Boos* Raad van, Arbeid. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zoeklichtjes. De Hooge Raad van Arbeid zal Maan dag 29 September bijeen komen, o.a. ter vaststelling van zijn advies over het voor ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 22, eerste lid, der Ziektewet. De mijnen in Augustus. De netto-productie van de Limburgsche mijnen bedroeg in Aug. 1.010.181.88 ton. Er waren op 1 Sept. 26.260 arbeiders on dergronds, 11.001 bovengronds. Het aan tal werkdagen was in Augustus 25. Landpachters en de landbouwcrisis. Het bestuur van den Bond van Land- pachters in Nederland heeft besloten al zijne leden op te roepen voor eeiSe krachtige actie bij regeering, volksverte genwoordiging en politieke partijen voor de doorvoering van de volgende nood maatregelen voor den landbouw: wettelijke ontbinding van alle bestaan de contracten; onmiddellijke instelling van pachtcom- missies met bevoegdheid de pachten vast te stellen voor de eerste twee jaar; recht voor alle huurders, wier contract wettelijk ontbonden wordt, om tegen de door de pachtcommissies vast te stellen som voor de eerstvolgende twee jaar in te huren; vastlegging in de wet, dat deze maat regelen geacht wordt 1 Mei 1930 inge gaan te zijn; toezegging van de regeering, dat ze binnen het jaar met een behoorlijk ont- werp-pachtwet zal komen; instelling eener staatshypotheek, die aan kleine eigenaren (hoogstens van één boerderij), die hypotheek op hun bezit hebben en de boerderij, of het los land zelf in exploitatie hebben, gelden voor hypotheek verstrekt tegen eene rente van hoogstens 2.64 pet. BataviaMedan door de lucht. De proefvluchten der K.N.I.L.M. op de lijn Batavia-Medan op 22 Sept. j.l. zijn geslaagd. Zaterdag 27 dezer, wordt de lijn Batavia-Medan in aansluiting op de mailbooten der Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en van den Rotterdamsche Lloyd officieel geopend. Deze lijn heeft een lengte van 1600 ,K.M. en gaat over Palembang Pakanbaroe en wordt gevlo gen 'in ca. 11 uur. TWEEDE KAMER. Nieuwe regeling van de pacht. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag over 't wetsontwerp nieuwe regeling van de pacht en regeling der pachtcommissies. Den tegenstanders van dit ontwerp merkt de regeering op, dat het lofwaar dig feit, dat er een groot aantal goede verpachters is, geenszins uitsluit, dat er anderen zijn, niet met zulk een goeden socialen geest bezield. Tegenover moge lijk wel gerechtvaardigde pachtverhoo- gingen als waarvan de leden gewaagden, gaat geen enkele der hier voorgestelde wijzigingen. Ontlkend zal niet worden, dat zoowel van de zijde van algemeene boerenorganisaties als van die van pach- iers voortdurend gewezen is en wordt op 'de onrust, die in pachterskringen toe neemt ter zake van bedrijfsonzekerheid, waaraan de pachtersstand meer dan vroe ger blijkt te zijn blootgesteld. De vrees voor veel procedures is een verschijnsel, dat zich bij elke nieuwe re geling van een bepaalde materie pleegt voor te doen. Veelal blijkt deze vrees na eenigen tijd ongegrond. De regeering is ervan overtuigd, dat deze regeling niet verder gaat dan noodig is. Waar de ver houdingen niet te wenschen laten, zal in 't geheel geen overheidsinmenging wor den gevoeld. Dat door de in het ontwerp voorgestel de bevoegdheidsbeperking van den eige naar de waarde der landerijen zal dalen, daarvan is de regeering niet overtuigd. In het algemeen hebben beide partijen baat bij weinig mutatie en het omgekeer de gaat altijd met economische schade gepaard. Dat aan publieke verhuringen euvelen zijn verbonden is de regeering bekend. Geruimen tijd geleden zijn dan ook reeds maatregelen genomen om het kunstma tig opdrijven van prijzen te voorkomen. Om nu op grond, dat daar nog niet alles mede is bereikt, aanstonds te besluiten tot de noodzakelijkheid van afschaffing van openbare verpachtingen, is een te ver gaande conclusie. In bepaalde omstandigheden is trou wens publieke verhuring de eenige weg, langs welken men een pachter voor zijn landerijen kan verkrijgen. Dat er bij jaarlijksche graslandver pachtingen onzekerheid voor de pachters bestaat is juist. De vraag echter, of de wetgever hier behoort in te grijpen, kan niet aanstonds bevestigend worden be antwoord. De regeering heeft in 't ontwerp eeni ge wijziging aangebracht, o.m. om ont duiking te ontgaan. Verder kan, in geval van continuatie de rechter, volgens de in art. 1636, lid 3, alsnog aangebrachte wij ziging, den termijn van verlenging vast stellen los van den eersten pachttermijn. Ook heeft de regeering teruggenomen de toekenning van het zakelijk recht, het geen in den breede is uiteengezet. Dat verbeteringen in de regeling van het pachtcontract óf tot aanstellen van loonboeren zal voeren, óf tot zoodanige ontevredenheid van het bestaande leidt, is een stelling, die in haar algemeenheid moeilijk aanvaardbaar lijkt. Tusschen deze uitersten liggen nog versohillende 1 mogelijkheden, niet in de laatste plaats onder een stelsel, dat als algemeen be ginsel de redelijkheid tot richtsnoer neemt. Voor een geforceerde beweging door onteigening bestaat in ons land met zijn overwegend klein bezit niet de aanlei ding, die er mogelijk elders toe moest voeren. De regeering acht haar voorstellen 'n gepaste bevordering van sociale bevre diging door eenigen steun te bieden aan de in den regel zwakste partij bij afslui ting en afwikkeling eener economische gewichtige en vaak volstrekt noodzake lijke overeenkomst. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen op het wetsontwerp houdende nieuwe regeling van de pacht en van een nota van wijzigingen op het wetsontwerp, houdende regeling van de pachtcommissies. Pachtcommissies. Blijkens het voorloopig verslag over 't voorstel van wet van den heer De Visser, houdende regeling van de samenstelling en bevoegdheid der pachtcommissies, was men nagenoeg algemeen van oordeel, dat dit voorstel niet voor een diepgaande be schouwing in aanmerking komt en dat de aanneming daarvan niet mogelijk is. De meeste leden oordeelden het zóó weinig doordacht, dat zij zich op dien grond van elke opmerking daarover ont hielden. Sommigen meenden bovendien, dat een nadere beschouwing alleen mo gelijk zou zijn, indien er ten minste eeni ge overeenkomst bestond tusschen de hier aangegeven beginselen en die, welke men zelf is toegedaan. Naar hun meening zou dit wetsvoorstel alleen dan juist zijn te achten, wanneer in de considerans als doel daarvan was aangegeven: de ont wrichting van het landbouwbedrijf. Verscheidene leden merkten op, dat, wanneer men gelooft aan de mogelijkheid van een maatregel van de strekking als de hier voorgestelde, het onverklaarbaar mag heeten. dat men alleen op dit terrein met zoo vergaande voorstellen komt. In dien de politieke macht aanwezig zou zijn om een maatregel als dezen door te voeren, zou men ook tot socialisatie kun nen overgaan. Voorts achtten deze leden dit wets voorstel niet van de minste beteekenis voor de oplossing van de agrarische moei lijkheden. Hoezeer bereid, aan de tot standkoming van een radicale pachtwet mede te werken, verklaarden deze leden, op grond van verschillende argumenten, aan deze naar hun meening onbeholpen poging hun steun niet te kunnen verlee- nen. PORNOGRAFIE. Na heel veel justitiëelen rompslomp aldus de R.-K. „N. Haarl. Crt.", is ein delijk de uitgever van een pornografisch weekblad tot een geldboete van f 500 veroordeeld. Een fout in den vorm van het vonnis kon hier niets aan veranderen. De justitie is wel zoo accuraat en plichtmatig geweest, deze fout te herstel len, opnieuw recht te spreken, en een veroordeelend vonnis te wijzen. 'tZou anders ook al te jnal geweest zijn: het wettig gn overtuigend bewijs, dat deze verdachte zich aan het uit geven enz. van pornografische lectuur had schuldig gemaakt, was immers vol gens de justitie-„deskundigen" geleverd. En dan moet de verdachte het in Ne derland al héél bont gemaakt hebben 1 Maar heel zelden toch kon ,een Neder- landsche rechtbank tot de conclusie ko men, dat er sprake is van pornografie. Met alle respect yoor de justitiëele in stantie, welke hier dan bij uitzonde ring het bewijs geleverd noemde en tot een veroordeeling overging, kunnen wij het vonnis maar zeer matig waar deer en. De schuldige betaalt f 500 enklaar is Kees 1 Onder een anderen titel zet hij zijn vies bedrijf onbelemmerd voort en wel licht in één week tijds heeft hij zijn boete alweer ruimschoots verdiend. Wat deert het hem, f500 te moeten betalen? Dat is de risico van het vak en de justitie is nog heel schappelijk geweest. Was er aanvankelijk niet f 1000 ge- eischt? Ons inziens laat de justitie hier wetens en willens met zich sollen, wat niet tot bevordering van baar prestige kan dienen. Een boete van f500 is geen straf voor iemand, die er #ijn bedrijf van jmaakt, de jeugd te bederven door het uitgeven van pornografische blaadjes, welke woe kerwinst opleveren. En dit vonnis is wel een beel poover resultaat van de .Kamer-debatten, welke indertijd ook van nief-katholieke zijde aan de bestrijding van1 dit soort por nografie ge-wijd werden. De rechtsprekende macht in Nederland schijnt sindsdien nog maar heel weinig wijzer geworden te zijn. Wij willen hoopen, dat men hier te lande eenmaal en liefst zoo spoedig mogelijk zal begrijpen, dat alleen ge vangenisstraf, onttrekken aan de gemeen schap, in staat is, individuen, als hier bedoeld, te beletten, hun luguber bedrijf uit te oefenen en voort te zetten. Een vrijzinnig-democratisch spreekster in de Tweede Kamer heeft indertijd in die richting gewezen. Laat men naar haar luisteren1, als men ten dezen naar die „strenge" katholieken en christelijken nu eenmaal niet luisteren wil." t De arbeidsmarkt in Z. Vlaanderen. In het „Tijdschriit van den Ned. Werkloosheidsraad" schrijft de heer J. Huizinga over de komende werk verruiming in Zeeuwsah-Vlaanderen, ten gevolge van de stichting der stikstof- fabriek der Compagnie Neerlandaise de l'Azöte. Voorloopig is daar de werkloos heid tot geringe proporties teruggebracht Vele werkloozen uit Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn te werk gesteld, en ook uit an dere deelen van Nederland en ook van daarbuiten zijn werklieden opgeroepen voor het bouwen van bet complex fa brieksgebouwen. Ruim een jaar geleden is met den bouw begonnen; er zijn toen ongeveer 1200 man jewerkgesteld, en thans wer ken er te Sluiskil plm. 2500 werklieden om de noodige bouwwerken gereed te maken, voor de in October te openen fa briek. Deze bouwwerker? beslaan een opper vlakte van ruim 40 H.A. land; grooter in oppervlakte dan een menigte van onze Nederlandsche dorpen. De onderneming is een Fransch-Belgische Vennootschap zij is, naar men zegt begonnen met een houwkapitaal van plm. 30 millioen gld. De toestand op de arbeidsmarkt is dus wel verbeterd, ofschoon zoowel in de Laven van Terneuzen als bij den land bouw de werkloosheid zich in den loop van het najaar toch weder eenigermale zal doen gevoelen. Kindje in zinkput verdron ken. Gisteren is het lA/rjarig poontje van de fam. B. te Oosttburg, dat op het erf achter de ouderlijke woning liep te spelen, in een onbewaakt oogenblik in een .zinkput geraakt. Toen men het kind eruit baalde bleek het reeds te zijn over leden. Middelburg. Naar wij vernemen heeft de heer Ir H. Streefkerk aan de Chr.-Hist. Kiesvereeniging medegedeeld, dat hij voor een herkiezing tot lid van den gemeente raad niet meer in aanmerking wenscht te komen. Vlissingen. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen het zitting nemen in den raad van P. J. H. Willemse, die als opvolger van den heer Berger was aangewezen, en die machi nist is bij den Prov. Stoombootdienst Thans zou in aanmerking komen de heer F. J. G. va,n Spanning. Arnemuiden. Door het bestuur van het Groene Kruis is de bouw van een maga zijn ten behoeve van het Groene Kruis gegund aan den laagsten inschrijver, dhr Iz, Boone voor f2938. Ierseke. Met de mosselhandel en -kwee- kerij gaat het nog goed. De export naar België per vaartuig neemt nog steeds toe, terwijl ook via Terneuzen naar Parijs per spoor wordt verzonden. De vraag naar Duitschland is tamelijk, de kwaliteit is goed tot vrij goed. Prijs vanaf f2.50 tot f3.50 per ton onder den wal. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Moercapelle, J. E. Uitman, cand. ta Zeist. Bedankt voor Hoornaar, Kockengen, Zegveld, Linschoten, Sluipwijk en Berg- schenhoek, J. E. Uitman, cand. te Zeist. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuw-Weerdinge, H. Wier- sema te Oldehove en H. van der Zan den te Wapenveld. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Wormerveer, J. Drenth te Broek op Langendijk en K. G. v. Smeden te Haarlem (Noord). Beroepen te Grand-Rapids, J. W. v. Ree te Barendrecht. D' s G. A. A1 e r s f- Zondag is te Rotterdam in „Eudokia", waarin hij ter verpleging was opgenomen, overleden ds G. A. Alers, em.-predikant van de Herst. Ev. Luth. Gem. te Zwolle. Op 27 Jan. 1884 aanvaardde Ds Alers het pre dikambt te Tiel. In 1886 werd hij be roepen bij de Hexst. Ev. Luth. Gemeente te Zwolle, waar hij ruim 38 jaren ge arbeid heeft. In 1924 werd hem eervol emeritaat verleend. In 1918 werd hij ge kozen tot voorzitter van het Herst. Ev. Luth. Kerkgenootschap, welke waardig heid hij tot 1924 bekleedde. Ds A. was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Kerkbouw. De eenigen tijd ge leden gestichte Gereformeerde Gemeente in Hersteld Verband te Giessendam zal Woensdag een eigen kerkgebouw (een verbouwde school) in gebruik nemen. Ds D. C'. Overduin van Rotterdam zal in dezen dienst voorgaan. Legaten. Aan de Zending op Soem- ba, uitgaande v,an de Ger. Kerken in de Noorde'ijke provinciën, is door 'n te Zutfen overleden dame, wier naam nog niet kon worden meegedeeld, bij testementaire be schikking een legaat vermaakt van f 18,000. 'Wijlen de heer W. J. Sprenger heeft aan de diaconie der Nederl. Herv. Kerk te Middelburg f1000 gelega teerd. Alle Bijbels in den papier molen. De „ChrisÜiche Welt" dezer week deelt mee, dat de Sovjetregeering in Rusland, naar aanleiding van de be hoefte aan papier, die er in Rusland be staat, 'bevolen heeft, dat alle Bijbels en Evangelieboeken uit de nog bestaande kerken en uit alle particuliere woningen moeten ingeleverd worden, om in den papiermolen vermalen te worden. Wie weigert of de bedoelde boeken niet Inle- vert, zal als revolutionnair en vjjand van de sovjets worden bestraft. „F i 1 i p p u s". De e.v. Algemeene Verg. van het Geref. Traktaatgenootschap „Filippus" zal D. V. worden gehouden te Almelo op 9 Oct. a.s., 's morgens 10 uur in de Kerkeraadskamer Geref. Kerk Mo lenkamppark. Alle belangstellenden zijn welkom. Ds N. Buffinga van Rotterdam zal den avond te voren den bidstond leiden, ter wijl Dr G. Bouma van Den Haag hoopt te refereeren over: „Huisbezoek gesteund door lectuurverspreiding". De voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Hoedekenskerke bestaat uit: le. mej. F. C. Ritmeester, Middelburg; 2e. mej. W. J. v. Koppenhage, 's-Gravenhage; 3e. mej. S. E. Versprille, IJzendijke. Wijlen prof. Zwaardemaker en de Nobelprijs. Volgens de „Voss. Zeifung" zou prof. Zwaardemaker, die dezer dagen te Utrecht is overleden, dil jaar door de Zweedsche Academie van Weienschappen voorgedragen worden vcor den Nobelprijs. De schoolcommissie te Lei den. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Leiden werd, buiten de aanbeveling van de plaatselijke com missie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, tot lid dier com missie benoemd de heer dr J. G. van Es. Naar aanleiding van deze benoeming hebben de overige leden dier commissie de heeren mr H. M. Goebergh, dr J. C. M. Timmermans, prof. dr A. W. Bijvanck, ir P. Hoogenboom en mr H. A. Sypkens, een schrijven gericht aan den .gemeenteraad, waarin zij mededeelen, hun functie neer te leggen en hun standpunt nader uit voerig toelichten. Vergissing van een exa mencommissie. Einde Augustus wa ren de examens voor de Hoofdakte te Utrecht afgeloopen, waarbij, evenals in de laatste jaren het geval is, een groot aantal candidaten is afgewezen. Een van deze „slachtoffers" heeft, na zijn exa men, zijn puntenlijst vergeleken met een lijst van een geslaagden candidaat, die voor de examencommissie te Zwolle was verschenen. En bij de vergelijking kwam de gezakte candidaat tot de wonderlijke ontdekking, dat zijn puntenaantal nog grooter was dan dat van den geslaagde. Natuurlijk was de afgewezen candidaat hierover ten zeerste verbaasd en hij re clameerde. De zaak werd onderzocht, de hoofd inspecteur kwam er aan te pas, en toen kwam men tot de ontstellende ontdekking, dat de Utrechtsche examencommissie zich bediend had van een z.g. norm voor de berekening der cijfers, welke norm slechts een ontwerp was, en nog wel een ontwerp van eenige jaren terug, welke nimmer in gebruik is genomen. Deze ontwerp-norm is van strengeren aard dan de thans gebruikte. Vandaar, dat de Zwolsche candidaat met een lager aantal punten wed slaagde, en de can didaat, die voor de Utrechtsche com missie verscheen, werd afgewezen. Toen de hoofdinspecteur eenmaal tot deze ontdekking was gekomen is het de partement van Onderwijs, K. eu W. hier van in kennis gesteld en in overleg met minister Terpstra, heeft de examen-com missie, welke haar .eindrapport nog niet had uitgebracht, en welke dus nog niet officiéél was ontbonden, haar cijferbeoor- deeling der afgewezen candidaten her zien. Het gevolg van deze herziening was, dat niet minder dan zeven candi daten onmiddellijk als geslaagd moesten worden beschouwd, terwijl twee „twij felaars" tenslotte ook hun hoofdakte ver wierven. De gelukkige candidaten zijn van dit besluit onmiddellijk schriftelijk in kennis gesteld. HEEFT HET MAALGEBOD EENIG NUT VOOR DEN TARWEBOUWER? In verband met de rede door Dr H. J. Lovink, gehouden in de algem. vergade ring van de Holl. Mij van Landbouw, waarbij een maalgebod van inlandsche 'tarwe bepleit werd, betoogt dhr Polak in de „Nederl.", dat voor tarwebouwers het belang bij een maalgebod zeer gering is. Dr Lovink, zoo schrijft hij, erkent zelf, dat van de inlandsche tarwe slechts een klein deel voor brood verbruikt wordt, wat door Prof. Broekema, een volgende inleider, nog breedvoeriger uiteen werd gezet. Deze wijst er op, dat bet meeren- deel der tarwe niet geschikt is voor ver maling, maar grootendeels gebruikt wordt voor fourage en kippenvoer, terwijl voor ongebuild Zeeuwsch tarwebrood, koek jes en biscuits de goede inlandsche tar we zeer geschikt is. Inderdaad wordt door verschillende, meest kleinere meelfabrieken, die zich op dit gebied specialiseeren, bij voorkeur Nederlandsche tarwe gebruikt voor ge noemde speciale doeleinden. Bij gebrek aan goede Nederlandsche tarwe wordt 'andere zachte tarwe aangevoerd, zoodat practisch niet 17 pet van de tarwe kan gebruikt worden voor het broodverbruik, doch vermoedelijk slechts 7 pet en deze 7 pet wordt reeds door fabrieken hier boven vermeld grootendeels verbruikt. Een maalgebod, dat de groote meelfa brieken zou voorschrijven inlandsche tar we te vermalen zou praktisch niet uit voerbaar blijken tenzij het percentage zoo laag gesteld zou worden, dat het de Uit België wordt gemeld, dat de Re geering met de handen in het haar zit, daar voor dit jaar een tekort te wach ten is van 500 millioen fr., terwijl voor 1931 het tekort geraamd wordt op 400 millioen fr. En dat nu men zit midden in een economische crisis. Een kwaad ding voor het Rijk, maar niet minder voor de belastingbetalers die natuurlijk zullen moeten bloeden. Als men deze cijfers ziet en men ver gelijkt daarmee de cijfers die Minister de Geer de vorige week publiceerde, dan wordt bet duidelijk, dat wij in een be voorrechte positie verkeeren. Hier gaven de laatste jaren belangrijke overschotten. Hier dreigt nog geen tekort. Hier is nog gelegenheid voor het nemen van maatregelen van socialen aard. Onze financiën zijn gezond. Onze papieren vooral ook voor kleine beleg gers van veel belang behouden hun waarde. Wie hieraan denkt, denkt vanzelf ook aan den man, die enkele jaren geleden ondanks hoon en smaad en verguizing krachtig ingreep en hij is dankbaar dat de schreeuwers van toen, bet niet voor het zeggen hebben gehad. OPMERKER. kosten van de controle niet zou opbren gen. Hoe bet dan mogelijk is, dat een zoo bekwaam man als Dr Lovink dit voorstel propageert zou onbegrijpelijk schijnen, indien niet de door hem genoemde cij fers er op wezen, dat hij door een van zijn voorlichters is misleid. Dr Lovink vertelde in zijn inleiding, we citeeren hier woordelijk: „Wij koopen op het oogenblik jaarlijks voor ongeveer f 100.000.000 tarwe, tarwe bloemen en meel". Dit is 725.000 ton tarwe, waarvan de prijs op het oogenblik ruim f 80 per ton is (we nemen niet de prijzen van de ter- mijnmarkt in Rotterdam, die nog onge veer f 10 per ton lager is) is hoogstens 60 millioen inplaats van 100 millioen. De opzet van deze misleiding is alleen om de tarweboeren op te hitsen, vermoe delijk om geheel iets anders te berei ken dan een maalgebod. Bij de debatten in genoemde vergadering werd medege deeld, dat de Landbouw aan pacht en hypotheken jaarlijks 140 millioen gulden en aan sociale lasten 160 millioen gulden opbrengt. De juistheid van deze cijfers ligt buiten onze beoordeeling, maar toch schijnt bet, dat, indien verlichting ge bracht wordt door eenige ontheffing van sociale lasten, waarvan naast de tarwe bouwers ook de roggebouwers, wier toe stand zeker niet beter is dan van de tar webouwers, allicht nuttiger resultaat be reikt zal worden, dan van een maalge bod, waarvan bet resultaat voor den tar webouwers op grond van de cijfers van Dr Lovink vrijwel nul is". Dit ingezonden stuk werd door Dr Lo vink van het volgende onderschrift voor zien: „Ovter de wenschelijkheid, om ook hier te lande een maalgebod in het leven te roepen, zal ik niet in een gedachtenwis- seling treden, daarvoor zal naar het mij voorkomt de gelegenheid zich wel voor doen, wanneer het tot een ontwerp-wet komt. De enkele omerkingen welke de heer Polak maakt om aan te toonen, dat zulk een regeling hier niet van beteeke nis zal kunnen zijn, bewijzen echter, dat den schrijver zoowel het algemeen Ne- derlandsch belang als het bijzondere land bouwbelang geheel ontgaat. Erger is daarentegen wat de heer P. zegt over mijne mededeeling, dat wij jaarlijks voor ongeveer honderd millioen gulden tar we, tarwebloem en meel koopen; deze uit lating nqëmt hij niet meer of minder dan „misleiding om de tarweboeren op te hisen". Hieromtrent het volgende: Blijkens de officieele statistieken be draagt het invoer surplus van tarwe, tar wemeel en bloem in de laatste 10 jaren Invoer- Invoer-surplus surplus tarwemeel Jaren tarwe in f 100 en bloem in f 1000 1920 134733 18920 1921 94766 9679 1922 68249 9330 1923 66308 14119 1924 84141 17123 1925 95427 16914 1926 82242 26005 1927 86255 29889 1928 70599 30306 1929 73556 18761 Het gemiddelde invoersurplus over de ze tien jaren is dus 105 millioen gulden. Natuurlijk bad ik ook bet laatste jaar kunnen nemen, in welk geval ik tot een bedrag van ruim 92 millioen gulden kwam, maar ik had ook nog andere cij fers kunnen aanwenden ter bevestiging van mijn betoog. Ieder onbevooroordeel de zal het echter met mij eens zijn na kennisneming van het bovenstaande staatje, dat ik allerminst wilde „mislei den en ophitsen". Dat inmiddels verdachtmakingen als door den beer Polak in bet bovenstaand stukje geuit, juist bij de landbouwers en ook bij anderen bet tegendeel zullen be werken van wat de schrijver beoogt, is naar mijn meening wel zeker. Ik zal daarom dan ook maar niet in gaan op zijn advies, hoe de landbouwers beter kunnen worden geholpen. De heer Polak latedit over aan meer be voegden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2