&.00 No. 299 Maandag 22 September 1930 44e Jaargang RDAM Dagblad voor de Provincie Zeeland I Hendrikse Co's Bank N.V. Goes KRACHTVOEDERS -IUIS. ^subïemcnt f 65.00 27 nvrage. I. DEKKER, Goes. INSPAN PAULS OFFER. Buitenland. N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOES Specialiteit in Grondnotenkoekjes. Belangrijkste Nieuws. GDUPDNS EN LOSSINGEN Binnenland f 15.00 f 39.50 5-27 verkoopen van Landerijen rtvliet. iRDEN, KOEIEN, :heelen ERS INSPAN inbgedel, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle FEUILLETON van de Waarborgen door gebruik van de BESTE GRONDSTOFFEN en UITERSTE ZORG bij de verwerking VOLLEDIGE ZUIVERHEID, GROOTE VOEDINGS WAARDE, HOOGE VERTEERBAARHEID. waardoor KERNGEZOND VEE met HOOGE PRODUCTIE. ALLE per t SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door Architecten 150.- tot f 1600.- tot den beëedlgd B. J. DEKKER 3, Goes. laats of werk- ur gevraagd. 1 DE VELDE te verzoeke van den E, landbouwer te EPTEMBER 1930, lf elf (Zomertijd) ewoonde hofstede, den Achterweg, ar verkoopen: aftands, Zwarte Is, Vosbles id. 11 merrie 6 jaar B 4 jaar V.B. 49320, 5, 3 X bekroond, B. 56082, 3 X be- geb. 1930 V.B. ond, Vos id. geb. Vos id. 2 j. V.B. 7 éénjarige Vaar- ren, Stierkalf. etten omschreven. Loop der paarden aangevangen, iet-soliede koopers Dorgen stellen of )ELE Jz. te 's-Gra- rnemens in het verkoopen: September 1930, (Zomertijd), ten flevr. de Wed. J. AN WEELE, aan aan de Goessche- ïpolder, :ast, Tafel met 6 verse Tafels, Stoe- :hels en Spiegels, a, Ledikanten met Pendule, Brand- 1, Gravures, Glas- roogrelcken, Man- -oi en hetgeen ver- i zal wordon ge- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3,— Losse nummers f0.05 Prfjs der Advertentien: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Versobering van 's Rijks dienst. In de jongste Troonrede werd o.m. ge zegd, dat door de ingetreden crisis een donkere schaduw over den toestand van 's Rijks financiën wordt geworpen en dat daarom voortgezette versobering van 's Rijksdienst door reorganisatie plicht is. Dit woord voortgezette versobe ring, doet eigenaardig aan. Immers van versobering door reorga nisatie heeft men, hoezeer daarop de laatste jaren ook is aangedrongen, tot nu toe zeer weinig kunnen bemerken. In verband hiermede verdient aan dacht de rede door Ir. J. A. Kalf ge houden bij de opening van de ledenverga dering van het Verbond Nederl. Werkge vers. Sprekende over de rationalisatie in openbare diensten, werd door hem o.m. het volgende opgemerkt: „Wie b.v. gedurende eenige jaren het weinig voldoening gevende lidmaatschap van de B ez u i n i gi n g s co mm i ssi e- P o p heeft vervuld en heeft medegemaakt de besprekingen over formaties en ka- derindeelingen, of liever over het gemis daarvan op verschillende departementen, hoe systeemloos promoties plaats vinden, hoe dikwijls onbeteekenend werk, aan vankelijk gedaan door een schrijver of klerk, als 'tmaar lang genoeg, en ik zou haast zeggen langzaam genoeg, wordt verricht, de basis vormt voor promotie tot adjunct-commies, commies, of hooger en ook hoe dwhng tot inkrimping van ka ders eigenlijk nooit voorkomt, die beseft dat de rationalisatie op die plaatsen nog lang niet voltooid is. Tot stand te bren gen is zij natuurlijk alleen als van boven af druk wordt uitgeoefend, als men niet op zij gaat voor allerlei bezwaren, van zich willende handhaven kleinere groot heden. Maar daarvoor is noodig, dat een minister zijn departement kent, dat hij 't inderdaad beheert en dat hij zijn taak breeder ziet dan er zich in de Kamer wel aardig doorslaan. De gang van zaken op ieder der de partementen, de daar heerschende geest, de zoo hoog noodige aanpassing van het daar verrichte werk aan 't maatschappe lijk leven, zijn van zoo grooten invloed op de welvaart van ons land, dat ieder minister, die daaraan zijn aandacht wijdt, meer dan aan de politiek, een weldaad zou bewijzen. Werd op dit gebied gedaan wat noodig is, dan zouden er naar mijn overtuiging tonnen per jaar worden be spaard en gelden beschikbaar zijn om aan bekwame en uiterst verdienstelijke hoofdambtenaren en ambtenaren, die er gelukkig ook zijn en die met groote toe wijding hun taak verrichten, de bezoldi ging te kunnen geven, die hun toekomt." De Regeering is het hiermede blijkens het gezegde in de Troonrede in theo rie wel eens. Rationalisatie, versobering is noodig. Alleen, wij hooren wel het geluid. Maar de daden ontbreken. Met het gevolg, dat veel onnoodig geld Vrij naar het Engelsch. 18) o Edgar moest verscheidene dagen het hed houden. Paul bezocht hem trouw en Alice stuurde 'hem even trouw bloe men, boe-ken en kleine geparfumeerde briefjes, want het zelfverwijt kwelde haar, nu ze de gevolgen van haar ijdelheid vo-o-r ccgen had. Edgar begreep dat zelfverwijt volkomen, want hij kende Alice beter dan Paul. „Ik geloof, oude 'jongen", zei Paul op zekeren dag tegen hem, „dat ik nooit meer iets van Alice zal moeten hebben, na die poets, die ze 'je gebakken heeft." „Kom, dat moet je niet zeggen", ver dedigde .Edgar haar, hoewel het hem zwaar genoeg viel. „Het was immers niets dan een beetje vrouwelijke ijdelheid, waaraan nu eenmaal negen en negentig van de honderd knappe meisjes lijden". „Dan wil ik liever niets te maken heb ben met die negen en negentigi .knappe meisjes!" antwoordde Paul. „Het is niet eerlijk haar er een verwijt van te maken, oude jongen. Ze had er geen vermoeden van, dat er eenig gevaar aan verbonden was en ze heeft sinds dien wordt uitgegeven en dat zaken, die vaak T eigenlijk dringend noodig zijn, achter wege blijven. Turkije en de Sowjetunie. Tewfik Roesjdi bei, de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken, is verge zeld van den gezant van de Sovjetunie in Turkije, naar Moskou vertrokken. De minister zal ongeveer 14 dagen wegblij ven. Reeds in Augustus was aangekondigd dat Tewfik Roesjdi bei in September naar Rusland zou gaan voor een bespreking met Litwinof en Karakhan. Duitsche mijnwerkers over den toestand in Rusland. Op 17 Juli ging een groep mijnwerkers uit het Ruhrgebied naar Sovjet Rusland. Zij hadden een contract gesloten, waar in een zesurendag was vastgesteld en 'n loon van 140 tot 150 roebel in de maand. Na twee maanden zijn reeds 14 mijn werkers terug gekomen. In de „Buerschen Z." publiceeren zij thans een zakelijk rapport over hun er varingen, waarbij zij ernstig Duitsche ar beiders waarschuwen naar Rusland te gaan. In hun rapport inzake „de waarheid over Rusland" komen zij tot de conclu sie: De cultureele en sociale toestanden in Rusland kunnen geen Duitschen arbeider bevredigen. Wat de delegaties, die naar Rusland gaan, berichten, kan niet den doorslag geven, daar hun slechts het goe de in Rusland wordt getoond en zij geen juisten kijk krijgen op het werkelijke le ven van de arbeiders in Rusland. Wij voelen ons verplicht de Duitsche arbei ders te raden, niet naar Rusland te gaan. De spoorweg BrusselNederland. Er wordt thans, naar de „N. R. Crt" meldt, ijverig gewerkt aan den spoorweg Brussel-Antwerpen-Nederlandsche grens. De brug over de Nethe, te Duffel is aan zienlijk verbreed en biedt nu plaats voor vier sporen. Ook aan de verbreeding van den spoorweg Antwerpen-Esschen wordt voortgewerkt. De Nationale Maatschap pij van Belgische Spoorwegen hoopt in 1931 nog met het brengen op vier sporen van de lijn Brussel-Esschen gereed te komen. Binnenlandsche onrust in Polen. De autoriteiten hebben 'besloten om ter bestrijding van -de toenemende daden van sabotage in een groot gedeelte van Oost- Galicië, Carolina troepen in te kwartie ren in verschillende dorpen. Bijna eiken -dag komen talrijke gevallen van daden van sabotage, begaan door Oekrajiensche strijdorganisaties voor. Herhaaldelijk is het in de -laatste weken voorgekomen, dat de stad Lemberg uren lang in het donker lag, omdat Oekra jiensche agenten de electrisoh'e centrale veel meer berouw en vriendelijkheid be toond, dan ik verdien." „O, ik wil niet beweren, dat ze bij zichzelf overwogen heeft: „nu zal ik hem eens een. nat pak bezorgen," en evenmin, dat haar berouw niet oprecht gemeend is, ik beweer alleen maar dat de kleingees tige ijdelheid die een vrouw er toe brengt een man aan gevaar bloot te stellen, of zelfs maar aan ongemak, om aan de een of andere gril te voldoen, iets is, wat mij geweldig tegenstaat. Ik hedo-el heusch niet, dat ik het haar niet kan vergeven: ik zpu no-g wel veel erger dingen kun nen vergeven, als ze hun oorsprong maar vonden in iets diepers desnoods ge- vaarlijkers dan zuivere ijdelheid. Ik ben niet op yoet van oorlog met haar; maar ik weet en yoel, dat ik nooit meer iets om haar zal geven." Edgar deed zwijgend eenige 'haaltjes aan zjjn pijp. „Ik dacht, dat je van Alice hield", zei hij na eenige oogenblikken. „Dat heb ik ook wel eens gemeend", antwoordde P-aul langzaam, „maar nu weet ik, dat ik me vergist heb. Ik bewon derde haar schoonheid en vond haar lieve, meevoelende maniertjes aardig en als ik prikkelbaar of uit mijn humeur was, dan had ze altijd een kalmeerenden invloed op me. Maar er was altijd iets in haar, dat me teleurstelde. Ze is altijd bekoorlijk en lief als een ommuurde bloe mentuin; maar er is geen diepere kern N.V. VEEVOEDERFABRIEK ZEELAND" GOES (TEL. 162). hadden stopgezet. De spoorlijnen worden bijna dagelijks op de een of andere plaats vernield; .ook komen aanslagen voor op treinen, eignaaïhui-zen, stations, enz. Te pialitelande nemen de gevallen van brandstichting van Poolsche boerderijten geregeld toe, waardoor reeds voor mil- lioenen schade is aangericht. De dn ihoo-fidzaa'k door Oekrajieners be woonde Zuid-Oostelijke districten, -ge lijken op het to-oneel van een zich voort durend uitbreidende guerilla. De meeste leidende Oekrajiensche politici bevinden rich in de gevangenis. Tegen Russische Dumping. Ook in Finland begint 'het verzet te ontstaan tegen de Russische dumping met rogge, welke voor spotprijzen wordt verkocht. Finscbe landbouwvereenigmgen hebben besloten, een verklaring te publiceeren, waarin zij er den nadruk op leggen, dat de landbouw 'den aankoop van Russisch graan onder de gegeven omstandigheden beschouwt als een misdaad, niet alleen ten opzichte van den Finsöhen landbouw, doch van de ge'heele beschaafde wereld. Ingeval de aankoop van rogge mocht worden voortgezet, zullen de namen ge publiceerd worden van de firma's, die doorgaan met Russische rogge aan te koopen. Tegen deze firma's zal dan de boycot worden afgekondigd. Om den graanprijs te drukhen. In een -telegram aan het bestuur van de graanbeurs te -Chicago, dat groot o-p- rien gewekt heeft, beweert de staatssecre taris van landbouw, Hyde, dat de Sovjet- regeering op de beurs te Chicago 515 millioen bushel tarwe heeft doen verkoo pen om den prijs te drukken. Dit heeft bij den Amerikaanschen landbouw groo ten indruk gewekt. Hyde verwacht maat regelen, welke dezen baisse-verkoop nood zakelijk maakt. De Kamer van Koop handel te Chicago heeft een onmiddellijk onderzoek toegezegd. in Alice. De vrouw, die ik zal liefhebben, moet behalve liefheid en charme nog iets meer bezitten, dat me zal blijven boeien, ook als we in het gewone dagelijksche leven op elkaar zijn aangewezen." „Wil je daarmee zeggen, dat, wat jou aangaat, iedere andere man het recht heeft, 'te trachten, Alice van zich te doen houden?" Paul keek hem verbaasd aan. „Maar natuurlijk. Waarom niet? Wil ja zeggen, dat jij zelf van haar houdt?" „Ja", antwoordde Edgar met zijn rus- tigen glimlach; „mijn heele leven heb ik van 'haar gehouden en zoo zal het wel altijd blijven. Maar ik heb me op dan achtergrond gehouden, -omdat ik dacht, dat jij haar liefhad." „Beste 'jongen, doe dan alles wat je kan om "haar voor jou te WinnenI" riep Paul uit, zijn hand grijpend. „Maar vindt je dan niet, dat wat ze onlangs gedaan heeft, nogal tamelijk kleingeestig was?" „Ik zou liever niet over Alice discus- si eeren, zelfs niet met jou, beste kerel. Zie je, ik zou iedereen, die een woord in haar nadeel durfde te zeggen, willen neerslaan en het zou me erg spijten, als jij juist mijn eerste slachtoffer zou moeten worden." „Best; neem me niet kwalijk. Alles wat ik zeggen kan, is, dat naar mijn meening Alice het gelukkigste meisje is, dat ik ken." De storm. De storm van Zaterdagnacht is hevig geweest. Te Folkestone bereikte de wind een snelheid van 83 mijl en 21 veerbooten naar Boulogne gronden niet vertrekken. Later is alle scheepvaart in het Kanaal stopgezet. Te Bournemouth aan de Zuidkust zijn 200 strandkraampjes ,met inhoud omge waaid. Verschillende kleine booten zijn op het strand gegooid, maar ongelukken worden nog niet gemeld. Aan de Noord-Fransche kust woedde de storm zoo hevig, dat hst niet moge lijk was assistentie te verleenen aan de talrijke schepen welke in nood verkeerden, De Auroch, een reddingsboot uit Brest, welke was uitgevaren om een Z-uidsla- visch stoomschip hulp te verleenen moest halverwege terugkeeren, daar een man ever boord was geslagen en het ruim bijna geheel was volgeloopen. Ter hoogte van kaap St. Nazaire ge raakten de bunkerkolen van een trawler in brand. Het vuur 'deelde zich aan het geheele schip mede, dat tenslotte op het strand werd gedreven. De uit 5 man be staande equipage kon warden gered. Het luchtverkeer was geheel^ gestaakt. Aan de kusten werd groote schade aan gericht. In de buurt van Southampton is het water over den zeedijk gespoeld en richtte groote schade aan op een feest terrein. i' Een groote visschersboot is Zaterdag morgen in de haven van Casablanca door een hevigen storm tegen een havenhoofd geslagen, waarbij het schip een ernstige lekkage opliep en zonk. Van de beman ning van 11 koppen konden drie personen den oever zwemmende bereiken. Het is drie anderen visschers gelukt zich op kustvaartuigen te redden. Vijf mannen, die zich in de kajuit bevonden, zijn verdronken Korte Berichten. Volgens een bericht uit Moskou zdjm opnieuw 8 doodvonnissen uitgesproken Ik ben bang, dat zij er niet zoo over denkt." „Waarom? Denk je, dat ze niet om je geeft?" vroeg de niets vermoedende Paul. Ik weet zeker, dat het zoo is, erg genoeg voor mij." „Dan zal ze het gauw genoeg leeren, wees daar maar niet bang voor, nu ze gezien heeft, hoeveel je voor haar over hebt." Edgar glimlachte wat droevig. „Ik ben er misschien wel in geslaagd haar te bewijzen, dat er voor mij geen ander taeisje in de wereld is dan zij, maar daar uit heeft ze nog niet geleerd, dat er voor haar geen andere man in de wereld is dan ik." „D'at zal ze gauw genoeg leeren, wees daar maar niet bang voor met zoo'n leermeester." Maar de arme Edgar was er nog lang zoo zeker niet van. En Alice hield zich zelf al dien tijd voor, dat, daar Edgar zoo veel van haar hield, Taul ook wel van haar moest hou den; een onlogisch argument misschien, maar zeer overtuigend voor den norma len vrouwelijken geest. Ze wist niet, het arme kind, dat ze met haar eigen han den de deuren van het aardsche para- dp gesloten had; en dat de handen, die de macht hebben om die deuren te slui ten. niet noodzakelijkerwijs ook de macht hebben om ze weer te openen. Binnenland. Voorstellen van den Polder Walcheren. Actie ter verbetering der onderwijzers- salarissen. België wil de Nederlandsche suikerbieten belasten. Tramontsporing bij Middelburg. De moordzaak-Lans. Buitenland. Storm op de Engalsche en Fransche kusten. Onrust in Polen. Revolutie in Chili? wegens bet opkoopen van. zilveren en gouden munten, waarin propaganda tegen het sovjet-stelsel wordt -gezien. Voorts zijn in hetzelfde proces 483 per sonen tot interneering in concentratie kampen veroordeeld. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in het depot van ontplofbare stoffen te Iserlohn. De in brekers stalen een kist met tien pakken dynamiet en vier pakken van een an dere ontplofbare stof, benevens een aan tal slaghoedjes. De daders zijn onbekend. Twee gemaskerde bandieten zijn. Za terdagochtend binnengedrongen in de wo ning van den directeur van het filiaal Niebüll van de Sleeswijk-Holsteinsche bank. Ze bedreigden den directeur met hun revolvers en dwongen hem do kluis van de bank te openen. Daarna gingen ze er met 15,000 mark vandoor. Twee roovers hebben in het Lon- densche Oosteinde een kantoorbediende met hun revolvers in bedwang gehouden, zich meester gemaakt van al het geld, dat zij vinden konden, en zijn er ver volgens vandoor gegaan, nadat zij den bediende in zijn kantoor hadden opgeslo ten. De Berlijnsche Verkehrsgesellschaft heeft 710 man van haar personeel ontsla gen en wel uitsluitend conducteurs en bestuurders. Te Dortmund zijn niet minder dan 23 gevallen van typhus bij kinderen ge constateerd. De Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal op 26 Sept. a.s. naar Partenkirchen in Opper-Beieren ver trekken, ten einde daar eenige weken te verblijven. HOOFDSTUK VI. Het was een zonnige middag in Sep tember, toen Paul voor het eerst Esdaile Court zag; en het groote huis, uit den tijd van Elizabeth, met zijn statige lanen en uitgestrekte vijvers, maakte een zeer aangenamen indruk in de zachte herfst zon. Bij zijn aankomst, werd hij door een gezette, keurig uitziende butler in de zitkamer gelaten, waar Lady Esdaile thee dronk met haar zoon en dochter, respec tievelijk negen en veertien jaar oud. Lady Esdaile was als meisje een schoonheid geweest en nu ze haar acht en dertigsten verjaardag reeds gevierd had, was ze nog een zeer aantrekkelijke vrouw. „Hoe maakt u het, mijnheer Beaton", begon ze. „Hoe aardig van u juist tegen theetijd te komen I Violet en Dick mogen vandaag bij wijze van uitzondering eens gelijk met mij theedrinken dit is mijn heer Beaton, die zoo vriendelijk is ge weest, zich bereid te verklaren Dick on derwijs te geven." Violet, die haar moeders schoonheid had geërfd verwaardigde den nieuwen onderwijzer met een hooghartig knikje, maar Dick, een gewoon, door en door gezond jongetje, legde een kleverig, met jam besmeerd handje in Paul's uitge strekte rechter. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1