No. 301 Woensdag 24 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers t0.05 Prijs der Advertent! B n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Lasterlijke aantijging. „De Banier", het orgaan van de S. G. P., bevatte de vorige week een artikel over de burgemeestersbenoeming te krab bendijke, waarin bet pleit wordt gevoerd voor de benoeming van een der S. G. candidaten. r Dit blad heeft hiertoe bet volle recht, al moet erkend, dat de argumentendie het bezigt, bedenkelijk dicht bet vroeger gevolgde liberale .systeem naderen. „Eenigszins angstvallig aldus „De Banier" wordt berekend of de gemeen teraad pener plaats rechtsch dan wel linksch is. Behoort de meerderheid tot de z.g.n. rechtsche partijen dan wordt een rechtsche burgemeester benoemd uit de sterkste .groep. Als ;dai stelsel te Krabbendijke wordt toegepast, dan wordt een Staatk. G e r. tot Burgemeester benoemd. Dit stel sel is niet het onze. Om bet beginsel is de overheid verplicht niemand te be noemen, dan die Gods rechten en in zettingen handhaaft." Wie zich op dit standpunt stelt zal er ook toe moeten komen aan de vrij zinnigen het recht toe te kennen, om zooals dat vroeger gedaan werd uit sluitend met de vr ij zinnige beginselen te rekenen. Wie zelf op bet standpunt staat, dat met de rechten van andersdenkenden niet gerekend behoeft te worden, moet zich niet yerwonderen, als ook anderen nie mand benoemen, die hunne beginselen niet deelt. Wat de Banier hier doet, is feitelijk niet anders dan een verdediging van het vroeger door de liberalen toegepaste uit- sluit-systeen. - Sterker staat de „Banier" als zij voor de benoeming van een Staatk. Geref. pleit met het oog op de stemmencijfers, al thans, wanneer er geschikte candidaten zijn. Wat dit betreft, schijnt het S. G. or gaan piet heelemaal gerust te wezen. Op vallend is (althans, dat bet zich bepaalt tot de opmerking, dat bet candidaten meent te kunnen noemen, die voor het burgemeesterschap te Krabbendijke niet alle geschiktheid missen. De vraag kan gesteld worden of, vooral waar het hier een niet onbelang rijke gemeente betreft met een zeer ge mengde bevolking en die gezien den fi- nancieelen toestand behoefte heeft aan een in alle opzichten bekwaam en ge schikt burgemeester. zulk een nega tieve aanbeveling voldoende moet worden geacht. Wii laten dit punt rusten. Waar wij in dit verband echter de aandacht op wilden vestigen is dit, dat cok deze kwestie weer floor de „Banier" wordt aangegrepen om de Anti-revolutio nairen .in een hatelijk daglicht te stel len. Wij jezen: „Van Antirev. zijde spant men glle krachten in. Zelfs circuleerden er lijsten op het dorp om handteekeningen te ver zamelen .voor .een A.-Rev. Arbeiders bij A.R. in dienst, hoewel niet behoorend tot de A- R. P., werden er voor gespan nen met deze lijsten in hun kringen rond te gaan." Kaar wat hier gezegd wordt, hebben wij ter plaatse een onderzoek ingesteld, en daarbij is ons gebleken, dat wij hier te doen hebben met een lasterlijke aan tijging. Het is niet waar, dat niet-Antirevolu tionaire arbeiders er voor gespan nen zijn, handteekeningen te verzame len voor een A. R. En het is eveneens onwaar, dat niet- A. R.-arbeiders, die in volle vrijheid aan deze actie deelnemen, speciaal in hunne kringen handteekeningen verzamelen, We kunnen er in komen, dat het voor i o a^er." n*et is, dat er Ir ,4 i j z^'. ^ie gaarne een A. R. ean- mdaat, die zij als een bekwaam en ge- gc ïut en principieel man hebben leeren Rubbsrhakken Zool platen, Ttps kennen, benoemd zouden zien, maar dat geeft'toch niet het recht, om op de wijze als hier gedaan wordt, de tegenpartij verdacht te maken. Het Putsch-gevaar In Duitschland. Verschillende vertegenwoordigers van de Noord-Amerikaansche pers hebben den rijkspresident naar zijn meening gevraagd ten opzichte van de alarmeerende berich ten, die in de laatste dagen, vooral in Amerika, verspreid werden over den toe stand in Duitschland. De rijkspresident is van meening, dat er in geen enkel district van Duitschland eenig gevaar bestaat voor een Putsch. Overigens zouden de ter beschikking staande machtsmiddelen volop voldoende zijn, om zoo noodig, onmiddellijk rust en orde te herstellen. Verder heeft de rijkspresident in zijn onderhoud van gisteren met den rijks kanselier zijn uitdrukkelijke goedkeuring gegeven aan het plan der rijksregeering, om alles in het werk te stellen ten einde de saneeringsmaatregelen ten gunste van het Duitsche economisch leven en van het Duitsche volk, waarmee men reeds geruimen tijd geleden begon, volledig door te voeren. De rijkspresident vertrouwt ten deze op het gezond verstand van het Duitsche volk en verwacht, dat, ondanks den on- zekeren en neteligen binnenlandschen toestand en Duitschlands moeilijke ver houding tot het buitenland, dit groote werk op den grondslag der bestaande con stitutie ten uitvoer gebracht kan worden. Russische zeep in Engeland. Klachten over dumping door Rusland komen uit Cardiff, waar Russische zeep wordt verkocht voor 30 pd.st. per ton, of 20 pd.st. per ton lager dan waarvoor een Engelsche fabriek ze zou kunnen leveren. Een der grootste Engelsche zeepconcerns deelde aan een vertegenwoordiger van de Sunday Times mede, dat door die Russische concurrentie de productie van het Engelsche concern belangrijk moest worden ingekrompen. Door de hoeveelheid zeep alleen, welke Rusland onlangs in Zuid-Wales heeft ingevoerd, lijdt de En gelsche zeepindustrie een schade van 5000 pd.st. Zeilschip door den bliksem getroffen en gezonken. Naar uit Sidney (New-Schotland) wordt bericht, is de New-Foundlandsche schoe ner Carranza in de buurt van den Scata- ry-archipel een paar onbewoonde eilan den bij Kaap Breton, door den bliksem getroffen en gezonken. Acht passagiers en twee leden der bemanning zijn omgeko men. Zes opvarenden konden gered wor den. Reizen naar het voormalig front. Ondanks den regen en wind zijn Zon dag j.l. wederom tal van personen, uit alle deelen van Frankrijk, afkomstig, te Douaumont samengekomen om den jaar dag van de herovering der vesting in den wereldoorlog te herdenken. Onder hen bevonden zich veertig Duitsche oudstrij ders. In verband met de talrijke herdenkin gen van jaardagen van wapenfeiten en den wensch van de nabestaanden van gesneuvelden om hetzij de herdenkingen bij te wonen, hetzij de laatste rustplaats hunner verwanten te bezoeken, is her haaldelijk de klacht geuit, dat de reizen naar het voormalige front voor velen te kostbaar zijn. De militaire autoriteiten hebben daarom in herinnering gebracht, dat de wet van 29 Ochtober 1921 een ar tikel bevat, krachtens hetwelk de ouders de weduwe, en de nakomelingen in den eersten en tweeden graad van gesneuvel de of vermiste militairen recht hebben op één kostelooze reis per jaar naar het kerkhof, waar hun doode rust of, indien het een vermiste betreft, naar het dichtst- bij gelegen Doodenhuis. Op hun verzoek geven de spoorwegmaatschappijen een gratisbiljet tweede klasse af. Het schijnt echter, dat het verstrekken dezer biljet ten met zóóveel administratieve moeilijk heden gepaard gaat, dat de betrokkenen óf op eigen kosten, óf in het geheel niet meer gaan. Aan de spoorwegmaatschappijen en op de mairies is nu order gegeven de proce dure van de afgifte der biljetten zooveel mogelijk te vereenvoudigen. Studie-commissie voor een Eoropeesche Unie. Do Europeesche commissie hield gis ternamiddag te Genève haar constituee- rende vergadering. De zitting werd ge opend door den secretaris-generaal van den Volkenbond, sir Eric Drummond. Op voorstel van Henderson, den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, werd Briand met algemeene stemmen benoemd tot voorzitter dezer commissie, welke voortaan heeten zal studie-commis sie voor een Europeesche unie. Briand dankte voor zijn benoeming en verklaarde, dat thans nog niet beslist zal worden, of ook Sovejt-Rusland en Tur kije tot de beraadslagingen zullen wor den uitgenoodigd. Overigens staat de commissie open voor alle staten, die lid van den Volkenbond zijn. De vraag, of niet-Europeesche staten die van den Volkenbond lid zijn, zullen worden uitgenoodigd, zal, evenals de kwestie der toelating van Sovjets en Tur ken, het eerste punt uitmaken van de agenda der eerstvolgende zitting der com missie, welke in Januari, tegelijk met de bijeenkomst van den volkenbondsraad, zal plaats vinden. Briand blijft voorzitter van de com missie tot de volkenbonsvergadering van het volgend jaar. Da opstand in ChilL Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat in Chili de regeeringstroepen met de revo- lutionnaire troepen zijn slaags geraakt en dat hevige gevechten worden geleverd. De opstand schijnt inderdaad voor een deel van het leger het signaal geweest te zijn, om zich bij de opstandelingen aan te sluiten, zoodat de toestand voorloopig wel niet als opgelost mag worden be schouwd. Directe berichten uit Chili ontbreken nog steeds. Ook in Ecuador revolutie? Zoowel uit Bogota als uit Mexico ko men telegrammen binnen over een op stand in Ecuador. Uit Bogota wordt gemeld, dat de be richten over een revolutie tot op heden niet werden bevestigd, echter steeds weer opduiken. De. berichten uit Mexicaansche bron houden in, dat in geheel Zuid-Amerika geruchten over een revolutie in Ecuador de ronde doen. Het is echter zeer moei lijk de juistheid dezer geruchten na te gaan tengevolge van de in Ecuador inge stelde censuur. De opstand zou gericht zijn tegen de overstrooming van het land met Noord-Amerikaansch kapitaal. Een plaag van geheimzinnigheid. De sovjet-autoriteiten worden op het oogenblik geweldig verontrust door de werking van een geheimzinnig radio-sta tion, aldus de Msb. Geheel het uitgestrekte gebied van het rijk der vereenigde sovjet-republieken, van de Europeesche grens tot Wladiwo- stock wordt voortdurend gestoord door de uitzendingen van een onbekend radio station. Zelfs in het verre Oosten is dit station duidelijk te hooren. Een onbekende stem vertelt aan de luisteraars in Sovjet-Rusland, hoe de stemming is onder de Russische emigran ten in het buitenland. lederen keer als de uitzending begint, dient dit radio-sta tion zich aan als de zender van generaal Koetjepoff. Het is in ieder geval zeker, dat dit sta tion zeer krachtig uitzendt, en volgens de verklaringen van deskundigen ligt dit station in Europa, waarschijnlijk in Frankrijk. De omroeper geeft het laatste nieuws over den politieken toestand in West- Europa, waarover de lezers van de Rus sische kranten, tengevolge van de cen suur der sovjets nooit iets te hooren krij gen. Het station van generaal Koetjepoff werkt op de korte golf, zoodat de ont vangst voor de radio-toestellen in Rus land, die alle op korte golf afgestemd zijn, zeer duidelijk is. Tijd is geld. Na heel veel vergeefsche moeite om Ford te kunnen interviewen, is een jour nalist te Parijs er eindelijk in geslaagd om den automobiel-koning gedurende 3 minuten te spreken. Henri Ford ontving den journalist in zijn hotel, terwijl hij met zijn horloge in de hand stond. „Hoe lang blijft u in Frankrijk?" „Tot morgen". „En waar gaat u dan heen?" „Naar Duitschland". „Om daar...." „....de Passiespelen bij te wonen". „In Oberammergau?" „Ja". „Wanneer gaat u weer terug naar Amerika?" „Den eersten October". „Heeft de economische crisis haar te rugslag ook doen gevoelen op de auto- mobiel-industrie?" „Tot nog toe absoluut niet". „Hoeveel auto's fabriceert n iederen dag?" „7000 per dag". De journalist aarzelde een oogenblik om nog iets te vragen. Maar Ford zeide lachend: „De drie minuten zijn voorbij, mijnheer, 'tis afgeloopen". Korte Berichten. Bij het elfde regiment infanterie te Hasselt, waar enkele Vlaamsche recru- ten het bekende knapenlied De trom mel slaat, dat eindigt met de woorden: hoezee, hoezee, Vliegt de blauwvoet, storm op zee, hadden gezongen, zijn twee studentenrecruten met opsluiting in het cachot gestraft. Later is zelfs alle zin gen en fluiten in de kazerne verboden. Het aantal werkloozen in de katoen industrie te Bombay bedraagt volgens een officieele opgave op het oogenblik 48.000. Onder de werkloozen heerscht groot ge brek. Een deel hunner is reeds naar 'andere plaa'sen vertrokken. De oorzaak van deze werkloosheid te Bombay is de verscherpte boycot der Indische nationa listen tegen goederen van Britschen oor sprong. In den laatsten tijd neemt de emi gratie van Russische boeren uit Rusland wederom sterk toe. In de laatste drie weken zijn weer vele boeren met hun levende have bij nacht over de Russisch- Poolsche grens getrokken. Volgens een Duitsche gepubliceerde statistiek waren in het Duitsche Rijk ge durende September 2.983.000 werkeloozen, waarvan er 1.962.000 ondersteund waren. Het aantal werkeloozen in Engeland bedroeg op 15 Sept. 2.103.413, d.i. 36.158 minder dan de voorgaande week, maar 955.894 meer dan verleden jaar. Verwacht wordt, dat de Volkenbonds vergadering tot 4 Oct. zal duren. De „Graf Zeppelin" is gisteren voor een tweedaagschen tocht naar de Oost zee vertrokken. Het bezoek van den rijkspresident von Hindenburg aan het Rijnland, dat, zooals men zich herinneren zal, werd af gebroken na het ongeluk te Coblenz, zal op 10 en 11 October worden hervat Dan zullen de steden Aken en Trier worden bezocht. De havenpolitie te Marseille heeft aan boord van een Italiaansch stoom schip een groote hoeveelheid opium in beslag genomen. De politie is van oordeel op het spoor van een groote internatio nale opiumsmokkelaarsbende gekomen te zijn. Op een vergadering van mijnwerkers uit de streek van Lalouvière (België) werd het werkgeversvoorstel tot verla ging der loonen met vier procent verwor pen. De mijnwerkerscentrale voor de Bo- rinage heeft daarentegen de loonsverla* ging met 77 tegen 40 stemmen aanvaard. Wijziging der Ziektewet Bjj de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging der ziekte wet. Binnenland. Jaarvergadering der Ned. Chr. Radio- vereeniging. De nieuwe sluis te Schare geopend. Memorie van Antwoord over de pacht wetten. Buitenland. Revolutie in Chili en Ecuador. Het Putsch-gevaar in Duitschland. De vierde afdeeling der ziektewet,, wel ke afdeelinz handelt over het beroep te gen beslissingen van den Raad van Ar- beid, bevat geen bepaling, waarin wordt aangewezen, welke Raad van Arbeid be voegd is, van een concreet geschil kennis te nemen. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid acht het gewenscht, in de ziek tewet de relatieve competentie der Ra den van Beroep uitdrukkelijk te regelen; hiertoe strekt het ontwerp, dat de noo- dige aanvulling bevat welke zich aan sluit aan de regeling, vervat in art. 349, leden 3 en 4, der Invaliditeitswet. Een nationalistische militie? Het Eerste Kamerlid de heer Mendels, heeft den minister van Defensie de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, blij kens het verslag eener vergadering van vertegenwoordigers van het Verbond van Nationalisten, op 31 Augustus 1930 te Am sterdam gehouden, voorkomende in „De Nieuwe Vaderlander", orgaan van dat verbond, d.d. 6 September j.l., besloten is tot de oprichting van een „Nationalisti sche Militi", als „militant instituut tegen het roode gevaar", waarbij werd mede gedeeld, dat deze militie zal worden af gericht „door beroeps- en reservepersoneei der Nederlandsche landmacht", terwijl op een andere plaats in dat blad de kosten genoemd worden van de aanschaffing der uniformen dezer militie, bestaande uit „rijbroek, tuniek, politiemuts, koppel en verdere uitrusting"? Zoo ja, is de minister dan in staat en bereid nadere inlichtingen te verstrekken omtrent aard, bedoeling en werkzaam heid dezer Nationalistische Militie, en zijn oordeel te kennen te geven omtrent haar wettigheid en geoorloofdheid, en in het bijzonder mede te deelen, of haar africh ting door beroeps- en reservepersoneei der Nederlandsche landmacht zal geschieden met zijn instemming en toestemming, al thans met zijn voorkennis, en of onder haar „verdere uitrusting" wellicht bewa pening te verstaan ware? Indische leenning van f75.000.00l). Ingediend is een wetsontwerp voor het aangaan van een geldleening ten laste van Nederiandsch-Indië. Het wetsontwerp stelt voor, den minis ter van koloniën te machtigen, schuld bewijzen ten laste van Ned.-Indië t® gel de te maken tegen een door hem te be palen koers en rente tot zoodanig bedrag, als noodig is ter verkrijging van een som van ten hoogste f 75.000.000. Deze te gelde- making kan geschieden hetzij ineens tot het geheele bedrag, dan wel achtereen volgens bij gedeelten op de tijdstippen, welke de minister van koloniën dienstig zal achten. In de memorie van toelichting wordt onder meer opgemerkt: Op 9 Augustus j.l. bedroeg het totaal bedrag der vlottende Indische schuld rond f113,000.000, terwijl bovendien aan muntbiljetten een som uitstond van on geveer f 122.000.000. Consolideering van een belangrijk gedeelte dezer vlottende schuld wordt thans wenschelijk geoor deeld, temeer daar verwacht mag wor den, dat ook in de naaste toekomst de economische toestand zich niet zoodanig zal wijzigen, dat door overschotten op den gewonen dienst de vlottende schuld geheel of grootendeel» zal kunnen wor den afgelost.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1