No. 300 Dinsdag 23 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER veryaliende G0UP0NS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, lranco per post, 13.— Losse nummers 10,05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 ct Bi] abonnement belangrijke korting. Zij, die zich. met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. 's Lands financiën. De milli oenen-nota van Minister De Geer, die in pessimiistiisohen toon was ge steld, 'heeft weer eens de algemeene aan dacht gevestigd op den toes'tand van 's lands financiën. Volgens den beheerder van 's Rijlks schatkist is er voor overmatige bezorgd heid geen reden, maar wel voor groote voorzichtigheid. De Minister is overtuigd, dat bet nor male accres der middelen in de naaste toekomst een einde zal nemen, terwijl die normale uitzetting der uitgaven zich wèl zal doen gevoelen en sommige nieuwe uit gaven onvermijdelijk zijn. Deze aansporing tot voorzichtigheid is lang niet overal in goede aarde gevallen. In de socialistische pers heeft men ge sproken van een vervaarlijk stuk volk s- b e d r o g, en in de Zaterdag in verschil lende plaatsen gehouden vergaderingen van rijkspersoneel en onderwijzers, werd gesproken van honderden millioenen, 'die beschikbaar zonden zijn voor salarisver- betering. In 'dit verband wordt ook geregeld de naam van oud-Minister Golijn genoemd, van wie het dan heet, 'dat hij, zonder noodzaak op de salarissen zou hebben bezuinigd. De heer Colijn, zoo stelt men het voor, was eigenlijk op financieel gebied een sukkel. Iemand, die er niets van afwist. Of, wat ook mogelijk wordt geacht, iemand, die opzettelijk een verkeerde voorstelling van zaken gaf en ten onrechte van groote 'dreigende tekorten sprak. De uitkomst, zoo zegt men, heeft be wezen, hoezeer 'de heer 'Golijm er naast was. Om dat te bewijzen geeft men dan het volgende, aan de staafcsbegrooting ont leende staatje van den dienst der gewone middelen: ontv. uitg. 1913 205.6 197.5 8.1 1918 329.1 334.3 4.3 1919 466.4 444.1 22.3 1920 613.7 613.0 0.7 1921 608.3 621.2 12.9 1922 599.0 632.4 33.4 1923 597.5 611.7 14.2 1924 610.5 607.8 2.7 1925 641.2 596.9 44.3 1926 679.4 613.0 6.4 1927 635.1 559.9 75.2 1928 630.9 573.8 57.1 1929 (voorloopilg) 649.7 598.9 50.8 1930 (geraamd) 620.7 613.5 4- 7.2 Tenwijl de heer Golijn groote tekorten voorspelde, was er dus in het eerste jaar van zijn bewind een 'klein overschot, ter wijl volgende jar'en zelfs vrij groote overschotten te zien gaven. Wel een bewijs, zoo zegt men, dat de beer Golijn er met zijne financieel© be schouwingen toch heeFemaal naast was. Wie niet verder nadenkt zal neiging gevoelen hier instemmend-te knikken. En de „bewuste" volgelingen van d'e S. D. A. P. doen het zeker. Als daar een volks-demagoog beweert, dat ondanks 'de sombere verwachtingen van Co'liju, aan wiens adres dan aller lei liefelijke benamingen worden inge vlochten sinds 1924 de uitgaven door de ontvangsten met plm. 250 millioen werden overtroffen, dan dreunt het applaus los. Dan is men van de onbekwaamheid en de oneerlijkheid van Golijn wed heel stiel- lig overtuigd. En men heeft met in de gaten, dat Ide roode demagogen een kleinigheid over 't hoofd zien. De zaak is toch zoo, dat Minister Colijn door salarisverlagingen, nieuwe heffin gen en diverse 'bezuinigingen, de positie van de schatkist met phn. 80 millioen gulden per jaar wist të verbeteren. Dat beteëkent voor de jaren 1924^-1929 een bedrag van plm. 480 millioen guldten. Dat wil dus zeggen, dat als de heer Golijn een even goede kijk op den finau- «.eelen toestand had gehad als de roode N.V. AMSTERDAMSCHE ELEMENTENFABRIEK v.h. GEBR. PETERS bericht, dat haar nieuwe uitgebreide prijscourant van zwakstroom-sterkstroom en radioartikelen op aanvraag gratis aan Heeren Handelaren worden toegezonden. AMSTERDAM, C., PRINSENGRACHT 220-224. bedillers1, 'die 't zoioveel beter zeggen te weten, de laatste jaren in totaal een te kort hadden opgeleverd van ongeveer 240 ani'li'ioen guflden. Dit gevoegd bij de tekorten van de jaren 1913-1923, «maakt een tekort van meer dan 300 millioen gulden. Een kind -kan begrijpen wat van zulk een reusachtig tekort de gevolgen zouden zijn geweest. Allerlei 'dingen, die nu mogelijk blijken, zouden dan onmogelijk zijn. De heele staatshuishouding zou in de war zijn geweest. 't Zou er, op financieel (gebied hopeloos voor hebben gestaan. Gelukkig is1 t zoover niet gekomen. Minister Oolijn is voor de misleidtende campagne van groepen, die alleen 't partijbelang op het oog heb ben, niet uit den weg gegaan. En Minister De Geer heeft zijn voorbeeld 'gevolgd. En wie 't nu voorstellen, 'dat de heer Golijn er toch heelemaal naast was, en dat zijn ingrijpen absoluut overbodig was, 'die toonen daarmee of niet op de hoogte te zijn of voor opzettelijke volks misleiding, ook op dit gebied, niet terug te deinsen. Vrees op de beurs in New-York en Londen. Na de overwinning van de Hitleria- nen in Duitschland pp 14 September, toonden enkele naaste buren der Duit- schers zich tamelijk ongerust. D'e pers stemmen uit Parijs, Warschau, Praag en Brussel waren weinig vriendelijk. In Lon den en New-York was men minder onder den indruk. Aan het einde der vorige week echter had er een merkwaardige gebeurtenis plaats. De beurs van New-York en Lon den kwam plotseling onder den invloed van geruchten uit Berlijn, die spraken van plannen der Hitlerianen om een staatsgreep te ondernemen. En de stukken van de leening Young vielen plotseling omlaag. Bij het begin van de beurs werden Vrijdag allerlei geruchten verspreid. „Hit- Ier tracht eeu Putsch te beginnen", zoo heette het, „De nieuwe Rijksdag wordt ontbonden", en: „Hindenburg treedt af". Onmiddellijk vielen de koersen. Binnen enkele minuten was de koers van de leening Young tot 813/4 gedaald, terwijl de stukken in Juni, kort voor de uitgave van het Amerikaansche deel, nog 90 no teerden. Dringende telegrammen werden naar Londen en Berlijn verzonden, met ver zoek te melden, wat in Berlijn gaande was. Daarop kwam het antwoord binnen: „Geen gevaar voor een Putsch. De on derhandelingen dor regeoring nemen den normalen loop." Toen herstelde de beurs zich ©enigszins. Ook in Londen viel de leening Young een heel eind omlaag. Zóó sterk was echter de indruk, die door de geruchten over Hitiers revolu tionaire plannen was ontstaan, dat de regeering in Berlijn het noodig achtte onmiddellijk verklaringen af te leggen ter geruststelling van het buitenlandsch pu bliek. Zoowel de Rijksregeering als de regeering van Pruisen namen binnen- en buitenlandsche persbureaux in den arm, om met hun hulp den alarmberichten den kop in te drukken. De opstand in ChilL Gisteren hebben wij melding gemaakt van een opstand in Chili. Van officieel© zijde werd verklaard, dat de opstand reeds weer onderdrukt was. Een Reuterbericht uit Buenos Aires meldt nu, dat de berichten tegenstrijdig zijn. Volgens mededeelingen uit Concep tion, de stad, waar de opstand is uit gebroken, zouden de opstandelingen aan de winnende hand zjjn. Andere berichten melden, dat troepen uit de stad Talca- huano de leiders van de opstandelingen gevangen hebben genomen en dat zij reeds gefusilleerd zjjn. Reuter meldt verder uit Santiago de Chili: Twee Chileensche generaals en «we parlementsleden zijn hier bij. hun aan komst per vliegtuig gearresteerd. Zij zul len voor den krijgsraad gedaagd worden. Hoewel de regeering zegt, dat de poging tot opstand: gemakke.ijk totaal onderdrukt kon worden, bestaat er toch goede re den om aan te nemen, dat de opstand ernstiger was dan in het algemeen ge dacht wordt. Het is bekend, dat in ieder geval ver scheidene infanterie- en artillerie-regimen ten en ten minste een deel van de vloot te Conception met de opstandelingen sympathiseer en. De bladen krijgen alleen toestemming om officieele bulletins te publiceeren. Nieuwe contrarevolutionaire organisatie in Rusland. Volgens de Sovjetbladen zijn de Rus sische autoriteiten weer een nieuwe te- genrevolutionaire organisatie op 't spoor gekomen. De leden dezer organisatie zijn reeds verscheidene dagen geleden in hechtenis genomen en zouden volledige bekentenissgn hebben afgelegd. Het doel der organisatie zou hebben bestaan in het saboteeren van de levens middelenvoorziening der arbeiders. En kelen der gearresteerden zouden belang rijke functies bij het volkscommissariaat van economische zaken en bij de centrale voor levensmiddelenvoorziening hebben bekleed. Onder hen bevinden zich voorts fabrikanten van conserven en vischhan- delaars. Aan het hoofd der organisatie zouden een professor, Rjasanzew, alsook een zekere Karatgin, medewerker van den oppersten economischen raad, hebben gestaan. Karatgin was vóór den oorlog aanhanger van de liberale kadettenpar- tij en redacteur van een liberaal blad. Na de overwinning van de bolsjewisten nam hij de redactie van het officieele orgaan van het volkscommissariaat van Finan ciën op zich om later verbonden te wor den aan den oppersten economischen raad. Alle overige gearresteerden zijn ge wezen liberalen en mensjewieken. Een rede van Goebbels. Dr Goebbels, de Duitsche nat.-soc. leider, beeft Vrijdag in een geheime ver gadering een rede gehouden, waarin hij al heel krasse dingen heeft gezegd. En kele ervan mogen hier volgen: „Wij zullen den moed hebben, de Duit sche republiek in een chaos te verande- ren „Ons doel is de Duitsche republiek schaakmat te zetten. Als wij dat hebben gedaan, zullen wij den strijd tegen de overige wereld aanbinden. Want de Duit sche republiek beschouwen we slechts als een oefenpaard". Goebbels gaf verder te kennen, dat voor dit doel geen revolutie noodig is en dat het met wettelijke middelen te berei ken valt. „Wij zijn volkomen bereid als Rijksdag leden den eed op de Grondwet af te leg gen. Als ge mij vraagt, of we aan de re geering zullen deelnemen, antwoord ik dat niet te weten. Wij zullen enkel door open deuren gaan. Als de deuren voor ons worden gesloten, zullen we wachten, maar als dat wachten ons te lang duurt zul len we de deuren intrappen". Ten slotte dreigde Goebbels nog met 'n progrom en wel in de woorden: „Naar ik boor zijn de Joden van meemng. dat wij alleen te bestrijden ;ijn met geweld, b.v door onze leiders een voor een neer te schieten. Als ech er slechts één onzer lei ders op deze wijze uit den weg moest worden geruimd, zullen wij met een pro- grom antwoorden". Vijfdaagsche werkweek met hooger loon en lager productieprijs. Thomas Bata, de eigenaar van de grootste schoenenfabriek in Europa, zal naar uit Praag gemeld wordt, met in gang van 13 October a.s. in zijn fabrie ken een arbeidsweek van vijf dagen in voeren. Hij stelt zich voor zijn huidige pro ductie te handhaven, de afbeidsloonen nog te verhoogen en den prjjs van het product te verlagen. De Bata-fabrieken produceeren 100.000 paar schoenen per dag, terwijl 22.000 arbeiders aan deze fabrieken verbonden zijn. Algemeen© loonsverlaging in Engeland? In de kringen der Engelscbe werkgevers wordt de mogelijkheid van een algemeene loonsverlaging overwogen, in het bizon der voor de bouwvakarbeiders, het spoor wegpersoneel en de transportarbeiders. Men acht een algemeene loonsverlaging noodzakelijk, om handel en nijverheid weder te doen opleven. Sociale verzekering van landarbeiders in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft 'de raad van volkscommissarissen 'n nieu we verordening uitgevaardigd, volgens welke de sociale verzekering van aile landarbeiders in de sovjet-unie verplich tend wordt ingevoerd. De nieuwe verordening moet nog door het centrale executieve comité worden bekrachtigd. Het betreft een verplichte verzekering van de landarbeiders, werkzaam op col lectieve en afzonderlijke boerenbedrijven. De herleving dex protectie-gedachte. Wij hebben melding gemaakt van de oprichting van den Nationalen Raad voor Handel en Industrie, aan welks hoofd Sir William Morris, de automo bielfabrikant, staat. Uit een toelichting, die Sir William aan de pers heeft gegeven, blijkt, dat het nieuwe lichaam een krachtigen strijd ten gunste van het protectionisme zal voe ren. Het doel van den Nationalen Raad 13, zeide hij, den nadruk te leggen op de noodzakelijkheid voor de regeering om het land op zakenmanier te regeeren. De Britsche arbeider is de ijdele politiek beu, hij wil werken, maar bij kan geen werk vinden zoolang de Brische mark ten overstroomd worden met buitenland sche artikelen. Protectie is hierop het eenige antwoord, en ik zal niet rusten, voordat volle bescherming is verleend aan elk onzer industrieën, welke lijdt on der de concurrentie van buitenlandsche goederen. Protectie lijdt niet tot hooge prijzen. Wij moeten minder fabrieksgoe- deren importeeren en meer productieven arbeid in eigen land scheppen. Goedkoo- pe productie, waarmede is bedoeld sterk georganiseerde en intensief werkende productiemethoden, leidt automatisch tot hooge loonen. Een van de sprekendste gebeurtenissen van den jongsten tijd was de zwenking van het Vakvereenigings- congres naar een politiek van protectie. De dagen van den vrijhandel zijn gedaan. Pers, die te koop is. In de gedenkschriften van Prins Bü- low, gewezen rijkskanselier van het Duit sche rijk, die tegenwoordig broksgewijs al in verschillende buitenlandsche bladen verschijnen, staat te lezen; „Tijdens de Bosnische crisis kon ik merken, wat men met het doelmatig gebruik van kleine sommen kan bereiken. Ik gaf aan een vertrouwd man te Parijs een betrekke lijk klein bedrag om een redelijke pers te bekomen over de Bosnische kwestie. Ik las kort daarop in 'n groot aantal Fran- scbe bladen artikelen, waarin de Euro- 'peescbe toestand op gezonde wijze bespro ken werd, en dit voor kleine tegemoet komingen, die samen amper meer dan 100.000 mark beliepen. „Duitschland is dan goedkoop uit ge weest", teekent bierbij aan de redacteur van de „Kamper Grt", die het weten kan, want hij heeft vele jaren aan de Seine de belangen van de „N. R. Grt" behar tigd. En hij voegt er aan toe: „Toen een tijd geleden een kleine staat in Europa in gespannen verhouding tot een anderen staat verkeerde, gaf eens iemand den minister van buitenlandsche zaken van dien kleinen staat in overwe ging in een paar invloedrijke Fransche bladen v erklarende artikelen te laten opnemen. De minister antwoordde, dat de middelen die het parlement te zijner beschikking stelde bij verre na niet vol doende waren om dat te betalen. En hij noemde fantastische sommen, die, naar hij kon weten, verschillende Europeesche landen ten koste hadden moeten leggen om hun zaak door Parijsche bladen te laten bepleiten. „Men herinnert zich ook uit de ont hullingen van de Russische rijksarchie ven, hoe duur de Russische regeering 't Binnenland. Ontslagen bij verschillende industrieën. Da Zondagsrust in Indië. Buitenland. De plannen dar Hitler-partij in Duitsch land. De toestand in Chili. Algemeene loonsverlaging in Enigeland? Nieuwe contra-revolutionaire organisatie in Rusland. Naar de protectie in Engeland? De stormen, op de Fransche kust. begon te vinden, de Fransche pers een tijd voor den oorlog te bewegen de oor logsstemming in den lande op te wekken Trouwens bet is niet alleen in Frankrijk, dat bladen zich voor dergelijke interna tionale artikelen die van binnenland- scbe poltiek daargelaten laten betalen. In zijn onlangs verschenen boek over bet begin van den boerenoorlog vertelt Dr Leyds, destijds gezant van de Zuid- Afrikaansche Republiek in Europa,, dat wel in nagenoeg alle landen de bladen uit eigener beweging voor de Boerenre publieken opkwamen, maar dat bij nu en dan toch in de beurs moest tasten en hij noemt het geval van een paar ïtali- aansche bladen, die er wat voor wilden hebben om nog langer in dien geest te schrijven. Er zal nog wel elders ook wor den gezondigd. Maar zooals in Frankrijk waar 't regel is, dat er voor een artikel van bepaalde strekking moet worden be taald, en soms zeer veel betaald, is het, zoover wij weten, nergens anders. Zoover wij weten". Korte Berichten. De bij den Spaanschen Bond van arbeiders in de levensmiddelenindustrie aangesloten werklieden hebben besloten het werk neer te leggen, wanneer niet voor 1 October hun loonen worden ver hoogd en de belasting op het arbeids loon niet wordt opgeheven. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is in het kasteel Hohenheim te Stutt gart, waarin een deel van de landbouw- hoogeschool is ondergebracht, brand uit gebroken. Niettegenstaande de brandweer met veel materieel ter plaatse was, is het gebouw geheel uitgebrand. Met het oog op den bedenkelijken economischen toestand in Ecuador is de regeering van dien staat voornemens de militaire uitgaven aanzienlijk te vermin deren. Deze maatregel heeft in militaire 'kringen de noodige verbazing verwekt. Gevreesd wordt, dat er een opstand zal uitbreken. De regeering heeft krachtige maatregelen ter verzekering van de vei ligheid van den staat genomen. E'e verkiezingen voor de Zweedsche provinciale raden, die de Eerste Kamer kiezen, hebben een groote overwinning van de sociaal-democraten en een ne derlaag van de communisten tot gevolg gehad. Re sociaal democraten wonnen 30 zetels en komen daardoor op 470 zetels. De communisten verloren 40 procent van hun zetels. De vrijzinnige partij verloor 40 van de 156 zetels en de boerenpartij steeg met 20 tot 183 zetels. Een gesloten autobus, waarin 15 passagiers gezeten waren, is op den te rugweg van den internationalen wedstrijd DenemarkenNoorwegen te Oslo bjj het station Stang e in Denemarken van een helling gestort en op de spoorlijn te rechtgekomen. Alle inzittenden werden gewond en 6 moesten met ernstig let sel naar een ziekenhuis worden overge bracht. Dt Banting, de uitvinder van de insulinebehandeÜng tegen suikerziekte, is geopereerd wegens blindedarmontsteking. Zjjn toestand is bevredigend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1