No. 297 Vrijdag 19 September 1930 44e Jaargang 3 Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Eo's Bank N.V. Soes AMSTEL- BATTERU aken EERSTE BLAD. 2UWS. en Kunst Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Prns per stuk 25 et ovecai \>etkiuóhaxic nv.Sebf. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. •icht met op den ,aa. ling aan „garni- Ds F. Tollenaar Synode op hun een gronden wor- t onjuistheid van van Utrecht 1923 tigd door het be- Groningen 1927, ie verzorging van i militairen dienst mbtelijken arbeid ton behoort, wat le geestelijke ver tijdens de herha- redikanten die tij- worden uitgenoo- eerde verdor over lemer, te Vijfhui- jenden arbeid in >n werd, aan zijn aandacht dor ker- 3 voldoen, als be- n verlangde niet. e, noch van naar e der garnizoens- le Ds Meijering heer A. van Hnl- roor de verzorging ngen der militai- hillende mededee- besloot den heer n, dat zij met be- aarheid van zijn genomen. ,ag 19 Sept. 1930. '298 M. Ned. Om- IJ.G.R.V. 8.16—9.30 Bijbellezen. 12.30 cello en piano. 46.30 Concert warlet. 6.306.30, ramofoonplaten. 7 Mooie Dahlia's en i den tuin". 7.30 Radio-dokter. 8— rink: „Onbegrepen Gramofoonplaten. |M. 8 u. V.A.R.A. ert omroep-orkest. ïano. 23 Gramo- .0. Concert. M. 10.35 Morgen- cello en piano-, n. 1.602.50 gra- •kestconcert. 7 u. envoordracht, 8.20 eest. 10.40 Orkest- 1725 M. 12.50 i. 4.05 Orkestcon cert instrumentale M. 12.30 gramo- 5.50—6.50 en 8.20 en te Vllssingen. m den Kunstkring rende het seizoen bezocht door 3327 brachten verschil- oek en werden af ren Jacobs. Bergs* idgeleid. Hieronder ;ing Instituut voor :elfs vier maal aan lassen resp. onder Van der Steen en ngelingsvereeniging leiding van den, eken kwamen ba ander kam men belangstelling voor ende is. g. De kantoorklerk ermissing werd ge- ie in Bocholt geajft van verduistering der N. V. Stoo-m- riessen en Zn te czaam was. Hij is cht. -1 Bureau: Lange Vorststraat 70, Does. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHUtJ, L. Enrg. Tel. No. 250, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Fe; 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.03 Prljs der Advertentien: 1I regels f 1.20, elke regel moer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Niet teekenen. Blijkens een bericht in „Het Volk" zijn de Sociaal-Democraten ook in Zee land ijverig in de weer, om namen te ver zamelen voor het volkspetitionnement te gen het vlootplan van Minister Deckers. Groote beteekenis kan aan deze actie niet worden toegekend. Wat waarde kan men toch hechten aan handteekeningen, die verkregen wer den door van de zaak, waartegen men ageert een misleidende voorstelling te geven, die met de waarheid vierkant in strijd is? Zóó bezien, maakt het geen verschil, hoeveel handteekeningen voor dit petiti onnement verzameld worden. Dit mag echter voor onze lezers geen reden zijn, om deze beweging dan maar te steunen, door op de aangeboden lijs ten hunne handteekening te plaatsen, en mee te doen aan een beweging, die er in den grond der zaak op gericht is ons land naar den ondergang te voeren en oorlog en revolutie binnen onze grenzen te halen. Daarom: geeft uwe handteekening niet! Mannen en vrouwen: teekent nietl Doet niet mede aan dit demagogische spel. De toestand in Spanje. Naar uit Barcelona gemeld wordt, blijkt de toestand steeds ernstiger te worden. De straten van de stad maken een verlaten indruk. Er is order gegeven om de stakingsleiding van de bouwvak arbeiders te arresteeren, maar deze heb ben reeds van te voren plaatsvervangers aangewezen. Te Barcelona zijn eenige bonderden gendarmen samengetrokken. De gouver neur der provincie heeft uitgebreide vol machten ontvangen. De algemeene slaking is geëindigd te San Sebastian en te Granada, waar alle arbeiders weer aan bet werk zijn gegaan. Er heerscht volmaakte rust. De politieke toestand In Duitschland. De bladen te Berlijn houden zich druk bezig met de ontwikkeling in den kring der Nationaal-socialistiscke partij. De aanleiding is een sensatiebericht van een communistisch blad, bewerend, dat de Hat.-socialisten een militairen Putsch voorbereiden, waarvoor de betrekkelijk rustige verklaring die Hitier Dinsdag te München heeft afgelegd, als rookscherm zou moeten dienen. De bevoegde regee- ringskringen hechten echter geen groote waarde aan dit bericht. Het spreekt ech ter vanzelf, dat zij de ontwikkeling in bet nationaal-socialistiscbe kamp met de ge boden aandacht volgen. Men wijst er ech ter op, dat er geen reden is om zenuw achtig te worden, omdat de machtsmid delen van den Staat sterk genoeg zijn om ernstige ondernemingen te dwars- boomen. Overigens schijnt bij de Natio- naal-socialisten een uitgesproken neiging te bestaan om een weg naar de regeering te zoeken. In de buitengewone zitting van den Berüjnscben gemeenteraad werd namens de Nationaal-socialistiscbe fractie eene verklaring afgelegd, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de samenstelling van uen gemeenteraad niet meer overeenkomt met den wil der Berlijnsche bevolking. Aangezien de meerderheid der verga- den nationaal-socialisten on- gelijk maakt den goeden gang van za- S ;®Xdhaven 011 i* het belang van ■uehtdragen arbeid op te kunnen oj&'J'ÏKJUj/UC» C/50A//VC£"A' treden, zal de fractie der nationaal- soci alisten de beraadslagingen niet verder biiwonen. De Berlijnsche Nationaal-socialistiscbe raadsleden verlieten hierop de zaal. Drukke beraadslagingen van de Engelsche regeering. Na Woensdag reeds vier uur lang ver gaderd te zijn geweest, is het Engelsche kabinet gister opnieuw bijeengekomen en men voorziet dat de zitting den heelen dag zou duren en vandaag weer voort gezet zal worden. Deze week moet onder de bedrijvigste in de geschiedenis van de tegenwoordige regeering gerekend worden. Na de kahinetszitting zal MacDonald met Lloyd George over het vraagstuk van de werkloosheid overleg plegen. Bestrijding van de werkloosheid in Italië. Ter bestrijding van de werkloosheid zal men in Italië den komenden winter tal rijke openbare werken doen uitvoeren. Nieuwe straten, wegen en spoorlijnen zui len worden aangelegd. Woeste grond zal voor .bebouwing worden geschikt ge maakt. In totaal heeft de Italiaansdie regeering een bedrag van 30 millioen gulden beschikbaar gesteld voor Tiet uit voeren 'dezer werkzaamheden. Hierdoor wordt aan 60.000 arbeiders werk ver schaft Verder wordt medegedeeld, dat ver schillende groote Italiaansche steden even eens openbare werken zullen doen uit voeren om het aantal werkloozen te doen afnemen. Naar bekend is, bedroeg het aantal werkloozen enkele jnaanden! ge leden 350.000 man. Begrootiugswee. Trots de nieuwe bezuinigingen door den Belgischen minister van financiën voorgesteld, blijkt het, ten gevolge van de oeconomische crisis en de daaruit voortgesproten vermindering der rijksin komsten, zeer moeilijk, zoo niet onmoge lijk te zijn, het evenwicht der begrooting voor 1931 te verzekeren. In ministerieele kringen denkt men dan ook ernstig over bet wederinvoeren van sommige, sedert eenige maanden afgeschafte belastingen en beffingen. In Parijs zijn Tardieu en zijn helpers bezig geweest met de definitieve vaststel ling van de cijfers, die op de verschillende begrootingen aan inkomsten en uitgaven voorkomen. Belangrijke besparingen wer den aangebracht en opdat niet zal kun nen worden beweerd dat deze slechts schijnbaar zijn, zal de begroeting ?oo worden .opgesteld, dat geen suppletoire credieten de uitgaven van het J>egroo- tingsjaar kunnen verhoogen. De ministerraad heeft de voorstellen goedgekeurd, die strekken, om de begroo ting J9311932 in evenwicht te brengen. De ontwerp-begrooting zal 50 milliard 100 millioen „francs bedragen, wat 298 millioen minder is dan de loopende be grooting. Voor bet eerst sinds de -franc op den buidigen koers gestabiliseerd is, is de begrooting nu eens Jager dan de voorgaande. De regeering zal ten aanzien] van baar begrootingiscijfex de kwestie van vertrou wen stellen. Korte Berichten. Een telegram meldde gisteravond uit Madrid: Na zeven jaar is beden de censuur op de pers opgeheven. Naar gemeld wordt, neemt de boy cot van Engelsche goederen in Britsch- Indië af. In Engelsche, textielkringen wordt verklaard, dat de export-vooruit zichten van Engelsche goederen naar Indië gunstiger beoordeeld kunnen wor den. In Noordelijk Mandsjoerije breidt de builenpest zich ondanks de door de autoriteiten getroffen maatregelen steeds meer uit. De spoorwegverbindingen met de door de epidemie aangetaste streken zijn verbroken, Plet is gisternacht vooral aan de westkust vau Engeland zeer slecht weer geweest. Te Glasgow stond in sommige straten het water 3 tot 4 voet hoog, op jhet eiland Man zijn drie 'bruggen weggeslagen en in Cheshire is 3 c.M. regen gevallen in 12 uur. In Zuid-Wales traden kleine rivieren buiten haar oevers en de omgeving van Swansea stond blank. De Londensche dokken, waar in den regel lieden, die er niet te maken hebben niet tot een bezoek aangemoedigd worden, zullen de volgende week bezich tigd kunnen worden. Er worden dan toch ten langs de kaden, de havens en over de rivier georganiseerd tegen een zekere betaling, die ten goede zal komen aan het fonds voor een ziekenhuis en voor liefdadige werken in bet havengebied. De arbeidsvoorwaarden bij de K. L. M. Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft den minister van waterstaat ge vraagd: Is de minister van waterstaat alsnog bereid, antwoord te geven op de eerste drie der door mij op 2 September 1930 ingezonden vragen betreffende de regeling van de arbeidsvoorwaarden van het per soneel der K.L.M. daar in het antwoord van den minister van 13 September 1930 deze vragen onbeantwoord werden gela ten? Herziening R. D. V. spoorwegpersoneel. Reeds gedurende eenigen tijd zijn be sprekingen gevoerd tusschen de directie der N. S. en den personeelraad over de herziening van het reglement dienst- voorwaarden, voor welke herziening een tweetal geniengde commissies .zijn be noemd n.l. een voor den 'tekst van] het R.D.V. en ©en voor de loonregeling. Echter lijkt "het in verband met den heerschenden economischen toestand thans weinig wenschelijk een contract voor de komende vijf jaar af te sluiten. Daarom zijn onderhandelingen gaande tusschen de directie en den personeel raad om de herziening van het R.V.D. gedurende één jaar uit te stellen. Onder welk beding zulks .zal geschieden maakt nog een punt van overweging en onder handeling uit. Teneinde 'deze belangrijke vraag in haar vollen omvang met de erkende vak organisaties van spoor- en trampersoneel te behandelen, zijn de hoofdbesturen door den raad uitgenoodigd tot een gecom bineerde vergadering op 6 October a.s: De besprekingen terzake tusschen de directie .en .den personeelraad zullen plaats hebben op 7 October d.a.v. Reflectoren op rijwielen. De voor rijwielen verplichte reflecto ren worden dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste effect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dikwijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop ge worpen licht geen sprake is. Tot de Ministers van Justitie en Wa terstaat heeft de B. B. N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland zich ge wend om aan te dringen op meer toe zicht op de reflectoren en naleving van art. 59 van het Motor- en Rijwielregle- ment. Wegenbelasting. Het komt meermalen voor, dat bij af koop wegens overtreding van de We genbelastingwet door den Directeur der directe belastingen de eisch wordt gesteld EEN, ZILVEREN JUBILEUM IN DE STATEN-GENERAAL. Op 20 Sept. herdenkt de heer A. G. A. van Vuuren zijn 25-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer. dat de volle belasting over het jaar, waar voor de belastingkaart is afgegeven zal moeten worden betaald, onder aftrek van het voor het belastingjaar reeds betaalde. Deze eisch wordt ook gesteld, wanneer 's Rijks schatkist door de overtreding in geen enkel opzicht is benadeeld. Bijv.: 'n chauffeur rijdt met een auto, waarvoor een 60-dagenkaart is afgegeven, uitzon der dat die kaart was afgeteekend. Van de beschikbare 60 dagen waren pas wei nige gebruikt. Door het niet-invullen had de schatkist dus geen nadeel, maar toch werd de automobilist voor de keuze ge steld strafvervolging of f 25 als afkoop som, vermeerderd met de volle jaarbe lasting, minus het bedrag, dat voor de 60- dagenkaart is betaald. De B. B. N., Bond van Bedrijfsauto- houdres in Nederland, heeft zich thans tot den Minister van Financiën gewend, om op deze onbillijke eischen te wijzen en te verzoeken, dat een dergelijke voor waarde bij de mogelijkheid tot afkoop niet zal worden gesteld in de gevallen, waarbij de overtreding kennelijk te goe der trouw is begaan of wanneer 's Rijks schatkist niet is benadeeld. DE LICHTSTORINGEN TE GOES. In de „Middelb. Grt" maakt Ing. Boe len enkele opmerkingen over de vraag, waarom in Goes bij de Oranjefeesten de verlichting te wenschen overliet. Z.i. ligt de oorzaak in de te weinige ervaring, welke men te Goes van het be zit van een electrisch net heeft. „Was het aan de directie van de P. Z. E. M. voldoende bekend, wat van het be trekkelijk kleine net verlangd zou .wor den? Ik betwijfel het. In Middelburg was voor de feestweek een verlichtingscommissie in het leven geroepen, niet alleen om de inwoners met raad en daad bij te staan, maar ook om volkomen op de hoogte te blijven wat op verlichtingsgebied verlangd werd. En ik ben er van overtuigd, dat aan de goe de samenwerking van deze commissie met bet publiek een groot deel van bet welslagen van de feestverlichting is te danken, omdat tijdig alle noodige maat regelen konden worden getroffen. Zeer noodzakelijk, omdat zoo'n groote belasting voor ieder net gelijk staat met een bedrijf tot het uiterste te belasten. Een uiterste proefneming dus, wat niets met den normalen gang van zaken beeft te maken. Een krachtproef, waar iedere bedrijfs leider met huivering tegenop ziet en die hem een diepen zucht doet slaken, als het afloopt zoo goed als in Middelburg het geval is geweest. Ik kom dan ook tot de overtuiging dat in Goes aan de samenwerking tusschen publiek en directie der P. Z. E. M. deze verbindingsscbakel zooals in Middelburg moet hebben ontbroken. Gebrek aan ervaring? Maar dan gaat bet niet aan om de schuld uits lui- Binnenland. Vreeselijk ongeluk -op een onibewaakten overweg bij Arnhem. Generale Synode der Geref. kerken (uit houw belijdenis). Buitenland. De politieke fcoesltand in Duitschland. De toestand in Barcelona wordt ernstiger. Werkloosheidibesitrijidinig in Italië. tend aan de directie der P. Z. E. M. te geven, die men zelf in de positie brengt van: „We zullen het in vredesnaam pro- beeren". De besturen van Handelsbe langen en de Hanze hadden hier stellig bijtijds goed werk kunnen verrich ten door te doen wat in Middelburg door het bestuur van de Vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk" vooraf werd ge daan"* Het is wel heel vriendelijk van den heer Boelen om te probeeren de schuld van bet gebeurde voor een deel af te wentelen op de besturen van „Handels belangen" en „De Hanze", maar bij is in dat pogen o.i. niet geslaagd. Vooreerst al, omdat de besturen van de Middenstandsvereenigingen voor do feestverlichting, zooals die in straten en pleinen was aangebracht, niet de minste verantwoordelijkheid dragen en daarin uit den aard der zaak zelfs niet gekend zijn. Ook de ondeskundigheid van de ver bruikers, waarop ook de „Middelb. Grt" de aandacht vestigt, kan hier buiten spel blijven. Immers, het was aan de Directie van de P. Z. E. M. voldoende bekend, boe- veel licht verbruikt zou worden. Was deze verlichting een te gevaarlij ke proefneming, dan was het niet de taak van de ondeskundige verbruikers om daarop de aandacht te vestigen, maar van de deskundige leiding van de P. Z. E. M., die liever, dan maar te wagen, had moeten waarschuwen, en verdere verbindingen had moeten weigeren. Als bet betoog van den heer Boelen juist is, dat de Directie van de P. Z. E. M., die als deskundige wist, wat hier op het spel stond, zich liet leiden door de onervaren Goessche verbruikers en het „in vredesnaam ging probeeren", dan is er toch wel hoog spel gespeeld. Wie echter alles nagaat en ook leest wat de Directie van de P. Z. E. M. hier omtrent mededeelde, die gevoelt wel, dat hier nog andere factoren in het spel zijn. Met de kermis, toen de extra-verlich ting niet zoo groot was, liep het mis, niet door overbelasting, maar wegens een fout in het net. Woensdag en Donderdag, hoewel toen de belasting veel zwaarder was, lag weer de fout in het net, dat niet goed functionneerde. Nu hebben wij geen behoefte om des wege steenen te gooien in de richting van de Directie der P.Z.E.M. voor wie de Goessche historie al onaangenaam ge noeg is. Maar dat kan toch ook geen reden zijn om de schuld of een deel van de schuld te schuiven op de schouders van de on deskundige verbruikers of de besturen der Middenstandsvereenigingen. Veel beter lijkt het ons, óók in het be lang van de P. Z. E. M., dat tegenover AM5TE R DAM TEL.48882

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1