DE ZEEUW derde blad. Wat de bladen zeggen. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Voor huis en hof. Rechtzaken Radio-Nieuws. VAN ZATERDAG 20 SEPT. 1930. No. 298. Tegen alle oorlogsgeweld maar.... de wraak Is zoet. Het lag voor do hand, zegt .„De Maas bode", dat de heeren der S. D. A. P. die zich door de Radio-controle zagen „gemuilband", uit het penibele geval een slaatje zouden trachten te slaan. Achteraf bleek wel, dat het niet zoo absoluut overbodig ware .geweest, wan neer de heer Albarda zich een vriend schappelijke „censuur" had laten wel gevallen nu praatte hij 'leelijk z'n mond voorbij maar aan de waarde van het geval als reclame object doet dat natuurlijk niets af. Dies een verontwaardigde protestver gadering: van dik bout zaagt men plan ken I Er heerschte onder de ontwapenaars een effectieve oorlogsstemming, waarvan de temperatuur kon gemeten worden aan de manhaftige krijgsmanstaai van den voorzitter, den heer Jan Oudegeest: „Zoo min als wij bereid zijn oensuur te dulden op „Het Volk" en „Voorwaarts" zocmin aanvaarden wij de censuur van de radio-oontrole-commissie. Een volk en een partij, die zijn rechten prijs geeft, zou geen recht hebben langer te be staan. Wij zijn niet gewend een klap te ont vangen, zonder terug te slaan. Dat hebben wij getoond in het verleden, dat zullen we ook doen in het heden. Wa.t minister Reymer ons heeft ge daan, zal minister Deckers te betalen hebben. (Gelach en applaus)." Ei, eil Past dit fiere protest namens een volk, dat zijn rechten niet wenscht prijs te geven,'wel in het vocabulaire van degenen, die door „zachtmoedigheid" alle geweld uit de wereld willen bannen en er uit dien hoofde zelfs op staan, dat ons volk weerloos zijn bestaansrecht prijs geeft? Of moeten we bij de roode ontwape- ningsleuze meer denken aan den vos, die de passie preekt? Gen. Synode der Geref. Kerken. De slotzitting. De laatste Synodedag werd aangevan gen met het zingen van Ps. 105 2 en 3 en gebed. Naar aanleiding van een gerezen ge schil tusschen Gen. Deputaten naar art. 13 en de Part. Synode van Friesland- Noord werd besloten na eenige discussie het moderamen op te dragen met dit Part. Synodaal ressort samen te spreken, teneinde zoo mogelijk in der minne op te lossen het gerezen geschil. Ds Koopmans rapporteerde voorts over het bezwaar van de Part. Synode van Friesland-Noord, inzake verhooging van de prcentagecijfers voor de bijdrage voor de predikantspensioenen. Een levendige discussie ontstond. Dr v. Es deelde mede, dat, waar Friesland- Noord niet meedoet aan het beginsel der onderlinge verzekering, zij ook niet be reid is om naar het in Groningen vast gestelde percentagecijfer aan de aanvra ge voor de Gen. kas te voldoen. Ds Miedema wees er op, dat er niets nieuws bepaald is inzake de percen- tagecijfers. Hier is reeds een besluit van de Gen. Synode van 1905. Het bezwaarschrift werd afgewezen. Hierna rapporteerde Ds M e y n e n over het financieel beheer der Gen. Zen- dingsdeputaten. Na eenige discussies werd besloten: al de kerken met bijzonderen nadruk ernstig op te wekken om van alle inkom sten voor de zending, van welken aard ook, 10 pet te storten in de Generale Kas en daartoe namens de Generale Synode e sa, dooa Depateten vixcr da Ss&iisg «a 7 tevens door het moderamen der Synode j geteekend schrijven te richten; de te benoemen deputaten voor de Zen- ding te machtigen met bekwamen spoed van alle kerken een bijzondere collecte te yragen voor den bouw van het hospitaal te Wonosobo en het moderamen der Sy node op te dragen die aanvragen mede te teekenen; aan de te benoemen deputaten voor de zending op te dragen om, als zulks noo- dig blijkt, namens de Generale Synode van de kerken «en of meermalen een ex tra collecte te vragen voor de Generale kas; de te benoemen deputaten voor de zen ding machtiging te verleënen om evenals de vorige Synode deed, in geval van be sliste noodzakelijkheid ter voorkoming van stagnatie in den gang der zaken kas geld op te nemen voor rekening van de gezamenlijke kerken tot een maximum van f 24.000; Prof. dr A. G. Honig bracht daarna het eindrapport over den arbeid der Zen- dingsdeputaten uit. Overeenkomstig de door hem voorgestelde conclusie werd •.besloten le. met dank aan den Heere te gedenken den veelvuldigen arbeid van den overleden Deputaat dr J. Hania; 2e. aan de afgetreden Deputaten de verzekering te bieden, dat de Synode gaarne goedkeurt en hooge'ijk waardeert den zoo omvangrijken arbeid, die belan geloos met groote kunde en toewijding onder den zegen Gods door hen verricht werd; 3. in den geest een groet en heilbede te brengen aan al de broeders en zus ters die namens de kerken op onze zen- dingsvelden werkzaam zijn. Ds Meijering rapporteerde over een verzoek van de classis Batavia om de kassen ad art. 13 van de Gen. Deputaten en van de classis Batavia gescheiden te mogen houden en bij emeriteering zelf standig te mogen optreden en van de kosten van de emeritaatsvoorziening der Ned. Kerken te worden vrijgesteld. De commissie stelde voor daarop thans niet in te gaan, maar Deputaten op te dragen met de classis Batavia nader te correspondeeren om op de volgende Sy node met een profijtelijke regeling te ko men. Conform besloten. Ds Miedema rapporteerde over de herziening van de bepalingen betreffende de toekenning van emeritaatsgelden en pensioenen. Dit rapport was tevoren den Synodeleden in druk toegezonden. Oud. Schalekamp hield een plei dooi om de emeritaatsregeling voor den predikant op 65-jarigen leeftijd te doen ingaan. Deze gedachte zal aan Deputaten voor art. 13 worden in overweging gegeven. Na eenige discussie vereenigde de Sy node zich met de volgende conclusies: De bepalingen betreffende de toeken ning van emeritaatsgelden en pensioe nen overeenkomstig het concept van De putaten te aanvaarden: met dien verstande, dat sub I met be trekking tot de kerkeraden achter de woorden „aan de kerken zou bedoren (alinea 3) worden bijgevoegd de woor den: „Terwijl voorts mag vertrouwd wor den dat kerken, dit tot gunstiger finan- tiëele bepalingen in staat zijn, niet zul len blijven staan bij de mininmum be dragen, waartoe een ontwerp dat ook voor minvermogende kerken bestemd is zich wel moet bepalen. Dit alles echter met dien verstande, dat door geene voor de toekomst vast te stellen regeling kan worden tekort ge daan aan de rechten, die de thans ge pensioneerden door bepaling van hun pensioen reeds verkregen hebben of van rechten, die aan eenigen dienaar des Woords reeds zijn toegekend, door een formeel besluit van de kerk waaraan hij verbonden ia" Namens de commissie voor de geeste lijke verzorging der Zuiderzee-arbeiders, waarover de Synode reeds een beslissing nam, stelde Ds Gerber voor om 5 De putaten te benoemen, uit elke kustpro vincie één. Conform besloten. Hierna werd gepauzeerd. In de middagzitting werden de ver schillende deputaatschappen benoemd. Als roepende kerk voor de volgende Generale Synode werd Middelburg a a ng e w e z o n gezagvoerders en stuurlieden der Ned.-Ind. Koopvaardij is aan H. M. de 11 aangeboden het schilderij „De Haven van Soerebaya" van Willem v. dL Boes. De Synode verleende aan het modera men machtiging tot {het afdoen van ver schillende loopende zaken. Dr v. Ea adviseerde om net tafelmeu- bilair uit te breiden en voor de volgende Synode een typiste te benoemen, die de onderscheiden conclusies vermenigvul digen kan, opdat de Synodeleden daarvan te voren kunnen kennis nemen. De Synode besloot aan, deze wenken gevolg te geven. Hierna hield, de praeses de Sluitingsrede: Spr. deed o.a. verschillende besluiten de revue passeer en en wees er op, dait inzake de uitbreiding van de belijde nis ongetwijfeld sommigen teleurstellen zal. Men bedenke echter, dat het 'belijdend karakter der kerk niet allereerst uitkomt in het uitbreiden van haar belijdenis, maar in de betooning aan hen, die bin nen en die buiten zijn van de handhaving van 'haar belijdenis. Critiek, aldus spr., zal oolk nu wel niet uitblijven. Die buiten zijn zullen ook nu wel weer zeggen, dat men het niet goed deed. Men spreekt van versteening en verstarring. Als de Synode weigert nieuwe hanen in te slaan, zoolang zij niet zeker weet of 'die wel liggen in het vea> lengde van de oude paden. Het is onze bede dalt de Koning der kerk Zijn heilige goedkeuring moge doen rusten op de hier 'genomen 'beslissingen. Hij' doe verzoening over het zondige en befcrone het goede met Zijnen zegen, Zijn koninkrijk tot uit breiding, Zijn kerken tot welzijn en Zijn heiligen naam tot eere. Namiens de prae-adviseerende Ihoog- leeraren hield de oudste aanwezige pro fessor dr A. G. Honig een toespraak. Ds Douma, assessor der Synode, richtte een enkel woord tot den praeses. De leden der Synode hebben reden God te danken, diat Hij' den voorzitter heeft willen bekrachtigen tot ingespannen ar beid in 5 zware weken. Deze praeses, al dus spr., had iets eigens. De 'hamer was in handen van een man. Het trof, hoe de praeses zelve in den arbeid inzat en hoe geen rapport, noch een conclusie hem ontging. Afwerking van dit -zwaar be laden agendum, was niet in de laatste plaats te danken aan den zegen die God in dezen praeses -schonk. -Spr. bad Ds Schouten toe de vrucht van den ter Synode verrichten arbeid te mogen aanschouwen in de kerken, die hij om 's Heeren wil -zoo liefheeft. Na het staande zingen van Psalm 90 vers 9 en dankgebed' door den praeses-, werd de Synode provisioneel gesloten. Verduistering. Ten postkantore te Treebeek bij Heerlén zijn de laatste maanden herhaaldelijk brieven met gelds- waardigen inhoud vermist. In verband hiermee heeft de marechaussee te Hoens- broek aangehouden den postbeambte S., wonende te Amstenrade, verdacht van deze verduisteringen. S. heeft reeds een bekentenis afgelegd. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. Een overval. In een rusthuis te Blaricum is in den nacht van Woensdag op Donderdag een overval gepleegd. Een gemaskerde man is in het pavlijoen van het personeel binnengedrongen door het openschuiven van een raam. Onder be dreiging met een revolver heeft hij een 20-jarige Duitsche verpleegster overwel digd. Uit een belendende kamer snelde een verpleegster die hulpgeroep had ge hoord, toe. Zij werd door den man met de revolver teruggedrongen in haar ka mér, die ze op zijn bevel moest afslui ten. Hij dreigde ook, dat hij, indien zij geluid zou geven, haar met de revolver zou neerschieten. Vervolgens begaf hij zich weer naar de eerstgenoemde ver pleegster. Na eenigen tijd heeft hij het huis langs denzelfden weg verlaten, waar langs hij gekomen is. De verpleegsters, dia zeer overstuur waren, hebben geen duidelijk signalement kunnen geven. Inbraken in de buurt van H e lm o n d. Gisternacht hebben weer een paar inbraken in de naburige dorpen van Helmond plaats gehad. Te Mierlo is in gebroken in het café de Bierhal. De dief blijkt door een raampje binnen te zijn gekomen. In de slaapkamer van den heer A. werd al het geld, ongeveer f400, uit het zich daar bevindende ijzeren geld kistje ontvreemd. Ook in de woning van den heer V. te Mierlo hebben dieven een bezoek gebracht, doch na in een enkel vertrek alles overhoop te hebben gehaald, zijn zij zonder iets mee te nemen ver trokken. Te Beek en Donk werd bij den al leen wonenden P. V. ingebroken tijdens zijn afwezigheid. Een revolver en een kis tje sigaren werden hier gestolen. Het auto-ongeluk bij Arn hem. Gisteren heeft de politie te Arn hem den heer V., wiens vrouw en kin deren Donderdagavond nabij paviljoen Presikhaaf zijn verongelukt, een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat V., die van Arnhem naar het eenigszins afgelegen Presikhaaf reed, den weg niet goed ken de en dezen aan een agent had gevraagd. Hij zette zijn auto op den Velperweg en ging zelf een zijweg af, welke naar Pre sikhaaf leidt. Hij verklaarde later geen hekken op 'den overweg te hebben ge zien. Eenigen tijd later zei een agent tot mevrouw V., dat zij beter deed den weg af te rijden in verband met het drukke verkeer op den Velperweg. Mevrouw V., die verklaarde zelf te kunnen rijden, deed zulks. De agent riep haar nog achterna: „Denkt u om den overweg". Dat schijnt zij echter niet gehoord te hebben. Het hek van den overweg stond open. Juist toen sij er midden op was, kwam de sneltrein, met de bekende noodlottige ge volgen. Ontvlucht. Van een onbewaakt oogenblik hebben dezer dagen verpleeg den van de rijkskrankzinnigengestichten te Eindhoven geprofiteerd om de vlucht te nemen in de naburige bosschen. Men is er echter in geslaagd twee van hen te Baarle-Nassau en een te Bergen-op- Zoom op te sporen. De vierde patiënt is nog steeds voortvluchtig. Brand in een bloembollen- schuur. Donderdagnacht heeft te Wer- vershoof (N.-H.) een hevige brand in een bloembollenschuur van J. Bot gewoed. Deze schuur en een opslagplaats voor kunstmest van de firma Koedooder uit Hoogkarspel, is een prooi der vlammen geworden. Honderden zakken kunstmest en plm. 70 mud tulpen zijn door het vuur verteerd. Een en ander was laag ver zekerd. De naderende herfst. De natte zomer 1930 maakt aanstalten ons te verlaten en rondom in de na tuur doet alles reeds sterk aan het na jaar denken. Het afstervingsproces is in vollen gang, al doen de laatste herfst- bloeiers hun uiterste best de leeggeko men, kale plekken zooveel mogelijk aan te vüllen. In menig bloemperk ziet het er troosteloos uit en zij, die van ver schillende planten geen stek hebben ge stoken, doen verstandig nu de zooge naamde moederplanten op te nemen. On der moederplanten worden de planten ver staan, die (j^s winters in bak of kas overwinteren, om er 't volgend voorjaar volop stek van te kunnen snijden. Hier voor zoeken we de mooiste planten uit, zorgen dat ze met een behoorlijke kluit worden opgenomen en daarna opgepot. Eenige dagen blijven ze buiten op een beschut plekje, liefst uit de zon en ver volgens wanneer bet kouder wordt naar binnen. Wie in den winter nog graag bloemen in zijn tuin ziet, moet bier en daar eens een paar potten Kerstrozen planten, bij voorkeur op een plek, die des zomers steeds vochtig en goed beschaduwd is. De Kerstroos is ook voor kamercultuur geschikt. Tot de verdere najaarswerkzaamheden in den bloementuin behoort het uitplan- ten der bloembollen. Men ziet ze altijd nog veel te weinig in den tuin en veelal in te stijve groepen bijeen. In den fruittuin is thans zooveel merk waardigs niet te verrichten, uitgezon derd het oogsten der rijpe vruchten en het oprapen en vernietigen van afgeval len en wormstekige vruchten, hetgeen van belang is voor de bestrijding van aller lei schadelijke parasieten. Over het plukken nog een paar losse opmerkingen. Het is van groot belang opvolgend te plukken. Plukt men eerst de grootste vruchten, om na ongeveer een week later de rest te oogsten, dan zal men opmerken, dat de laatst ge plukte nog beduidend in grootte zijn toe genomen. Bij nat weer wordt niet geplukt, men wacht eenvoudig tot zon of wind de vruchten droog gemaakt hebben. Laat de geplukte vruchten niet in de zon staan, maar breng ze direct naar een koele plaats. Begin evenmin mooie vruchten nog mooier te maken door ze op te poetsen, hetgeen wel de schil heel fraai glimmend maakt, doch dat de duurzaam heid der vruchten vermindert. Nagenoeg alle vruchten met gladde schil zijn over trokken met een dun waslaagje, waardoor het rimpelen zooveel mogelijk wordt be let. Bij de kruisbessen kunnen we nu reeds beginnen met stekken. Hiervoor worden de nu nog bebladerde stekken genomen, die dezen zomer zijn gegroeid. We ne men stekken van ongeveer 25 A 30 c.M. lengte en snijden zoo dicht mogelijk bij een oog af. Beter nog is stekken met een hieltje te nemen, welke nog sneller en gemakkelijker aanslaan. De bladeren wor den afgeplukt en de stekken zoo diep geplant, dat slechts 3 A 4 oogen boven den grond blijven. Nog voor den winter heeft er een begin van wortelvorming plaats, zoodat we door nu te stekken een belangrijke voorsprong hebben op die, welke op de gewone wijze in winter en voorjaar worden gestekt. Men kim ca «lekken aanvaafceiigk g&. rust op ongeveer 10 c.M. dicht bjj elkaar plaatsen om ze later, wanneer ze aan den groei zijn, op de gewenschte af stand te brengen. Heeft men ruimte in overvloed dan zet men ze meteen op de gewenschte afstanden, waardoor tjjd en moeite wordt uitgespaard. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behandeld: J. J. M., 34 jaar, reiziger te Vlissingen, verdacht van diefstal van een geldsbedrag van f 40, ten nadeele van J. van Dalen te Vlissingen in Mei 1930. Eisch 1 maand ge vangenisstraf. S. P., 19 jaar, koksleerling te Koudekerke, verdacht van di^stal van een portefeuille en en een rijwielbelastingplaatje ten nadeele van 11. van Eikeren te Middelburg in Augustus 1930. Eisch vrijspraak. B|. J. B„ 24 jaar, reiziger te Middelburg was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtr. van de Motor en Rijwiel- wet (als bestuurder van een auto een nummer bord voeren dat niet voldoet aan de bij de W;et gestelde eiscben) werd veroordeeld tot een geldboete van f 5 of 5 d. h. Eisch bevestiging vonnis waarvan appèl. A. J. v. d. B., 44 jaar, hoefsmid te Ierseke was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes waarbij hij wegens overtr. van de Motor en Rijwielwet (als bestuurder van een rijwiel over een weg rijden, terwijl men verkeert onder zoodanige invloed van alcoholhoudende drank, dat men niet in staat wordt geacht, dat rijwiel naar behooren 'te besturen) werd veroordeeld tot 1 maand hechteniss:raf. Eisch bevestiging vonnis waarvan appèl. Uitspraak 29 September a.s. Programma van .Maandag 22 Sept. Algemeen programma, te verzorgen door de V.A.R.A. HILVERSUM 1875 M. 8.00 Gramofoonplatem. 10.00 Vrijz. Morgenwijding. 11.30 Gramofoon- platen. 2.30 Herman Middendorp- leest uit eigen werk. 3.15 Zang. 4.15 Orgelspel. 5,30 C'nc9rt. V. A. R. A.- Orkest. 8.16 Concert. Utrechtsch Stedelijk rOkest. HUIZEN 298 M. Na 6 uur 1071 M. N.C.R.V.- Uitzending. 8.159.30 Concert. 12.301.45 Or gelconcert. 6.006.30 Concert door D-elftach Trio. 8.0011.30 Uitzendavond. Avond voor Christelijke Pers. Sprekers: H. Diemer, A. Zijlstra, mr dr J. Schokking. Muzikale mede werking. DA VEN TRY 1554.4 M. 12.20 Orgelspel. 1.35 2.20 Orkestconcert 1.352.20 Orkestconoert. 4.35 Concert, alt en piano. 7.00 Koorzang 8.05 Liederenvoordracht door sopraan. 10.40 Concert. Orkest, bariton. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonplatem. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 „Harmonie" (Blijspel). 9.50 Solis ten-concert. LANGENBERG 473 M. 12.30 Gramofoon- platen. 1.252.50 Concert. Orkest en bariton. 5.506.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Or kest, sopraan en tenor. ^ZEESEN 1635 M. 12:20—1.15 en 2.20— 2.50 Gramofoonplatem. 4.505.50 Concert. 8.20 Concert. Orkest em solisten. i Stand van gistermiddag 3 uur 750. Licbt op voor fietsers: Zondag 7 u. 42. Maandag 7 u. 39. De groote Dahlia- en Bloemententoonstelling in het Krelagehuis te Haarlem trekt veel belangstelling, Een aardig detail Volendam in de bloemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9