Staten-Generaal Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Stikstof tegen gerertuceerrten prijs. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Weitkamp, betreffende het ter beschikking stellen van den landbouw van de hier te lande geproduceerde stik stof tegen verminderden prijs heeft de minister van Waterstaat o.m. geantwoord: Tusschen de producenten van stikstof houdende meststoffen in Europa is een overeenkomst tot stand gekomen, welke ten doel heeft de productie naar het verbruik te regelen en aan de markt meer vastheid te geven. Tot deze over eenkomst, welke .voorioopig geldt voor één jaar, zijn de Nederlandsche stikstof- bindingsbedrijven, waaronder dat van de Staatsmijnen in Limburg, toegetreden. Aan een "dusdanige overeenkomst be stond behoefte, omdat bij de overal snelle toeneming der productie \an synthetische meststoffen te voorzien was, dat zonder een gezamenlijk regelend optreden der producenten, een zoodanige concurrentie strijd zou ontstaan, dat vele ^producenten voor de keuze zouden komen te staan om óf met verlies te werken of hun fabrie ken te sluiten. Er wordt geen bezwaar in gezien, dat ook een Staatsbedrijf aan het getroffen accoord meedoet, aangezien één der be ginselen daarvan is, dat de voorziening in de nationale behoefte wordt overge laten aan de nationale industrie, in dier voege, dat de producenten van ieder land voorrang hebben bij het voldoen aan de vraag der binnenlandsche markt, voor- zoover zij daartoe in slaat zijn. Bovendien is de overeenkomst slechts voor ééu jaar aangegaan, zoodat de wer king hiervan kan worden afgewacht. De Staatsmijnen behooren, ,als iedere andere commerciëele onderneming, be heerd te worden naar regelen van goede koopmanschap, zij het ook, dat zij daar bij met algemeene belangen, die van den consument nieit uitgezonderd, hebben re kening te houden. Dit is dan ook steeds gebeurd. In art. 2, tweede lid, van het Kon. be sluit vanj 3 Juli 1930, waarbij de concessie Gelria is verleend, is bepaald, dat met de ontginning van de zoutlagen1 geen aan vang mag worden gemaakt, zonder voor afgaande goedkeuring van den betrokken minister, die daarbij voorwaarden kan stellen. Die goedkeuring is nog niet ge vraagd en kalivondsten zijn nog niet ge daan, zoodat het voorbarig zou zijn reeds thans toezeggingen te doen omtrent te stellen voorwaarden. Naar afschaffing der Poenale Sanctie. Bij den Volksraad is ingeidiend een ontwerp van een nieuwe koelie-ordon nantie voor alle buitengewesten, waarin bepalingen zijn opgenomen, ten einde te geraken tot geleidelijke afschaffing der Poenale Sanctie en wel op de volgende wijze: de ondernemingen, welke zijn ge opend voor of in 1921 moeten op 1 Jam 1932, 1 Januari 1934 .en 1 Jan. 1936 min stens 25 pCt., 40 pCt. en 50 pCt.. vrije ar beiders hebben; ondernemingen, welke zijn geopend in het tijdvak 19221927 moeten diezelfde percentages beJreiken, resp. 1 Jan. van het elfde, 1 Jan. van het dertiende en 1 Jan. van het vijftiende jaar van haar bestaam De ondernemingen, welke worden geopend in de jaren 1928 1930 moeten 50 pCt. vrije arbeiders heb ben op 1 Jan. 1942. Ondernemingen, welke in het tijdvak 19311934 worden geopend, moeten min stens 40 pCt. vrije arbeiders hebben op 1 Jan. 1942, terwijl de in het tijdvak 1935 1936 te openen ondernemingen min stens 25 pCt. vrije arbeiders moeten heb ben op 1 Jan. 1942. De' eerstvermelde ondernemingen van eenzelfden werkgever, gelegen in dezelf de afdeeling der arbeidsinspectie, moeten groepsgewijs worden samengevat, doch met een minimum per onderneming van resp. 10, 25, en 35 pCt. vrije arbeiders. Uitbreidingen van bestaande ondernemin gen worden als nieuwe ondernemingen beschouwd, wanneer zij grooter dan een door de regeering vast te stellen om vang. Dispensatieverleening. Voor de residenties Sumatra's Westkust Benkoelen, Palembang eiï Indragiri kun nen genoemde percentages met hoogstens 10 pCt. worden verlaagd in verband met de plaatselijke omstandigheden Door den gouverneur-generaal kan dispensatie wor den verleend op grond van bijzondere omstandigheden, in verband met de lig ging, gesteldheid van het bedrijf of on verwachte beletselen. EERSTE KAMER. Nadat gisteren de heer De Vos van S t e en w ij k met een korte rede het voor zitterschap van de Eerste Kamer had aan vaard, kwam aan de orde het voorstel om de Troonrede met een adres te beant woorden. Dhr Wibaut, S.-D., verzocht hoof delijke stemming. Het voorstel werd aangenomen met 32 tegen 12 stemmen. Tegen de soc.-demo- craten en van de vrijz. democraten dhrni Westeidijk en Kranenburg. Van de vrijz.- democraten stemden de heeren vanEmb- den en Slingenberg vóór. Overgegaan werd daarna tot het .trek ken der afdeelingen. Na het trekken der afdeelingen ging de Kamer in de afdeelingen voor het kiezen der voorzitters en ondervoorzit ters en het benoemen der leden in de commissie van redactie van het adres van antwoord. Na heropening der vergadering, deelde da voorzitter mee, dat 'benoemd zijn tot voorzitters de heeren Van Lanschot, De Vlugt, Wibaut, Fock en Rink en tot onder voorzitters de heeren de Savomin Lohman, Oudegeest, Smeenge, v. d. Bergh en Die penhorst; tot leden der commissie van redactie van het adres van antwoord de heeren Briët, van Citters, de Gjjselaar, Steger en Hendrikx. ï)e vergadering werd te 4.15 verdaagd tot Woensdag 2 uur. TWEEDE KAMER. In de gistermiddag begonnen vergade ring van de Tweede Kamer stelde de voorzitter, mr J. R. H. van Schaik, aller eerst aan de orde de aanbieding der Ilijksbegrooting voor "1931. De Minister van'F i nan oi n, de heer De Geer,' bood de begrooting aan en verwees voor de toelichting naar de daaTbij gevoegde nota betreffende den toe stand van 'slands financiën. Aan de orde .was .daarna het opmaken van een voordracht van drie candidaten voor het voorzitterschap der Kamer. Eerste candidaat werd met 85 stem men mr J. R. H. van "Schaik. Tweede candidaat: Uitgebracht 94 st. waarvan 63 op den heer Schaper, 22 cp den heer Beumer en 9 blanco; gekozen de heer J. H. Schaper. Derde candidaat: Uitgebracht 93 st., waarvan 62 op den heer Beumer, 3 op den heer Lovink, 1 op den heer 'Heems kerk en 27 blanco. Gekozen de heer dr E. J. Beumeir. De nominatie zal aan de Koningin wor den aangeboden "door een Commissie be staande uit de stemopnemers en de door den voorzitter benoemde leden der Kamer de beeren van der Bilt, Zijlstra, mevrouw van Itallievan Embden' en Severijn. De beer Vliegen, S.-D., vraagt verlof, tot het stellen van vragen aan de Re- geering over de resultaten van het onder zoek, dat heeft plaats gehad naar de ge beurtenissen te Maastricht tijdens de sta king aa,n de zinkwitf? brink aldaar en de conclusies daaruit getrokken of te trekken. De heer Cramer, S.-D., vraagt ver lof tot het stellen van vragen aan den Minister van Koloniën naar aanleiding van het rapport van hot. lid van den Raad. van Indië, den heer Hillen, over het interneieringskamp aan don Boven-Digoel en over de plannen, om dat kamp op te heffen. De heer Albarda, S.-D., vraagt ver lof, den minister van Waterstaat vragen te stellen over het toezicht op de radio- uitzending. Over deze verzoeken zal Donderdag worden beslist bij den aanvang der ver gadering. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. BESTRIJDING VAN DE KINDER VERLAMMING. Het land wordt in districten ingedeeld. In het afgeloopen jaar is, naar in de M. v. T. van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt medegedeeld, het aantal gevallen van po liomyelitis anterior acuta (kinderverlamming) aanmerkelijk toegenomen. Kwamen in vroegere jaren slechts sporadisch gevallen van deze ziekte voor, in 1929 stoeg het aantal tot 500. Ten einde uitbreiding van deze in haar ge volgen zoo kwaadaardige ziekte te voorkomen, is het gewenscht, dat de ziekte in het eerste stadium wordt herkend, opdat zoo spoedig mogelijk therapeutisch kan worden ingegrepen. Afzondering der zieken en een systematische behandeling van iedoren pati ;nt individueel, is voorts noodzakelijk. Aangezien de ziekte echter zeer moeilijk is te herkennen en herkenning in haar eerste begin van het grootste belang is, kan de hulp van specialisten-neurologen hierbjj niet worden gemist. In iedere gemeente heeft men evenwel niet de beschikking over bedoelde specialisten. Het „ligt daarom in de bedoeling districten te vormen met als middelpunt een gemeente, waarin en van waaruit neurologische hulp kan worden verstrekt. In zulk een district worden één of meer specialisten aangewezen, die zich bereid hebben verklaard, in dezen hunne medewerking, te verleenen. Indien nu een geneeskundige een geval van kinderverlam ming waarneemt, of het bestaan daarvan ver moedt, stelt hij zich onverwijld niet den voor het district aangewezen specialist in verbin ding. Is de ziekte als zoodanig herkend, dan wordt ziekenhuisopname overwogen en de pa tient van stonde af aan met het z.g. recon valescentenserum behandeld. De kosten, die met deze organisatie, waar mede opsporing van de ziektegevallen en een doelmatige behandeling van de lijders wordt beoogd, zijn gemoeid, worden geraamd op' f 30.000. VERHOOGING VAN DEN ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van. de accijns op gedistilleerd. Bü de wet van 7 Febr. 1929 is de gedistil- leerd-accijns met ingang van 1 Maart 1929 verlaagd van f 300 tot f 180 per H.L. gedis tilleerd ad 50 pet. De verwachtingen, die de minister van fi nanciën omtrent de gevolgen van deze ver laging koesterde zijn in vele opzichten ver wezenlijkt. De fraude, die op zoo groote schaal werd bedreven, is, blijkens de opge- dane ervaring, tot s taan gebracht en er is geen vermeerdering van het alcoholgebruik het ge volg van een en ander geweest. Echter heeft de oude opbrengst zich niet gehandhaafd. Gerekend kan thans worden op f 37 millioen ,per jaar. Indien de verdwijning der fraude de opbrengst niet krachtig had beïnvloed, dan had een verlaging van de accijns van f 300 tot f 180 de opbrengst moe ten doen dalen van f 45 millioen tot f 27 millioen. In stede daarvan werd het f37 mil lioen. Reeds meermalen heeft de minister in de achterliggende anderhalf jaar als zijn meening to kennen gegeven dat nader zou behooren te worden overwogen in hoever men zich bij het resultaat zou hebben neer te leggen. Deze overweging heeft tot de volgende uit komst geleid. Van een herstel van de oude opbrengst ad f 45 millioen moet worden afgezien. De f 180 zou daarvoor tot f 220 moeten worden opgevoerd, waartoe met het oog op de kans dat aan de tot stand gekomen saneering afbreuk zou worden gedaan, niet moet worden overgegaan. Daarentegen is, aldus de minister, een verhooging tot f200 (alzoo met 1/9 van het vigeerende bedrag) alleszins Verantwoord. In de jaren die aan de verlaging van 1 Maart 1929 vooraf gingen, werd door de pleitvoerders voor Qgn verlaagd tarief steeds het cijfer van f200 genoemd als geheel voldoende om de fraude te ayejxmnen, Nu h0t doel is bgreikt, bpstaat er geep bezwaar, den accijns op dat aanvankelijk ge dachte cijfer (f 200) te stabiliseeren, waar door de teruggang in de opbrengst althans voor f 4 millioen zal yorden ongedaan go- maakt. Voorgesteld wordt deze verhooging met in gang van 1 Jan. 1931 te doen gelden. VAANDELGROET AAN DE KONINGIN. Défilé voor Huis ten Bosch. De vaandelgroet aan de Koningin is schitterend geslaagd gisteren. Kort nadat de plechtigheid van de ope ning der Staten-Generaal geëindigd was, verzamelden de deputaties der ruim 400 vereenigingen, die aan dezen vaandelgroet deelnamen en die in de ochtenduren uit alle oorden van het land naar de residen tie waren gekomen, 'zich op het Malie veld. De 'toeloop was veel grooter dan men aanvankelijk had berekend. Waar schijnlijk heeft het mooie weer velen op het laatste moment doen besluiten ook mode te gaan. Werd er aanvankelijk op ongeveer twaalfduizend deelnemers gere kend, spoedig bleek dat er minstens vijf tienduizend zouden zijn, terwijl een ruwe schatting op het voorplein van Huis ten Bosch uitwees, dat er ongeveer 18 k 20 duizend menschen bijeengekomen wa ren. Het opstellen der deputaties had plaats onder leiding van den heer Henri ter Hall. Daar het comité, wat het aantal deelnemers betreft, telkens voor nieuwe verrassingen kwam te staan, had het sa menstellen van den stoet nogal wat voe ten in de aarde. Toch kon de marsch naar Huis ten Bosch om klokslag half drie beginnen. Twee en veertig zangver- eenigingen, in totaal 1500 zangers tellende, en de 21 muziekkorpsen wa ren over den onafzienbaren stoet ver deeld. Even voor drie uur bereikte de kop van den stoet het voorplein van het paleis. Het opstellen der vele duizenden nam ruim anderhalf uur in beslag, zoo dat de vaandelgroet pas om half vijf kon worden geopend. Op dat uur be trad de Koninklijke Familie onder luide toejuichingen het hordes. Nadat alle aanwezigen onder begelei ding der 700 muzikanten het Wilhelmus hadden gezongen, werd door 1300 da mes en heeren het voor deze gelegenheid door den heer H. den Engelsman te Mid delburg gedichte „Koninginnelied" ten go- hoore gebracht. De componist der muziek, de heer A. J. de Maaré uit Rotterdam dirigeerde de uitvoering. Verder werd on der leiding van den heer G. Kruis uit Rotterdam het „Hulde aan H. M. de Ko ningin" van Johanna Breevoort gezon gen. Vervolgens heeft de heer Verbeek het groote bloemstuk aangeboden. Het viel zichtbaar zeer in den smaak. De heer v. d. Kloet uit Rotterdam volgde met de aanbieding van een album, waarin alle vereenigingen, welke H. M. dezen schoonen dag van aanhankelijkheidsbe- toon bereidden, staan opgeteekend. Achtereenvolgens ontving H. M. alle hoofdleiders, de kapelmeesters en compo nist op het bordes. Kwakernaat (Bre da), Kruys (Rotterdam), Joh. Breevoort, den Engelsman, de Marée, enz. Op hoog verzoek nam ook de burgemeester op het bordes plaats. De Koninklijke Familie H. M. had aan haar rechterhand Prinses Juliana, aan haar linker de Koningin-Moeder en naast haar stond de Prins hoorde de liederen staande aan. Voor het défilé begon, werden nog Va lerius' Wilt heden nu treden, Dankt, dankt nu allen God, aangeheven, waarna, ontroerend mooi, de bede uit Ps. 134: „Dat 's Heeren zegen op u daal" weerklonk. Na een kranige vertooning van het even moeilijke als kunstige vendel- zwaaien, begon het afscheidsdéfilé, dat boven verwachting vlug verliep. Het afscheid was zooals alleen Oranje klanten van Oranje afscheid kunnen ne men; een afscheid, waarin een tot weer ziens als liefste wensch leeft. Tot een van de oudste en kranigste meemarcheerders zal we), oud-minister de Visser behoord hebben. Hij liep in de gelederen van den Chr. Nat. Werkmans bond. Even na 6 uur was het défilé geëin digd. De Koningin heeft toen alle leden van het comité hartelijk dank gebracht en verzocht dien dank over te brengen aan alle deelnemers en deelneemsters. H. M. zeide zeer getroffen te zijn door de groote deelneming; Zij had dit hulde betoon, dat echt nationaal was geweest, op hoogen prijs gesteld. Het Stadhuis te Veere. Op de begrooting voor Onderwijs. K. en W. wordt o.a. rijkssteun in uitzicht gesteld voorliet stadhuis te Veere. Dit herstel zal naar scihatting f 100.000 kosten. Hetgeen na subsidie van de ge meente en de provincie nog ongedekt is, zal voer Rijksrekening moeten komen. Een begintermijn van f 10.000 is uitge trokken. Huis met de beelden. Het Huis met de beelden te Vlissingen is niet meer te redden, maar de prachtige gevel zal worden verplaatst, waarvoor als sub sidie is uitgetrokken f8.750. Waterstaatsbegrooting 1931. Aan de Waterstaatsbegrooting 1931 is het volgende ontleend: Voer verruiming van dan havenmond te B r e s k e n s en een verlenging van den Westhavendam wordt f 200.000 aan gevraagd. Uitbreiding kanaalhavens te Ter ne u 2 o n. Re eds vele jaren is op uitbrei ding van de kanaalhavens te Terneuzen aangedrongen. In beginsel werd een plan aanvaard, beoogende den aanleg naar Sluiskil van eer arietal havens, waardoor zcu werden verkregen 4320 M. kaaimuur, 46.5 H.A. opslagterrein en 8850 M. dubbel gcederenspoor. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 9.500,000. Evenwel bestaat aan onmiddellijke uit- vdering van dit plan geen behoefte, mits slechts bij beperkte uitvoering de gelegen heid open blijft om zoodra de omstan digheden daartoe dringen het plan in zijn vollen omvang te voltooien. Daar toe zal voldoende zijn, dat op den voor het groote plan benoodigden grond al reeds dadelijk beslag wordt gelegd. Inmid dels kan een kleiner plan tot uitvoering wordei^ gebracht, waarbij worden verkre gen 1140 M. kaaimuur, 12.75 H.A. opslag terrein en 3400 "1. dubbel goederenspoor. Dit plan, waarvan de kosten geraamd worden op f 3.000.000 voldoet aan de naaste behoefte. Door de provincie Zee land en de gemeente Terneuzen zal ach tereenvolgens f 250.000 en f 200.000 in dertig jaarlijksehe termijnen te voldoen, worden bijgedragen. Ten einde in beginsel ever een en ander te kunnen beslissen, en cm, wanneer de voorbereiding in 1931 voldoende zal zijn gevorderd, een begin van uitvoering aan deze plannen' te kun nen geven, is een post voor memorie uitgetrokken. Vernieuwing van den steiger in de bu\ tenhaven bij de Middensluis te II ans- weert. De in 1887 gebouwde aanleg steiger, tevens remmingswerk, in de bui tenhaven bij ds Middensluis te Hans- weert is, evenals de in 1895 geplaatste duodalf aan den kop van dezen steiger, versleten en vereisciht vernieuwing. Het is voor de scheepvaart noodig hier een aanlegsteiger te behouden. De bestaande steiger is 77 M. lang, de nieuwe steiger zal een lengte van 84 M. verkrijgen, waar bij geen afzonderlijke ducdalf vóór den steiger wordt geplaatst, Deze steiger zal tevens een betere geleiding geven bij de invaart van de sluis. Herhalingsoefeningen 3e en 14e Regt. Infanterie. Het is een kolossale drukte op het exceratie- terrein van de Ghassé-kazeme te Breda. In tientallen groote tenten zijn daar bij eengebracht de lichtingen van het 3e en 14e reg. Infanterie, die voor herhalings oefeningen enkele wéken onider de wape nen komen. Nadat Donderdag j.l. 1500 man waren opgekomen, werden de Protestantsche militairen Vrijdagmorgen verzameld voor de 'gebruikelijke begroetingstoespraak van den leger-predikant ds Ruysch van Dug- teren, die wordt geassisteerd door den res.-legerpredikant ds D. Ringnalda Jr. Koraalmuziek van de stafmuziek van het 6e reg., onder leiding van Louis de Morée, zette aan de plechtigheid luis ter bij. Ds Ruysc'h spoorde de manschappen aan een goede stemming in het kamp te scheppen, niet te zeuren over kleinighe den of zich te laten ontmoedigen door on verhoopt slecht weer. Allen, 'die met de leiding en verzorging van de manschappen belast zijn, zullen steeds 'trachten het hun zoo aangenaam mogelijk te maken en tegen zorgen en moeilijkheden is nauwgezette plichtsver vulling het beste middel. Ds D. Ringnalda Jr. sprak 'daarna een opwekkend woord. Goes. Gisteravond te ongeveer zes uur heeft hier een droevig ongeluk plaats ge had. De bestelauto van den. heer De Bruijne (Voorstad), waarin behalve de ehauifeur, de, heer De Munck, ook gezeten was de heer De Bruijne, reed met een matige snelheid over den Oostsingel naar de richting van de haven. De chauffeur zag, dat mevT. Boelen, aldaar woonachtig, den singel wilde over steken en gaf daarom signalen. Mevr. B. kon nog de straat oversteken, maar aan de overzijde stonden nog enkele familie leden. Daarbij was ook een vierjarig meisje uit Amsterdam, dat bij haar groot ouders, de heer en mevr. .Boelen, gelo geerd was. Plotseling rukte het kind zich los en wilde nog naar haar grootmoeder loopen. De chauffeur remde nog uit alle macht, maar kon niet meer verhinderen, dat het kind werd aangereden. Het sloeg tegen de straat en werd nog enkele Me ters jpeegesleurd. In hoogst ernstigen toestand werd het met dezelfde auto direct naar het Gast huis overgebracht, waar medische hulp van dr Huese werd ingeroepen. Te half acht is het meisje echter gverleden. Wel ,diep tragisch was het, dat de moeder van het kind, eveneens hier gelo geerd. aan den kant van de straat getuige was van het ongeluk. De auto is voorloopig in beslag .geno men én zal zeer waarschijnlijk door den provincialen deskundige, den heer 'Vijge boom, worden onderzocht. Naar wij ver namen zijn zfj, die het ongeluk zagen: ge beuren, er van overtuigd, dat den chauf feur geen schuld treft. Met dank is door Zr. Visser en Zr. Anthonissen ontvangen voor de wijk verpleging: een gift f 50, twee f 10, twee f 5, drie f 2.50, twee f 2 en twee f 1. Voor de zieken f 2.50. Koudekerke, Loop der bevolking van 115 September 1930. Ingekomen: Mej. A. A. H. U. R. Alt- vater, G 26, uit Hamburg. Mej. M. E. U. L. Altvater, C 32, uit Hamburg. G. B. J. Brouwer, A 158, uit Dordrecht. Mej. M. L. Koets, B 98, uit Grijpskerke. J. de Wijze, A 152, uit Baarn. Vertrokken: L. van Dixhoorn, van E 90 naar Bergen op Zoom. Mej. C. C. de Bel, van 56v naar Rotterdam. Mej. D. P. Groenenberg, geb. Gans, van E 52 naar Perlak (N. O. I.). Mej. R. L. van Does- burgh, van E 62 naar Diepenveen. P. Marinissen met gezin, van E 203 naar Vlissingen. Westkapelle. Alhier is .de melkprijs met ingang van 16 dezer verhoogd met 2 cent per liter en gebracht van 12 op 14 cent per liter. St.-Maartensdijk. Tijdens de afwezig heid der bewoners heeft men zich door middel van een valschen sleutel toe gang verschaft tot de woning van P. J., penningmeester van den Chr. Landarbei- dersbond. Uit een opengebroken kabinet werd een bedrag van f 100 vermist. De politie heeft de zaak in handen. (M. Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen, H. J. van Schup- pen te Lunteren. Bedankt voor Hollandscheveld Z.O., J. F. Th. v. d. Linde te Heeg.. D s J. Slot. t Te Steenbergen is Zon dag ng.. den dienst, toen hij even ten huize van den .koster vertoefde, ds J. Slot, Herv. pred. aldaar, plotseling doodgebleven. De over ledene was geboren in 1873, werd cand. tot den H. D. in Drente in 1901, en heeft achtereenvolgens gestaan te Graft, Lutjebroek, Oosthuizen, Lekkerioerk en sinds 8 Febr. 1925 te Steenbergen. Zijn plotselinge dood wekte groote ontsteltenis in de gemeente. Om meer onderwijzers te krijgen. In verband met een dreigend tekort aan (voornamelijk) mannelijke on derwijzers, acht minister Terpstra het noodig de bereidwilligheid om tot onder wijzer te worden opgeleid aan te moe digen door het in uitzicht stellen van financiëelen steun. Daarom zijn in de begrooting van Onderwijs de artikelen, bestemd voor het verleenen van toelagen aan kweekelingen, met f 7500 en f 500 ver hoogd en is art. 115, behalve met het te verwachten gewone accres, met f40.000 verhoogd, ten einde de instelling van en kele parallelklassen aan kweekscholen onder bepaalde voorwaarden mogelijk te maken. Kinderverlamming. Te Hengelo is 'n geval van kinderverlamming geconsta teerd. Het kind is inmiddels overleden. In verband daarmede is een bewaarschool en kele weken gesloten. BROOD MET AARDAPPELMEEL. Wat is de bedoeling? Mosterd na den maaltijd? Gisteren hebben wij medegedeeld, dat blijkens de „St. Crt." toestemming wordt verleend voor het gebruik van aardap pelzetmeel als grondstof voor de berei ding van brood onder bepaalde voor waarden. Dat is, zegt bet „Hbld" een crisismaat regel, welke ten doel heeft de landbouw, en speciaal de aardappelverbouwers, te helpen aan een ruimer afzetgebied voor aardappelen. Zijn wij wel ingelicht, dan is dit K. B. een eerste stap. Het Broodbesluit ver bood tot nu toe aardappelmeel in het brood te verwerken. Dat verbod is thans opgeheven. Het moet in de bedoeling liggen eer lang, als crisismaatregel, le komen tot een verplichting voor de bakkerij een ze ker kwantum aardappelmeel in brood te verwerken. „Inderdaad, voegt betzelfde blad hier aan toe, is het zeer waarschijnlijk, dat met de opheffing van het verbod deland bouw niet zal worden geholpen, want naar wij uit die kringen vernemen ge voelt de meelindustrie er al heel weinig voor vrijwillig aardappelmeel in brood- meel te verwerken, omdat er immers een overvloed van tarwe is en de tarweprij- ren zeer laag zijn. De meelindustrie is er ontstemd over, dat zij in den maatregel niet gekend is, evenmin als trouwens in de plannen om te geraken tot een maalverbod voor in- landsche tarwe. De Nederlandsche in dustrie, zoo hoorden wij verder, koopt wel degelijk inlandsche tarwe als de kwa liteit goed is. Maar dit jaar is de kwa liteit niet schitterend. Uit de kringen der bakkerij vernamen wij, dat men er daar niet aan denkt om aardappelmeel in brood te verwerken, als het niet wordt verplicht. Het brood zal niet goedkooper worden, daar aardappel-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2