg de eer had voorzitter te zijn, na 25 jaar nog een bloeiende ver eeniging kan genoemd worden, die zelf in staat is dit jubileum te vieren met een 'gchietfeest, waar voor de deelnemers vele medailles en prachtige personeele prijzen te winnen zijn. Tot beden zijn door de minder gunsti ge weersgesteldheid nog weinig korpsen afgeschoten. In de afdeeling geweer M 95 staat no. 1; Marinekorps wachtschip Vlissingen met 211 punten. Hoogste korpsscbutter S. de Pagter Iz„ Domburg, 48 punten. Eere-baan no. 1, J. Bruinooge, Bors- selen, 48 punten. Personeele baan no. 1, A. Trielier, le Domburg, 45 punten. Yrije baas wedstrijd no. i/W. Braiuil, Domburg, 90 punten. MeesierschajDskaart geweer M 95, 50 schoten. No. 1 W. Brand, Domburg, 49 cartons, 463 punten. Afdeeling Buks. No. 1 korps, Frank van Borsele te Borsselen met 219 pun ten. Hoogste korpsschutter, C. Wonder- gem, Oostkapelle en A. Trieller Dz., elk 48 punten. Personeele baan, no. 1, T. de Roo te Oostkapelle, 47 punten. Vrije baan no. 1, A. Trieier, Domburg, 150 punten. Eere baan no. 1, J. Geldof, Domburg, 50 punten. Afdeeling Rijks-cylindergeweer. Korps Frank van Borsele te Borsselen, 260 p. Hoogste korpsschutter, Joziasse, Gapin- ge, W. Brand, Domburg en S. de Pag ter, Domburg, elk 59 punten. Eerebaan no.. 1, W. Brand, Domburg en S. de Pagter Iz„ elk 59 punten. Vrije baan, wedstrijd no\ 1, A. Triel ler Dz., Domburg, 180 punten. Verwacht wordt bij gunstig weder op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 September de laatste dagen van den schietwedstrijd, een drukke deelneming en een vreedza me, doch zware kamp tusschen de ver schillende korpsen en afdeelingen om de vele nog te winnen prijzen. Zoutelande. Gisteravond vergaderde de vereeniging „School met den Bijbel" om te spreken over den bouw van een onder wijzerswoning. De totale kosten van bouwgrond en woning worden door het bestuur geraamd op f 7000. Na uitvoerige besprekingen werd besloten tot het bou wen .over te gaan volgens bet overgelegde plan. Ook werd besloten de benoodigde gelden onder de leden trachten te leenen tegen 4 pet. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad alhier voltallig. Aan den raad werd medegedeeld: a. dat Ged. Staten hebben bericht, dat de oude stee- nen, die bij bet leggen van den nieuwen weg vrij komen, niet te verkrijgen zijn; b. dat omtrent het hebben van een gele genheid van afzondering voor lijders aan besmettelijke ziekten reeds eenigen tijd onderhandelingen zijn gevoerd. B. en W. zouden gebruik willen maken van bet nieuwe ziekenhuis te Vlissingen. 'n Adres van de Centrale vereeniging ter behar tiging van de maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, waarin de gemeente verzocht wordt toe te treden als lid, en waarvoor de contributie f 50 bedraagt, wordt voor kennisgeving aan genomen. B. en W. stellen voor, die ge deelten van den weg, die vernieuwd wor den, welke bet eigendom der gemeente zijn aan de provincie te verkoopen en wel de verharde gedeelten, die het eigen dom zijn van Zoutelande en Westkapelle voor f 1, bet verharde gedeelte, dat de gemeente alleen in eigendom heeft ook voor f 1 en de zijkanten voor f 0,10 per vierk. M., of indien de grootte niet juist te bepalen is, voor een nader vast te stel len som. De voorz. begroot de totale op- Het Internationaal Vliegfeest, dat te Evere bij Brussel plaats bad, kreeg veel te lijden van den aanhoudenden regen. Het vliegveld werd gemetamorphoseerd in een modderplas, zoodat de deelnemers veel behendigheid aan den dag moesten leggen, om hun machines goed te doen starten en landen. zoo mooi als blauwe vooral bij rood baar." Lady Esdaile's levensbeschouwing was een bron van vermaak voor Paul; ze scheen de wereld altijd te bekijken door den verkeerden kant van een telescoop. En Paul oordeelde niet meer zoo streng over frivoliteit als in den tijd, toen bij zoo meedoogenloos zijn oordeel uitsprak over Alice; hij' werd meer een man van de wereld en bij' gevolg leerde bij1 zachter oordeelen over de menschelijke gebreken. Want bet leven leert iemand meer dan alle universiteiten ter wereld. „Ik ben toch zoo geschrokken,ver trouwde Lady Esdaile op zekeren dag den onderwijzer van haar zoon toe, toen de laatste ongeveer een jaar op Esdaile Court was. „Wat is er gebeurd? Kan ik u in eenig opzicht van dienst zijn?" vroeg Paul, die een soort toevluchtsengel voor de heele familie was, als ze op de een of andere manier in moeilijkheden verkeerde. „Ik was bang, dat Isabel Garnaby bij' ons zou komen inwonen." „Maar wie is Isabel Garnaby? Ik kan me uw schrik niet geheel en al indenken, voor ik weet, wie de dame in kwestie is." „O, ik dacht, dat iedereen Isabel kende. Ze is een nicht van mijn man. Hij had twee zusters, Lady Farley en mevrouw Garnaby. Isabel was het eenig kind van de Carnaby's en baar moeder is bij baar geboorte overleden. Het was jammer, dat mevrouw Carnaby stierf, ze had zulke lieve, blauwe oogen, en zoo'n slag om zich goed te kleeden. Ze was de best ge- klee£le vrouw, die ik ooit ontmoet heb en majoor Garnaby aanbad baar gewoon." „Is majoor Garnaby dood?" vroeg Paul. „Ja, bij stierf in Indië, toen Isabel nog maar een kind was en sinds dien heeft zij. bij de Farleys gewoond. Ze beeft een aardig fortuintje van haar ouders geërfd, maar haar vader bepaalde in zijn tes tament, dat ze, wanneer ze meerderjarig werd, beslissen moest, of ze bij' de Far leys of bij ons wilde wonen, daar zoowel Sir Benjamin als mijn man bereid waren haar tot zich te nemen, terwille van haar moeder. Nu is ze juist meerderjarig ge worden en ik was verschrikkelijk bang, dat baar beslissing ten gunste van ons zou uitvallen." „Dat zou u dus niet prettig gevonden hebben". „Neen, ik moet niets hebben van meis jes van dien leeftijd; ze zeggen altijd, dat je dik wordt en dat het haar, dat je op je hoofd hebt, niet allemaal je eigen is." Paul wendde even het hoofd af om een ■glimlach te verbergen. „Ze wilde dus lie ver bij Sir Benjamin blijven?" vroeg hij. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5