Voor Zelfscheerflers Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Land- en Tuinbouw Het ernstig auto-ongeluk op den onbewaakten overweg bij Presikhaaf, te Arn hem heeft aan drie personen het leven gekost.-■ Hoe de wagen vernield werd. De bezichtiging van de fabriek werd teen onderbroken voor de lunch, aange boden door de directie der Spiegelglas- fabriek. Na den maaltijd begaf men zich weer naar de keuringszaal, waar nog werd bezichtigd hoe het gepolijste glas gekeurd en op verschillende maten versneden wordt. Daarna werden nog bezichtigd de werk plaatsen waar de facetten aan de spie gels geslepen worden, de verzilverings- atdeeling en de emballage- en expeditie zaal. Per auto's is het gezelschap vervol gens naar Terneuzen gegaan, waar de algemeene vergadering werd gehouden. Op den tocht daarheen had men bij Sluiskil een 'kijkje op het bedrijf der cokesfabriek en de daarnaast verrezen enorme gebouwen van de nog dit jaar in bedrijf te stellen stikstoffabrie'k. Na de vergadering vertrokken de leden met een extra-boot van den provincialen stoombootdienst naar Vlissingen en van daar per mailtrein huiswaarts. Oplichting van een hotel houdster. Ongeveer een maand ge leden verleende een hotelhoudster te Ter- neuzen logies aan een zekeren van de M., die zich uitgaf voor journalist en romanschrijver, die tevens verzocht een tweede kamer te reserveeren voor een vriend uit Duitschland eveneens roman schrijver en vertaler die daar ook zou komen logeeren. Van de M. logeerde daar ongeveer drie weken, gedurende welken tijd ook de kamer voor zijn vriend, die evenwel niet kwam opdagen, werd open gehouden. D'aarna vertrok hij, nadat hem een bewijs was gegeven, dat hij drie weken logies had genoten en door hem was medegedeeld, dat de hotelhoudster over het bedrag der logieskosten bij een bankier te Terneuzen kon disponeeren. Toen de hotelhoudster zijn geld ging in ontvangst nemen bleek dat zij het slacht offer was geworden van een oplichter. Van de M. is door de politie opgespoord en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Door de politie te Koewacht is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere de M. verdacht van poging tot uitlokking van een zedenmisdrijf. Tot gemeente-veldwachter in de ge- geente Scherpenisse is door den Com missaris der Koningin benoemd J. Won- dergem, korporaal bij de 2e compagnie Polïtietroepen te Amsterdam. Goes. Naar ons wordt medegedeeld, zal bij gunstig weer vanavond van 911 uur het vorige week uitgestelde concert van het muziekkorps van Kattendijke op een verlicht schip in de haven, plaats heb ben. De bewoners van Bouwplan III wa ren gisteravond te/ vergadering bijeen ge roepen om te komen tot oprichting eener buurtvereeniging. Het bestaande comité, hetwelk tijdens de laatste feestelijkheden was werkzaam geweest, werd daardoor ontbonden. Staande de vergadering tra den 19 personen als lid toe, terwijl van meerderen, niet ter vergadering aanwe zig, blijken van sympathie waren ont vangen. Alsnu werd een concept-reglement voor gelezen en na de noodige wijzigingen vastgesteld. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. H. Abeleven, Voorzitter, J. Ruisaard, L. de Jonge, J. C. v. d. Weert, Smits, Poppelaar en Peperzak. 1 Aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier zal met ingang van 1 Januari voor oud-leerlingen, bij wijze van overgangs maatregel ook voor personen, welke de school niet hebben bezocht, een tuin- bouwcursus worden gegeven. De bedoe ling is, om, indien hiervoor voldoende animo blijkt te bestaan, te komen tot een volledig derde jaar, waarin dan speciaal de tuinbouwvakken zouden worden on derwezen. Wilhelmlnadorp. Dok alhier is de 50e verjaardag onzer Koningin niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan. Op initiatief van den directeur van den Wilhelmina- polder werden de schoolkinderen ont haald op chocolademelk en koekjes. En er werden verder eenige spelen uitge voerd, waarvoor veel belangstelling be stond. Aan het einde hiervan ontving elk der kinderen nog een cadeau. Wolfaartsdijk. Vrijdagmiddag had alhier in de bocht bij den korenmolen van D. de Regt een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van de P.Z.E.M., bestuur der dhr Dijkstra, en de auto van dhr Meijer, koopman te Oudelande. De vracht auto was slechts gering beschadigd, doch de Fordauto moest met een kraanwagen uit Goes ter reparatie worden meegeno men. Persoonlijke ongelukken 'kwamen niet voor. Vanwege de politie werd een foto genomen en proces-verbaal opgei- maakt. AxeL Het batig saldo van de feest viering bij Koningin's verjaardag is aan den burgemeester in bewaring gegeven als begin van de kosten voor een feest viering in 1932 ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad Axel, Gisteren werd alhier een winke- liersvereeniging opgericht met 39 leden. Doel van deze vereeniging is om het publiek van Axel te laten zien wat de Axelsche winkeliers kunnen presenteeren en het publiek door goede kwaliteiten, behoorlijke prijzen, benevens goede re clame te bewegen hun waren in Axel te koopen. Er is een voorloopig bestuur gekozen van 7 personen, die verdere plannen en een conceptreglement zullen opmaken te gen de volgende ledenvergadering die in de eerste helft van October zal worden gehouden, waar dan tevens een defini tief bestuur zal worden gekozen. Terneuzen. Tot referendaris bij de P. T. en T. is benoemd de referendaris 2e klasse bij de P. T. en T. T. Horensma, directeur van het P. T. en T.-kantoor te Workum, en 'is hrj aangewezen als directeur van het P. T. en T.-kantoor te Terneuzen. Groede. Toen Donderdagmorgen dhr W. B. zich naar beneden zou begeven, is hij, door de duisternis misleid, waar door hij misstapte en in de gang viel. Onder hevige pijnen werd hij opgenomen. Dr Sommer verleende de eerste hulp en constateerde twee gebroken ribben en 'n gebroken sleutelbeen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Haarlem (vac. L. J. Poot), A. H. Kalkman te Katwijk aan Zee, J. H. F. H. Rappard te Dinteloord en IL W. te Winkel te Sneek. Bedankt voor -Putten, B. G. C. Steen teek te Wierden. Nederlandsche Zendings school. De Ned. Zendingsschool zal 2 Oct. haar 25-jarig bestaan herdenken. Geboren uit de samenwerking van het Ned. Zendeling- Genootschap en de Utre-chtsche Zendingsver. eeniging, werd zij op 2 October 1905 te Rot terdam geopend. In 1917 werd zij naar Oegst- geest overgebracht.. In 1910 volgde toen de aansluiting van de Ned. Zendings-Vereeniging. Sedert is de Zendingsschool de eenige op-lei ding voor zendelingen hier te lande. Ook de aanstaande hulppredikers der Indische kerk worden er met toelage van de regeering op geleid. In toenemende mate maken ook bui- tenlandsche zendings-corporaties van haar ge bruik om de zendelingen voor Oost- of West- Indië bestemd, JMederlandsch en Maleisch te taten leerem en hun een indruk te geven van het zendingsleven in Nederland. Drie rectoren der school, dr H. M. van Nes, dr A. van Veldhuizen en dr A. M. Brou wer werden benoemd tot hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk. Het aantal leerlingen, dat werd ingeschreven bedraagt 265. Op! het oogenblik telt de school 40 leerlingen, die den gewonen cursus mee maken. Het bestuur besloot aan de ..gedachtenisvie ring jjp 2 October een eenvoudig karakter te geven. Alleen de tegenwoordige voorzit ter, prof. dr H. M. van Nes, zal ©en geschied kundig overzicht geven. Daarna wordt re ceptie .gehouden. Ned. Herv. Kerk. 's-Heerenhoek, vm. geen dienst, nm. dhr Over- gaauw. Nieuwdorp, vm. leesdienst, nm. ds Derksen van. Oudelande. Koudekerke, 9.30 u. ds Ten Kate, 2 u. ds van der Wiaa. 'tZand, 10 u. dr H. v. Oyen, 2 u. ds Ten Kate (Doopsbediening). Biggekerke, vm. ds v. d. W]aa, ttm. Goes, vm. ds Steinz, av. ds Raams van Kloetinge. Wdlhelminadorp, vm. ds de Vries, nm1. geen dienst. Geref. Kerken. Serooskerke, vm. en nm. prof. Hoekstra van Kampen. Prof. Dr H. Zwaardema- fcer. f Gisteren overleed te Utrecht, 73 jaar oud, de oud-hoogleeraar in de phy- öiolagie Dr H. Zwaardemaker, die den 13den Juni 1927 het professorale amht haJd neergelegd. Benoemd aan de Chr. School te Stel lendam tot onderwijzeres, mej. N. Maas te Koudekerke. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Boelenslaaa (Fr.), dhr A. Lauwerse, ond. te Middelburg. Geslaagd voor politie-diploma met aanteekening dhr M. J. Verhulst te Aar denburg. Westkapelle. Mej. T. Caljouw te Mid delburg, kweekeling met akte aan de openbare school alhier, is als onderwij zeres aan de openbare school te Rotter dam benoemd. DE WAARDE VAN HET ROODE PETITIONNEMENT. Aan de „Rotterdammer" schrijft een abonné uit Almelo: „Vorige week Donderdagavond kwamen twee heeren bij ons om handteekeningen te ver zamelen tegen het Vlootplan. Hun namen zijn mij helaas onbekend, anders zou ik ze op zoeken; thans moet ik hun optreden bekend maken, in de hoop, dat zij nog eens terug zullen komen. Daar ik niet thuis was, zei mijn vrouw hen, dat zij het teekenen op lijsten altijd aan mij overliet en dat zij dus maar heen moesten gaan- Neen, zij mochten niet heen gaan, want mijn vrouw zou toch niet gaarne oorlog heb ben, nietwaar? Natuurlijk niet, antwoordde deze te goeder trouw. En uw man toch ook niet? W.elneen 1 Nu, wie tegen oorlog is, moet op de lijst teekenen. Mijn vrouw zag de lijst in; er stonden nog al namen van bekenden op enzij teekende, met mijn naam. Toen ze dat gedaan had wilden de heeren, dat zij ook haar eigen naam plaatste, doch zij begreep toen al, dat men valsch spel met haar gespeeld had en weigerde perti nent. Daarop gingen de heeren heen, blij met mijn handteekening. B-lij, otn bij anderen te vertellen, dat ik ook geteekend heb en zoo weer andere eenvoudige zielen over te halen. Daarom wil ik hier in 'topenbaar vragen: is zoo'n handteekening geldig? Heeft een pe titionnement waarde, als op deze bedriege- lijke wijze handteekeningen verkregen wor den? Ik heb niet geteekend en ik zal niet teo- kenen. En ik hoop, dat de twee propagan disten nog eens bij mij terug zullen komen om mij te vertellen met welk recht zij mis bruik maken van mijn naam." Eerst -een weinig Purol g-o-ed in de huid wrijven en daarna pas inzeepen. Dat scheert schoon, zacht en pijnloos. Ongelukken. Gisterenmiddag is een vierjarig jongetje, dat van achter een openstaande deur van een perceel aan den Bosdooperweg te Amsterdam plotseling te voorschijn kwam en den rijweg wilde oversteken, door een auto gegrepen en overréden. Het kind kreeg een ernstige hersenschudding en over leed spoedig. Te Gilze werd het 10- jarig zoontje van den landbouwer v. O. door een vrachtauto aangereden. Vree- selijk gewond werd hij opgenomen. Het knaapje is aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Milde rechters maken zak kenrollers. Dezer dagen stond voor den Berlijnscben snelrechter een inter- nationale zakkenroller terecht. De man werd veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De reden waarom wij van dit proces melding maken is betgeen de ambtenaar van 't O. M. in zijn requisitoir meende te moeten opmerken. Want dit requisitoir was niet meer of minder dan een be schuldiging van de Berlijnsche rechters, die volgens den officier veel te mild in hun vonnissen zijn. Hij constateerde o.a., dat in Berlijn de zakkenrollers zoo veelvuldig zijn, omdat dit gilde weet, dat de repressie van zijn daden slechts mild pleegt te zijn. In te genstelling met Berlijn, worden dergelij ke schadelijke individuen in München veel harder aangepakt. Dat is dan ook de verklaring van het verschijnsel, dat in die stad, niettegenstaande het groote vreemdelingenverkeer, zakkenrollerij bij na in het geheel niet meer voorkomt. In het vorige jaar zijn te München slechts vier gevallen van zakkenrollerij voorge komen. Ook in Berlijn, aldus besloot de officier, zou het gelukken aan het zak- kenrollersbedrijf een einde te maken, in dien men dit euvel maar met draconi sche straffen te lijf ging. De Andrée-expeditie. Een V. D.-bericht uit Stockholm d.d. 19 Sep tember meldt: Uit het heden gepubliceerde hoofd stuk uit het dagboek van Andrée blijkt, dat de drie Poolreizigers den 2den Oc tober nog in leven zijn geweest. De 142 vellen lange aanteekeningen eindigen op het oogenblik, dat Andrée, Strindberg en Frankel den morgen van den 2den October door een verschrikkelijk gekraak werden gewekt. De ijsschots waarop zij hun kampement hadden op gesteld, viel in eenige stukken uiteen. Volgens de laatste aanteekeningen van Andrée waren zijn kameraden bezig hun uitrusting en proviand te redden1. Over den hallontocht der eerste drie dagen vermeldt het dagboek, dat koude en vorst tot een 'landing hebben genoopt. Het belangrijkste_ van heel de passage is het feit, dat 'de drie onderzoekers na de landing van den ballon niet aller eerst hebben geprobeerd naar het Zuiden te gaan, waar zij nog proviand hadden, doch naar het Oosten trokken, teneinde nieuwe ontdekkingen te doen. Een held der geneeskunde. Dezer dagen is in Londen een dokter gesitorven, Leonard Portal Mark igehee- ten, die vijftig jaar lang aan een zeld zaam voorkomende en pijnlijke ziekte heeft geleden en die al dien tijd de symp tomen en den groei van die ziekte in een dagboök heeft opgeteekend. Door een nauwkeurige studie van de verschijnselen hoopte 'hij geleidelijk een middel tegen dit lijden te vinden, een hoop, die nieit in ver vulling is gegaan, daar hij tenslotte aan de zidkte is overleden. Het dagboek, dat hij heeft nagelaten en dat ten behoeve der geneeskunde zal worden uitgegeven, zal zeker een van de 'heldhaftigste men- schelijlke documenten zijn, die ooit zijn ge compileerd. De dokter liet zijn stoffelijk overschot na aan een der groote zieken huizen in Londen, waar eenige organen zijn bewaard voor studie. Zijn dagboek is een uiterst nauwkeurig verslag van het ziekteverloop, verduide lijkt met voortreffelijke foto's, want de dokter was een goed fotograaf, en met duidelijke teeOseningen, want ook in het teekenen van pathologische 'ziektebeelden was de 'gestorvene zeer bekwaam. De ziekte, die dezen martelaar van zijn 25ste jaar af tot een invalide maakte, was een aandoening der hersenen, acro megalic geheeten. De aandoening ontstaat door een klein gezwel in de basis van de hersenen en leidt tot geleidelijke vergroo- 'ting van de beenderen, in het bijzonder die van handen, voeten en gelaat. Toen de dokter zich er voor het eerst van be wust werd, dat hij aan deze kwaal leed, berustte hij met opgewektheid, die alleen zijn groote geestkracht hem kon geven, in zijn lot. Hij zette zelfs tot kort voor zijn dood zijn praktijk voort, voor zoo- veer dat zonder persoonlijk contact met patiënten mogelijk was. Somtijds brach ten dokters hem gevallen van acromega lic en verschafte hij dea. raad, dien hij, als uitstekend kenner van de ziekte kon verschaffen, ook al wist hij, dat hij geen genezing kon geven. Volgens de mensehen, die zijn leven hebben gedeeld, of hem hebben gekend, was hij onveranderlijk blijmoedig en ge duldig. Op het dak van het huis, waar hij woonde, was een kleine tuin vol kleu rige "bloemen en frissche planten. Daar heen brachten hem, wanneer de weers gesteldheid het eenigszins toeliet, twee ziekenhuisknechts; en de dokter verzorg de er persoonlijk zijn tuin. Hij had al tijd den wensch uitgesproken, dat hij in dien daktuin zou sterven. En dat is ook gebeurd. Op een avond, rustend temidden van de bloemen, viel hij rustig in slaap om niet meer te ontwaken. Westkapelle. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering, 'die door al'le leden werd bijgewoond, werd een schrijven voorgelezen van Ged. Staten, waarin de Raad werd medegedeeld, dat de voorge stelde wijziging in 'de politieverordening hun overbodig voorkwam, daar het pro vinciaal-reglement daarin voorziet. aanleiding van dit sdhrijiven deelde de voorzitter mede, 'dat gecorres pondeerd zal wordten met het Opehb. Min. te Middelburg, daar deze op dat art. niet heeft willen vervolgen. Voorgelezen werd daarop een schrijven van Ged. Staten, dat de nieuwe jaarwed- denregeling voor burgemeester, secretaris, gemeente-ontvanger en wethouders, defi nitief is vastgesteld en ter KoninM. goed keuring zal worden opgezonden. Bij schrijven van den Commissaris der Koningin werd den Raad medegedeeld, dat den burgemeester een verlof is ver leend van 22 September tot 6 October. Daarop 'kwam in behandeling het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de N.V. Mij. „Stoomtram Walche ren", om in 'het exploitatie-tekort van den werkmanstram een jaarlijksche tegemoet koming te willen verleenen tot een maxi mum van f 250. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. in dezen met geen 'bepaald voorstel komen. In ':t algemeen vinden B. en W., dat bij de werklieden, in deze 'belanghebbenden, een prikkel moet zijn om met de tram mee te gaan. De voorzitter zei, dat de arbei ders zeggen, dat ze tramkosten moeilijk kunnen afnemen van hun weekloon, maar spr. meende er toch op te moeten wijzen, de 'groote onderhoudskosten op hun fiets, meerdere slijtage van kleeren enz. De voorzitter voelde evenwel, d'at het hier een belangijke zaak is, en alles ge daan moet worden, om de tram in stand te houden. Spr. meende, dat b.v. een bepaling ge maakt zou kunnen worden, dat er min stens 20 man van de tram gebruik ma' ken, alvorens subsidie te verleenen. De heer Louwerse meende, dat ieder jaar aan de Mij het cijfer van het tekort ge vraagd zou kunnen worden, De heer Huibr. Cijsouw vroeg het to taal tekort aan exploitatie per jaar, waar op de voorz. antwoordde van f1611. De heer Huibr. Cijsouw vroeg, als de gemeente eventueel f250 betaalt, wie dan de rest van het tekort zal betalen. Spr. vond het jammer, dat van de zijde der werklieden, als belanghebbenden, zoo wei nig belangstelling getoond wordt, wat ook de heer K. Cijsouw beaamde. Deze zeide ook, dat hij het van groot belang achtte, voor Westkapelle, dat die tram zou kun nen blijven doorrijden. Dat vele werklieden evenwel geen ge bruik nog van de tram maken, komt hier vandaan, dat deze meestal een uur op het vertrek van de tram moeten wach ten. De heer W. Huibregtse zou het gebruik van de tram willen aanmoedigen door een toeslag te geven op het abonnement van b.v. 40 ct. op f2.40. De heer J. Minderhoud vond ook het bedrag der tramkosten voor de werklie den te hoog en voelde er veel voor f250 subsidie toe te staan, voorloopig voor één jaar. Spr. merkte nog op, dat thans werk lieden van 50 jaar en ouder in Vlissin gen werken, doordat deze van de werk manstram kunnen gebruik maken. Bij gemis van die tram zouden deze men- schen, dat niet meer kunnen. De voorz. kan zich met het voorstel van dhr Huibregtse wel vereenigen, maar meende toch te moeten opmerken, dat de gemeente daarmede een groot risico op zich neemt. De heer Huibr. Cijsouw wees er nog op dat bet alle bedrijven hder in de 'gemeente slecht gaat en wel de helft minder ver dienen. Hij vroeg nu, of die niet geholpen zullen worden. De voorzitter merkte op, dat de kleine bedrijven niet genoeg verdienen om ar beiders daarop te houden. Deze vinden allicht werk in Vlissingen. De heer Louwerse vond het bedrag van f 250 niet te hoog om bedoelde werk lieden te helpen. De heer Huibregtse wees er nog op, 'dat de werklieden, die in Vlissingen wer ken, toch ook weer hier belasting be talen. Dat verschillende andere menschen hier niet geholpen kunnen worden, vindt spr. jammer, maar dat mag geen reden zijn, om de besproken werklieden, die hier ..geholpen kunnen worden, niet te helpen. Bovendien helpt men door dien steun voorkomen een overcompleet aan werk krachten. Dhr Hendr. Cijsouw vroeg, of van ge meentewege niet onderhandeld is met de Mij. „De Schelde", waarop de voorz. ont kennend antwoordt. De voorz. bracht daarop het volgende voorstel ter tafel: De Mij. „Stoomtram Walcheren neemt een tekort van f 400 voor eigen risico, ter wijl de gemeente voor iedere f 100 bo ven het tekort van f400, een subsidie verleent van f50 per jaar tot een ma ximum van f 200; en wel voorloopig al leen voor 1931. Dat voorstel werd z.h.st. aangenomen. Aangeboden werd daarop de gemeente- begrooting 1931 met een totaal bedrag van f45867,44. Bij de rondvraag vroeg dhr Louwerse wat de reden zijn, dat de demonstratie van de nieuw aangekochte motorbrand spuit op heden niet is doorgegaan. De voorz. antwoordde, dat er bericht was ingekomen, dat de spuit vandaag feleverd zou worden en gedemonstreerd. venwel werd op het laatst bericht, dat dit heden niet zou kunnen. Daarop sluiting. Najaars-Hengstenkeuringen 1930. De najaarshengstenkeuringen 1930 zijn vast gesteld als volgt: Donderdag 23 October te Kattendijke; Don derdag 23 October te Zierikzee; Vrijdag 24 October te Middelburg; Dinsdag 28 October te Hulst; Woensdag 29 October te Axel; Don derdag 30 October te Oostburg. Gewicht en gehalte van de suikerbieten op 10 September. Het onderstaand overzicht betreffende 'gewiic'ht en gehalte van de suikerbieten op 10 September is samengesteld op grond van eene monsterneming, welke geheel belangeloos verricht werd door een aan tal correspondenten der directie van den ■landbouw in die deelen van bet land, waar de teelt van suikerbieten van betee- kenis is. Het onderzoek der monsters werd, eveneens zonder eenige vergoeding der daaraan verbonden 'kosten, verricht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2