No .mitf Woensdag 17 September 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland De voor Hendrikse Go's Bank H.V. Goes lingen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN IWS. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 SEPTEMBER vervallende worden verzilverd door fn uit Tilburg jrsieren op een Maar wel kan redaan, zooals Ischoolkinderen, liet schijnt, dat >n niet alle op- lichtstoet heb- die kunnen loor het volgen- Wal, de vereen. Iwerken. zij den steun i, geeft u als lid bedraagt 50 Ig kan voor nie- 1 aar om kan ook als lid opge- e grooter de lag van H. M. wijze te her- >or onze jeugd rijzers aan de hun medewor- m weigeren en betoekenis van land onthou- tdt het .geheele |ook weer geble- jk als lid der een betuiging met de pas ge- naam, die van [bedrag van bun In die niet graag [aamkaartje met Oranjevereen. Rothuizen, Van tner en Bielen. laarne uw opga- lijk na het lezen vergeet en uit- |)RANJEKLANT. adag 17 Sept. lading. |o0 Orgelspel, 9,00 '.IVO. Morgenwij- en. 12.15 Concert Iten. 5.16 Concert. |ig door A. M. de jidmg. uur 298 M.) 8.16 Gramofoonpla'en. 1. 12.30—2.00 Con- bno en orgel. 2.00 piano. 3.164.15 6.006,45 en 8.00 Concert. 12.20 Gramofoon- 3.20—2.50 Con- 30 Concert, tenor, (Pianospel. 8,05 Or- jio. Orkest. 10.45— ariton, 1725 M. 12.50 I.06 Concert. Kwin- (orkest en. solisten. II.40—12 20 Muziek- I2.3O Gramofoonpla- lert. 6,606,50 Or- poneert. Trio-concert, 6.50 kest en tenor. Bel- Jederland. Sept. v. Bombay. 13 Perim. p. 13 Perim. v. Algiers. Tanger. ïaatschapplj. IDRIK, thuisr., 18 verw, Amst. te Hamburg, n. Cristobal. |e Lloyd. 1 nm. Finisterre. I te Batavia, p. 15 Finisterre, midd. te Mars. rervr. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tal.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ta Middelburg, firma F. P. DKUIJ, L- Burg. ïeL No. 25». De Zeeuw VERSCHIJNT EL KEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers f 0.03 Prijs der AdvertentiBm 1I regels i 1.20. elke regel meer 30 et. By abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 October a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende num mers gratis. Een tekort geraamd van 9 milll- oen. Geen reden voor overmatige bezorgdheid. Aan de nota betreffende den toestand van 's lands financiën is het volgende ontleend. De dienst 1927 sluit met een voor- deelig saldo van ruim f75 millioen. Het overschot over 1928, dat in de vorige nota nog op 53 miilioen ge steld was, blijkt thans 57 millioen te bedragen, terwijl het becijferde over schot over 1929 bijna 51 miljoen is. Het aanvankelijk verwachtte overschot bedroeg 8 miljoen, zoodat de uitkomst reeds miljoen ruimer becijferd wordt. Over hetdienstjaarl930 was aan vankelijk een voordeelig saldo van 7 mil joen geraamd, welk saldo bestemd was als „stootkussen" ter opvanging van den schok, welke de begrooting voor 1931 zou ontvangen als gevolg van de invoering van de nieuwe wet op de financieels be trekking tusschen rijk en gemeenten. Hoewel dit saldo onder den invloed van suppletoire begrootingen daling heeft on dergaan, overschrijdt de opbrengst der middelen over de eerste zeven maanden de raming met een niet onaanzienlijk be drag zoodat, naar het zich laat aanzien, wel als waarschijnlijk mag worden aan genomen, dat het dienstjaar 1930, voor zooveel den gewonen dienst betreft, met een overschot zal sluiten. Begrooting 1931. De begrooting voor den gewonen dienst wijst aan: in uitgaven f 612.543.367, in in komsten f 603.447.2.81, zoodat een nadeelig saldo is geraamd van f 9.096.086. Hierbij wordt het volgende opgemerkt: De minister heeft tijdens de jongste begrootingsdiscussies in de Tweede Ka mer op 12 Nov. 1929 toegezegd te zullen overwegen, of er reden is terug te kee- ren tot het vóór-oorlogsche stelsel van de geraamde „besparingen" op de uitga ven. Dit punt werd door hem in die dis cussies ter sprake gebracht in verband met de quaestie der overschotten. In de Millioenennota van September 1919 werd met het ramen van een „be sparing" opgehouden, omdat naar die Nota mededeelde, „de verwachting ten opzichte van de laatst afgesloten dienst jaren niet is verwezenlijkt". Sedert dien bleef het daarbij. De te vorigen jare toegezegde overwe ging heeft er nu toe geleid, dat de mi nister, gezien ook de ondervinding der achterliggende jaren, geen bezwaar heeft, tot het voorheen gevolgde stelsel terug te keeren en dus ook op dit punt over te gaan tot „liquidatie van den oorlog". Bij de tegenwoordige hoogte van het bud get meent hij, dat alsdan een besparing van f3 miilioen ware aan te nemen. Door het aanbrengen van deze correctie wordt het tekort op den gewonen dienst verminderd tot ruim f 6 millioen. Het ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, dat te gelijk met deze begrooting wordt ingediend,, zal, blijkens de daaraan toegevoegde Memo rie van Toelichting, een hoogere opbrengst leveren van ruim f4 millioen. Het ge raamde tekort zal hierdoor dalen tot on geveer f2 millioen. De minister meent, dat dit tekort voorshands geen aanleiding behoeft te geven tot het nemen van bui tengewone maatregelen. Algemeens beschouwingen, Als gewoonlijk worden eenige opmer kingen omtrent den algemeenen toestand van 's Rijks financiën aan de nota toe gevoegd. Een lichtzijde is, dat het bij deze be grooting is mogen gelukken, de wet op de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten budgetair „onder dak" te brengen, zonder dat tot verzwa ring van lasten behoeft te worden over gegaan. Rubberhakken, Zoolplaten, Tips 'n Hevea-Product Vraagt hot Uw echoenmaker Een zeer ernstige schaduwzijde staat hier echter tegenover. De minister beschouwt als zoodanig uiteraard niet de omstandigheid, dat een voorstel tot verhooging van den gedis- tilleerdaccijns bij dit budget niet kan worden gemist De maatregel tot accijns- verlaging was niet ingevoerd onder het motto van belastingverlaging. En even zoo zal een geheel of gedeeltelijk herstel van het oude tarief in geen geval afstui ten op bezwaren als tegen belastingver- hooging worden aangevoerd. De wolk die over het huidige budget hangt, ligt echter elders. De hoogconjuc- tuur van de jongstverloopen jaren is in haar tegendeel verkeerd. Niet alleen zal het buitengewoon middelenaccres, dat tot de straks vermelde reeks van maatrege len mede in staat stelde, een einde nemen, maar ook het normale accres der mid delen zal in de naaste toekomst stop- staan. Reeds dit stemt tot ernst, daar het normale accres der uitgaven zich wèl zal blijven doen gevoelen. Nog bedenke lijker zal de toestand worden, indien de middelen als totaal genomen in volstrekten zin terugloopen. De mogelijkr heid hiervan is allerminst uitgesloten, al zal het niet terstond geschieden. Naast het normaal accres der uitgaven staan, bovendien de nieuwe uitgaven, met name van socialen aard, welke, zoo als te vorigen jare werd meegedeeld, in het voornemen liggen. Belastingverzwaring bij een dalende conjuctuur zou den toestand nog verer geren en wellicht zelfs de bronnen, waar uit de middelen ten slotte moeten komen, voor een groot deel in gevaar brengen. En dit te eer, indien sommiger meening wordt bewaarheid, dat de huidige wereld crisis ten slotte zal blijken te moeten wor den gezien als een. verdere liquidatie van den oorlog, in dien zin, dat de prijsda ling zich over de geheele lijn zal uit strekken en dat op een dichter bij het vóóroorlogsche niveau gelegen peil van prijzen en loonen straks het evenwicht zal worden hersteld. Het ligt voor de hand, dat bij een dergelijke algemeene beweging naar beneden zich een voort gezette verlaging der belastingen meer passend zou aansluiten dan een nieuw- ingelmde verhooging daarvan. Indien men dit alles te zamen over weegt en daarbij ook niet voorbijziet, dat de thans ingediende begrooting door een scherpe raming van inkomsten en uitgaven minder elasticiteit zal blijken te bezitten dan menige van haar voor gangsters is de conclusie onafwijsbaar, dat over 's Rijks financiëelen toestand, zooals die zich op het oogenblik voordoet, een donkere schaduw hangt. Bij het ach terwaarts zien moge de lucht heldere plekken vertoonen, vooruit dreigen zwa re wolken. En van die laatste zijde komt de wind; het verleden wijkt terug: de wolken vormen toekomstland. De minister schrijft een en ander niet om moedeloosheid te prediken. Hij is over tuigd, dat ook de moeilijkheden, waar voor de huidige crisis ons zal stellen, met vereende krachten zullen overwonnen worden. Hij schrijft het slechts, omdat het hem noodzakelijk voorkomt, dat Re- geering en Kamer zich gezamenlijk klaar rekenschap geven van de situatie, waarin wij ons bevinden, opdat zij haar gemeen schappelijk beleid daarnaar richten. Voor overmatig^ bezorgdheid is ook nu nog geen reden; voor verzorging des te meer. De Regeering is er diep van over tuigd en doet een ernstig beroep op hen, op wier medewerking zij daarbij is aan gewezen. Rede van den Dultschen minister Curtius te Genève. Gisteren heeft in de volkenbondsver- gadering de Duitsche minister Curtius een belangrijke rede gebonden. Curtius bepleitte, dat de volkenbond den moed zal hebben, om moeilijke kwes ties openhartig onder de oogen ie zien. De volkenbond mag zich nimmer aan moeilijkheden onttrekken en moet steels zoTgen voor een vreedzame regeling, ook van de moeilijkste vraagstukken. Duitschland beschouwt het als vanzelf sprekend, dat de ontwapeningsconferen tie nu eindelijk in den loop van act vol gende jaar zal bijeen komen. Duitschland zal daarbij, de volgende be ginselen verdedigen: Duitschland wenscht een rechtvaardi ge oplossing van het ontwapeningspro- 'bleem, waarhij. Tekening moet worden ge houden met de veiligheid van alle staten; Duitschland wenscht volkomen openbaar heid van alle hewapeninigsfactoren; Duitschland wenscht een tastbare vermin- dering der bewapening <m, in' aansluiting daaraan, nadere stappen op den weg naar ontwapening met korte tusschenpoozen. Met betrekking tot het plan van Briand verklaarde Curtius, dat geen land drin gender dan Duitschland een zoo ruim mogelijke samenwerking van alle landen van Europa kan wenscben. Curtius is het er mede eens, dat het plan van Briand thans in een studie-commissie zal bespro ken worden, doch Curtius dringt er op aan, dat daarin alle staten zitting zullen hebben, wier medewerking voor de oplos sing van het vraagstuk nuttig zal zijn. Blijkbaar had Curtius hier het oog op sovjet-Rusland en Tuxifje. Tenslotte behandelde 'Curtius de econo mische kwestie. Hij gaf een overzicht van de redenen, welke Duitschland er toe gebracht 'heb ben, de landbouwtarieven, zoo te verhoo- gen. Dit was noodzakelijk om den Duit- schen landbouw althans een bestaan mo gelijk te maken. Doch Curtius is het er volkomen mee eens, dat 'het een onduld bare toestand is, dat de landen om zich te redden, ieder afzonderlijk, naar nood maatregelen moet grijpen. Daarom is het voorstel van Briand voor Europeesche samenwerking op economisch 'gebied te rechter 'tijd gekomen. Duitschland is be reid alle voorstellen voor een Europeesche samenwerking in de tweede commissie met sympathie te bestu'deeren. Duitschland is het ook eens met de resoluties van Nederland en Scandinavië voor nieuwe bestudeering van1 dè inter pretatie der meestibegnnstigingsclausule en ook met betrekking tot het systeem van de invoer-contingenten en de tarief bepalingen daarvoor. 'Curtius wilde aan 'het slot van zijn rede nog slechts dit zeggen: Men kan onmo gelijk tot een oplossing komen, indien de gedelegeerden de besprekingen over al die vraagstukken niet beginnen met 'dezelfde gezindheid, die de onderhandelaren over het sluiten van tweezijdige handelsver dragen plegen te hebben. Nieuw kiesrecht in Turkije. In de buitengewone zitting der wet gevende vergadering van Turkije, die eer lang zal bijeenkomen, zullen twee wets ontwerpen worden ingediend; het eene voert in Turkije het algemeen directe kiesrecht in, zoodat ook vrouwen aan de verkiezingen van de wetgevende verga dering voortaan zullen kunnen deelne men; het andere geeft toestemming voor het stichten van alle politieke partijen, echter onder de uitdrukkelijke voorwaar de, dat ze de republikeinsche en demo cratische beginselen van den staat eer biedigen, overeenkomstig de constitutie, die revolutionnaire actie en organisaties en extremistische stroomingen verbiedt. De anti-Vlaamsche betooging te Knocke. In verband met het onlangs in de pers verschenen bericht, als zou de consul der Nederlanden te Brugge, de heer J. H. A. van der Haert, deelgenomen heb ben aan de onlangs te Knocke plaats gehad hebbende anti-Vlaamsche- betoo ging, woidt medegedeeld, dat de con sul op het oogenblik dat bedoelde be tooging plaats greep, zich bevond in zjjn fabriek te Brugge. De cavalerie in eere hersteld in Frankrijk. Het resultaat der afgeloopen Teger-ma- noeuvres in Frankrijk, welke in Lotharin gen zijn gehouden en waarbij aan beide partjjen zeer veel cavalerie was ingedeeld, is, dat dit wapen op overtuigende -wjj'ze haar onmisbaarheid heeft aangetoond. Er is dan ook geen sprake van, dat men in Frankrijk nog tot vermindering van het bereden wapen zal .overgaan. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal zelfs in de toekomst met een uitbreiding van het ruiterwapem rekening moeten worden ge houden. Algemeens proteststaking te Warschau. De sociaal-democratische „Abend" te Berlijn verneemt uit Warschau, dat gis terenmorgen vroeg te Warschau de al- gemeene proteststaking is uitgebroken. Deze zou één dag duren en is gepro clameerd als protest van do arbeiders beweging tegen de gevangenneming van de leiders der oppositie en tegen het optreden der politie. Alle groote en ook de meeste minder groote fabrieken lagen stil. De staking heeft zich uitsluitend tot Warschau beperkt. Weer een rumoerige zitting van den Berlijnschen gemeenteraad. De Berljjnsche gemeenteraad is* giste ren voor het eerst na de zomervacantia weer bijeengekomen. Ook deze vergadering nam ppnieuw een zeer rumoerig verloop. De commu nisten waren zeer verontwaardigd, dat de jloor hen ingediende urgente motie tegen de noodverordeningen van de rjjksregee- ring, die reeds in de buitengewone ver gadering van dezen zomer aan de orde waren gesteld, niet op de agenda werden gebracht. Slecht3 de communisten en nationaal- socialisten stemden er voor, dat de motie in behandeling zou worden genomen. De communisten maakten een hevig lawaai en scholden vooral op de so ciaal-democratische gemeenteraadsleden, waarbij ZÜ door het publiek van da tri bune werden geholpen. De voorzitter zag zich gedwongen, de vergadering te schorsen. Korte Berichten. Bij Warrenville in de buurt van Cleveland is een autobus in een grep pel gestort en omgeslagen. Een en vijf tig kinderen werden daarbjj gewond. Eeni ge hunner zóó ernstig, dat voor hun leven wordt gevreesd. Gemeld wordt, dat eind Augustus op de rivier cLe Tyne JL12 schepen tot werkloosheid waren gedoemd, tengevolge van de slapte in het handelsleven. Dit is het grootste aantal, dat ooit in de ge schiedenis van deze rivier is opgeteekend. De Rijkskanselier en de president van den Duitschen Rijksdag hebben bepaald, dat de nieuwe rijksdag pp 13 Oct zal bijeenkomen. Bij de NooTd-Westelijke grenzen van Britsch-Indië is een Engelsch vliegtuig verongelukt, waarbij da twee inzittenden omkwamen. Dit jaar zijn reeds dertig vliegtuigen verongelukt, terwijl daarbij' zes en veertig personen omkwamen. Het aantal werkloozen, op 8 Sep tember in Engeland ingeschreven, be droeg 2.139.571, dat is 79.127 meer dan de vorige week of 979.879 meer dan op denzelfden dag van het vorige jaar. Om te voorzien in de werkloosheid die in Canada heerscht, heeft de kamer ■van afgevaardigden gisteren in derde le zing een wetsontwerp aanvaard, waarbij een crediet van 20 millioen dollar toege staan wordt voornamelijk voor werken van openbaren aard gedurende het na jaar en den winter. De Koningin-Moeder. Zooals reeds als haar voornemen was gemeld is de Koningin-Moeder gisteravond te 6.53 per S.S. naar Soestdjjk terug gekeerd, uitgeleid door Prins Hendrik. De Koningin-Moeder reisde weder in het sa lonrijtuig der spoorwegen, zou te Utrecht uit den trein gaan en verder per auto naar het paleis te Soestdijk rijden. Velen, die zich op het perron bevon den, 'juichten de Koningin-Moeder zeer hartelijk toe. Massa-ontslag bij de Kunstzijdefabriek te Ede. Maandagmorgen is 't ontslag ingegaan van ruim 80 man personeel der kunst zijdefabriek ta Ede. 't Beti^ft meest per soneel uit de buiteaploeg. Ook zjjn ver- Binnenland. Vaandelgroet aan H. M. de Koningin. De miljoenennota. D'e toestand van 's Rijks financiën. Economisch instituut voor den midden stand. De opbrengst der Rijksmiddelen. Vergadering van Eerste en Tweede Ka mer. Verhooging van gedistilleerd-ace jjns. Postdiefstal te Haarlem. Rectoraatsóverdracht Vrije Universiteit. Buitenland. Proteststaking te Warschau. Minister Curtius spreekt te Genève. schillende meisjes uit het bedrijf ont slagen. Vermoedelijk zal nog ontslag vol gen van 500 man. Het meisjespersoneel uit Utrecht zal vermoedelijk voor de helft worden ont slagen terwijl ook een belangrjjk deel der meisjes uit Nijmegen ontslag zal krij gen. Fen en ander houdt verband met da doorgevoerde rationalisatie van "het bedrijf. Het gaat er om te concurreerea met da Duitsche industrie. Be ontsla genen krijgen twea weken loon. Vice-admiraal Quant. Naar wij vernemen zal vice-admiraal L. J. Quant, commandant der Marine, voorjaar 1931 den zeedienst verlaten. Opbrengst Rijksmiddelen. Hieronder volgt een staatje van de op brengst der Rijksmiddelen over de maand Augustus 1980, inet daarnaast de op brengst dn dezelfde maand van 'het vorige jaar. Grondbelasting f 1.243.251 1.841.739 Pers. belasting - 4.824.616 4.464.980 Inkomstenbei- 3.284.187 3.211.840 Vermogensbel. - 615.139 544.261 Div. en tarnt. bel.- 2.479.231 3.114.998 Reoh'ten o. d. inv. - 5.428.102 5.816.695 Stataatiekrecht - 328.853 413.088 Acc. op zout - 147.012 199.188 Aco. op geslacht - 884.804 1.048.520 Acc. op wijn - 37.744 32.721 Acc. op gediat. - 3.032.712 8.236.847 Acc. op bier- 1.502.628 1.382.919 Acc. op suiker - 4.988.425 4.363.653 Acc. op tabaJk - 2.475.202 2.394.085 Bel. igouden en zil veren werken - 75.332 77.630 Zegelrechten - 1.057.993 2.034.612 Registratierechten - 1.616.801 2.168.629 Rechten succ. enz. - 3.340.220 3.386.882 Domein., wegen en vaart- 183.363 378.015 Opbr. Staatsloterij - 24.337 24.333 Opbr. loodsgelden - 410.907 418.681 Totaal f 37.980.860 40.554.321 Economisch Instituut voor den midden stand. Aan da begrooting van Arbeid is het volgende ontleend: Het _pverleg, dat de minister sedert zijn optreden met middenstandskringen heeft gepleegd en doen plegen, heeft ge leid tot overeenstemming terzake van da wenschelijkheid van de oprichting eener stichting, ten doel hebbende het bevor deren van onderzoekingen in het belang van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand. De "hieromtrent gehouden besprekingen zijn thans zoover gevorderd, dat, naar verwacht mag worden, binnen kort zal kunnen worden overgegaan tot de oprichting van zulk een stichting, welke den naam zal dragen van „Eco nomisch Instituut voor den midden stand". De bedoeling is, dat ten minste £20.000 door belanghebbenden bij mid denstandsaangelegenheden, zooals b.v. Kamers van Koophandel, zullen worden bijeengebracht, terwijl dan uit 's Rijks schatkist eveneens een bedrag van £20,000 zal worden beschikbaar gesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1