No. 298 Zaterdag 20 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland 6 Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. j reusachtige deelname aan de huldiging, Buitenland. Onze omzet In VERPAKTE BOTER is thans bijna 10-maai zooveel als voor 4 maanden terug. Behoort U ook tot de verbruikers Vraagt uwen winkelier of onze slijters. Binnenland VADERLANDSCHE BANK o/ OBLIGATIËN 9 Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Qoes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHITIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13, Losse nummers iiftirii 10.09 Prijs der Advertentie*n: 11 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijk» korting. vooral door de leerlingen der openhare scholen, be'angrijk grooter, dan men van zekero zijde wel eens gelieft voor te stellen. Deze zoogenaamde neutraliteit is in wezen de grofste partijdig- h e i d, die mon zich kan denken, om dat daarmede de houding zou worden aangenomen, die slechts passen zou in een "bijzondere school van voor standers van den republikeinschen re- geeringsvorm." Zij, die zich met 1 October a.s. op „Da Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Democratie. Wij moeten vaak met het hoofdorgaan van de S.D.A.P. van meening verschil len. Soms echter maakt dit orgaan opmer kingen, die wij van harte onderschrijven. Zoo kon men b.v. een paar dagen geleden in het buitenlandsch overzicht van dit blad lezen: „De groote vergissing van onzen tijd is, dat allerlei vormen met den naam democratie worden gedoopt, waaraan juist datgene ontbreekt wat aan de democratie waarde geeft: dat zij is gericht op het dienen van de gemeenschap." In deze uitspraak zit veel waars. Denk maar aan de S.D'.A.P. die al tijd van democratie den mond vol heeft en die met haar prediking van den klas senstrijd en haar eenzijdig opkomen voor de belangen van bepaalde klassen de democratie in het aangezicht slaat. Denk maar aan wat in 1918 gebeur de, toen de S.D.A.P. een poging deed de wettige volksvertegenwoordi ging op zij te schuiven en hier te ves tigen de dictatuur van het proleta riaat. Denk maar aan wat nu weer gebeurt, nu men in naam der democratie op ver- waarloozing van de weermacht aandringt, teneinde ook hier de zegeningen van de revolutie waarbij de rechten en vrijheden van het volk met voeten worden getre den, een plaats te bereiden. Bij dit alles en zooveel meer wordt de groote vergissing begaan, dat men met den naam van democratie doopt, wat voor de ware democratie den dood be- teekent. Echte democraten kunnen zich dan ook nooit scharen achter de S.D.A.P. De openbare school. Niet alle openbare onderwijzers jui chen het optreden van de Haagsche open bare onderwijzers die meenden tegen een huldiging van de Koningin door de schoolkinderen, krachtig te moeten pro- testeeren, toe. Er zijn er ook die dit revolutionaire gedoe afkeuren en die zeer goed begrij pen, dat op deze wijze de afbraak der openbare school niet weinig bespoedigd wordt. Zoo schrijft b.v. het Schoolblad, het orgaan van het N.O.G., na er op ge wezen te hebben, dat de volkseenheid zich ook symboliseert in de perioon van de Koningin o.m. het volgende: „Het brengen van een „middaggroet" aan de Koningin door de leerlingen der openbare scholen organen der over heid is dus o.i. zeer zeker geoor loofd. §eSeven omstandigheden echter is dit niet alleen geoorloofd, doch boven dien is het gewenscht, dat de open bare scholen zich aan die huldiging niet onttrekken. Door allerlei oorzaken is het openbaar onderwijs in zeer verslechterde verhouding komen te staan tot het bi- zonder. Zou het nu raadzaam zijn in de zen lijd van achteruitgang, die ouders van leerlingen, die in de Koningin niet enkel het symbool van staatseenheid zien, doch die het Koningshuis en de oningin daarentegen warme .genegen- eiü toedragen, van de openbare school vervreemden, door hun kinderen de Kr,6! 8I(^ deelname te onthouden? net aantal dier ouders is, gezien de Zoo is het inderdaad. De roode Haagsche onderwijzers heb ben door hun optreden de openbare school een klap gegeven die nog lang zal natrillen. En dit kwaad zit niet alleen in Den Haag, maar 'tzit overal. Door heel het land zijn er de roode onderwijzers, die door hun anti-nationaal optreden vele ouders ergeren en de staatsschool ma ken tot een inrichting, die er op uit is de eenheid van den staat te breken. Geen wonder dat de afkeer van de openbare school grooter wordt. Actie der Engelsche industriëelen. Een groep groote industrieelen, onder leiding van den automobielfabrikant Sir William Morris, heeft een circulaire ge richt tot tal van za'kenmenschen, waarbij ■zijl ui'tgenoodigd worden tot een vergade ring te Londen. Daarin zal de vorming van een Nationalen Raad van Nijverheid en Handel tot bevordering van de econo mische welvaart van Groat-Britannië voorgestel worden. De circulaire verklaart dat men de ver spilling en buitensporigheid van opeen volgende regeeringen het slaafsche volgen van versleten ©economische theorieën door de politieke partijen moe is. De raad zal zich geheel huiten de par tijpolitiek 'houden en bijstand van leden van alle partijen toejuichen. Grooter© oogst ln Zweden. Volgens 'het Centrale Bureau voor Sta tistiek in Zweden, zal de oogst dit jaar uitstekend zijn en de opbrengst van ver leden jaar aanmerkelijk overtreffen. Ter wijl in 1929 de totale opbrengst van den oogst 930.000 ton bedroeg, ter waarde van 1063 millioen kronen, verwacht men dit jaar een opbrengst van meer dan 1 mil lioen. De opbrengst van den tarweoogst wordt 22, van den roggeoogs't 11 en van den hooioogst 7 11 pet. hooger geraamd. Wordt het groote stoomschip van do Cunard niet afgebouwd? De Daily Express bevat het sensatio- neele bericht, dat de bouw van 'het groote schip van de 'Cunard Line, 'dat bestemd was, om den „blauwen wimpel" van den Atlanbischen Oceaan, die nu in Duitsoh bezit is, wederom aan Engeland te bren gen, is stopgezet. De reden van deze stilzetting is, dat geen der assuradeuren bij' Lloyds ook maar voor een deel heeft ingeteekend voor de verzekeringssom van vier millioen pond, niettegenstaande de regeering had beloofd de noodige waarborgen te zullen ver strekken. De loonen van de landarbeiders ln Engeland. Naar Reuter uit Londen meldt, is het nationaal verband van landbouwarbeiders ernstig verontrust over de pogingen van de boeren In een aantal graafschappen om de loonen van de landarbeiders te verlagen. Het verbond geeft te kennen, dat er druk wordt uitgeoefend om de loonen in den landbouw te gebruiken om de regeering te dwingen deze nijverheid door tarief- of andere .maatregelen bij te staan. De minister van .landbouw hieeft een verklaring uitgevaardigd, dat een der voornaamste doeleinden van de landbouw politiek der regeering is de positie van de landarbeiders te verbeteren. De regeering beseft, dat de landbouw In Engeland een periode van 4ePressie doormaakt. Het personeel op de boerderijen is al tot het uiterste 'beperkt, maar een verdere loonsverlaging zou een ernstig ding zijn voor de arbeiders en voor den geheelen landbouw. De regeering doet wat zij' kan om de arbeiders te beschermen. Aardschokken in Perzië. Gistermorgen om zes uur werd te Te heran een aardbeving waargenomen. Al hoewel de aardschokken slechts enkele seconden aanhielden, maakte zich een panische schrik van de bevolking meester. De meeste inwoners liepen in nachtge waad de straat op. Slechts een deel der bevolking is weer in hun huizen teruggekeerd, daar men een herhaling der aardschokken vreest. Vol gens de dusver binnengekomen berichten hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Korte Berichten. In de nabijheid van Angers zijn twee treinen op elkaar 'gelo-open, waar door 15 personen wenden gewond, van wie twee ernstig. Hoogte 60 aan het oude Vdaamsche front, waar de Engelachen in den oor log zoo dapper hebben gestreden, is door den Engelschman Calder aangekocht en zal aan de commissie voor de Britsche oor'logsgraven als geschenk aan de naties van het Britsche rijk overgedragen wor den. De oude loopgraven en sdhuilplaat- sen in de hoogte zijn nog ongerept. In een zandgroef in de Brusselsohe voorsitad Uklkel heeft een ernstige grond verzakking plaats gehad. Drie arbeiders werden onder de instorting begraven en eerst een paar uren later door de brand weer bevrijd. De ongelUkkigen waren echter reeds gestikt. De staking te Barcelona is thans geëindigd. De werkgevers hebben beslo ten de voor den aanvang van de staking Ontslagen arbeiders weder in dienst te nemen. Op verzoek van de vakvereeniging zullen de onderkruipers worden ontsla gen. De regeering zal alle gearresteerden die betrokken waren bij de staking, in vrijheid stellen. De afsluiting der Zuiderzee. In de toelichting tot de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1931 worden na dere mededeelingen gedaan omtrent het in cultuur brengen van den Wieringor- meerpolder en de wijziging van het werk plan inzake de versnelde uitvoering van de werkzaamheden tot afsluiting van de Zuiderzee enz. In 1931 zullen de schutsluizen en brug gen in de afsluiting van de Zuiderzee bij Den Oever en op het Kornwerderzand in gebruik moeten zijn. Voor de bediening van de te bouwen sluizen en bruggen in en rond de Wie- rigermeer wordt voorshands weder ge rekend op de aanstelling van tijdelijk per soneel, daar het niet vaststaat of deze kunstwerken al dan niet bij het rijk in beheer en onderhoud zullen blijven. Ten aanzien van de afsluiting der Zui derzee wordt herinnerd aan de te vori- gen jare gedane mededeeling, dat het zich liet aanzien, dat die afsluiting reeds in 1932, derhalve nog een jaar eerder dan tevoren werd aangenomen, zal kunnen worden tot stand gebracht. Bij den hui- digen stand van zaken mag inderdaad met reden worden verwacht, dat de aan vankelijk voor de voltooiing van den af sluitdijk gerekende tijdsduur van 8 jaar als gevolg van de mogelijk gebleken snel lere uitvoering van de grondwerken tot 6 jaar kan worden teruggebracht, behou* voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE tegen beurskoers met jaarlijksche uitloting dens wellicht eenig afwerken van den dijk in het zevende jaar. Een en ander brengt derhalve wijziging mede van het na overleg met de Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken opgestelde werkplan, welke wijziging ook om andere redenen ge boden is. Het is inmiddels toch geble ken, dat de gezamenlijke lengte van de sluitgaten, welke aanvankelijk werd be paald op 6 K.M., zonder bezwaar kan wor den teruggebracht tot ruim 4 KM., waar door de lengte van de in het sluitings jaar te maken dijkvakken in gelijke mate kan worden beperkt. Op de begrooting worden de daarvoor benoodigde gelden gevraagd. Rijkscommissie werkverruiming. Dezer dagen heeft te 'sGravenhage de Rijkscommissie voor 'Werkverruiming on der voorzitterschap van prof. dr W. H. Nolens vergaderd. Vastgesteld werd het verslag van de werkzaamheden der commissie over het tijdvak 1 Januari 1927 tot en met 30 Juni 1930. Een bespreking had plaats over de toekomstige werkgelegenheid in een onzer industrieën. Besloten werd, de belang hebbenden industriëelen tot een confe rentie uit te noodigen. Verslag werd uitgebracht van een on derzoek, dat het bureau had ingesteld cm grcndmachines voor den Wieringer- m eerpolder hier te lande te doen ver vaardigen. Door een onderneming was medege deeld, dat door een overheidswerk hare uitbreidingsmogelijkheid werd belemmerd en .dientengevolge een uitbreiding der werkgelegenheid. Besloten werd deze zaak met de betrokken autoriteiten nader te behandelen. Onderzocht zal worden, in hoeverre het mogelijk is, van rijkswege nog te deel en in mogelijke garantie van export- credieten. Vocrts werd verslag gedaan van de bemoeienissen van het bureau inzake be middeling ter bevordering van het gebruik van nationale producten. Met instemming nam de oommissie ken nis van de wijze, waarop het Bruggenbu- reau van den rijkswaterstaat de belan gen van de Nederlandsche industrie In bet oog houdt. Met leedwezen vernam de commissie, dat een belangrijke regeeringsorder hier te lande niet was kunnen worden ge plaatst. Gepoogd zal echter worden, met de hierbij betrokken Nederlandsche in dustrie in de toekomst een regeling te treffen, waardoor hel mogelijk zal zijn, dergelijke orders voortaan hier te lande te kunnen plaatsen- Nieuwe regenproeven van den heer Veraart. En in Maart naar Indiël Naar wij vernemen, zal de heer Ver aart zijn proeven voor het neerslaan van wolken .op Vrijdag 3 October des nam. te vijf uur te Scheveningen boven' de Noordzee herhalen. Een hoeveelheid van circa 4000 kilo onderkoeld ijs zal wor den uitgestort. Dit ijs wordt meegenomen in een viertal vliegtuigen. JBovendien zul len eenige vliegtuigen van de Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg aan de demon stratie deelnemen. Van de demonstratie zal een film-op name gemaakt worden, teneinde de even tueel^ resultaten bljjvend vast te leg gen. 'Als bijzonderheid kan 'tevens gemeld worden, dat ditmaal de groote luidspre kerinstallatie van Philips op de pier en een 'gedeelte van den strandboulevard zal worden opgesteld. Vóór en tijdens den tocht zal de heer Veraart eenige uiteen zettingen geven, welke dank zij genoemde luidspreker-installatie tot ver in den om trek hoorbaar zullen zijn. Wij vernemen voorts, dat de heer Ver aart voornemens is om in de maanden Maart en April a,s. in Deli en op Java proefnemingen per vliegtuig te houden ten behoeve van de Indische cultures, zulks op uitnoodiging van een' onzer i grootste Deli-planters, die ook groote be- I langen op Java heeft. De heer Veraart j zal de reis naar Indië per vliegtuig 1 maken. Binnenland. De Generale Synode der Geref. Kerken gesloten. Het Verbond van Ned. Werkgevers in Zeeuwsch-Vlaanderen. De afsluiting van de Zuiderzee. Ex-Gouverneur Fruytier naar Maastricht? Buitenland. Aardschokken in Perzië. De staking te Barcelona geëindigd. Actie der Engelsche industriëelen. Ex-Gouverneur Fruytier naar Maastricht? Naar de „Limib. Koerier" uit goede bron verneemt, zal de 'heer Fruytier, de vroegere 'gouverneur van Curagao, bij: de arbeidsinspectie te Maastricht te werk worden 'gestéld. Bevestiging van dit bericht, dat echter oolk niet werd tegengesproken, kon men niet bekomen. Een Indisch geschenk voor Prinses Juliana. Prinses Juliana zal vandaag te half zes in den namiddag ten Koninklijke Pa- leöze Het Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen den heer R. I. F. Wenas, In- lanldsch substituut-officier van justitie met den titel van HoofddjaJksa biji dten Lanidraaid te Menado, die zich met verlof hier 'te lande bevindt. De beer Wenas zal de Prinses een door hem medegebracht album met foto's van de Minafhassa ten geschenke aan bieden. Het Verbond van Ned. Werkgevers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de jaarlijksche vergadering van het Verbond van Nederlandsche werkge vers was dit jaar een excursie naar Zeeuwsch-Vlaanderen vastgeknoopt. Nadat Donderdag een bezoek was ge bracht aan De Schelde te Vlissingen, ver trok men Vrijdagochtend met de motor veerboot Koningin Wilhelmina van den provincialen stoombootdienst te 9 u. 15 uit Vlissingen naar Breskens. Vandaar werd het gezelschap met auto cars en autobussen naar Sas van Gent gebracht. Op den tocht daarheen kon men constateeren, dat de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen nog allerminst op snelverkeer zjjn berekend. Het doel van den tocht was Sas van Gent en wel speciaal de Nieuwe Neder landsche f?briek voor het vervaardigen van spiegelglas, welke daar als neven- bedrijf de grooto fabriek voor vervaardi- ging van chemische producten heeft staan. Het gezelschap begaf zich naar de giet- hal der spiegelglasfabriek, waar het gie ten van het ruwe spiegelglas in oogenschouw werd genomen. Van de giet baden begaf men zich naar de afkoel- ovens, de plaats waar het gegoten en afgekoelde spiegelglas uit de afkoelovens komt. Daar heeft de eerste versnijding plaats en wordt zooveel mogelijk reeds versneden overeenkomstig de in bestel ling zjjndd maten. Daarna werd de wijze waarop het ruwe spiegelglas door middel van gips op groote, ronde tafels wordt geplakt, in cogenschouw genomen. Zoodra het gips voldoende verhard is, worden deze tafels door electrische locomotieven over de sljjpmolens geplaatst en volgt het slijpen. Na het slijpproces kwamen de tafels on der de polijstmolens, waar het glas werd gepolijst. Zoodra de ééne zijde van het glas klaar was, werd dit losgemaakt en gekeerd, waarna de tweede zjjde eem gelijke behandeling als de eerste onder ging. Nadat het aan twee kanten was schoongemaakt, ging het glas naar de keurxMU,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1