No. 296 Donderdag 18 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes s. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröte Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het voorstel wordt verworpen met 2718 stemmen, ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door M. de bloemen. kantonrech te gelasten, I in eerste in- ppliceerende, opmerkende, bndheid ern- iligheid niet ^n voor de zou zijn ge- vervoeren Igeboren beroep be- L, 33 jaar, L. Q. W., blburg en G. Ir van de N. Ingen, die bij Iter te Mid- Ins het ver- I twee doode bh aan keu tot vervoer fen van twee vervoeren laarvan het Ls onderwor pen van alle liet O. M. en Ird tegen de ping hooger atie, had te- hechtenis oete of 20 d. v. d. B. 1 met publi- Provinciale waren ter (rechtskundig er Weel, ter- verschenen Mr A. H. |burg. waren in en deskun- i verdedigers ladden voor- ^quireerde 'n e behande- ieder van vrijspraak ing niet ge- zich aan schuldig ge- prekend von- imne cliënten I werden ont- Isa |lag 18 Sept. 8.00—9.15, 10 30 NCRV- ll.CO NC 10 Concert. >foonp]aten. - 5.00—6.30 cello, piano. 17.00—7.30 Le- |0—8 00 NCRV 5 NCRV Her- Gerof. Jonge- •ekersIts P. [uziek. medew. AVRO-uitz. 3—10.15 Mor- acert Arnhem- -2 00 Concert. en 3.00—3.30 Voor de da- yo. 5.00— -6.45 Concert. 7.15—7.45 -9.10 Concert. -10.00 Con- Morgenwijding, ooi, piano. amofjonp^alen. ncert, Sopraan. Pianospel. |n. 30 Gramofoon- 6,60 Orkest- Orkest en i Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Image Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No, 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma P. P. DHÜÏJ, IX Burg. TaL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.05 Prjjs der Advertentien; 14 regels 11.20, elke regel meer 30 oL Bi] abonnement belangrijk® korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen do nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Het laatste liberale Kabinet In zijn reeds meer aangehaalde „her inneringen en overpeinzingen" in „De Haagsche Bost", behandelt Prof. Treuh ook den val van het Kabinet-De Meester, door hem als het laatste parlementaire liberale Kabinet aangeduid. In verband hiermede schrijft Prof. Treub o.m.: „De liberale partij was in haar ver schillende schakeeringen destijds (1907) nog wel niet zoo zwak in aantal als thans, maar ook toen was er voor haar reeds lang geen kwestie meer van een regeeringsmeerderheid zonder de sociaal -democraten. De medewerking van deze partij nu werd, gegeven het groote prin- cipieele verschil tusschen de sociaal-de mocratische en vrijzinnige politiek be grijpelijkerwijze niet gezocht, en zou, als zij wèl gezocht en aanvaard ware, niet tot een practisch bruikbaar resultaat hebben kunnen leiden. Onder zulke om standigheden is een linksch ministerie dat zijn grondslag vindt in de parlemen taire verhoudingen en heeft te steunen op een meerderheid in het parlement, welke ontbreekt, een anomalie. Zulk een ministerie moet zwak zijn en afhangen van de genade der partijen, die het al leen als het mindere kwaad of als spring plank aanvaarden. De vrijzinnige gedach te zal zeker niet ten onder gaan, maar de vrijzinnige partijen in ons land zullen er zich in moeten schikken, dat zij niet meer ministeriabel zijn, tenware zij ter wille van de macht hun beginsel willen prijsgeven en met principieele tegenstan ders, gelijk de sociaal-democraten zijn, gemeene zaak maken. Bekend genoeg is, dat de tegenwoordige vrijzinnig-demo craten, die langzamerhand geheel in het kielzog der sociaaal-democratie zijn gaan varen, daartoe bereid zijn, maar de ver wezenlijking dezer combinatie zou gaan ten koste van het vrijheidsideaal, dat zelfs nu nog aan de vrijzinnig democra ten niet vreemd is geworden. Men kan zich ook in de toekomst links georiën teerde extra-parlementaire kabinetten denken; voor de parlementaire liberale ministeries is de tijd voorbij". Deze verklaring, die met de werkelijke verhoudingen in overeenstemming is, kan aan den eenen kant tot blijdschap stem men. De macht van het liberalisme is gebro ken. De tijd van parlementaire liberale mi nisteries is voorbij. We kunnen ons hierover verblijden. Maar nu zal er ook gewaakt dienen te worden, dat straks niet moet worden ge tuigd: voor rechtsche ministeries is de tijd voorbij". En daar zal het heengaan als de recht sche partijen niet verstaan hunne ver antwoordelijkheid en niet meer dan thans streven naar samenwerking op een ge zonde basis. Wij zullen dan in de toekomst mis schien nog kunnen krijgen rechts-geori- enteerde extra-parlementaire Kabinetten, maar grooter is de kans, dat we krijgen andere partijverhoudingen, waarbij niet het beginsel, maar het vermeende belang den doorslag geeft. Do verkiezingen in Duitschland. De Hearst-bladen in Amerika, meer dan twintig in het geheele land, publiceeren een hoofdartikel over het resultaat van de verkiezingen voor den rijksdag in .Duitschland. Na een inleiding over de overwinning van de radicale vleugel partijen wordt woordelijk gezegd: „Een gevaar, dat thans zelfs een half blinde ziet, had Europa reeds lang ge leden moeten zien. Het verdrag van Ver sailles, dat bestemd was om het Duit sche volk te onderdrukken, is even dom als onjuist. Het zuigt jaarlijks honderden millioenen uit de Duitsche industrie. Het beteekent langen arbeidstijd voor eiken Duitscher, ontmoediging voor volk en in dividu. Geen volk zal dit op den duur uithouden. Niemand kan het uithouden. Wanneer de geallieerden in Versailles goed overlegd voornemens zijn geweest, het bolsjewisme in Duitschland te bren gen, dan hadden zij het niet beter en met niet meer succes kunnen doen. Thans staat het aan den tijd de dwaas heid en de misdaad van het verdrag van Versailles aan den dag te brengen en den zwaren ondraaglijker). last van. den rug van. 't Duitsche volk af te nemen. Het zal te laat zijn, wanneer Duitsch land zich met Rusland en de bolsjewisti sche politiek verbonden heeft." Ex-Koning Ferdinand keert naar Bulgarije terug. De „Ujsag" verneemt uit Boekarest, dat ex-koning Ferdinand van Bulgarije Dins dag in Boekarest is aangekomen en bin nen enkele dagen zijn reis naar Sofia zal voortzetten. De Bulgaarsche regeering heeft den te rugkeer van ex-koning Ferdinand naar Bulgarije goedgekeurd, onder voorwaarde, dat hij alle materieele eischen tegenover de Bulgaarsche schatkist zal opgeven en zich niet in de Bulgaarsche politiek zal mengen. De oogst in Frankrijk. Deskundigen schatten de opbrengst van den graanoogst van dit jaar in Frank rijk op een derde minder dan verleden jaar. Volgens den statisticus Destombe de officieele gegevens zijn nog niet beschik baar zou de totale opbrengst niet meer dan 5634 millioen quintalen (van 100 K.G.) bedragen, tegen het vorig jaar 87 millioen volgens de officieele, 100 milli oen volgens de particuliere schatting. De opbrengst van dit jaar komt volgens den heer Destombe voor de broodbereiding neer op 52 millioen quintalen meel van een gewicht van 7677 K.G. Hij schat, dat er ter voorziening in de behoeften der bevolking 3035 millioen quintalen zullen moeten worden ingevoerd. Kellogg rechter in het Haagsche Hof. De Volkenbondsvergadering heeft een verkiezing gehouden voor een nieuwen rechter in het Haagsche Internationale gerechtshof ter vervanging van den Ame rikaan Hughes, die zijn onslag als rech ter in het Haagsche Hof genomen heeft en wiens ambtsperiode nog tot 30 De cember van dit jaar voortduurt. De nieu we rechter zal dus ook slechts tot het einde van dit jaar in het Haagsche Hof zitting hebben. Bij de verkiezingen werden 51 stem men uitgebracht, waarvan vier blanco. Van de 47 geldige stemmen kreeg Frank B. Kellogg 32 stemmen, zoodat hij was gekozen. Titulesco uitte zijn voldoening, dat de man, wiël\s naam onverbrekelijk aan den vooruitgang van den vrede is verbonden, thans ook verder in de gele genheid zal zijn, zijn zijn werk voor de zaak der internationale gerechtigheid voort te zetten. Gevangenen-opstand te Baltimore: In een gevangenis te Baltimore zijn de gevangenen tot opstand gekomen. De be wakers werden overvallen. 200 politie agenten hebben de gevangenis omsingeld en verhinderd, dat de gevangenen vlucht ten. Verschillende personen werden ge wond. Korte Berichten. Naar een maandverslag van de Britsch-Hongaarsche Bank constateert, is de vleeschconsumptie per hoofd in Boe dapest tot 60 pet van die van voor den oorlog gedaald. De „Daily Mail" maakt melding van een diefstal van politieke beteekenis te Genève. Het is een inbreker gelukt, den sleutel van de kast, waarin de poli tieke stukken van de Britsche vertegen woordigers worden bewaard, te vinden en deze stukken te ontvreemden. De algemeens staking der bouwvak arbeiders te Barcelona heeft zich over de geheele provincie uitgebreid. Het aan tal stakers bedraagt reeds 30.000. Het syndicaat der transportarbeiders heeft uit solidariteit eveneens tot een algemee ns staking besloten. Het Engelsche Kabinet hield gis teren een zitting ter bespreking van bet vraagstuk der werkloosheid. Bij de be raadslagingen tusschen de regeering en de deskundigen der liberalen ls besloten tot een reorganisatie en uitbreiding van het Engelsche telefoonnet, waardoor 60 duizend man gedurende twee jaar werk zullen hebben. In Noord-Mantsjoerija is een bui- lenpest-epidemie uitgebroken. Tot nu toe zijn reeds 64- gevallen met doodelijken af loop te betreuren. Naar uit Moskou gemeld wordt is een vaartuig der Russische Zwarte Zee- vloot tijdens een zwaren storm omgesla gen en gezonken. De geheele bemanning, bestaande uit 6 koppen, is verdronken. Prinses Juliana. Prinses Juliana zal Vrijdagmiddag 26 dezer te drie uur het Ot~ en Sien-monu- ment, gewijd aan de nagedachtenis van Jan Ligthart, dat een plaats krijgt in het Zuiderpark te 's-Gravenhage, onthullen. Een geschenk voor de Koningin. Uit naam van gezagvoerders, oud-ge zagvoerders en stuurlieden van de koop vaardij in Nederlandsch-Indië, heeft gis termiddag in het paleis Huis ten Bosch te 's Gravenhage een deputatie, bestaan de uit de heeren H. G. Ykema, vertegen woordiger van de vereeniging van ge zagvoerders en stuurliecRn in Ned. In- dië, Mr Maclaine Font, eerelid dier ver eeniging en F. van Veen, oud-gezagvoer der der K. P. M., aan de Koningin een schilderij aangeboden als een bewijs van eerbied en trouw, ter gelegenheid van haar öOsten verjaardag. De economische crisis. Naar de „Msb." verneemt, zal de com missie voor de Economische Politiek, wel ke op 14 Juli 1.1. ondeT voorzitterschap van minister Verschuur vergaderde ter bespreking van de huidige economische crisis, a.s. Vrijdag wederom bijeenko men. Op deze vergadering zal behandeld worden het rapport van de heeren E. Heldring en dr L. G. Kortenhorst, die op de vorige bijeenkomst zich op ver zoek van den minister hadden bereid verklaard een ontwerp van thans te be handelen conclusies over de economische crisis in gereedheid te brengen. Aan de hand van deze conclusies zal het onderwerp van eenigszins ruimer standpunt worden bezien in verband met de bijzondere eischen, welke de tegen woordige omstandigheden aan de over heid en het overheidsapparaat stellen. Geheime radiotelefonie. Gisteren had van het hoofdbestuur van de P. T. T. uit, het eerste geslaagde kruisgesprek met Indië plaats, waarbij men gebruik heeft gemaakt van geheime telefonie. De rijkstelegraafdienst is er n.I. in ge slaagd het gesproken woord in een zoo danig anderen vorm te brengen, dat dit voor een mede-luisteraar volkomen onver staanbaar wordt. Bij de ontvangst wordt het geluid dan weder in verstaanharen vorm terugge bracht. Het systeem heeft het voordeel, dat de omzetting automatisch tot stand wordt gebracht en dat geen wijziging aan toe stellen of lijnen noodig is. De proefnemingen worden voortgezet. Doetinchemsche Raadscommissie tot onderzoek van corruptie. In de Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem kwam in bespreking de rekening en ver antwoording van de raadscommissie tot onderzoek van corruptie. Verschillende leden constateerden, dat de uitgaven veel meer hebben bedragen dan het toegestaan crediet, zoodat de commissie tot. het dekken dier uitgaven giften an gemeentenaren, heeft aange nomen. De heeren Weuster en Spijkman ver klaarden, dat de raad er reoht op heeft te weten, wie de gevers zijn, om na te kunnen gaan wélke politieke invloeden bij dit onderzoek gewerkt hebben. Als particulieren dit onderzoek gefinancierd hebben, iit er e§n iuchtje aan. De voorzitter der oommissie, de heer Cohen, zeide, dat niet de commissie maar de gemeente die geschenken heeft ge kregen. De voorzitter repliceerde, dat dit in strijd is met de gemeentewet, daar alleen de raad geschenken mag aannemen onder goedkeuring van Ged. Staten. In verband met de mededeeling van den heer Cohen, deed de heer Rietberg het voorstel dat 'de namen der gevers zullen worden medegedeeld, opdat de raad gelegenheid heeft die gelden terug te be talen. Dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen en 2 onthoudingen. De Postvluchten naar Indië. Zooals bekend is, zullen de postvlieg tuigen naar Indië, behalve voor Ned.- Indië, ook post medenemen voor Syrië, Irak en Perzië, Britsch-Indië en Birma, Siam, Indo-China en de Straits Settle ments, waarvoor respectievelijk een lucht recht verschuldigd is van 15 cent; 30 cent en 60 cent per 20 gram. In het bijzonder wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat ook in Ned.- Indië het verdere vervoer met een vlieg tuig vau de lijn BataviaSemarang Soerabaia zal plaats vinden, indien daar door bespoediging kan worden verkregen. Hiervoor zal geen ander luchtrecht in rekening gebracht worden. In de plaatsen waar de vliegtuigen in Ned.-Indië landen, wordt voorts de Neder- Jandsche luchtpost in een extra-bestelling opgenomen, indien de uitreiking in de gewone bestelling een belangrijke vertral ging zou veroorzaken. De behandeling van Nederlanders in Italië. Het lid der Eerste Kamer, de heer Mondeis, heeft aan den Minister van Bui- tenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: le. Heeft de Minister uit de inlichtin gen, die hij heeft ingewonnen en ontvan gen over "de behandeling van de zijde van de Italiaansche Staatspolitie door een Nederlandsch Staatsburger en diens reis- genoote ondervonden, de overtuiging ge kregen, dat die behandeling door de fei ten gerechtvaardigd was, althans dat de vermoedens der Italiaansche autoriteiten ten opzichte van bedoelde personen juist zijn gebleken? 2e. Acht de Minister overigens deze behandeling oirbaar? 3e. Zoo ja, acht hij die dan ook hier te lande toelaatbaar en in soortgelijk ge val toepasselijk op Italiaansche Staats burgers? 4e. Zoo neen, is dan de Minister alsnog geneigd bescheid te geven op de tot dusver onbeantwoord gelaten vraag van steller, te weten, of hij stappen heeft gedaan, opdat dergelijke behandeling Ne- derlandsche onderdanen voortaan in Ita lië worde bespaard. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren kwam aan de orde het voorstel van de heeren S1 i n- genberg en Mendels tot wijziging van artikel 9 van het reglement van orde (uitbreiding van de huishoudelijke com missie). Da heer de Savornin Lohman C. H., heeft bezwaren tegen het voorstel, omdat hij het ongewenscht acht, dat in een commissie, die geen politieke taak krijgt, vertegenwoordigers van alle rich tingen zouden zitten. De heer van L a n s e h o t, R. K., ver zet zich tegen uitbreiding, omdat de com missie altijd tot volle tevredenheid heeft gewerkt, zooals de heer Polak zelf moet toegeven. De heer Anema, A. R., is eveneens van meening, dat de geestesstroomingen in deze commissie niet tot uiting behoe ven te komen. De heer Slingenberg, V. D., ver dedigt het voorstql. dat beoogt, vertegen woordigers van de R. K., S. D., Vrijz. en politiek christelijke groepen in de com missie te brengen onder presidium van een boven de partijen staanden voorzit ter. De heer P o 11 e m a, C. H., zal voor stemmen, omdat bet voorstel het gemeen schappelijk overleg bevordert. Binnenland. Begrooting wegenfonds. Generale Synode der Geref. Kerken. (Het vrije kerklied.) Gemeentebegrooting van Middelburg. Buitenland. De oogst in Frankrijk. Kellogg rechter in het Haagsche Internatio nale Gerechtshof. Ex-koning Ferdinand naar Bulgarije terug. Benoemingen. Aan de orde is de benoeming van de leden Aer Huishoudelijke 'Commissie en van de leden der Gemengde oommissie voor de stenografie. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Voorst tot Voorst niet voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. In de vacature-Van Voorst tot Voorst wordt gekozen 'de heer Van Lansrihot met 28 van de uitgebrachte 44 stemmen. De he;er Rink, aftredend lid der oom missie, wordt herkozen met 29 van da uitgebrachte "44 stemmen. Thans is de benoeming van' de ledanl van de Gemengde commissie voor de stenografie aan de orde. De heer Haffmans (aftr.) wordt herko zen met 36 jan de uitgebrachte 44 st De heer Poiak ,.(aftr.) wordt herkozen met 40 van de uitgebrachte *,45 st; vijf stemmen waren blanco. De heer Slingenberg (aftr.) wordt her kozen met 37 van de uitgebrachte 45 st Alle gekozenen namen hun benoeming aan. Commissie verzoekschriften. De voorzitter benoemt tot leden van de commissie voor de Verzoekschriften den heer van der Hoeve, mevr.'PothuisSmit, en de heeren Briët, Van "Sasse van IJs- selt en Kranenburg. RIJWIELPLAATJES IN JUNI EN JULL Da Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft besloten inzake de rijwielplaatjes een .-brief te richten aan den minister van finan ciën, waarin o.a. wordt gezegd: „Door eenige belangrijke Nederlandsche rij- wielfabrieken wordt de aandacht dar K. v. K. gevestigd op door haar, alsook door den detailhandel, in de maanden Juni en Juli on dervonden stagnatie in den verkoop van rij wielen. De oorzaak hiervan wordt door be langhebbenden gezocht in de geringe geneigd heid van het publiek om bij aankoop en ge bruik van een rijwiel in dat tijdvak voor een luttel aantal weken de rijwielbelasting ten volle te voldoen, als gevolg waarvan aan koop wordt uitgesteld tot Augustus, om dan in vele gevallen achterwege te blijven. „De K v. K. acht aannemelijk, dat het aanvangen van het belastingjaar voor de rij wielbelasting op 1 Aug. inderdaad een ge volg als bovenomschreven kan hebben, het welk, althans voor een belangrijk deel, zou kunnen worden voorkomen door, b.v. in de laatste drie maanden, van het belastingjaar, de rijwielbelastingmerken 'tegen verlaagden, c.q. achtereenvo gaas ver'aagden prijs, beschikbaar te stellen. Naar het der K. v. K. voorkomt, zal daarvan geenszins een vermindering, maar veeleer een vermeerdering van de opbrengst van de rijwielbelasting het gevolg zijn: immers dat uitsluitend met- een tegen verminderden prijs aangeschaft rijwielbelastingmerk zal wor den volstaan, is niet waarschijnlijk, nu voor het gebruik van een rijwiel in Augustus, va- vantiemaand bij uitnemendheid, betaling van de volle belasting noodzakelijk zal zijn. „Mochten er daartegen .onoverkomenlijke be zwaren bestaan, dan ware wellicht te over wegen, het rijwielbelastingjaar te doen begin nen op 1 October, waardoor mede aan da bovenomschreven bezwaren sou kunnen worden tegemoet gekomen,"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1